ËeidóeSou/to/iit Leiden zeer tevreden met uitspraak over speciaal onderwijs Fraaie reiswekker STAD OMGEVING \fll LER H Ml ^eidse galerie opent ependanee in Keulen Huizen-oppas groeit als kool Uitbreiding van intensive care Diaconessenhuis m 1 DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA 9 Irie mannen vast na overval p ABN in Sassenheim iARLEM/SASSENHEIM Er zitten nog drie mannen vast i het het aanvankelijke zestal mensen dat werd opgepakt na [roofoverval op de ABN-vestiging aan de Wilhelminalaan in (senheim. Dinsdag werden de drie mannen en een vriendin een van hen voorgeleid voor de Haarlemse rechtbank. De luw is op vrije voeten gesteld omdat de rechtbank geen reden I om de vrouw nog langer vast te houden. De drie mannen fden als de sleutelfiguren van de overval beschouwd. De pnen die nu nog vastzitten zijn allen afkomstig uit de Haagse jio. Het gaat om een 26-jarige en een 32-jarige man uit Delft een 27-jarige inwoner van Almere. De mannen zitten in ieder Fal nog vier weken vast. Over een maand worden zij opnieuw de rechtbank voorgeleid. Het drietal wordt volgens een lordvoerder van de rechtbank in Haarlem verdacht van meer- (e roofovervallen. De mannen zouden onder meer betrokken geweest bij enkele bankovervallen. De misdrijven zouden [maal in het afgelopen jaar zijn gepleegd. Leidse werkt indringsters huis uit LEIDEN Een bewoonster van een huis aan de Bachstraat heeft gistermiddag rond half drie twee vrouwen haar huis uit moet werken. Volgens de vrouw kwamen twee bij haar aan de deur met de vraag of ze iets voor hen op wilde schrijven. De vrouwen zeiden dat ze niet konden lezen en schrijven en dat ze meubelen moesten afleveren in de Bachstraat. Toen de vrouw naar de huiska mer liep om aan het verzoek te voldoen, zag ze dat de twee haar volgden. Daarop werkte ze de vrouwen haar huis weer uit. Volgens de bewoonster stond er achter haar huis een derde vrouw al klaar om spullen in ont vangst te nemen. Het drietal vertrok vervol gens met een auto. Kort daarvoor had de po litie een melding binnen gekregen van vrou wen die zich verdacht ophielden bij wonin gen aan de Wiekelhorst. De vrouwen wer den toen niet aangetroffen. Meubelcentrum hoopt nog op verhuizing LEIDEN Het Meubelcentrum dat nu nog aan de Haarlemmerstraat is gevestigd, heeft de hoop op verhuizen naar de Korevaar- straat nog niet helemaal opgegeven. Ondernemer Van Dolder overlegt met de gemeente om na te gaan of een deel van de voormalige garage alsnog gebruikt kan wor den als meubelshowroom. De kans lijkt ech ter vrij klein dat dit daadwerkelijk lukt. Het college van burgemeester en wethouders blijft er namelijk bij dat de vestiging van een meubelshowroom in strijd is met het be stemmingsplan. De gemeente wil op een deel van die lokatie woningen laten bou wen. Dat schrijft het college in antwoord op vragen van het CDA-raadslid D. van Duijn. Het pand van de voormalige Fiat-garage aan de Korevaarstraat (voorkant) en de Ga- renmarkt (achterkant) is al enige tijd gele den gehuurd door het Meubelcentrum. Ambtenaren van de directie ruimtelijke or dening van de gemeente hadden informeel laten weten dat de overgang van auto- naar meubelverkoop paste binnen het bestem mingsplan of met een kleine aanpassing daarvan. Daarop zegde de meubelhandelaar de huur van zijn pand aan de Haarlemmer straat op. B en W gooiden echter roet in het eten door te stellen dat de verkoop van meubelen op die lokatie in strijd is met het bestemmingsplan. De eigenaar van de meubelzaak maakte daar bezwaar tegen. Hij zag zich hierin ge steund door de raadsfractie van het CDA. De commissie beroep en bezwaar oordeelde op 6 juli echter negatief over de vestiging in het hele pand. Het college heeft deze beslis sing over genomen. Slopers dumpen afval in Rijn LEIDEN Slo pers hebben gister morgen rond half elf sloopafval ge dumpt in de Rijn. Ze waren aan het werk bij een pand aan de Rijndijk. De politié heeft de slopers over de vervuiling onder houden. Overeen gekomen is dat de slopers, na afloop van de werkzaam heden aan de Rijn dijk, het afval uit de Rijn halen. Man bedreigt café bezoeker met glas LEIDEN De politie heeft gis teravond