1 II mal Ie „Je moet vertrouwen hebben in specialist" Patiëntenselectie STAATSSECRETARIS DEES SPEELT BAL TERUG ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 19 De gezondheidszorg is duur. Te duur voor de met de mond beleden 'zorg op maat'. Lang niet iedereen die geholpen moet worden, kan terecht in het ziekenhuis of in een andere instelling. Een deel valt af. Vaak tijdelijk, soms blijvend. Vandaag het laatste artikel in een serie van vier over patiëntenselectie: „Je moet vertrouwen kunnen hebben in de specialist, anders kun je het wel schudden". Staatssecretaris Dees weet niet hoe het naleven van medische normen gecontroleerd moet worden. „Je kunt geen politieman in de operatiekamer zetten". FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG - Om met de deur in huis te vallen: ook de politiek, in dit geval bij monde van staatssecre taris Dees van volksgezondheid, draagt de oplossing voor het pro bleem van patiëntenselectie niet aan. Het dilemma waar de schaar- ste in de gezondheidszorg toe leidt i (de oneigenlijke keuze tussen pa tiënten) schrikt ook de politiek af. De uitgangspunten waarmee de medici aan het werk moeten, liggen vast. Daar I kunnen we ons over verheugen en ver wonderen want het is „niet niks" dat re gering en parlement gezamenlijk stand punten hebben geformuleerd in deze kwestie. Maar de erkenning dat die uit gangspunten in de praktijk ontoereikend zijn en daardoor wellicht de deur ope nen voor ongewenste keuzes tussen pa tiënten kost wat moeite. Het verwijt van de beroepsgroep: „De specialisten kun nen met medische criteria alléén niet uit de voeten". Het weerwoord van de staatssecretaris: „Tja, daar moeten ze het natuurlijk wél mee redden". De kritiek dat de politiek met een schou derophalen aan het selectieprobleem t voorbij gaat en zich daarmee laf opstelt, wuift de demissionaire staatssecretaris van de VVD weg. „Die mensen lopen achter bij de feiten. Juist, aan dit soort problemen is veel aandacht besteed in de nota 'Grenzen van de Zorg' en het debat in de kamercommissie daarover in januari". De medici willen echter meer dan een debat. Zij vragen om min of meer con crete oplossingen. Dees raakt daar niet ondersteboven van. De beroepsgroep zelf draagt die oplossingen immers ook niet aan? De overheid heeft volgens hem het initiatief genomen met de nota 'Grenzen van de Zorg'. Met instemming 'van de Kamer is „voor het eerst in de geschiedenis" een toetsingskader aange geven voor de aanpak van het selectie probleem. Een van de hoofdpunten is een bewustere toetsing van nieuwe me dische technieken, waarbij de politiek uiteindelijk de knoop moet doorhakken over een eventuele toepassing. Een ander belangrijk gegeven is het doorvoeren van meer doelmatigheid in de zorg, zodat de omvang van de schaar ste afneemt. Verder vinden kabinet en Kamer dat prioriteiten stellen (welke voorzieningen wel, welke niet) te verkie zen is boven rantsoenering binnen een voorziening. En als er dan toch nog ge kozen moet worden, mag dat alleen op grond van medische criteria. „Alle ande re criteria - wat verdien je, wat is je beroep, je leeftijd - moeten worden ver worpen". De specialist zit, gemotiveerd door het idee dat we allemaal evenveel recht op zorg hebben, echter met een probleem. Volgens de Leidse hoogleraar Huysmans wordt er regelmatig geselecteerd op leef tijd. Dees wijst dat af: „Het leeftijdscri terium mag geen rol spelen, tenzij dat toevallig samenvalt met het medisch cri terium". - Toch gebeurt het. Werkt Huysmans dan niet doelmatig genoeg? Gaat het be leidskader dat de politiek heeft geformu leerd zover dat hij niet meer voor die keuze komt te staan? „O nee, die keuze zal zich altijd voor doen. De taak van de overheid is ervoor tc zorgen dat dat zo weinig mogelijk ge beurt. Maar het vraagstuk is zo oud als