Iraniërs kiezen massaal Rafsan jani Referendum verandert Chili nog niet in een democratie Sovjets dreigen nieuwe SS-23-raketten te maken „Havik" Arens verdedigt gesprek met Palestijnen nrnüHM» Amerikaanse tv neemt steeds vaker een loopje met de werkelijkheid Lezeri service SAUERLAND m- BUITENLAND CeidaeSowumt ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 5 LONDEN De Sovjet-minister van defensie Dmitri Jazov heeft gisteren gewaarschuwd dat zijn land wellicht de produktie van haar SS-23-raket- ten voor de middellange afstand zal hervatten, wanneer de NAVO door gaat met de plannen voor de moder nisering van de Lance-raket. Jazov zei dit in een toespraak op het Ko ninklijk Instituut voor Internationale Betrekkingen in Londen. Volgens Ja zov betekenen de plannen van de NAVO om de Lance-raket te vervan gen door een moderne raket met een groter bereik, een schending van het INF-verdrag uit 1987. In Washington wees een Amerikaanse regerings functionaris het dreigement van Ja zov van de hand. In het INF-verdrag wordt over de Lance-raket niets ge zegd, maar de SS-23 wordt expliciet genoemd, zo zei hij. Het is derhalve absurd wanneer de Sovjetunie zou suggeren redenen te hebben om het verdrag te schenden, terwijl wij ons eraan houden, aldus de zegsman. In mei van dit jaar besloot de NAVO een definitive beslissing over de mo dernisering van de Lance-raket voor lopig uit te stellen. Stakers Estland hervatten werk MOSKOU In de Sovjet- republiek Estland zijn giste ren de stakingen beëindigd. Maandag legden enkele dui zenden Russen het werk neer uit protest tegen nieuwe taal- en kieswetten die de niet-Esten in de Baltische re publiek zouden benadelen. De stakers maakten een ein de aan hun actie nadat het centrale comité van de Esti- sche communistische partij had besloten een commissie in te stellen die de grieven van de Russen zal onderzoe ken. Berging gifvaten weer uitgesteld BRUNSBUETTEL De berging van de giftige vaten epichloorhydrine aan boord van het Nederlandse vrachtschip 'Oostzee', dat in de monding van de Elbe voor anker ligt, wordt opnieuw enkele dagen uitgesteld. De circa 120 lek geslagen vaten moeten eerst luchtdicht worden verpakt. Verwacht wordt dat de vaten morgen van boord kun nen worden gehaald. De 3.600 ton metende Nederlandse vrachtvaarder was met 4.000 vaten epichloorhydrine op weg van Rotter dam naar Leningrad, toen op 18 juli, in een zware storm, de lading begon te schuiven. Sinds maandag ligt de 'Oostzee' uit de kust bij Brunsbuettel, en is een zone van 100 me ter rond het schip tot verboden gebied voor onbevoegden verklaard. Bloch had in Wenen contact met KGB WENEN Felix Bloch, de Ameri kaanse diplomaat die van spionage voor de Sovjetunie wordt verdacht, heeft in Wenen contacten gehad met een man die vermoedelijk voor de KGB werkte. Dit zei gisteren de hoofdcommissaris van de Weense poli tie. Volgens hem zijn er foto's die de ontmoetingen tussen Bloch en de ver meende KGB-agent aantonen. De Sov jetminister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, heeft het bestaan van banden tussen Bloch en Moskou ont kend. De New York Times meldde gis teren dat Bloch tegenover de FBI zou hebben toegegeven voor veel geld ja renlang voor de Sovjetunie te hebben gewerkt. Economisch expert Polen legt functie neer WARSCHAU Secreta ris Wladyslaw Baka van het Centraal Comité heeft gisteren zijn functie in de communistische partij van Polen neergelegd. Baka stapt op uit protest tegen het volgens hem rampzali ge economische beleid van de scheidende rege ring van premier Mieczys- law Rakowski. „De economische situatie in Polen is het afgelopen jaar I drastisch verslechterd. De markt is