Maarten Engwirda (D66) heeft alle hoeken van de Tweede Kamer gezien EEN WEEKJE HAUTE-COUTURE Sjiek en sober wedijveren de komende winter BINNENLAND\ BUITENLAND Ccidóc Qowuvnt ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA Engwirda: „In tegenstelling tot andere grote partijen hebben wij geen vaste achterban. Dat is onze zwakte maar tevens ook onze kracht, omdat wij niet aan bepaalde deelbelangen gebonden zijn". DEN HAAG Het schei dend D66-kamerlid Maar ten Engwirda (46) is er de man niet naar om nostal gisch terug te kijken op zijn periode als volksver tegenwoordiger. Degelijk heid en praktisch hande len en daarbij zo min mo gelijk opvallen was zijn motto in de veertien jaar dat hij deel uitmaakte van de D66-fractie. Voor emo ties was daarbij ogen schijnlijk geen ruimte. Zes kabinetten zag Engwirda de revue passeren. Hij voerde op belangrijke beleidsonderde len - buitenlandse zaken, de fensie, economische zaken en financiën - namens zijn frac tie het woord en was in de pe riode 1982-1986 fractieleider. ,,Ik ben nu op een punt aange land waarop ik alleen nog maar kan constateren dat ik het kamerwerk van alle kan ten heb gezien. Na veertien jaar komt het toch neer op méér van hetzelfde. Als je twaalf keer aan de algemene beschouwingen hebt deelgeno men, of het nu als financieel woordvoerder is of als fractie voorzitter, dan neemt je en thousiasme op den duur ge woon af. Alles wat ik interes sant en leuk vond heb ik ge daan, dus wil ik nu wel weer eens wat anders". Op welk terrein zijn toekom stige werkzaamheden zullen liggen weet hij nog niet. „Ik sluit niets uit", luidt het diplo matieke antwoord. „Nee. ook niet een plaats in het nieuwe kabinet. Maar daarvoor is no dig dat D66 regeringspartij wordt en hoewel die kans re delijk is moet ik maar afwach ten of de nieuwe fractie me dan ook nog geschikt vindt". Engwirda is, met een onder breking van 1973 tot 1977, sinds 1971 Tweede Kamerlid geweest. Terugkijkend op zijn parlementaire verleden wijst hij twee perioden als meest interessant in zijn carrière aan: „Allereerst de periode 1977 tot 1981. D66 zat in de lift en de fractie was een hecht team. Ook interessant waren de ja ren 1981 en 1982, toen D66 deel uitmaakte van het tweede en derde kabinet-Van Agt. Binnen de coalitie waren er nogal wat problemen en dat betekende dat de fractie veel kon en moest bijsturen". Karakters Die roemruchte beginjaren tachtig stonden vooral in het teken van drie personen: pre mier Van Agt (CDA), vice- premier Den Uyl (PvdA), te vens minister van sociale za ken en werkgelegenheid, en de tweede vice-premier Ter- louw (D66), die de minster- spost van economische zaken bemande. Het in het najaar van 1981, na een moeizame formatie totstandgekomen tweede kabinet-Van Agt, struikelde in mei 1982 op de omvang van de te nemen be zuinigingsmaatregelen. De PvdA-bewindslieden stapten op, CDA en D66 bleven samen een minderheidscoalitie vor men tot eind 1982, hetgeen de Democraten niet bepaald veel succes opleverde. Engwirda: „Achteraf heb ik met mijn aanvankelijke verzet tegen het accepteren van Van Agt als premier gelijk gekre gen. Gezien de verschillende karakters van de hoofdperso nen kon het nooit goed gaan. Maar mijn fractie dacht daar destijds in meerderheid anders over. Toen de PvdA uit het kabinet stapte was ik van me ning dat D66 niet moest vol gen. De voorgestelde zeven miljard aan ombuigingen, voor de PvdA onaanvaardbaar, kwam immers overeen met het bedrag dat ik ook voor ogen had. Van der Stee, de toenmalige minister van fi nanciën, wilde negen miljard bezuinigen en de PvdA trok de streep bij vijf. Het werd uit eindelijk de zeven miljard waarop D66 had ingezet. Ik besefte best dat het politiek moeilijk zou zijn om met het CDA in het kabinet te blijven, maar we hadden natuurlijk ook in een lastige positie geze ten als we de PvdA waren ge volgd". Gestraft „Terugkijkend moet ik toege ven dat ons besluit nauwelijks aan de kiezers viel uit te leg