José-Maria Olazabal de gelukkigste in golfslag Uitstel finale op Melkhuis je ongewilde primeur Eldert Meeter vlamt RONAN RAFFERTY GOLFER DANK ZIJ IRA Zweeds sportbestel een garantie voor succes en jaloezie Martin Jaite op herhaling SPORT QeidwOowuvrd MAANDAG 31 JULI 1989 PAGINA 13 STAVOREN Eldert Meeter van Bolsward zege vierde zaterdag tijdens het skütsjesilen op het IJs- selmeer bij Stavoren. In Langweer eindigde hij donderdag nog als laatste met 14 punten, maar za terdag vlamde de Bolswarder schipper als nooit te- Al na de start nam hij samen met Teake van der Meulen een koppositie in die hij niet meer los zou laten. Het Bolswarder skütsje kon de schippers van Woudsend en Joure achter zich houden. Joure werd tweede, gevolgd door Woudsend. Het is dit jaar voor het eerst, dat Meeter als schip per aan het SKS skütsjesilen meedoet. Het skütsje van de Südwesthouk verloor zijn thuiswedstrijd van dit seizoen. Schipper Meindert de Groot ein digde als laatste. In het algemeen klassement staat Heerenveen nu samen met Woudsend bovenaan. Beide hebben 12,9 punten. Joure staat derde met 14 punten. De Sneker Pan zaterdag in actie op een woelig IJsselmeer. Europese titel voor tennisster Van Lottum PRAAG Noëlle van Lottum is zaterdag Europees tenniskampi oene bij de junioren geworden. In de titelstrijd in Praag versloeg de in Parijs woonachtige Nederland se in de finale de Italiaanse Nata lie Baudone in twee sets. Eerder op de dag had Van Lottum in de halve eindstrijd van Jelena Pam- poelova uit Bulgarije in drie sets gewonnen. Yvonne Grubben en Miriam Oremas veroverden de Europese titel in het dubbelspel. Het Nederlandse duo versloeg in de finale het Tsjechoslowaakse koppel Strnadova/Sviglerova in twee sets: 6-4, 6-3. COMBEE PROFITEERT ST. ISIDORUSHOEVE Leo Combee heeft giste ren in de vijfde nationale kampioenscross optimaal geprofiteerd van de afwezigheid van Kees van der Ven. De crosser uit Woudrichem won in St. Isido- rushoeve beide manches in de 500cc-klasse en nam daardoor de koppositie in de titelstrijd over van de geblesseerde Van der Ven. John van den Berk en Gert-Jan van Doorn geven elkaar in de 250cc-klas- se nog steeds niets toe. Beiden scoorden 37 punten, waardoor het verschil in het tussenklassement acht punten bleef in het voordeel van Van den Berk. Van Doorn won de eerste manche, met Van den Berk aan het achterwiel. In de tweede reeks was de volgorde omgedraaid, waardoor de wereldkam pioen in het dagklassement zegevierde. Jacob Barth veroverde de eerste plaats in de 125cc-klas- se. De coureur uit Doetinchem pakte 37 punten en loste de geblesseerde Pedro Tragter af als koplo per. De voornaamste concurrent van Barth is Ed win Evertsen. De Noordhollander zag zijn achter stand op Barth tot zeven punten groeien. Zilver voor Anita de Hoop LEEDS Anita de Hoop heeft zaterdag op de derde dag van de Europese zwemkampi- oenschappen voor de jeugd in Leeds de eerste Nederlandse medaille veroverd. De Friezin behaalde achter de Oostduitse Peggy Con rad zilver op de 100 me ter vlinderslag. Door een uitstekende eind sprint hield de veer tien-jarige zwemster uit Bolsward de Roemeense Ureche 0,13 seconde achter zich. Heister valt in de prijzen LUXEMBURG Danny Heister heeft zaterdag bij de Europese titelstrijd ta feltennis voor junioren de bronzen medaille ver overd. De jeugdige Die dammer won in de kwartfinale van de Fransman Saive, maar moest in de halve eind strijd zijn meerdere er kennen in Goesev uit de Sovjetunie. In het dubbelspel verlo ren Heister en Keen in de .kwartfinales van het Zweedse duo Busa/Pet- tersson. ZANDVOORT Golfers en liefhebbers van deze mooie sport zijn verwoede trendvolgers. Niet alleen wat de