ÊeidócSou/ta/rit K en G wereldkampioen bij marswedstrijden STAD OMGEVING „Ik ben knettergek van Egypte" ADEST MUSICA TWEEDE BIJ SHOWWEDSTRIJDEN Kledingdessins maken in 4000 kleuren MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA 5 Bewonersactie in Marnixstraat voor verkeersdrempels LEIDEN Bewoners van de Marnixstraat in Leiden heb ben zaterdagmiddag een actie gehouden om ervoor te zorgen dat verkeersdrempels worden aangebracht in de straat. De bewoners zijn de verkeerso verlast zat en legden daarom 's middags rond vier uur plan ken op de rijweg om de snel heid van het verkeer te ver minderen. Toen de politie tus senbeide kwam zijn de plan ken verwijderd. De actievoer ders is aangeraden contact op te nemen met de gemeente. Ravage op provinciale weg LEIDERDORP Een botsing tus sen drie auto's heeft vanmorgen om tien voor zeven voor een ravage ge zorgd op de provinciale weg 5 nabij de Dwarswatering in Leiderdorp. Op de provinciale weg vinden weg werkzaamheden plaats waardoor richting Leiden maar een rijbaan be schikbaar is. Om het verkeer soepel te laten verlopen, is er een verkeers licht opgesteld. Hier stonden al twee wagens voor te wachten. Een derde automobilist, een 23-jarige Woubrug- genaar, zag de stilstaande auto's te laat en botste er boven op. Niemand raakte gewond. Twee wagens wer den totaal vernield terwijl ze alle drie moesten worden weggetakeld. Geluidsoverlast bij zomerslotfeest Splotsz ROELOFARENDSVEEN Mensen uit de zeer wijde omgeving van het jongerencen trum Splotsz aan de Stationsstraat in Roelof- arendsveen hebben zaterdagavond massaal geklaagd over geluidsoverlast. De volumek nop van de versterkers stond tijdens het jaarlijkse zomerslotfeest van de jongeren zo ver naar rechts dat muziek tot over een af stand van 600 meter te horen was. Veners in de directe omgeving van Splotsz waren door de jongeren middels een brief op de hoogte gesteld van het naderende feest. Andere in woners wisten niet wat ze overkwam toen ze dachten in alle rust van de avondzon te kunnen genieten. Om twaalf uur was er niets meer te horen, zoals ook in de vergun ning van de gemeente was overeengeko- Syrische vluchtelingen ondergebracht in hotel LEIDEN De politie heeft gistermiddag zeven vluchtelingen uit Syrië moeten onderbrengen in een hotel, omdat geen enkele instantie in Leiden op de hoogte was van de komst van de familie. Om twee uur kwam een medewerker van Amnesty met de Syriërs bij het politiebureau. De medewerker had de vluchtelingen op verzoek van de sectie vluchtelingenhulp van het ministerie van justitie opgehaald van Schiphol. De familie was op uitnodi ging van het ministerie van buitenlandse zaken naar Nederland gereisd, vertelde een politiewoord voerder vanochtend. „Het verbaast ons zeer dat er helemaal niets van bekend was dat de familie naai Leiden kwam", aldus de voorlichter. De politie heeft gisteren nog wel contact gezocht met de Leid- se afdeling van Vluchtelingenwerk, maar niemand was bereikbaar. Vandaag is contact opgenomen met het ministerie van justitie. Discotheek failliet LEIDEN Disco- theek Broadway aan de Langebrug is fail liet verklaard. Men sen die vrijdagmid dag in opdracht van de taxateur de inboe del wilden verwijde ren, kregen het aan de stok met de eige naar van de disco theek. Ze konden echter een brief to nen waarin de cura tor toestemming ver leende om de spullen weg te halen. De po litie heeft bemiddeld. Cursussen en workshops bij LVC LEIDEN Het Leids Vrij- etijds Centrum (LVC) houdt na de zomervakantie een aantal cursussen en workshops. Het gaat om de cursussen/workshops gi taar, saxofoon, P.A.