nagenoeg ingestort en de inflatie rijst de pan uit", al dus de economisch deskundi ge. Baka geldt als mogelijke kandidaat voor het premier schap. Hij behoudt zijn zetel in j het Politburo. Baka kondigde zijn aftreden aan in een bijeenkomst van het Centraal Comité van de I Poolse communistische partij. NICOSIA/DEN HAAG De vijfentwintig miljoen Iraanse kiezers hebben gisteren met een overwel digende meerderheid par lementsvoorzitter Ali Ak- bar Hashemi Rafsanjani aangewezen tot nieuwe president. De opkomst was zo groot dat de Iraan se regering de openstel ling van de stembureau's twee uur heeft moeten verlengen om alle kiezers de kans te geven hun stem uit te brengen, zo meldde de Iraanse televi- De verkiezing ging gepaard met een volksraadpleging over wijzigingen in de grondwet, die het presidentschap moeten omvormen tot een nieuw en machtiger ambt. De nieuwe president wordt tevens rege-, ringsleider, waarmee de post van premier komt te verval- Van een echte strijd was geen sprake. Lang van tevoren stond al vast dat de 55-jarige Rafsanjani de presidentsver kiezingen op zijn sloffen zou gaan winnen. De Iraanse televisie zond gis teren beelden uit van een lan ge rij wachtenden voor het stembureau gelegen bij het graf van de voormalige Iraan se leider ayatollah Ruhollah Khomeini. De verkiezing volgt op de dood van de ayatollah op 3 juni. Rafsanjani heeft zich onder Khomeini weten op te werken tot de op een na machtigste man in het land. Zijn politieke bondgenoot, president Ali Khamenei, is na de dood van Khomeini gekozen tot nieuwe geestelijk leider. Rafsanjani is acht jaar voorzitter van de 270 parlementariërs tellende Maj lis geweest; bij de parlements verkiezingen vorig jaar kreeg hij het record van 1,3 miljoen voorkeurstemmen. Zijn rivaal voor het presidentschap, Shei- bani, is veel mipder bekend. De Mudjaheddin Khalq liet in een verklaring weten dat Sheibani's kandidatuur puur om „kosmetische" redenen door de revolutionaire wach ters was aanvaard. De Mudjaheddin meldde dat de opkomst uiterst gering is. Volgens de in het buurland Iraq gebaseerde Iraanse ver zetsbeweging waren de stem lokalen rond het middaguur nog nagenoeg verlaten. „De Iraanse bevolking besteedt in het geheel geen aandacht aan de verkiezingsfarce", aldus de Mujaheddin. Iraanse vrouwen staan in de rij voor een kiesbureau in Teheran. Op de muur zijn de portretten te zien van wijlen ayatollah Kho meini en de gisteren tot president gekozen Rafsanjani. J Nacht van gruwelen verschrikking in Bayrut In Bayrut zijn mo menteel de ergste gevechten aan de gang sinds de strijd tussen chris tenen en islamie ten vier maanden geleden oplaaide. In Bayruts „nacht van gruwel en ver schrikking", van donderdag op vrij dag, zijn minstens dertien doden en 65 gewonden ge vallen. Naar schat ting 50.000 grana ten regenden op de woonwijken van de verdeelde Liba nese hoofdstad en vernielden onder meer deze flat. FOTO: ANP i DEN HAAG Op de j muren in de Chileense I hoofdstad Santiago heeft de bevolking met graffiti teksten reeds afscheid ge nomen van president Au- gusto Pinochet: „Adios ge- j neral", luidt hun optimis- I tische leus. De tekst lijkt echter voorbarig. Morgen spreekt het Chileense volk zich in een referendum uit over het ontwerp van een gewijzigde grondwet. De posi- tie van „el general" blijft ech- I ter onaangetast en de macht J van de militairen wordt maar in beperkte mate aan banden gelegd. Want de 73-jarige Pinochet I mag dan afgelopen oktober in het referendum over de ver lenging van zijn president schap het onderspit hebben ge dolven, als opperbevelhebber van het machtige Chileense le ger blijft hij het land nog min stens vijf jaar „begeleiden naar een democratie zonder com munisme", zoals hij het zelf graag uitdrukt. De oppositie, die de afgelopen maanden intensieve onder handelingen met de regering heeft gevoerd over de hervor mingen van de militaire grondwet, is er niet in ge slaagd zich van Pinochet als opperbevelhebber te ontdoen. Na zijn nederlaag in de volks raadpleging van vijf oktober 1988, konden Pinochet en de zijnen er niet meer onderuit de militaire grondwet uit 1980 aan wijzigingen bloot te stel len. Een meerderheid van de Chilenen had zich tegen de „dictatuur" uitgesproken en voor vrije verkiezingen. Over een half jaar worden in Chili voor het eerst sinds 1970 vrije presidentsverkiezingen gehou den. Daarvoor moet echter eerst de „oude" grondwet, het fundament van de dictatuur, worden gewijzigd. „Wij hebben er herhaaldelijk met klem op gewezen dat de constitutie van 1980 ondemo cratisch is en moet worden ge wijzigd", aldus Patricio Ayl- win, de presidentskandidaat van de uit 17 partijen bestaan de oppositie. Onvoldoende Het uiteindelijk tussen rege ring en oppositie overeengeko men pakket (19 wijzigings voorstellen) is echter met ge mengde gevoelens ontvangen. De gematigde oppositie spreekt voorzichtig van een „stap vooruit", maar erkent dat het geheel onvoldoende is. Aan de linkerzijde overheerst de mening dat de voorgestelde grondwetswijzigingen geen wezenlijke veranderingen te weeg brengen in de militaire voogdij over de politiek. De oppositie heeft echter eieren voor haar geld gekozen en vervolgt haar weg „van het hervormen van de dictatuur van binnenuit". Ook de meeste van de circa 7,3 miljoen Chileense kiezers den ken daar zo over. Naar wordt verwacht zal een meerderheid van hen morgen de voorstel len goedkeuren, ook al hebben veel Chilenen grote bezwaren tegen de stemmingsprocedure. Zo kan de kiezer alleen ja of nee zeggen tegen het totale pakket. Hij kan bijvoorbeeld niet voor meer macht van het Congres en tegen het handha ven van Pinochet als opperbe velhebber stemmen. De macht van het parlement blijft na het referendum nog altijd te klein om van een „echte" stap naar volledige democratie te kun nen spreken. I QN431 De volgende avond dineert Rob in het hotel waar zijn vrienden logeren. John Brookfeller heeft al weer zee gekozen om via het Panamakanaal naar huis terug te keren, maar Willy en Marga en Frank Morris zijn nog in Amsterdam. Rob toont Frank zijn kaart. ,,De code was nogal ingewikkeld", vertelt hij, „maar ik heb alles kunnen ontcijferen. Ik heb zo'n idee, dat er iets aan de hand is op dat eiland". „Ga je er heen?" vraagt Frank, die Rob nu wel zo'n beetje kent. „Dat spreekt vanzelf", zegt Rob, „ga je mee?" Frank kan niet onmiddellijk, want Rob wil de volgende dag al weg. „Waar hebben jullie het zo druk over?" vragen Willy en Marga, die juist bij hen komen. „Dit is niets voor nieuwsgieri ge meisjes", zegt Rob plagerig en bergt heel snel de kaart op. Dat is flauw, maar de meisjes doen hem de volgende dag toch uitgeleide. „En...", zegt Marga tegen Willy, wanneer Rob uitvaart, „ik weet wel, waar-ie heengaat... 't was een kaartje van Terschel ling!" JERUZALEM De Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Mos- he Arens, heeft gisteren officiële contacten met Palestijnse leiders in de bezette gebieden verde digd. Hij verklaarde dat het niet praten met de Pa lestijnen een van de groot ste fouten is van Israel in de afgelopen twintig jaar. Arens, lid van het nationalisti sche Likud-blok en be schouwd als een havik', maakte zijn politieke rivalen ter rechterzijde belachelijk. Zij oefenen kritiek uit op het overleg van de regering met Palestijnen over Israëlische vredesplannen. „Het is moei