Corner in Zeeland is big business Idol Moermantherapie jlijft onduidelijk Berichtgeving Milieudefensie is schandalig' ALS DE VERKOOP MAAR GEEN UITVERKOOP WORDT" IEUWO ïieuw instrument meet erzuring nauwkeuriger Politie zonder toestemming opgetreden bij gijzeling BINNENLAND CeidócSoiwmU DINSDAG 25 IULI 1989 PAGINA 3 ol RECHT In een aantal ge- 10 len die eigenlijk op geen an- e manier verklaard kunnen ifden zijn kankerpatiënten "bor" of „tijdens" de (uit een ai et bestaande) Moerman-the- teiie genezen Deze conclusie ofkt de radiotherapeut-onco- en cytoloog S de Graaf uit resultaten van een onder- k van de Alkmaarse Moer en n-arts J Wiese. Het rapport, n nog wat moet worden „bij- v chaafd", verschijnt waar- ïjnlijk dit najaar. Wiese kreeg in januari 1987 een subsi die van 120.000 gulden van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur voor zijn studie. De Graaf, een „regulier" arts, is voorzitter van de toen ingestelde begeleidingscommis sie. Wiese heeft zich beperkt tot het bestuderen van gegevens van genezen patiënten, zodat het bij voorbeeld niet mogelijk is om aan te geven bij welk percenta ge van de patiënten de Moer mantherapie effect heeft. Wiese hoopt dat er nu ook een onder zoek zal komen waarbij kan kerpatiënten tijdens de behan deling worden gevolgd. Bij zijn studie waren 350 patiënten be trokken. Volgens De Graaf was een groot deel van de gevallen niet bruikbaar, bij voorbeeld omdat gegevens ontbraken die nodig zijn voor een goed inzicht in het verloop. Uiteindelijk zijn er 35 gevallen overgebleven waarvan moet worden aange nomen dat de Moermantherapie op z'n minst een rol heeft ge speeld, aldus De Graaf. De pa tiënten zijn genezen of de groei van de tumor is geremd. Er zit ten ongeveer tien patiënten bij die door de gewone geneeskun de al waren opgegeven. Ande ren hadden bijvoorbeeld che motherapie geweigerd en alleen de Moermantherapie gevolgd. NS mag voor 502 min materieel aanschaffen UTRECHT Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Ne derlandse Spoorwegen goedkeuring verleend voor de aanschaf van 116 dubbeldeksrijtuigen en 38 locomotie ven. Het gaat daarbij om een bedrag van 502 miljoen gulden. Het mate rieel wordt vanaf 1991 geleidelijk ge leverd. NS heeft het materieel nodig om de groei van het aantal reizigers op te kunnen vangen. De investe ring heeft geen invloed op de finan ciële bijdrage die NS van het Rijk krijgt omdat de jaarlijkse kosten van de investering worden gedekt door de opbrengsten uit de vervoersgroei, aldus het ministerie. (Vervolg van de voorpagina) WASSENAAR Directeur Van der Heijden van het RIVM reageerde vanmorgen voor de KRO-radio fel op de beweringen van Milieudefensie. Volgens Van der Heijden is het theo retisch mogelijk dat er een verhoogde concentratie dioxine in melkpakken aanwezig is, maar zal deze in de praktijk geen schade toebrengen aan de volksgezondheid. Met dergelijke berichten veroorzaakt Milieudefensie onnodige paniek, meent Van der Heijden, die zelfs de kwalificatie „schandalig" aan de be richtgeving verbond. Volgens hem zijn er met betrekking tot de dioxine grotere prioriteiten en staat de ver meende vergiftiging in melkpakken op de laatste plaats. Gisteren maakte de Vereniging Mi lieudefensie bekend dat onderzoeken in het buitenland hebben aangetoond dat gebleekt karton dioxine kan ver oorzaken. Uit de buitenlandse gege vens zou blijken dat de hoeveelheid dioxine in melk uit pakken aanzien lijk hoger ligt dan in melk in glazen en plastic flessen. Het bleken van papier en karton is in principe niet nodig maar wordt ge daan omdat wit mooier wordt gevon den. Volgens milieudefensie zijn er ook bleektechnieken bekend waarbij nauwelijks of geen dioxines achter blijven. De vereniging heeft er bij het ministerie op aangedrongen snel een einde te maken aan het bleken van papier met behulp van chloor of chloorhoudende produkten. Het alternatief van de kartonnen verpakking, de fles, is de afgelopen jaren in populariteit gedaald. Ook bij Menken-Van Grieken Landbouw worden er minder flessen verkocht. Volgens