gen. Dat heb ik overschat. Het zou toch beter zijn geweest als het hele kabinet destijds, op het moment dat de PvdA op stapte, demissionair was ge worden. We werden overigens direct door de kiezers gestraft, want we duikelden bij de ver kiezingen in het najaar van 1982 van 17 naar 6 zetels". \,Het was een politiek moeilij ke maar niet minder interes sante periode. Van '77 tot '81 was ik lid van een oppositie partij en daarna maakte ik opeens deel uit van een fractie die regeringsverantwoordelijk heid droeg. Dat betekende weliswaar minder manoeu vreerruimte, maar dat wilde niet zeggen dat we overal ja en amen op zeiden. Ook met onze eigen bewindslieden hadden we botsingen. Neem de kwes Onze modeverslaggeef ster was de afgelopen dagen in Parijs bij de presentatie van de nieu we wintercollecties. Een greep uit haar dagboek. PARIJS In de wandel gangen van het Franse modewereldje werd er al een poosje druk gefluis terd en gespeculeerd. Wat zou er met Dior gebeuren, nu huisontwerper Marco Bohan een gouden hand druk had gekregen en het dringende verzoek om het veld te ruimen voor de massieve Italiaanse ont werper Gianfranco Ferré? Sinds de première van de herfst-wintercollectie in het fraaie Hötel Salomon de Rothschild is het dui delijk: Dior blijft Dior. Sjiek, sober, met vele zij den kunstbloemetjes en zelfs met wijde rokken van 20 meter stof onder de wespetaille. The new new-look. Met Gianfranco Ferré, bijna 45, hebben ze bij Dior niet de eerste de beste in huis gehaald. Deze voormalige architect te merken aan de gestructu reerde vorm van zijn modellen en de scherpe belijning van zijn schetsen wordt al tien jaar tot de pakweg vijf beste ontwerpers van zijn generatie gerekend. Voor meer dan een van zijn collecties werd hij be kroond en in 1986 benoemde de Italiaanse president hem tot commandeur in de Orde van Verdienste. tie-Amelisweerd, de aanleg van een autosnelweg door een bebost landgoed bij Utrecht. D66 diende moties in tegen z'n eigen minister van verkeer en waterstaat. Met name het CDA vond dat maar vreemd. Wat dat betreft waren we toen al dualistischer dan andere par tijen. Fractie en ministers wa ren bepaald niet twee handen op één buik". Terugval Na de forse terugval van D66 in 1982 werd Engwirda frac tieleider. „Geen gemakkelijke jaren", stelt hij vast. „Niet al leen hadden we maar zes ze tels over, in de peilingen hol den we nóg harder achteruit. Op een gegeven moment ston den we in de polls op nog maar twee zetels". Volgens Engwirda zijn de for se zetelschommelingen in de geschiedenis van D66 vooral te wijten aan het feit dat de partij zich niet op een bepaalde be langengroep richt. „In tegen stelling tot andere grote partij en hebben wij geen vaste ach terban. Dat is onze zwakte maar tevens ook onze kracht, omdat wij niet aan bepaalde deelbelangen gebonden zijn. Daardoor kan D66 over het al gemeen makkelijker met nieu we ideeën komen dan andere partijen". „Kijk nu eens naar de VVD. Ondanks het feit dat zij in de twee kabinetten-Lubbers de milieuminister leverde, heeft die partij toch moeite met het volgen van voorstellen zoals de afschaffing van het reiskos tenforfait, waarover het kabi net door toedoen van de VVD- fractie uiteindelijk struikelde. Hetzelfde geldt voor de beden kingen die de partij bleek te hebben tegen de landbouwpa- Ferré zelf heeft blijkbaar geen problemen met zijn benoe ming. „Dior is als de Watteau van de couturiers", zegt hij, „vol nuances, verfijnd en sjiek. Italiaan zijn in een traditioneel Frans modehuis, is een voortij dige deelname aan het Europa van 1992". De nieuwe Dior-vrouw brengt haar dagen blijkbaar op de renbaan van Ascot of Long- champ door. Dan kleedt Ferré haar in een rode kasjmierjas met benadrukte taille en ovale gouden knopen met de CD- initialen. Paardenrennen en opzichtige hoofddeksels horen bij elkaar. Dus draagt de ma dame of lady daar een hoge zwarte buishoed bij. Onder die jas een jurk van rode wollèn crêpe met een bundel