„Situatie Suriname explosief' Breuk dreigt in regering en Likud Positie traditionele geisha steeds meer in het gedrang Noodweer in Azië eist honderden slachtoffers DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Uitstel economische autonomie Baltische staten EetcLèGouacmt DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA 5 Regen kwam in Canada als een geschenk uit de hemel. De neer slag hielp de brandweerlieden om een deel van de bosbranden te blussen, die al dagen in Canada woeden. Als gevolg van de branden zijn 27.00 mensen geëvacueerd, onder wie vele Indianen (foto). Volgens schattingen is 1,5 miljoen hectare bos in vlammen opgegaan. FOTO: EPA OVER CONTACT MET PLO (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De er kenning door hoge Israëli sche politici dat al ge- tijd intensief indi rect wordt onderhandeld biet de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO heeft gezorgd voor nieuwe politieke onrust in Israel. In Jeruzalem wordt al weer van een politieke crisis gesproken, die de regering van nationale eenheid opnieuw in ge vaar kan brengen. De verklaringen over de con tacten tussen Israëlische politi ci en aanhangers van de PLO hebben de afgelopen dagen voor aanhoudende verwarring gezorgd. Nauwelijks één dag nadat premier Shamir in zijn kantoor overleg had gepleegd met een prominente PLÓ-aan- hanger uit de bezette gebieden, advocaat Jamil Tarifi, zei hij lat van enig contact met de ,moordenaars-organisatie" geen sprake kan zijn. Tarifi zelf had echter voor zijn ont moeting met de Israëlische premier laten weten onmid dellijk een rapport naar de PLO-leiding in Tunis te zullen Uit de welles-nietes-verklarin- gen is inmiddels echter duide lijk geworden, dat Israel en de PLO uitvoerig hebben over legd over het Israëlische vre desplan. Centraal onderdeel daarvan vormen verkiezingen in de bezette gebieden, die ,zouden moeten leiden tot een vorm van Palestijns zelfbe stuur. Na vijf jaar moeten on derhandelingen op gang ko men over een uiteindelijke op lossing voor het Palestijnse probleem. De PLO zou nu in principe be reid zijn het vredesplan onder bepaalde voorwaarden te aan vaarden. De meeste van die voorwaarden zijn voor de Ar beiderspartij aanvaardbaar. In het Likudblok van premier Shamir bestaat echter hevig verzet .tegen elke concessie aan de Palestijnen. Binnen het Likudblok dreigt dan ook op nieuw een scheuring. Struikel blok voor zowel Arbeiders partij als Likud blijft voorals nog de eis dat Israel het prin cipe van een Palestijnse staat zou moeten erkennen. Zowel de PLO als Israel staan momenteel onder druk. Waar schijnlijk al volgende week komt in Tunis of in Algiers de PLO-top bijeen. PLO-leider Arafat zal dan onder grote pressie komen te staan van zijn opponenten, die niets wil len weten van onderhandelin gen. Hij zou hen met resulta ten willen afbluffen. De hou ding van de Palestijnse extre misten uit zich ook in de be zette gebieden, waar de Intifa da de Palestijnse op stand steeds wredere vor men aanneemt. Die opstand is voor Israel een enorm probleem, niet alleen militair, maar ook economisch. Bovendien is de strijd, zo wordt toegegeven, militair niet te winnen. Vanuit het Israëli sche leger wordt daarom steeds meer om een politieke oplossing van het conflict ge vraagd. Parijs verbiedt elastieksprong PARIJS De Franse regering probeert door middel van een tijdelijk verbod een eind te maken aan de rage van het „elas- tiekspringen". Mensen springen van een toren of brug af, terwijl ze met een elastieken band daaraan vastgebonden blijven. Het verbod is ingesteld nadat de rage vorige week het derde slacht offer eiste. De 27-jarige Emanuel Bottin kwam om het leven, doordat het elastiek waarmee hij aan een brug in de Alpen zat ivastgeboden knapte en hij dertig meter lager op de rotsen te recht kwam. Ook de Eiffeltoren wordt voor deze „sport" ge bruikt. Het verbod blijft van kracht tot er reglementen voor be oefening zijn opgesteld, die