iCelci6c(3cHitcuit4r Squashcentrum op Schuttersveld STAD OMGEVING Schipper Siem Smit vist Leidse grachten schoon Stenen voor Japanse tuin Tijd voor ontspanning WR dingt mee naar ^100 miljoen steun OP VERZOEK VAN ZAKENLUI HOUT, HEKKEN, ZAKKEN, TUINAFVAL, FIETSEN, WINKEL WAGENS... CeidócSouocmt DINSDAG 25 JULI 1989 PAGINA 9 519 ^EIDEN De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) dingt mee naar een deel van 709Ie 100 miljoen gulden steun voor stadsverwar- ningsbedrijven. Minister R. de Korte van eco- MTiiomische zaken wil dit bedrag eenmalig ver trekken voor een landelijke saneringsopera- ie. Het gaat in totaal om 12 stadsverwarmings- -irojeeten. De toestand van de Leidse stadsver warming is nog steeds niet rooskleurig. Dit jaar 5 eed de EWR vijf miljoen gulden verlies op dit 242 roject. De EWR hoopt de verliezen aan te unnen zuiveren met de steun van de minis- aldus een woordvoerder. Het bedrijf moet ider meer een saneringsplan opstellen. Dit .an zal weer worden beoordeeld door een spe ll''*) iaal hiervoor in het'leven geroepen commissie an het ministerie. Werkloosheid regio onder 10.000 LEIDEN Het aantal werklozen in de Leidse regio is voor het eerst sinds 1981 onder de 10.000 gedaald. Ten opzichte van een jaar geleden betekent dit een daling van 603 werklozen. Deze daling deed zich voor zowel bij mannen (-6,2 procent) als bij vrouwen (-5,1 procent). Dit blijkt uit de laatste cijfers van het ar beidsbureau. Jongeren tot 23 jaar blijken het meest van de daling te profiteren (-17 procent), maar ook bij andere leef tijdsgroepen is een daling geconstateerd. In Leiden en omstreken wordt, net als in de rest van het land, de tendens zichtbaar dat 90 procent van de schoolverla ters binnen een jaar een baan heeft. Ook het aantal langdurige werklozen neemt af. Deze groep vormt nog 38 procent van het totale bestand van het ar beidsbureau. In het eerste halfjaar van 1989 heeft het bureau 2700 vacatures verworven bij werkgevers uit het gewest. Ook van buiten de regio werden nog eens 950 vacatures aangemeld. Van dit totaal heeft het ar beidsbureau 48 procent vervuld. Kijkdag gestolen goud trekt enorme belangstelling LEIDEN Meer dan duizend belang stellenden zijn afgekomen op de kijk dag voor gestolen goud die de Leidse politie gisteravond van zeven tot negen uur heeft gehouden. Twintig personen hebben hun eigendommen herkend. Aanleiding voor de kijkdag was de aan houding van een 46-jarige Leidenaar, vorige week vrijdag. De man werd aan gehouden toen hij optrad als heler van gestolen foto-apparatuur. De man bleek een kistje met gouden voorwerpen in huis te hebben en een aantal leenbrief jes. Hij bleek voor enkele duizenden guldens aan gouden sieraden belegd te hebben. De opkomst bij de kijkdag was veel groter dan verwacht. De belangstellen den stonden buiten in de rij vanaf de supermarkt Digros tot aan het politie bureau. De wachttijd bedroeg ruim een uur. Ze werden in groepjes toegelaten in de kantine, waar de sieraden en fo to's van sieraden die nog in een pand jeshuis in Den Haag liggen tentoonge steld waren. Vier personen hebben bij de tentoonge stelde gouden voorwerpen hun eigen dommen herkend. Het ging om een gouden ketting, een sterrebeeld en en kele ringen. Zeventien mensen meen den op de foto's eigendommen te her kennen. Volgens politievoorlichter Graveland wordt een kijkdag in de toe komst anders opgezet. „Dan spreiden we de voorwerpen uit over een lange rij tafels. Nu lagen ze in een vitrine, waardoor nogal wat wachttijd ontstond voor de mensen". Vernielingen in groenteveiling LEIDEN Vandalen hebben in het afgelopen weekeinde vernielingen aangericht in de voormalige groen teveiling