-tech niek, rockschool/bandcoa- ching, tekenen en schilde ren, fotografie, LVP-work- shop, haarverzorging, per cussie en volksdansen. In schrijven is mogelijk vanaf maandag 31 juli. Voor geïnteresseerden ligt bij het LVC aan de Breestraat 66 een brochure klaar. Het LVC is telefonisch bereik baar via 146449. Orgelconcert in de Pieterskerk LEIDEN Nico de Raad geeft vrijdag een orgelconcert in de Leidse Pieterskerk. Op het pro gramma staan composities van Franke, Andriessen, Alain, Brahms, Reger en Bach. De Raad koos voor een concert dat voor de pauze is gewijd aan romantische or gelwerken. Na de pauze zijn de composities van Bach aan de beurt. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaar ten kunnen dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur gekocht worden op het uit-bureau van K&O aan de Oude Vest. Op de avond van het concert zijn de kaarten vanaf 19.30 ver krijgbaar in de Pieterskerk. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Nieuw uniform buschauffeurs LEIDEN De chauffeurs en chauffeuses van strëekver- voermaatschappij Centraal Ne derland dragen vanaf maan dag 31 juli in nieuwe uniforme bedrijfskleding. De nieuwe outfit is onderdeel van een aantal activiteiten die de maat schappij ontwikkelt, gericht op de verbetering van de kwaiteit van het openbaar vervoer. De kleding is ontworpen door Cato Wit uit Arnhem. Dit be drijf won de door Centraal Ne derland uitgeschreven prijs vraag waaraan zestien mode academies en scholen voor mode en kleding deelnamen. Met de invoering van de nieu we kleding wordt de formule van het chauffeursuniform losgelaten, 's Winters kunnen de chauffeurs kiezen uit een colbert of een trui met vest. In de zomer rijden de bussen rond met bestuurders die een overhemd of een polo-shirt dragen. LEIDEN In golfjes ko men de belangstellenden op de tafel van stripteke naar Dick Vlottes af. Soms heeft hij niets te doen, soms staan er ineens een stuk of tien mensen bij zijn tafel waarop stripboe ken en losse tekeningen zijn uitgestald. „Dit werk is echt hartstikke leuk", laat hij weten tussen twee 'signeerbeurten' in. Vlot tes signeerde gisteren in het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg de vierde lige, door hem getekende en geschreven stripboeken-serie 'Senmoet de Egyptenaar'. Vlottes signeerde in het kader van de al sinds 23 mei lopende tentoonstelling 'Egypte herte- kend'. De tentoonstelling^ laat zien hoe authentieke taferelen uit de tijden van de faraos die ooit op tekeningen en fo to's zijn vastgelegd door stiptekenaars zijn verwerkt in beeldverhalen. Vlottes was, als lokkertje, door de organisato ren van de tentoonstelling ge vraagd zijn werk te signeren. Het liep niet storm, steeds wa ren ongeveer twintig mensen in huis. De mensen die de ten toonstelling bekeken hadden, opvallend veel ouders met jon ge leergierige kinderen, kwa men steevast even een kijkje nemen aan de tafel waarop de vierdelige reeks en losse teke ningen lagen. „We zijn al bijna door deel een heen", meldt Vlottes in de loop van de middag naar een van zijn begeleiders. De gelukki gen die deel een gekocht heb ben, vaak ook onwetenden, hebben een collectors-item in handen. „Wat we hier hebben liggen is zo'n beetje alles wat er in Nederland nog van Sen- moet te krijgen is", vertelt de Beverwijkse professionele striptekenaar. Hij geniet met volle teugen van het signeren. Regelmatig moet hij moet de pen trekken, er wordt dan ook redelijk ver kocht. „Je merkt dat de men sen die hier komen in Egypte geïnteresseerd zijn", consta teert de signerende stripteke naar tevreden. „Ze vinden de tentoonstelling schitterend". Jaren werk Die tevredenheid is niet vreemd als je weet dat Vlottes 'gek is van Egypte'. „Ik heb de albums van Senmoet gemaakt, puur omdat ik het zelf leuk vond", verklaart Vlottes het onstaan van Senmoet. „Ik ben knettergek