plooitjes vooraan. Wil ze daarentegen haar ranke lijn benadrukken, dan kiest ze wellicht een zwa- luwstaartjas van grijze kasj mier. Af en toe krijg je echter de in druk dat Gianfranco opdracht kreeg om niet alleen sito pres to een Dior couture collectie te ontwerpen, maar daarbij ook gjrote voorraden vossebont, glittersteentjes, kant en zijden bloemen weg te werken. Zo blijken de knobbeltjes van een overigens simpel en stoer tweedpak te bestaan uit steen tjes en kraaltjes. Alles wat maar een zoom heeft wordt met gelig vossebont afgezet, tot zelfs een kanten stola. Onder een zwarte rokzoom komen kanten strookjes gluren en daaronder nog eens een strookje bont, wat toch wel be hoorlijk moet kriebelen tegen de knietjes. 's Avonds krijgen de reuzen- strikken van zwarte organza als het ware een eetlustrem- mende functie. Door hun om vang en plaats kunnen ze na melijk niet anders dan de da mes verhinderen om een toas tje of petit-four aan de lippen te brengen. Voor zulke feeste lijke avonden kon Ferré vast een greep doen in koffers vol parels, edelstenen en pailletjes, maar in nog grotere kisten met zijden bloemen. Ferré strooide ze met handenvol in de (rug)decolleté's. Goldfinger Alles wat Jean Louis Scherrer aanraakte, blijkt in goud ver anderd te zijn. De Scherrer- vrouw wordt deze winter in gelijfd in een elitekorps, dat gouden uniformen draagt, compleet met huzarenhoofd- deksels, zijden galons en kwas tjes. Dit leger opereert ergens in het Verre Oosten, de offi cieren dragen immers vaak een tulband en harembroeken behoren tot de standaarduit ragraaf in het Nationaal Mi lieubeleidsplan. Hier zie je dui delijk de rol van bepaalde pressiegroepen binnen de VVD. D66 kent geen pressie groepen. Dat neemt niet weg dat wij natuurlijk ook maar mensen zijn en ook fouten ma ken. Dat leidt soms tot diepte punten, maar het verleden toont aan dat na een diepte punt altijd weer een periode van herstel optreedt. Het feit dat we nu 22 jaar in de Kamer zitten met een minimum van 6 zetels geeft natuurlijk zo lang zamerhand een zekere stabili teit". 'Nooit meer' Engwirda verwacht en hoopt dat er na de verkiezingen een coalitie van PvdA. CDA en D66 zal worden geformeerd. Een kabinet waarin de VVD de plaats van het CDA in neemt, acht hij uitgesloten. rusting. Af en toe dragen ze uitdagend vorstelijke kleuren, zoals een jas van violet kasj mier, afgezoomd met bijkleu rend en met spijkers beslagen leer. Daaronder een kastanje bruine pantalon en een gilet met paarse zijden borduursels. De verentoefjes die sommige tulbanden bekronen zouden een pluim op de hoed van vele ambachtslui kunnen symboli seren, want de heupbrede ceintuurs van bewerkt leer uit Cordoba en de goud gebor duurde rok plus bustier van datzelfde leer zijn het resultaat van eindeloze uren vinger vlugge vakkundigheid, 's Avonds hangen de soldaten van het Gouden Legioen hun uniform aan de kapstok en hullen zich in wuivende mous seline in edelsteenkleuren: smaragd, amethist, parelmoer, robijn. Maar de bruid - in dit geval Scherrers oogappel, dochter Laetitia - treedt aan in wit huzarenpak met alle glanzende attributen van ga lon tot kwastje en hoge képi. Tweed bij Chanel Tweeduizend toeschouwers, onder wie één prinses - Caro line van Monaco - in het Thé- atre National de Chaillot, om de Nieuwe Avonturen van het Chanelpakje te volgen. En niet één ventilator. Zo is het echt niet moeilijk om warm te lo pen voor Lagerfelds nieuwste couture-creaties. Ook al was Ines de la Fressange, lievelin getje van Karl en alleman ner gens te bespeuren. Sinds ze ge vraagd werd om model te staan voor de Marianne van de Jaren Negentig, heeft ze het modewereldje blijkbaar de rug toegekeerd. Variaties op een Chanel-pakje. Hoe Lagerfeld erin slaagt om telkens weer iets nieuws te componeren, mag Joost weten. Deze-keer koos hij in elk geval voor het bekende thema tweed, maar zorgde voor een verrassende orchestratie: over dag dragen we luchtige, wap perende