Je werkt hier echt niet meer met plezier" Veel bewaren tegen beschermen van Oosterschelde d\ Jongen dood na val jlAASLANDSE VEEHOUDERS WILLEN BEDRIJF VERKOPEN: Meeste spijbelaars in mbo Honderden illegalen komen als zeeman het land binnen foge Raad gelast onderzoek naar 'suïcide- slaapmiddel' INNENLAND EcidócSotvtcmt VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA 3 /eel belangstelling voor inderwijsbaan in Londen "llSTERDAM Circa tachtig net afgestu- jerde, maar ook ervaren onderwijzers hebben ;eren in Amsterdam een voorlichtingsbij- ikomst bijgewoond over werken in Groot- ittanië. De Londense onderwijsorganisatie ter Londen Education Authority (ILEA) wil il Europa 800 leerkrachten werven. In Groot- jittannië en vooral in Londen bestaat name- een tekort van 2000 onderwijzers vooral in lager onderwijs tot elf jaar. De leerkrach- zouden volgens woordvoerder T. Smith ïi»ral komen te werken in de oude stadswij- (n van Londen waar veel etnische minderhe- ii wonen. Het salaris van de onderwijzers zal pd de 2000 gulden netto per maand komen te •^gen. Bij het zoeken naar huisvesting krijgen onderwijzers steun van plaatselijke instan- Explosie Tilburg 'onmogelijk door lekken van autogas' TILBURG De Vereniging van Auto Gas Inbouw Specialisten (AGIS) zet gro te vraagtekens bij de uitkomst van het onderzoek naar de explosie in Tilburg. De Tilburgse politie en het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk stelden dat een lekkende LPG-tank de oorzaak was van de enorme knal die zondagochtend 33 bewoners van een blok drive in-wonin- gen dakloos maakte. Vooral de conclusie dat uit de auto beneden in de ontplofte woning ten minste vijftig liter LPG-gas heeft gelekt, wordt door de AGIS in twijfel getrokken. „Feitelijk onmogelijk", aldus technisch bestuurslid C. van Leest. „Als zo'n grote hoeveelheid gas in één nacht was ontsnapt, zou dat met zo'n ge sis gepaard zijn gegaan dat de hele buurt wakker was geworden". LEEUWARDEN De politie heeft gisteren in Leeuwarden een 44-jarige man uit de Frie se hoofdstad aangehouden op verdenking van mishande ling. Hij zou als zaalwacht in een bar-dancing het afgelopen weekeinde een 22-jarige jon gen een klap hebben gegeven. Het handgemeen ontstond na dat de jongen zelf bier was gaan tappen. Ten gevolge van de klap viel de jongen op de grond waarbij hij hersenletsel opliep. Hij overleed korte tijd later. GINJAAR-MAAS VREEST ONTSLAGEN NA VONNIS SPECIAAL ONDERWIJS DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs is bijzonder teleurgesteld dat de Haagse rechtbankpresident Wijnholt de bevriezingsmaat regel (personeelsstop) in het speciaal onderwijs buiten werking heeft gesteld. De staatssecretaris vreest vooral de personele gevolgen van het von nis. Scholen die in het verleden extra formatie plaatsen hadden, lopen nu het risico deze kwijt te raken, waardoor personeelsleden moeten worden ontslagen. De mogelijkheid van hoger beroep houdt Ginjaar-Maas nog in beraad. Volgens het ministerie is deze stap echter niet erg waarschijn lijk omdat het voor scholen veel onduidelijkheid zal veroorzaken. De staatssecretaris gaat nu eerst met minister Ruding van financiën overleggen over de financiële gevolgen. Grens van 100 kilometer wordt vaak genegeerd UTRECHT Automobilisten op de snelwegen rond Utrecht lappen veelvuldig de snelheidslimie ten aan hun laars. Vooral de 100 kilometerlimiet wordt massaal overtreden. Bij een anderhalf uur durende controle op de A-27 bij Utrecht bleek 80 procent van de automobilisten te hard te rijden. De politie verhoogde daarom de norm maar naar 