Kees-Jan Schuilenburg in drie sets ten onder TENNIS CIRCUIT BMW pronkt met 8-ER-AS Nieuwe Porches: meer techniek, minder 911 ROBGORRIS Subaru Justy voor gehandicapten Klein budget geen probleem voor wielerronde Noordwijk Rabobank Q Garage Vlasveld B.V. uw SUBARU AUTO Ecidoe Commit DONDERDAG 27 JULI 1989 PAGINA Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, luidt het gezegde, en voor autofabrikan ten komt dat weieens mooi uit. BMW zal proberen de show te stelen in Frankfurt, op de au totentoonstelling die daar van af 16 september voor het pu bliek open is. Dat zal nog niet meevallen, want er wordt zeer veel nieuws verwacht, ook in de exclusieve klasse waar BMW zijn 8-serie zal introdu ceren. Die volgt de 6-serie cou pé op, welke al ruim dertien jaar geleden debuteerde. Natuurlijk wil men het i niet voortijdig vrijgeven, maar een smaakmakend tipje van de sluier oplichten is altijd goed om de verwachtingen zo hoog gespannen mogelijk te maken. Vandaar dat wij nu kunnen voorstellen: de 8-er as, ofwel een van de belangrijke techni sche nieuwtjes die de 8-serie gaat bieden. Men ontwierp er een nieuwe achterwielophan ging voor, die in meer of min der gemodificeerde vorm ook onder volgende nieuwe BMW's dienst moet gaan doen. Het is een 'ruimtelijk geleide' constructie, jn navolging van de achteras waarmee eeuwige concurrent Mercedes-Benz fu rore maakt. Evenals bij die Mercedes-achteras (nu te vin den onder de 190, 200 t/m 300 en de SL) bevestigt BMW de wielen aan vijf armen elk, maar daar houdt de overeen komst ook op. Zetten de Mer- cedes-constructeurs die vijf ar men bijna allemaal schuin, bij BMW laten ze deze in de tradi tionele langs- en dwarsrich- ting lopen. Het doel is - hetzelfde als bij Mercedes - een zo neutraal mogelijk stuurgedrag te krij gen, waarbij de achterwielop hanging geen storende invloed uitoefent en de carrosserie zo vlak mogelijk blijft liggen on der elke omstandigheid. Het BMW-systeem bestaat uit (voor elk achterwiel) een lang- sarm, twee onderste dwarsar- Deze BMW 850 i sportcoupé is vanaf 16 september te zien op de autotentoonstelling van Frankfurt. men en één bovenste dwar- sarm. Een van de onderste dwarsarmen draagt de schroefveer en schokdemper. Nu hebben we pas vier armen: de vijfde is een verbinding tussen langsarm en bovenste dwarsarm bij het wiel, die zorgt dat de drie dwarsarmen geen krachten in langsrichting hoeven opnemen. De achter wielen blijven zo geheel vrij van enig stuur-effect, dat kan optreden wanneer een wiel- draagarm niet puur over zijn lengte-as wordt belast (en dus scheef gaat staan). De hele constructie is bevestigd aan een subframe, enerzijds goed voor de geluidsisolatie en an derzijds handig om de achter wielophanging als één geheel onder de auto te kunnen mon teren tijdens de fabricage. Al leen de langsarmen zijn niet aan het subframe bevestigd, waardoor beweging van het frame (in zijn ophangrubbers) onder belasting geen gevolgen heeft voor het Opvallend aan het geheel is de compactheid, die helpt om de wielkasten kleiner te kunnen maken en de interieurruimte groter. De aandrijving voor de achterwielen is nog eens apart in rubber opgehangen aan het foto: anp subframe, dus dubbel geïso leerd. Een ander voordeel van dit veelarmig systeem is dat er gespeeld kan worden met de hardheid van de rubbers in de vele draai- en bevestigings punten; juist daarmee bepaalt men de finesses van het weg gedrag onder extreme belas ting. We zijn benieuwd hoe het in de praktijk werkt. PETER FOKKER Heel bijzonder is een nieuwe transmissie met tiptoetsen voor de Porsche Carrera 2. Deze handge- schakelde automaat wordt Tiptronic genoemd, naar de mogelijkheid voor de bestuurder geheel naar eigen inzicht te schakelen. s foto's: pr Het valt