de veiligheid van de beoefenaar moeten waarborgen. Ex-bewaker Auschwitz in Bern gearresteerd WUPPERTAL Een voormalige onder officier van de SS, die in het vernieti gingskamp Auschwitz bewakingsdiensten heeft gedaan, is in een Zwitsers zieken huis gearresteerd. Dat heeft een rechter in Wuppertal (Nordrhein-Westfalen) be kendgemaakt Het gaat om de 68-jarige Gottfried Ewald Weise. Vorig jaar werd hij in de Bondsrepubliek alsnog tot le venslang veroordeeld. Na zijn veroorde ling werd hij in afwachting van het hoger beroep voorwaardelijk vrijgelaten. Toen is hij met de noorderzon vertrokken. Weise werd opgespoord in Bern, waar hij onder een andere naam in een ziekenhuis was opgenomen nadat hij een beroerte had ge had. VN willen langer mandaat Unifil NEW YORK Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Vere nigde Naties heeft bepleit dat het man daat van de VN-vredesmacht in Liba non (Unifil) met nog eens zes maanden verlengd wordt, ook al kan de vredes macht nog steeds niet al haar taken uitvoeren. Unifil werd in 1978 opgezet om toe te zien op het vertrek van .de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon en om de internationale vrede en vei ligheid in het land te herstellen. Perez de Cuellar erkent dat Unifil er niet in geslaagd is veel vooruitgang te boeken. Toch wil hij de vredesmacht handha ven, omdat zonder Unifil de toestand nog slechter zou zijn. Italiaanse regering: oorlog tegen maffia ROME De Italiaanse premier Giulio Andreotti heeft beloofd dat zijn nieuwe regering de maffia' op alle fronten zal bevechten en zal voorkomen dat de ge organiseerde misdaad profiteert van de Europese eenwording in 1992. Tijdens de presentatie van het regeringspro gramma in de senaat kondigde hij ver der aan dat het milieubeleid een nieuwe impuls krijgt. Vorige week waarschuw de één van de Italiaanse top-maffiabe- strijders dat de maffia is uitgegroeid tot een complexe internationale organisatie. Andreotti benadrukte dat „het ant woord op het beledigende maffia-ge weld hard moet zijn en ononderbro ken". Ruimteveer klaar voor geheime missie CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Colum bia zal op 8 augustus beginnen aan een nieuwe ruimtereis. Het veer zal een militaire spionagesa- telliet in een baan rond de aarde brengen. Voor de Columbia is het de achtste tocht. Het toestel iis het oudste veer in de Amerikaanse vloot en sinds de ramp met de Challenger niet meer gebruikt. De Columbia heeft een beman ning van vijf militairen. In ver band met de „nationale veilig heid" zullen het moment van vertrek van het veer en de duur van de vlucht zo lang mogelijk geheim worden gehouden. Mandela praat al jaren met regering JOHANNESBURG Nelson Mandela, de gevangen leider van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), praat al drie jaar lang met Zuidafrikaanse regeringsvertegenwoordigers. Hij zou meer dan twaalf ge sprekken gevoerd hebben met een „groep van vier", onder wie de minister van jusititie Kobie Coetzee. Dit meldt het dagblad Trouw deze ochtend. De missie van deze groep, om de ANC-leider te overtuigen dat zijn beweging het gewa pend verzet neer moet leggen, is echter mislukt. MENSENRECHTEN-ACTIVIST STANLEY RENSCH: Stanley Rensch (49), strijder voor de mensenrechten in Suriname, is voorlopig even terug bij zijn gezin in Ne derland. Hij kwam naar ons land voor een medische behandeling. Niettemin vloog hij vorige week naar Frans Guyana om Ronnie Brunswijk van het Jungle Commando bij te staan tijdens diens onderhandelingen met de Surinaamse regering. Er kwam een vredesak koord tot stand, maar de militaire machthebbers wijzen het af. DEN HAAG Nu is het moment gekomen dat de kaarten in Suriname dui delijk op tafel liggen vindt de Surinaamse men senrechten-activist Stan ley Rensch. „De regering heeft een verdrag geslo ten en kennelijk vinden de militairen dat niet leuk. Hun reactie is: het gaat niet door. De situatie is explosief". „Als in een land een instituut