Parijs rekent op uitbundige winter „Een eigen stadje, met een eigen cultuur" Laatste pogingen om bezit uit Tilburgse huizen te redden Metaalhandel eist geld van ministerie Terug naar Callantsoog BINNENLAND I BUITENLAND £etdóc<3ou4<Mit DINSDAG 25 JULI 1989 PAG? Bronwater niet veel beter dan kraanwater DEN HAAG De kwaliteit van bron- en mineraalwater in flessen is niet noe menswaardig beter dan die van gewoon kraanwater. Dit blijkt uit een test van de Consumentenbond naar de kwaliteit van 30 merken bron- en mineraalwater en kraanwater. Veel bron- en mineraal wateren gaan volgens de Consumenten bond prat op hun herkomst. Stokoude bronnen zouden ..rein" en „zuiver" wa ter opleveren, wat weer onze gezond heid ten goede zou komen. Soms wordt daarbij zelfs ingespeeld op angstgevoe lens over de drinkwaterkwaliteit. Naar mening van de Consumentenbond is dit schromelijk overdreven, omdat de kwa liteit van ons drinkwater, alle bedrei gingen ten spijt, nog altijd goed is. Man misbruikt stiefdochter acht jaar DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een 52-jarige Hagenaar aangehouden die acht jaar lang zijn stiefdochter seksueel heeft misbruikt. Het meisje was in die tijd tussen de 11 en 19 jaar oud. De man heeft haar in die periode onder meer verkracht. Voldeed zij niet aan zijn verzoek dan mishandelde hij haar moeder of haar zusjes en broertjes. Er woonden acht kinderen in huis van wie het slachtof fer het oudste was. Vijf van de acht kinderen waren van de man, drie wa ren van de moeder. De man die in 1985 het huis verliet, nadat volgens de politie „de situatie ondraaglijk was ge worden". heeft alles bekend. Vroege kerst Zomer in Europa brengt winter op het zuidelijke half rond. Dat is heel gewoon. Iets onge woner was het dike pak sneeuw dat gisteren in Sidney viel. Maar bijzonder was de Kerstman die zich opeens op straat vertoonde. Austra lië mag hem overi gens voorlopig houden. Pas over vijf maanden wordt hij weer hier verwacht. foto: ap 4fe.i~®a8K i Ruim 80 doden in Spaans verkeer MADRID Het afgelopen weekend zijn op de Spaanse wegen 81 doden gevallen. Zeker 69 mensen raakten bij verkeersongelukken gewond, van wie er 39 ernstig aan toe zijn. De meeste ongelukken zouden, volgens een overheidswoordvoerder, zijn ver oorzaakt door te hard rijden en on verantwoord inhalen. Velen zien echter het Spaanse wegennet als de belangrijkste veroorzaker van het hoge aantal verkeersslachtoffers. De verouderde tweebaanswegen voldoen niet meer aan de moderne verkeer- seisen. De Spaanse regering heeft dan ook besloten de verbetering van het auto- en spoorwegennet een hoge prioriteit toe te kennen. Roep om monarch» Joegoslavië LONDEN De Joegoslavische pretendent kroonprins Aleks Karadjordjevic heeft openlijk op pen tot een herstel van de mon in Joegoslavië, om de economist politieke crisis waarin dat lant bevindt te boven te komen. De n chie zou volgens hem de demtj respecteren. Alexander woont mt teel in Londen en is een succels* kénman. Zijn vader, koning Peti vluchtte in 1941, aan de voon van de invasie door Hitiers 1 naar Engeland. Alexander we 1945 geboren. Na de oorlog schal communistische bewind de mom af en werd het de leden van h] ninklijk huis verboden naar Joq vie terug te keren. TILBURG Het blok van tien drive-in-wonin- gen in Tilburg dat zondag werd getroffen door een gasexplosie, is zo zwaar beschadigd dat betreden van de woningen levens gevaarlijk is. Stutwerkzaamheden zijn in middels gestaakt en aan de vliegbasis Gilze Rijen is ge vraagd vliegtuigen vooral niet te laag te laten