„De arbeiders zijn niet tevreden met perestrojka Regering Israel steunt vredesplan van Shamir Partij van Bouterse tegen vredesakkoord Slechte vooruitzichten bij vredesoverleg Kampuchea BUITENLAND Qeidt&Qowuvnl MAANDAG 24 JULI i PAGIN door Roger Simons Dure sterren LONDEN Onze overbuurman, een liefhebbende zoon, had beslist dat de gouden bru van zijn ouders bij hem I zou worden gevierd. Buurman is een vers tam knaap. Omwille van de geluids- en verkeershinó die het feest zou veroorzi in onze anders zo stille bi oordeelde hij het raadzai niet alleen de familie mi ook enkele omwonenden inviteren. Het werd een party zoals mijn vrouw e er nog nooit een hadden meegemaakt. De champagne vloeide a het bronwater was. De gereserveerde Engelse genodigden werden voortdurend spraakzame Het duurde niet lang of hing wat men noemt eei gezellige feestroes. Buuri had trouwens voorspeld geen enkele invité de goi bruiloft van zijn ouders spoedig zou vergeten. Toen wij al een poosje aa vrolijke dis waren gezete net begonnen te denken het tijd werd voor een puntige toost, spitste buurman plotsklaps de o „He," zei hij met gevein verbazing, „er belt iemai aan!" Buurman snelde naar de voordeur en keerde in d kortste keren terug met heer die bij nader toezie in Engeland zeer be kern komiek Tom O'Connor b te zijn. Buurman had he blijkbaar gevraagd het fe te komen opluisteren. Tc O'Connor overhandigde eerst een enormè bos bloemen aan de feestvarkens. Buurmans oude moeder was er ontzettend mee in haar s dat zij uitvoerig werd gezoend door een grote uit de Britse showbizz, deze korte plechtigheid debiteerde Tom O'Conn het beste van zijn uitgebi repertoire. Hij was dol komisch. Iedereen schaterlachte. Over de rimpelige wangen van h gouden bruiloftspaar rol tranen van plezier. Wat later op de avond draafde buurman opniei naar de voordeur. Het algemene vermoeden da niet op geld hoeft te kiji werd bevestigd door de aankondiging van zijn tweede speciale gast: niemand minder dan de ouwe Engelse hartenbre Frankie Vaughan, die zi tegenwoordig hard inspé om zijn tweede fortuin l plkaar te krijgen. Frank vergastte buurmans dankbare ouders (en de genodigden) op een se rit golden oldies". Deze populaire songs van wel werden vooral door de feestlingen sterk gewaardeerd. Een paar dagen na het ft vroegen wij buurman hoeveel O'Connor en Vaughan hem hadden gekost. Twaalfduizend j (ruim veertigduizend gu - RS), inclusief het superboeket", antwoordt trots. „Ze zijn wel duur, maar ze geven je waar je geld en mijn ouders vonden het allemaal reusachtig!" Het inviteren van grote kleine sterren uit de we van de showbizz op pri\ feestjes is een nieuwe Engelse trend. De speek genodigden, die alleen langskomen als ze er go voor worden betaald, m van je fuif iets heel bijzonders. De meeste B sterren vragen tienduizt gulden, maar als ze erg bekend zijn. doen ze hel voor minder dan t win tigduizend. Wie nog meer kan beta dan mijn buurman en z eigen buurt helemaal w overtroeven, inviteert e Amerikaanse personali Met iemand als Don Joh schiet je dan direct de hoofdvogel af, want Doi komt alleen bij je thuis het echt de moeite waai vindt en je hem, omgerekend, driehonert gulden per minuut betal plus zijn vliegtuigticket (retour en eerste klasse) zijn verblijfskosten (in h Ritz Hotel van Londen) Zelfs ex-president Rona Reagan kan worden gevraagd voor een privi bezoek, maar hij kost gl 150.000 gulden. Het vliegtuigticket (retour ei alweer eerste klasse) is f Opnieuw veel executies Iran NICOSIA In Iran zijn opnieuw 22 mensen op gehangen, nadat ze wa ren veroordeeld wegens drugshandel, prostitutie en corruptie. Daarmee komt het officiële aantal