Pater Jan Huigsloot uit Chili jubileert Zuidhollands Landschap kritisch over bosplan Kees de Goede wint vijfde Knakenrace LEIDEN OMGEVING QeidóaQowumt MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA aan tafel Paprika-tartaartje mei tuinboon tjes en aard- i1 appelen kersengruwe] Het verwerken van de altijl wat prijzige kersen in eej nagerecht lijkt wat onwei kelijk, maar misschien hee\ u een eigen boompje of rijpe dan wel flauw smakeij de kersen gekocht. In zulk gevallen is zo'n gruwel gee gek idee. i( De benodigdheden voor twe. zijn: 2 tartaartjes, 25 g ma{ garine, mespunt bloem, p^ prikapoeder, worcestersauL zout, peper, stukje paprikaL I,5 kg tuinbonen, zout, ui, 5 L margarine, salie of basilï cum, tomatenketchup, pepel 0,5 tot 1 kg aardappelen; k 2,5 dl water, 30 g vluggor 200 g kersen of morelleL suiker naar smaak, citroejj( sap en -aroma, half bekert^ zure room. Bak de tartaartjes in hete maiJ garine al heen en weer schub vend en geregeld iets optillem bruin. Leg het vlees pp eek bord, dat op de pan met kó kende aardappelen staat. Roè de bloem door het bakvev voeg wéinig water, paprikaa poeder, worcestersaus, zout er peper toe en laat de jus drk minuten trekken. Bestrooi cft tartaartjes met zout en pepef en garneer ze met dunne r# pen paprika. F Kook de gedopte en gewassS tuinbonen in een kwartier w twintig minuten gaar in wek nig water met zout. Frul kleingesneden ui glazig in c$ margarine, voeg kleingeknipk salie of basilicum en een lepe water toe en laat het mengsel' tje vijf minuten koken. Menv de afgegoten tuinbonen doaP het geürige uimengsel er maak de groente op smaak a met tomatenketchup, peper ep zout. Strooi er in de schaal nd' wat van de gebruikte kruidei over; |j Strooi de vluggort in het aar de kook gebrachte water, roa een keer en laat dé massa ij een kwartier gaar worden Was de kersen en ontpit zt met een speciaal apparaatje qi met een puntig aardappelschil m,esje. Kook de kersen he£ even (een halve minuut) md met de gare gort. Maak de grir wel van het vuur op smaak dl met suiker en citroensap en p aroma (zoete kersen) of alleefj citroenaroma (morellen). Las' de kersengruwel koud worde\\ en leg er vlak voor het op tafe zetten de losgeroerde zuF room op. (i JEAN NI APOTHEKEN De avond diensten van de apotheken gio Leiden worden waargenorm door de apotheken die ook weekem dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUC ZEN LEIDEN OngevallendienL elke dag Academisch Ziekenhuis b# halve van dinsdag 13.00 u. tot woenï dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikll nieken tel 155543, afdeling S.C.U. té 175639) en van vrijdag 13.00 u. tqj zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekeq huis). De Geneeskundige Dienst Leiden f verhuisd van de Roodenburgerstra$ Leiden naar de CronesteinkadO la in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON) GEBOREN KIND Hulpverlening ongewenste zwangerschap :n kind. Bel tel. 071-896309; 897762; 033-620244 (dit laatste is dag en nacht bereikbaar). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRA/I MELDPUNT LEIDEN. Ketelboete! steeg 10. Ma. t/,m vr. telefonisch br reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 07| 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.0 do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Jui) disch Adviesbureau, Ketelboeter steeg 10, tel. 130775; afdeling belal tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afdi ling vreemdelingenrecht: ma. 13-'j|| i do. 18.30-20.30, afdeling vrouv 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst La; den e.o. Voor een gesprek v^( mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag qi nacht bereikbaar. Telefoonnummi achterop de telefoongids (07p 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP - Herengracht 50, tel. 123942; spreek! ren ma. en di. 10.00-12.30 u„ w| 13.30-16.00 u.; do. 18.30r20.30 u. j DIERENHULP- EN AMBULANCl DIENST Hulpverlening in Leidejj Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsbur| Valkenburg, Voorschoten, Warmorl en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Kore brugsteeg 2, tel. 143171 (kantoor! ren). Spreekuren