Nieuwe gezichten moeten kabinet Thatcher redden I Takako Doi zet Japanse gevestigde orde op tilt „Stakingen wijzen op noodzaak van hervormingen 99 Grote geheimzinnigheid omgeeft contacten Israel-Palestijnen Solidariteit ontmoet Dubcek Nederlands gifschip terug naar haven 1 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Spionerende diplomaat lobbyde voor Waldheim BUITENLAND CcidócSowvant DINSDAG 25 JULI 1989 PAGINA 5 EG-VOEDSEL NAAR POLEN BRUSSEL De ministers van landbouw van de Europese Ge meenschap hebben besloten op nieuw voedselhulp aan Polen te geven. De EG stuurt naar Polen, dat ruim veertig miljoen inwoners heeft, 500.000 ton broodgraan, 300.000 ton mais, gerst en rogge, 10.000 ton rundvlees, 5.000 ton olijfolie en 20.000 ton zuidvruch ten. De EG-noodhulp zal in Polen worden gedistribueerd door instel lingen van de staat en de katholie ke kerk. De kosten van de nood hulp aan Polen bedragen 110 mil joen ecu (een ecu is 2,34 gulden). De transportkosten worden ge raamd op 15 a 20 miljoen ecu. Acht Oostduitsers naar Westen gevlucht -MUNCHEN In drie dagen tijd zijn acht Oostduitsers naar de Bonds republiek gevlucht. De meesten vluchtten via Tsjechoslowakije. Twee Oostduitsers, onder wie een grenssoldaat, slaagden erin direct vanuit de DDR naar het Westen te vluchten. Eerder in het weekeinde hadden al vijf Oostduitsers de wijk naar het westen genomen. In de maand juni zijn 140 mensen uit de DDR naar de Bondsrepubliek ge vlucht. In de eerste vijf maanden van 1989 lag hun aantal op 192. Sinds begin juli hebben dertig Oost duitsers asiel gezocht in de Westduit- se ambassade in de Hongaarse hoofdstad Budapest. PRAAG Alexander Dubcek, de leider van de Praagse Lente, heeft gisteren het Poolse parlementslid Adam Michnik en twee andere leden van de vrije vakbond Solidariteit ont moet. De Polen zijn speciaal naar Dubceks huis in Bratislava gereisd en hebben drie uur gesproken met de voormalige communisti sche partijleider, die na de Sovjet-invasie in 1968 aan de dijk werd gezet. Dubcek en zijn gesprekspartners waren het er over eens dat de Sovjet-invasie, die op gewelddadige wijze een einde maakte aan de Praagse Lente, „een onaanvaardbare en onwettige daad" was. De delegatie van Solidariteit heeft ook Jan Ur ban en Vaclav Havel ontmoet, twee leden van de Tsjechoslovaakse mensenrechtenorga nisatie Charta 77. Socialisten stappen uit raad Venetië VENETIE In Venetië zijn zes socia listen uit de gemeenteraad gestapt naar aanleiding van het omstreden concert van de Britse rockgroep Pink Floyd in de stad. Na afloop van het optreden op 15 juli lieten de fans de stad als een vuilnisbelt achter. De zes socialisten dienden hun ontslag in vlak voordat de gemeenteraad zou vergaderen over het houden van de wereldtentoonstelling „Expo 2000", een voorstel van de socia listische fractie. Een meerderheid in de raad voelt daar nu, na de ervaringen met het concert van Pink Floyd, bij zonder weinig voor. Door het vertrek van de socialisten is de regerende coali tie in de gemeenteraad van Venetië haar meerderheid kwijt. „Schroeven" Italiaanse vissersboten voeren gisteren s door de i, Adriatische zee om ,J te „schroeven". Door het draaien van de schroeven, zo was de c bedoeling, zou er 1( meer zuurstof in J het water komen, t. Zo hoopt men verlost te worden i van de algen, die 5 de vissen 1 verstikken en de y toeristen i, wegjagen. FOTO: EPA 1 BRUNSBUETTEL De I „Oostzee", het Nederlands vrachtschip met een dodelij- 4 ke lading epichloorhydrine, I is vanmiddag teruggekeerd