Sowumt Reorganisatie verpleegtehuizen STAD OMGEVING NIEUWBOUW IN LEIDEN, MINDER BEDDEN IN BOLLENSTREEK WEEK EINDE Sterrenwacht wordt opgeknapt Slimme EHBO-kit ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 9 |j li ,EIDEN Bij een vechtpartij aan de leuwe Beestenmarkt is gisteravond en cafébezoeker gewond geraakt. Hij is et een hoofdwond naar het Elisabeth- ekenhuis in Leiderdorp gebracht. De an raakte kort na tien uur gewond, at gebeurde nadat er eerder al sprake as van oneneigheid in het café. Toen in van de bezoekers zich tegen de bar- an keerde, werd het groepje de zaak tgezet. Buiten kwam één van hen ten il en liep een hoofdwond op. De politie oest er aan te pas komen om de zaak sussen, niemand heeft aangifte willen tien tips over verkrachting bij 't Soldaatje VOORHOUT De Noordwijker- houtse politie heeft de afgelopen da gen vijftien tips binnen gekregen over de mogelijke dader van de ver krachting van een 24-jarige vrouw nabij 't Soldaatje in Voorhout. De verkrachting vond op 28 juni plaats tussen half acht en acht uur 'sa- vonds. De tips kwamen binnen nadat een compositiefoto en een signale ment van de vermoedelijke dader on der andere in deze krant waren ge plaatst. Woordvoerster E. Koudstaal van de Noordwijkerhoutse politie kon gistermiddag nog geen medede lingen doen over de bruikbaarheid van de tips. Veilingen willen vrijstelling van smog-rijverbod LEIDEN/DEN HAAG Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) in Nederland en het Bedrijf schap voor de Groothandel en de Tus senpersonen in Groenten en Fruit vin den dat het vervoer van groenten en fruit moet worden uitgezonderd van een eventueel smog-rijverbod. Beide organisaties hebben een brief met dit verzoek gestuurd aan de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn. Het CBT vreest ernstige verzwakking van de concurrentiepositie van de bedrijfstak op de internationale markt als continuïteit van bevoorrading door een rijverbod niet kan worden gegarandeerd. Er dreigt grote financiële schade als pro- dukten onverkocht blijven. Verder wijst de veilingorganisatie op het belang dat de consument heeft bij de voorziening van groenten en fruit. Het Bedrijfschap vindt het bovendien een vreemde zaak dat Zuid-Holland wel een rijverbod overweegt als maatregel tegen smog, terwijl Noord- Holland voorlopig van die maatregel af ziet. Het afkondigen van een rijverbod is een beslissing die alleen de commissaris van de koningin kan nemen. Voor de naleving van een verbod hebben de commissarissen echter de steun nodig van de plaatselijke overheden en politie. Concordia in de Kuip LEIDEN De Leidse muziek en showband Concordia verzorgt op zondag 6 augustus de mu ziek tijdens de finaledag van het jaarlijkse Feye- noord voetbaltoernooi in De Kuip in Rotterdam. Het is de twaalfde keer dat de Leidse band daar optreedt. Fotowedstrijd vrijwilligers LEIDEN De Leidse Vrijwilligerscentrale houdt een fotowedstrijd over vrijwilligers in de natuur. Wedstrijdformulieren zijn vanaf 4 sep tember verkrijgbaar bij de centrale aan de Oude Rijn in Leiden. Alle foto's over vrijwilligers in de natuur zijn welkom. Een deskundige jury be oordeelt de inzendingen. Prijzen worden uitge reikt door een bekende Nederlander of Leide- naar. De foto's worden vanaf 17 tot 25 oktober tentoongesteld in de centrale. Paardenmarkt bij Rijnland TV LEIDEN Omroep Rijnland Televisie besteedt in de uitzen dingen op zaterdag en zondag 5 en 6 augustus aandacht aan de Voorschotense paardenmarkt. Een samenvatting van de ten- nisfinales van de Noordzee Cup in Noord wijk wordt eveneens