zijn niet gerustgesteld ièuwS duinrell Onderzoek naar behoefte hartchirurgie Flinke korting op aflossen studieschuld Ministerie betaalt Granaria 9,4 miljoen Dakota's gaan goed verzorgd volgende eeuw in 3 BINNENLAND £atdóc Commit ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 3 Verdachten Van Goghzaak september voor rechter ARNHEM De verdachten in de Van Gogh- aak moeten 19 september voor de rechtbank in Arnhem verschijnen. Maar het is nog niet ,eker of dan de zaak tegen de vijf verdachten volledig kan worden behandeld, openbaar ministerie kon ook nog niet zeg- gn of op die datum het gerechtelijk onder- ïk is afgerond. De voorlopige hechtenis van twee Nijmeegse hoofdverdachten is inmid- fels met nog eens dertig dagen verlengd. Vol lens mr. Van Zanten is daartoe besloten om- na jat er gevaar op herhaling bestaat en omdat gerechtelijk onderzoek nog niet is afge- De schilderijen - met een gezamenlijke waar- -*)e van tussen de 200 en 250 miljoen gulden - erden 12 december vorig jaar uit het rijks- iuseum Kröller Müller in Otterlo gestolen. Benzineprijzen twee cent omlaag ROTTERDAM De benzineprijzen gaan maandag voor de vierde keer deze maand met twee cent per liter omlaag. Aan de meeste zelftankstations gaan daardoor literprijzen gelden van 156 cent voor euro loodvrij, 163 cent voor (gelode) super en 160 cent voor super plus loodvrij (de meest gangbare pro- duktnaam voor deze nieuwe benzine soort). Euro loodvrij blijft aan de vrije pompen gemiddeld twee cent per liter goedkoper (adviesprijs 154 cent) dan bij de tankstations van de grote maatschap pijen. De prijsverlagingen zijn een ge volg van dalende noteringen op de in ternationale produktenmark, aldus be kendmakingen van de oliehandel. ZOETERMEER Studenten en af gestudeerden kunnen hun resteren de studieschuld ineens aflossen te gen kortingen variërend van onge veer 28 tot 38,5 procent. Minister Deetman van onderwijs en weten schappen hoopt op die manier een bedrag van 584 miljoen gulden bin nen te krijgen. Het gaat om 300.000 mensen die van deze regeling gebruik kunnen maken. Zij krijgen in de eerste helft van sep tember een brief en een acceptgirokaart toegestuurd. Daaruit kan worden opge maakt hoeveel studieschuld er nog is. Als iemand besluit gebruik te maken van het aanbod, moet het bedrag voor 1 november 1989 zijn overgemaakt. Wie van het aanbod gebruik wil maken, kan zelf uitrekenen hoeveel korting hij krijgt bij aflossing ineens. Dit is 3,5 keer het aantal maandtermijnen dat men nog moet aflossen. Deelt men dit door 12, dan krijgt men het percentage voor de basiskorting. Dit percentage moet dan nog eens met 3,5 procent worden ver hoogd. Uit een steekproef onder 4000 mensen met een studieschuld blijkt dat er ge noeg debiteuren zijn die hun schuld in eens willen aflossen. Minister Deetman heeft daar in zijn begroting van 1987 re kening mee gehouden. Vorig jaar stelde de bewindsman men sen met een oude studieschuld eveneens in staat deze in een keer kwijt te raken. Dat aanbod gold voor 175.000 mensen. Ruim 95.000 maakten daar gebruik van. Op die manier kreeg de minister in een keer 315 miljoen gulden binnen. Fiets niet langer op goederentrein UTRECHT Vanaf volgend jaar kun nen treinreizigers niet langer hun fiets per goederentrein opsturen naar binnen landse bestemmingen. Zij kunnen hun tweewielers wel zelf blijven begeleiden in passagierstreinen. Ook de mogelijk heid om de fiets naar het buitenland te verzenden blijft bestaan. Volgens een NS-woordvoerder duurt het vervoer per goederentrein te lang, raken te veel fiet sen onderweg beschadigd en weten fiet- seigenaars niet precies wanneer hun rij wiel aankomt. Vorig jaar verstuurden nog slechts 5.000 reizigers hun fiets op voorhand. IS AQUINO