ma., di. en wj< II.00-12.00 u„ do. 18.30-20.00 u. f Clowns luiden vakantie in Ruim honderd Voorhoutse kin deren lieten zich afgelopen za terdag in de Spelewey schmin ken tot clowns. Hiermee werd het begin van de Voorhoutse vakantie-evenementen inge luid, die jaarlijks worden geor ganiseerd door de Stichting Jeugdraad. De Voorhoutse kin deren konden zaterdag genie ten van een optreden van de clowns Joeppie en Laura, 's Middags was er een optreden van een goochelaar trad en poppenkast. De vakantie-eve nementen worden op zaterdag 2 september afgesloten met een pretpark. Tot die tijd zijn er wekelijks activiteiten voor jeugd tot 12 jaar. Zo begint morgen de fietsdriedaagse waaraan overigens alle Voor- houters mee kunnen doen. Er moet een afstand worden afge legd van 25 kilometer. De start is bij de Spelewey. foto: henk van den ende ZOETERWOUDE De belo ning bleef zaterdagavond uit voor de Zoeterwoudse wiel renner Han van Zaal. Hij maakte de dienst uit tijdens de vijfde knakenrace maar bleef uiteindelijk toch met lege han den. Toen het op de eindsprint aankwam bewees Kees de Goede voor de zoveelste maal de snelste sprinter te zijn. Hij won voor Dennis van den Berg, Mart Moraal en Han van Zaal. Onder tropische omstan digheden kwamen 31 renners aan de start. Een recordaantal voor dit seizoen en dat terwijl diverse renners al op vakantie waren. Van meet af aan nam Han van Zaal het initiatief. Hij sprong weg en bouwde een voorsprong op die groeide tot zo'n 30 seconden. Op een gege ven moment ontsnapte Kees de Goede naar de eenzame koploper toe. Later voegden Dennis van den Berg en Mart Moraal zich bij het leidend duo en als kwartet ging het verder. Uiteindelijk won Kees de Goe de de eindsprint. Achter die koplopers haakten diverse renners af. Enerzijds vanwege de onoverbrugbare achterstand en anderzijds door de hitte en pech, want er wa ren diverse valpartijen. In de algemene rangschikking verstevigde Kees de Goede zijn positie en heeft nu 36 pun ten. Van den Berg is tweede met 27 punten en Van Zaal derde met 20 punten. Lard Koeken is vierde met 15 pun ten terwijl Kuijt, Moraal van Van der Salm, allen met 12 punten, de 5e plaats delen. Za terdag 19 augustus is de 6e en laatste knakenrace. Ook in het Super Prestige klassement (een algemene rangschikking van alle Zoeterwoudse wed strijden) gaat De Goede met ruime voorsprong aan de lei ding. Hij verzamelde tot heden 51 punten. Van den Berg staat ook hier tweede en wel met 36 punten. Van Zaal heeft 34 punten en is derde. Lard Koe ken behield de 4e plaats en heeft 28 punten, dat zijn er vier meer dan John de Groot die 24 punten heeft vergaard. Kinderbal Kinderen tot 12 jaar zijn op woensdag welkom op het kinderbal in Grand Hotel Huis ter Duin in Noord wijk. Entree kost f7,50 per per soon. Het bal begint om zes uur 's avonds en duurt tot tien uur. Concert Jubilate uit Katwijk treedt woensdagavond op tijdens een samenzang in de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Aanvag half negen 's avonds. Wielergala Recreatie- en trimfietsers uit de regio kunnen meedoen aan de open kampioenschap pen van Noordwijk die op woensdag worden verreden. De wedstrijd over 35 kilome ter begint om vijf uur 's mid dags. Om zes uur kunnen de veteranen en liefhebbers meedoen aan een wedstrijd over 40 kilometer. Om kwart over zeven is er een wed strijd tussen voorzitters met verenigingen uit de hele re gio. Om acht uur is er een dernyrace met onder andere olympisch kampioene Moni que Knol. Drie kwartier later is er een dernywedstrijd voor onder anderen Tour de Fran cerenners. Mogelijke deelne mers zijn Jelle Nijdam, Henk Lubberding, Peter Winnen, Gerrie Knetemann, Martin Schal kers, Theo Smit en Erik Breükink. Recreaqua Het Bollen bad in Noordwijk organiseert van 26 juli tot en met 30 augustus onder het motto Recreaqua elke woens dagmiddag een recreatieye vakantie-activiteit. Komende woensdag staat een mini-zes- kamp op het programma. De activiteiten hebben plaats van twaalf uur tot half vier. Vissen in het kader van de Vakantiespelen Alkemade Vakan tiespelen De vakantiespelen van Alke made zijn zaterdag