120 kilometer, maar ook deze limiet bleek voor 180 au tomobilisten nog te laag te liggen. Het snelheidsprobleem blijkt vooral op de wegen met een 100-kilometergrens te liggen, zo conlu- deerde de Centrale Politie Verkeerscommissie al in april. De commissie heeft minister Korthals Altes van justitie geadviseerd op autosnelwegen vaker de maximumsnelheid van 120 kilometer per uur in te stellen. Op die weggedeelten houden automobi listen zich redelijk goed aan de maximumgrens. VANDAAGi IN HET lEUWi .ASLAND De deur de Maaslandse zuivel- rderij Sonneveld zit op it. „In verband met be- ettingsgevaar met ilk, zijn wij voor onbe- alde tijd gesloten", ildt een handgpschre- n affiche op het raam. s het aan Paul J. Sonne- ld (60) ligt, gaat de win- |l aan de Korte Buurt nooit meer open. enals 16 andere door ixine-verontreiniging ïr]troffen veehouders r3od Sonneveld gisteren lt¥ brief zijn hele bedrijf 1S koop aan bij de over bid. 140 koeien, 300 hec- nVen grond, twee huizen; le!es. ne >nbor die dioxine-kwestie ligt deen smet op produkten van Ten uit deze omgeving, n winkel begon steeds be te lopen. Nu komt er geen |ns meer. Wie vergoedt die iade?", klaagt Sonneveld, zijn bedrijf van 35 ha dit k- heeft overgedaan aan zijn jn Piet. Volgens de veehou- r overwegen de meesten a zijn Maaslandse collega's ieus hun bedrijf te verko- 1 om elders in het land een •uwe start te maken. „De at voor de boeren is vol. De arde van je bedrijf is ge lid naar nul. Je staat echt t meer met plezier te wer- n. Een doelloze toestand, e melk en boter moet je teen laten vernietigen", brief die de boeren gisteren •stuurden naar minister Nij- pels van milieubeheer en mi nister Braks van landbouw, is opgesteld" door een Begelei dingscommissie Dioxine. Tij dens een besloten bijeenkomst, eergisteren, richtten de vee houders dit orgaan spontaan op en kozen Sonneveld als voorzitter. „Na de eerste be richten over dioxine en de toe zegging van Braks dat onze schade vergoed zou worden, belden vele boeren op eigen houtje naar de ministeries voor informatie. Ze werden van het kastje naar de muur gestuurd. Niemand wist waar hij op kon rekenen", zegt Son neveld. Zijn commissie, die zich ge sterkt weet door drie centrale landbouworganisaties, eist in haar brief dan ook een degelij ke schadevergoeding van de overheid. Daarnaast moet de aanstichter van al het kwaad, de Afvalverwerking Rijnmond (AVR), van de boeren onmid dellijk gesloten worden. Met hun verkoop-aanbod ma ken de veehouders gebruik van de enkele jaren oude Re constructie-wet Midden Delf land. Die wet, bedoeld om het gebied makkelijker te kunnen her-inrichten, verplicht de overheid de boeren binnen drie maanden een reëel bod op de bedrijven uit te brengen. Hard hoofd Sonneveld heeft een hard hoofd in een bevredigende af loop van de dioxine-kwestie. „Geld om ineens alle 17 bedrij ven op te kopen is er toch niet bij de overheid. De meeste boeren zouden minstens een miljoen moeten krijgen voor hun bedrijf. En de overheid wil de landbouw hier per se handhaven. Want je kunt het toch niet maken dat er een stuk Nederland bestaat waar de koeien-niet eens op mogen grazen? Bovendien zijn vee houderijen goede en voordeli ge graadmeters voor de lucht vervuiling. De dieren reageren er direct op. Dat is altijd han- dig". Volgens de Begeleidingscom missie moet een minister extra geld ter beschikking stellen om de boeren schadeloos te stellen. Welke, Braks of Nij- pels, is echter niet duidelijk. Sonneveld: „Het is een grof schandaal dat die twee nog steeds vechten over de vraag wie milieu-problemen betalen