aan de Zoeterwoudseweg. De daders hielden huis met een vorkheftruck. Daarbij werden do zen, rekken en bloemen vernield. Bovendien nuttigden de vernielers in de kantine frisdrank. Inbraak bij AZL LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in gebroken in de fotokamer van het AZL. Gestolen werden een videore corder en een fotokoffer, waarin zich een camera, een flitser en een macrolens bevonden. Om binnen te komen werd een ruit geforceerd. Grote hoeveelheid gereedschap gestolen LEIDEN Autokrakers hebben in de nacht van zondag op maandag voor ongeveer 10.000 gulden aan ge reedschap gestolen. De dieven for ceerden een ruit van een bestelbus van een bouwbedrijf die geparkeerd stond aan de Herengracht. Ze gingen er vandoor met een grote hoeveel heid elektrisch- en handgereedschap. Jongen breekt arm LEIDERDORP Een 8-jarige jon gen uit Leiderdorp is gistermiddag met een gebroken arm naar het Eli sabeth Ziekenhuis vervoerd Het jon getje verloor zijn evenwicht op de glijbaan in zwembad De Does en viel naar beneden. - LEIDEN Projectont wikkelaar Erica Beheer wil een squashcentrum bouwen op het Schut tersveld in Leiden. De projectontwikkelaar heeft hiervoor een aan vraag ingediend bij de gemeente Leiden. Het wordt een eenvoudig centrum met zes squash- banen. De gemeente heeft nog niet gerea geerd op de aanvraag. ,We reageren op een verzoek van de gebruikers van de kantoren aan het Schutters veld. Ze vroegen om recrea tieve voorzieningen in de buurt. Bijvoorbeeld een fit ness-centrum of squashba- nen. Wij polsen nu bij de ge meente of een squashcen trum kan worden gebouwd. Omwonenden moeten het ook goed vinden", aldus een woordvoerder van Erica. „Het proces verloopt erg traag. We hebben de aan vraag al maanden geleden ingediend, maar we hebben nog steeds geen antwoord". Volgens W. van der Hoeven van de directie grondzaken van de gemeente Leiden duurt het ook nog wel even voordat over het centrum wordt beslist. „Hiervoor moet de functie worden veranderd van het Schuttersveld. Nu heeft het namelijk alleen nog een kantoor- en parkeerfunc- tie. Dit squashcentrum moet hier nog apart worden inge past. Rond september gaan we hier over praten, nu zijn de betrokkenen op vakan tie", aldus Van der Hoeven. Behoefte In en om Leiden staat al een aantal grote squashcentra, zo als bijvoorbeeld Dekker Squash in Warmond en Holi day Inn in Leiden. De Leidse Squash Rackets Club maakt gebruik van de Drie October- hal. De gemeente Leiden ex ploiteert deze hal met vier squashbanen. J. Duivesteijn van de directie sport en re creatie maakt zich geen zor gen over de komst van een concurrent: „We worden er niet gillend wakker van. Het centrum op het Schuttersveld richt zich op een compleet andere doelgroep. Het gaat hier om zakenlui die zich even af moeten reageren tus sen de middag. Die komen niet naar de Drie October- hal". Volgens de projectontwikke laar kan er nog wel een squa shcentrum bij. „De populari teit van squash is ontzettend groot. Volgens tellingen van de Nederlandse Squash Rac kets Bond in Warmond is het aantal beoefenaars zo groot dat de bestaande banen het niet kunnen verwerken. Het is de bedoeling dat het squa shcentrum ook 's avonds en in het weekeinde open is. Het zijn echt niet alleen de men sen van kantoor die het cen trum gaan gebruiken", meent de woordvoerder. Als de aanvraag wordt goed gekeurd is het centrum over twee jaar klaar. „We zijn nu nog in de oriënterende fase. Voordat de eerste paal de grond in gaat, komt er een gedegen onderzoek naar de haalbaarheid van het cen trum. Het duurt nog wel twee jaar voordat het klaar is. Misschien is er dan alweer een aantal squashcentra bij gekomen