van Egypte". De serie ontstond in 1959 en werd in een dagblad gepubliceerd. „Het verhaal van Senmoet heeft vier jaar lang gelopen, tot en met 1962. Je kunt zeg gen dat elk van de bundels een jaar werk is". Daarmee bedoelt Vlottes een jaar full time werken. „Al je andere werk moet je dan opzij zetten. Je hebt er geen idee van hoe veel werk zo'n stripverhaal kost Alles wat in het verhaal staat is authentiek. De figuren hebben echt geleefd, de entou rage is eveneens authentiek". In 1982 en 1983 zijn de beleve nissen van de Egyptenaar ge bundeld. waarvan in Oudhe den waarschijnlijk de laatste exemplaren verkocht werden. „Herdrukt zullen ze niet meer worden", veronderstelt Vlot tes. Hij meldt het zonder spoortje van teleurstelling. Het is zijn dagelijks werk. „Werk dat een onzeker bestaan geeft. Ik doe er dan ook reclame- werk bij. Niet omdat dat zo leuk is, maar noodgedwon gen". Vrij (historisch) werk is van hem nog wel te verwach ten. „Ik heb wat klaar liggen, bedoeld voor een weekblad. Maar het moet nog verkocht worden" Na die voorzet is het tijd voor een historisch mo ment: het laatste deel 1 gaat, gesigneerd, over de tafel. LEIDEN/STREEK Show- en Marchingband Kunst en Genoegen (K en G) is gisteren, tijdens het laatste weekeinde van het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade, we reldkampioen bij de marswedstrijden gewor den. K en G deed voor de vijfde keer mee aan het concours, in 1962 werd het ook al eens wereld kampioen bij de mars wedstrijden. Het Leidse korps haalde bij de showwedstrijden dit weekein de een derde plaats op de ranglijst. Daarmee bleef het Leidse korps in die categorie net achter bij Adest Musica uit Sassenheim dat als tweede eindigde. Crescendo uit Nieuwveen werd derde 'in de concertafdeling van het con- Volgens K en G-woord voer der H. Boelee was de uitslag voor zijn korps een enorme meevaller. „We hadden de hoogste verwachting van de showwedstrijden en we pik ten het kampioenschap bij de marswedstrijd mee". K en G arriveerde gister avond rond half tien uitgela ten bij het muziekverzamelge- bouw in De Waard. Daar wer den de muzikanten opge wacht door de ongeveer 350 supporters die de Leidse vere niging in Kerkrade hadden gesteund. Vervolgens werd in het muziekverzamelgebouw een groots feest, compleet met toespraken gebouwd. K en G kwam bij beide on derdelen uit in de hoogste di visie. De Leidenaren versloe gen bij de marswedstrijden het Pasgeer Korps uit Leeu warden (2) en de Red Hackle Pipe Band (3), een doedelzak- orkest uit Antwerpen. Vierde werd Ades Musica uit Sassen heim. De verschillen tussen de korpsen, die door meelo pende juryleden gevolgd wer den tijdens hun optreden, wa ren gering. Pasgeer haalde 91 punten, slechts 0,8 punt min der dan K en G. Ook bij de showwedstrijden waren de verschilen miniem. Het Sassenheimse Ades Musi ca veroverde bij dat onderdeel 91 punten en kwam daarmee 3,3 punten tekort op Pasgeer De leden van Adest Musica werden in Sassenheim met bloemen uit Leeuwarden dat eerste werd. K en G kwam op haar beurt een half punt tekort voor de tweede plek. Dat de voorbereiding op en de uitvoering tijdens het con cours de korps-leden flink ge spannen had gemaakt, bleek na de showwedstrijden. Boe lee: „Toen de jongens van de show, die perfect liep, terug kwamen, ontlaadde de span ning zich geheel. Het was tra nen en emoties geblazen. En terecht, want er is hard ge traind en een mooi resultaat bereikt". Huldiging Adest Musica was zondag met twee bussen naar Kerkrade afgereisd. Hoewel het korps vorige week nog bovenaan stond in het klassement en het gisteren terrein moest prijsgeven aan het Leeuwar dense Pasveer, was men toch zeer tevreden met het resul taat. Nog niet eerder eindigde