FBI nog steeds zonder bewijzen tegen Bloch Zon en Schild moet criminelen opnemen Terug naar Verwolde Snelste trein ter wereld in Utrecht BINNENLAND/ BUITENLAND £eidóc6omcmt DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 't Jagershuis op het landgoed Verwolde in de Achterhoek in Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „Het mooi ste van alles was dat we de tractor mochten bestu- LAREN (Gld) Aan de rand van het boomgaardje naast het huisje staat een volledig in het groen gekle de man te knutselen aan de afrastering. Hij blijkt de jachtopziener te zijn. Wij zend op het huisje vraag ik hem wie er nu woont. „Van der Borch", antwoordt hij kortaf. „De baron?", zeg ik, om het zeker te weten. „Ja, de baron". In de zomer van 1972 bracht ik met mijn ouders en mijn broer de ..grote vakantie" door in ,,'t Jagershuis", een klein boerderijtje op het landgoed Verwolde bij La ren in de Achterhoek. Mijn ouders huurden het huisje van Allard Philip Reinier Carel baron van der Borch van Verwolde. De baron woonde toen nog met zijn gezin op het kasteel, een sta tig achttiende-eeuws land huis, waaraan het landgoed zijn naam ontleent. De baron had mijn ouders indertijd al verteld dat hij vanwege de hoge lasten bin nen enkele jaren het land huis voor een bescheidener onderkomen zou moeten verruilen. Hij verhuisde uit eindelijk in 1977, na zijn voorvaderlijke residentie te hebben verkocht aan de de stichting „Vrienden der Gel- dersche Kastelen". Hooien Het Jagershuis zelf is na ze ventien jaar nauwelijks ver anderd. Er is alleen een schuur naast gebouwd en het malse weilandje aan de achterzijde is herschapen in een fraaie tuin. De zanderige landweg voert ons - mijn broer vergezelt me - langs weilanden, omzoomd door zware eiken en beuken die schaduw bieden aan groepjes roodbonte koeien. In de ver te doemt een boerderij op. Indertijd hebben we de boer van „De Blankenberg" nog „geholpen" met hooien. We sleepten met hooiblokken die we met z'n tweeën nau welijks konden tillen, terwijl de zoon van de boer ze schijnbaar achteloos aan z'n hooivork prikte en aanreikte aan een knecht bovenop de hooiwagen. Het mooiste van alles was dat we de tractor mochten besturen. Trots als een pauw reden mijn broer en ik met het brommende gevaarte - de hoog opgetaste hooiwagen erachter - over het weiland. Boer Meuleman die we on middellijk herkennen als de vrolijke jongeman van des tijds. komt net naar buiten. We stellen ons voor, tegen beter weten in verwachtend dat hij ons ook zal herken nen. Ja, hij herinnert zich nog wel dat de baron het Ja gershuis, voor hij er zelf ging wonen, verhuurde aan vakantiegasten. Maar twee jongetjes die zeventien jaar geleden hebben geholpen bij het hooien? Nee, dat is toch te lang geleden. We informeren nog even wat de snelste route naar het landhuis is. Meuleman wijst ons een bemost pad, dat tus sen de lommerrijke bosscha ges achter de boerderij ver dwijnt. „En dan komen jullie ook nog langs de dikke boom", belooft hij. We hebben er destijds een hele tijd naar moeten zoe ken. „Daar is'ie", kraaiden mijn broer en ik telkens als we een boom van meer dan modale dikte ontwaarden, tot ergernis van vader en moeder die wijs trachtten te worden uit een beduimeld plattegrondje. Tenslotte von den we hem dan toch, aan de rand van een maisveld: een reusachtige eik, waar van de Achterhoekers clai men dat het de dikste boom van Nederland is. De na- tuurreus maakt nog steeds een overweldigende indruk met zijn stam van 4,5 meter doorsnede. De ouderdom van de boom wordt geschat op ongeveer vijfhonderd jaar. Het gevaarte doet den ken aan het decor van een Wagner-opera, aan de „Wel- tesche" waaruit Wodan zijn machtige speer snijdt. 