executies sinds in Iran in januari een strenge anti- drugswet werd doorge voerd op 810. Onder de 22 die werden opgehan gen waren negen vrou wen en vier Afghanen. De mannen werden in het openbaar terechtge steld op pleinen; de vrou wen in een gevangenis buiten de hoofdstad. Oppositie in India stapt op NEW DELHI In het Indiase parlement hebben 106 van de 140 leden van oppositiepartijen hun func tie neergelegd. Zij proteste ren tegen een corruptie schandaal waarbij premier Rajiv Gandhi betrokken zou zijn. De oppositie pro beert premier Gandhi ertoe te bewegen af te treden, omdat het Zweedse wapen concern Bofors leden van zijn regering zou hebben omgekocht om een wape norder van 1,3 miljard dol lar (bijna drie miljard gul den) veilig te stellen. Andreotti belooft Italië langdurig premierschap ROME Na een kabinetscrisis van twee volle maanden heeft Italië weer een regering. De 70-jarige Giulio An dreotti is de leider geworden van de 49e na-oorlogse Italiaanse regering. Hij is voor de zesde keer premier. Voor hoe lang blijft de vraag in dit land, maar hij zelf heeft de lente van '92 voor ogen. Volgens waarnemers is het nieuwe ka binet zo evenwichtig samengesteld, dat het inderdaad lang zou kunnen blijven zitten. De regering bestaat uit dezelfde vijf partijen die het land gedurende de afgelopen jaren hebben bestuurd. Mede daarom worden geen belangrijke be leidswijzigingen verwacht. Akkoord bij BBC LONDEN De vakbon den en de leiding van de Britse staatstelevisie BBC zijn het eens geworden over een salarisverho ging van 8,8 procent. Het akkoord maakt een eind aan een slepend conflict in de loop waarvan de programma's van de BBC herhaaldelijk uitvielen De salarisverhoging van 8,8 procent blijft fors achter bij de eis van de vakbonden, die zestien procent wilden. De lei ding van de BBC had ze ven procent geboden. Reagan opgenomen in „Erehal van Cowboys''' OKLAHOMA CITY De vroe- gere Amerikaanse president Ro nald Reagan is in Oklahoma City opgenomen in de „Erehal van de Cowboys" wegens zijn rollen in westerns en andere verdiensten in het westen van de verenigde Staten. In de hal zijn verder onder ande ren opgenomen de vroegere pre sidenten Abraham Lincoln en Dwight Eisenhower, verscheide ne van de beroemdste film-cow boys zoals John Wayne en de 19e eeuwse verkenner, buffeljager en showheid William „Buffalo Bill" Cody. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov veroordeelde gisteren in het vraaggesprek voor de televisie het door de mijn werkers gehanteerde sta kingswapen „dat de eco nomie en het land koorts bezorgt". Hij zei dat de mijnwerkers „het pro bleem niet op de juiste manier hebben geformu leerd". In het vraaggesprek prees Gorbatsjov „de goede, opbou wende en realistische, sfeer" bij de onderhandelingen met de stakingscomités. Naar zijn mening is de toestand „duide lijk ten goede gekeerdHij er kende dat de mijnbouw met veel problemen te kampen heeft waarvan er enkele „al twee a drie jaar geleden door de plaatselijk organen hadden kunnen worden opgelost". Gorbatsjov wees er op dat „de arbeidende klasse niet tevre den is met de manier waarop de perestrojka en de hervor ming van de economie ten uit voer gelegd worden". De staking bedreigt vitale sec toren "van de Sovjet-industrie. Vooral het toenemende tekort aan brandstof zorgt in ver scheidene fabrieken inmiddels voor grote problemen. Sovjet deskundigen becijferen de verliezen als gevolg van de stakingen in de kolenmijnen op ruim 200 miljoen gulden. De Opperste Sovjet, het parle- ment-nieuwe-stijl van de Sov jetunie, houdt vandaag een spoedberaad over de stakin gen. Volgens Nikolai Balandin. een lid van het stakingscomité