directeur Van Grieken kle ven er ook aan flessen de nodige be zwaren. „Voor het schoonmaken daarvan heb je bijvoorbeeld chemica liën nodig. Wij kijken regelmatig naar milieu-aspecten, maar ie moet daarbij het gehele proces in de gaten houden". let is gelukt. Jaren geleden is Zeeland begonnen zichzelf verkopen als toeristische lekkernij en het afgelopen 'eekeinde moesten mensen die in Domburg een hotelka- ner wilden hebben, genoegen nemen met een bed in eT?ergen op Zoom. Hoewel de officiële cijfers pas in sep- Is ember bekend zullen zijn, is iedereen het er wel over tyens dat Zeeland voor het eerst in de vaderlandse ge- oifchiedenis populairder is bij de toerist dan Drenthe en de n feluwe. De Hollandse Rivièra bestaat, maar de vogels 10( ïebben het er steeds minder naar hun zin. fiMBURG „Aber nsie, Hansie, komm ja 1 ch endlich hier!" De ieder heeft het niet er. Hansie wil niet van strand af, hij staat met scheppie in z'n hand nikstijf onderaan de trap, ia^ wijl zijn muttie al bijna ~nvenaan is. „Vooruut ig, lopen", roept een ieder met kroost die net orbij komt en het joch n zetje geeft. Dat helpt. Ia h, endlich, endlich. atmke, danke", roept de litse naar de Zeeuwse, ja, 't is wel goed id|eid". de zon ondergaat en het rste frisse windje over het eft and waait, komt er, als op teken, een eind aan weer dagje op het Zeeuwse )U{id. In luttele minuten heb- honderdduizenden men- zich omgekleed en zijn op I naar hun camping, hotel, sion of Zimmer mit Früh- Ze behoren tot de ge- ■kkigen, want Zeeland zit B, propvol. Bner in Zeeland die Husse tochtjes langs stille anden zijn nostalgie, ze be usan alleen nog in dat liedje. t®mer in Zeeland is big busi- is geworden. Zomer in Zee- id is massatoerisme, met listers en Nederlanders zij ld«èi zij in de file, op het par keerterrein, in de tent, op het and en op de terrasjes, het weekeinde begon het. ivrouw De Munk, woord- ?rder van de provinciale rV: i.Een invasie. In een im van tijd was alles langs kust vol. Vol met hoofdlet- s". Een Hagenaar weet het precies. „We waren ensdag al naar de camping la", (aan. Wel drukker dan nor- al, maar toch nog redelijk itig. We hadden een mooi kkie, lekker wat ruimte om s heen. Man, je zou nergens Iers meer naartoe willen, u slaap ik in de vakantie al- N VANDAAG C\ IN HET VJ tijd uit. Niet voor dag en dauw uit de veren, toe zeg, dat moet ik het hele jaar al. Dus ik word zaterdag wakker, zo een uur of half tien, steek m'n kop uit de tent: he-le-maal vol! De haringen van de buurman stonden naast die van mij. Ik wist niet wat ik zag, zó druk heb ik het in Zuid-Frankrijk nog nooit gezien". .TPrecies!", zegt mevrouw De Munk van de VVV. „Enorm veel mensen die anders naar de Middellandse Zee gaan, zijn dit jaar in eigen land gebleven. Negen van de tien vakantie gangers willen maar twee din gen: zon en zee. Normaal kun je die niet tegelijk in Neder land krijgen, dus trekt ieder een naar het zuiden. Maar dat is een enorm eind rijden en in deze tijd nog idioot druk ook. Bovendien krijgen mensen meer vakanties, waardoor de zomervakantie korter wordt en doorgaans ook minder duur. Dus nu het hier al zo lang zulk schitterend weer is, hebben heel veel mensen erop gegokt dat het ook in hun va kantie wel mooi weer zou zijn. Helaas hebben heel veel va kantiegangers echter niet van te voren geboekt, maar ge wacht of het inderdaad mooi zou worden. En die zijn dus op het laatste moment naar Zee land gegaan. Juist die groep, dus die op de bonnefooi gaat en doorgaans niet weet hoe lang ze zullen blijven, geeft de grootste problemen. Die kun nen soms nergens meer te- Na het weekeinde werd het iets minder, maar iedereen die tot en met zondag met een plaatsje achteraf genoegen moest nemen, soms tientallen kilometers van het water, is ten al overbevolkt zijn, zitten zonder uitzonderine vol. Niet overal geven Nederlandse en Duitse moeders eikaars kroost een duwtje in de rug. In Renesse houden de Zeeuwen elk jaar weer hun hart vast als het vakantie wordt. Dit plaats je op Schouwen-Duiveland is 's zomers het centrum van vooral jonge vakantiegangers. En dat betekent steevast schoppen, slaan, gooien en vernielen. Andere gemeenten menen dat het aan Renesse zelf ligt: moet je maar geen toestemming geven om het ene café na het andere te laten bouwen en de ene disco na de andere. 