niet bepaald onder de 'aankoopadviezen' wanneer we jaarlijks doorgeven hoe het Porsche-programma er voor het nieuwe modeljaar uitziet. De produkten van de Stuttgar- ter sportwagen-tovenaars wor den elk jaar weer duurder, zo dat steeds meer mensen er al leen nog van kunnen dromen. Aan de andere kant staat te genover die hogere prijs steeds weer hogere technische verfij ning, zodat het Porsche-mo- deljaar kan dienen als maat staf voor de stand van de auto techniek. Dat gaat voor het modeljaar 1990 helemaal op, want Porsche komt met een wel heel bijzondere transmis sie, naast veel andere wijzigin gen in het modelgamma. Wie denkt nog net de goed koopste Porsche te kunnen be kostigen moet zich haasten, want de 112.000,- kostende 944 met 2,7 liter motor gaat uit produktie. Basismodel wordt de 944 S2, vorig jaar gepresen teerd, met een drieliter zes- tienkleps motor van 155 kW/211 pk. Die kostte tot nu toe 131.000,-, maar dat zal wel niet zo blijven, want de uitrusting van dit model wordt uitgebreid. Standaard zijn voortaan ABS-remmen, cen trale deurvergrendeling met ingebouwd alarmsysteem en driepuntgordels op de achter bank. Die uitrustingselemen ten hebben vanaf 1990 alle Porsches. Oorzaak van dit ver kleinde 944-gamma (verder bestaande uit de 944 S2 cabrio let en de 944 Turbo) is dat de produktie wordt verplaatst naar de eigen Porsche-fabriek; eerst bouwde Audi de 924/944 voor Porsche, maar Audi heeft nu zelf die produktieruimte nodig. Wie nog de hand wil leggen op de eeuwig jonge klassieker 911 Carrera moet zich eveneens haasten, want dat model gaat er ook al uit. Evenals de 911 Turbo, sinds zijn debuut in 1974 altijd een van de meest uitdagende scheurijzers die er waren. Porsche belooft wel een opvolger, maar wat we ons daarbij moeten voorstellen is nog niet duidelijk. Het 911- gamma is voortaan opgebouwd uit de Carrera 4 en Carrera 2, beide te leveren als coupé, ca briolet of Targa. Met het glad getrokken uiterlijk van de vo rig jaar gepresenteerde Carre ra 4 dus, gekenmerkt door grote schildbumpers en het op klapbare spoilertje in de ach terklep. De Carrera 2 is vrij wel gelijk aan de '4', alleen heeft hij geen vier wielaan- drijving. Ten opzichte van de huidige Carrera betekent het, behalve de uiterlijke wijziging, een van 3,2 naar 3,6 liter ver grote motor met 184 kW/250 pk in plaats van 160 kW. Handautomaat Heel bijzonder is een nieuwe transmissie voor de Carrera 2, afgeleid van de PDK-versnel- lingsbak die in lange-afstan- dracers al enige tijd toegepast werd. Een handgeschakelde automaat, eigenlijk. Het ding wordt Tiptronic genoemd, naar de mogelijkheid geheel naar eigen inzicht te schake len. De automaat-keuzehendel moet dan in rijstand D gezet worden en naar rechts bewo gen. Hij staat dan middenin een korte gleuf en werkt als tipschakelaar naar voor of achter te duwen, waarna hij naar de middenpositie terug veert. Zo werkt de transmissie als half-automaat: op- of terug schakelen met de hand, zonder ontkoppelen en dus ook zon der onderbreking van de aan drijving. Op het dashboard is te zien in welke versnelling de bak staat; er is een beveiliging tegen schakelen naar te lage versnelling, maar verder rea geert de bak onmiddellijk op een schakelbevel. Tevens kan de transmissie als volautomaat gebruikt worden, waarmee Porsche voor het eerst sinds de Sportomatic (die er tot 1970 was) weer een 911-automaat levert. Maar weer is er iets bij zonders, want de automaat houdt gaspedaalstand en dwarsversnelling van de auto bij. Zo wordt het uiterst onge legen schakelen voor of hal verwege een snelle bocht voorkomen, de transmissie past de schakelpunten continu aan de rijstijl aan. Geen apart Economy- en Sport-schakel- programma dus, maar een glij dende overgang daartussen. Wat