begonnen met een viswedstrijd in Rijp- wetering. Slechts negen kin deren deden mee. Uitslag: 1. Rob van Amsterdam (26 cm), 2. Jeroen van der Kooy (25 cm), 3. Rianne Goes (22 cm). Woensdagavondzang Aan de komende woensdaga vondzang in de Oude Zeek erk in Noordwijk verleent het Katwijks Mannenkoor .Jubilate" onder leiding van Sander v. Marion zijn mede werking. Het koor wordt be geleid op de piano door Peter Bontje, en de samenzang wordt op het orgel ook bege leid door Van Marion. Toegang gratis, aanvang 20.30 uur. Bestrijdingsmiddel in grondwater Bollenstreek BÖLLENSTREEK In het grondwater van de Bollen streek is ethyleenthioureum (ETU) aangetroffen. Het gaat hierbij om een omzettingsprodukt van de schimmelbestrij dingsmiddelen Manev en Zineb die in het teeltseizoen weke lijks in de bollen gebruikt worden. De stof is in een twee jaar durend onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) tot een maximum van 170 keer de drinkwaternorm voor bestrijdingsmiddelen in het grondwater gemeten. Dat staat te lezen in Grondwater- berichten, een uitgave van de Vewin uit Rijswijk. Volgens het RIVM is de uitspoeling naar het grondwater een gevolg vén de kwetsbare bodem in de Bollenstreek en het groot schalig gebruik van de stoffen. De grondwaterwinning in de Bollenstreek is acht jaar geleden al gestopt. Alleen bewoners met een eigen waterbron lopen risico's want ETU kan erfe lijke eigenschappen veranderen en de ongeboren vrucht be schadigen. Alphenaar opgepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 49-jarige Al phenaar is het afgelopen weekeinde aangehouden door de politie van de Haarlemmermeer. De man werd in Alphen en Alke made gezocht voor ver duistering. Hij had in Al phen een administratie kantoor. Van een klant had hij geld gekregen voor het kopen van aandelen. Hij had hiervan slechts een deel besteed aan de koop van aandelen en de rest, een bedrag van 8.500 gul den, in eigen zak gestoken. Drie autokrakers aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Drie autokrakers uit Alphen aan den Rijn zijn zaterdagmorgen tussen vijf en zes uur van hun bed gelicht. De Alphenaren in de leeftijd van 18, 19 en 20 jaar hadden van zeven auto's, geparkeerd op het terrein De Dwarsligger bij het Alphense station, de ruiten ingeslagen. Uit drie auto's hadden ze de radio's ge haald. Dankzij een getuige konden de autokrakers worden aangehou den. In het afgelopen weekeinde werden nog vijf auto's opengebro ken in Alphen aan den Rijn. Uit alle wagens werd een radio gehaald terwijl uit twee wagens ook nog eens een zonnebril werd gestolen. Voorschoten heeft weer gemeentevoorlichter VOORSCHOTER M. van Bruggen (23) uit Leidschendam wordt per 1 augustus gemeente- voorlichter in Voorschoten. Hij werkt nu nog bij het adviesbureau voor marketing en public relations Winkelman-Van Hessen in Den Haag. Sinds het voorjaar van 1988 was de funktie van voorlichter in Voorschoten vacant. De vorige funktionaris J. van den Berge nam na slechts enige maanden in dienst te zijn ge weest om persoonlijke redenen ontslag. Zijn nota voorlichting was niet geaccepteerd door het college van burgemeester en wethouders. Hoewel direct na het ontslag van de vorige voorlichter getracht werd zo snel mogelijk een nieuwe funktionaris aan te trekken vlotte dat niet erg. Twee keer haakten kandidaten op het laatste moment af, omdat zij de functie te zwaar achtten voor één persoon. Noordwijkse parkeer wachter jubileert NOORDWIJK De parkeerwachter Jan van Leeu wen is het afgelopen weekeinde gehuldigd door bur gemeester J. Hoffmann. Aanleiding was het feit dat Van Leeuwen 25 jaar in dienst is bij de gemeente Noordwijk. Van Leeuwen begon zijn carrière als bakker. Vervolgens werkte hij bij de PTT om daarna bij de gemeente in dienst te treden. Sinds 1970 is hij parkeerwachter. Hij maakt verder deel uit van het bestuur van de Noordwijkse Politie Sport- en Ont spanningsvereniging, de Noordwijkse Schietvereni ging 'Blijf voor 't Land' en tal van andere organisa ties. Van Leeuwen liet zich dit weekeinde kritisch uit over de taakverzwaring van de parkeerwachters die nu ook avond- en weekeinddiensten