een beslissing van regering en parlement kan dwarsbomen, dan is er geen sprake van een democratie. Dan heeft het volk, dat de regering heeft ge kozen, geen inspraak". Vol gens het verdrag zou het Suri naamse leger zich terugtrek ken uit het oosten en midden van het land. Het Jungle Com mando zou daar een speciale politietaak krijgen ter handha ving van orde en veiligheid. „Zo zouden beide groepen in hun waardigheid worden gela ten", aldus Rensch. Maar de reactie van het leger was duidelijk. Commandant Sital noemde het akkoord al snel strijdig met de grondwet. Volgens hem is alleen het le ger belast met het beschermen van de soevereiniteit van Suri name. Hij zei dat het leger zich niet zou terugtrekken en dat er zou worden opgetreden te gen .-.terrorisme". Legerleider Bouterse sloot zich hier giste ren bij aan. Zonder omwegen noemde hij het akkoord een verkrachting van de grond- Kwetsbaar Rensch: „De regering erkent het Jungle Commando, sluit er een vredesverdrag mee en dan noemt het leger, dat onderge schikt is aan de regering, die mensen terroristen. Dat kan Voor degenen die steeds al sceptisch stonden tegenover de „zogenaamde welwillendheid" van de militairen is de ontwik keling nauwelijks een verras sing. Rensch: „Het is niet zo dat een dictatuur zich laat wegsturen door verkiezingen. De militairen zijn er niet door verkiezingen gekomen, waar om zouden zij dan door ver kiezingen hun macht weer af- Volgens Rensch is in Zijn land wel een begin gemaakt met de democratisering, maar is er nog altijd geen écht herstel van de democratie. „De mensen die de democratie om zeep hebben geholpen kunnen aan de touwtjes blij ven trekken. Dat is onaan vaardbaar. Daaruit blijkt dat de democratie niet hersteld is. De situatie in Suriname is heel kwetsbaar. De Surinaamse re gering heeft zichzelf moed in gesproken door telkens te zeg gen dat de democratie is her steld. Zij heeft niet openlijk toegegeven dat die democratie heel fragiel is. Bij de burgerre gering heeft steeds voorop ge staan dat de positie van de mi litairen niet bedreigd mag worden. Want op het moment dat dat wel gebeurt grijpt men in, zo is de vrees. Zo'n situatie is er nu. De dictator wil geen enkele bedreiging van z'n po sitie en van z'n idealen. Nu zie je dat de militairen wel dege lijk de macht hebben". Explosief Wat gebeurt er als de regering vasthoudt aan het vredesak koord? Rensch: „Dan is er groot ge vaar dat de oorlog doorgaat en ik weet niet waar dat dan op uit moet draaien. De militai ren hebben de initiatieven van de regering tot het herstel van de vrede steeds ondersteund, maar dan wel binnen een be paald kader. Gaat men er bui ten, dan zeggen ze: vergeet het maar. Het leger beschouwt zichzelf als de enige bewaker van de grondwet. Ik denk dat de militairen zich nu ontslagen achten van de verplichting de wettig gekozen regering te ge hoorzamen. Ik denk niet dat de regering daar veel tegen kan uitrichten. Zij heeft het parlement en het 'volk achter zich, maar is ongewapend. De militairen laten merken dat zij de macht hebben en die willen behouden, zelfs als ze daarvoor de prille democratie om zeep moeten helpen. De bevolking staat machteloos. Wat doe je dan? De situatie is tragisch en uitzichtloos". BAREND STRANG rv. Stanley Rensch: „De militairen hebben wel degelijk de macht". FOTO: ANP Veel brokaat bij Yves Saint Laurent PARIJS Yves Saint Laurent heeft gisteren met zijn collectie voor het winterseizoen '89 - '90 op nieuw bewezen dat klas sieke haute couture ook sexy kan zijn. Het nieuwe bij deze topcoutu- riër is dat hij voor zijn klassie ke ontwerpen veel glanzende materialen heeft gebruikt, zo als brokaat en goud- en zilver lamé, waardoor de modellen er zeer chique uitzien. Vooral bij de korte en lange cocktail- jurken komt dit materiaal het komende winterseizoen veel voor. De kleuren variëren van roest en amethyst tot hemels blauw en fuchsia. Saint Laurents pakjes 'voor overdag' zijn perfect van snit en