de mensheid". Extra geld - Een aantal deskundigen vraagt de over heid meer verantwoordelijkheden naar zich toe te trekken en politieke richtlij nen te geven voor selectie op niet-meai- sche gronden: je mag in die en die situa tie op grond van leeftijd kiezen. Moet de politiek zover gaan? „Ik maak onderscheid tussen prioritei tenstelling en selectie op het individuele niveau. Wanneer het gaat om de vraag welke voorzieningen beschikbaar moeten worden gesteld (harttransplanta ties, in vitro fertilisatie) dan moet dat uiteindelijk afhangen van politieke be sluitvorming. Daar ben ik volstrekt hel der in. En bij het vraagstuk van de schaarste moet je natuurlijk primair pro beren een einde te maken aan het tekort. Maar er zal natuurlijk altijd een kloof zijn. Bij die selectieproblematiek hebben overheid en beroepsbeoefenaren een ge zamenlijke verantwoordelijkheid. De po litiek neemt het voortouw en heeft dat gedaan door louter medische selectiecri teria te formuleren en geen andere. Ver volgens moet je dat gaan concretiseren met de beroepsgroep. Je kunt bijvoor beeld in protocollen formuleren hoe dat moet. Maar uiteindelijk is dat een zaak van de medici zelf, mits men zich houdt aan die randvoorwaarde alleen medische criteria toe te passen. Want dat hangt sa men met je opvattingen over mens en samenleving". - Maar het probleem is juist dat ze het niet redden met alleen medische criteria. „Tja, daar moeten ze het natuurlijk wel mee redden. Kijk, het vraagstuk van se lectie en wachtlijsten doet zich in elke samenleving voor en dat kun je natuur lijk niet oplossen. Dat is in de hele ge schiedenis nog nooit opgelost, omdat ook de vraag naar medische voorzienin gen wisselt". - Je kunt toch richtlijnen geven, zonder direct met een oplossing te komen? „Daarom gaan we het beleidskader ver der uitwerken. Maar dat moet in princi pe door de beroepsgroep zelf gedaan worden", aldus de liberale bewindsman. - Dus ook de toepassing van niet-medi- sche critema zoals leeftijd en sociale fac toren. moet door de beroepsgroep worden opgelost? „Nee, alleen medische criteria zijn aan vaardbaar". - Dan zal de reactie zijn dat die protocol len nietszeggend worden. Het uitgangs punt dat eigenlijk alleen medische crite ria een rol mogen spelen wordt nu ook wel geaccepteerd, alleen wijst de praktijk anders uit. „Ja, maar het zou toch onderdeel moeten worden van de intercollegiale toetsing die er is. Een variant is dat je het in wetgeving vastlegt. Voor de trans plantatiesector - waar je dus altijd selec tie door natuurlijke schaarste hebt - overwegen we een aantal uitgangspunten bij wet vast te leggen. Maar de uiteinde lijke concretisering zul je via de beroeps groepen in protocollen moeten doen. Omdat het toch de beroepsbeoefenaar is die er in de praktijk mee werkt". - Erkent u dat het nu de praktijk is dat alleen medische criteria ontoereikend zijn? Of zegt u: dat lijkt mij zwaar over drevenr De staatssecretaris begint twee zinnen die hij halverwege afbreekt. Want het di lemma biedt nauwelijks een uitweg. „Het is op zich heel moeilijk om bij se lectie ethisch verantwoorde en objectie ve criteria te stellen. Dat is vreselijk moeilijk. Maar als dat je uitgangspunten zijn, loopt de enige weg om er wat aan te doen via protocollen en de invalshoek van de medische criteria. Een alternatief zie ik niet". Beperkingen - Het is weliswaar niet bij wet vastgelegd, maar als u zich op het standpunt stelt dat leeftijd als criterium onaanvaardbaar is en het blijkt in de praktijk toch te spe len, wat is dan uw verantwoordelijkheid daarin? „De mogelijkheden van een overheid zijn dan beperkt. Wet en regelgéving werken alleen maar als die wortelen in het rechtsbewustzijn van de mensen". - Maar wanneer bepaalde praktijken vol gens de bestaande opvattingen ethisch ge zien