rokjes van wollen mousseline, 's avonds feesten we in tweedverpakking, zij het met een luchtig decolleté. Zelfs de (winter)bruid draagt over haar wijde satijnen rok een stoer wit tweedjasje, waar aan parels een feestelijke pa relmoerglans geven. De nachtraven van Chanel dragen zwart. Zoals een zwart fluwelen jakje met drie satij nen strikken en evenveel wit te camelia's over een stroken- rok van zwarte kant. Maar ook Lagerfeld heeft zich laten aansteken door de goldrush van het seizoen. Symptomen daarvan zijn niet alleen gebor duurde arabesken, maar ook „Twee jaar geleden leek het dat de VVD, met het verhaal van Voorhoeve over het soci- aal-liberalisme, enzigszins die kant opstuurde. Maar de afge lopen tijd is de VVD weer gaan zitten op de vertrouwde conservatieve lijn van be schermer van auto en huis. Van het sociaal-liberalisme is bitter weinig overgebleven". „Ik blijf overigens van mening dat het voor de politieke ver houdingen in ons land zeer on gezond is dat het CDA nu al meer dan zeventig jaar auto matisch in het centrum van de macht zit. Maar een verande ring op dat punt zit er voorlo pig niet in. Ik dacht na het echec van 1982: nóóit meer met het CDA in zee. Maar toentertijd was de oorzaak ge legen in slechte persoonlijke verhoudingen. De drie hoofd personen van destijds zijn er niet meer. De huidige leiders huidenge broekensembles van goudbrokaat met groene of kastanjebruine luipaardvlek jes. Opvolger Tarlazzi Christian Lacroix was er en Jean-Charles de Castelbajac was er en Mireille Darc. Ze waren allemaal present om de eerste couture-collectie van huize Guy Laroche, na de dood van de meester in febru ari laatstleden, toe te juichen. Want Angelo Tarlazzi, door Laroche zelf als zijn opvolger aangeduid, toonde zich een waardige opvolger. Al vinden sommigen, dat het een coutu rier niet betaamt om in jeans zo'n select publiek te begroe- ten... Tarlazzi voerde al meteen een vondst ten tonele: de béMsprei- jas. Vorstelijke jassen van vos sebont en doorstikt satijn met grote vierkante kragen. Afge zien van de mouwen, hebben ze precies de vorm en zelfs de afmetingen van een bedsprei. Ensembles krijgen van de Ita liaan een Brits tintje: jasjes met afgeronde panden over smalle broekspijpen in mannelijke weefsels als tweed, visgraat en (grijze) flanel. Als een dandy, maar er horen wel supervrou- welijke zijden blouses bij en gedrapeerde franjeceintuurs. En, niet over het hoofd te zien, geborduurde kalotjes en ver gulde schoenen met riempje en knoopje als in de dolle tijd van de Dolly Sisters. Hangende jurken zou je ze kunnen noemen, de spitsvon dige jurken met blote schou- kunnen heel wat beter met el kaar overweg, zodat dit geen belemmering meer hoeft te zijn". RSV-enquête Als één van de hoogtepunten in zijn politieke carrière noemt Engwirda de enquête die in 1983 werd ingesteld naar aan leiding van het RSV-debScle. Engwirda maakte namens zijn fractie deel uit van de enquê tecommissie. „Het opnieuw le ven inblazen van het recht van enquête is een verrijking geweest van de parlementaire democratie. Uit de RSV-en- quête kwam niet alleen naar voren dat bewindslieden had den gefaald, maar ook dat de Kamer heel wat steken had la ten vallen. Dat leidde ertoe dat de Kamer zijn eigen werkwij ze ging herzien. Er kwam meer ruimte voor controle en FOTO: MILAN KONVALINK niet meer uitsluitend v< nieuw beleid". „Tot aan het RSV-onderzo was vele jaren lang geen 1 merlid geïnteresseerd in c< trole. Men wilde slechts scoi met mooie nieuwe plann voor bepaalde groepen kieze Wat er dan van die plann terechtkwam, dat moesten a deren maar uitzoeken. Na RSV-enquête kwam hier v andering in. Bijvoorbeeld in zin van: wat is er gebeurd n het geld dat vorig jaar n onze toestemming in die of begroting is gestoken? Hoe het met de boekhouding in departementen en hoe met 1 financiële beheer? Het feit er na de RSV nóg twee enqi tes zijn gehouden, geeft a dat de Kamer nu veel aler is en zich de waarschuwi vah de RSV-commissie geit kig heeft aangetrokken". MARGA RIJER Nergens is het zo dringen j blazen als voor de deuren v Saint Laurent. Vooral nu vergelijkingen worden maakt tussen de voormali stylist van huize Dior en nieuwkomer in het pand a de Avenue Montaigne, Gia franco Ferré. Maar Saint La rent blijkt een vaste waarde modewerèld. Letterlijk, wa hij is de enige couturier die de beurs wordt genoteerd. 