Adest Musica zo hoog op het Wereld Muziek Concours. Het Sassenheimse korps deed voor de zesde keer mee. Adest Mu sica werd gisteravond bij de repetitieruimte 't Onderdak dan ook met bloemen opge wacht voor een huldiging. Muziekvereniging Crescendo uit Nieuwveen behaalde in de concertafdeling 336 van de 360 te behalen punten. Voor zitter J. Leliveld was daar ui- opgewacht. foto's: henk van den ende terst tevreden over. Nooit eerder werden zoveel punten vergaard. Vrijdagavond kreeg Crescendo dan ook al de dag prijs, in de vorm van een bo kaal. Dirigent Danny Ooster man was toch even teleurge steld toen de puntentoeken ning bekend werd. Ooster man: „Toch ben ik zeer vol daan. Het orkest heeft naar behoren gespeeld. Het kon niet beter". De derde plaats tekende zich vrijdag al af, toen korpsen uit Limburg en Friesland net iets hoger uit kwamen. Nadat zaterdag een fanfare-orkest uit het Lim burgse Landgraaf twee pun ten minder kreeg toebedeeld, werd dat definitief. ONTWERPPROGRAMMA VOOR DE NOORDER WIEK K en G uit Leiden tijdens het optreden in Kerkrade dat het korps een wereldtitel opleverde. Met het nieuwe programma kunnen dessins ontworpen en ver volgens ingetekend worden in een foto. Met een laserprinter kan het resultaat op papier worden gezet} illustratie: pr LEIDEN Een laserprinter en een computerprogramma waarmee in meer dan vierdui zend kleuren dessins kunnen worden ontworpen. De auto matisering op de afdeling mode en kleding van De Noor- derwiek aan de Ter Haarkade schrijdt voort. Nog geen jaar geleden werd in de school voor Middelbaar Dienstverlenings en Gezond- heidsonderwijs een computer lokaal ingericht met kleuren- beeldschermen, toetsenborden, tekentafels, muizen en een plotterprinter. Daarmee kun nen patronen ontwikkeld en in de computer ingelezen wor den. De printer kon de patro nen vervolgens uittekenen. Ook was het mogelijk patro nen te voorzien van kleuren. „Daarmee hadden we echter maar zeer beperkte mogelijk heden", laat docente Cara Ple zier weten. „We hadden slechts de beschikking over zestien kleuren en dessins ont werpen was er niet bij. Alleen effen stoffen konden gemaakt worden. Bovendien was een probleem dat we geen print kinden maken van het ont- Onuitputtelijk Sinds een maand beschikt de school over een heel nuttige uitbreiding van het systeem. Plezier: „We hebben een erg uitgebreid programma en bo vendien een laserprinter in huis". De mogelijkheden voor het ontwerpen van stoffen zijn vrijwel onuitputtelijk. „Er staan ons ongeveer 4000 kleu ren en tien lijndiktes ter be schikking. Daarmee kunnen figuurtjes gemaakt worden, die ingekleurd kunnen word- ne met die enrome hoeveel heid kleuren. Als resultaat van het ontwerpen krijg je een goed beeld van hoe de stof er uit komt te zien. De dessins kunnen eventueel gestapeld of gekanteld, worden". Heel belangrijk is volgens Ple zier dat de ontworpen dessins ingetekend kunnen worden op gescande foto's die in de com puter opgeslagen zitten. Via een op de computer aan te sluiten fotocamara is het mo gelijk dat bestand aan te vul len. „Groot voordeel van het nieuwe programma is, dat meteen duidelijk wordt hoe de ontworpen stof het doet op de beoogde kjeding. Daarbij komt dat het gemaakte ontwerp in schitterende kleuren is af te drukken met een laserprinter. Je kunt er zo mee naar een fa brikant. Met deze aanvulling is de hele ontwerpfase van kle ding gedekt". Dick Vlottes: „De mensen hier zijn erg enthousiast. Dan is signeren hartstikke leuk". foto: wim van noort STRIPTEKENAAR SIGNEERT IN OUDHEDEN: Kunnen pol op Zullen nooit toefezen Slryd mei meer te ontlopen Bik, pakken van prol Barabas openmaken en ten aanval mriBl HtlBBZ LBUB

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5