kleurkeuze. De rok hangt meestal boven de knie, maar ook de langere modellen tot halverwege de kuit zien er goed uit. Over de rok of jurk wordt een jasje (niet oversized) gedragen of een zacht suede blouson. Met een randloze hoed is het ontwerp compleet. Tussen Saint Laurents collec tie zitten overigens ook een paar broekpakken, maar die voeren niet de boventoon. Ook de laarzen is de modeko ning niet vergeten, alhoewel deze meer bedoeld zijn om naar te kijken dan ermee in de sneeuw te lopen. Geen leer of plastic, maar ook hier komen we weer glinsterend brokaat overvloedig tegen. Voor de bruid koos Yves Saint Laurent een rose-paars satij nen model en een veelkleurige jurk van chiffon in renaissan cestijl. Een model showt een van de vele goud- en zilverkleurige pakjes uit de wintercollectie van Yves Saint Laurent. FOTO. AP TOKYO Toen een vrouw op de Japanse tele visie uitgebreid kond deed van haar betaalde verhou ding met Sousuke Uno was dat niet alleen een klap voor de regerende Liberale Democratische Partij (LDP) die Uno net had aangewezen als premier maar ook voor 's lands geisha's. Velen van hen zijn bang dat het verhaal van Uno's mai- tresse hun onterechte re putatie van prostituée nog eens zal versterken. Een echte geisha (Japans voor „artieste") is grondig opgeleid in haar vak. Langdurige trai ning heeft van haar een per fecte gastvrouw gemaakt, die de gasten van veelal belangrij ke figuren bedient en met zang, dans en conversatie on derhoudt. Seks behoort in principe niet tot de dienstver lening van een geisha. „Die zogenaamde geisha van Uno is gewoon een call-girl, een prostituée", meent de 76- jarige Kiharu Nakamura, een inmiddels in retraite gegane geisha, die als jong meisje in de jaren twintig haar opleiding in het vak genoot en op vijf tienjarige leeftijd debuteerde. „Iedereen is erg overstuur. We zijn zo trots op ons beroep", zei De echte geisha's verliezen de laatste jaren meer en meer ter rein aan de zogeheten „bar- hostesses" die een gelijksoorti ge rol spelen in het Japanse sociale leven. Ook zij schen ken de drankjes voor de gas ten in en luisteren feestjes van mannen onder elkaar op met hun vrouwelijke charme. Eind jaren '70 telde Japan nog om streeks 17.000 traditionele geis ha's; in de jaren twintig waren dat er ruim 80.000. Zowel de traditionele geisha's als de moderne „gastvrouwen" maken onderdeel uit van een miljoenenindustrie, die bekend staat als „mizu-shobai" (water- handel). Deze industrie is on losmakelijk verbonden met het zaken- en politieke leven. Contracten en beslissingen zien veelal het levenslicht wanneer de zakenlui en politi ci na afloop van het werk in bars en restaurants bijeen zijn. De vakvrouwen dragen hun steentje bij door voor de heren buitenshuis een optimale sfeer te kweken; de echtgenotes doen hetzelfde voor hun man nen thuis. Het is in Japan geen gewoonte om gasten thuis te ontvangen. Evenmin is het gebruikelijk dat echtparen gezamenlijk naar sociale gelegenheden gaan. Man en vrouw leven in feite strikt gescheiden levens; op de echtgenotes wordt zel den of nooit een beroep ge daan als het aankomt op het onderhouden van zakelijke of politiek belangrijke contacten. Daar zijn de geisha's voor. BOMBAY In Azië heeft hevig noodweer de afgelopen da gen honderden doden en duizenden gewonden geëist. Tien duizenden mensen raakten dakloos door overstromingen en ^aardverschuivingen. In Zuidkorea zijn door slagregens vol gens officiële cijfers zeker 36 doden gevallen en werden 50 mensen vermist. In India kwamen de afgelopen week zeker 455 mensen om bij zware moessonregens. In de provincie He bei in het noorden van China zijn vorige week 75 mensen verdronken en bijna 1.200 gewond na een stortvloed en in de kustprovincie Zhejiang hield de tyfoon „Hope" eind vorige week huis: hondertwintig doden, 901 gewonden en 21 ver misten. Bush geeft fiat aan bouw ruimtevliegtuig WASHINGTON De Ameri- kaanse president Bush heeft het groene licht gegeven voor