'Domburg, op Walcheren, heeft van zijn hoofdstraat een boule vard met hotels, restaurants en een enkele winkel gemaakt. Reden: daarmee trek je 'nor maal' publiek, gezinnen die een leuke vakantie willen met de zee vlakbij en verder geen gedonder. Op de Kabbelaarsbank, wer kelijk in the middle of now herehalverwege de 'binnen kant' van de Brouwersdam, den verkocht, maar Vendora do zag er brood in en kocht het hele plan om er een va kantiepark van te maken. Dat is wel ongeveer de maatstaf: als Center Pares of Vendorado reden zien ergens een park te exploiteren, dan weet je als provincie zeker dat je toeris tisch beleid gisterochtend meteen weer hebben ze het weer anders zoeken. En die hebben daan. Daar verrijst Port Zélan- alle lege plekken de, een Hollandse Rivièra met vuld. Op de grote campings is stijlvolle witte huizen met nog slechts hier en daar een plekje, hoofdzakelijk op de zo geheten overloopterreinen - een groot, kaal stuk grond waar je, hutje bij mutje, je tent neer kunt zetten, maar meer ook niet. De mini-campings, die doorgaans met vijf, zes ten- rode daken op een schierei land waar de watersporter zijn grote passie kan botvieren door alleen maar de schuifpui open te doen. Het was de be doeling dat de huizen, tussen de 150.000 en 300.000 gulden, aan particulieren zouden wor- Herrie „Dat kan nou allemaal wel wezen", zegt een wat oudere Zeeuw, die uit zo'n Frans aan doende, wat afgebladderde vil la achter de duinen komt aan- stiefelen, „dat kan nou wel wezen, maar het toerisme maakt ook veel kapot, hoor. Je zou hier straks eens moeten komen, als al die mensen weer weg zijn. Ach meneer, dan zie je pas echt hoe mooi Zeeland is. Nou is 't zo'n herrie en zo'n drukte, wat moet ik ermee, ik kan d'r niet aan wennen". Nee, bang om een klap op z'n kop te krijgen is-ie niet, dat valt hier wel mee. Hij maakt zich meer zorgen om de vo gels, om het water, om de vis sen. Want die hebben het niet zo op al die mensen. Hij is bang dat zijn Zeeland straks zijn Zeeland niet meer is. Toerisme - sommigen noemen het de meest vernederende manier om aan de kost te ko men. En in Zeeland zijn ze bang dat na het graan, het fruit, de mosselen en de oes ters nu ook de natuur zichzelf zal moeten inleveren. Het aan tal vogels is het laatste jaar aanzienlijk afgenomen, al weet niemand waardoor dat precies komt. Het is niet uitgesloten dat de stormvloedkering in de Oosterschelde de boosdoener is. Met de getijdestroom kwam altijd veel voedsel van de Noordzee naar de Oosterschel de en men vreest dat er nu te weinig voedsel naar dat gebied stroomt om alle organismen te voeden. Milieugroepen en Rijkswater staat hebben echter al om het hardst geroepen dat recreatie het grootste gevaar is voor het Oosterscheldegebied, waarom heen zich het merendeel van de recreatie in Zeeland af speelt. Surfers en pleziervaar tuigen verstoren de rust die het gebied zo hard nodig heeft en daarnaast groeit het aantal campings en jachthavens als kool. „Het zal", zegt de oude Zeeuw, „het zal misschien niet zo'n vaart lopen, ik ben mis schien somber van mezelf, maar ik mag hopen dat de verkoop van Zeeland geen uit verkoop wordt" DICK HOFLAND INHEM De Kema in Arnhem heeft een instru- ent ontwikkeld waarmee de verzuring van het mi ni zeer nauwkeurig kan worden gemeten. Het gaat i een apparaat waarmee de hoeveelheid ammoniak n worden gemeten. Ammoniak is een van de belang- kste verzurende stoffen'in het milieu. Tot nu toe was t onmogelijk om het ammoniak-gehalte nauwkeurig meten. t apparaat meet de hoeveelheid ammoniak met behulp van laserstraal. Het is ontwikkeld voor onderzoek naar zure re- 1 in bossen en heidegebieden in Nederland. Bij Elspeet staat imenteel een proefopstelling. Volgens de Kema kan het in- (ument ook voor andere doeleinden worden gebruikt, zoals het ften van ammoniakuitstoot