rond kwart voor acht in een café aan de Beestenmarkt een 32-jarige Leidenaar aangehouden. De man had een bezoeker van het café bedreigd met een kapotgesla gen bierglas. Deze bezoeker had gezien dat de Leidenaar in een ander café vernielingen had aan gericht en iemand had bedreigd. Dat zou volgens de politie aanlei ding zijn geweest voor de bedrei ging. Het slachtoffer pakte de Lei denaar vast toen hij bedreigd werd en werkte hem op de grond. Vervolgens hield hij de man met een voet op diens keel in be dwang tot de politie arriveerde. •erste itvaller bij aalzitten )ORDWIJKERHOUT De eerste paalzitter pft vanochtend in alle i>egte haar zitplank ver- £n. Het was Marja uwmans uit Eindhoven last kreeg van haar 1 Vannacht om twee huten over drie hield ze 1 voor gezien. Ze had hi zin meer om allerlei leningen op de plank te ^n doen. <ja was overigens niet de ge deelnemer die het van- itend moeilijk had. Hille- nmer Simon Schinkel (paal «zei: „We zaten op een gege- i moment hier allemaal Ii beroerd. En dan zit je pas ur. Ton Dekker uit Noord- He (paal 2) begon al wat emde dingen te zien. „Ik i d'r wel en ik ben d'r niet", Juj. Er zijn echter ook paal- -prs die nog altijd op hun je gemak een beetje zitten lissen. Voor hen moeten de re uren nog komen, termiddag begonnen som- Ie paalzitters al dat zitten al pig zat te worden en kon- nen de eerste inzinkingen l aan. „Het is een gek ge- ft om paalzitters in de war- imiddagzon te zien zitten in rmtepakken, terwijl ieder- op het strand in T-shirt Jt te kijken", aldus Leide- |r René de Boer. Warm zijn I pakken zeker, maar als 1 het eind van de middag de I af en toe achter de wolken Mwijnt, kan het op de palen [behoorlijk fris aanvoelen jen het water. Het is voor paalzitters ook een heel ge- om die pakken aan te ^ken als je alleen maar een •lank en een voetsteun ^t. Gelukkig voor hen was j gisteren een rustige dag. Jhele dag kwamen er toe- ouwers, voornamelijk kin- en die aan spelletjes mee- en. Erg veel bezigheden •ben de deelnemers dan ook t. Ze brengen hun dag door het doen van wat gymnas- loefeningen voor zover dat gelijk is op de palen. Gis- ivond was er afleiding ge- g door het vele publiek en r de activiteiten die zijn ge- Bniseerd om de toeschou- rs bezig te houden. Het zijn Vroege uurtjes bij het opko- li van de zon die het ge- •lijkst zijn. „We hoeven in geval niet op te staan", was commentaar van José k uit Noordwijk. BEVRIEZINGSMAATREGEL IN STRIJD MET WET (vervolg van voorpagina) LEIDEN „We zijn heel te vreden met de uitspraak", liet C. Klein van de directie on derwijs van de gemeente Lei den gistermiddag weten. Dat bleek ook in het stadhuis. Op de vierde verdieping, waar de directie onderwijs is gehuis vest, was de Leidse vlag op gehangen. Klein reageerde op de uit spraak van de Haagse recht bank in het kort geding dat de gemeente Leiden en ou dervereniging Balans hadden aangespannen tegen de staat. Inzet was het buiten werking stellen van de bevriezings maatregel voor de scholen voor speciaal onderwijs (S.O.) en vergoeding van de kosten die de gemeente heeft ge maakt doordat extra leer krachten moesten worden aangenomen. Beide eisen werden door de rechtbank toegewezen. Volgens Klein kost het besluit van de recht bank het ministerie ongeveer dertig miljoen gulden voor de schooljaren 1988-1989 en 1989-1990. „Er wachten in Nederland ongeveer 1600 kinderen op toelating tot het speciaal onderwijs. Die moeten door de uitspraak toe gelaten worden op de S.O.- kscholen". Staatssecretaris Ginjaar-Maas was gisteren vanwege vakantie niet voor commentaar bereikbaar. Vol gens woordvoerder C. Vene mans van het ministerie zal de staatssecretaris het vonnis bestuderen en de scholen voor S.O. in de loop van vol gende week informeren over de consequenties van het vonnis. „Leiden heeft het ze kere voor het onzekere geno men", vertelde Klein. „Voor dat het geding werkelijk werd aangespannen, was al zeer nauwkeurig nagegaan of Leiden een goede kans had om het geding te winnen. We wisten dus toen we het ge ding ingingen dat we een zeer reeële kans hadden". Erg verrassend was het win nen van het geding voor de gemeente dan ook