draaien. Hij meende dat voor de parkeerwachters dezelfde incon- veniëntieregeling moest gelden als voor de beroep- spolitie. „Niettemin kunt u rekenen op mijn volle in zet", beloofde Van Leeuwen. Fietser gewond achtergelaten na aanrijding SASSENHEIM Een onbe- kende bestuurder van een mo tor- of bromfiets heeft van morgen om half acht een 24- jarige Engelsman aangereden op het Sassenheimse kruispunt Noord. De Engelsman kwam uit Noordwijkerhout. Hij reed op het fietspad aan de linker kant van de weg, wilde de Hoofdstraat oversteken om linksaf naar Lisse te rijden. Midden op de rijbaan kwam hij in botsing met de motor- of bromfietsbestuurder die uit Lisse kwam en de Van Pal- landtlaan op wilde draaien. De fietser kwam met ?ïjn hoofd op de stoeprand en moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden vervoerd. De motor- of bromfietser beland de na de botsing op de grond. Hij stond op en reed, zonder zich om het slachtoffer te be kommeren,, weer weg. Een ge tuige constateerde dat hij geen kenteken- of verzekerings plaatje achterop het voertuig had zitten. De politie zoekt verdere getuigen. Geen ontheffing voor omzetten grasland NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG Th. Clemens uit Noordwijkerhout krijgt geen ontheffing tot het omzetten van grasland tot bollengrond. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft dat be paald. Clemens wilde de ont heffing voor een perceel aan de Maandagse Wetering in Noordwijkerhout. Volgens de Staten zou omzetting van de grond leiden tot verstoring en ontsiering van het landschap, aantasting van het type, het karakter en de schaal van het landschap. Bovendien zou het natuurlijk milieu aangetast worden. GS wil het terrein, dat ecologische waarde heeft, beschermen. GS meent ook dat omzetting in strijd is met de Verordening Bescherming Landschap en Natuur Zuid- Holland. Daarin staat dat voor het gebied een omzettingsver- hnH van toepassing is. DEN HAAG De Stichting Het Zuidhollands Landschap staat kritisch tegenover de plannen voor de aanleg van een bos in de omgeving van Zoetermeer. De stichting stemt weliswaar in met het bebossen van akkerbouwpercélen aan de kant van Rokkeveen, maar staat afwijzend tegenover be bossing van graslandcom plexen zoals bij Noukoop. Dit schrijft de natuurbescher- ingsorganisatie aan de stuur groep Randstadgroenstructuur van de provincie Zuid-Hol land. De stichting vindt het vreemd, dat men niet eerst een gedetailleerde bodemkaart heeft laten maken. Deze zou aan moeten geven, welke pol- derdelen geschikt en welke ongeschikt zijn voor bosteelt. In het vlekkenplan „Noukoop- Rokkeveen" is de bodemop- bouw slechts zijdelings behan deld. Volgens het plan maakt de aanwezige opbouw van veen naar klei het gebied bij uitstek geschikt voor de ont wikkeling van natuurbos. In één van de basisnotities wordt volgens de organisatie melding gemaakt van plekken met kat- teklei. Katteklei is door zijn hoge zuurgraad ongeschikt voor bosteelt. „Met een bos, dat al spoedig na de aanplant afsterft, is nie mand gediend", zo schrijft de organisatie. Tenslotte vindt het Zuidhollands landschap, dat er vrijwel geen aandacht is geschonken aan de nu aanwe zige natuurwaarden. Omdat er een concentratie van broeden de weidevogels op de achterste percelen van het onderdeel Noukoop-Oost is, beveelt het Zuidhollands Landschap aan, deze toe te voegen aan de in dit gebied te handhaven vee houderijbedrijven. Het Zuid hollands Landschap heeft geen bezwaar tegen handhaving van glastuinbouwbedrijven langs het westdeel van de Kat wijkerlaan in de gemeente Pij nakker. ROELOFARENDSVEEN „Juan de la pipa Jan met de pijp zo noemen ze me in Chili". Aan het woord is de intensief pijp rokende pater Jan Huig- sloot (66) uit Santiago, die het afgelopen weekeinde in Roelofarendsveen zijn veertigjarig priesterfeest vierde. Pater Jan Huigsloot droeg gisteren zelf de hoogmis op bij de viering van zijn veertigjarig jubileum. foto: henk van den ende Auto aangestoken Een aan de Zoeterwoudse Energieweg geparkeerde auto is zaterdagavond om half acht ge heel door brand verwoest. De auto stond volgens de politie