Kennismaking eint es ■071-1222441 Uw krant op uw vakantie-adres Probleem tijdelijke arbeidskrachten blijft IN EN OM DE KAS ËeidóeSoutont Export België groeit Weer tal van primeurs veiling Westland West Rijnsburgs corso ook in Katwijk Het Partnerplan Stichting InterRelatie NIEUW GELUK Lezer^ffiE> £eldóc0otncmt LAND EN TUINBOUW ZATERDAG 29 JULI 1989 PAGINA België weet jaarlijks een steeds groter deel van de groente-ex- port in West-Europa in de wacht te slepen. De export van onze zuiderburen laat de laatste jaren een groei zien van ruim 8 pro cent per jaar. In 1988 werd er voor ruim 400.000 ton aan groen ten geëxporteerd met een geldwaarde van ongeveer 600 mil joen gulden. Naast de export van verse groenten werd er ook nog voor een bedrag van 700 miljoen gulden aan siergewassen geëxporteerd. De totale exportwaarde van de Belgische tuin bouw kwam dus uit op ongeveer 1.3 miljard gulden. De belangrijkste afzetmarkt voor verse groenten is Frankrijk. De belangrijkste produkten die door België op de Franse markt afgezet worden zijn: tomaten, peen en schorseneren. Daarnaast heeft er de laatste jaren ook een groeiende export naar West- Duitsland plaatsgevonden. West-Duitsland komt wat de export betreft op de tweede plaats als buitenlandse afnemer. Naar dit land gaan vooral: tomaten, kropsla, augurken en prei. Neder land komt op de derde plaats in het rijtje van buitenlandse af nemers. Naar Nederland gaan veel augurken, bloemkool, rode kool en peen. Als er gekeken wordt naar de waarde en de hoeveelheid, dan nemen de tomaten verreweg de belangrijkste plaats in. In 1984 was de tomatenexport 58.000 ton groot. In 1988 was deze export uitgegroeid naar ruim 109.000 ton. Van het totale exportvolume namen de tomaten vorig jaar ruim een kwart voor hun reke ning. Volgens de Belgen is deze groei hoofdzakelijk te danken aan een aktief kwaliteitsbeleid. Het traditionele exportprodukt, witlof, heeft het zwaar te verduren. Nederland slaagt erin om België steeds meer van de internationale witlofmarkt te ver dringen. Daar staat tegenover dat België nog steeds de export van kropsla weet vast te houden, in tegenstelling tot Neder land. De zware Belgische kropsla is een zeer gewaardeerd pro- dukt op de internationale markt. Groenlof Groenlof is een bladge was, dat van oorsprong afkomstig is uit het Mid dellandse Zeegebied. Deze oude groente wordt momenteel nog steeds in midden- en zuid-Europe- se gebieden aangetrof fen. Mar ook in Neder land zijn tuinders begon nen met de teelt van dit produkt. Groenlof is een bladgewas, langwerpig van vorm, met een enigs zins open krop en vrij veel los omblad. De bui tenste bladen zijn groen: de binnensta bladen en krop zijn geel en wit van kleur. Groenlof behoort tot de familie van de chi- corei. Deze familie van bladgewassen staat be kend om de wat bittere smaak. Groenlof, in Frankrijk en Engeland bekend onder de naam „Pain du Sucre" en Su gar Loaf, is echter ietwat zoet van smaak, met name de lichtgekleurde binnenbladen. FOTO: PR In de bloembollensector blijft het een groot pro bleem voldoende mensen bij elkaar te krijgen die de handen uit de mou wen willen steken om een nieuwe bloembollen- oogst te verwerken. Een probleem dat er sinds