Smits van Waesberghe gunt zich drie jaar de tijd uoetballerlei S nfra-structuur Barcelona blijft achter bij Olympisch stadion W Quichotte AlSPORT "i £eicUc6oinatit ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA 13 Geblesseerden verkoch t Manchester United heeft zich de afgelopen week ont daan van twee geblesseerde spelers. Verdediger Paul McGrath speelt het komende seizoen voor Aston Villa. Norman Whiteside vertrok naar Everton. 29-jarige Ierse internatio nal McGrath tobt al geruime tijd met een knieblessure, x>rn< in< maar dat was voor Aston Villa-manager Taylor geen reden om hem niet te con tracteren. Met de overgang van McGrath is een bedrag van anderhalf miljoen gul den gemoeid. Manchester United heeft de Noordierse middenvelder Norman Whi teside voor ongeveer 2,5 mil joen gulden verkocht aan Everton. Whiteside kwam afgelopen seizoen nauwelijks in actie door een achilles peesblessure. Norman Whiteside: naar Ever- Profliga in Sovjetunie De Sovjetunie heeft zijn or ganisatie van profclubs in het voetbal. Tijdens een ver gadering in Moskou, waarbij spelers, trainers en clubver tegenwoordigers uit de hoog ste divisies aanwezig waren, werden de betreffende clubs verenigd in een profliga. Als voorzitter werd oud-interna tional Victor Ponidelnik ge kozen. De vereniging zal op basis van zelfbestuur en financiële onafhankelijkheid werken. Dat is voor het eerst in de sportgeschiedenis van de Sovjetunie. In het komende seizoen organiseert de unie de competities in de hoogste klassen. Later volgt bemoeie nis met de internationale competities. Schorsing jeugd Iraq De wereldvoetbalbond FIFA heeft Iraq voor twee jaar van alle internationale jeugdeve- nementen uitgesloten. Secre taris Blatter deelde in Ziinch mee, dat Iraq tijdens de in Saudiarabië gehouden we reldtitelstrijd voor spelers onder twintig jaar een te oude voetballer heeft opge steld. Iraq werd tijdens het evenement groepswinnaar en pas in de kwartfinales uit geschakeld door de Verenig de Staten. Vette bonus Inter De spelers van Inter Milan kunnen komend seizoen een flinke bonus aan hun toch niet slechte salaris toevoegen als het landskampioenschap wordt geprolongeerd. Bij de voorstelling van de ploeg verklaarde de clubleiding dat de spelers bij een tweede titel op rij 275.000 gulden de man extra krijgen uitgekeerd. Winst in het Europa Cup toernooi voor landskampioe nen levert de Milan ezen ruim 300.000 gulden op. Bosui] gesloten De Antwerpse burgemeester Bob Cools heeft gehoor gege ven aan het verzoek van de Belgische minister van bin nenlandse zaken Tobback en het stadion de Bosuil, beter bekend als de „Hel van Deurne gesloten. Het 66 jaar oude onderkomen van FC Antwerp, dat plaats biedt aan 60.000 toeschouwers, was volgens de keuringscommis sie een levensgevaarlijke bouwval. Bovendien zijn de nooduitgangen geblokkeerd, de stoeltjes van brandbaar materiaal en de gasleidingen mogelijk lek. nJ^ZANDVOORT Zo lang enz'n naam is, net zo kort lkj ongeveer staat Constant Smits van Waesberghe voor de hoogstwaarschijn lijk belangrijkste beslis- llsing uit zijn nog jonge be staan. Officieel bevestigen wil de 21-jarige Braban- •elider de aanstaande omme- eukeer eigenlijk nog niet iel(„Ik moet tenslotte om ^aimijn amateurstatus den- fg(ken"), maar ga er desal be niettemin maar gerust van iwuit dat hij binnen enkele maanden naar de rijen der 'P( broodgolfers overstapt. Het wachten is thans alleen log op een goede sponsor of iefst maar direct een stuk of drie, die gezamenlijk het be- )adrag van 100.000 gulden wen etsen op te hoesten. „Want een ianton is het absolute minimum, iaimet minder kun je het jaar ge- inwoon niet rond komen. Rei zen, je levensonderhoud, al die kosten zijn zó waanzinnig hoog En dan praat je nog niet eens over enige begeleiding, of medisch, of technisch", aldus Smits van Waesberghe die trouwens best bereidwillig ge- ze noeg is om voor die smak geld za(..Ja. het blijft een boel") ook st^wat in tegenovergestelde rich- rstting voor de eventueel geinte- ïstresseerde ondernemer(s) terug rdte doen. Bij wijze van sollicita- artie: „Golf en zakenleven gaan ïn perfect samen. Ik zou bijvoor- Za, beeld aan bedrijfsdagen, aan bij demonstraties kunnen denken »n waar zo'n firma de diverse re- ijilaties ontvangt met daarin een ioi aardig bijrolletje voor mij weg- oe gelegd". 