uitgezonden. Naast een optreden van de groep Divaz, de musical van de Noorderkring School worden uittips gegeven. Het program ma begint beide dagen om 18.00 LEIDEN De verpleeg tehuizen in de Leidse re gio en in de Bollenstreek worden totaal op zijn kop gezet als de voorstellen van de provinciale plan commissie doorgaan. De gisteren gepresenteerde voorstellen houden in dat een aantal tehuizen, met name in de Bollen streek, kleiner wordt, en dat anderen groeien. Lei den moet twee nieuwe verpleegtehuizen krijgen omdat zowel Zuydtwijck aan de Aaltje Noorder- wierlaan als het Sint Eli sabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat niet ge schikt zijn voor de op vang van somatisch zie ken en psycho-geriatri- sche patiënten. Ook is het de bedoeling dat verpleeghuizen worden ge renoveerd. Volgens een woordvoerder van de pro vincie stelt de commissie voor dat de komende vier jaar drie projecten worden gerealiseerd: een nieuw verpleeghuis met somati sche en psycho-geriatrische bedden in Leiden, renova tie van Sint Bernardus in Sassenheim, en een reorga nisatie binnen het Leider- dorpse Leythenrode dat veertig somatische bedden moet inleveren maar zestig plaatsen voor dementeren de ouderen erbij krijgt. In deze periode moet tevens een begin worden gemaakt met de procedure voor nieuwbouw van de afdeling voor lichamelijk zieken in Huize De Wilbert in Kat wijk. Dat geldt ook voor aanpassing van de huisves ting van het Katwijkse O verduin. De overige voor stellen moeten in de vier jaar daarna worden aange pakt. De voorstellen van de com missie, die bestaat uit een aantal deskundigen, houden grofweg in dat het aantal bedden voor dementerende ouderen in de Bollenstreek wordt teruggebracht en dat Leiden en directe omgeving driehonderd plaatsen voor deze patiënten krijgt. Op dit moment beschikt Leiden over geen enkele plaats voor dementerende oude ren. Het aantal plaatsen voor langdurig zieken ver mindert in Leiden, maar stijgt in de Bollenstreek. Nieuwbouw Het is de bedoeling dat in Leiden twee zogeheten moederhuizen worden op gericht, met in totaal 150 bedden voor psycho-geria trische patiënten. Onder verantwoordelijkheid van deze tehuizen komen drie dependances met elk dertig plaatsen. De twee nieuwe moederhuizen moeten ont staan uit een samenwer kingsverband tussen Zuydt wijck, Elisabeth Gasthuis hof en Overduin. „Zuydtwijck is een hoog flatgebouw en het Elisabeth Gasthuishof bestaat uit een aantal doorgebroken grach tenpandjes in de binnen stad. Beide tehuizen kun nen niet optimaal functio neren. Daarom vindt de plancommissie dat er nieuwbouw moet komen", aldus een woordvoerder van de provincie. Omdat de hoeveelheid grond bij Zuydtwijck niet groot is en omdat het Gasthuishof in monumentale panden is ge huisvest, worden de nieuwe tehuizen waarschijnlijk ge bouwd op andere locaties. De twee nieuwe huizen zouden volgens de woord voerder onder één en de zelfde stichting kunnen vallen. In de voorstellen worden in elk geval de 73 somatische bedden van het Elisabeth Gasthuishof geschrapt. „Het laatste woord is hierover nog niet gesproken", zegt geneesheer-directeur R. van der Hoeve van de Stichting Rooms-Katholie- ke Verpleeghuizen Leiden en omstreken, die de ver pleeghuizen Wijckerslooth in Oegstgeest en het Elisa beth Gasthuishof in Leiden exploiteert. „Het Elisabeth Gasthuishof is het 4nige verpleegtehuis in het cen trum van Leiden. De nieu we bouwlocaties liggen alle maal aan de grenzen van de gemeente, vaak op een steenworp afstand van be staande voorzieningen. Er zit dus iets absurds in dit plan", aldus Van der