in het Donetsk-bekken, zou vandaag ook een gesprek zijn gevoerd tussen een delegatie van stakende mijnwerkers en leden van de Opperste Sovjet. Zeker 5.000 stakende mijnwer kers zijn vandaag doorgegaan met hun zitstaking op een plein in het centrum van de stad Donetsk, in. het oosten van de Oekraine. TASS meldde gisteren dat er nog in 74 mijnen in het Do netsk-bekken werd gestaakt. Dit zou betekenen dat in 29 mijnen het werk is hervat. In het gebied zijn in totaal 121 kolenmijnen. In het Donetsk- bekken zijn naar schatting 300.000 mijnwerkers sinds 15 juli in staking. Zij hebben ver dergaande eisen dan hun col lega's in Siberië, die de hevig ste arbeidsonrust uitlokten in de geschiedenis van de Sovjet unie. De mijnwerkers in het Kara- ganda-bekken in de zuidelijke Sovjetrepubliek Kazachstan en in de Koezbass-regio in het westen van Siberie, besloten gisteren weer aan het werk te gaan. Wel waarschuwden ze de overheid het werk direct weer neer te zullen leggen, als er wordt teruggekomen op ge maakte beloftes. In Vorkoeta in het Petsjora- bekken bleven elf van de der tien mijnen dit weekeinde nog dicht en hadden ook de mijn werkers in alle twaalf mijnen in Tsjervonograd in het wes ten van de Oekraine het werk nog niet hervat. Vakbondsvoorman Stepan Sja- lajev heeft verklaard dat het officiële vakbondswezen in de Sovjetunie medeverantwoor delijk is voor de arbeidsonrust. Hij zegt dat zijn vakcentrale „de gerechtvaardigde verlan gens van de werkers niet te rechter tijd heeft onderkend en daar een oplossing voor ge boden". Hij verklaarde dat men uit de stakingen lessen moet trekken. Stakende mijnwerkers in het Donetsk-bekken wachten op de resultaten van het overleg met de Opperste Sovjet. F0T0. EPA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Mexico akkoord schuldensanering WASHINGTON Mexico is met particuliere banken over eengekomen dat maximaal een derde van de 54 miljard dollar die het land aan die onderne mingen schuldig is, wordt kwijtgescholden. Bovendien mag Mexico de komende vier jaar elke jaar voor ongeveer drie miljard dollar aan nieuwe leningen af sluiten. De overeenkomst zou een belangrijke verkleining betekenen van de buitenland se schuld van het land, die nu 107 miljard dollar bedraagt. Volgens zegslieden, die bij het overleg betrokken waren, komt het overeengekomen sa neringspakket neer op een vermindering met maximaal een derde van de 4,5 miljard dollar die Mexico jaarlijks moet betalen aan rente en af lossing. De onderhandelingen werden een succes nadat de Amerikaanse minister van fi nancien Nicholas Brady en voorzitter van de Amerikaan se Centrale Bank, Alan Green span, aan het overleg waren gaan deelnemen. PARAMARIBO De Na tionale Democratische Partij (NDP), de politieke partij van de Surinaamse legerleider Bouterse, heeft tijdens een partijcongres in Paramaribo het vredes akkoord tussen de rege ring en het Jungle Com mando van Brunswijk verworpen. De partij overweegt haar drie zetels in de volksvertegen woordiging op te geven van wege het zogenoemde akkoord van Kourou. Dat wordt door de partij „een oorlogsverkla ring aan het Surinaamse volk" genoemd. Het akkoord werd vrijdag on dertekend door een delegatie van de Surinaamse regering en vertegenwoordigers van het Jungle Commando. Het kwam tot stand na vijf dagen yan moeizaam onderhandelen onder toezicht van de Franse autoriteiten. Frank Playfair, leider van de NDP-fractie in de Nationale Assemblee, zei dat met de on dertekening van het akkoord de Surinaamse grondwet opzij is gezet. De souvereiniteit van een deel van Suriname is vol gens hem opgegeven. Hij zag de hand van Nederlands par lementariërs in de