70 Kassa OJ Overigens is de intussen al at voorzichtigjes rinkelende kas- j^sa („Stop, tot hier en niet ver ader, daar kan ik dus echt nog geen uitspraken over doen") _niet de enige blokkade tussen amateurisme en professionalis me. Smits van Waesberghe zal ...zich immers ook en vooral op an sportief gebied moeten laten gelden. Want een prof zonder spelerslicentie, jammer maar ""helaas, dat kan dus nooit van ij lange duur zijn. De toegangs- ini bewijzen voor deelname aan in< het Europese toernooiencircuit jei worden ieder jaar december in ïr< La Manga uitgesorteerd. „Met circa 250 gegadigden voor maar vijftig tour-kaarten, dat .J is nog zo eenvoudig niet", al- 'j^dus de golfer uit Oosterhout, die landgenoot Ruud Bos al jtweemaal met lege handen uit Tpanje zag terug komen. Constant Smits van Waesberghe: ,,Een ton is het absolute minimum". GOLFER WIL PROFBESTAAN OPBOUWEN gtwe ■Spc Het al redelijk definitieve ka rakter van de „grote stap" ver der verradend: „En dan moet ik me eerst nog maar voor La Manga zien te plaatsen. Daar gaat ook een hele lange weg aan vooraf. Daarvoor zijn twee kwalificatietoernooien, één in Spanje en één in Engeland, die laatste mogelijkheid heeft mijn voorkeur. Maar je kunt ook aan allebei de toernooien mee doen. Als het de ene keer niet lukt, dan heb je in elk geval nog een tweede kans". Op nationaal en bescheiden in ternationaal niveau heeft Con stant Smits van Waesberghe al regelmatig aangetoond de ge wenste sportieve kwaliteiten te bezitten. Al deed hij zijn voornaam ook regelmatig wei nig eer aan. Over die grillig heid waarvoor al baat werd gevonden in ontspannings- en concentratie-oefeningen: „Ja, soms lijkt het helemaal ner gens op, maar dan heb ik voor mezelf gewoon andere priori teiten gesteld. Ik kies voor een bepaalde weg, voor bepaalde toernooien. En die andere ke ren, heus, dan doe ik wel m'n best, voor de NGF (Nederland se Golf Federatie, red,) of zo, maar dan is het toch anders. Dan komt de motivatie niet uit mezelf, niet van binnenuit". „Maar aan de andere kant, als ik wel dat gevoel heb de juiste man op de juiste plaats te zijn, dan kan ik heel fanatiek wor den. Moet ook wel, wanneer je die ambitie niet zou bezitten, moet je er ook niet aan begin nen. Zonde van de tijd en van het geld. Ik kies hiervoor en zet me volledig in. Ik gun me zelf daarbij drie jaar de tijd om bij de Europese subtop te gaan behoren. En misschien kan dat dan wel samen in één team met Ruud Bos en Chris van der Velde. Een Nederlands su pertrio. Zou toch machtig zijn. En bovendien, alleen is maar alleen hè, met een paar vrien den om je heen maakt het le ven op zo'n tour ongetwijfeld wat aantrekkelijker". Minderwaardig Overigens zoekt Smits van Waesberghe zijn heil eerder in het buitenland. „Want Neder land heeft geen golf-cultuur, nog niet althans, dat begint ge lukkig wel te verbeteren. Men is hier al te gauw tevreden met een rondje van één of twee slagen boven het baange- middelde. Prima gedaan, jon gen, hoor je dan. Maar inter nationaal stel je dan niks voor, de normen liggen zó totaal an ders. Of ze denken hier in Ne derland nog te vaak dat een golfprofessional, in de vorm van de leraar op de clubs dan vooral, wat minderwaardigs is. Ga eerst maar eens een goed vak leren, zeggen ze dan. Ik wil toevallig met golf m'n bo terhammetje gaan verdienen. Dan moet je ook vaak afstand nemen van allerlei zaken, het gaat om jezelf en niemand an ders, je moet het helemaal al leen doen, er is niemand om je op weg te helpen", aldus de misschien daarom vaak als ar rogant, als over het paard ge tild versleten Smits van Waes berghe Na de middelbare school („vijf-VWO") is Smits van Waesberghe de afgelopen twee jaren zich al volledig op het golf gaan toeleggen. Als ama teur, wel