Zijpels: afvalverwerking in )en Haag en Leiden vervangen „We zaten aan het ontbijt en ineens lagen we buiten Leiden en Wassenaar krijgen extra agenten Lange uittocht Schoolstrijd leidt tot langdurige bezetting Aldi en Albert Heijn trekken groei naar zich toe NNENLAND CcidócSoutcwit MAANDAG 24 JULI i PAGINA 3 oerman-arts geschorst ,VERSUM Voorzitter Schram van de dr. >rman Stichting is door het Medisch Tucht- ;ge voor vier maanden geschorst. Tegen medische voorschriften in is Schram een Snte met de Moerman-teherapie blijven be- oc delen terwijl ze alleen maar met bestraling ;c en operatie geholpen had kunnen worden vrouw was bij hem gekomen omdat ze een bbeltje in een borst had. In plaats van een kerspecialist in te schakelen die de tumor 31 noedelijk had kunnen bestrijden, bleef e\ ramm de vrouw zelf behandelen met de immer omstreden therapie. Toen ze later aaiingen in de schouder bleek te hebben, elde de arts de patiënt nogal korzelig dat 2 liet meer te genezen was. Internist prof dr. in Jribnau van de Gezondheidsraad, die een :egenstander is van de Moerman-therapie, :nt dat de gevaren van deze therapie hier- vveer eens zijn aangetoond. TV 10 ziet geen belemmering in wijziging wet AALSMEER De commerciële omroep TV10 ziet in de voorstellen van het kabi net om de Mediawet te wijzigen geen en kele belemmering voor het begin van zijn televisie-uitzendingen op 28 oktober. Me diadirecteur drs. A.M. Overste van TV10 meent dat de wijzigingen zelfs strijdig zijn met de eigen wettekst en de Europese re gelgeving. Volgens Overste, voormalig topambtenaar van WVC voor omroepza- ken, probeert het kabinet aan de commer ciële omroep beperkingen op te leggen die niet mogelijk zijn. Het voorstel is innerlijk tegenstrijdig. „Volgens de wettekst moet uitzending vanuit het buitenland voldoen aan de in dat land geldende wetgeving. In de memorie van toelichting wordt weer aangehaakt bij de Nederlandse wetge ving", aldus Overste. DEN HAAG Veel Nederlandse au tomobilisten zijn afgelopen weekeinde op weg naar het zuiden in kilometers lange files terechtgekomen. Vooral op de Westduitse autosnelwegen was het zaterdag bijzonder druk. Richting Oos tenrijkse en Zwitserse grens ontston den files van meer dan 100 kilometer lengte. Door de felle zon en de langza me snelheid liep de temperatuur in de auto's tot boven de vijftig graden op. Ondanks de massale uittocht zijn heel wat landgenoten in eigen land geble ven. De Zeeuwse kust en de Wadden eilanden mogen zich verheugen in een warme belangstelling. Het luchtver keer van en naar Schiphol liep het af gelopen weekeinde geen ernstige ver tragingen opgelopen. Mogelijk rookverbod in touringcars ENSCHEDE Rokers die graag met een touring car op reis gaan, houden hun adem in. Enkele le den binnen een werkgroep van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisorganisaties (ANVR) willen voorstellen vanaf 1991 het roken in bussen tijdens vakantiereizen, nachtpendels en ex cursies te verbieden. Vanaf volgend jaar zouden wat hen betreft al dringende adviezen om niet te roken van kracht moeten gaan. Of het zover komt, is echter nog de vraag. „Er is nog helemaal geen beslissing over gevallen", vertelde ANVR-woord- voerder Franssen (directeur van Arke) vanmor gen. „Het is nog niet eens voorgelegd aan de direc tie van de ANVR of aan de leden". Waarna hij als persoonlijke mening over anti-rookmaatregelen zei: „Op zich zijn het natuurlijk wel goede dingen. Als je twaalf tot veertien uur in een bus moet zit ten die stinkt van de rook, kun je het roken beter beperken tot de stops onderweg". SPORTDUIKER VERDRONKEN WEMELDINGE De 34-jarige Belg R.G. uit Sleidinge is zaterdag in de Oos- terschelde bij Wemeldinge verdronken tijdens het beoefenen van de duiksport. De man was samen met een 56-jarige collega-sportduiker op een diepte van 29 meter, toen hij te kennen gaf dat er iets mis was. De collega-duiker nam volgens de politie onmiddellijk de goede maatre gelen en slaagde erin hem