overeen komst om leden van het Jun gle Commano op te nemen in het politiekorps Hiermee wil len de Nederlanders de positie van het leger ontwrichten, al dus Playfair. Ook op andere terreinen, zoals de hervatting van de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Suriname, zo.u de regering in Paramaribo aan de wensen van Nederland hebben toegegeven. Ravage Een Amerikaanse soldaat, die met zijn van versleten banden voorziene auto in een slip raakte, heeft gis teren op de snelweg Darmstadt-Rüssels- heim in de Westduit- se deelstaat Hessen voor een grote rava ge gezorgd. De wa gen van de Ameri kaan vloog tegen een Nederlandse auto- /caravancombinatie. Die kwam dwars op de weg te staan, wat leidde tot een massa le kettingbotsing (foto). Drie mensen liepen bij lichte ver wondingen op. Een autobestuurder kreeg van de schrik ver moedelijk een hart aanval en moest naar een ziekenhuis wor den vervoerd. foto: anp PARIJS Het meest am bitieuze diplomatieke ini tiatief om een eind te ma ken aan de conflicten in Kampuchea. Zo wordt de daad van de Franse regering genoemd om in het kasteel van La Celle- Saint Cloud, op 25 km buiten Parijs, de leider van de Kam- pucheaanse verzetscoalitie, prins Norodom Sihanouk, en premier Hun Sen besprekin gen te laten voeren Diploma ten menen echter dat de voor uitzichten op een daadwerke lijke oplossing voor Kampu chea nog ver weg zijn. De door Vietnam gesteunde regering in Phnom Penh, die niet door de Verenigde Naties wordt er kend, en de door China en het Westen gesteunde guerrilla fracties, kunnen het nog steeds niet eens worden over een verdeling van de macht. „Ik zou de kansen stellen op wei nig tot nihil", zei een diplo maat in Parijs. De twee obstakels zijn de veri ficatie van de Vietnamese troepenterugtrekking uit Kampuchea door de Verenig de Naties, zoals Sihanouk wil, en de deelname van de moord zuchtige Rode Khmer van Pol Pot in een overgangsregering, die verkiezingen moet voorbe reiden. Na de ontmoeting tussen Siha nouk en Hun Sen komen ook de leiders van de andere Kam- pucheaanse facties in Parijs aan bod: dat zijn de pro-chine- se Rode Khmers en de rechtse, nationalistische „Witte Khmer" van Son Sann. Van de guerrillafacties is de Rode Khmer de sterkste, met naar schatting 40.000 man on der de wapenen. De Vietna- mezen maakten in 1979 een eind aan het bloedige bewind van de Rode Khmers. Onder dit terreurbewind zijn naar schatting twee miljoen mensen omgekomen. De Rode Khmer zou in de door haar gecontro leerde gebieden nog altijd een schrikbewind uitoefenen. In Parijs zal ook geprobeerd wor den om de repatriëring van honderdduizenden Kampu- cheaanse vluchtelingen uit Thailand mogelijk te maken. Moskou geeft annexatie Baltische staten toe Brookfeller is een goed zeeman en hij zal IJmuiden wel bereiken. Dan breekt de dag aan, waarop Rob voor het eerst na vele jaren weer het eerste stukje vaderland ziet: het lichtschip 'Goeree'! En tegen het vallen van de avond bereikt hij IJmuiden. Kijk, daar staan mensen op de pier. En wat roepen ze? Aha, de 'Laura' is nog niet binnen en de 'Vrijheid II' heeft de race dus gewonnen. HAMBURG De Sovjetunie erkent dat zij, na overleg met Hitler-Duistland, in 1940 de Baltische staten Estland, Let land en Litouwen wederrech telijk heeft geannexeerd. Dat lijkt het gevolg van de uitla tingen van Valentin Falin, hoofd van de afdeling interna tionale zaken van het centraal comité van de CPSU, in een discussieprogramma voor de Westduitse televisie. Falin gaf het bestaan toe van een proto col, dat een geheim aanhangsel vormt bij het niet-aanvalsver drag uit 1939 tussen Hitler- Duitsland en de Sovjetunie. In dat protocol