jaar en dag is en waarvoor de geleerden nog steeds geen echte oplossing hebben. Ook de ondernemers niet trou wens, want overal in de bol lenstreek ziet men de bordjes waarop wordt aangegeven dat men tijdelijke arbeidskrach ten zoekt. Zonder veel effect overigens, want men kan netzogoed met ijskasten in het hartje van de Noordpool gaan leuren. Of wel: werk moet je aanbieden waar de meeste werklozen zich bevinden en volgens de statistieken is dat nu net niet in de bollenstreek. Maar hoe dan ook: de onder nemers beschikken niet over voldoende handen en nu de paktijd aan de horizon ver schijnt wordt het probleem voor de tweede keer in dit seizoen actueel. „De kwekerij heeft zich er tot op heden aar dig doorheen geslagen", aldus de directeur van het Arbeids bureau Lisse, de heer C. van der Zwet. „We spreken dan vooral ovèr het zogenaamde vakantiewerk, maar het ligt duidelijk anders als wordt ge praat over tijdelijk werk dat in deze sector intussen kan uitlopen van mei tot ongeveer november". Van der Zwet zegt dat op dit gebied een re geling is getroffen die noodza kelijk werd omdat het alle maal wat uit de hand dreigde te lopen. Lijdza; am „Tot 1987 is er een beetje lijd zaam gekeken naar de ont wikkelingen op de arbeids markt in met name het bol- lenseizoen. Zo ongeveer alles wat op straat liep werd over de dam gehaald en kon gaan werken. Een onjuist perso- neelsvoorzieningsbeleid dat de pan dreigde uit te riizen". Van der Zwet stelt, dat de werkgevers in eerste instantie zelf verantwoordelijk zijn voor het invullen van hun personeelsplaatje, maar dat er samen met de arbeidsbureaus veel tot stand kan worden ge bracht. „In de regeling zoals die nu geldt, wordt ervan uit gegaan, dat de arbeidsbureaus eerst op de Nederlandse per- soneelsmarkt kijken of er in vulling voor de vraag naar ar beidskrachten te vinden is. Lukt dat niet, dan kijken we over de grenzen, maar wel binnen de EG en als uiteinde lijk blijkt dat ondanks alle in spanningen het niet lukt om tijdig aan de benodigde werk krachten te komen, dan kun nen tewerkstellingsvergun ningen aangevraagd worden. Ofwel: inwoners uit niet-EG- landen kunnen dan de moge lijkheid krijgen om hier te werken". De directeur schetst, dat dit alles wel volgens de normen van de bloembollen- CAO gaat. „Er is dus sprake van een arbeidsovereenkomst met de daarbij horende rech ten en plichten en heeft dus niets te maken met het zoge naamde gelegenheidswerk dat er natuurlijk ook nog volop is?" Eerste indruk Directeur van der Zwet zegt over de regeling, dat in de re gio duin- en bollenstreek in derdaad door een aantal be drijven een maand of drie ge leden een eerste indruk is verstrekt van de personeels behoefte. „Daarna heeft een van onze mensen de 30 a 35 bedrijven die zich in dit ver band hebben gemeld, bezocht en zijn concrete afspraken ge maakt die resulteerden in to taal 500 vakatures". Het Arbeidsbureau Lisse (maar ook in andere gebieden geldt de regeling) roept ver volgens werkzoekenden op om te pogen met hen de vraag van de werkgevers in te vul len. „Voorzover ik op dit mo ment kan overzien is te ver wachten, dat we de vraag kunnen dekken, maar dat neemt natuurlijk niet weg dat er ook nog bedrijven zijn die