moet. Het lijkt wel of Braks blij is met de onrust over dioxine. Dat leidt de aandacht even af van de verzurende ammoniak, waar zijn ministe rie verantwoordelijk voor wordt gehouden. Nu kan hij eindelijk eens een beschuldi gende vinger naar Nijpels uit steken". De schade-regeling die minis ter Braks deze dagen aan de boeren voorstelde, deugt vol gens veehouder Sonneveld al evenmin: „Wat hij een schade loosstelling noemt, is in feite een tegemoetkoming in onze werkelijke kosten. Onvoldoen de. Terwijl hij enkele weken geleden nog zei dat de over heid volledig wilde betalen. Op dit moment biedt het mi nisterie de boeren geld aan. Maar dan moeten die wel een verklaring ondertekenen waarin staat dat ze afstand doen van verdere schade claims bij de overheid. Natuur lijk zijn wij bang dat we dan zelf tegen de vervuiler, de AVR, moeten gaan procederen voor ons geld. Dat is moeilijk en duurt vele jaren". Sonneveld sr.: „Voor de mees te boeren is de maat vol. De waarde van hun onroerend gcfed is bijna tot nul geredu ceerd. Een andere bestemming van hun land is vrijwel niet mogelijk. Ja, alleen eventueel als recreatiegebied". Maar of daar behoefte aan is, nu een gedeelte van de Foppenpolder onder water wordt gezet óm als recreatiepias te gaan funge ren, valt nog te bezien. Van de suggestie er het Westlands Transportcentrum te vestigen, wil hij niets weten. Beroering De brief aan Nijpels die Son neveld met zijn collega's op- De Sonnevelds en de andere getroffen veehouders in Maasland bieden hun bedrijf bij de overheid te koop aan FOTO RINUS SLIERENDRECHT stelde, zal volgens de veehou der niet veel opleveren. „Dat de AVR gesloten zou worden, is ondenkbaar. Er zijn plannen voor uitbreiding en er worden grote winsten gemaakt. Ik hoop alleen dat ons schrijven beroering wekt en door de Tweede Kamer serieus wordt genomen. We proberen de ka mercommissies voor milieube heer en landbouw naar dit ge bied te halen om de leden te overtuigen van de ernst van de situatie.Veel meer kunnen wij boeren toch niet doen", al dus een wat verbitterde Son neveld. Sonnevelds verbittering wordt niet enkel ingegeven door de dioxine-kwestie. „Wij leven in dit gebied al jaren met milieu problemen. Eerder kampten we met te veel fosfaten in het milieu, daarna met fluor, ook weer afkomstig van de AVR. Later weer met een koperge brek door de uitstoot van zwa vel. Mijn koeien zijn al jaren verminderd vruchtbaar. Enke le malen per jaar komen con troleurs van het ministerie van landbouw een kijkje ne men. En al jaren zeggen zij dat onze pinken er raar uitzien. Ze hebben een vale huid, of heb ben andere gebreken. Een goe de landbouw is hier nooit mo gelijk geweest. Dat zal die ook nooit zijn, zolang industrieën als de AVR hier hun gang mo gen gaan". Een woordvoerder van het mi nisterie van milieubeheer vol stond gisteren met de reactie dat de brief van de Maaslandse veehouders nog niet gesigna leerd was. „Maar er komen hier honderden brieven per dag binnen". Minister Nijpels is op vakantie en keert pas half augustus terug. Tot die tijd zal het ministerie geen maatregelen nemen, volgens de woordvoerder. Op 22 au gustus zullen de kamercom missies voor milieubeheer, voor landbouw en voor volks gezondheid de dioxine-kwestie bespreken met de verantwoor delijke ministers. JEAN-PIERRE GEELEN ZOETERMEER In het mid delbaar beroepsonderwijs (mbo) wordt het meest gespij beld. Het is beduidend meer dan in andere vormen van voortgezet onderwijs. Op vele scholen in deze sector maakt men zich daar zorgen over. Op 'scholen voor het mbo blijven per week gemiddeld ruim