I naar de rede van Neufeld. Het schip was vorige week 4 gestrand in de Elbe-mon- «j ding, nadat bij zwaar weer I de lading begon te schuiven 1 en verschillende van de vier- duizend vaten epichloorhy- i drine begonnen te schuiven. Voordat aan de terugtocht kon worden begonnen moest gisteren en vandaag eerst het ruim van het schip worden gelucht. Voor Beieren 8 bestaan grenzen van Duitse Rijk nog altijd j ic (Van onze correspondent laj Rink Drost) g BONN De Beierse Cen- trale voor Politiek Vor- mingswerk, een rege- r° ningsinstantie, verspreidt o|in de Zuidduitse deelstaat i schoolkaarten waarop t Duitsland er uiziet met de grenzen van het oude 3 Duitse Rijk, zoals die be- stonden in 1937. n< al De kaart maakt deel uit van la een onderwijspakket met als lij titel „Denk ik aan Duitsland", in Het ontwerp stamt van de ui- I terst conservatieve volken- ei( rechtsdeskundige Dieter Blu- d: menwitz uit Würzburg. o|Op de kaart worden gebieden le in Polen en de Sovjetunie als dPommeren, Silezië en Oost- Pruisen omschreven als „Oos telijke gebieden van het Duitse Rijk". De huidige staatsgrens van Polen is zelfs niet eens op -ulde kaart ingetekend. Wel staat "vermeldt „De facto bij de Sov- I 'jetunie ingelijfd" en „De facto r]bij Polen ingelijfd". etDe grenzen van het Duitse ;t Rijk zijn volgens Blumenwitz !V'nooit opgeheven. Dat is vol- e gens hem alleen mogelijk na ;neen vredesverdrag. Een woordvoerder van de sociaal- 'el democratische oppositiepartij 'SPD vindt de weergave van II Blumenzitz „je reinste propa- ,eganda". „Dit is hetzelfde ?rlspraakgebruik dat op het r 'ogenblik door de rechts-radi- 'êcalen in praktijk wordt ge- ajbracht". inDe kaart toont de situatie van lnvlak voor Hitiers overval op f; Polen, op 1 september 1939. In Ijlde begeleidende tekst wordt "gesproken over „Het uitbre- alken van de Tweede Wereld oorlog" en „De vereniging van n het Sudetenland met het Duit- s^se Rijk op grond van het Ak koord van München". Danzig m(het huidige Gdansk) en „het protectoraat Bohemen en Mo- -•"ravië" zijn volgens de tekst in '0<1939 in het Duitse Rijk opge- rtnomen („angegliedert"). Over )r brute annexaties wordt in de ,u!tekst met geen woord gerept. far Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher staat sinds gisteren aan het hoofd van een nieuwe re gering die, naar zij hoopt, iets beter zal kunnen pra ten met de gewone Britse man. De wisselingen kwa men niet als een verras sing. Thatchers regering heeft de laatste maanden veel aan populariteit inge boet. In de opiniepeilin gen heeft Labour sinds enige tijd zelfs een voor sprong. De grootste verrassing is de benoeming van John Major (46) tot minister van buiten landse zaken. Hij volgt Sir Ge offrey Howe (62) op, die gister morgen nog in de vaste over tuiging verkeerde dat het Fo reign Office zijn dom'ein zou blijven. Howe is nu vice-pre- rpier en leider van het Lager huis. In theorie is Howe That chers opvolger, in het geval zij uit eigen beweging aftreedt of wanneer zij in het ambt zou sterven. Maar volgens velen is de minister gewoon gedegra deerd. Inhoudelijk stelt het vice-premierschap immers weinig voor. Als verklaring wordt genoemd, dat Howe in de ogen van Thatcher te Euro pees gezind was geworden. Howe's jeugdige opvolger op Buitenlandse Zaken is de zoon van een werkloze circusacro baat. Major (geen academische opleiding, zelf ooit bouwvak ker en een self-made politicus) heet zeer talentrijk te zijn. Hij mag nu gerekend worden tot de echte kandidaat-opvolgers van Thatcher. Hij