Bestuursleden van Rhijndael nauwelijks aan te spreken BIJZONDERHEDEN Magnifiosi niet serieus bedreigd Bromfietser gewond STRAKKERE REGELING NODIG VAN VERANTWOORDELIJKHEDEN Primair in de weer voor Sassenheimers dienstuerlening dagpuzzel 3 5 6 11 15 - LEIDEN OMGEVING CcidócSomont DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 Winkelcentrum Noorden van de baan NOORDEN Er komt geen winkelcentrum in Noorden. De werkgroep die door het gemeentebe stuur was ingesteld om de levensvatbaarheid van een winkelcentrum in Noor den te bekijken ziet niets in het opstellen van een uitwerkingsplan. Enkele ondernemers die al had den toegezegd een winkel in het nieuwe centrum te willen bemannen, zijn in middels van het besluit op de hoogte gebracht. Zilveren penseel voor fotograaf Jan van Duyn RIJNSBURG Fotograaf Jan van Duyn heeft gisteren in de hal van het Rijnsburgse gemeentehuis de zilveren penseel in ontvangst genomen. Dat gebeurde bij de opening van de jaarlijkse expositie waar amateur-kunstenaars uit Rijnsburg en Valkenburg werk la ten zien. De expositie werd dit keer geopend door Cor de Mooij, de oud-voorzitter van het Oranje vereniging die vrijdag is benoemd tot ereburger van Rijnsburg. Op de expositie zijn onder andere te zien schilderijen, aquarellen, produk- eel uitgereikt voor zijn fo- ten van naaldkunst en boetseerwerk. foto: henk van den ende twaaR jaar is de tentoonstelling niet meer weg te denken in Rijns burg, zo constateerde De Mooij bij de opening. Uit het werk van de 20 deelnemers koos een jury de vier beste stukken. Daarbij sleepte Jan van Duyn, de hoofdprijs de zilveren penseel in de wacht. De vierde prijs was voor de poppen van mevrouw Hazelnoot uit Rijnsburg, de derde voor de aquarel len van Jessica Blokland uit Rijnsburg en de tweede prijs voor het aarde werk van Joke van Tol uit Valken burg. De aanmoedigingsprijzen van de le- kenjury gingen naar het houtsnijwerk van K. F. Leinberger uit Valkenburg en de schilderijen van E. de Haas- Bergman. OEGSTGEEST Een 16-jarige bromfietser is gistermiddag met een diepe vleeswond aan zijn been overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De jongen reed tegen de verkeersrichting in de Eisingabrug op en raakte met zijn achterwiel de stoeprand. Met een boog belandde de jongen vervolgens bo venop een hekje dat tussen de struiken stond. Expositie De Paauw WASSENAAR In raadhuis De Paauw, aan de Raadhuislaan 22 in Wassenaar, zijn tot en met zondag 27 augustus werken te zien van kunstenaar Theo den Boon. Getoond worden acryl en olieverf schilderijen. De toegang tot de expositie is gratis. Bloemenweide op plaats tracé Rijksweg 11-West VOORSCHOTEN In de hoop, dat Rijksweg 11-West er niet komt, heeft de afdeling beplantingen van de gemeente Voorschoten een origineel idee uitgevoerd. Het afgelopen voorjaar is in de wijk Noord- Hofland, langs de Admiraal de Ruytersingel, een bloemenwei de van ongeveer anderhalve hectare aangelegd. Op die plaats is een deel van het tracé van de Rijksweg gepland. De weg zou de A4 (tussen Amster dam en Rotterdam) met de A44 (tussen Den Haag en Was senaar) moeten verbinden en loopt dwars door de wijk Noord-Hofland in Voorscho ten. Voor het aanleggen van de weide is gebruik gemaakt van een mengsel van grassoor ten en éénjarige inheemse kruiden. Deze kruiden komen van nature in de omgeving voor. Bij de keuze van de krui den is speciaal gelet op de ge schiktheid voor nuttige insek- ten, waaronder met name de honingbij. Zo zijn er te vinden: dille, bernagie, korenbloem, koriander, kaasjeskruid, witte honingklaver, serradella, lu cerne klaver, Phacelia tanace- tifolia, blauwe en gele lupine, rode klaproos en