lijk voor mij de logica te be grijpen van mensen die zeggen dat wij in de (bezette) gebieden moeten blijven, samen met de Arabische bevolking moeten leven, maar niet met hen mo gen praten", zei hij. Premier Shamir heeft de afge lopen tijd geheime ontmoetin gen gehad met Palestijnse lei ders in de bezette gebieden, hetgeen felle kritiek heeft uit gelokt in het rechtse kamp. De Israëlische minister van fi nanciën en leider van de cen trum-linkse Arbeiderspartij, Peres, verklaarde gisteren dat de besprekingen „veel lijken" op indirecte contacten met de PLO. „Het bestaande verschil tussen onderhandelen met de PLO en met Palestijnen die banden hebben met de PLO wordt steeds kleiner", zei hij. Peres verwierp het vredes voorstel dat PLO-leider Arafat woensdag deed om in twee fa sen de Israëlische troepen te rug trekken uit de gebieden, verkiezingen te houden onder toezicht van de VN en een da tum vast te stellen voor uitroe ping van een onafhankelijke Palestijnse staat. Hij sprak van een „onaanvaardbaar en stom plan" en herhaalde de oproep tot verkiezingen en onderhan delingen met Palestijnen. (ADVERTENTIE) VAKGEREEDSCHAP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaanse tv-net- werk ABC had laatst een primeur van de eer ste orde. Het onthulde dat een Amerikaanse di plomaat in Wenen, een zekere Felix S. Bloch, onder verdenking van spionage staat. ABC ver toonde er bovendien beelden van de eerste orde bij: een opname, gemaakt met een ver dekt opgestelde camera, liet zien hoe Bloch een tas overhandigde aan een Sovjet-spion. Het was inderdaad adembe nemende journalistiek. Een dag later meldde de presentator van het pro gramma evenwel dat de op name niet echt was geweest. Het ging om een door ABC gemaakte simulatie met in gehuurde acteurs. ABC was vergeten daar melding van te maken en bood de miljoe nen kijkers daarom haar ne derigste excuses aan. Maar pas op! De zogenaamde simulatie van het nieuws staat op het punt een triomf tocht op de beeldbuis te be ginnen. Het gloednieuwe Amerikaanse netwerk FOX (een creatie van Murdoch, en het soort organisatie dat, let op mijn woorden, straks onze TV-10 en aanverwan ten opkoopt) werkt er al zeer succesvol mee. Dat netwerk heeft een pro gramma dat vergeleken kan worden met „Opsporing Verzocht". Daarin worden gepleegde misdaden door ac teurs en figuranten nage speeld. Dat heeft er al toe geleid dat mensen de politie belden met de mededeling dat die-en-die de misdaad zou hebben begaan. De poli tie, die dan spoorslags op on derzoek uitging, kwam te recht bijjawel, de acteurs en figuranten die in de si mulatie waren opgetreden. Twee andere netwerken CNB en NBC staan op het punt hun „nieuwsshows" eveneens met simulaties op te sieren. Kortom, de reali teit krijgt de komende jaren een frontale aanval te ver duren van diegenen die be roepshalve gehouden zijn ons de waarheid en niets an ders dan de waarheid te ver tellen. Weliswaar zijn de be trokken netwerken van plan hun kijkers te laten weten wanneer het om simulaties gaat, maar gevreesd moet worden dat die kijkers even goed een totaal verknipt en verwrongen beeld gaan krij gen van wat er werkelijk is gebeurd. De kijker gaat zich natuur lijk indentificeren met dat gene wat hij op de simulatie heeft gezien. En die simula tie is natuurlijk een voor het grote publiek gemaakte „stroomlijning" of „aanpas sing" van de werkelijkheid. De simulaties worden pas en snijklaar afgeleverd. Ge beurtenissen die uren heb ben geduurd worden inge kort tot enkele minuten. Ge sprekken die alleen maar vervelend en saai waren, worden gladde en góed geor ganiseerde dialogen. Datge ne waarover de makers van de simulaties niets