VERGETEN DOOR WIE HAAR MAN VERMOORD IS?" N VANDAAG V TRECHT Dat moet "i >n hele geruststelling °V v or Luis Jalandoni. posters waarop een l0{ rijs van honderdduizend dt jiden werd uitgeloofd 'o! oor wie hem 'dood of le- end' bij de Filipijnse au- iriteiten zou bezorgen w n fake. Zeggen de Fili- giijnse autoriteiten. Maar le uis Jalandoni is niet ge- jtgesteld. Honend lacht helj: „Fake? Wie zou dat D ïrven dan, zulke fake- d listers ophangen? Nie- gi and, behalve degene die macht heeft en dat is Eulet leger". uis Jalandoni is de interna- onale vertegenwoordiger van tt Nationaal Democratisch en ront (NDF), een overkoepe- nde organisatie van voorna- j elijk communistische opposi- t-groeperingen op de Filipij- ni i. Vanuit zi kantoor in iei recht, de enige buitenlandse e{ tiging van het NDF, pro- rt hij zoveel mogelijk me en politici te interesseren nor zijn verhaal, en dat lukt 1 em dezer dagen beter dan °f' tit. Nadat eergisteren bekend lol- erd dat in Manilla een prijs dt p zijn hoofd was gezet (en op ve t va drie andere in Neder- woonachtige Filipino's), Communistenleiders wacht levenslange gevangenisstraf MANILA Twee communistenleiders die donderdag in en rond Manila zijn opgepakt zullen waarschijnlijk worden ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Dit zei de officier van justitie in de Filipijnse hoofdstad. Het gaat om Satur Ocampo, van wie men aanneemt dat hij lid is van het polit- buro van de verboden Communistische Partij (CPP), en zijn vrouw Carolina Malay, die eveneens belangrijke functies zou bekleden in de CPP. Naast de twee leiders zijn deze week nog 24 mensen opgepakt die worden verdacht lid te zijn van communistische rebellentroepen. Luis Jalandoni: ,,Ze staan onder internationale druk, ze binden in, dat is niet genoeg". loopt het storm in Utrecht. Ja landoni en zijn medestanders nemen het dreigement uiterst serieus en proberen het protest ertegen zo luid mogelijk te la ten klinken. Daar veranderen de sussende woorden vanaf de Filipijnen (als antwoord op kritische vragen van minister Van den Broek) niets aan. Zeggen de Filipijnen nu dat ze Jalandino en de zijnen alleen maar even aan de tand wilden voelen? Dat ze hen wat inlich tingen wilden vragen en daar om hun woon- en verblijf plaats nodig hadden? „Een be lachelijke smoes", zegt Jalan dino. „Ik ben hier in Utrecht, dat weet iedereen, ik zit hier al jaren. Bovendien: iedereen in Manilla weet dat de prak tijk van de militairen totnog toe geweest is mensen te do den die via advertenties en posters publiekelijk werden gezocht". Druk Jalandino, een ex-priester die de kant van het communisti sche verzet koos en inmiddels de Nederlandse nationaliteit ze zeggen dat het fake is. Maar FOTO: 't STICHT bezit, mag dan niet gerustge steld zijn, hij noemt de ontken ning van de Filipijnse autori teiten wel een „goed teken". „Ze staan onder internationale druk, ze binden in, ze zeggen dat het fake is. Maar dat is niet genoeg. Een week lang - maandag al werd ik door mijn familie gewaarschuwd dat men mij wilde vermoor den - heeft niemand de liqui datie-opdracht ontkend. Gene raal De Villa heeft vanaf het begin gezegd dat president Co- razon Aquino hem deze order tot politieke moord gegeven had. Ze heeft het nooit ont kend. Dat is toch ondenkbaar! Stel je voor dat hier een of an dere generaal beweert dat Lubbers hem zo'n opdracht gegeven heeft, dan laat Lub bers dat toch geen week lang onweersproken? Aquino moet nu openlijk verklaren dat de oproep illegaal en immoreel was en zij moet de slachtoffers ervan genoegdoening ver schaffen. Als ik vermoord word, dan is dat een onrecht matige daad, uitgelokt door die illegale oproep. De militairen op de Filipijnen moeten weten dat zoiets niet kan, ze