onaanvaardbaar zijn, kunt u niet anders dan een houding aannemen van: ik-stond-erbij-enkeek-ernaar? „Ja strikt genomen zou je met straf bepalingen kunnen werken. Maar dat zou betekenen dat je een politieagent in de operatiekamer moet zetten. Dat is niet mijn visie op het functioneren van de gezondheidszorg". - En als de gezondheidszorg daar in ze kere zin zelf om vraagt omdat specialis ten afwillen van de rol van boosdoener? - Prof Huysmans vindt van wel, want de specialist gaat naar die bejaarde toe en zegt dat ae keuze eigenlijk op een ander valt. „Ik denk dat de heer Huysmans buiten gewoon ontevreden zou zijn als de over heid zou gaan aanwijzen welke patiënt wel of niet behandeld mag worden. Iets dat overigens volstrekt ondenkbaar is. Bovendien hebben medici een groot normbesef. Je kunt de eigen verantwoor delijkheid van de specialist niet overne men als overheid". Toch zien sceptici dreigende, donkere wolken. Want hoe serieus de beroeps groep ook met dit soort vragen bezig kan zijn, het gevaar bestaat dat in kleine me dische kring standpunten worden inge nomen die allang niet -meer gedragen worden door politiek en samenleving. Prof. Huysmans bijvoorbeeld wierp in een van de vorige artikelen in deze serie de vraag op of je aan mensen die totaal hulpbehoevend zijn nog wel zoveel geld moet spenderen: „Dan kan zwakzinnig heid een reden zijn om niet te opere ren", zei hij. Dees reageert direct en beslist: „Daar ben ik het fundamenteel mee oneens". Een andere zaak - die eind vorig jaar voor het eerst in de publiciteit kwam - houdt de gemoederen in medische kring nog steeds flink bezig. Het draait om een besluit dat in 1985 werd genomen door een Rotterdamse specialist, de Raad voor de Kinderbescherming in Maas tricht en de ouders van een baby die leed aan het Syndroom van Down (mongolisme) en aan een afsluiting van de twaalfvingerige darm. Dat laatste heeft de dood tot gevolg, tenzij er opera tief wordt ingegrepen. De arts en de ou ders zagen (met steun van de directeur van de Raad voor de Kinderbescher ming) af van een operatie. In feite om dat het kind een mongooltje was en een levensreddende operatie daarom niet op z'n plaats zou zijn. Dat resulteerde uit eindelijk in een rechtszaak tegen de arts en de directeur van de raad. De bezwa ren die zij daartegen aantekenden, wer den gehonoreerd door het gerechtshof in Den Bosch en later bekrachtigd door de Hoge Raad. De zaak werd in de publici teit gebracht door gezamenlijke artikelen van de hoogleraren Dupuis, Molenaar en Gill. Zij komen in de discussie tot de uitspraak: „De kwaliteit van een men senleven wordt bepaald door wat ande ren het waard vinden". Emotioneel Het lijkt erop dat dergelijke gedachten terrein winnen en in bredere kring aan vaard worden. Dees ontkent dat echter „Er wordt gezegd en geschreven dat ge handicapten minder kansen of mogelijk heden zouden krijgen in de gezondheids zorg, maar niemand heeft mij verteld waar dat op gebaseerd is. In elk geval niet op opvattingen van de overheid. Ik heb me de afgelopen tijd bij verschillen de gelegenheden met klem van een der gelijke opvatting gedistantieerd. Voor honderd procent en als ik het emotio neel zeg voor tweehonderd procent. En ook de Kamer heeft afstand genomen van het idee dat gehandicapten minder kansen zouden moeten hebben op be handeling of verzorging, omdat dat le ven maatschappelijk minder waard zou zijn. Ik kom die opvatting in de samen leving niet tegen. En in de zaak van die baby stel ik vast dat de arts en de ouders een beslissing nemen binnen het kader van de wetgeving zoals we die hebben. Hun conclusie is dat het medisch en ethisch aanvaardbaar is. Als daar twijfel over bestaat is het aan een rechter om daarin recht te spreken. En dat is ge beurd". - Maar uit de zaak van deze baby blijkt het bij wet en