alles wat op de dam komt aan het werk zetten. Gelegen heidswerk of niet. Dat is niet ons probleem, maar dat van die werkgevers zelf die met de mogelijke gevolgen daar van ook opgezadeld zitten". Voor wat betreft de invulling van de vacatures zegt Van der Zwet dat men de zaak serieus aanpakt. Wij zijn ervoor om mensen werk aan te bieden. Als blijkt dat iemand een aan geboden baan, in dit geval dus tijdelijk werk onder goede voorwaarden in de bloembol lensector, weigert, dan schro men we niet stappen te on dernemen om die betrokkene duidelijk te maken dat dit niet zomaar gaat". De directeur wijst daarmee naar het middel om in de uit kering in te grijpen. „Zoiets komt gelukkig maar hoogst zelden voor". Van der Zwet stelt tenslotte, dat het beeld dat velen van de bollenstreek als werkgelegen- heidsgebied hebben, ten on rechte negatief is. „Ten op zichte van het landelijk ge middelde hebben wij een laag werkloosheidspercentage. He lemaal goed ligt dat ten aan zien van de jeugdwerkloos heid. De vraag naar jongeren is groot en schoolverlaters kunnen vaak binnen korte tijd al aan de slag". Een posi tief beeld dus en de directeur bekijkt de invulling van de actuele arbeidsproblematiek van dit moment binnen de bloembollensector van dezelf de positieve kant. „Er zijn goede afspraken gemaakt over voorhanden zijnde ar beid waarvan de invulling via het arbeidsbureau geregeld gaat worden". Delta Flora Mr. S. Patijn, commissaris der Koningin in Zuid-Holland opent dinsdag offcieel de tweeëndertigste Nationale Gladiolententoonstelling Del ta Flora in Stellendam. Van dinsdag 1 tot en met zaterdag 5 augustus kan men voor deze expositie terecht in de gebou wen van de Gemeentelijke Visafslag, Mr. Snijderweg 5, nabij de Haringvlietsluizen. In de afgelopen periode zijn er op veiling Westland West weer een aantal primeurs aangevoerd. Tot deze pri meurs behoorde onder andere Chinese bieslook. Dit gewas werd aangevoerd door de Stichting Xotus uit Leid- schendam. De teelt van Chi nese bieslook lijkt op die van „gewone" bieslook. Het gewas smaakt naar gewone bieslook, maar heeft daarnaast een zachte knoflooksmaak. Een groot voordeel van de Chine se bieslook is, dat bij de con sumptie geen hinderlijke na- geur van knoflook ontstaat. Een beperkt consumentenon derzoek gaf positieve reacties bij de gebruikers. Een andere nieuwkomer was het gewas Little gem. Dit gewas wordt door twee leden van veiling Westland West onder een ga rantieregeling geteeld. Van de afdeling 's-Gravenzande doet de heer K. Kooy mee en van de afdeling Poeldijk de heer L. van Staalduinen. Little gem is een slatype met een kropgewicht van 100 tot 150 gram en wordt vanwege het geringe gewicht ook wel ba bysla genoemd. Het produkt heeft een lekkere zoete smaak. Het wordt verpa] met twee stuks in een me| doorzichtig folie geseald bak je. Little gem is in een aani Europese landen zoals Spanji en de Scandinavische landen al een bekend produkt. De be langstelling voor dit produkl neemt toe. Nieuwe middelen! sneller toelaten Demissionair minister Nijpelif (milieubeheer) is bereid nieu<k we bestrijdingsmiddelen snelr Ier binnen het bereik vaiL' boeren en tuinders te brenl! gen. Hij heeft dit toegezegtf tegenover