het kost durven we nau welijks te vragen, maar een staaltje van technisch vernuft is het. Bosch en ZF werkten met Porsche samen om die bak te ontwikkelen, de opge dane kennis (bijvoorbeeld glij dende economy/sport over gang) kunnen ze dus ook zelf nogeens gebruiken. PETER FOKKER Als eigen veryoermiddel voor gehandicapten was jarenlang een DAF de aangewezen auto: compact, niet te duur en met zijn Variomatic-transmissie makkelijk te bedienen dan wel te voorzien van aangepaste be diening. Het weerspiegelde zich zelfs in het imago dat DAF had, iets waarmee de fa briek niet onverdeeld geluk kig was. Inmiddels heeft het uit DAF voortgekomen Volvo Car niet veel modellen met Variomatic (in Volvo-termen nu CVT ge noemd) meer te bieden, en zijn het ook de goedkoopste auto's niet meer. De rol van het alou de Dafje wordt overgenomen door andere, die de opvolger van de Variomatic-transmissie (de eveneens door Van Doorne ontworpen Transmatic) toe passen in niet te dure auto's. We doelen dan op de merken Ford, Fiat en Subaru. Van die drie biedt Subaru de goedkoopste auto met deze transmissie: de Subaru Justy ECVT. Subaru biedt zelfs een vrij uitgebreide keus, want de Justy ECVT is er met 1,0 of 1,2 motor, beide in combinatie met drie of vijf deuren, en er is ook nog eens een ECVT 1,2 met vierwielaandrijving. De Justy werd begin dit jaar nog vernieuwd, wat meer binnen ruimte en een gemoderniseerd uiterlijk meebracht. De goedkoopste Justy ECVT kost 20.995,-. Al d ECVT-Subaru's voldoen a; de strengste uitlaatgas-eise weer een voordeel tegenov de concurrentie die het ovi de hele linie totaal zonder k talysator doet en dus ni schoon is. Specialist in het ombouwt van auto's voor gehandicapt* Smulders Systems in Eindhi ven zal om de genoemde red S nen de Subaru Justy hebbt gekozen om er een handbediiW nings-ombouwset voor te m ken. De normale pedalen wo L den opklapbaar gemaakt, za dat de auto ook zonder g bruik van de speciale handb r diening te rijden blijft. Rech naast het stuur komt een fori 5 remhendel, die midden ondia de stuurkolom scharniert dus niet in de weg zit bij h r instappen. Op de stuurkoloiji komt een ruim bemeten ham j gasbeugel, die erg licht en gi ;i voelig te bedienen moet zi] (geen kramp in de handen Handig voor gehandicapten i zeker ook dat de Suban ECVT door zijn elektromagm i tische koppeling totaal gee fi kruipneiging heeft; bij sti 5, stand hoeft de rem niet houden te worden. De ervi ring leerde ons al dat het 00 geen probleem is als het statii nair toerental wat hoog is (af het gashendel niet helema terugkomt). Een Eindhovense specialist ontwierp een hand- bedienings- ombouwset voor de Subar Justy ECVT, een wagen die op zich al geschikt is voo gehandicapter foto: p SPORT LEIDEN De twaalf profs in Noordwijk werden weggeschoten door Joris Voorhoeve, foto: henk snaterse NOORDWIJK De orga nisatoren van profcriteri ums klagen steen en been over de extreem hoge ver goedingen die broodrij ders bedingen voor een rondje rond de kerktoren; in Noordwijk echter on dervindt de organisatie nog weinig problemen om een acceptabel veld aan de start te brengen. Renners als Henk Lubberding, die gisteravond Peter Pieters en Gerrit Solleveld in de eind sprint versloeg, nemen genoe gen met een lagere beloning omdat zij in Noordwijk „slechts" een klein uur achter de derny hoeven te koersen. In vergelijking met de Acht van Chaam is dat niet meer dan een trainingskoersje voor profs die wel eens eerder ach ter een opgevoerde brommer hebben gereden. Vandaar ook dat Jelle Nijdam na zijn zege in het vermaarde na-Tourcriterium in Chaam zich er niet te goed voor achtte om het gaspedaal diep in te trappen om zich tijdig te mel den bij de streep op de Konin gin Wilhelminaboulevard. Terwijl