1972. Even later staan we voor het Huis Verwolde. Een in de sobere Hollandse variant op de barokstijl opgetrokken landhuis. We sluiten aan bij een groepje bezoekers, dat wordt rondgeleid door een van de medewerkers van de stichting die het huis thans beheert. Het ziet er schitte rend uit: de salon, de rook kamer, de kleine eetzaal, volledig ingericht met acht tiende- en negentiende- eeuws meubilair, alsof de ba ron ergiog woont. Niet ver wonderlijk want Van der Borch heeft de stichting het grootste deel van de inven taris in bruikleen gegeven. Nu al die mensen nieuwsgie rig om zich heen kijkend door de deftige vertrekken dwalen lijkt het plotseling ontzettend lang geleden, die ene warme namiddag. We gingen op bezoek bij de ba ron. Terwijl mijn ouders met de landheer en zijn vrouw thee dronken in de tuin, speelden mijn broer en ik met de dochters des huizes, Bella en Julie. De „freules", zoals mijn vader hen noem de. Hele gewone kinderen, vonden wij. Ook toen was er een rondleiding. De baron liet ons het landhuis zien en vertelde over zijn voorvade ren. In de bibliotheek pakte hij een boek over de geschie denis van het landgoed uit de kast. Mijn blik glijdt langs de banden in de boekenkast. Zou dat boek er nog staan? Plotseling zie ik dat er voor de boeken langs, bijna on zichtbaar, vissnoer is ge spannen. Het huis is een mu seum geworden. HERMAN ROSENBERG Voorburger wil actie starten voor Sovjetunie VOORBURG De Voorburger R. Zwaaf wil een nationale hulpactie op touw zetten om de Russische burgers te helpen. Volgens hem hebben de positieve ontwikkelingen in de Sovjetunie aangetoond dat het op vele gebieden nog maar een ontwikkelingsland is dat dringend hulp nodig heeft. Vooral de bevolking op het platteland heeft grote be hoefte aan kleding, zeep, suiker en meel. Zwaaf wil proberen Nederlanders via een tv-show op te wekken (gedragen) kleding beschikbaar te stellen en een jaar lang 2,50 per maand of een bedrag ineens te storten Hij heeft zijn plannen per brief kenbaar gemaakt aan diverse Nederlandse hulporganisaties, omroepen, dagbladen, lot to en toto. minister Van den Broek en de Russische ambassadeur. Vijf lijsttrekkers in 'weeshuis van de hits' HILVERSUM Vijf lijsttrek kers zijn vanaf augustus om de beurt te gast bij het KRO-poppro- gramma 'weeshuis van de hits'. Zij worden tijdens de twee uur durende uitzendingen onder vraagd over politiek, mogen zelf meegebrachte platen draaien en kunnen een poging wagen als discjockey goed uit de verf te ko men. Achtereenvolgens nemen Ria Beckers (6 augustus). Hans van Mierlo (13 augustus), Joris Voorhoeve (20 augustus), Wim Kok (27 augustus) en Ruud Lub bers (3 september) plaats aan de tafel met presentatoren Peter van Bruggen en Morrison. Palestijn die Shamir ontmoette bedreigd JERUZALEM Een Pale- stijnse advocaat die be kendmaakte onlangs met de Israëlische premier Yitz hak Shamir te hebben ge praat, is bedreigd. Op ge vels in de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever stonden leuzen geschreven als „Een ontmoeting met Shamir is een geweerschot in de rug van de intifadah". De 42-jarige advocaat Tari- fi, die in Ramallah woont, is de enige Palestijn die heeft erkend met Shamir te hebben gesproken over mo gelijke verkiezingen in de bezette gebieden. Boetes voor lozing gier ARNHEM De economische poli tierechter in Arn hem heeft vier agrariërs veroor deeld tot geldboetes variërend van vijf honderd tot duizend gulden. Zij hebben zich schuldig ge maakt aan het lozen van gier in sloten. De lozing werd in enkele gevallen op gemerkt door het Zuiveringsschap Ri vierenland, een maal door luchtcon- RAAD VAN STATE SCHORST 14-DAAGS DIJKVERBOD DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren het besluit van de gemeente Amsterdam geschorst om een verslaafde voor 14 dagen de toegang tot de Zeedijk te ontzeggen. De junk Louis en 22 ande ren hadden dit dijkverbod opgelegd ge kregen omdat ze de openbare orde al daar hadden verstoord. Of de schorsing ook voor de 22 anderen geldt, kon een voorlichter van de Raad Van State niet zeggen. Amsterdam stelde het dijkver bod in voor junks die minstens vijf strafbare feiten hadden gepleegd. Een verbod voor 14 dagen was een uitbrei ding van het bestaande 8-urenverbod. Een woordvoerster van de gemeente zei dat Amsterdam geen nieuwe 14-daagse dijkverboden meer zal opleggen zolang de overwegingen van de Raad van State niet bekend zijn. Zand uit „Oostzee' ernstig vergiftigd BRUNSBÜTTEL Het zand dat af komstig is uit het Nederlandse