was tot gis teren eerste onder-minister van financiën. Thatcher heeft de uiterst loyale Major nodig in haar hardnekkige verzet te gen het aanstormende Vere nigd Europa. Twee ministers zijn helemaal verdwenen: Paul Channon (Transport) en John Moore (Sociale Zaken). Channon wordt verweten dat traag heeft gehandeld met informa tie over terreuraanslagen, kort .voordat op 21 december vorig jaar de PanAm-Boeing boven Lockerbie ontplofte. Zijn op volger is Thatchers goede vriend Cecil Parkinson, die tot nu toe aan het hoofd stond van het departement van energie. Parkinson moest in 1983 als minister ontslag nemen, nadat bekend was geworden dat zijn maitresse een kind van hem verwachtte. Later werd hij door Thatcher weer in genade aangenomen. Opvallend is verder de benoe ming van Chris Patten (45). tot nieuwe minister van milieu. Hij geldt als de rijzende ster van de progressieve vleugel binnen de Conservatieve Par tij. De kabinetsleden die verdwij nen worden beschouwd als mensen die het regeringsbe leid slecht presenteerden. Aan hun opvolgers worden betere communicatieve eigenschap pen toegedicht. Zeker nu over enkele maanden televisieca mera's hun intreden doen in het Lagerhuis, kan dat van be- lang zijn. De reactie van de oppositie was kort: de poppetjes veran deren, maar het beleid van premier Thatcher zal ongewij zigd blijven. Protest Boedhistische monikken namen gisteren bezit van de straten van Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. Zij demonstreerden voor het vertrek van de Indiase troepen van het eiland. De India se legermacht kwam enkele jaren geleden om een einde te maken aan de strijd tussen Tamils en Singalezen. De regering van Sri Lanka heeft India gevraagd de troepen terug te trekken, maar India is dat voorlopig niet van plan. FOTO: EPA Takako Doi viert de overwin ning van haar partij. FOTO: EPA TOKYO Takako Doi voldoet in geen enkel op zicht aan het sterotiepe beeld van de ^onderdanige Japanse vrouw. Ze is niet getrouwd, ze is een socia- liste, een honkbalfan en een genie op de flipper kast. Verder stookt ze an dere vrouwen op tegen het mannenvolk. Zondag zorgde ze voor een nieuwe verrassing. Bij de verkie zingen voor het Hogerhuis bracht haar socialistische partij de Liberaal Demo cratische Partij, die het in Japan al decennia lang voor het zeggen heeft, een harde klap toe. Toch bestaat haar aanhang uit meer dan alleen maar vrouwen. Tijdens haar cam pagne kreeg ze ook applaus uit de gelederen van de man nelijke vakbondsleden en ambtenaren. Wat hen het meest aanspreekt in Doi is haar kritiek op de gevestigde orde, die in stand wordt ge houden door de voortdurend in opspraak geraakte LDP. Zo is Takako Doi plotseling een politieke macht gewor den. Maar zelf verwacht ze niet dat ze het tot premier zal brengen. Waarschijnlijker is dat de LDP, zelfs als deze verlies lijdt bij de algemene verkiezingen, nog in staat zal zijn een coalitie te vormen met een kleine, gematigde oppositiepartij. Maar het na oorlogse sjabloon van de Ja- De vraag blijft echter: zou ze geschikt zijn om in de toe komst premier te worden en wat voor beleid zou ze dan volgen? Doi heeft zich lange tijd verzet tegen het Ameri kaans-Japanse veiligheids verdrag het „pièce de mi lieu" van de betrekkingen tussen Washington en To kyo. Ze was ook voorstand ster van een staatsgeleide economie. Nu neigt ze echter naar de pragmatischer ingestelde vleugel van haar partij. Haar eerste officiële buitenlandse reis als partijleidster ging dan ook naar de Verenigde