het dagelijks be^1 stuur van het Landbouwju schap. Door het trage werktemp van de commissie toelatind bestrijdingsmiddelen duurt het momenteel erg lang voor11 nieuwe middelen in ons landjj kunnen worden gebruikt, alfj dus het Landbouwschap. Da(d geldt ook voor middelen dies' weliswaar niet helemaal aaif de milieu-eisen voldoen, maai toch minder schadelijk zijij^ dan de bestaande. „Het Bloemencorso Rijnsburg" wordt voorafgegaan door een Onder het motto „Vijfenze ventig jaar Flora" rijdt op zaj(, terdag 5 augustus het 44st("" Rijnsburgse bloemencoi door Rijnsburg, Oegstgeest Leiden, Katwijk en Noordjt' wijk. Zestig voertuigen, waarjt onder twaalf praalwagen P beelden het motto uit. Z<jb trekken onder meer voorbij d „Vijfenzeventig jaar Bloemen v veiling Flora", „Ik heb mijijh wagen volgeladen", „Hoe, ho<a vertel ik het jou...?" en „Bloeg men kleuren je dag". Eenen twintig muziekkorpsen bege' leiden de fleurige wagens ojc hun traditionele tocht vaiv Rijnsburg naar Noord wijk s Nieuw is dat de bloemenstoec TEKENING: PR nu ook Katwijk aandoet. LEIDSE COURANT I KENNISMAKING Dochter zoekt voor MOEDER, volslank goed uitziende vrouw met warm hart, een gezellige sportieve kameraad (45-55 jr.). Uw reactie graag o. nr. §pggj^4 tfVr. bL VINOLOOG reist elk jaar in aug. naar het land waar de druiven groeien, om te proeven en te schrijven over zijn bevindingen. Welke spontane VROUW tot 40' jr. wil hem daarbij vergezellen en tegelijkertijd haar kennis over Franse wijnen vergroten? Br. o. nr. SP 98596 bur. v.d. bl. J.m. 48 jr., jonger uitziend, modern, vlot, spontaan, ver zorgd uiterl., ongeb., met goede baan, houdt van sfeer en gezelligheid, van reizen en uitgaan, zoekt ser. kennlsm. met vlotte, leuk uitz. jongere VROUW tot ca. 40 jr., van enig niveau, zonder kinderen, voor een fijne langdurige re latie. Br. event, m. foto o.e.r. onder nr. SP7782 bur. v.d. bl. JONGEMAN, gescheiden, 31 jr., z.k.m. jonge, spontane vrouw tot 32 jr., voor serieuze relatie. Br.o.nr.: Man 41 jr., 1.70 lang, zkm. een voudige VROUW met kind, voor weekend waterrecreatie (ple- ziervaart). Br.o.nr. SP 98634 bur. v.d. blad. Jonge HORECAONDERNEMER zoekt vlotte jonge vrouw met als doel samenwonen, werken en samen uitgaan. Br. o.nr. hur hlart Zoek(t) u/Jij een vriend(in)? Word(t) lid van de Christelijke Korrespondentie Klub. Voor meer info: Postbus 392, 2130 AJ Hoofddorp. Wij zijn 2 leuke „knullen" van in de 30 die van uitgaan, sport, strand en al het moois in het leven houden. Welke 2 aardige „meiden" delen dit met ons. Spreekt dit je aan stuur dan een briefje met of zonder foto o. nr. SP98612 bur. bl. Goed uitz. MAN, 36 jr., musicus, 1.79 m., slank, z.k.m. mooie rype vrouw, dame van niveau, Ift. 40-45 Jr., voor uit en thuis. Br. o. nr. SP98613 bur. bl. Ant- woord op alle br. m. foto. J.man, 30 Jr., rustig, iets verle gen, baan bij staatsbedrijf zoekt via deze weg kennisma king met een MEISJE voor vriendschap en een latere vaste relatie. Br. o. nr. SP 98627 bur. v.d. blad. Zoekt u een vriend of vriendin, of misschien een vaste partner om samen verder te gaan in dit leven? De rubriek 'Kennismaking' biedt u uitstekende en discrete mogelijkheden tot het leggen van contacten. Zet in elk vakje van onderstaande bon een letter, letterteken, cijfer of spatie. Niet alleen kunt u op deze wijze uw advertentie doorgeven, maar ook de prijs ervan berekenen. Bij drie plaatsingen zonder tekstwijzigingen binnen 7 dagen, worden 2 plaatsingen in rekening gebracht. Bij plaatsing op zes achtereenvolgende dagen worden 3 plaatsingen in rekening gebracht. Tussentijds annuleren is niet mogelijk. Alle genoemde prijzen zijn inclusief 6% BTW. N.B. U kunt ook bellen: 071-122244. 