voorkeur voor een bepaald type kleding (al zijn de ruitjesbroeken nu alweer uit de mode) be treft, bleek gisteren an dermaal op de finaledag van het open Nederlands kampioenschap. I Nadat een week eerder het Vl* prestigieuze Britse Open pas lta.na een barrage met drie spe lers was beslecht, werd op de liar Kennemer Golf en Country '-2i Club een identiek scenario ge- Za2: volgd. Na een heuse wolk breuk en in windkracht negen waartegen een sponsortent, een scorebord en de vlagge- stok op de laatste hole het moesten afleggen, werd José- Maria Olazabal na een uitput tende golfslag de gelukkige winnaar. Gelukkig in de bete kenis van blij-zijn, maar dit maal vooral gezien de fortuin lijke afloop. De Noordier Ro- nan Rafferty en de in het sup plement vroeg afgehaakte En gelsman Roger Chapman te kenden voor de plaatsen twee en drie. Golf staat bekend als de mis schien wel meest onvoorspel bare tak van sport. „Een wed strijd is nooit voorbij voordat- ie voorbij is", aldus haalde José-Maria Olazabal een voor al in de Verenigde Staten gaarne gebezigde slogan uit de motteballen. De 23-jarige Spanjaard is zelf het levende bewijs van die these. Met de druk van het favoriet-zijn weet hij (te) vaak onvoldoende raad. Zo gaf hij in 1987 bij dit zelfde toernooi, zij het toen in Hilversum, op echt het aller laatste nippertje een veilig lij kende voorsprong uit handen ten faveure van de Schot Gor- don Brand junior. Hoge nood De zeker in een pure concen- tratiesport als golf hinderlijke nervositeit dacht Olazabal, na twee jaar meer ervaring, nu wel onder controle te hebben gekregen. Niettemin geraakte hij gisteren, toen zich na drie zonnige dagen in het dan ook propvolle Zandvoort-aan-Zee een totale weersverandering voltrok, andermaal in hoge nood. De misère begon al op de tweede hole toen Olazabal in plaats van de voorgeschre ven vijf slagen er acht nodig had. Een zogeheten triple bo gey, de opgebouwde voor sprong van drie slagen was foetsie. Ook later raakte de tot dan toe met indrukwekkende precisie- spelende Olazabal - die donderdag, vrijdag en za terdag nauwelijks op zelfs maar een miniem foutje kon worden betrapt - lelijk in de versukkeling. John Woof beste „Nederlander" ZANDVOORT John Woof beëindigde het KLM Dutch Open als beste „Nederlander". De Brit, werkzaam op golfclub De Hoge Kleij in Leusden maar ook regelmatig van de partij bij buiten landse toernooien, was na afloop uiterst content met zijn dertig ste plaats in het eindklassement. Woof, die deze week in het hu welijk treedt met zijn Andrea, liet een score van 287 slagen (70- 69-71-77) noteren, zeven boven het baangemiddelde. Het leverde hem een cheque van 2700 Engelse ponden, circa 9500 gulden, op. Jonas Saxton, de Amerikaanse professional van golfclub De Haar in Haarzuilens en enige weken geleden winnaar van het Nationale Open in Noordwijk, verdiende met zijn veertigste plaats een bedrag van 2040 pond, ruim 7000 gulden, op. De ove rige Nederlandse deelnemers waren al eerder uitgeschakeld. Begon Olazabal de laatste dag met negen slagen onder par, in goed Hollands baangemiddel de, door een helse ronde van 76 (na zijn eerdere serie van 67-66-68) waren daarvan nog slechts drie overgebleven. Hij bofte geweldig dat ook een aantal van zijn naaste concur renten onderweg dure steken lieten vallen. De Engelsman Peter Baker was, net voor het half uurtje oponthoud vanwe ge een enorme plensbui die de baan blank zette, opeens in de rijen der kanshebbers terecht gekomen. Maar hij maakte het even la ter, enigszins opgedroogd, wel erg bont toen zijn bal op de tiende hole middenin het stru weel sloeg en hij tien slagen nodig had alvorens het witte balletje eindelijk in de hole