al enige maanden op het industie- terrein geparkeerd, vermoedelijk zelfs zonder accu. Om die reden denkt de politie dat er spra ke was van brandstichting. De brandweer heeft het vuur geblust. Qmdat de auto bij een be drijfspand en een benzine-opslagtank stond, was de situatie volgens de Zoeterwoudse politie niet ongevaarlijk. Op de foto is te zien hie her vuurom zich heen sloeg op het moment dat de benzinetank van de auto ontplofte. De eigenaar van het voertuig is wel bekend. De politie heeft hem echter nog niet kunnen bereiken. foto: wim van noort Voor dat jubileum was de pa rochiekerk van Sint Petrus Banden gistermorgen tot de laatste bank bezet, ondanks een temperatuur van rond de 30 graden Celcius. Jan Huigs loot MSF droeg zelf de hoog mis op en werd geassisteerd door pastoor W.J. Wortel van de Petrus Banden kerk en een drietal confraters en missiona rissen van zijn orde. Hoewel de meeste familie van pater Jan in Roelofarendsveen woont, is hij daar zelf noch ge boren noch getogen. Wel heeft hij er vaak zijn vakantie door gebracht. Vrijwel iedereen in de Veen kent hem dan ook. Dat was voor hem de reden om zijn veertigjarig priester feest, net als zijn. zilveren feest vijftien jaar geleden, in Roe lofarendsveen te vieren. Hij logeerde de afgelopen dagen bij zijn neef Koos Bakker van de Baan. Pater Jan was de zoon van Wim Huigsloot, ambtenaar van invoerrrechten en accijn zen eerst in de Achterhoek, la ter in Amsterdam. Zijn groot vader Jan was groente-inkui- per in een pand achter Jan Bakker naast Café 'De Peper- steeg' aan het Noordeinde. De jubilaris vertelt: „Ik kende de Veen van kinds af aan. We za ten er altijd. Mijn hele familie, zowel van vaders als moeders zijde woont hier. Je kunt wel zeggen dat alle Huigsloten in de Veen familie van me zijn. Dat geldt ook voor veel Van Klink'en en Bakkers". Jan Huigsloot werd in 1949 tot priester gewijd in Oudenbosch. In 1962 ging zijn droom om missionaris te worden in ver vulling. Hij werd uitgezonden naar Chili. Zijn eerste stand plaats was Yerbas Buenas, 370 kilometer ten zuiden van San tiago. In dat boerendorp werk te hij als kapelaan bij een Ne derlandse pastoor en kreeg er Spaanse les van de plaatselijke hoofdonderwijzer. „Al na één maand bracht de pastoor me naar het binnenland. Daar moest ik de mis (in het latijn) opdragen en preken in het Spaans". Kort daarna werd hij overge plaatst naar Antofagaste, 2000 kilometer naar het noorden. In die stad met tweehonderd duizend inwoners bleef hij ne gen jaar. Hij deed er pastoraal werk en organiseerde er bij eenkomsten voor mannen, vrouwen en jeugdigen in ka tholiek verband., 's Zaterdags werd er gedoopt en getrouwd. „Dat waren drukke dagen", zegt Jan Huigsloot. Na Antofagaste kwam pater Jan terecht in diverse paro chies in Santiago. Onder zijn leiding werd daar een grote kerk gebouwd. „Die kerk lijkt op de Petrus Banden in Roe lofarendsveen". De bouw be gon in 1980. Eind 1982 werd de kérk ingewijd. Pater Jan zorg de voor een belangrijk deel van de financiën, maar de mensen in Santiago organi seerden zelf ook allerlei akti- viteiten ten bate van de tot standkoming van hun nieuwe In 1986 volgde een overplaat sing naar de hoofdstad Santia go. De parochie die hij daar bestierde, telt een kerk en drie verspreid liggende kapellen. Iedere zondag droeg hij er vier missen op, terwijl er op zater dagen acht a negen bruidspa ren worden getrouwd en 40 tot 50 kinderen gedoopt. De trouwpartijen in twee sessies, de dopen in één keer. Hij vertrekt in november weer naar Chili. Dan wordt hij pas- .toor in een nieuwe parochie in de Coquimbo, onder de rook van Santiago. In een nieuwe woonwijk van tweeduizend huizen moet een kerk komen. De pater heeft daarom drin gend geld nodig, waarvoor hij en passant het gironummer 4276066, ten name van J. Huigsloot, aanreikt. „Geen bouwmaterialen of andere spullen, die kunnen we in Chili genoeg kopen". Op de vraag of hij straks weer graag naar Chili teruggaat zegt hij „Ik ben na 27%jaar hele maal vergroeid met de Chile- nen. Ik hoor daar thuis. Ik hoop er nog heel lang te blij-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6