de dubbele etappewin naar van de Tour de France daar welgeteld 2500 gulden voor ontving, naar verluidt 3500 gulden minder dan el ders. Alleen «nationaal kam pioen Frans Maassen wilde geen water bij de wijn doen toen de organisatie, na het wegvallen van de geblesseerde Rooks en Theunisse („geen zin"), te elfder ure bij hem aanklopte om toch nog een an dere topper aan het vertrek te krijgen. Met 3500 gulden start- geld was hij veruit de duurste man. „Dat is eens, maar nooit weer", wist organisator Wim van Duivenbode. „Als alle renners zich zo opstellen, kun nen wij wel inpakken". De twaalf profs kostten in totaal tussen de 20 en 25.000 gulden. Voor het publiek maakte het allemaal weinig uit. Zo kort na de Tour zou zelfs een veld van louter renners van tweede garnituur wellicht nauwelijks minder belangstelling trekken. Herkenbaar zijn zij voor velen alleen bij de start waar VVD-lijsttrekker Joris Voor hoeve maar al te graag het startschot wilde geven en de huldiging. Dat in het veld ook Katwijker Martin Schal- kers (vijfde) zijn rondjes mee draaide, zullen weinigen heb ben opgemerkt. Olympisch kampioene Moni que Knol voldeed bij in de da- meskoers geheel aan de ver wachtingen. De renster uit Soest benutte achter de derny de haar zo geliefde grote ver snelling uitstekend. Zij won voor Monica de Waal en natio naal kampioene Leontien van Moorsel. Het jonge talent Da nielle Overgaag, nationaal de sterkste juniore-dame, ver wees Nieuwkoopse Petra de Bruin naar de vijfde plaats. Corina Ouwehand (Katwijk) passeerde de streep als zesde. Paul Kooijman (Swift-Casba) boekte zijn achtste seizoensze ge bij de liefhebbers en vetera nen. Kooijman sprong weg uit een kopgroep van vijf man, toen het peloton de vluchters twee ronden voor het einde inliep. Hij hield nog net vol doende voorsprong over op Albert van Ingen (Oostzaan), die in de slotronde uit het pe loton was weggesprongen. Naaldwijker Nick Toussaint werd vierde. Overige prijsrij- ders uit de regio: Pieter Eve- lein (6de), Hans Schoelink (13de), Piet Kralt (15de) en Mare Velzeboer (16de). Kat wijker Dirk van Beelen won de recreantenkoers voor Nico Althof en Dick Meeuwenoord (beiden Noordwijk). PIETER EVELEIN LEIDEN Na zijn vroeg tijdig verlies in het heren- enkelspel B van de Open Leidse Tennis Kampioen schappen op Roomburg heeft Kees-Jan Schuilen burg met de driesets ne derlaag tegen de geplaat ste Tjerk Bogstra toch een visitekaartje voor het A- niveau afgegeven. Michael van den Berg had weinig moeite met Erwin Lems, Joost Winnink klopte de met een wild-card in A spelende Roomburger Joost van Leeuwen. Rick Blom verraste de als vier de geplaatste Vincent van Gelderen. Kees-Jan Schuilenburg heeft opnieuw de hem aangeboden wild card voor een viersterren A-toernooi waar gemaakt. Werd het in het in december verspeelde ORAP/Dekker- toernooi een nipte 7-5, 7-6 ne derlaag tegen Vincent van Gelderen, bij de Open Leidse op Roomburg was het de num mer 23 van de nationale AUDI-ranking, Tjerk Bogstra, die tot het uiterste moest gaan om in drie sets te zegevieren. Schuilenburg werkte in de eerste set een 5-3 achterstand weg, maar zag de tiebreak met 7-5 toch naar Bogstra gaan. In de tweede set heerste de Lei derdorper met gespinde back hands en verrassende versnel lingen op de forehand, 6-1. Toen Schuilenburg in de derde set twee riante mogelijkheden op 2-2 liet liggen, bleek het gat tussen hem en de eredivisie spelende Bogstra niet meer te overbruggen. De Leiderdorper blijft echter zijn invloed op het toernooi behouden, via de be spanservice wordt het racket voor de match gecontroleerd. Kees-Jan Schuilenburg maakte zijn wild card voor een vierster- ren A-toernooi opnieuw waar. Tjerk Borgstra moest tot het uiter ste gaan om Schuilenburg