in de omgeving". Siem Smit windt zich niet op over de troep waarvoor hij op pad wordt gestuurd. „Per dag vis ik tien kubieke meter vuil uit het water. Ik moet alleen wel steeds goed opletten waar het vuil zal zijn. Als de wind bijvoorbeeld stad in staat, moet ik naar het centrum, daar verzamelt het vuil zich dan". FOTO: TEJO RINGERS .EIDEN Plotseling luikt Siem van zijn krukje if. Hij zet zich, het stuur- viel losjes hanterend en angs de motorkap turend, ip het hete zwarte dek ten de schuit. „Je blijft vel lekker lenig hè!", [rijnst hij even later, als ie brug gepasseerd is en lij weer op niveau zit. liem Smit zit duidelijk te [enieten van zijn werk en le belangstelling die hij trijgt. lagelijks vaart hij met zijn :huit, bij de reiniging heet het 'aartuig „het visnet", namens Ie gemeente door de Leidse Jrachten en vaarten. Een mid- lagje meevaren doet je tot de •ntdekking komen dat zijn ocht vele malen leuker en eerzamer is dan een tochtje net een toeristenboot. Het het mooie weer van de patste weken is Smit voor de heeste Leidenaars een veel vuldig langskomende kennis net zijn gezellig tuffende die- elschuit waarmee hij drijvend uil uit de Leidse wateren 'ist. Dat Siem dus wel een nooi-weer-schipper zal zijn is ichter een misvatting. „Als de nensen je in de zomer vaak ien denken ze dat weieens, naar ik vaar echt zomer en vinter. Elke dag hoor", let kost Smit echter geen noeite toe te geven dat hij de aatste zonnige weken met ex- ra plezier met zijn boot door n gaat. ,,'s Winters is het toht vreselijk koud op die >oot. Je zit totaal onbeschut. Een opbouw kan niet op deze boot, anders kun je niet meer onder de bruggen door! Maar het geeft niets, in de zomer haal je het wel weer in". Hij begint zijn dagelijkse toch ten („Bittere noodzaak") door het natte Leidse vanaf de •Nieuwe Rijn, achter de gebou wen van de reiniging in De Waard. „Aanstonds gaan we wat harder hoor", meldt hij verontschuldigend als we nog tussen de woonboten varen. Denderen Hij houdt woord. „Zie je, dit schip kan nog best hard, al ziet het er allemaal wat plomp uit. Maar tussen de boten en in de stad doe ik het kalm aan. An ders hangen er gelijk weer mensen aan de telefoon dat ik als een bezetene vaar". Smit blijkt ook een grote hekel te hebben aan de speedbQotpilo- ten die regelmatig langsdende- ren. „Daar zou de politie wat aan moeten doen". Vreemd genoeg windt hij zich niet zo erg op over de troep waarvoor hij op pad wordt ge stuurd. „Per dag vis ik tien kubieke meter vuil uit het wa ter. Ik moet alleen wel steeds goed opletten waar het vuil zal zijn. Als de wind bijvoorbeeld stad in staat, moet ik naar het centrum, daar verzamelt het vuil zich dan". In en vlak na het weekeinde moet Siem in het centrum extra aanpoten. „Je hebt eerst de zaterdag- markt, dan schep ik de boot zo vol. Maar je hebt dan nooit al les. Vervolgens komt er bij een mooie weekeinddag nog een flinke hoeveelheid losse troep bij. Want je weet hoe dat gaat. Mensen nemen een blikje, ko pen iets in een zakje en als het op is gooien ze de verpakking achteloos in het water". Losdrijvend zwerfvuil blijkt echter lang niet de hoofdmoot van de oogst te zijn. Zeker niet waar het de omvang aangaat. „Drie weken terug had ik een grote vangst. Ik vaar over de Oude Vest en plotseling ging de hele boot zo, tjoep, omhoog. Ik meteen voelen met de stok en ik kom erachter dat ik op een auto zit met mijn schuit". Auto's had Siem al vaker ge vonden. „Dan duwen van die nachtelijke stappers voor de gein een autootje in de plomp", laat hij weten, waarop hij zijn verhaal plotseling ruw af breekt door op te springen. De motor wordt gedwongen voluit achteruit te draaien