niet. Onrechtmatig De president van de recht bank zegt in zijn motivering van het besluit dat de bestre den bevriezingsmaatregel on rechtmatig is. Volgens hem is het koninklijk besluit waarin de bevriezing is verwoord, ondergeschikt aan en in strijd met de wet. Hij vindt dat het principe dat het aantal lera ren afhankelijk is van het aantal leerlingen, moet blij ven gehandhaafd. De reden van de bevriezingsmaatregel (bezuiniging) is volgens hem ondergeschikt aan de inbreuk die door de maatregel wordt gedaan op de rechtspositie van het S.O.. Daarom ook moet het rijk de bekostiging van het personeel op de oude voet voortzetten. De presi dent verwierp met dit laatste het verweer van de staat dat Leiden en Balans voor een uitspraak daarover naar de Raad van State zouden moeten stappen. De bevriezingsmaatregel die staatssecretaris Ginjaar-Maas in de vorm van twee Konink lijke Besluiten nam op 7 juli 1988, en een uitspraak van de Raad van State van 10 mei 1989 waren de aanleidingen om het kort geding aan te spannen. Door de bevrie zingsmaatregel werd het aan tal leerkrachten op de S.O.- scholen bevroren. Deze scho len zijn bedoeld voor dove of slechthorende, blinde of slecht ziende, langdurig zieke, moeilijk lerende en moeilijk opvoedbare kinderen. Door de maatregel konden geen nieuwe leerlingen worden aangenomen omdat anders de klassen te groot zouden wor den. De maatregel werd door het ministerie van onderwijs en wetenschappen genomen in een poging de kosten van het speciaal onderwijs in de hand te houden. Sinds 1983 is het aantal leerlingen in het speciaal onderwijs sterk ge stegen. Problemen De gemeente Leiden kwam daardoor in de problemen. Gemeenten moeten zorgen voor voldoende passend dpenbaar onderwijs terwijl volgens de maatregel van Ginjaar-Maas moest worden gestopt met het aannemen van leerlingen in het speciaal onderwijs. Leiden besloot bij wijze van proef een leerling niet toe te laten op de Dr. Van Voorthuijsenschool, een school voor speciaal onder wijs. De ouders van de leer ling stapten daarop naar de Raad van State die Leiden in het ongelijk stelde. Sindsdien heeft de school drie leerlin gen toegelaten en voor 38 uur extra personeel aangenomen. Leiden was na de uitspraak van de Raad van State van mening dat de bevriezings maatregel helemaal van tafel moest en dat het rijk zou moeten opdraaien voor de kosten van het extra aange nomen personeel. Meer appartementen in Van Wijkcomplex Er komen tien appartementen meer in het voor malige Van Wijkcomplex aan het Levendaal in Leiden. De appartementen komen in de plaats van het daar oorspronkelijk gedachte budget hotel. Voor de vestiging van dat hotel kreeg project-ontwikkelaar Erica geen toestemming van de gemeente. Inmiddels zijn de bouwplan nen voor de appartementen ingediend. Direc teur A. Swaak van Erica verwacht dat de bouw snel kan beginnen. De bouw aan het Levendaal, waarvoor één verdieping van het vroegere fa briekscomplex werd gesloopt, nadert nu groten deels haar voltooiing. In het gedeelte dat bin nenkort gereed komt. zijn vijftig appartementen opgenomen. Veertig daarvan zijn inmiddels ver kocht. De resterende tien worden verhuurd voor prijzen van rond de duizend gulden per maand. Op de begane grond is 2.000 vierkante meter winkeloppervlak, daarnaast is in het complex nog een parkeergarage opgenomen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Meer dan 150 Ne derlandse vakantiegangers hebben zich tot nu toe opgege ven bij het Fiom om hun huis beschikbaar te stellen aan een oudergezinnen. Zij reageerden op een oproep die het Fiom in het voorjaar via kranten deed voor haar huizen-oppasdienst. Het idee daarachter is tweele dig. Vakantiegangers kunnen met een gerust hart weggaan. Op hun huis wordt gepast ter wijl ze weg zijn, de planten krijgen water en de dieren worden verzorgd. Andersom heeft een groep gezinnen die van een bijstandsuitkering moet leven een goedkope va- kantiemogelijkheid in eigen land. Het aan de Leidse Lan- gegracht gevestigde Fiom be hartigt de belangen van al leenstaande en gescheiden ou ders. De huizen-oppas bestaat al een aantal jaren, maar de respons was tot nu toe nogal