Staten in plaats van naar een socialistisch land. Maar, als ze écht aanspraak wil maken op de macht, zal ze méér moeten doen dan kiezers trekken die ontevre den zijn met de huidige situ atie. Ze zal de vele marxisten in haar partij moeten over tuigen van de noodzaak om hun politieke principes te herzien. En ze zal een vere nigd front moeten vormen met de andere oppositiegroe peringen, om de veelal con servatief ingestelde Japan ners aan zich te binden. Zo niet, dan zal de opkomst van de vrouwen in de politiek de geschiedenis ingaan als wei nig meer dan een kleurig moment in de grauwe Japan se politiek. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De mijnsta kingen hebben volgens president Gorbatsjov uit gewezen dat de lokale be sturen, die veelvuldig wordt verweten de voor uitgang in de weg te staan, grondig dienen te worden hervormd. In een rede tot de Opperste Sovjet zei Gorbatsjov gisteren dat de partij- en regeringsor ganen op alle niveaus, evenals de officiële vakbonden, met spoed de redenen voor de re cente stakingsgolf moeten on derzoeken. Op het hoogtepunt van de mijnstakingen bleef de helft van de ongeveer één mil joen mijnwerkers thuis. Door hun acties dreigden een aantal vitale industrieën te worden verlamd. „We komen een zeer ernstige crisis te boven, de grootste test in vier jaar van perestrojka", zei de Sovjet-president. Gor batsjov zei dat de mijnstakin gen de Sovjet-economie een zware klap hebben toege bracht, maar gaf ook de verze kering dat „onze perestrojka resultaten zal opleveren on danks de proeven die wij nu ondergaan". Hij noemde de stakingen een zwaardere test voor de Sovjet-economie dan de kernramp van Tsjernobyl in april 1986. Volgens het stakingscomité in het Koetznetsk-bekken in West-Siberie, waar de actie be gon, diende hun actie een poli tiek doel. „Solidariteit is ook zo begonnen. En nu zitten hun leden in het parlement", aldus één van de leden van het sta kingscomité. Gisteren besloten de mijnwerkers in de Oekraine nog tot voortzetting van hun staking. Na de op roep van president Gorbatsjov zijn zij vanmorgen weer aan het werk gegaan. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE ?b(427) Heel Nederland heeft meegeleefd met de spannende race toVan San Francisco naar IJmuiden en wanneer Rob van IJmuiden jnaar Amsterdam vaart, wapperen overal de vlaggen en gepavoi- l jseerde scheepjes, tjokvol met geestdriftige Amsterdammers, va ren hem tegemoet en brengen de 'Vrijheid II' in triomftocht naar met zijn eerste prijs, terwijl hij hem tegelijkertijd een chèque van 500.000 dollar overhandigt. Rob grinnikt. „Wat moet ik nou met al dat geld doen?" vraagt hij. „Ik heb het zelf niet nodig...." Maar dan schiet hem te binnen, dat Willy en Marga, Nils en Frank hun schip hebben verloren. „Nu, ja", zegt hij, „laat ik het maar aan- Njde Sixhaven. En na drie dagen loopt ook de 'Laura' binnen. nemen; ik zal er voor zorgen dat het geld goed besteed wordt. Brookfeller schudt Rob hartelijk de hand en wenst hem geluk En Brookfeller begrijpt hem wel! WASHINGTON De Amerikaanse diplomaat Felix Bloch, die ervan wordt verdacht voor de Sovjetunie te hebben ge spioneerd, heeft getracht te voorkomen dat zijn re gering de Oostenrijkse president Kurt Waldheim op een lijst van niet-ge- wenste personen zette. Dat is vernomen van bronnen in Washington. Bloch zou over deze zaak. toen hij tweede man was op de Amerikaanse ambassade in Wenen, veelvul dig contact hebben gehad met de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Mock. Bloch