overvliegen. „Bij de minste trilling kan de zaak in elkaar storten", aldus wethouder W. Dijkstra -giste ren op een bewonersbijeen komst De gemeente Tilburg is op zoek naar een bedrijf dat in staat is de bouwval zo te bevei ligen. dat bewoners hun spul len nog kunnen redden alvo rens de boel wordt gesloopt. Mogelijk kan dit door het hele gebouw met stalen containers te ondersteunen. Door de me dedelingen van de wethouder laaiden de emoties onder de getroffen bewoners gisteren flink op. Dijkstra zei zich goed te kunnen voorstellen dat be paalde bezittingen grote emo tionele waarde kunnen heb ben, maar er mag volgens hem geen enkel risico worden ge nomen. Na overleg met verschillende verzekeringsmaatschappijen is gebleken dat van de verloren gegane spullen in veel geval len slechts een gedeelte van de dagwaarde zal worden ver goed omdat mensen onderver- zekerd waren. Het plaatselijke bureau voor rechtshulp is ge vraagd op zoek te gaan naar een advocaat die de gezamen lijke bewoners in deze kwestie juridisch kan bijstaan In dat verband is het belang rijk de oorzaak van de ontplof fing te weten, zodat mogelijk een aansprakelijkheidsproce dure kan worden opgestart. PARIS Als de Parijse mode-ontwerpers hun zin krijgen, volgt op de huidi ge warme zomer een uit bundige winter. Extrava gantie is het code-woord voor de shows, waarmee de couturiers het gese lecteerde publiek hun mode-dromenland voor zetten. Zo vlak na de vie ring van de tweehonderd ste verjaardag van de Franse Revolutie bljkt Pa rijs, ondanks alles, toch nog iets vorstelijks te heb ben. Al is het maar in de kleren. Voor de mannequins zijn de shows, zoals die deze week in de Franse hoofdstad worden gehouden, overigens bijna net zo inspannend als de Tour de France voor de wielrenners. In beide gevallen is het im mers zwoegen en zweten ge blazen in een schier tropische hitte. Het verschil zit 'm mis schien alleen in het feit, dat aan het einde van de mode- week en na ettelijke kilome ters plankier lopen niet een mannequin wordt gevierd, maar een couturier. De beste naar het oordeel van de jury mag de Gouden Vin gerhoed in ontvangst nemen. Lacroix zorgde alvast zelf voor bloemen. Letterlijk in de knop gesmoorde rozen op de stoel tjes en fraaie geborduurde exemplaren op een gewatteer de en doorstikte bruidsjurk van tafzij. Huize Lacroix vond de couture-show een geknipte gelegenheid voor een kleine rechtzetting. „Sommige vak bladen blijven het over „ver lies" hebben, waar wij als jong modehuis het over investerin gen hebben, onontbeerlijk om ons succes van morgen te ver zekeren. In 1989 zullen wij 50.000 kledingstukken hebben verkocht, 30.000 accessoires (sieraden, ceintuurs, halsdoe ken, handtassen), 70.000 bril monturen en dat alles over 117 verkooppunten. En op zondag 21 januari 1990 zal aan pers en vaklui over de hele wereld het eerste Christian Lacroix par fum worden voorgesteld". De Japanse Hanae Mori, on langs ridder geworden van het Franse Erelegioen, deed in haar défilé een revoluitonair tintje, voornamelijk rood. Voor de rest toonde zij een heel cou- ture-achtige collectie met heel haarfijne drapeersels, met veel kant, zijde en lamé en met kunstzinnige borduursels. Ha nae Mori is het indrukwek kendst als ze knipoogt naar haar eigen Japanse cultuur. Hier en daar een kimono mouw of drapeersels aan een kraagopslag, maar vooral sprookjesachtige avondgewa den van authentieke kimonos- tof, geweven in Kyoto en so ber versierd met bladgoudmo tieven. en wintercollectie voor de haute couture laat komend joie borduursels zien. Gianfranco