wordt Oost-Euro pa opgedeeld in twee „belan- gengebieden": West- en Mid den-Polen vielen toe aan het Derde Rijk, Oost-Polen en de Baltische staten aan de Sovjet unie En in een interview met „Welt am Sonntag" zei Falin, die ambassadeur van Moskou in Bonn geweest is: „Ik sta kritisch tegenover de bronnen, maar het bestaan van het ge heime aanhangsel staat buiten kijf". Deze eerste officiële be- vestiging uit Moskou kan de republieken langs de Oostzee nieuwe impulsen voor zelf- standigheid geven. In de tot 1940 onafhankelijke staten Estland, Letland en Litouwen bestaat het verlangen om het Hitler-Stalinpact te annuleren. In Abchazië, de autonome pro vincie binnèn de Sovjet-repu bliek Georgie, hebben opstan delingen vrijdagavond twee politiemensen doodgeschoten. De agenten, leerlingen van de politieacademie in Leningrad, waren langs de Zwarte Zee een wegversperring aan het opruimen. Het aantal doden bij etnisch geweld in Abchazië is daarmee opgelopen tot negen tien. De Sovjet-troepen wor den momenteel geconfron teerd met vele zwaar bewa pende Abchaziërs, die de sol daten tot geweld pogen te pro voceren. De opstandige Ab chaziërs willen dat hun pro vincie wordt losgemaakt van Georgië en een zelfstandige Sovjet-republiek wordt. Stakende Israëliërs betoogden voor het parlementsgebouw tegen het economische beleid van de regering Shamir. foto: ap JERUZALEM Met een duidelijke meerderheid van stemmen heeft het Is raëlische kabinet zich gis teren gebonden aan de oorspronkelijke versie van het vredesplan van pre mier Yitzhak Shamir. Regering en parlement had den er al eerder mee inge stemd. Maar premier Shamir werd twee weken geleden door de rechtervleugel van zijn partij gedwongen een aan tal voorwaarden aan zijn plan te verbinden. Die waren on aanvaardbaar voor zowel de Arbeiderspartij, de Verenigde Staten en de Palestijnen. Met de nieuwe stemming in het kabinet heeft Shamir zich aan die voorwaarden kunnen ontworstelen, waarmee hij een kabinetscrisis heeft voorko men. In plaats daarvan heeft Shamir nu grote ruzie met de drie vertegenwoordigers van de „harde lijn" in de Likud, de ministers Sharon, Modai en Levy. Zij stemden gisteren te gen het vredesplan. Evenals trouwens minister Weizman van de Arbeiderspartij. Die be schouwt het vredesplan als „tijdverspilling en niet op recht" en vindt dat zijn land rechtsreeks met de PLO en Arafat moet praten. PLO-leider Arafat heeft in een interview met de Italiaan se krant II Messagero beves tigd dat er contacten bestaan tussen de Israëlische regering en de leiding van de PLO. Zo zou Shamir zelf in de- bezette gebieden ontmoetingen heb ben gehad met vertegenwoor digers van de PLO. Over de overige contacten gaf Arafat geen bijzonderheden. Hij zei verder dat hij niet tegen ver kiezingen is in de bezette ge bieden, iAaar wel tegen de voorwaarden die Israel daar aan heeft gesteld. Intussen hebben gisteren in Is rael een miljoen mensen twee uur gestaakt uit protest tegen de groeiende werkloosheid. Zij gaven daarmee gevolg aan de oproep van de vakcentrale Histadrut. De Israëlische eco nomie heeft zwaar te lijden onder de Palestijnse opstand in de bezette gebieden. 426) Zonder incidenten verloopt de verdere tocht. Willy en Marga zijn al lang over het verlies van de 'Pandora' heen en Brookfeller is over zijn nieuwe matrozen best tevreden. Het weer blijft goed. behoudens een kleine storm in de Golf van Biscaje. - Maar de 'Vrijheid II' hebben ze nu al in weken niet gezien. Waar zou Rob zitten? Die vraagt zich hetzelfde af van de 'Laura'. Hoe hii de zee ook afspeurt, er is geen zeilschip te bekennnen. Nu ja,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4