1 te oordelen naar zijn nieuws wintercollectie, gaan de aa deelhouders gouden tijden I gemoet. Smalle zwarte rokjes tot bov de knie met heuplange zwaï truien en een brede ceintu die losjes onder de tai zweeft bepalen deze dag. gaan die simpele outfits va voor een kwart schuil ond driekwart jassen van gesch ren nerts of van suède-ach weefsel met boorden van belbont. Maar er is ook kleur onder (winter)zon. Onder een zwa cape van wuivend woll weefsel, gaat een kersrood j< sey jurkje schuil, rechtt rechtaan en ten minste e hand boven de knie. On< een felblauwe cape, wordt e pruimpaars jerseyjurkje ged gen met een asymmetrisc sluiting van gouden knopen groot als dukaten. De fameuze Saint Laun smokingpakken Catheri Deneuve is een van de 1 roemdste draagsters ervan zijn aan een vernieuwde edi toe In een ensemble bestaan uit een jasje en een korte sj trok (beide sluitend met gr( strass-knopen) herinneren leen de satijnen biezen n aan het klassieke voorbeeld 's Avonds stelen schitteren weefsels de show. Alle kerstboomballen benaderen glans en de kleurschakering van vorstelijke materialen brokaat, lamé, satijn, pani fluweel. Een kort zwart jur van fluweel en satijn wo een adembenemende creal als Saint Laurent potlood schaar hanteert. Het fluw wordt dan in een diepe U decolleteerd, het satijn wo genadeloos gesplitst en op heup gestrikt, zodat het be beentje vanzelf kan word voorgezet. Als besluit en hoogtepunt v het défilé deze keer niet eerste de beste bruid in 1 wit, maar een allemach mooie madonna, die zo uit 6 Renaissance-schilderij van e Italiaanse meester kon zijn stapt. Of liever gezweefd, wuivende, wazige wolken v mousseline: turkoois, herl bruin, honing, oceaanblai zonsondergangrood... LILY ARM( De bruid van Saint Laurent kont zo uit een Renaissance-schilde rij van een Italiaanse meester zijn gestapt. De engelachtige ver schijning met gevouwen handjes ging namelijk gehuld in wuiven de, wazige wolken van mousseline. Nederige korenaren bij wijze van diadeem. Pardon, aureool. FOTO: ANP SUSKEENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL De actrice Cathérine Deneuve i Laurant begeleid door Paloma maarde schilder. op de show van Yves Saint sso, de dochter van de ver- FOTO: AP ders, maar met lange mouwen, die nergens houvast lijken te hebben. Daarmee levert Ange lo Tarlazzi meteen het bewijs van zijn couture-kunnen, want onzichtbaar zijn daar cups, ba leintjes en andere steuntjes voor nodig. Ontroerend was Tarlazzi's hommage aan Guy Laroche. Een trio lange, hui denge hoesjurken met duize lingwekkende rugdecolleté's, zoals Laroche die heel speciaal voor Mireille Darc had be dacht. Van vader op zoon De allereerste eigen Prêt-è- porter collectie die zoon Oli vier in maart ten tonele voer de, moet vader Ted Lapidus vast niet mishaagd hebben. Voortaan neemt Olivier im mers de creatieve leiding van huize Lapidus over, terwijl va der een oogje in het zeil zal houden. De couture-collectie van de dertigjarige en lang niet on aardig ogende Lapidus junior (zijn haar is wel een stuk kor ter dan van zijn vader!) is als een ode aan de succesnum mers uit Lapidus' carrière. Van felle Schotse ruiten knip te Olivier jasjes om bij effen broeken te dragen of omge keerd en schuindraads ver werkte redingotes, die tot op de grond reiken. Van pluizige, poezelige mohair (groen, fuch sia, blauw) maakte hij paletots of te korte klokkende trapezi umjasjes, die de potloodpijpjes van de broeken - allemaal met verhoogde taille nog dunner doen lijken. I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4