wilde verdwijnen. Een over schrijding, dit trouwens kort na een ingelaste regenpauze, waarvoor zelfs de golf-vocabu- laire geen geschikte term heeft. Het onherroepelijke ein de van Bakers aspiraties dus. Zijn landgenoot Roger Chap man bleef zijn zenuwen wél de baas en was dan ook allesbe halve bedroefd toen Olazabal op de achttiende hole een put- tje van nog geen anderhalve meter en daarmee een directe beslissing miste. Welles nietes In de daarop noodzakelijke play-off viel Chapman („Ik had nergens meer op gere kend") al spoedig af. En ter wijl hij gedesillusioneerd terug richting clubhuis wandelde, wilden Olazabal en Rafferty van geen capituleren weten. In een eindeloos welles-nietes- spelletje wisselden ze nog bijna twee uur lang fraaie lange met zwakke korte slagen af. Na negen extra holes werd het pleit eindelijk beslecht, ten gunste van Olazabal. „Ik heb mijn revanche voor 1987 bin nen", grijnste de vermoeide Bask die al op tweejarige leef tijd zijn eerste golf-kunstjes vertoonde. „Zelf kan ik me dat niet herinneren, maar dat blijkt uit foto's uit het familie album", aldus Olazabal die gis teren zijn normale werkdag van acht uur („Spelen en vooral veel trainen, alleen zo word je een goede golfer") ruimschoots overschreed. Met zijn zwaarbevochten triomf in Zandvoort verdub belde José-Maria Olazabal zijn aantal overwinningen van dit seizoen. Op Tenerife won hij het eerste Europese toernooi anno 1989, binnen een maand volgden twee tweede plaatsen op Mallorca en in Catalonië. Het Spaanse Open besloot hij als vierde. Maar ook buiten zijn vaderland is Olazabal in het verleden al meerdere ma len succesvol geweest. Zijn echte doel is echter het win nen van één van de „Majors", vergelijkbaar met de Grand- Slamtoernooien in het tennis. In golf worden het Britse Open en drie toernooien in Amerika (het US Open, de US Masters en het US PGA-kam- pioenschap) het hoogst aange schreven. „Ik zou het liefst het Britse Open een keer win nen", aldus Olazabal die vori ge week in Troon met een 23e plaats tussen alle wereldtop pers redelijk goed uit de verf kwam. „Ik heb geen haast, ik ben pas 23, er is nog alle tijd". Eigenzinnigheid De tweede plaats van Ronan Rafferty in het KLM Dutch Open was opnieuw een aan wijzing dat hij op weg lijkt de hem al jaren toegedichte klap pers te gaan maken. De 25-ja- rige Noordier is nu toch al weer acht jaar in het professio nele métier actief, maar ook hij wacht nog altijd op het eer ste écht internationaal aan sprekende succes. Hoewel niet iedereen hem dat van harte gunt. De man met het norse, vierkante hoofd is immers niet bijster geliefd bij z'n collega's. Hem wordt nogal eens een ze kere eigenzinnigheid verwe ten. Dat begon al in zijn ama teurperiode toen hij eens hal verwege een toernooi op de befaamde baan van St. An drews uit het Ierse team werd geknikkerd, omdat hij het ei genbelang boven dat van zijn land dacht te moeten laten prevaleren. Rafferty trekt zich evenwel van al die kritiek niks aan. „Ik doe altijd datge- De storm werd ook éèn van de scoreborden op de Kennemer Golf en Country Club te machtig. Met man en macht werd geprobeerd de duizenden toeschouwers toch van informaties te voorzien. FOTO: ANP ne wat ik zelf het beste vind", luidt zijn repliek. Ook gistermiddag liet Rafferty zich enkele malen van zijn meest temperamentvolle kant zien. Nabij de twaalfde hole sloeg hij na een onhandigheid- je als een volleerd houthakker een stuk bast van een berk, terwijl zijn caddie slechts dank zij een miraculeuze reactie een in het wildeweg weggegooide stok kon ontwijken. Geen spo ren van eventuele volwassen heid die Rafferty ook in golf- technisch opzicht voordelen zou kunnen opleveren. „Ik