te verstaan. Gebrek aan geld speelde hem van huis uit kennelijk geen parten. „Zo heb ik al veel ervaring opge daan. Weet zo ongeveer wel wat ik als prof kan verwach ten. Ik heb mijn ogen en oren overal en altijd goed open ge houden. Met alleen maar kij ken kun je zoveel nuttige din gen oppikken. Bewust bezig zijn met je toekomst, want overal steek je wel weer iets op dat later van pas kan ko men. Ik besef dan ook heel goed dat het bestaan van een golfprof echt niet zo gemakke lijk is als menigeen denkt. Mil jonair worden er maar een paar, de top-honderd kan er behoorlijk van leven, maar de concurrentie is hevig. Wil je meedoen in die strijd, dan moet je je wapenen. Weten wat je zwakke en wat je sterke punten zijn. Aan die eerste keihard werken en die tweede zo oed mogelijk zien te benut ten. Dat lijkt heel simpel, is het misschien ook wel, maar de uitvoering hè, hoe en waar heen rolt dat balletje, daar draait het nu allemaal om", al dus de ditmaal in het fraaie clubhuis van de Kennemer Golf en Country Club in Zandvoort openhartige Smits van Waesberghe. Fietsie Een openhartigheid die hem in het verleden overigens niet altijd in dank werd afgeno men. Een aantal jaren geleden liet hij zich ontvallen dat hij het maar wat overdreven vond dat vedetten als Severia- no Ballesteros op al hun wen ken werden bediend. „Hij wordt met een limousine opge haald, ik moet bij wijze van spreken op m'n fietsie ko men", was zo'n kraakheldere uitspraak. „Ach, dat is toen ook een beetje uit z'n verband getrokken. En ja, misschien moet ik met dat soort zaken ook wel eens wat voorzichtiger zijn. Maar ik zeg nu eenmaal graag wat ik denk en niet an ders. Ik ben liever eerlijk dan dat iemand mij een huichelaar noemt. Ja. toch?" DICK KIERS BARCELONA De sleu tels van het vernieuwde Olympisch stadion op de heuvel Montjuic in Barce lona zijn sinds afgelopen week eigendom van het organisatiecomité van de Spelen van '92. Over pre- pacies drie jaar nemen de al dan niet met doping vol gestopte atleten het hier ^tegen elkaar op. Ruim ai1vijfenvijftig jaar later dan eigenlijk de bedoeling was, vormt het stadion jdan voor het eerst een sch decor. iolympisi Itlln 1929 hoog boven de stad op- igetrokken ter gelegenheid van wereldtentoonstelling en bedoeld om de Spelen van 1936 te herbergen, verviel het |bouwsel in de jaren '60 tot een rieste ruïne. De organisatie de Spelen '36 ging naar lazi-Berlijn en de belangrijk- te evenementen op Montjuic .waren een alternatieve olym- 'piade in dat jaar en de Spelen van de Middellandse Zee in ,1955. Een enkele voetbalderby tussen Espanol en FC Barcelo na ging vooraf aan het snelle verval. In 1983 besloot de gemeente --.dat de mooiste heuvel van de :stad weer nieuw leven moest _iworden ingeblazen, te begin nen met het stadion. De olym- -jpische kandidaatstelling voor ^'92 was een mooie aanleiding —•en het gemeentebestuur ischreef een wedstrijd voor ar- T*chitecten uit om een nieuw -Lstadion binnen het oude te ontwerpen. De fagade moest "overeind blijven, Verder -mocht er alles mee gebeuren. Vijf architecten wonnen geza menlijk de „hoofdprijs", werk- jten het project verder uit en in oktober 1985 kon met de bouw worden begonnen. Kleinste ~~De opgelegde beperking, dat r!de monumentale gevel moest yblijven bestaan, heeft ertoe ge kleid dat het stadion één van de Leden van het Spaans olympisch Comité bekijken het verbouwde atletiekstadion, waar de horden al staan opgesteld. Op de ach tergrond de ingang, die elf meter boven de grond is komen te liggen. foto ap kleinste uit de recente olympi sche geschiedenis is. De twee ringen bieden plaats aan 60.000 toeschouwers, 10.000 an dere plaatsen zijn bestemd voor organisatie, pers en be langrijk geachte personen. Om tot die capaciteit te komen, is de oorspronkelijke bodem van het stadion met elf meter ver laagd. Daar waren in de kei harde rotsbodem in 1986 veer tig dagen lang twee zware ex plosies per dag voor nodig. Cu rieus gevolg is, dat de poort waardoor vroeger de mara thonlopers binnenkwamen, nu elf meter