door elektriciteitscentrales. gevolg van de intensieve bemesting in de landbouw komt 13 Irlijks 250 000 ton ammoniak in het Nederlandse milieu. Tot 16 toe werd de ammoniakuitstoot echter niet gemeten in het 26 idelijk meetnet voor luchtverontreiniging. Met behulp van Kema-instrument komen er nu nauwkeurige gegevens, die belang zijn voor de bestrijding van de zure regen, n het onderzoek naar ammoniak-uitstoot wordt meegewerkt )r het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne IVM) en de Rijksuniversiteit Utrecht. D66 treedt toe tot fractie Euro- Liberalen DEN HAAG D66 is giste ren toegetreden tot de Euro pese Liberale fractie. De partij moest daarvoor aan een aantal voorwaarden vol doen, waarvan de belangrijk ste was dat zij zich volledig achter het verkiezingspro- tramma van de Europese Li eralen zou scharen. Volgens een woordvoerder van D66 is deze stap van tevoren aan de kiezers duidelijk gemaakt. Tij dens het D66-congres in Maas tricht dat gewijd was aan de Europese verkiezingen, heeft de partij in een resolutie uitge sproken dat de voorkeur uit ging naar de vorming van een zelfstandige fractie met geest verwante partijen. Als tweede mogelijkheid werd toen al ge opteerd voor toetreding tot de liberale fractie. E KNOLLEN Tour Daags na de Tourfinish in Parijs is in Geldermalsen de Tour de Frats gestart. Tachtig jongens en meisjes klommen gisteren op de fiets voor een tiendaagse tocht van 800 kilometer door ons land. Overnacht wordt in sporthallen. Het is niet de enige vaderlandse jeugdtour, elders zijn gisteren nog twee rondes begonnen. foto: anp APELDOORN ARNHEM De dramatische ont knoping van het gijze lingsdrama op 22 juni van de Apeldoornse kolonel K. van de Kieft blijft in nevelen gehuld. Een onderzoek door de rijksre cherche heeft geen duidelijk heid kunnen verschaffen over de vraag hoe het mogelijk was dat de 56-jarige kolonel door een politiekogel dodelijk werd geraakt in plaats van de 33-ja- rige Westduitse gijzelnemer. Wel is duidelijk geworden dat alle ingezette politieteams zon der toestemming van Justitie zijn opgetreden. Een scherpschutter schoot de kolonel dood in een poging de gijzeling te beëindigen. Hij vuurde twee kogels op de Westduitser af. De eerste ket- restatieteam in te mogen zet ten. De rijkspolitie in Apel doorn heeft geen toestemming gevraagd om de machinepisto- ste af op de voorruit van de len naar Arnhem te mogen auto. De tweede drong wel door de ruit en trof de kolonel in het hoofd. Volgens de Arn hemse hoofdofficier van justi tie S van Gend is het ondui delijk hoe Van de Kieft in de baan van het schot terecht is gekomen. „Het is voor ieder een zeer onbevredigend dat deze cruciale vraag niet is op gehelderd" Geen van de betrokken poli tiekorpsen heeft zich overi gens aan de formele regels ge houden. De gemeentepolitie Apeldoorn heeft verzuimd toe stemming te vragen om het ar- vervoeren. En de gemeentepo litie Arnhem heeft geen toe stemming gevraagd voor het inzetten van scherpschutters. Hoewel de scherpschutters formeel niet bij de gijzeling hadden mogen zijn, was het volgens Van Gend wel ge rechtvaardigd dat er geschoten werd: „Het was een levensbe dreigende situatie. Er mocht geschoten worden en er is ge schoten door de best opgeleide man met het beste wapen. Al leen de man en het wapen hadden daar niet mogen zijn", aldus de hoofdofficier. Man aasde op beloning ZEIST In Arnhem is gister middag een man aangehouden die „via listige kunstgrepen" de beloning van 25.000 gulden in de zaak-Fagel probeerde op te strijken. Het gaat om een 21-jarige persoon zonder vaste woon- of verblijfplaats Een woordvoerder van het recher chebijstandsteam in Zeist, dat zich met de moord op restau ranthouder Gerard Fagel be zighoudt, wilde niet meer in formatie over de aanhouding geven. Kijken naar vertrekkers In deze mooie zomer is in ons land een heel eigen vorm van recreatie mogelijk. Je laat de landge noten in het vliegtuig stappen op weg naar het even zonnige zuiden en blijft zelf zitten waar je zit, langs de startbaan van Schiphol, in een