werk gewoon hard aan mijn spel, voor mij is golf het aller belangrijkste", aldus Rafferty. Hij peinst er dan ook niet over om medio september, als zijn vrouw thuis in het Engelse As cot hun eerste baby verwacht, één of meerdere weken vrijaf te nemen. Misschien is dat ietwat bittere gedrag van Rafferty echter wel ontstaan door de levens omstandigheden in het ook nu immer onrustige Ulster. Waar het Ierse republikeinse leger indirect aan de basis van zijn golfcarrière stond. Rafferty's ouderlijk huis in Newry stond naast een politiebureau dat in 1972, Rafferty was toen acht jaar, door een IRA-bom met de grond gelijk werd gemaakt. „Ons huis was ook één grote ruïne, al onze persoonlijke be zittingen verdwenen", denkt Rafferty terug aan die nare periode. Echter, één positief gevolg had de klap wel. „We verhuisden naar een andere wijk, vlakbij de golfclub Waj- renpoint. Daar ben ik voor het eerst met golf in aanraking ge komen. Misschien was ik an ders wel politie-agent of zo ge worden", zegt Rafferty die in elk geval wat betreft salarië ring hij is veelvuldig multi miljonair de juiste keuze heeft gemaakt. DICK KIERS ZANDVOORT In het tennis, met én zonder ta fel, bestormden de Zwe den al eerder via een mas sale coup de mondiale top. Met dankzegging aan op papier goed gedetailleerde en in de praktijk deskun dig uitgewerkte beleids plannen is nu ook in de golfwereld een legertje Scandinaviërs vastberaden op weg om vaste grond onder de spikes te krijgen. Een systeem waarop an dere landen (Italië tracht het nu te kopiëren, Ne derland is lang zo ver nog niet) best jaloers mogen zijn. Bij het open Nederlands kam pioenschap in Zandvoort kwam Zweden deze week met een compleet elftal deelnemers op de proppen. Na de eerste twee ronden konden welis waar zes van hen huiswaarts keren, maar juist dank zij een brede basis spreekt men elke week weer een hartig woordje mee. Lukt het niet met de ene troef, dan wordt wel een an der uitgespeeld. Ditmaal bleek het gras op de Kennemer Golf en Country Club geknipt te zijn voor Jesper Parnevik die één slag achter het supertrio Olazabal-Rafferty-Chapman op de vierde plaats beslag leg de. „Elke week is er wel eentje van ons in de top-vijf of top tien terug te vinden. En het leuke is, telkens weer iemand anders", aldus de 24-jarige tweedejaars-prof die in decem ber 1988 in La Manga het kwalificatietoernooi voor de Europese tour op eclatante wijze won. Politiek De aanwezigheid van zoveel golftalent is een uitvloeisel van sport-vriendelijke politiek die de socialistische regering in Stockholm voert. „Op school kun je gratis aan sport doen, alles wat je maar leuk vindt. Dus nee, dus niet op de Oosteuropese leest geschoeid. Daar word je zonder inspraak in een bepaalde richting ge duwd, graag of niet. Wij kun nen onze eigen toekomst bepa len. Zo nam ik op m'n vijftien de golf als keuzevak, in plaats van Spaans. Acht uur per week kreeg ik les, samen met kinderen van m'n eigen leef tijd. Plus af en toe een vakan tiekamp met alles erop en er aan. Dat proces zet zich nadien steeds verder voort. Tot en met voor negentig procent door de staat betaalde golf- scholen. Zo komen er op den duur vanzelf wel een aantal goede spelers bovendrijven". Ook gedurende hun militaire dienst wordt talentrijke golfers weinig in de weg gelegd. „Tot één uur 's middags dien je je vaderland, daarna heb je alle tijd om te sporten", aldus Par nevik die zelf een welbekende truc hanteerde om de dienst plicht te ontduiken. Hij liet zich officieel als ingezetene van Monte Carlo registreren, in navolging van zovele land genoten. „Ik kan mijn tijd nu als professional heel wat beter gebruiken en daar wordt ook helemaal niet