duizendblad. Door de weide is een een wan delpad van houtschors aange- leged en langs de randen zijn bomen en struiken geplant. HAZERSWOUDE Als het gemeentebestuur van Hazerswoude ooit nog eens deelneemt aan een stichtingsbestuur, als dat van het bejaardencentrum Rhijndael, dan moet de verantwoordelijkheid strak worden geregeld. Onduidelijke constructies moeten in de toekomst worden uitgesloten, zo meent fractievoorzitter J.L. Kapaan van de PvdA/PPR-fractie in de Hazerswoudse gemeente raad. Volgens Kapaan is de schuld vraag bij de huidige financiële problemen rond het bejaar dencentrum moeilijk te bepa len. De bevoegdheden en de verantwoordelijkheid van de bestuursleden van de stichting waren niet voldoende duide lijk afgebakend. Dat heeft er toe geleid dat de bal nu wordt rond gespeeld. Het is om die reden nauwelijks mogelijk om een bestuurslid aan te spreken op het falende beleid. De problemen leidden eind juni van dit jaar tot het aftre den van het Hazerswoudse ge meenteraadslid mevrouw C. Van Putten. Van Putten kon het niet langer aanzien dat het dagelijks bestuur van de stich ting gemaakte afspraken eigenmachtig gchond en een lening afsloot die duurder uit viel dan nodig was. Het raads lid eiste eerst het vertrek van de zittende bestuursleden, maar toen die aanbleven wei gerde zij nog langer verant woordelijkheid te dragen voor het gevoerde beleid. Tekort Rhijndael kampt op dit mo ment nog met een tekort van ruim twee ton. Het bestuur van het bejaardencentrum probeert al maanden de ge meenten Koudekerk en Ha zerswoude over te halen om het ontstane tekort bij te pas sen. Tot grote woede van Kou dekerk en tot teleurstelling van het bestuur van Rhijndael liet Hazerswoude meermalen weten daartoe niet bereid te zijn. Het provinciebestuur van Zuid-Holland heeft inmiddels bij monde van gedeputeerde J. Boone laten weten niets te voelen voor een garantstelling voor een nieuwe lening. De stichting Rhijndael heeft kort geleden wel een aangepaste begroting ingediend. Daarin wordt er van uit gegaan dat zowel Koudekerk als Hazers woude zich garant stelt voor de lening. De begroting wordt in de tweede helft van septem ber door het provinciebestuur beoordeeld. Schuldvraag Gisteravond bogen de fractie voorzitters van de politieke partijen in Hazerswoude zich over de schuldvraag. De kwes tie werd echter achter gesloten deuren behandeld. De fractie voorzitters waren niet bereid veel commentaar te geven. Al len verwezen naar een pers communiqué dat later vandaag wordt vrijgegeven. G. Hoogendoorn-Oskam (CDA) wilde gisteravond na afloop van de vergadering wel kwijt dat de gemeenten en kerkbesturen die zitting heb ben in het stichtingsbestuur van Rhijndael meer moeten overleggen. „We moeten er voor zorgen dat we als een echt team kunnen werken. Daar is tot nog toe te weinig over gesproken. Als er iemand met persoonlijke frustraties kampt, moet dat niet naar bui ten worden gebracht zonder dat er eerst binnenskamers door het bestuur over is ge sproken. Uiteindelijk hebben we allemaal hetzelfde doel: een optimale huisvesting voor onze bejaarden". In een openbare vergadering in september zal opnieuw wor den gesproken over de organi satie van het stichtingsbestuur. Volgens Kapaan steunen de meeste politieke partijen het standpunt van zijn partij. „Als de gemeente ooit nog in zo'n organisatie stapt moet die in de vorm van een gemeen schappelijke regeling worden gegoten. De verantwoordelijk heid is dan precies bij wet ge regeld. Problemen rond even tuele kwesties van verant woordelijkheid dan zijn uitge sloten". Bijdrage: Magrit Tibboel Foto: Henk van den Ende ,.Er was niet genoeg geld om op vakantie te gaan. Boven