moeten verantwoordelijk worden ge steld". Jalandoni noemt het „heel tra gisch" dat de weduwe van Be- nigno Aquino, die in 1985 door de militairen van dictator Marcos werd vermoord, nu overgeleverd is aan diezelfde militairen. „Is zij vergeten dat haar eigen man door hen ver moord is? Toen ze aantrad hadden de mensen hoop op het herstel van de democratie, maar hoe is het nu? Doodses kaders hebben duizend politie ke tegenstanders geliquideerd. Tweehonderd mensen zijn verdwenen. Tweederde van de bevolking leeft onder de ar moedegrens. Een half miljoen mensen is op de vlucht. Dat is geen democratie, dat is een fa cade. Ja, de Verenigde Naties hebben de regering erkend, maar is het daarom een demo cratie? Dan is El Salvador, waar journalisten en opposan ten hun leven niet zeker zijn, ook een democratie. De demo cratie wordt op de Filipijnen vertrapt. En dat zeggen wij overal waar Aquino komt om ontwikkelingshulp te vragen. Want ze zegt dat ze geld nodig heeft voor de opbouw van de democratie, maar in werke lijkheid gebruikt ze het voor haar 'totale oorlog' tegen het verzet. En omdat wij overal zeggen 'koppel ontwikkelings hulp aan de eerbiediging van de mensenrechten' wil het Fi lipijnse bewind dat ons kan toor in Utrecht dicht gaat. Al twee keer eerder hebben ze het geprobeerd, door te bewe ren dat wij betrokken zouden zijn bij wapenleveranties aan het guerrilla-leger NPA, maar toen heeft minister Van den Broek al vastgesteld dat wij niets doen dat de wet verbiedt. Wij leveren geen wapens. Wij geven informatie over de op positie op de Filipijnen en daar gaan we net zo lang mee door tot het niet meer nodig is". STEVO AKKERMAN (ADVERTENTIE) lt STAAN IN BRAND, KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE.. l(ilHet Amerikaanse Choq High Diving Team in Duin- rell. Kom kijken hoe ze 5 x per dag van een levens gevaarlijk hoge toren dui ken. En: geniet ook van r de vele andere ^uitdagende J| attrakties! ie van op! jEBBBI overvaren, icht rouw verdronken RACHTEN Op de Wijde i bij het Friesp Drachten is sieren een 23-jarige studen- uit Groningen verdron- l *n. Zij was opvarende van plezierjachtje dat door 1200 ton metende vracht- hip „Cornelia" uit Terneu- in werd overvaren. ROTTERDAM Het conflict tussen minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en het Rot terdamse graanveevoeder- bedrijf Granaria is opge lost. Het ministerie betaalt 9,4 miljoen gulden, 250.000 gulden minder dan het bedrag waarop Granaria volgens het bin dend advies van een com missie recht had. Granaria ziet af van eigen vervoer buiten de schippersbeur- zen om. Beide partijen zeggen te heb ben besloten tot dit akkoord om de ontstane impasse en een mogelijke escalatie te voorko men. Granaria had aangekon digd per 14 augustus lading te gaan vervoeren met eigen duwbakken en personeel. Dat had vrijwel zeker geleid tot acties op de vaarwegen van particuliere schippers, zoals dat vorig jaar het geval was. Minister Smit-Kroes meent dat door deze oplossing één van de grote verladers in ons land vrachten via de beurs zal blijven voeren. Nu kan er „eendrachtig verder gewerkt worden aan een gezonde toe komst van de Nederlandse binnenvaart". De Staat heeft nu in verband met het bindend advies van de commissie erkend dat Grana ria recht heeft op 8,2 miljoen gulden. Kosten die Granaria door het besluit om via de beurs te blijven varen niet hoeft te maken (zoals de op richting van een walorganisa- tie), zijn van het oorspronkelij ke door de commissie bindend geadviseerde bedrag van 9.650.000 gulden afgetrokken. Maar behalve de 8,2 miljoen krijgt Granaria 1,2 miljoen gulden als compensatie voor de meerkosten van het beurs- vervoer, omdat het bedrijf nu ook afziet van eigen vervoer krachtens