Sou/tont impossible Lemond slaagt SPORT 10 10 11 12 13 14 14 Dubbel succes Monique Knol TOUR DE FRANCE J Persoonlijke schrijfmap MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA 9 [amilton Richardson rijgt onderscheiding OTTERDAM Hamilton Ri- jardson heeft gisteren voor hvang van de laatste wedstrijd n het verrassend door Nederland iree zeges op Baltimore) gewon- h wereldhaventoernooi uit han- n van KNBSB-voorzitter Peter janen de gouden ereplaquette van lbond. „Hot Shot Hammie", een Ir uit de jaren zestig en zeventig, jrd toegezongen door de toe- louwers van het derde en eerste nk Richardson, lang werkzaam de gemeente Rotterdam, ver- •kt binnenkort naar de Antillen i zich op Sint Maarten te vesti- Monique Knol gaat voor de tweede keer afgelopen weekeinde als winnares over de streep. L'ISLE D'ABEAU De twee laatste etappes van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen hebben de terugkeer te zien gegeven van Monique Knol. Waar Matthieu Hermans aan het ein de van de rit over 127 kilometer van Aix-les-Bains naar l'Isle d'Abeau, niet slaagde, dat lukte Knol wel. De olympisch kampioene maakte het voorbereidende werk van haar ploeg af en zegevierde in de massaspurt. Het was haar derde etappezege. Knol won ook gisteren de slotrit, een etap pe van 63 kilometer over een par koers in Parijs. Zij bleef in de eindsprint de West- duitse Paulitz en de Amerikaanse Zack voor. Voor de olympisch kam pioene waren het de derde en vierde triomf in de Tour. Eerder won zij de tweede en derde etappe. De laatste rit bracht geen-wij zigingen in het klassement teweeg. Dat betekende dat de Francaise Je- annie Longo de Tour won, met grote voorsprong op de „concurrentie". Beste Nederlandse in het eindklasse ment was Angela Loohuis die twin tigste werd. Supportersrel bij start Frans voetbal NICE De Franse doelman Joel Bats is zaterdagavond licht gewond geraakt toen de bus, die zijn team Paris Saint-Ger- main naar huis moest brengen, werd aangevallen door woe dende supporters van Nice, die de ruiten ingooiden. Bats liep snij wonden op door het gebroken glas. Volgens de politie lie ten de Parijse spelers zich ook niet onbetuigd. Ze stormden de bus uit en sloegen erop los. Twee aanhangers van Nice moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De moeilijkheden begonnen al tijdens de wedstrijd, die in 3-3 zou eindigen. In de 65e minuut werd Nice-doelman Fabien Piveteau uit het veld gestuurd, nadat hij duwend en trek kend zijn gelijk probeerde te halen bij scheidsrechter Anto- nie Hirtz. Door het wegsturen van Piveteau en het omstre den doelpunt raakte de menigte in het stadion buiten zinnen. Nice-manager Mario Innocentini haalde zijn spelers eerst nog van het veld, voordat het emotionele duel kon worden her vat. Hirtz, die een regen van stenen en flessen naar het hoofd kreeg, moest zich onder politiebegeleiding stellen. mrndL*- "T, - Tijdrit Lemond van start tot slot 3ARIJS De voorsprong van Greg LeMond op Laurent Fig- ïon tijdens de afsluitende individuele tijdrit van 24,5 kilome- er was: 5 km: LeMond 6 sec 10 km: LeMond 18 sec 12 km: LeMond 21 sec 14,5 km: LeMond 25 sec 16 km: LeMond 29 sec 17 km: LeMond 37 sec 21 km: LeMond 44 sec 24,5 km: LeMond 58 sec isiireg Lemond (boven) en Laurent Fignon tijdens de laatste leters van hun laatste tijdrit die de Tour de France een dra- latisch slotakkoord gaf. FOTO'S: ANP/AP PARIJS Voor de eer ste keer in zijn loopbaan als beroepsrenner heeft Laurent Fignon in het openbaar gehuild. Het verdriet van de spijker harde Parijzenaar om de verloren Tour duurde een kwartier. Tien meter verder stelde Greg Lemond al even ont hutst vast dat hij voor de tweede keer in zijn leven de Tour de France had ge wonnen. Met acht seconden in de afsluitende tijdrit over 24,5 kilometer. Acht tellen in een wedstrijd over 3250 kilometer, waar 87 uur, 38 minuten en 35 seconden voor stond. „Impossible", meende de Amerikaan. In de ochtend was Lemond, zoals alle andere coureurs, op zijn gemakje het par koers tussen de musea van Versailles en Parijs' be roemde boulevard Champs Elysées gaan verkennen. De weg liep licht af. Le mond moest vijftig secon den goedmaken op de thuisrijder. „Impossible op dit parkoers", meende Le mond. „Twintig seconden, meer winst zit er niet in". De Tourwinnaar van 1986 verzoende zich al met de tweede plaats in het eind klassement, niet