dien ontbrak de benodigde tijd omdat er volop werk was in de bollen. De kinderen hingen tijdens de zomermaan den dus maar wat rond op straat". Theo Gozeling. sinds 1984 voorzitter van de jubile rende stichting Jeugdrecreatie Sassenheim, geeft toe dat de stichting er nog steeds naar streeft vermaak te bieden aan de thuisblijvers. En dan niet alleen aan de kinderen maar aan het hele gezin. Gozeling betoogt: „De echte vakantiepret is de laatste 15 jaar duidelijk van de grond gekomen. Ging een kind zo'n kwart eeuw geleden bij hoge uitzondering op vakantie oi een dagje uit, tegenwoordig is het heel normaal dat men „en familie" half Europa door trekt. Ook het bezoek aan at tractieparken komt veelvul dig voor". Het programma van de stichting is als gevolg daarvan in de loop van de ja ren ingrijpend ingekrompen. Van de circa 25 evenementen uit de beginperiode zijn zes activiteiten overgebleven. Go zeling: Het recreatie-aanbod is verder aanzienlijk toegeno men met name van de zijde van sport- en speeltuinvereni gingen. Ook de behoefte bij de bevolking is veranderd". De stichting Jeugdrecreatie concentreert zich nu op ker nactiviteiten als spuit bal, kin- derstad, prestatieloop, drop ping, fiets- en wandelvier daagse en viswedstrijden Gozeling sluit de mogelijkheid niet uit dat de nu 25 jaar be staande stichting Jeugdrecre atie over 10 jaar overbodig en ter ziele is. Over belangstel ling van deelnemers aan de verschillende programma-on derdelen hoeft de stichting echter nog niet te klagen „Door de band genomen heb ben we jaarlijks zo'n 2.000 in schrijvingen", vertelt Goze ling. De animo is vooral af hankelijk van de weersom standigheden en de bekend heid. Nadrukkelijk stelt Goze ling: „We zijn primair in de weer voor de Sassenheimse bevolking, een handjevol mensen uit de regio of van campings in de naburige dor pen. Onze jeugdprestatie- en wedstrijdloop heeft een keer aangekondigd gestaan in een uitgavg van de Koninklijke Atletiek Unie. Dat is beslist niet voor herhaling vatbaar", stelt een gedecideerde Goze ling vast die verhaalt over het aan de start verschijnen van mensen uit allerlei windstre ken die discussies aangingen met de organisatie. Gozeling benadrukt het amateuristi sche karakter van de mani festaties. „We willen beslist niet pretenderen een profes sionele organisatie te zijn". Vrijwilligers Hoe opgetogen de 36-jarige Gozeling. van beroep is hij or ganisatie-adviseur bij de alge mene werkgeversvereniging in Haarlem, ook is over het reilen en zeilen van de stich ting Jeugdrecreatie hij moet een ding toch even kwijt: „Ondanks herhaaldelijke op roepen om vrijwilligers te krijgen, meldt zich niemand. We kunnen momenteel be schikken over de hulp van zes bestuursleden en tien vrijwil ligers maar dat is veel te wei nig". Heftig gebarend voert Gozeling aan: „Ik ben afhan kelijk van eigen familie en kennissen om posten te be mannen. Met de komende prestatieloop staat mijn hele familie langs het parcours. Het werkt demoraliserend als je alles met een klem groepje mensen voor elkaar moet krijgen Theo Gozeling is als voorzitter van de stichting bij alle manifestaties van de stichting Jeugdrecreatie aan wezig. Bij de spuitbalwedstrij- den aan de Oosthaven treedt hij op als scheidsrechter „Het is inmiddels traditie dat ik aan het eind van de middag in de Haven belandt. Ook dit jaar zal dat wel weer gebeu ren lacht hij. Bijzonder tevreden is de Jeug- drecreatie-voorzitter over de medewerking van de gemeen telijke instanties en de Onder nemersvereniging Sassen heim. Het eerste contact le vert geen direct financieel voordeel op, maar vooral hulp in „manuren" en het ver strekken van materialen. „De