klapstoel, wat lekkers bij de hand en in het zonnetje. foto: dijkstra Bloedbank komt met elektronisch codicil GRONINGEN De Bloed- uit. Het elektronische codicil cellen en bloedkeuringen bank voor Groningen en is een plastic kaart met een kunnen via de elektronische Drenthe van het Rode Kruis chip waarin alle relevante kaart in een keer op een geeft dit najaar bij wijze van gegevens van de bloeddonor beeldscherm worden opge- experiment tweeduizend worden vastgelegd. Persona- roepen. Bovendien is het sy- elektronische codicils onder lia en informatie over bloed- steem veiliger en kan er een deel van haar donoren groep, rhesusfactor, weefsel- sneller worden gewerkt. 'Kleuter jufen gymmeester keren terug op basisschool DEN HAAG - De pabo's, pe dagogische academies voor het basisonderwijs, moeten studen ten na enkele jaren een keuze mogelijkheid bieden. Zij zou den bij voorbeeld kunnen kie zen voor een specialisatie ge richt op het lesgeven aan jon gere kinderen of aan kinderen in de hogere groepen. Na vier jaar ongedeeld basisonderwijs doet de 'kleuterjuf' haar/zijn herintrede. In een notitie aan de onderwij sorganisaties en de Tweede Kamer schrijft minister Deet- man dat het onderwijs aan leerlingen van 4 tot 8 jaar een belangrijke plaats moet krijgen 'gezien de cruciale betekenis van deze leeftijdsperiode voor de ontwikkeling van de basis vaardigheden van het kind'. De minister reageert hiermee op aanbevelingen van de ad viesraad voor het basisonder wijs. In de eerste jaren van de pabo moeten studenten hoe dan ook de „instrumentele vaardighe den" (taal, rekenen) verkrij gen. 'Daarna kan de pabo-stu dent een keuze maken voor onderwerpen die dan bij zijn diploma worden vermeld. Een schoolbestuur kan dan reke ning houden met die specifie ke bekwaamheden. Keuzemogelijkheden bieden tevens een oplossing voor de overbelasting van het pabo programma. Daardoor is het volgens Deetman niet nodig om, zoals de adviesraad voor stelde, bepaalde onderdelen in het programma te schrappen. Minister Deetman wil echter wel het onderdeel lichamelijke opvoeding in het komend overleg ter discussie stellen. Als ook het onderwijsveld de wenselijkheid daarvan inziet, zou de opleiding voor het vak lichamelijke opvoeding kun nen worden verplaatst naar de academie voor lichamelijke opvoeding. Ook het vak En gels voor de hoogste groepen van de basisschool zou de vorm van een specialisatie kunnen krijgen, eventueel via nascholing. Nascholing De minister verwerpt de aan beveling om een gefaseerde loopbaan voor het basisonder wijs In te voeren (student-le raar, beginnende leraar, ju nior-leraar en senior-leraar, gekoppeld aan een nascho lingstraject en een oplopend salaris) Deetman wil de scho len immers zeggenschap geven over de wijze van nascholing van personeel en meer vrij heid voor een eigen perso neelsbeleid. Hartstichting wil 50 procent meer hartoperaties per jaar UTRECHT Vanwege de lange wachtlijsten voor hartoperaties en een verwachte toename van het aantal hartpatiënten, voor ziet de Nederlandse Hartstichting een uitbreiding van het aantal operaties met 50 procent tot zo'n 15.000 per jaar. Het advies van de Begeleidingscommissie Hartchirurgie om 12.500 operaties per jaar mogelijk te- maken, is „veel te voorzichtig", aldus directeur W. Stiggelbout van de Hartstichting. Vorige week trok het Zwolse ziekenhuis De Weezenlanden aan de bel om het landelijk toegestane aantal van 10.800 hartopera ties met spoed te verhogen. Eerder spraken de verenigen van hartpatiënten hun bezorgdheid uit over de groeiende wachtlij sten, waardoor voor honderden patiënten een „onrustbarende en levensbedreigende situatie" is ontstaan. Volgens Stiggelbout overlijden per jaar meer dan honderd hart patiënten die op de wachtlijst staan. Uitbreiding van het aantal operaties is daarom geboden. De ziekenhuizen moeten zich ook bezinnen op een doelmatiger gebruik van de middelen en een efficiëntere inzet van personeel. Het ministerie van Volksge zondheid zal de zaak opnieuw bestuderen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3