gek voor iemand die compleet afge schreven was en een maand geleden nog nauwelijks vooruit te branden was. Lemond wilde desondanks nog een keer alles geven, al was het maar voor de derde etappezege, die zijn prijs in de criteriums en zijn vol gende contract zouden kun nen verhogen. Hij was on middellijk in cadans, kreeg al snel de voor hem gestarte Delgado in zicht en finishte met het record-gemiddelde van 54,545 km/u. In paniek Fignon had als voordeel dat hij na Lemond mocht star ten. In wezen kon hij niet meer verliezen. De marge van vijftig seconden leek veilig en hij werd voortdu rend op de hoogte gehou den van de verschillen. Kennelijk raakte hij in pa niek toen hij na zes kilome ter al vijftien seconden had ingeleverd. Zijn lichaam schokte zwaar terwijl Le mond ondanks zijn zware versnelling de aërodynami sche zit vasthield. De laatste kilometer was voor Fignon een martelgang. De laatste bocht vloog hij bijna uit, omdat de zwarte sneeuw al voor zijn ogen neerdwarrel de. Het laatste restje winst ging op het laatste rechte stukje van de Champs Elysées, een reep vals plat, verloren. De klok tikte gestaag en onverbiddellijk. Lemond, die niets had ge hoord onderweg, werd van zijn mogelijke Tourzege op de hoogte gesteld toen Fig non de eindstreep naderde. Lemond smeekte zijn om standers en de hogere macht: „Als hij wint, laat het niet met eén seconde zijn". Het was anders. Fig non, uitgeput, verloor. Met acht seconden. De Tour had nog nooit zoiets beleefd. Eén seconde „Direkt na de finish ben ik afgestapt om op Fignon te wachten. Ik dacht even dat ik met één seconde verschil de Tour verloren had. De Franse speaker telde de se conden af. Ik zal het wel verkeerd hebben begre pen", zei de Tour-winnaar Laurent Fignon staat met een strak gezicht voor zich uit te kijken tijdens de huldiging van de winnaars van de Tour de France. Greg Lemond staat er aanzienlijk uitbundiger bij. FOTO: ANP als eerste reactie. „Toen ik 's morgens het parcours verkende gaf ik me geen stuiver kans op de overwinning. Ik ging uit van een maximale winst van dertig seconden. Waar schijnlijk was Fignon net zo nerveus als ik. Hij had alles te verliezen. Ik niets. Ik ben voluit begonnen, alles eruit gegooid. Kom je na vijf kilometer niet meer vooruit, jammer dan. Dan had ik me niets te verwij ten gehad. De benen waren echter in supervorm. Ik heb voortdurend het verzet 54x12 kunnen rijden. Dat gaf me veel vertrouwen". Slechts één keer informeer de de Amerikaan onderweg naar de tussentijd van zijn rivaal. „Ik had snel tien se conden voorsprong. Daarna heb ik verzocht de tussen tijden niet meer door te ge ven. Ik wilde me volledig op de koers concentreren". Lemond, die in Nederland drie criteriums zal afwer ken, keek nog even terug naar drie jaar geleden toen hij óp de Champs-Elysees ook de gele trui over de schouders kreeg. „Die over winning kan niet in de schaduw staan van deze triomf. Ik heb dit succes aan een kleine groep men sen te danken. Ik was al af geschreven. Slechts een en keling hield vertrouwen in mijn come-back", zei Le mond. Zijn vrouw Kathy kon nauwelijks een woord uitbrengen. „Ik heb mijn ogen en oren dicht gehou den. Iedereen zei dat Greg het niet had gered. Pas toen ik hem in mijn armen had, begreep ik dat hij toch de winnaar was". Slechte verliezer Laurent Fignon toonde zich geen al te beste verliezer. De stoïcijnse Parijzenaar re ageerde het verlies af op een Franse cameraman, die een flinke schop kreeg. Op het podium waS| er slechts een korte blik in de rich ting van Lemond. „Wat kon ik tegen hem zeggen. Wat moest hij tegen mij zeggen. Voor hem is het een grote ontgoocheling. Ik zou gek geworden zijn als ik met acht seconden de Tour had verloren", aldus Lemond. Zijn verslagen rivaal was kort in zijn reactie. „Er valt hierover niets te zeggen". Acht seconden verschil in drie weken koers. Fignon kon het zich, net als de dui zenden supporters, moeilijk voorstellen. „Of het nu met acht, tien, 20 of 30 seconden verschil is, het is duidelijk, dat ik de gele trui ben kwijtgeraakt". De tweevoudig winnaar zei ook nog dat dit hem al eens was overkomen. In 1984 verloor hij de Giro ook op het laatste moment nog aan Francesco Moser. „Sport is nu eenmaal een zaak van overwinningen en nederla gen. Ik ga gewoon door. Het leven houdt hier niet op". Fignon klaagde nog wat zwakjes over