beperkt. Vorig jaar waren er zestig reacties. ..Van de 154 aanmeldingen zijn er inmid dels 90 gerealiseerd", vertelt een tevreden Jolanda Hake- mulder namens Fiom. Over de aanmeldingen zegt zij dat die van een grote verscheidenheid zijn: „Van gewone doorzonwo ningen en rijtjeshuizen tot boerderijtjes en woonboten". De lokaties zijn over het hele land verspreid. Jolanda Hake- mulder verwacht dat er nog wel wat aanmeldingen bijko men. De toename schrijft ze vooral toe aan „mond-tot- mond reclame". LEIDEN Het Diaconessen- huis breidt op korte termijn de afdeling intensive care uit met drie a vier bedden. De afdeling omvat dan tien elf bedden. Volgens directeur patiënten zorg M. Hennink is de uitbrei ding noodzakelijk door de groei van de afdeling cardiolo gie (hartchirurgie) en de toena me van het aantal oudere pa tiënten die na operaties extra zorg behoeven. Voor de uit breiding heeft een interne ver bouwing plaats. De afdeling wordt daarbij opgedeeld in aparte kamers. Volgens Hen nink hangt dat samen met ver anderde opvattingen over ver pleging, waardoor ziekenhui zen nu streven naar individue le verzorging op dergelijke af delingen. De uitbreiding moet volgens Hennink los worden gezien van gesprekken die het Diaconessenhuis voert met het Elisabethziekenhuis over sa menwerking en een mogelijke fusie. Volgens Hennink staan die gesprekken op het ogenblik op een laag pitje. „Het Elisa beth is nu te druk bezig met de fusie met het Alphense Rij- noordziekenhuis. Bij het over leg dat wij voeren, gaat het niet om een gedwongen fusie. Er zit geen tijdsdruk op", aldus Hennink. Hij benadrukt dat ook na de fusie beide zieken huizen naast elkaar blijven be staan. „De sterktes blijven ge handhaafd. We zullen uitein delijk bekijken welke activitei ten op welke lokatie moeten plaatshebben". IETEKENIS VAN STELLING WORDT ONDERSCHAT" „We willen onze kunstwereld. We willen in llen een lobby opzetten f jonge kunstenaars die wij [belovend vinden". Dat I Gerard de Bruyn, één van Ürie bestuursleden van de nting Stelling, die in Lei- de gelijknamige galerie in Burgsteeg uitbaat, ling opent dezer dagen een endance in de Duitse stad llen. De stichting heeft er pand gehuurd aan de Isselerplatz', volgens De Vn het kloppende hart van veulse kunstwereld. De ga- i zal ook daar Stelling he- De ^voorlopige planning Stelling omvat twee jaar, irin er iedere maand een Iwe expositie wordt gee rt. Gerard de Bruyn: „Wan- _T je de internationale ont- I kelingen in de kunst be at, dan zie je dat er heel gebeurt in het buitenland, 1: Nederland geen deel, aan t. Dat is jammer, want wij en dat er in Nederland "1 kunstenaars zijn, die heel 3 inpasbaar zouden zijn in B internationale ontwikke- pn. Maar de contacten ont- ten, omdat de mensen hier heel individueel werken, bevorderen van de com- icatie tussen jonge kunste- <s in Europa is een van belangrijkste doelstellin- i We hebben de afgelopen jeen netwerk van contacten opgezet, waarmee we proberen te bemiddelen tussen kunste naars onderling en tussen kunstenaars en publiek." Geïsoleerd Het idee om elders ook een ruimte te zoeken ontstond om dat bij Stelling zich in Leiden volkomen geïsoleerd voelde. „We hebben toen gezocht naar een pand in Amsterdam of Rotterdam. Dat was al zo goed als rond, toen de galerie in Leiden plotseling goed begon te lopen. Toen hebben we be sloten om toch hier te blijven, maar ons intussen meer op het buitenland te gaan oriënteren. Zo kwamen we uiteindelijk uit in Keulen. Dat is een van be langrijkste steden op het ge bied van de beeldende kunst in Europa". De Bruyn noemt in dat ver band het fraaie Ludwig Mu seum, de galeries waar voor aanstaande kunstenaars van dit moment exposeren en de enorme traditie die Duitsland heeft op het gebied van kunst verzamelingen. „Als wij daar gaan zitten is dat goed voor ie dereen, kunstenaars en pu bliek. We geven onze kunste naars de kans om contact te leggen met een internationaal publiek en met collega's uit alle landen. De sfeer in Keulen is heel gemoedelijk. Je ontmoet er echt veel mensen. Er zitten in het stadsdeel rond de Brüs- selerplatz zo'n tachtig, negentig galeries. Dat zijn niet galeries