weten, wordt er bij verzonnen on der het dubieuze excuus, dat de waarheid dat nu eenmaal vereist. De „acteurs" die zich voor net spelen van een simulatie lenen, halen natuurlijk alle toneelschooltrucs tevoor schijn om het geheel nog wat dramatischer te maken. Zo wordt de kijker, die toch al de kampioen van de goed gelovigheid is, bedrogen on der het voorwendsel dat hij „geïnformeerd" wordt. Het gaat hier om een niet te stuiten ontwikkeling. De Amerikaanse netwerken zijn in een zeer hevige strijd om het bestaan gewikkeld. Het meest tragische aspect van dat gevecht is dat de gunst van de kijker de enige norm is die de tv-makers nog han teren. Te oordelen naar wat er hier in de avonduren op de buis wordt vertoond, be schouwen de programmama kers hun kijkers als dom, af gestompt, goedgelovig, sek sueel verknipt en vooral ge- weldsbehoeftig. De programmamakers heb ben zich tot de apostelen van de slechte smaak gemaakt en de resultaten zijn ver bluffend. Het Amerikaanse publiek vergaapt zich aan de zogenaamde „tabloid-tv" (praatprogramma's die ge maakt zijn naar het lawaaie rige model van een sensa tiekrant, die geen boodschap aan de waarheid heeft). De goedgelovigheid van de kij ker wordt in dit soort pro gramma's gemanipuleerd met moorden, verkrachtin gen, duiveluitdrijvingen, be zetenheid, razernij, psychi sche abberaties, geweldadige confrontaties ook tussen de presentatoren en hun stu- diopubliek emotionele uitbarstingen en wat dies gende ontwikkeling. Omdat de Amerikaanse buis een grote voorbeeldwerking heeft op althans zekere om roepen (al of niet in wor ding) in Nederland, mag zonder meer worden aange nomen dat de simulatie en aanverwante ontwikkelin gen straks ook in Nederland zullen worden geprakti seerd. De eerste verliezer in dit gevecht om de kijker is De Waarheid. Maar de grootste verliezer is De Kij ker zelf. Het probleem is alleen dat, althans in Amerika, die kij ker dat zelf blijkbaar niet in de gaten heeft. Is het dan toch waar dat een mens be drogen wil worden? JO WIJNEN Duarte beschuldigd van verduistering SAN SALVADOR Oud-president Jose Napoleon Duarte is door de Salvadoraanse procureur-generaal beschuldigd van ver duistering. Duarte zou in 1986 honderdduizend dollar van de noodhulp voor aardbevingsslachtoffers hebben overgeheveld naar zijn eigen bankrekening. Zijn vrouw en broer zijn beschul digd van medeplichtigheid. Duarte is nog niet formeel aange klaagd. TELEFOON 070-190882 4-daagse luxe touringcarreis Vertrek vrijdag 11 augustus Heerlijk even op vakantie naar een schit terend natuurgebied: Sauerland! Op de vertrekdag rijdt u via de Mohnesee (lunchpauze), Diemselstadt en Arolsen naar uw standplaats Korbach in het hartje van Sauerland. U verblijft in hotel Touric, een prachtig hotel. Uw kamer beschikt over bad/douche en toilet. (Toeslag 1-persoonskamer f 30,-). Zaterdagochtend maakt u onder leiding van een gids een wandeling door het stad je Korbach. 's Middags bezoekt u het ba- rokken stadje Arolsen, met het voormalig residentieel paleis. Zondag wordt een volledige dagtocht ge maakt door het Sauerland met bezoek aan Waldeck en het kuuroord Bad Wildun- gen. 's Avonds wordt in het hotel een gezellige avond met muziek georganiseerd, met dans en amusement. Op maandag wordt de terugreis aan vaard. Via de Biggesee en de stad Keulen rijden we terug naar uw opstapplaats waar u rond 20.30 uur arriveert. Inclusief: «reis per luxe touringcar ■Verblijf op basis van halfpension (3 x di ner en 3 x ontbijt) «gids voor stadswande ling te Korbach overige genoemde ex cursies. Exclusief: «lunches «eventueel af scheidsdiner «verzekeringen. 'SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5