Hoeve die er op wijst dat het Elisa beth Gasthuishof net een renovatie achter de rug heeft. De directie van het psycho geriatrisch centrum voor verpleging en dagbehande ling Overduin in Katwijk is door ziekte en vakantie niet bereikbaar. Een woord voerder wil geen reactie ge ven op de voorstellen. „Dat is een directietaak". Over duin moet 56 bedden voor psycho-geriatrische patiën ten inleveren waaronder twintig bedden voor Hun- tingtonpatiënten. Directeur J.J. de Vries van Huize St. Bernardus in Sas senheim reageert uiterst te vreden op de voorstellen van de commissie. „Als de plannen doorgaan krijgen we 30 bedden voor psycho geriatrische patiënten. Tot nog toe hadden we voor hen helemaal geen bed den". De uitbreiding van de bedden voor de psycho-ge- riatrie betekent volgens De Vries dat Bernardus voort aan een compleet verzor gingspakket kan bieden. „De ouderenzorg in Sassen heim wordt hiermee com pleet. Als ouderen gaan de menteren hoeven ze veel minder snel te verhuizen naar een ander verzor gingshuis". Het verdwijnen van 9 bedden voor somati sche patiënten betreurt De Vries, maar het is geen on overkomelijk probleem. „In Warmond krijgt Mariënha- ven er 30 bedden bij. Dat moet voldoende zijn voor deze regio". Mariënhaven levert 88 bed den voor psycho-geriatri sche patiënten in. Daarvoor komen er wel dertig terug voor somatische zieken. Mariënhaven krijgt verder een dependance in Lisse. „Uiteindelijk leveren wij 28 plaatsen in", aldus alge meen directeur I. Eijsma, die niet echt gelukkig zegt te zijn met het voorstel van de plancommissie. Bijdragen: Erik Huisman, Rudolf Kleijn, Loman Leefmans, Karin Swiers, Roza van der Veer en Paul de Vlieger. FIKSen (1) Dat de gemeente Leiden klantvriendelijker worden moet, mag inmiddels wel als algemeen bekend worden verondersteld. Onder het motto FIKS (flexibel, inven tief, klantgericht, samenwer king) worden de ambtenaren aangemoedigd om de bevol king minder vaak van het kastje naar de muur en terug te sturen. Een startdag, een personeelsblad en een begelei dingsgroep waarin iedereen elkaar fijn alleen met voorna men aanduidt „Paul" is in dit geheel wethouder van fi nanciën en personeelszaken Paul Bordewijk moeten aan het „wij-gevoel" van de ambtenaren bijdragen. Het hele project heeft inmid dels wat deuken en krassen opgelopen. De grootste be schadiging was misschien wel het gegeven dat een collega van Paul, Dick (Tesselaar), bestuurslid is van het advies bureau De Beuk dat volgens het college als enige in Neder land in staat is adequate bege leiding te bieden aan FIKS. Bovendien bleek uit het FIKS-personeelsblad dat Qua- litate Qua is gedoopt dat lang niet alle ambtenaren zich jui chend achter het project heb ben geschaard. Vooral de Amerikaans-achtige kretolo gie waarmee De Beuk de klantvriendelijkheid propa geert doet het niet bij ieder een even goed. En dan de klantvriendelijk heid zelve. Juist in de tijd dat de leuzen daarover niet van de lucht waren, liet de ge meente wel even zien hoe de burgers te fiksen. FIKSen (2) Zo werd tegen de exploitant van snackboot Wiljo vlotweg een kort geding aangespan nen toen hij niet snel genoeg ophoepelde uit de Zijlhaven waar zijn boot zes jaar had ge legen. Hij moest plaatsmaken vanwege de bodemsanering aan en in de Zijl. In antwoord op raadsvragen van CD A-raadslid Wilbert Hettinga meldt het college nu dat er pas begin dit jaar voor het eerst contact was met ei genaar Willem Verschoor van de snackboot. Verzwegen wordt dat Verschoor toen hij zijn boot aan de Zijloever neerlegde door de gemeente naar de provincie werd