te verslaan. foto: henk snaterse Asahi, de Japanse zonnegod zag zijn volgelingen, Kees-Jan Schuilenburg, Michael van den Berg en Joost van Leeu wen ploeteren en besloot met zijn warme stralen de veelkop pige supporters op het park aan de Kanaalweg te stimule ren. Bij de Koudekerker had het in ieder geval succes. In Den Helder vorige week had Van den Berg nog in twee vlotte sets van Erwin Lems verloren. De revanche kwam na één week al, in Roomburgs Open Leidse schoot de Dek ker-speler met 6-0, 6-3 wel heel erg raak. Unicummer Joost Winnink had weinig res pect voor de zonnegod en de met een wild card in A spelen de Roomburger Joost van Leeuwen, die niettemin met 'gevoel' de sterkere opponent regelmatig op het verkeerde been wist te zetten en daarmee CckLc Qowiant de handen weer op elkaar kreeg. Van den Berg ontmoet vandaag in de tweede ronde de als eerste geplaatste Freddy Sauer, die forse tegenstand van Sander van Gelder onder- Vooraf dichtte Erik Bakker zich redelijke kansen toe voor een zege op Mark van der Donk. De realiteit was anders, de net als Leiderdorpse Mar- got van Overloop in Fort Worth voor de Texas Christian University spelende Hagenaar had als geheim wapen vrien din en Van Overloops teamge note Tracy naast de baan ge posteerd. Het Amerikaanse 'gaan' bleek voor Erik Bakker niet te slopen, 2-6, 2-6. De eer ste veertig punten voor de 'ranking' zijn echter binnen. Hetzelfde aantal punten heeft ook Mark Post in de knip. De bij het Haagse Leimonias spe lende Leiderdorper schreef zich als enige als 'lucky looser' voor het toernooi in. Na vier uur wachttijd bleek Frank La- pré alsnog niet te kunnen ver schijnen, het geduld werd be loond met een eerste ronde te gen Joost Wijnhoud, die kans loos werd verloren. Wijnhoud is morgenavond de volgende tegenstander van Joost Win nink. Voorschotenaar Jos Koe mans bevestigde met de 7-5, 6- 2 winst op Joep van der Broek zijn definitieve 'come-back' op de toernooibanen en zijn plek rond plaats 40 van de ranglijst. De eerste ronde van het da mesenkelspel A wordt van daag gespeeld. Bij de heren verdween de als vierde ge- eveneens uit het toernooi, Ma- rie-José Rutten was diep be droefd na de 2-sets nederlaag tegen Katja Nelis. Saskia Jacqueline Paauw speelden het DEC1 tegen de eveneer zussen Chantal en Natasja va Remoortere. De Paauwe kunnen na twee sets wi pronken. PETER KLEI Open Leidse Roomburg Uitslagen kwalifikatie DEA: Petr Kamstra - Stephanie Gomperts 6- 2-6, 6-4, Linda Niemantsverdriet Annemane Smalt 6-3, 6-1. Hootf; toernooi HEA le ronde: Fredt Sauer - Sander van Gelder 7-6, 6 Michael van den Berg - Erwin Lei 6-0, 6-3; Willem Bruin - Koen Clai 6-2, 6-2; Eddy Schol - Marco Meeldi 6-4, 6-3; Armand Custers - Ron Din wachter 6-4, 6-0; Maarten Koopman Jeffrey Verpaalen 6-2, 7-6; Jorn Da kaart - Marcel Reuter 6-3, 6-2; Mal van Eekeren - Huib Troost 6-4, 6- Tjerk Bogtstra - Kees-Jan Schuilei burg 7-6, 1-6, 6-1; Mark van dl Donk - Erik Bakker 6-2, 6-2; Bern Lenten - Frank Bitter 7-5, 6-7, 6- Rick Blom - Vincent van Gelderen! 7, 6-3, 6-4, Joost Winnink - Joost va Leeuwen 6-1, 6-1; Joost Wijnhoud Mark Post 6-1, 6-1; Jos Koemans Joep v.d. Broek 7-5, 6-2; Christii Feenstra - Remco Heethuis 6-2, 6- Open Leidse Roomburg Programma donderdag 16.30 ub DEA: Hellas ter Riet - Marcella M« ker; Colette Sely - Petra Kamsti HEA: Freddy Sauer - Michael Berg; Tjerk Bogtstra - Mark Donk, Joost Winnink - Joost Wijl houd. Vrijdag vanaf 11.30 ufl Kwartfinales HEA en DEA 1 rondes HDA en DDA. (ADVERTENTIE) Haarlemmerweg 49a - Tel. 071-224134 Vlasveld meer dan 25 jaar een vertrouwd adrea in Leiden (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278, 2314 AL LEIDEN, TEL.: 071-89.60.00 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12