een blessure aan het zitvlak. „Ik kon nauwelijks in het zadel zit ten. Ik heb er de laatste da gen veel last van gehad en slecht geslapen. Het was zo erg, dat ik zondagmorgen nog aan mijn start twijfelde. Toch waren de benen goed. Maar dat was niet voldoen de. Verder kan ik alleen zeggen dat Greg een super tijdrit heeft gereden. Hij is een groot kampioen", bracht Fignon er nog uit voordat hij de journalisten van zich afschudde. Ploegbaas Cyrille Guimard sloot zich bij de woorden van zijn ontluisterde kop man aan. „Acht seconden op 3500 kilometer, dat is weinig. Maar het is nu een maal een wet in de sport. Laurent heeft wel vaker te genslagen gehad. Hij is er steeds bovenop gekomen. Over een paar weken rijdt hij weer bij de besten in het peloton". Guimaïd verklaarde dat door de zadelpijn het trai ningsprogramma van Fig non 's ochtends moest wor den aangepast. „In plaats van een kilometer of 40, 50, heeft hij er niet meer dan 25 afgelegd. En dan nog al leen staande op de pedalen? dansend. Op de Champs- Elysées was ook heel duide lijk te zien, dat hij zijn lijn niet kon houden. Hij reed als een krab". Ploeg Lemond op zoek naar nieuwe sponsor PARIJS Rond Lemond speelden zich doldwaze taferelen af. Ploegleider José de Cauwer sprong een gat in de lucht, terwijl Lemonds persoonlijke verzorger, de Mexicaan Jacome Otto, maar niet ophield met jubelen. De Cauwer had zichzelf rede lijk snel onder controle. „Dit is eigenlijk uniek", sprak de ploegleider van Belgisch meest omstreden wielerformatie. „Greg heeft een gigantisch gevecht tegen zichzelf moeten leveren. Die jongen was door iedereen afgeschreven en wil de per sé terugkomen. Hij ver beterde deze ronde met de dag. Nimmer heb ik een ren ner in drie weken tijd zoveel progressie zien maken als Le mond. Vergeet niet dat hij twee jaar in de diepvries heeft gezeten. Ik heb er maar een woord voor: ongelooflijk". Deceptie De zege van Lemond zal bij PDM met zeer gemengde ge voelens zijn ontvangen. De Amerikaan had nog onder contract kunnen staan, ware het niet dat de Nederlandse ploeg vorig jaar Lemond vroeg om medewerking aan con tract-ontbreking te verlenen, onder andere omdat de resul taten niet geheel aansloten bij de verwachtingen. De Cauwer kon daarover enig leedver maak niet onderdrukken. „Het meest blij ben ik voor Le mond, maar ik vind het bijna net zo prettig dat PDM niet aan zijn trekken is gekomen", maakte hij zijn gevoelens ten opzichte de Nederlandse ploeg in één zin duidelijk. Volgens de ploegleider zït er nu een gerede kans in dat Le mond blijft. „Onder voorwaar de dat er naast ADR een even wichtige sponsor wordt gevon den," voegde hij er fijntjes aan toe. Daarmee verwees De Cauwer naar de financiële perikelen rond ADR, dat niet tegenover iedereen zijn verplichtingen nakomt. Zelfs niet tegenover Lemond, die pas in de tweede Tourweek voor het eerst geld van ADR ontving. HENK STOUWDAM (ADVERTENTIE) ijzerwaren- vakhandel DHD Zelfbeheersing Mark Calcavecchia goed voor titel Uitstekende start van Suvrijn bij Montpellier Uitblijven doping- affaires verhoogt waarde Tour Verspringrecord Emiel Mellaart niet erkend Marco van Trigt sterk in vertrouwd Hillegom Honkballers willen nu naar Olympische Spelen „Krankzinnig mediabeleid"kan tennistopper verjagen Dopingcontrole bij korfbal KARLSRUHE Dat het Ne derlands zaalkorfbalteam bij de Wereldspelen in Karlsruhe met 23-9 (11-6) van gastland de Bondsrepubliek Duitsland won was niets bijzonders, wel dat Hanneke van Eek, Ron Steen bergen en aanvoerder Bram van der Zee na afloop een op roep kregen voor de doping controle. Het is de eerste keer dat er in deze oer-Hollandse sport wordt gecontroleerd op het gebruik van verboden spierversterkende of stimule rende middelen. Opstelling Nederland: Jacque line van Beek, Hanneke van Eek, Bram van der Zee en Koos Rodenburg; Mirelle For tuin (Jeanette van Beek), Mar- grita van der Kolk, Aegle Frieswijk en Ron Steenbergen. Doelpunten: Van der Zee 6, Frieswijk 4, Steenbergen 4, Van der Kolk 3.,Van Beek 2. Van Eek 2, Fortuin en Van Beek ieder 1. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook .a hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee vaam: Adres: Postcode/plaats: Telefoonr (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. 1 Ccidóc Soincmt Postcode/plaats;

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9