ver wezen en dat hij ook opdracht kreeg om zich op zijn adres daar in te schrijven. Omdat de gesprekken met Verschoor maar moeizaam verliepen en de snackboot-ex- ploitant geen aanstalten maakte zijn schip op een an dere door de gemeente aange wezen plek neer te leggen werd na enkele maanden een kort geding aangespannen. Dat liep er op uit dat Ver schoor ook van de rechter wegmoest en bovendien 1.200 gulden proceskosten moest schokken. In antwoord op de vragen van Hettinga zegt het college daarover dat in de hele zaak voor een FIKS-benadering is gekozen. Maar ja, die is vol gens B en W alleen maar „vruchtbaar als de wederpar tij daarvoor gevoelig is". Dat werpt in elk geval een nieuw licht op de ideeën over klant vriendelijkheid bij het ge meentebestuur. Die wil ze best aan de dag leggen, maar dan moeten de burgers wel meewerken. En anders? Dan worden ze wel geFIKSt, des noods via de rechter. Actie Met de collectieve arbeidsove reenkomst voor tijdelijk wer kers in de bloembollensector neemt diezelfde sector het niet al te nauw. De bedrijven die hun tijdelijke krachten op de juiste manier betalen, schijnen op de vingers van twee kapotgepelde handen te tellen te zijn. De Voedings bond FNV, die met de werk gevers de cao-afspraken maakte, besloot daarom deze week looncontrole-acties te gaan houden bij bedrijven en op plaatsen waar de seizoe narbeiders zich buiten werk tijden ophouden. Dit klinkt spannend, maar dat valt mee. Drie jonge, enthou siaste FN V-leden blij eens wat anders voor de vakbond te kunnen doen dan vergade ren gaan op pad met onder de arm een stapel pamfletten. De belangrijkste rechten van de rooiers, pakkers, pellers en hollers staan daarin vermeld. Ook in het Engels, want de schare Britten die in de zomer „naar die prachtige bollen" gaat is immers groot. „Als helden werden we vorig jaar ingehaald", vertelt een van de FNV'ers fanatiek, vlak voor dat het eerste tentenkampje wordt aangedaan. Voor één avond voelt hij zich een Ro- senmöller. De kampeerder die dat nog kan, tilt zijn hoofd op om te kijken wie daar z'n roes komt verstoren. De werkdag zit er immers op en dat betekent maar één ding: de zuurver diende centen zo snel moge lijk omzetten in minder zure zaken. En een wrede versto ring is het zeker. Want dege nen die de in de pamfletten genoemde bedragen vergelij ken met hun inmiddels aan bruine flesjes en plakjes uitge geven loon, komen tot onaan gename conclusies. „We hadden beter aan het einde van de week langs kun nen gaan. Dan is het geld op en zijn ze wat beter bij de tijd", zo verklaart een van de vakbondsvertegenwoordigers de wat lauwe reactie. Wat moet dat worden als alle be drijven zich nou eens wel, ge woon zoals het hoort natuur lijk, aan de cao zouden hou den? Dan zou er wel eens geen enkel geschikt moment meer kunnen zijn voor een bezoek van de vakbond. Mis schien een tip voor de werge- Goudkoorts Woedde de goudkoorts eer tijds in de Verenigde Staten aan de overkant van de At lantische plas, afgelopen maandag had de koorts Lei den in haar greep. De politie gaf toen gelegenheid tot het bezichtigen van een partijtje gestolen gouden sieraden, die gevonden was bij een heler. Dat had de Hermandad beter niet kunnen doen. Meer dan duizend mensen bleken door de via de kranten aangekon digde kijk-avond bevangen geraakt door de goudkoorts. Uit Leiden en de verre om streken kwamen in het verle den van hun edelmetalen be roofden en ook andere nieuwsgierigen een kijkje ne men in het politiebureau aan de Langegracht. Hoe hoog de koorts bij sommi gen was opgelopen, bleek toen een Sassenheimse