zes van de honderd leerlingen zonder geldige reden weg. Op de mavo-scholen is dat er slechts een op de honderd. Dit blijkt uit een onderzoek van de Onderwijsinspectie. Staats secretaris Ginjaar-Maas komt na de zomervakantie met een beleidsnotitie over de bestrij ding van schoolverzuim. De gemiddelde percentages schoolverzuim bedragen voor het lager beroepsonderwijs (lbo) bijna drie, voor havo en vwo bijna anderhalf en voor de brede scholengemeenschap pen bijna twee en half. De in spectie heeft echter de indruk dat de werkelijke cijfers hoger uitvallen, omdat de onderzoch te periode op 237 scholen slechts twee weken van het schooljaar 1987/1988 omvatte. Nagenoeg alle scholen regis treren het spijbelen. Wat be treft het nemen van maatrege len bestaat er volgens het mi nisterie nogal wat verschil in slagvaardigheid tussen de scholen. Van de scholen voor lbo, mavo, havo en vwo onder neemt 93 procent binnen een dag na het spijbelen actie. Van de mbo-scholen is dat 55 pro cent en reageert 17 procent pas na een week. Deze scholen stellen zich ook soepeler op ten opzichte van niet-leer- plichtige leerlingen. De scholen proberen het spij belen zoveel mogelijk te voor- koemn door tussenuren te ver mijden, de vrijdagnamiddag vrij van les te houden en de zware en minder zware vak ken op het lesrooster af te wis selen. Volgens de scholen laat dc medewerking van ouders of verzorgers van de leerlingen aan de bestrijding van het schoolverzuim soms te wensen over. Het ontbreekt de scholen aan menskracht en tijd om het spijbelen afdoende en conse quent aan te pakken. Spelen met vuur: 1,5 min schade SAAKSUM Door een boer- derijbrand in het Groningse Saaksum is gisteren voor 1,5 miljoen gulden schade aange richt. De brand is waarschijn lijk veroorzaakt door twee kleinkinderen van de eigenaar die in de boerderij met vuur zouden hebben gespeeld. De boerderij brandde geheel uit. Een aangrenzende boerderij liep schroeischade aan het rie ten dak op. De familie is tegen brand verzekerd. ••«pntrole vakantieverkeer 5 Arnhemse politie heeft gisteren bij Renkum otechnische staat van vakantieverkeer gecon- jeerd. In totaal werden 95 auto's-met caravan jgehouden. Over het resultaat was de politie tevreden. Weliswaar werden 34 bekeuringen uit geschreven, maar het merendeel daarvan had betrekking op het ontbreken van de benodigde papieren voor het rijden met een caravan. Slechts één combinatie verkeerde in zo'n slech te staat dat niet mocht worden doorgerede. FOTO: ANP ROTTERDAM Enkele honderden vreemdelingen zijn de afgelopen maan den illegaal Europa bin nengekomen door zich uit te geven als zeelieden. Zij zouden aanmonsteren op een schip in een van de Europese havens, waaron der Amsterdam en Rotter dam. De smokkel werd georganiseerd vanuit Sri Lanka. De organisatie daar maakte gebruik van Griekse stromannen. Uit onderzoek door de Rotter damse rivierpolitie is komen vast te staan dat alleen al deze maand groepen van respectie velijk 23 en 24 personen in Amsterdam en Rotterdam te recht zijn gekomen, waar zij vervolgens spoorloos verdwe nen. Volgens hoofd grensbe waking van de rivierpolitie H. De Geus zijn er sinds begin dit laar nog meer groepen Neder land binnengekomen, ook via de haven van Vlissingen. Hij wil hiervan geen exacte aan tallen geven. Soortgelijke praktijken hebben zich ook af gespeeld in Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en België. Het zou voornamelijk gaan om Srilankanen, maar ook om „zeelieden" uit Pakis tan en India. Volgens De Geus maakte de organisatie gebruik van facili teiten die in Europa bestaan