Ferre ontwierp voor ange, zijden strapless avondjurk met een geborduurd foto: ap Jean-Louis Scherrer liet zich bij dit grijze, flanellen pak inspireren door India. De wijde mouwen zijn verfraaid met Cashmere bor duurwerk en een tulband completeert het geheel. foto: ap SCOUTING VIERT GROOTS WATERSPEKTAKEL: ROERMOND Het had „een indrukwekkende vloot van te gen zevenhonderd schepen en scheepjes uit heel Nederland" moeten worden, die gisteren om 15.00 uur over de Maas Roermond binnenkwam He laas. zo massaal, kleurrijk en vrolijk heeft het tafereel dat het Nationale Water Kamp (Nawaka) van vijfduizend wa ter-scouts moest inluiden, niet mogen zijn. Slechts een dertigtal boten lag op het afgesproken tijdstip voor de sluis van Roermond te wachten om geschut te wor den. De resterende scouts had den de voorkeur gegeven aan vroegere, en vooral koelere tijdstippen om te arriveren op de plaajs waar het tiendaags waterspektakel gaat plaatsvin den. Vijfduizend deelnemers uit binnen- en buitenland zullen tot 2 augustus het water rond het schiereiland „Oolderhuus- ke" op stelten zetten met hun kano's, lelievletten en „alles dat vaart". Wedstrijden, zwerftochten, roeien, zeilen, zwemmen en surfen; de mari tieme padvinders zijn er dol op. „Het aardige is het verschil dat je ziet tussen de nationali teiten van de deelnemers. De Engelsen lopen, geheel volgens hun volksaard, door dik en dun in hun uniformen. De Ne derlanders hebben alleen hun zwembroek aan", reageert Martijn Lamme van de Scou ting Nederland op de verslag gever die bij het woord „Scou- ting" vooral aan een zee van legergroene en marine-blauwe petjes en korte broeken denkt. Dat beeld blijkt even stereo tiep als verouderd, volgens Lamme. De dagen van het „heitje voor een karweitje" zijn voorbij en als deze Nawa ka één bedoeling heeft, dan is het wel dat cliché-beeld te veranderen. Goed, de padvin derij (de term wordt sinds 1973 al met meer gebruikt) mag dan door oprichter Baden Po well bedoeld zijn om jongens geestelijk en lichamelijk voor te bereiden op hun militaire dienst, de scout van nu is vooral een vlotte tiener. In de vele honderden tenten die op het kampterrein zijn opgezet zijn gitaar en mondharmonica nog rijkelijk aanwezig voor het gezang bij kampvuur, maar op deze bloedhete mid dag zijn vele scouts zonder schroom te vinden in de con sumptie-ruimte, gezeten achter een pilsje, sigaret in de mond hoek en top-40 muziek door de tent schallend. „De belangstelling voor Scou ting groeit nog steeds. In Ne derland tellen we nu al 125.000 leden", aldus Martijn Lamme. „Misschien is het daarom dat sponsors ons steeds vaker we ten te vinden." Lamme voegt eraan toe dat de Scouting er enkele jaren geleden achter kwam dat public relations en het beeld naar buiten toe zeer belangrijk kunnen zijn voor zo'n grote vereniging. Zo blij ken volgens hem maar weini gen te weten hoe milieu-vrien delijk deze club eigenlijk wel is. „De wereld schoner achter laten dan je die hebt aange troffen. Dat leren we onze mensen al vroeg". Wie aan Lamme's woorden twijfelt, kan over tien dagen kijken hoe de welpen, kabouters, do zen en kaderleden van de or ganisatie het terrein van „Ool- dehuuske" achter laten. „Zo'n 28.000 vrijwilligers zijn actief binnen de Scouting. Al lemaal gebruiken ze hun eigen specialismen en hobby's om dit soort evenementen geslaagd te maken. Op de Nawaka ver schijnt dagelijks een kamp krant, gemaakt met een aantal journalisten. We hebben een eigen radio-omroep, we onder houden radio-contacten met kampen in de hele wereld. De groep