middenstandsvereniging le vert de financien en de prij zen. Sinds het bedrijventer rein Jagtlust is volgebouwd kunnen we van die kant ook regelmatig op een aardig be drag rekenen". Die medewer king uit het Sassenheimse bedrijfsleven heeft er toe ge leid dat in dit jubileumjaar alle evenementen gratis zijn. Dat houdt in dat er geen re ceptie of ander feest wordt gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum. Goze ling: „We hebben specifiek geen receptie willen houden. Dat kost veel geld en wat heb je er aanHet leek óns leuker het beschikbaar gestelde geld te gebruiken voor de bekosti ging van de verschillende programma-onderdelen. Door gratis deelnamemogelijkhe den doe je iedereen plezier. En dan zien we elkaar van zelf weer. Daar is geen offi ciële en dure ontvangst voor nodig. Brandje in ziekenhuis In het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp is gis teravond rond 11.30 uur brand uitgebroken op de afdeling verloskunde. Door nog onbekende oorzaak raakte op de kraamafdeling op de vier de verdieping een appa raat om kruiken te ver warmen oververhit en vatte vlam. Een verpleeg kundige greep snel in en doofde het vuur met een poederblusapparaat. Daardoor bleef de scha de beperkt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De brand weer rukte voor de zeker heid uit met maar liefst 6 wagens en 30 man, maar bij aankomst was het vuur al uit. Volgens commandant G. Anker van Leiderdorpse brandweer had de ver pleegkundige zeer ade quaat gehandeld. „Hoe wel we met groot materi aal uitrukten hebben de meeste mensen in het ziekenhuis gelukkig nau welijks iets gemerkt", al dus Anker. foto: wim van noort LISSE De politie sluit nog steeds niet uit dat de brand die jongerencen trum Magnifiosi verwoest te is aangestoken. Inmid dels is wel duidelijk dat het centrum de afgelopen tijd niet serieus is be dreigd. Het onderzoek naar de oor zaak van de brand loopt nog. Naar verwachting vergt het nog enige tijd voordat resul taat oplevert. Volgens opperwachtmeester R Stolk van de rijkspolitie Lisse- circuleren veel geruchten dorp dat Magnifiosi in brand is ge stoken. Er zouden bedreigin gen zijn geuit door Lissers die overlast ondervonden van het openlucht popconcert waar mee het seizoen zaterdag werd afgesloten. „Bij ons en de ge meente zijn net als vorig jaar veel klachten binnengekomen over geluidsoverlast. Er is ech ter maar één bedreiging geuit waarvan het nog de vraag is of je die zo mag betitelen". Vol gens Stolk ging het hierbij om een oudere Lisser. „Hij stelde dat voor zijn part Magnifiosi in brand mocht vliegen en hij nog wel een handje zou komen helpen. Meestal gebeurt er dan niets, nu wel". Bij het jongerencentrum Mag nifiosi zelf zijn ook geen be dreigingen binnengekomen. „Wel vijf klachten over de muziek", vertelt medewerker H. van Diest. Volgens de politiewoordvoer der is de seizoensafsluiting van Magnifiosi in „goede harmo nie" verlopen. Magnifiosi moet in augustus 1990 op dezelfde lokatie wor den heropend. Van Diest en de vrijwilligers kloppen met die wens binnenkort aan bij de ge meente Lisse. Volgens de jongerenmedewer ker wordt overwogen een be nefietconcert te geven voor een nieuw op te richten Mag nifiosi. Ook wordt vandaag nog een gironummer geopend voor bijdragen aan de weder opbouw. Gehoopt wordt dat binnenkort een nood-centrum kan worden ge opend. Naar verwachting zul len er zeker een jaar geen acti viteiten zijn. aan tafel Gevulde aubergines met brood- custardpudding met rode bessen Koop stevige en glanzende aubergines, middelmatig grote exemplaren zijn sma kelijker dan heel kleine of grote vruchten. Aangesne den aubergines worden vrij vlug bruinig, leg