regelgeving mogelijk om 'defecte' pasgeborenen niet te behande len. De seconden tikken weg terwijl de staatssecretaris een antwoord probeert te formuleren: „Kijk, als het niet gebeurt zijn er in elk geval sancties". - Nee, want de Hoge Raad heeft het von nis bekrachtigd en daar kunt u toch ook weinig aan doen? „De Hoge Raad heeft dus kennelijk de beslissing juist geacht. Dat is toch de on afhankelijke rechter. De politiek moet die uitspraak respecteren". - Maar de politiek biedt de rechter wette lijk de mogelijkheden om dat soort uit spraken te doen. „Het gaat hier om een individueel geval. Je moet uitkijken dat je dat niet veralge meniseert. Er zijn normen in onze wet waaraan iedereen zich heeft te houden. Beschermwaardigheid van het menselijk leven is één van die normen. Iemand die in strijd daarmee handelt kan daarom voor de rechter moeten komen. In dit geval is geoordeeld dat er geen strafbaar feit is gepleegd, maar daarom mag u niet in het algemeen zeggen dat er geen be schermwaardigheid is. Natuurlijk kun je best een discussie aangaan over de vraag of dat voor de verdere toekomst vol doende gewaarborgd is". - Is de gedachte dat over een paar jaar dergelijke ideeën in bredere kring aan vaard zijn irreëel? „Ik acht het in de Nederlandse samenle ving ondenkbaar dat de gehandicapte medemens als minder wordt beschouwd. En voorzover het denkbaar zou zijn, zou ik me er tot het uiterste tegen verzetten. U kunt ook niet zeggen dat de discussie die over die zaak rond die baby ont stond, ontbloot was van ethische over wegingen. Ik ben daarin géén standpunt tegengekomen waarin bepleit wordt dat iemand met een handicap minder rech ten zou hebben op geneeskundige ver zorging of wat dan ook. Ik ben het me dedogen-aspect tegengekomen. Dat is een andere invalshoek". - Maar gebaseerd op de overweging wat anderen het leven waard vinden. „Ja, maar bezien vanuit mededogen, niet vanuit nuttigheidsoverwegingen. Tegen dat laatste ga ik fundamenteel te keer". Schudden - Bent u niet bang dat er toch schemersi- tuaties ontstaan waar niemand oog voor heeft, bijvoorbeeld als je de vraag rond de toepassing van niei-medische criteria aan de beroepsgroep zelf overlaat? „Maar het wordt niet aan iemand over gelaten. Dat is een veel te ongenuanceer de, eenzijdige benadering. Er is hier sprake van een heel gedifferentieerd pa troon van verantwoordelijkheden, be voegdheden en controle-mechanismen. Iedere individuele beroepsbeoefenaar heeft door zijn opleiding een niveau van ethiek en deskundigheid en kan die eigen verantwoordelijkheid dragen met behulp van het medisch tuchtrecht, pro tocollen en intercollegiale toetsing. Maar daar zit nog een heleboel tussenin. Er zijn allerlei vormen van toetsing en toe zicht, een heel patroon van 'checks en balances'. En wanneer een arts voor een moeilijke klus staat, worden 'second opi nions' ingewonnen". - Sommige specialisten verklaren echter dat ze lang niet altijd open zijn in de motivering van besluiten. Dus is er geen haan die er naar kraait. „Daarom is het ook nodig dat er rond om dat vraagstuk van criteria normering plaatsvindt en dat er bekendheid wordt gegeven aan die algemene criteria. Dat is ook een kenmerk van onze samenle ving". ria een rol gaan spelen, moet dat aan c oppervlakte komen. „Ja". Maar aan de andere kant is Dees bang voor een „verjuridisering" van der gelijke processen, omdat er dan niets meer gebeurt. „Basispunt is (en alles wat daarvan afwijkt is verkeerd) dat men vertrouwen moet kunnen hebben in de individuele medische behandeling. Wan neer je regels gaat stellen vanuit een soort invalshoek dat er geen vertrouwen bestaat in de individuele beroepsbeoefe naar, kun je het wel schudden. Dan doe je hem ook onrecht" HUGO DE BRUIJNE êcidócöouaont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19