Noord-Holland regelt al tijd de beveiliging, dag en nacht. Zo ontstaat hier een ei gen stadje, een eigen cultuur. Dat is toch iets fantastisch?" De ruim vijfduizend scouts die deze dagen aanwezig zijn op de Nawaka zullen het Lamme ongetwijfeld nazeggen. Gezien de overgave waarmee het ter rein in drie dagen werd omge toverd van kale vlakte tot pro fessioneel kampeerterrein, lijkt niets een voorspoedig ver loop van dit vierjaarlijks eve nement in de weg te staan. JEAN-PIERRE GEELEN SUSKEENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Standaard Uitgeverij, Antwerp ROTTERDAM De Amsterdamse metaalhandel Magnus Inter national eist van het ministerie van VROM een voorlopige scha devergoeding van 175.000 gulden. Het bedrijf stelt het ministerie verantwoordelijk voor de commotie die is ontstaan rond het transport van een partij zinkresidu vanuit Rotterdam naar Bra zilië en wil de totale schade van 600.000 gulden op de staat ver halen. De eis tot schadevergoeding werd gisteren ingediend tijdens een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank dat het ministerie van VROM tegen Magnus heeft aangespannen. De staat eist dat het Amsterdamse bedrijf de 1000 ton zinkresidu die nog in de Rotterdamse Merwehaven ligt en dezelfde hoeveelheid die in het vrachtschip Pro Americana vanuit Brazilië op de terugweg is naar Rotterdam, op legale wijze terugstuurt naar de landen waar het oorsponkelijk vandaan komt. Het ministerie beschouwt het zinkresidu als chemisch afval, waarvoor de metaalhandel geen vergunning heeft om het op te slaan. Volgens de advocaat van Magnus, mr. B. ter Haar, heeft het mi nisterie ten onrechte de Braziliaanse autoriteiten gewaarschuwd, toen een tweede transport eind juni door de milieu-organisatie Greenpeace werd verijdeld. Zowel de export- als de losvergun- ningen waren in orde. Het bedrijf voelt zich niet meer verant woordelijk voor de lading die op het schip ligt, omdat die al ver kocht was aan een Braziliaanse firma. De vice-president van de rechtbank doet op 16 augustus uil Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „Geen discotheken, geen brommers, geen loslo pende honden, alleen prachtige stranden vol zon nende families". Callantsoog 1962: we hadden ruimte genoeg op het strand om kastelen te bouwen en sai weg te dromen... daar zelfs voor met handdruk. Dat was toen 1 normaal in 1962, ook in i droom. Tegenwoordig kan het I deren niet druk genoeg i maar 27 jaar geleden genij wij van de rust van Calla) oog: geen discotheken, g brommers, geen loslope honden, alleen prach stranden vol zonnende fa lies. En de rust die daar uitging werd nog eens ol troffen door die van de I nen. Maar het allerstilst het in het reservaat Zwanenwater', waar wijf na niet hardop durfdei praten uit angst dat de 1 derden soorten bijzon! vlinders en vogels voor a ons land zouden veria Soms meenden wij een lij zien drijven in één var twee meren, maar Enid ton 'deed' niet aan doder dus zou de werkelijkheid wel meevallen. Dat hoo we vurig, maar voor dé kerheid liepen we heel d tegen elkaar aan. CALLANTSOOG Tien jaar was ze en - dat zie je als je zelf al ruim 11 bent - in de bloei van haar leven. Ik had al •vele tegenslagen gekend, waarvan vooral een re cente zes min voor reke nen mij nogal dwars zat, maar bij deze blonde gie chel fleurde ik helemaal op. Zij straalde altijd en eeuwig, alsof de hele we reld aan haar voeten lag. In werkelijkheid zat aan het eind van haar gesan- daalde maatje 34 een ma ger joch, dat zich door haar het hoofd op hol liet brengen zoals dat al leen op vakanties