voor zeelieden, die van de ene naar de andere zeehaven rei zen om zich aan te monsteren. Zij hoeven zich bij voorbeeld in eigen land niet te melden bij de ambassade van het be treffende land voor een visum, maar krijgen die - eenmaal op de luchthaven aangekomen - uitgereikt. In Nederland werden rederij en en scheepsagenten bena derd door de Griekse tussen personen met het verzoek te gen betaling de belangen te behartigen van groepen zeelie den die in een van Nederland se havens wilden aanmonste ren op een schip, aldus de Geus. De grensbewaking op Schiphol werd vervolgens door de rede rij of agent die zich garant had verklaard op de hoogte ge bracht, waarna de benodigde papieren - veelal een groeps- visum - werden uitgereikt. De „zeelieden" werden vervol gens door de betrokken verte genwoordiger in een hotel on dergebracht om na enkele da gen spoorloos te verdwijnen. Het ministerie van justitie heeft inmiddels de marechaus see op Schiphol opgedragen voortaan voorzichtiger te zijn bij het verstrekken van zoge heten 72-uursvisa. Bij buiten landers die zich voor zeeman uitgeven, moet worden gecon troleerd of het schip waarop zij zeggen te zullen aanmonste ren inderdaad op korte ter mijn een Nederlandse haven aandoet. Hetzelfde geldt bij het verstrekken van dit soort transitvisa door een Neder landse ambassade in het bui tenland. In dit geval is vooral de ambassade in Colombo een strengere controle opgelegd, omdat het bij de nu ontdekte smokkel vooral om inwoners van Sri Lanka gaat. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. J (Van onze {parlementaire redactie) Jn HAAG Er moet onderzoek komen ^r de gevaren van het ^pmiddel Halcion van i Amerikaanse firma jjohn. Dit heeft de Hoge ad bepaald nadat het |f in Arnhem eerder al onderzoek naar de ^erkingen van het fipmiddel had gelast. fabrikant was tegen KNOLLEN dat vonnis in hoger beroep gegaan. De uitspraak van de Hoge Raad betekent een grote over winning voor de 26 ex-gebrui- kers van het middel. Zij strij den al ruim zes jaar voor een schade-uitkering door de fa brikant. Het slaapmiddel Halcion kwam tien jaar geleden in op spraak toen gebruikers klaag den over panische angsten en zelfmoord-neigingen. Het mid del werd uit de handel geno men en de fabrikant op de vingers getikt omdat in de bij sluiter niets stond over moge lijke psychische bijwerkingen. De fabrikant Upjohn hield echter bij hoog en laag vol dat Halcion zo onschuldig is als een aspirientje. De Hoge Raad heeft het Arn hemse vonnis bekrachtigd, waarbij Upjohn wordt veroor deeld tot het betalen van een uitgebreid onafhankelijk on derzoek naar de werking van Halcion. Drie hoogleraren krijgen de leiding over het on derzoek dat zich uitstrekt over het terrein van de huisarts, farmacie en psychiatrie. Volgens de raadsman van de 26 ex-gebruikers, mr. J. Dom- mering, zit er nu eindelijk schot in de civiele procedure tegen Upjohn. „Als de relatie tussen de klachten en het me dicijngebruik zijn aangetoond, kunnen we met de schadepro cedure beginnen". Volgens Dommering kunnen de onder zoekers, zo lang na de Halcion- affaire, nog steeds over vol doende informatie beschikken. „Die ligt opgeslagen in medi sche archieven en documen ten. Bovendien kan iedere pa tiënt zijn eigen ziektegeschie denis vertellen". BOETE VOOR GEBRUIK LPG ALS CAMPINGGAS WEERSELO Brandweer en politie in Twente zullen de ko mende weken intensief gaan controleren op het gebruik van lpg als campinggas. Steek proeven vorig jaar wezen uit dat diverse kampeerders deze brandstof als verwarming be nutten, hetgeen levensgevaar lijk