moeilijk over gedaan. Zweden is al lang blij wanneer iemand ergens goed presteert, dat betekent een pri ma reclame". Het sportbestel is een garantie voor succes, potentiële toppers krijgen alle gelegenheid om zich nader in hun geliefde spe cialisatie te bekwamen. „Dat wordt allemaal van hogerhand op een bekwame manier gere geld. De Zweedse golf federatie kan dank zij de financiële steun van een aantal goede sponsors een uitstekend toer- nooiencircuit opzetten. Voor elke leeftijdsgroep, dat is zo belangrijk, je werkt op die ma nier met z'n allen naar een ho ger niveau toe. Een Zweed is vaak vrij individualistisch in gesteld, kijk maar naar het type sporten waarin we uit blinken, maar dat groeps-idee zorgt juist voor de goede on dergrond". De laatste wijze lessen ontvan gen de allerbesten in de Vere nigde Staten. „Ik heb drie jaar in Florida gestudeerd. Dat werd betaald door de universi teit daar. die graag goede Zweedse golfers in hun mid den hebben. Die contacten worden warm gehouden. Jaar lijks volgen vele jongens én meisjes die weg. Met als resul taat dat je elkaar zelfs in Ame rika altijd weer op de toer nooien tegen komt". Vrienden Ook nu Parnevik sinds begin dit jaar heel Europa afreist, hoeft hij zich zelden of nooit eenzaam te voelen. „We zijn steeds met een man of tien Zweden bijeen, een hechte groep vrienden die elkaar al van jongs af aan kennen. Als je om een praatje verlegen zit, dat kan, maar als je even al leen wilt zijn, ook geen pro bleem. Ik zou er niet aan moeten denken elke week met een andere kamergenoot opge scheept te zitten. Ik ben meestal met Johan Ryström samen, dat geeft een speciale band, dan voel je je ook wat sneller ergens thuis, waar ter wereld je ook bent. Het is posi tief voor je innerlijke rust en dat komt het spel weer ten goede, je zweept elkaar op en bent elkaar in slechtere tijden tot steun". De échte wereldtop hebben de Zweedse golfers tot op heden (nog) niet bereikt. Ove Sell- berg is met zijn dertigste plek op de Europese ranglijst de na tionale hoogvlieger. Maar daar komt snel verandering in, voorspelt Parnevik, zelf de ac tuele numero vijftig. „Het gaat verschrikkelijk snel in Zwe den, ik kom nu vaak spelers tegen die ik zelf niet eens ken. Ik ben van de tweede genera tie. Rond 1982 begon het met pioniers als Ove Sellberg, Magnus Persson en Anders Forsbrand. Het einde is nog lang niet in zicht. Over twee jaar hebben we 25 spelers op de Europese tour. En dan duurt het niet al te lang meer, ik schat zelf zo'n vijf jaar, voor we een echte topspeler in ons midden hebben". DICK KIERS Rare fratsen Hoogvlieger Stefan Edberg moest gisteren tijdens een demon- stratietoernooi in Yokohama wat rare fratsen uithalen voordat hij in de strijd om de derde plaats won van landgenoot Mats Wilan- der.André Agassi werd eerste en Ivan Lendl tweede. FOTO: EPA HILVERSUM Het door afzeggingen en uitschake lingen gekenmerkte ten nistoernooi' om de open Nederlandse titels op het Hilversumse Melkhuisje, heeft op de laatste dag nog een primeur opgele verd. Voor het eerst in het 32-jarig bestaan van het evenement diende de eindstrijd in zijn geheel te worden uitgesteld. Al eerder op de middag werd besloten de finale van het he rendubbelspel met de Neder landers Paul Haarhuis en Mark Koevermans af te gelas ten. Haarhuis, kwartfinalist in het enkelspel, verdiende in zes dagen zo'n 14.000 gulden. Koe vermans, die genoegen moest nemen met 4500 gulden, was vooral tevreden met zijn pun ten voor de wereldranglijst. Na zes uur wachten, waarbij de ene bui de andere afloste, verschenen de twee finalisten Emilio Sanchez en Karei No- vacek, die zaterdag in de halve finales hadden gewonnen van respectievelijk