vracht schip „Oostzee" is besmet met het zeer giftige epichloorhydrine. De „Oostzee" ligt al tien dagen met zeker 120 bescha digde gifvaten voor de haven Brunsbtlt- tel aan de Elbemonding. Gisteren is een ponton de haven binnengesleept met zand dat een dag eerder uit de „Oost zee" was gelost. Eerder was verklaard dat het zand niet was besmet. Het lossen van het zand is inmiddels gestaakt. Ook de bergingswerkzaamheden aan boord van de „Oostzee" worden vertraagd als gevolg van het slechte weer. De lading is vastgesjord zodat de gifvaten niet ver der kunnen verschuiven en lekstoten. Olieplatform omgeslagen MORGAN CITY In de Golf van Mexico is gisteren een olieplatform omgeslagen. Gevreesd wordt dat ze ven arbeiders onder het platform be klemd zitten. Zes anderen zijn met behulp van vissers en een helikopter van de kustwacht geëvacueerd. Het platform werd geleasd door Chevron- oil Het ongeluk had plaats ruim veer tig kilometer ten zuiden van Morgan City in de staat Louisiana. De oorzaak van het ongeluk is een raadsel. De meeste arbeiders sliepen op het mo ment dat het platform omsloeg. Of schoon er in de Golf van Mexico een tropische wervelstorm op komst is, was het weer volgens de autoriteiten niet verantwoordelijk voor het inci dent. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Felix S. Bloch, de 54-jarige Amerikaanse diplomaat die enkele weken geleden werd gekwalificeerd als „mogelijk de grootste spion aller tijden", loopt nog steeds vrij rond in de Verenigde Staten. Vlak nadat bekend werd dat hij als tweede man van de am bassade in Wenen voor de Sovjetunie zou hebben gespio neerd, verliet Bloch zijn ap partement in Washington en repte zich naar de woning van zijn zuster Kathy Bloch Swenmson in de Newyorkse voorstad Chappaqua. Het was een potsierlijke vertoning. Bloch werd zichtbaar achter volgd door een karavaan FBI- agenten. Daarna volgden, min stens even zichtbaar, een kara vaan Russen Tenslotte volgde de pers. Deze drie contingen ten houden nog steeds de wacht om de woning van Blochs zuster. Zo nu en dan maakt de diplomaat een wan deling of laat hij zijn hondje uit. Dan zoemen de camera's en gaan de lichten aan. Verwarring Inderdaad, Bloch is nog steeds niet gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld. Kennelijk heeft de FBI nog niet voldoende bewijs om de diplomaat achter slot en gren del te zetten. In Washington heerst intussen verwarring en boosheid over de gang van zaken rond Felix Bloch. Sommigen politici heb ben al meedogenloze dingen over hem gezegd. President Bush heeft al voorzichtig aan geduid dat het om een „uiterst ernstige zaak" gaat. De media hebben eindeloze verhalen ge schreven over de diplomaat. Maar bewijzen? Die zijn nog steeds onvoldoende voorhan den en zo blijft Bloch een vrij, maar opgejaagd man. Er is enkele maanden geleden een video-opname gemaakt van Bloch toen hij in Parijs een tas overhandigde aan wat een Sovjet-spion heette. Maar die opname is niet door de FBI of de CIA gemaakt, maar waarsachijnlijk door de Franse geheime dienst, die niet erg scheutig is met het afstaan van het materiaal. De Russen zou den op hun beurt een opname hebben gemaakt van de opna me die de Fransen maakten en daarna Bloch hebben gewaar schuwd. Zoeken De FBI zoekt nog steeds naar stig naar papieren bewijzen van Blochs wangedrag. Maar er worden tot dusver geen do cumenten vermist. Niemand weet wat in de tas zat die Bloch in Parijs aan een tussen persoon gaf De vrijgezel Bloch zou in, Wenen wel contacten hebben onderhouden met een dame, maar tegen haar kan tot dusver niets worden inge bracht. Intussen zwijgen de Ameri kaanse topfunctionarissen die de affaire onderzoeken als het graf. Daarom is de hoogst nieuwsgierige pers aangewe zen op berichten uit de tweede hand en „deskundigen" die in het verleden bij spionagezaken betrokken zijn geweest. Die zeggen dat het uitermate moei lijk zal zijn sluitende bewijzen tegen Bloch aan te dragen. Bloch zou zelf overigens op het punt hebben gestaan de af deling contra-spionnage van de FBI volledig te informeren over zijn doen en laten. Maar toen lekte de