met haar auto arriveerde aan de Lange gracht. In haar haast om op tijd te zijn, denderde ze haar auto uit en smeet de deur ij lings in het slot. Daarbij ver gat ze haar hand tussen de razendsnel op elkaar af vlie gende autodelen te halen, waardoor het laatste kootje van haar pink tussen de auto- deur en de stijl bekneld raak te. Daar moest de EHD bij ko men, die de vrouw liefdevol behandelde. Dat kostte kost bare tijd. Hoewel, kostbaar? Welnee, tegen de tijd dat de vrouw arriveerde, stond er al een rij van de Digros tot aan het bureau. En de wachttijd voor een tochtje langs het in een vitrine opgetaste edelme taal bedroeg tijdens de twee spitsuren ruim een uur. Gezien de overstelpende drukte rijst de vraag: zou er dan zoveel edelmetaal geroofd en geplunderd worden in het Leidse? En dus: is er dan zo veel gulden rijkdom binnen de poorten? Laat dat de stads bestuurders maar niet horen. Leiden is immers nog altijd een armlastige gemeente, waarvan de wethouders best eens zouden kunnen besluiten er een extra belastingschepje op te doen. Slaapmeester Winkels horen in het centrum Zuinig Een voorbeeld van verkeerde zuinigheid. Dat lijken de be labberde borden te zijn waar mee wordt gewaarschuwd voor de in aanbouw zijnde Stevenshof. Dit exemplaar staat aan het eind van de Ke- nauweg, maar er zijn er nog meer die niet of nauwelijks vallen te ontcijferen. Met pa pieren letters zijn de waar schuwingen aangebracht. Zelfs voor een tube lijm was geen geld meer over. En om dat de weersinvloeden vrij spel hebben op de toch al niet op hun taak berekende bor den is al helemaal niet meer te zien wat de charmes zijn van een wijk in aanbouw. Zouden de kosten van aan flarden ge reden bumpers, koplampen en hekken niet voldoende op wegen tegen de prijs van een setje deugdelijke reflecteren de letters? FOTO: WIM VAN NOORT van het dorp. Dat is reden voor de gemeente Sassenheim om niet akkoord te gaan met de opening van de Slaapmees ter aan de Rusthofflaan. In deze voormalige meubelzaak heeft ondernemer F. Eyck een slaapspeciaalzaak inge richt. Daarbij werd wel over het hoofd gezien dat eigenaar Van Steyn een contract met de gemeente heeft waarin wordt afgezien van een de tailhandelsbestemming. Een contract waar de gemeente tot nu toe strikt aan vasthoudt en zelfs voor een korte periode geen uitzondering voor wil maken. Soepelheid kan de ge meente Sassenheim in ieder geval niet worden verweten maar de Slaapmeester lijkt zijn naam in ieder geval ook niet te verloochenen. Optimisme (1) Na jaren van praten, is er op nieuw weer wat optimisme over de verhuizing van de Koets-0-theek naar een ande re stek in Leiden. De onder handelingen staan dan wel op een laag pitje, maar de ge meente en eigenaar Leo Kamphues hebben weer hoop op een goede afloop. Jaren lang haalde de discotheek re gelmatig de krant. Steeds ging het om overlast of de maar uitblijvende verhuizing. Re gelrechte sluiting heeft nooit tot de mogelijkheden behoord. Gelukkig heeft de gemeente dan altijd nog een tweede red middel namelijk dat van weg- bestemmen. Een kleine twintig jaar gele den begonnen als studenten discotheek vulde de Koets het gat in de markt van studenten die ook wel eens een dansje wilden plegen. De sociëteiten waren daar nog niet aan toe en het aantal discotheken was bovendien beperkt. Nu ko men er in de Koets bijna geen studenten meer en is de ge middelde leeftijd van de be zoeker nog nauwelijks acht tien, officieel een eis om bin nen te mogen. Het manage ment van de disco strooit ech ter al jarenlang royaal met lidmaatschapskaarten die vroeger alleen