ze daarom voor dit recept direkt na het delen in het kokende water. Voor twee personen heeft u nodig: 2 flinke aubergines, zout, 2 tomaten, ui, 10 g mar garine, 200 g gehakt, zout, peper, knoflook, basilicum, paneermeel, 15 g margarine, zachte margarine, 2 dl bouil lon; (stok brood; 0,5 liter melk, 45 g custard, 40 g suiker, 200 g rode bes sen, suiker naar smaak. Snijd de stelen van de aubergi nes Was de vruchten en snijd ze in de lengte doormidden. Kook de aubergine-helften vier minuten in ruim water met zout en laat ze vervolgens uitlekken en afkoelen. Lepel het vruchtvlees op zo'n manier uit de aubergines dat er een stevige wand overblijft. Snijd het uitholsel kleinDompel de tomaten in kokend water, ont vel ze en snijd ze in blokjes. Fruit de kleingesneden ui gla- zig in de margarine (eerste portie) en bak dan het gehakt al roerende mee tot het gaar is. Voeg van het vuur het auber- gine-uitholsel en de stukjes to maat toe en maak de massa op smaak af met zout. peper, ge perste knoflook en basilicum. Schep het gehaktmengsel in de aubergine-helften en zet deze naast elkaar in een met zachte margarine ingevette ovenschaal. Strooi er een dun laagje paneermeel over en ver deel daarop de tweede portie margarine. Schenk de bouillon naast de aubergines Zet de schaal ongeveer vijfentwintig minuten in een oven die op 200 graden C staat. Presenteer er een ruime portie (stok)brood bij. Maak de pudding vandaag, dan kan hij opstijven. Zet de meeste melk op. Meng een papje van custard, suiker en de rest koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de pudding onder voortdurend roeren een mi nuut koken. Doe de hete mas sa in een natgemaakte vorm. Laat de pudding afkoelen, dek hem af met folie en zet hem in de koelkast. Schud morgen de pudding uit de vorm en leg er met suiker weggezette rode bessen omheen. JEANNE LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20 30. afdeling vrouw vr 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en di 10.00-12.30 u.. wo. 13 30-16.00 u do. 18.30-20.30 u DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest. Rijnsburg. Valkenburg. Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo 11 00-12.00 u., do 18.30-20.00 u GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. «Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging. Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopend van 16.00 tot 2000 uur Het nummer is 071- 120611. 2 7 9 10 1 12 13 16 17 18 19 L, J 20 21 22 23 2S 26 27 I 28 29 30 1 31 1 Horizontaal: 1 onnodig; 8 Europese taal; 9 ofschoon; 11 bewijs van be taling; 12 windrichting (afk.); 13 land in Zuid-Amerika; 15 drietenlge struisvogel; 17 soorl bergkristal. 18 klank; 19 aan boord (afk 20 tijde lijk (afk.); 21 laddersport; 23 boom; 25 drooginrichting voor mout; 26 stad in Rusland; 27 motorschip (afk.); 28 spade met gekromd blad; 30 muzieknoot; 31 vogel; 33 onple- Verticaal: 1 herkauwend dier; 2 en dergelijke (afk 3 beeldraadsel; 4 vogel; 5 slordig; 6 titel (afk.); 7 kleur; 10 docente; 12 voorziening In treinen; 14 Amerikaanse sier heester; 16 stuwende kracht (fig,); 21 snelheid; 22 verdovingsmiddel; 23 raamvormlae opening; 24 blank v.e. zwaard; 29 vlaktemaat; 31 mili taire ordedienst (afk.); 32 luitenant (afk). OPLOSSINQ ZZ "d W ie 62 '6u||>t pz :je>( -oi zz :j9m»ö ZZ :oduiei 12 Uojoui 91 :seq|j iwejpoou zl 'sejejei 01 'ueoj6 l 'sa 9 Ueuuo g 'oeq p :snqej z :pe z ide>io i :|bbouj8a BmeJduo zz 'I8J -euj ie :|uj oe 'teq 82 "8UJ iz :|0JO 92 Usee gz -NJOi zz eejj \.z Pt 02 Q 8 61 uoo» 81 -S|Ji zi :eou»e si :nj8d cl o n 21 'uoq u |B 6 :sueea 8 'SipoqjeAO i ibbiuozijoh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11