is. De bedoeling is dat pro ces-verbaal zal worden opge maakt tegen kampeerders die lpg gebruiken. MIDDELBURG Tegen het plan van minister Braks (landbouw) om de Oosterschelde als natuur monument aan te wijzen, zijn ongeveer 130 bezwa ren ingediend. Dit heeft een woordvoerder van de provincie Zeeland giste ren na afloop van de in spraakprocedure bekend gemaakt. De plannen van Braks om ver schillende delen van de Ooster schelde in 1990 tot verboden ge bied te verklaren, hebben veel verzet gewekt bij onder meer watersporters, pierestekers, sportvissers en recreatieonder nemers. De bezwaarden toon den begrip voor de bescher ming van natuurwaarden, maar vrezen dat daarbij hun belan gen worden geschaad. De ANWB, de HISWA en de watersportbond willen dat de recreatiemogelijkheden in de Oosterschelde optimaal benut blijven. Zij hebben zich tegen een vaarverbod in de oliegeul achter het eiland Neeltje Jans uitgesproken. Daarnaast bepleiten zij moge lijkheden om aan de rand van de plaatsen te kunnen ankeren en buiten de betonde vaarrou tes voor de beroepsscheepvaart te mogen varen. Bovendien be kritiseert de ANWB de hele gang van zaken rondom de aanwijzing van de Oosterschel de als natuurmonument. Speer punt van kritiek is dat de toe ristenbond meent veel te laat betrokken te zijn in de proce dure. Pieresputters voelen zich door de plannen van Braks in hun broodwinning aangetast en hengelaars vrezen dat hierdoor de prijzen voor het aas aanzien lijk stijgen. Verhuurders van visboten die met sportvissers aan boord de Oosterschelde op gaan, zien de voorgenomen maatregelen als een aanslag op hun bedrijfsvoering. Zij dringen aan op een ontheffing van het ankerverbod in bepaalde gebie- De visserijbelangenorganisatie Zevibel heeft ernstige beden kingen tegen het verbod op het gebruik van sleepnetten Een overgangsperiode van drie jaar, die de vissers is toegezegd, vin den zij te kort. Diverse Zeeuwse gemeenten willen dat bij de aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmo nument het recreatief gebruik en bijvoorbeeld het snijden van zeegroenten gewaarborgd blij ven. Naast alle personen en organi saties die voor hun belangen opkomen, zijn er bij het provin ciebestuur van Zeeland ook be zwaarschriften van natuurbe schermingsorganisaties binnen gekomen. Zij vinden dat de voorgenomen maatregelen niet ver genoeg gaan en dat het menselijk gebruik van de Oos terschelde nog meer terugge drongen moet worden. Mobiele eenheid krijgt nieuwe machinegeweren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Pelotons van de mobiele eenheid worden de komende jaren uitgerust met nieuwe machinegeweren van het Duitse merk Heckler Koch. De geweren zijn speciaal aangepast voor het gebruik door gemeentelijke politie-een- heden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenland se zaken moeten de Heckler Koch-geweren de sterk verou derde karabijnen waarmee nu nog geschoten wordt vervan gen Het zal nog enige tijd du ren voordat ME-eenheden met de Duitse wapens de straat op kunnen, omdat de agenten eerst een speciale schietcursus moeten volgen. Het machinegeweer van het type MP5 kan in zijn originele uitvoering achthonderd scho ten per minuut uitvoeren. Om dat in de politiewet is bepaald dat de mobiele eenheid niet met volautomatische wapens mag worden uitgerust, is de MP5 zodanig aangepast dat hij alleen voor enkele schoten ge bruikt kan worden Het voordeel van de aangepas te MP5 is dat hij dezelfde mu nitie gebruikt als het standaard politie-vuistwapen, de Walther P5.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3