Paolo Cane (6- 2, 6-2) en Tomas Carbonell (6- 3, 7-6), voor het eerst die dag in tennistenue op de baan. Het optreden van de twee sterkste tennissers in Hilversum duur de welgeteld vijf minuten. Toen zorgde de zwaarste re genbui van de week voor het definitieve uitstel. Referee Colin Hess en supervi sor Ed Hardesty, de verant woordelijke officials, hadden al eerder besloten dat ander maal uitstel, afstel voor de fi naledag zou betekenen. De Britten verschoven de eind strijd naar vanochtend om 10.00 uur. Mocht de regen weer als spelbreker fungeren, dan wordt de finale definitief geschrapt. Titelverdediger Sanchez en opponent Novacek worden reeksen bezig gehouden. De 19-jarige Westduitser, die ach tereenvolgens de geplaatste spelers Hlasek, Gunnarsson en Perez-Roldan had uitgescha keld, sloeg ruim 25.000 gulden bij elkaar. Genoeg, om hem te doen overwegen zijn studie medicijnen uit te stellen en zich helemaal toe te leggen op de sport. Katerina Malejeva heeft het toernooi van Baastad gewon nen. In de finale versloeg de Bulgaarse in twee sets Sabine Hack uit West-Duitsland. STUTTGART Martin Jaite heeft gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan het Grand-Prixtennistoernooi van Stuttgart gewonnen. De 24-ja- rige Argentijn, eerder de beste in 1986 en als veertiende ge plaatst, benutte na 74 minuten zijn eerste „matchball" tegen de Joegoslaaf Goran Prpic: 6- 3, 6-2. Hij verdiende 100.000 gulden. In de halve finales had Jaite zaterdag meer tegenstand ondervonden. Jens Wöhr- mann, de verrassing van het toernooi, had hem toen drie dan, volgens de reglementen, nig bereikt. Voor Sanchez is beiden bedeeld met het prij- de uitkomst triest. Hij verliest, zengeld van de verliezer, buiten zijn schuld, punten 15.000 dollar, ruim 30.000 gul- voor de wereldranglijst, den en 105 punten. Novacek De mogelijkheid om de finale zal daar best tevreden mee 'later ergens op de wereld te zijn, hij heeft dit jaar nog wei- spelen, zoals bij het toernooi in Boston is gebeurd, is in het ge val van Hilversum volgens Van Eysden zowel ongewenst als onmogelijk. Panda-hallen Uitstel van de finale was een, ongewilde, primeur, al eerder werd de eindstrijd afgebroken. Dat gebeurde in 1985, toen de Zweed Kent Carlsson met 2-1 in sets voorstond tegen de Westduitser Ricky Osterthun tot de regen ingreep. Een dag later werd de partij uitge speeld. in de Panda-hallen in Nieuw-Loosdrecht. De betere serveerder Osterthun zege vierde op het tapijt eenvoudig in de laatste twee sets. Toernooi-directeur Piet van Eysden noch Carlsson was met die uitkomst tevreden. De eer ste besloot nooit meer uit te wijken naar een hal, de twee de nam zich voor voorlopig niet meer naar Hilversum te komen. Een mogelijkheid toch te spelen had misschien gele gen in het gebruik van dekzei len. Hilversum beschikte over die voorziening, heeft ze ook wel eens gebruikt, maar Van Eysden achtte ze voor de bui en van zondag nutteloos. „Daar komt ook nog bij dat we geen afvoer hebben voor het water. We kunnen die ook niet aanleggen. Ten eerste is dat te duur, ten tweede heb ben we te weinig ruimte ach ter de baan. We leggen de zei len, die te zwaar zijn, ook niet neer voor maandag. Het heeft echt geen zin". Het afstel betekende voor Van Eysden extra inspanningen. Hij diende opeens met alle sponsors en catering-bedrijven in de slag te gaan om ervoor te zorgen dat die ook vandaag hun spullen nog op 't Melk huisje zouden laten staan. De financiële meevaller van een kleine 40.000 gulden, als de fi nale van het enkelspel niet meer kan worden afgewerkt, woog voor de toernooi-directie niet op tegen de sportieve mis lukking.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13