boven de atletiekpis- te ligt. Wie drie jaar geleden tussen de losgeplofte rotsblokken en in de steigers gehulde gevels stond, kon zich nauwelijks voorstellen, dat er vrij spoedig een heus atletiekstadion zou verrijzen. Maar op dit moment zijn, ondanks talloze stakingen van de bouwvakkers vorig jaar, de kuipstoeltjes geïnstal leerd, is het gras op het mid denterrein mooi groen, ligt het tartan op het beton geplakt en verrijst er een scorebord bo ven de facade, die zelfs in de oorspronkelijke beige kleur is geverfd. De stoeltjes zijn trou wens grijskleurig op verzoek van voorzitter Samaranch van het Internationaal Olympisch Comité. De Spanjaard vond in Seoul dat de talloze lege plek ken in het stadion zo opvielen omdat de stoeltjes daar in felle kleuren waren geverfd. Maar hoe mooi het Olympisch stadion op de Montjuic er ook uitziet, kritiek op een dergelijk gigantisch project kosten bijna 120 miljoen is er ge noeg. De belangrijkste komt van de gebruikers, de atleten. Net als in vroeger jaren heeft de strakke wind uit zee vrij spel op de baan omdat het sta dion niet beschut ligt en de ge vel laag is, met slechts een overkapping aan een lange zij de. Grootste bezwaar is verder, dat de zichtbaarheid voor het publiek te wensen overlaat. De toeschouwers zitten dicht op de baan, maar door het gerin ge hoogteverschil op de tribu ne zijn sommige punten van de baan niet of slechts met langgerekte nek te zien. Voorstanders zeggen op hun beurt, dat het stadion het meest intieme uit de olympi sche geschiedenis is en boven dien uniek door zijn bijna an tieke gevel. De atletiekbaan belooft verder uitstekende prestaties omdat zij is bekleed met sportflex-tartan, hetzelfde Italiaanse materiaal dat in de stadions van Rome en India napolis ligt. Tijdens verschil lende tests won dit snelle rub ber het van het materiaal dat voor de spelen van Seoul en Los Angeles is gebruikt. Generale Hoe terecht alle kritiek en lof uitingen zijn, zal al snel blij ken. Van 10 tot 13 augustus zijn de Spaanse kampioen schappen de eerste wedstrijden die op de nieuwe baan worden georganiseerd. Zij vormen een generale repetitie voor de We reldbeker Atletiek van 8 tot 10 september, de sportieve strijd tussen de verschillende conti nenten. Die 8ste september zal Juan Carlos het Olympisch stadion officieel openen, 60 jaar nadat zijn grootvader ko ning Alfonso XIII dat al eens deed. Die drie Worldcup-dagen moeten een gigantisch feest worden en de organisatie heeft al beloofd niet verkochte kaar ten gratis weg te geven om het stadion vol te krijgen. De champagne zal rijkelijk vloei en en andere zorgen even naar de achtergrond verdringen. Overhoop Want waar de bouw van alle sportaccomodaties en het olympisch dorp aan zee zeer voorspoedig verloopt, lopen het gemeentebestuur van Bar celona en de autonome rege ring van Catalonië ver achter met de beloofde infrastructu rele projecten. Oorzaak is de verschillende politieke signa tuur van beiden, die voortdu rend met elkaar overhoop lig gen over wie wat moet beta len. IOC-voorzitter Sama ranch, door wiens inspanning de spelen van '92 aan zijn geboortestad werden toegewe zen, legde onlangs weer eens een vinger op de zere plekken. „De grote vraag is of het vlieg veld op tijd zal zijn uitgebreid, aan de toevoer- en rondwegen in de stad is nauwelijks iets ge daan en ik betwijfel ook of de nieuw te bouwen hotels tijdig gereed zullen zijn. Voor mij is het practisch onmogelijk dat de Spelen van Barcelona orga nisatorisch net zo'n succes zul len zijn als die van Seoul". Een ander knelpunt is de toe voer van het publiek naar de heuvel Montjuic. Er zou een metrolijn naar het stadion moeten lopen, maar zelfs de tunnel daarvoor is nog niet ge graven. Als alternatief wordt nu aan immense roltrappen gedacht om de toeschouwers de zware wandeling van an derhalve kilometer stijl bergop te besparen. Maar ook daar hebben de grootste gedupeer den niets aan: de marathonlo pers. die na veertig kilometer nog eens een helling van Alpe d'Huez-percentage moeten overwinnen. De