en de 'kiepklep' vooraan daalt snel onder de waterspiegel. Het roer krijgt een slinger en de boot drijft recht op een berg vuil onder een brug af. Gloednieuw Siem is intussen met een pik^ haak naar voren gerend en „veegt" behendig met de haak de zakken, balkjes hout, fles sen en blikken in het schep net. Gauw loopt Siem terug naar de gashandel, waarop hij weer wegvaart, terwijl de buit hydraulisch achterover wordt gekieperd in de laadbak. Truc gelukt en Siem lacht trots. „In de Oude Vest was de vangst wat spectaculairder", pikt hij de draad van zijn ver haal weer moeiteloos op. „Ik was bij het optakelen van de auto door civiele werken. Je moet weten, alles wat boven water zit of drijft is voor mij, de rest is voor civiele werken. Nou, ze staan dus te takelen en tot mijn verbazing kwam er een gloednieuwe wagen boven „Auto's zijn echter een uitzon dering", laat hij weten, terwijl hij diep moet duiken om niet te worden onthoofd door de spoorbrug bij de Rijnzicht- straat. „Fietsen, winkelwa gens, vlonders, balken, banden en tuinafval vormen de hoofd moot van de oogst. En vis na tuurlijk. Ik vang levende pa ling, snoek, karper, noem maar op". Later op de middag wordt zijn gelijk bewezen. Bij de brug waar de Doezastraat de Witte Singel kruist, steekt een berg schroot dertig centi meter boven het water uit. Het is dan ook tijd voor de tweede demonstratie „precisievissen en -varen". Vlak daarvoor heeft hij al zonder botsen tweemaal het bruggetje van de Witte Singel over de Jan van Goyenkade genomen. Het is twee keer een hele toer, want de boot heeft naar boven en naar opzij slechts luttele centi meters speelruimte. Karretjes Bij de nadering van de berg troep lijkt het om een fiets en een winkelwagen te gaan. Met de pikhaak in de hand, de boot recht voor het schroot pro beert hij de fiets op de klep te trekken. Dat valt tegen. Het blijken twee fietsen te zijn die verstrikt zitten in vijf fiets banden, een stuk tuinslang en drie „reservewielen". De haak schiet los Siem tuimelt achter over en hij kiepert bijna over boord. „Hoort erbij", lacht hij, waarop hij met rukken en trekken de fietsen en de win kelwagen binnenboord haalt. Eenmaal uitgehijgd, verklaart hij: „Dit is nou geen nieuw winkelwagentje, maar van morgen had ik dus twee nieu we te pakken. Als ze mij de prijs van de karretjes zouden betalen die ik uit de sloot haal, dan hoeven ze mij niet eens meer loon te geven. En dan kan ik nog fietsen gaan verko pen ook". „Weet je trouwens hoe die fietsen juist daar in de sloot komen? Dan staan er van die studenten te dreggen naar een nog knap karretje. Als ze dan zo'n stijfverroest vehikel op de kant halen, laten ze die langs de kant weer zakken en dreg gen ze verder. En geloof me, alle Leidse grachten liggen vol met fietsen". Siem maakt zich bij het laatste verhaal een beetje kwaad. Niet te erg. Daarvoor vindt hij zijn baan veel te leuk. „Het ver veelt nooit. Ik bepaal elke dag mijn eigen route Dan eens de ene kant langs, dan eens de andere kant op. Ik doe het nu al drie jaar". Daarmee keerde hij terug op een boot; een oude liefde. „Van mijn 14de tot mijn 27ste heb ik in de visserij en in de koopvaardij gezeten. Ik heb de oost gezien en op de west gevaren. Maar ja, toen leerde ik mijn vrouw kennen en die vond het leuker als ik aan land zou blijven". Zijn volgen de baas werd de reinigings dienst, waar hij als chauffeur op een containerwagen kwam te rijden. Bimbam „En toen kwam drie jaar gele den ineens de gelegenheid om dit baantje te krijgen. Ik heb nooit spijt gehad dat ik toen ben overgestapt. Het werk is gewoon te fijn om het te kun nen beschrijven". Toch stopt Siem er over een jaar mee. „Dan