affaire uit en stortten de media zich op zo wel Bloch als de FBI. Sinds dien heeft Bloch alle mede werking aan het onderzoek geweigerd. De FBI kan nu niet anders meer doen dan zijn gangen tot in detail volgen. Enkele jaren geleden ontsnap te Edward Lee Howard, een Amerikaan die eveneens van spionage werd verdacht, aan de aandacht van de FBI. Van die gelegenheid maakte de Russische KGB gebruik Ho ward per omgaande het land uit te smokkelen. De FBI doet er alles aan om een herhaling van dat uiterst pijnlijke inci dent te voorkomen. Reputaties De affaire Bloch heeft intus sen wel al een paar reputaties verwoest. Dat zijn die van de Amerikaanse ex-ambassadeurs in Wenen, mevrouw Helene van Damm en Ronald Lauder, Felix Bloch wordt, waar hij ook gaat, achtervolgd door een horde verslaggevers. FOTO: AP twee door president Reagan naar de diplomatieke fronten gestuurde amateurs. Beiden waren Blochs bazen in Wenen. Hun amateurisme is genade loos blootgelegd en vooral Ro nald Lauder ondervindt daar veel nadeel van. Lauder een telg uit een on metelijk rijke familie van mo dekoningen en parfumma kers wil burgemeestér van New York worden Door de Bloch-affaire is hij weggezet als iemand die zijn zaken niet kent en die als het lachertje van de Amerikaanse diploma tieke dienst werd beschouwd. Bloch zelf laat intussen de hond uit, glimlacht minzaam tegen zijn achtervolgers en laat het aan de FBI over vol doende bewijs voor zijn „mis stappen" te vergaren. Mocht hij eerstdaags gegrepen wor den, dan smaakt hij tenminste het genoegen dat hij de FBI, het Witte Huis en het State Department enkele weken in de grootst mogelijk staat van verwarring heeft gehouden. En mocht hij, bij gebrek aan bewijs, niet gegrepen worden? Dan is hij de veroorzaker van een schandaal waarop anderen hun nëk breken en waaruit hij zelf als een held tevoorschijn Drugsgebruik in VS is sterk afgenomen WASHINGTON Sinds 1985 is het drugsgebruik in de Vere nigde Staten aanzienlijk ge daald Het onderzoek naar drugsmisbruik uit 1988 toonde in vergelijking met 1985 een daling van 37 procent. Dit blijkt uit een bevolkingsonder zoek dat gisteren in Washing ton is gepresenteerd De resultaten zijn gebaseerd op interviews en persoonlijke en- quetes onder ruim achtduizend mensen. Alleen het zware co caïnegebruik is toegenomen. Ook het aantal drugsslachtof fers nam toe. „De drugscriminaliteit stijgt, de drugshandel neem toe, het aan tal drugsdoden stijgt, dit is alle maal terug te voeren op een woord: crack", aldus William Bennet, hoofd van het onder zoeksbureau. „Crack" is een geconcentreerde en erg krach tige rookbare vorm van cocai ne. President George Bush heeft gisteren nieuwe inspanningen aangekondigd in de strijd tegen de verdovende middelen. In een toespraak tot de vergade ring van Amerikaanse gouver neurs in Chicago zei Bush on der meer dat er nieuwe officie ren van justitie worden be noemd, ongeveer duizend man extra federale politie wordt in gezet en ruim twee miljard gul den wordt vrijgemaakt voor de bouw van gevangenissen. De president riep verder de be stuurders van de vijftig Ameri kaanse staten op de wetgeving op lokaal niveau te „verhar den". „Ik heb U nodig om re sultaten te bereiken", aldus Bush. Volgens hem is het met plaatselijke hulp mogelijk de straten in de grote steden te „heroveren" op de drugshande laren, die er bezit van hebben genomen. HEVIGE AARDBEVING IN INDONESIË HONGKONG In het noord westen van Indonesië heeft zich vanochtend een hevige aardbeving voorgedaan. De schok werd geregistreerd door het seismologisch instituut in Hongkong. De aardbeving had volgens het instituuteen kracht van 6.2 op de schaal van Ëichter en werd geregistreerd om 1.15 uur (maandag 19.15 uur Nederlandse tijd). Nadere bijzonderheden waren niet be kend, maar een aardbeving met een kracht van zes op de schaal van Richter kan in de omgeving van het epicentrum grote schade aanrichten. Hans-Juergen Roesner (I), één van de mensen die morgen te recht staat, hoqdt toeschouwers onder schot tijdens de gijze lingsactie van vorig jaar. Achter hem staat een journalist van een lokale