zoals wij die hier kennen. Een grote galerie in Amsterdam is daar een middenmoter. Je kunt daar in galeries werk van Baselitz, Polke, Barlach of Kie- fer zien. Zulk werk zie je hier alleen op grote shows in het Stedelijk Museum. Maar daar loop je zo van de ene galerie in de andere en kun je al dat werk ook nog kopen". Presentaties Galerie Stelling heeft zich in de loop der jaren belangrijk onderscheiden van andere ga leries door de bijzondere aan dacht die wordt besteed aan de presentatie van de kunstwer ken. Typerend voor Galerie Stelling zijn tentoonstellingen, waarbij de werken op een le vendige manier zijn opgehan gen of neergezet, zodat een be zoeker het idee krijgt in een atelier rond te lopen. Bij Stelling tref je geen recht- toe-rechtaan ophanging van schilderijen aan, maar een ge zellige en smaakvolle versto ring van de orde. Die vestigt dikwijls bijzondere aandacht op kunstwerken, die in een „gewone" presentatie nauwe lijks zouden zijn opgevallen. De opzet van de Keulse galerie zal identiek zijn aan die van Leiden. Dezelfde kunstenaars krijgen exposities in een verge lijkbare presentatie Voor de wind Het is de Galerie de afgelopen twee jaar voor de wind De Galerie was voorheen ge vestigd in een wat obscuur pand aan de Lange Mare, maar kreeg anderhalf jaar geleden de beschikking over de fraaie ruimte onder Sociëteit De Burcht. Sindsdien is flink aan de weg getimmerd. Er werden contacten gelegd in binnen- en buitenland. De banden met de gemeente Leiden werden via samenwerkingsverbanden ver stevigd en de galerie manifes teerde zich op de KunstRai. Voor Gerard de Bruyn en zijn collega's Reneé van Dam en Okke Spierenburg reden om vertrouwen te hebben in de toekomst. Toch moet er nog een lange weg afgelegd wor den voordat de heren op hun lauweren kunnen rusten. De Bruyn, Spierenburg en Van Dam doen tot nu toe alles op vrijwillige basis. Een inkomen houden ze niet aan over aan hun werk voor de galerie. Stel ling kan, ondersteund door een jaarlijkse subsidie van de Ge meente Leiden, zichzelf welis waar goed bedruipen, maar de bestuursleden zelf leven nog van een uitkering of van ne venactiviteiten. Okke Spieren burg is bijvoorbeeld naast full time Stelling-bestuurslid ook nog werkzaam bij het Leidse reclamebureau 'Partners Partners' en een stuwende kracht achter de Leidse Uit- Agenda 'Oy Oy' Onderschat Gerard de Bruyn vindt dat het belang van Galerie Stelling soms onderschat wordt. „We zitten nu anderhalf jaar in deze behuizing en dat is helemaal niet slecht geweest voor het culturele gezicht van Leiden. Op onze openingen komen kunstenaars en kunstkritici uit de hele wereld. Het is goed voor de stad als wij ons natio naal en internationaal doen gelden. Je moet dat werk niet onderschatten, het gaat om zware materie. Om dat goed te kunnen doen. moet je precies weten wat er overal gaande is en je moet daar op de juiste manier op inspelen. Dat kost veel tijd en epergie. Dat zou best eens wat meer gewaar deerd mogen worden. Bijvoor beeld in de vorm van een sala ris". Vooralsnog is het nog lang niet zover, maar de drie van Stelling werken gestaag door. De eerste tentoonstelling in Keulen gaat op 4 september van start. ONNO SCHILSTRA Moker Het radioprogramma van het Medio Overleg van de Ker ken in Rijnland en de bollen streek (MOKER) besteedt vanavond aandacht aan de religieuze groepering de Qua kers, aan Max Ha velaar kof fie en aan de reis van een groep Leidenaars naar Roe menie De uitzending duurt van 19.00 tot 19.30 uur en is op de kabel te beluisteren via FM 88.1 en via de ether op 105.7. Zomerschool De Emin-foundation begint eind juli met een zomer school in Leiden. Hieraan vooraf zullen drie introduc tiedagen worden gegeven over de aura, de tarot en creatief denken. Een van deze bijeenkomsten heeft morgenavond plaats. Voor meer informatie: 071-143610. Seze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: il j Adres: Postcode/plaals: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72.34 Stuur als dank de reiswekker naar j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1^5 ÜNi! CcidócSomant i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9