de „nieuwe" ver gunning. Opgeteld komt dit dus neer op een vergoeding van 9,4 miljoen gulden. Minister Smit-Kroes zei desge vraagd dat dit bedrag op de begroting van Verkeer en Wa terstaat niet ten koste zal gaan van „scheepvaartwegen en ha vens". Waar het dan wel van daan komt, wilde ze niet zeg gen. Tot verder commentaar op het akkoord was zij gister avond niet bereid. „Ik ben op vakantie", zei ze. Het CDA-kamerlid J. Nijland zei in een reactie dat Smit de Kamer maar eens moet uitleg gen waarom Granaria uitein-" delijk ongeveer het twintig voudige krijgt uitbetaald van het door haar aanvankelijk aan de Kamer gemelde bedrag van 500.000 gulden. Het PvdA- kamerlid Castricum vindt dat VVD-minister Smit ondanks de demissionaire status van het Kabinet de consequenties moet trekken uit de „opeen stapeling van bestuurlijke blunders die de hele Granaria- zaak kenmerkt" en moet op stappen. Het VVD-kamerlid P. Blauw reageerde positief op het bereikte akkoord. „Over eenstemming is beter dan pro cessen# Als men zich bindt aan een advies door onafhankelijk deskundigen, dan moet men zich daar ook aan houden". Brandweer lieden met gasmaskers dekken de grond af met een zeil. Verkeerd gebruik van een bestrijdings middel veroorzaakte in een Vlaardingse woonwijk een ondraaglijke stank. FOTO: ANP Bestrijdingsmiddel jaagt omwonenden weg VLAARDlNGEN De bewo- ners van tien woningen in een Vlaardingse woonwijk hebben gisteren bij familie of kennis sen moeten slapen vanwege een ondraaglijke stank. Een van de buurtbewoners bleek de dag ervoor, voordat hij op vakantie ging zijn tuin te heb ben laten bewerken met een onkruidbestrijdingsmiddel. Het bestrijdingsmiddel verooiif zaakte bij de buurtbewoners ook prikkelende ogen en geïr riteerde luchtwegen. De gea larmeerde politie en de dienst centraal milieubeheer Rijn mond (DCMR) gaven de buurtbewoners het advies de nacht elders door te brengen. Volgens een woordvoerder van de DCMR gaat het om het bestrijdingsmiddel ditrapex, een toegestaan middel dat ook in kassen wordt gebruikt. Ver moedelijk is het spul op een verkeerde manier toegepast. De tuin is met een zeil afge dekt. Metingen moeten uitwij zen wanneer de kust weer vei lig is. Dan zal de grond wor den omgeploegd. De DC-3 PH-DDA wordt uit de nieuwe hangar gerold. FOTO: ANF SCHIPHOL Bij het verlaten van het nieuwe onderkomen van de Dutch Dakota Association (DDA) op Schiphol-Oost zegt één van de ruim 150 vrijwilligers het kernach tig: „Twee jaar geleden ben ik aangestoken door het Dakota-virus en ik word steeds zieker". Vermoedelijk zullen hij en de andere vrijwilligers nooit meer genezen van de ziekte die het nostalgische vliegtuig hen heeft bezorgd. Aan het begin van dit decennium is een aan tal enthousiastelingen op het idee gekomen een oude DC-3 aan te schaffen. En dan niet alleen om het statisch te laten zien, aldus voorzitter Anne Cor Groeneveld. In 1983 werd de 'PH-DDA' in het buitenland gekocht en kort daarna werden de eerste plan nen bedacht om een eigen hangar te bouwen. Want een vliegtuig 'hebben' betekent ook dat het onderhouden moet worden. Groeneveld: „Wij moeten aan dezelfde procedu res en veiligheidseisen vol doen als de grote airliners. En terecht, want we vervoeren geregeld mensen. Voor het on derhoud en alle andere zaken die er bijkomen, was het nood zakelijk dat we over een eigen gebouw konden beschikken". Serieuze plannen Inmiddels is dat onderkomen vliegensvlug uit de grond ge stampt. Vorig jaar juni sloeg prins Bernhard de eerste paal en een jaar later heeft de Dak- ota-club de beschikking over twee moderne hangars met een kantoorvleugel ter waarde we niet blijvend een beroep konden doen op de gastvrij heid van bevriende lucht vaartmaatschappijen. Daarom