en Mock zouden bevriend zijn sinds de jaren vijftig, toen zij beiden in Italië studeerden. Mede door het lobbyen van Bloch duurde het nog een jaar voordat de naam van Waldheim op de „zwarte lijst" kwam te staan. Aanlei ding hiertoe vormde zijn mo gelijke betrokknheid bij oor logsmisdaden, toen hij dienst deed in het Duitse leger. De Amerikaanse president George Bush zei gisteren tegen journalisten dat hij de berich ten over de vermeende spiona ge van Bloch „zeer serieus" neemt. Veel meer wilde Bush niet kwijt. Overigens is Bloch formeel nog nergens van beschuldigd. De FBI voert een diepgaand onderzoek naar zijn handel en wandel. Dat Bloch nog op vrije voeten is wordt gezien als een aanwijzing, dat het erg moelijk is om harde bewijzen tegen hem te verzamelen. Niet eerder in de geschiedenis van de Verenigde Staten was een zo hoge functionaris be trokken in een onderzoek naar het doorspelen van informatie aan de Sovjetunie. Uit de verhalen die inmiddels over hem de ronde doen. komt het beeld naar voren van een beroepsdiplomaat die gefrus treerd zou zijn omdat hij twee keer is gepasseerd voor de am- bassadeurspost in Wenen. Volgens berifchten uit Was hington hebben de VS, al we ken voordat de affaire eind vorige week in de pers kwam, de Sovjetunie gewaarschuwd niet te proberen Bloch het land uit te krijgen. Moskou kreeg via de diplomatieke ka nalen „in een discrete bood schap" te verstaan dat de be trekkingen meL, Washington geschaad zouden worden bij een plotseling vertrek van de 54-jarige Bloch richting Sov jetunie. JERUZALEM In het diepste geheim bestaan al enige tijd contacten tussen officiële vertegenwoordi gers van Israel en van de Palestijnse Bevrijdingsor- ganstetie PLO. Aan alle kanten worden de ont moetingen echter met grote geheimzinnigheid omgeven. De geheimhouding gebeurt mede op uitdrukkelijk verzoek van de Palestijnen zelf. Steeds vaker worden aanslagen ge pleegd op Palestijnen die ver dacht worden van „collabora tie" met Israel. Van Israëlische kant is een deel van de besprekingen ge voerd door premier Shamir zelf Hij heeft de afgelopen weken met vier Palestijnen gesproken, die bekend staan als belangrijke, gematigde le den van de PLO. Shamir heeft in de gesprekken zijn vredes plan toegelicht. Daarin is voor zien in het houden van verkie zingen onder de Palestijnen in de bezette gebieden, maar zon der deelname van de PLO. De vier die de contacten niet willen bevestigen brachten nadien verslag van hun besprekingen uit aan het hoofdkwartier van de PLO in Tunis. De Israëlische regering is daarvan op de hoogte. Maar volgens een regeringswoord voerder in Jeruzalem betekent dat nog, niet dat Israel offi cieel contact heeft met de PLO. Shamir zou tegen zijn Pale stijnse gesprekspartners heb ben gezegd dat de Palestijnen bij de uitvoering van zijn vre desplan hun hoop op zelfbe schikking nagenoeg volledig in vervulling kunnen zien gaan, al sluit hij een Pale stijnse staat als zodanig uit Volgens PLO-leider Arafat heeft Shamir in de gesprekken de bezette gebieden „semi-on- afhankelijkheid" aangeboden. In een interview met Ameri- kaande kranten zegt de PLO- leider overigens niet precies te weten wat deze „semi-onaf- hankelijkheid" inhoudt. Ara fat bevestigt in het interview het bestaan van contacten tus sen Palestijnen en de Israëli sche regering. Ook zou een vertegenwoordiger van de PLO in Wenen een ontmoe ting hebben gehad met een hoge Israëliër. Dat wordt in Tel Aviv ontkend.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5