kan. Callantsoog was die zomer van ons. Onze families had den in hetzelfde pension een kamer gehuurd, vlak bij het gezellige dorpsplein van dit Noordhollandse badplaatsje. Onze eerste ontmoeting was binnen tien minuten na aan komst een feit en drie minu ten later een succes. Ik dronk van de woordenstroom uit haar mond en zij laafde zich aan mijn gestamel. Wat wij deelden was de liefde voor de boeken van Enid Blyton. Elke ochtend renden we naar de bibliotheek om een oud 'De Vijf-je in te ruilen voor een nieuw. De vijf kinderen plus hond uit Blytons verhalen beleef den hun avonturen dikwijls aan de kust. En dus trokken ook wij elke dag een paar uur door de duinen en pro beerden in verboden bunkers te kruipen. Ook speurden we de zee af naar eilanden waar geheimzinnige kampvuren brandden of iemand met een oude scheepslantaarn zwaai de. Een bende smokkelaars zagen we nooit, maar we voelden beiden dat we er steeds zeer dichtbij waren. Een ontmoeting met boos wichten was nog maar een kwestie van tijd en zou zeker binnen de vier weken van onze vakantie plaatsvinden. Dat de invasie van de Bataaf se Republiek door de Engel sen en Russen hier had plaatsgevonden wisten we toen nog niet. Bovendien wa ren we daar al te laat voor, want het gebeurde in 1799. Romantisch Hoewel we eikaars gezel schap meer dan interessant vonden, hebben we elkaar nooit gekust. Daarvoor wa ren we te jong, dat zeg ik eerlijk. Bovendien was onze echte passie de misdaad. En als ik al romantisch van haar droomde, was dat op een heldhaftige manier. Zij lag geboeid en ik bevrijdde haar. Eén keer bedankte zij me Interessant voor de geest van een avontuurlijk kind is nog al tijd het idee dat het badplaatsje bij een superstorm van de kaart zou verdwijnen als Rijkswaterstaat het strand niet regel matig zou ophogen. Want de kustlijn van Callantsoog behoort tot het lievelingseten van de Noordzee. foto: sp Flarden Eindelijk ben ik teru keerd naar Callantsoog, n de vakantievreugde van voel ik er als eind-deri' niet meer. Maar ik weet ker dat het fijn was. Het een diepe, zorgeloze levi vreugde, omdat ik alle had en geen geld. Af enj als ik een plekje herken ik flarden van die zomei, voel ik een traan in i< hart. Zo heeft iedereen dierbare plekjes, zo nie: Callantsoog dan toch eri! anders. Maar ook zonder I, inneringen is Callantsoog, gezellig familiebadplaa' met een paar duizend in ners die verdienen aan. tienduizenden bezoekers. De 10- en 11-jarigen di, nu rondlopen doen niet r, denken aan 'De Vijf op a tuur'-lezers uit mijn Toch is er ook voor hen veel spannends te fantasy Dat betreft dan niet n; een zich struikelend orr|| dende Duitse familie, Callantsoog bezit het ou, (sinds 1973) en groé naaktstrand van Nederlj, Maar interessant voor] geest van een avontuu^ kind is natuurlijk nog het idee dat het badplaf bij een superstorm vart kaart zou verdwijnen Rijkswaterstaat het stl niet regelmatig zou ophq Want de kustlijn van I lantsoog behoort tot het, velingseten van de Noord Het zand voor die onnat lijke interventie werd uit de Waddenzee gehj maar sinds een paar jaar het dichterbij gelegen So pengat. Dat was wel goej per, maar had als nadelig volg dat toeristen met dé toren plotseling allerlei I naten en kogels uit de Tl de Wereldoorlog in de n we strandlaag begonnel vinden. Een grote sch» maak heeft alle gevaar middels weggenomen. Een detector om de aar zigheid van vakantie!*1 meisjes uit 1962 aan te toi* bestaat er helaas niet. 5' niet in de boeken van I5 Blyton. f HERMAN JANjj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4