3x pl. 6x pl. lx pl. 2x pet. 3x bet. 4,24 8,48 12,72 8,48 12,72 8,48 12,72 10,18 15,27 12,72 19,08 15,26 22,89 17,80 26,70 20,36 30,54 27,98 41,97 30,52 45,78 33,08 49,62 35,62 53,43 De advertentiex plaatsen, bij voorkeur op_ (a.u.b. twee keuzedata invullen) in de rubriek De rekening zenden aan: telefoon:adres: postcode:woonplaats: Q Brieven onder nummer Brieven moeten (f4,23) Bewijsnummer Kleintje plus (5,60), uw (f. 4,23) worden afgehaald. worden doorgezonden. toezenden (f. 3,36). advertentie incl, kaderlijn Stuur deze advertentie-opdracht in open envelop (geen postzegel plakken) aan: P* P|aa,sin9- Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. ERKENDE HUWELIJKSBURO'S Nieuw in Nederland! Persoonlijke bemiddeling Partherkrant WESTERBORK, hartje Drente, te huur van part. 4-6 pers. sta in bosrijke omg., veel wandel-, fiets- en zwemmog. Vrij, na 12-8, tel. 05933-31706. ERMELO. Bij bos en hei zomer huisjes te huur, nog vrij 5 t/m 12 aug. en na 19 aug. Billijke prij zen. Na 2 sept. extra korting. Tevens plaats voor tent of cara- Tel. 05770-7328. Voor vrijblijvende inforrhatie kunt u contact opnemen met een van onze 85 consulentes. In uw direkte omgeving: Den Haag mevr. Lens: 070-678618 Den Haag mevr. Meertens: 070-656418 Zoetermeer mevr. Hendriks: 079-169988 Gouda mevr. Blokland: 01820-34630 Leiden mevr. Treur: 071-892865 AJphen a.d. Rijn mevr. Vermeulen: 01720-44906 Landelijk infonummer dagelijks van 10.00-21.00 uur: 01807- 10108 Gezocht een alleenstaande man of echtpaar die zomer '90 per manent bij mij op eigen stuk BOS wil staan. 2e sta-caravan beschikbaar tegen redelijke vergoeding. Reactie met tel.nr. SP 98633 bur. v.d. blad. Een nieuwe relatie, een nieuw leven. Stichting Centrum Europa zoekt mèt u naar uw toekomstige partner. Onze regio-medewerksters vertellen u graag meer over onze relatiekring ri 6000 partnerzoekers (m/v). den haag den Haag alphen a/d rijn delft leiden naaldwijk (omg.) voorburg zoetermeer Mathey Wind IJzerman Sibarani Verschoor Vossepoel 070-979598 070-556774 01720-37776 015-611715 071-212830 01 740-23382 070-864982 079-310764 die Informeer ook naar de «cnancmci y Stichting Centrum Europa (het grootste "T bemiddelingsbureau van Nederland) organi- rt, zoals zeildagen, bowling en vakanties. Erkend door de Raad van Toezicht. STICHTING CENTRUM EUROPA VAKANTIEVERBL. BUITENLAND Jongerencamping Camping dichtbij strand. Ned. reislelding aanwezig. 