krant. FOTO: AP Gijzelingsdrama Gladbeck morgen in de rechtszaal ESSEN In Essen begint morgen het proces rond het gijzelingsdrama van Gladbeck van augustus vorig jaar, waarbij een trio kapers van een bus met passagiers bij Oldenzaal kortstondig de Nederland se grens overkwam. Opvallend aan het meerdaagse drama, dat geheel door de me dia werd gevolgd, was de tota le verwarring bij de autoritei ten. Dat bleek onder meer uit het feit dat kapers in het cen trum van Keulen vrijelijk konden spreken met de pers, terwijl zij gijzelaars onder schot hielden. Zij bleken te hooi en te gras meer gijzelaars te kunnen nemen en verza melden hen in een bus die zij kaapten Van de Nederlandse politie kregen de daders uit eindelijk een BMW om met gijzelaars te kunnen terugke ren naar de Bondsrepubliek. De drie ontvoerders Hans- Jürgen Rösner (32), Dieter De- gowski (33) en Rösners vrien din Marion Lóblich (35) openden het drama op 16 au gustus met een gewapende overval op een filiaal van de Deutsche Bank in Gladbeck. Het eindigde na dagen van achtervolging door politie en pers met een schietpartij op een snelweg bij Keulen. Het drietal schoot twee gijze laars dood. De slachtoffers wa ren de 18-jarige Silke Bischoff, die bij de bestorming van de vluchtauto werd getroffen door een kogel uit het pistool van Rösner. en een 15-jarige Italiaanse jongen, Emnuele di Giorgi. Hij werd van korte af stand door Degowski door het hoofd geschoten op een Rast- statte nabij Bremen. De drie wordt moord, poging tot moord, gijzeling en ontvoe ring ten laste gelegd. Het pro ces, waarin ongeveer tweehon derd getuigen en veertien ex perts zullen optreden, duurt zeker tot midden november. UTRECHT Aanstaande vrijdag arriveert in Utrecht de snelste trein ter wereld, de InterCity Experimenteel (ICE). De Duitse flitstrein haalde vo rig jaar mei een snelheid van 406,2 kilometer per uur en nam daarmee tot groot ver driet van de Fransen het we reldrecord over van de Train a trés Grande Vitesse (TGV). Het prototype van de West- duitse hogesnelheidstrein staat drie dagen te kijk op de 'Trei- nenshow' bij station Utrecht CS, het buitengebeuren van de manifestatie 'Treinen door de tijd', waarmee het 150-jarig be staan van de spoorwegen in Nederland wo:dt gevierd. Zoals uit de naam al blijkt ver keert de ICE nog in een expe rimenteel stadium, in 1991 zal het woord 'Ecperimenteel' uit de naam worden gtschrapt en vervangen door 'Express'. De Duitse spoorwegen hebben vijftig ICE-treinstellen besteld. Ze gaan een pendeldienst on derhouden tussen Hannover- München en Mannheim-Stutt gart. In 1995 komt er ook een snelle verbinding tussen Basel en Noord-Duitsland. Het jubileumfeest van de NS duurt tot en met zondagavond. Tot nu toe passeerden 430.000 bezoekers de kassa. De NS re kent op meer dan een half miljoen bezoekers. TBS-KLINIEKEN OVERVOL AMERSFOORT Psy chiatrisch centrum Zon en Schild in Amersfoort wordt door het ministerie van justitie gedwongen agressieve patiënten met een criminele achtergrond op te nemen. Het centrum is echter niet toegerust op verpleging van dit soort patiënten. Ook kan Zon en Schild niet garanderen dat deze patiënten niet zullen ontsnappen. De opnames in Zon en Schild zijn een direct gevolg van het capaciteitstekort bij de klinie ken elders in het land die spe ciaal zijn ingericht voor misda digers die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Deze tbs-klinieken zijn overvol, waardoor Justitie patiënten met een tbs-vonnis 'door schuift' naar algemeen psychi atrische ziekenhuizen. Volgens directeur H. Dalewijk is het niet uitgesloten dat pa tiënten met een moord of ver krachting op hun geweten, op reguliere afdelingen van het ziekenhuis moeten worden op genomen. Ook kan het zo voorkomen dat een incestple- ger op dezelfde afdeling komt als een incestslachtoffer. Een woordvoerster van het minis terie zegt dat „de problemen worden onderkend", maar dat geen oplossing te verwachten is tot de opening van een aan tal nieuwe tbs-klinieken, in de loop van 1990. SUSKE EN WISKE - DE SPEELGOEDSPIEGEL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4