ben ik 55 en kan ik met vut", legt hij uit. „Heimwee naar het werk, hoe leuk het ook is, zal ik niet heb ben. Ik heb nog zoveel andere dingen te doen, joh. Ik heb al jaren een caravan staan in Duitsland, waar ik natuurlijk veel heen ga. En ik doe in klokken. Ik verzamel oude klokken en ik repareer ze". Dan blijkt ook dat er lang niet alleen rommel tussen het huis vuil zit. „Al die jongens bij de reiniging weten het: klokkies en onderdelen moeten naar Bimbam, dat is mijn bijnaam. En er komt wat in het afval terecht hoor. Vanmorgen kreeg ik van een van de jon gens nog twee gewichten". Toeval of niet, midden in het centrum hoort hij tijdens het varen plots een brul. „Leg 'm maar even aan, we hebben wat voor je!". Luttele minuten later heeft hij het omhulsel van een ouderwets uurwerk in de vingers. „Is het wat?", vraagt de afleverende vuilnis man voor de zekerheid. Het is inderdaad wat: „Komt uit 1850, mooi ombouwtje", stelt Siem glunderend vast. Dan stuurt hij op de thuisbasis aan, de bak van de schuit voor ruim de helft gevuld. Rommel die hij met liefde uit de grach ten vist, maar eigenlijk iets waarover de Leidenaars zich diep zouden moeten schamen. „Eigenlijk gooit en schuift ie dereen alles maar -achteloos het water in. Ze zouden eens een dag moeten komen kijken wat ik allemaal opschep". ERIK HUISMAN Grote verweerde stenen uit Zweden vormen de „body" van de Japanse tuin die in de Leidse Hortus Botanicus wordt aangelegd. FOTO WIM VAN NOORT k LEIDEN Twee vracht wagens vol grote Zweedse stenen zijn gisteren uitge laden in de Hortus Bota nicus in Leiden. De stenen zijn bedoeld voor de Ja panse tuin die volgend jaar september wordt geo pend ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hortus. Onder leiding van de Japanse professoren Nakanura en Amasaki worden de stenen deze week voorzichtig op hun plaats gelegd. Beide hooglera ren zijn verbonden aan de vakgroep tuinarchitectuur van de universiteit in de Japanse stad Kyoto. Zij zijn vorige week naar Zweden gereisd om de stenen uit te zoeken. Van daag is een aantal stenen dat afkomstig is van het werk- eiland Neeltje Jans gearri veerd bij de Hortus. Volgens S. van der Veen van de Hortus zijn de stenen het symbool van water. „De tuin wordt in zogeheten droge stijl aangelegd. Erin komt een zee van stenen. Voor Japanners is heel duidelijk te zien wat wordt bedoeld, een waterval bijvoorbeeld. Een Japanner kan er heel veel uithalen, voor westerlingen is dat wat moei lijker". Het gedeelte tuin wordt aangelegd *is eerder al ontdaan van struiken en bo men. In de herfst wordt ander groen geplant. Volgens Van der Veen vormen die struiken en planten een aanvulling op de huidige collectie van de Hortus Botanicus. De tuin wordt aangelegd om Von Siebold te eren, aldus de medewerkster van de Hortus. Von Siebold was als arts ver bonden aan de Nederlandse handelspost op het eiland De- cima. Hij bracht voorwerpen en levende planten mee uit Ja pan. Veel voorwerpen werden overgebracht naar het Leidse museum voor Volkenkunde en de flora kwam in de Hortus te recht. Een aantal planten van het soort dat Von Siebold mee nam, komt in de Japanse tuin. Het geld voor de voor Neder land unieke tuin is voorname lijk bijeengebracht door Ja panse bedrijven die een vesti ging hebben in Nederland. Die gaven gezamenlijk een ton. Ook de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Leiden leverden een financiële bijdra- Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 kwartaal per acceptgiro! 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar 1 Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag t

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9