aan studenten waren voorbehouden. Optimisme (2) De consequentie hiervan is tweeledig. Aan de ene kant kan de Koets-O-theek zich niet meer beroepen op een band met de studentenwereld. Daarmee verspeelt ze een unieke positie die ze jarenlang innam. Aan de andere kant is het wel zo dat de bezoekers aantallen zo hoog zijn dat het bestaansrecht van de Koets onomstreden is. Maar als de Koets zich dan op een andere lokatie vestigt, zal een grote groep jongeren hun bier en vertier daar gaan zoe ken. Je kunt dan op je discok lompen aanvoelen hoe de ge sprekken met vertegenwoor digers van een willekeurige buurt gaan verlopen als beslo ten wordt dat de Koets zich in hun wijk gaat vestigen. Eerder waren geruchten over de verhuizing van de Koets al goed voor boze reacties. De vraag is dan ook waar het op timisme van Kamphues en de gemeente nu op is gebaseerd. Maar misschien hebben ze het gevoel dat de zaak niet eeu wig kan blijven slepen en nu maar een beetje geduwd moet worden. De Leidse Sterrenwacht wordt opgeknapt. Echter niet om een aantal bezoekers te trekken voor de maansverduistering. Die is namelijk veel beter vanuit de eigen tuin te zien. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KOMEET MET VERREKIJKER ZIEN LEIDEN De Leidse universiteit is druk bezig met een opknapbeurt van de Leidse Sterrenwacht. Nu wordt het „kleine koe peltje" geschilderd. En staat daarom in de stei gers. De sterrenwacht is niet van plan om in de nacht van de maansver duistering van 16 op 17 augustus een open nacht of iets dergelijks te orga- De maansverduistering begint die nacht om 03.21 uur. De maan gaat om 06.42 uur onder. „Het lijkt me niet zinnig om de sterrenwacht alleen voor het bekijken van de maans verduistering open te stellen voor publiek. Bovendien kun nen belangstellenden het veel beter in hun eigen tuin bekij ken. Je kunt het met het blote oog prachtig zien. Zelfs in de Leidse binnenstad", vertelt woordvoerder Jenniskins van de sterrenwacht. Ook is de komeet Brorsen- Metcalf te zien. Deze komeet suist ongeveer een keer in de zeventig jaar langs de aarde. „We hebben goede vooruit zichten. De komeet is vrij hel der, maar toch nog niet met het blote oog te zien. Een echte sterrenkijker is niet nodig", laat Jenniskins weten. „Een sterrenkijker vergroot het beeld te veel. Een gewone ver rekijker is beter". De komeet is al op 2 augustus te ontwaren als een wazige vlek met een smal recht staar tje „Hij is dan nog wel vrij zwak. maar geïnteresseerden kunnen de komeet wel vin den Hij staat dan in de buurt van de bekende ster Algol. Dat is in het Noordoosten, bij het sterrenbeeld Perseus. Voor mensen die echt niets kunnen vinden aan de sterrenhemel is de nacht van 11 en 12 augustus geschikter om te kijken. De komeet staat dan onder de ster Capella. Dit is zo'n beetje de enige hele heldere ster in het Noordoosten. Het kan niet missen", aldus de deskundige. De nachten van 11 op 12 en van 12 op 13 augustus zijn bo vendien interessant voor het bewonderen van meteorieten. De Perseïdenzwerm doet het Leidse luchtruim aan. Jennis kins: „Over het algemeen zijn dit soort verschijnselen het beste te zien als je op een don kere plek staat. In de buurt van de Zijl bijvoorbeeld. Over al aan de hemel zijn de vallen de sterren te bewonderen, maar in het Noordoosten zijn ze het beste te ontwaren. Ove rigens is deze zwerm ook van uit de binnenstad te zien". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet no< Leidse Courant. Antwoordnummer 998,25CO VD Den Haag. CcidocSouAorit lUNZj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9