zijn we al snel overleg gaan voeren met de NV Luchtha ven over bouwmogelijkheden. Onze club had natuurlijk niet de eerste prioriteit, maar we konden aantonen dat we se rieuze plannen hadden". Ook een bank velde hetzelfde oordeel en kwam over de brug met een lening. Een ander deel van het geld werd ver kregen door bijdragen van sponsors en door de zelfwerk zaamheid van de leden. De Dutch Dakota Association heeft niet alleen rekening ge houden met de huidige om vang van de vloot - vier histo rische toestellen, waarvan er twee vliegen maar kijkt na drukkelijk vooruit naar de toekomst. Eén van de twee hangars is de komende tien jaar verhuurd aan de Stichting Nationaal Ruimtevaart Labo ratorium en ook de bovenste etage van de kantoorvleugel staat tijdelijk ter beschikking van een andere organisatie. Groeneveld: „De volgende eeuw zijn de kansen om te mo gen bouwen op Schiphol vrij wel nihil. Daarom hebben we het groter gemaakt dan eigen lijk nodig is". Museum Ondertussen heeft de Dakota vereniging zich ook aangeslo ten bij de Nederlandse Mu seumvereniging, maar voorlo pig blijven de historische toe stellen alleen zichtbaar voor de 3000 leden van DDA. Voor zitter Groeneveld: „Wellicht dat we in de toekomst bezoe- kersdagen zullen organiseren. Een permanente openstelling zit er niet in, want tijdens het onderhoud moet ongehinderd doorgewerkt kunnen worden". De echte liefhebber van histo rische vliegtuigen moet dus lid worden of moet nauwlettend in het oog houden wanneer er een show van oude vliegma chines is, want dan is de PH- DDA of de Beechcraft onge twijfeld van de partij. De andere DC-3 van de vere niging, met de naam Doorn roosje, zal het komende jaar nog niet te bewonderen zijn in de buitenlucht. In zijn nieuwe slaapkamer wordt door de vele vrijwilligers koortsachtig ge werkt om het luchtwaardig te maken. LUCAS BOLSIUS (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het minis terie van WVC heeft vol gens de woordvoerster tijd nodig om de zaak te be studeren omdat het pro bleem van de wachtlijsten vrij plotseling is opgedo ken. „We willen eerst exact weten wat de nieuwe behoefte van verwachten we binnen weken. Daarnaast moet beke ken worden of er extra capaci teit voor handen is en natuur lijk wat het gaat kosten en of er geld voor beschikbaar is", aldus de woordvoerster. Of het planningsbesluit snel aan de ontstane behoefte kan worden aangepast in volgens de woordvoerster nog de vraag. „We leven in een tijd van krapte, ook in de volksge- zondheidsfeer, maar het gaat natuurlijk wel om het stellen van prioriteiten en te onder zoeken waar de behoefte het grootst is. Dat willen we de komende weken gaan uitzoe ken". Volgens voorzitter S. Weijers van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen mag het nooit zijn dat de patient onder schikt wordt gemaakt aan de financiële ruimte. „Niemand op mag onverantwoord lang o een operatie wachten". Weij ers ontkent overigens dat de wachtlijsten en -tijden steeds langer worden. Ruim 95 pro cent zou binnen zes maanden geopereerd worden. I 8 KNOLLEN fetCHT Oud-directeur IKON Jan de Haan overleden HILVERSUM Tijdens een vakantie in Nederland is on verwacht de oud-directeur van de IKON, Jan de Haan, overleden. Jan de Haan, die 68 jaar oud is geworden, is als directeur radio en algemene zaken van 1960 tot 1980 aan het IKOR, later de IKON, verbonden geweest. Voor hij bij het IKOR in dienst trad, was Jan de Haan enige jaren werk zaam voor de Wereldomroep. Na zijn pensionering is hij zeer actief geweest voor de Stichting '40-'45. De Haan heeft vanwege zijn rol in het verzet tijdens de Tweede Wereldoor log lange tijd in Duitse gevangenschap doorgebracht. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3