17 dagen incl. luxe busreis, vertrek elke maandag en vrijdag, 4/8: 425,-, 7/8: 410,-. Vanaf 11 aug. t/m 1 sept. 295,-. Z F Vakanties, tel. 020-920727/923268. Augustusstuntü! Div. hotels in Rosas, Uoret de Mar, Calella, Benidorm vanaf 399,-. Div. appartementen in Rosas, Uoret de Mar, Benidorm v.a 299,-. Vertrek elke vrijdag. Speciale aanbieding: hotel Uoret de Mar, vertrek 1/9 10 dagen ind. luxe busreis 299,-. Z F Vakanties, tel. 020-920727/923268. Goedkope busretours Spanje Co sta Brava 195,- retour. Co sta Blanca 250,- retour. Vertrek elke maandag en vrij dag. Z F Vakanties, tel. 020-j 920727/923268. ItaR Rimlni hotel aan zee. 10-daagse luxe busreis ind. halfpension 665,-. Vertrek elke vrijdag. Ook 17 dagen mogelijk. Z F Vakanties, tel. 020- 920727/923268. Goedkope Busretours Frankrijk Orange, Agde, Perpignan 195,- retour. Aix-en-Provence, Fréjus, Nice 225,- retour. Vertrek elke maandag en vrij dag. Z F Vakanties, tel. 020- 920727/923266. Vrij... dan de caravan, zomerhuis, tent of boot, voor veilig en verant woorde campeergasapparatuur met de juiste voorlichting. Cam- pinggasshop Holverda, Beatrixstraat 17-23, Leiden. Tel. 071- 217866 WATERSPORT Jachtje type Beenakker Wegens overcompl. nwe. MI STRAL TALOA m. fabr.gar. jseml compl. 850,-, tevens zeil 6 meter. Tel. na 20.00 u., 01713- 12827. DEHLER Varianta 65, kajuit zeiljacht, 4 slaapplaatsen, zeer compleet, zeilpakket nwe. spinnaker en kuiptent, 10.000.-. Tel. 01712-2144 of 070-97.23.25. Te koop BEA Kruiser met 15) Yamaha b.b. mot. en afstanis bediening, vr.pr. 6500,-. I£ 01711-10509. s Te huur: u wilt een BOOT kOi pen. ga dan eerst huren a, bekijk of het bevalt. Al vanu 100.- per dag. Weekend! kruiser, 4 slp.pl. Inlichtingen 070-453173 b.g.g. antwoord} apparaat. YAMAHA bestellen? Qj hoofddealer bellenl Kraaijé veld Watersport, Apeldoornc selaan 58. 070-458486. K ADVERTEREN DOET VERKOPEN! Met behulp van onderstaande antwoordbon kunt u ons opdracht geven uw krant tijdelijk op uw vakantie-adres te bezorgen. Het moet dan wel gaan om een periode van minstens één week, welke op alle dagen kan in gaan, behalve op zaterdag. De bon dient veertien dagen voor u vertrekt bij ons binnen te zijn. Wij verzorgen de verzending van uw krant met grote accuratesse; voor gebeurtenissen die zich voordoen na verzending kunnen wij geen ver antwoordelijkheid aanvaarden. Gratis toezending in de Benelux Wanneer u op vakantie gaat ergens in Nederland, of als reisbestemming België of Luxemburg hebt, kunt u zonder extra kosten uw krant toegezonden krijgen. Toezending op andere bestemmingen binnen Europaf Voor toezending van uw krant op een vakantie-adrlj binnen Europa bedragen de extra kosten f3,75 per dit Voor de betaling van deze kosten wordt u een apai), acceptgirokaart toegezonden. L Telefoon j( Telefonische opgaven kunnen in verband met het ri* co van vergissingen niet worden geaccepteerd. Wilt eerst nog inlichtingen, dan kunt u daarvoor uiteraajf wel telefonisch terecht bij onze Abonnementen Servi|| telefoon 071-313 677 GRAAG MET BLOKLETTERS INVULLEN één letter per vakje Naam: Adres: Postcode: Telefoon: wenst verzending van de krant naar onderstaand vakantie-adres voor de periode: Vakantie-adres zo volledig mogelijk invullen s.v.p. Naam: Aanvulling: Bung, nr.: Adres: rn Postcode: Land: U kunt deze bon kosteloos in een open envelop zenden aan: Leidse Courant, Abonnementen Service, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. NIET INVULLEN Datum binnenkomst: ftzidoe Bowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12