verder onderzoek naar de „ruimte-expres" X-30, een ruimtevliegtuig dat in de 21e eeuw met een snelheid van 25 maal het geluid vaste lijnver bindingen moet gaan onder houden tussen de VS, Europa en Japan. De ruimte-expres is het geesteskind van Bush' voorganger Reagan, die met het idee kwam om supersnelle ruimtevliegtuigen te bouwen HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT ON Ai2.9 QN429 Ome Jan is een echte scharrelaar, die van alles op de kop tikt. En hij toont Rob een soort wapen, dat hij nooit heeft gezien. Het is ook geen wapen, legt ome Jan uit, maar een sig naalpistool, afkomstig van de voormalige Duitse marine. Je kunt er lichtkogels mee afschieten. Dat instrument zou Rob best kun nen gebruiken en hij koopt het. Tegen de avond gaat hij de pol-, der in om het ding te proberen. Ome Jan heeft hem er een doos patronen bij geleverd en Rob vuurt er verscheidene af. Nou, ze doen het prachtig! Maar dan stopt Rob een patroon in het pis tool, die er wat vreemd uitziet. En kijk, dat blijkt geen lichtpa- troon te zijn, want het ontploft met een lichte knal en dan ont plooit zich een kleine parachute, waaraan een kokertje hangt. Wat zou dat kunnen betekenen? vraagt Rob zich af. En Skip kijkt al even nieuwsgierig naar de parachute. MOSKOU Meer dan 100.000 mensen zijn giste ren in Riga, de hoofdstad van Letland, de straat op gegaan. Zij eisten meer economische autonomie voor Letland. De betogers willen dat Letland even als de buurlanden Estland en Litouwen in een plan wordt opgenomen, waar door de staten het econo mische beheer in eigen hand kunnen nemen. De Opperste Sovjet, het parle ment in de Sovjetunie heeft de beslissing hierover na storm achtige debatten voorlopig op geschort. Het plan was al goedgekeurd door enkele parlementaire co mités, maar het Kremlin stond er nog huiverig tegenover. Het voorstel, dat misschien later deze week opnieuw zal wor den behandeld in de Opperste Sovjet, legt immers de tegen stellingen bloot tussen de „rij ke" en de „arme" Sovjetrepu blieken. Voorstanders van economische liberalisering zijn te vinden in de republieken met een hogere levensstandaard: de Baltische staten, Wit-Rusland, de Oek raïne en de Kaukasische repu blieken Armenië en Georgië. De verantwoordelijke voor de planeconomie, Joeri Masljoe- kov, en een vertegenwoordi ger van de Russische Sovjet republiek, zijn fel gekant te gen het plan. President Michail Gorbatsjov wees op de mogelijkheden die het plan biedt om „vooruit te komen", maar zei dat het niet in strijd met de grondwet mocht zijn. Zo zijn al een aan tal elementen met goedkeu ring van de opstellers uit het oorspronkelijke voorstel ge schrapt, zoals de eis voor een eigen munt in Estland en Li touwen. De volkeren van de Baltische republieken staan volgens pre mier Indrek Toome van Est land „klaar om werkelijk mo derne economieën in te voe ren". De afbraak van de cen trale bureaucratische controle zou volgens de Litouwse vice- premier Kazimira Prunskene het hele Land ten goede ko men. Leonid Albakin, de regerings verantwoordelijke voor econo mische hervormingen, waar schuwde dat de economische autonomie de roep om politie ke souvereiniteit in de Balti sche staten zou versterken. De Russische afgevaardigde Joeri Boerlatski ontzenuwde deze vrees: „Kapitalistische experts zijn van mening dat de Balti sche economieën niet kunnen concurreren tegen het Westen. Ze hebben daarom geen ande re keus dan met de Sovjetunie verenigd te blijven." In Estland is gisteren opnieuw gestaakt door Russisch spre kenden. Zij kwamen in actie tegen een wet op het gebruik van de Estlandse taal en een wetsontwerp dat niet-Estlan- ders uitsluit van bepaalde overheidsfuncties. Dit protest kan nieuwe etnische spannin gen in de Baltische republiek veroorzaken. Intussen lijkt de mijnstaking definitief te verlopen. Volgens TASS werd gisteren nog slechts in 24 mijnen in het Do- netsk-bekken gestaakt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5