winnaar van de olympische marathon van 1992 zal ongetwijfeld de eerste bergkoning uit de loopsport zijn. EDWIN WINKELS door Frank Werkman Het was een zware bevalling, maar eindelijk is het er: een nieuw sectiebestuur betaald voetbal. Een kleine drie weken voor het begin van het nieuwe seizoen kreeg ons vaderlandse profvoetbal dus weer een college, dat leiding kan geven aan het turbulente wereldje. Even zag het er naar uit dat formateur Brokx zelf aan het roer zou gaan zitten, waarmee hoogvlieger Van der Louw zou zijn opgevolgd door een brokkenpiloot. Het werd een andere oud-staatssecretaris maar dan één die verstand heeft van geld. Van Rooijen. En dat is in het betaalde voetbal op zijn minst een aanbeveling. Brokx maakte vooral naam als de voortijdig afgetreden onderminister van volkshuisvesting, die nimmer vertoefde binnen de vier muren van het instituut Rhetorica. Inmiddels is hij al weer geruime tijd onder de pannen als burgemeester van Tilburg, want zo gaat dat in de politiek. Indien je als bewindsman onbekwaam of onbetrouwbaar bent, geniet je altijd nog voldoende aanzien om een middelgrote stad te besturen. In Noord-Brabant en zuid-Limburg gebeuren wel gekkere dingen. De geboorte van een college dat de groep-Van der Louw is opgevolgd mag dan met een keizersnede hebben plaatsgevonden, er zit inmiddels wel een illuster groepje. Van Rooijen lijkt een goede keus, een zwaargewicht van het zuiverste water, kon zelf aardig tegen een balletje trappen en heeft vanwege zijn imposante gestalte al een natuurlijk overwicht. Waar Van der Louw zijn inmiddels ietwat vergeelde snor maar behoefde te laten zien om de zaal plat te krijgen, kan Van Rooijen met het rechten van de rug volstaan. Nee, dat zit wel goed. Tweede man wordt Vilé, die daarmee zijn rentree viert op het hoogste niveau. Vier jaar lang was meester Eric, door menigeen vroeger te lang beschouwd als het knapste jongetje van de klas, zelf de hoogste gezagsdrager. Hij zal nu formeel de tweede viool moeten spelen, aanvankelijk. Maar een rol a la Hogewoning ligt in het verschiet. Ook een meester, maar dan eentje die de combinatie list en bedrog tot hogere kunst verhief. Vilé woont ook dichter bij het KNVB-centrum dan Van Rooijen en dat is altijd gemakkelijk. Zeker als er straks een technisch directeur (Huybregts°) moet worden aangesteld. Het is altijd eenvoudiger om onder één hoedje te spelen dan steeds een andere pet te moeten opzetten Betekent het aantreden van Vilé een rentree, dat geldt evenzeer voor Michels. Vorig jaar lichtte de man-met-de- vele-bijnamen zijn hielen in Zeist om eenieder die het maar horen wilde toe te voegen dat hij zich in dat wespenest nimmer meer zou vertonen. En zie. ook Michels keerde op zijn schreden terug Als sectiebestuurslid nota bene. Aan autoriteit geen gebrek bij Michels. maar diplomatie en takt zijn een ander verhaal. Dat worden nog leuke tijden rond het Nederlands elftal. Libregts dacht een jaar geleden slechts met het spookbeeld van Michels te maken te hebben, inmiddels is een standbeeld in totale allure teruggekeerd. Binnen de kortste keren zal Zeist weer op zijn grondvesten triljen. Michels' voorganger De Vries vond het al verschrikkelijk mooi dat hij er alleen al zo maar bij mocht zijn. Dat hij alle buitenlandse reisjes, naast zijn periodieke privé-uitstapjes naar het oostblok, mocht meemaken. Michels vindt dat reizen natuurlijk ook prachtig. Die blazer zat hem al als gegoten, hij kan nu als bondsofficial aanspraak maken op nog meer. zij het slechts tegen een onkostenvergoeding veroverde De AC Milan-clan wilde Michels al in de aanloop naar het WK van volgend jaar Maar vooral Gullit zal niet hebben bevroed dat uitgerekend Brokx hun wens zo vernuftig zou inwilligen. Michels. de uitvinder van het vier- tegen - viervoetbal, weer bij Oranje. Libregts zal straks tegen windmolens knokken, als een Don Quichotte. Een uitzichtloze missie derhalve Na de mooie geboorte van Van Rooijen c.s. staan de grafdelvers voor hem klaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13