enkele minu ten na het seintje boven water te krij gen Direct ondernomen reanimatiepo gingen mochten niet meer baten. In het Oosterscheldeziekenhuis te Goes bleek het slachtoffer te zijn overleden. De lijkschouiwer constateerde verdrinking als doodsoorzaak. Volgens de politie was de duikuitrusting volledig in orde. Uitgaanscentrum bewaakt met video EINDHOVEN De politie van Eindhoven is van plan het uit gaansgebied Stratumseind te gaan bewaken met videocame ra's die in directe verbinding staan met het hoofdbureau. De bedoeling daarvan is de crimina liteit en het geweld in dat gebied terug te dringen zonder extra surveillance. Stratumseind is een aaneengesloten rij café's en wordt al jarenlang vooral door jongeren bezocht. Er zijn gere geld vechtpartijen. Burgemees ter. hoofdcommissaris en hoofd officier van justitie en eventueel daarna de raadscommissie en ge meenteraad moeten het video plan nog wel goedkeuren. ORM VOOR VUILVERBRANDING VEEL SCHERPER is (Vari onze 'P parlementaire redactie) vt N HAAG Minister iels vindt dat de afval- werkingsinstallaties Den Haag en Leiden, isnals die van Alkmaar, ;s( sterdam-Noord oc nstad op korte termijn p; eten worden vervan- of anders gesloten. els deelt dit mee in het ka- van de verscherpte nor die de overheid gaat in zien voor de uitstoot van en bij vuilverbranding. De J, n voor stoffen waar het giftige dioxine zich aan t, wordt tien keer zo -z' ïg als de huidige: van 50 LI 5 milligram per kubieke id els heeft inmiddels de pro- :ies, die verantwoordelijk voor het vergunningenbe en de Vereniging van Ex- nten van Afvalverbran- iinstallaties (VEABRIN) Zuidhollandse >ufederatie vindt dat de itregelen tegen dioxine niet :n worden beperkt tot af- istallaties. ilve voor dioxine worden de normen voor de uit- r%, IHH Een delegatie van de drie Hollandse Landbouworganisaties heeft zaterdag een bezoek gebracht aan gedupeerde veehouders die hun land hebben in de buurt van vuilverbrandingsinstallaties. De boeren werden geïnformeerd en konden hun klachten kwijt. foto: anp stoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyde verscherpt. Daarnaast moeten alle twaalf afvalbedrijven in Nederland uiterlijk 1 augustus 1992 nieu we apparatuur hebben voor de reiniging van rookgassen. Als dat niet gebeurt, zal het be treffende bedrijf zonder meer worden gesloten. Overrompeld verbrandingsinstallaties in Ne derland, gaan waarschijnlijk al deze of volgende week in. Dit tot teleurstelling van de VEA BRIN, die zich volgens een woordvoerder „overrompeld" voelt. De VEABRIN vraagt zich af of de maatregelen tech nisch en financieel te realise ren zijn. „Nijpels moet meer kijken naar de' bron van het afval. Daér moet eens worden ingegrepen", aldus de VEA BRIN. De Milieufederatie in Zuid- Holland laat weten dat de huisvuilverbranding van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) niet als enige in het Rijnmond-gebied dioxine uit stoot. Ook bij Shell-Chemie en AKZO zou dat gebeuren. Daarnaast zou ook de chemie- verbranding van de AVR dioxine-uitstoot tot gevolg hebben. Verder zijn er volgens de Milieufederatie enkele „verdachte" ondernemingen die dioxine afscheiden bij de verwerking van afvalolie, zo als Tanker Cleaning Rotter dam, Booy Clean en Paktank. „Daarom", aldus deze federa tie, „is een gedegen onderzoek nodig naar dioxine-vorming". De genoemde bedrijven ont kennen dat zij op grote schaal dioxine uitstoten. Een woord voerder van Shell zei dat dit concern „geen meetbare dioxi ne-uitstoot" heeft. „De ver branding vindt plaats bij hoge temperaturen en onze bedrij ven beschikken over een in stallatie om rookgas te was sen", aldus de Shell-woord- voerder. utogebruik in creatiegebied rminderen" >JHEM Het autoge- ik in de recreatiegebie- in Nederland moet dras- worden verminderd, reanten zouden een „be ng" moeten krijgen als zij auto laten staan, zo B nt de Vereniging van re- tie-ondernemers in Ne- and (Recron). Recron wil dat binnen- en lenlandse toeristen een :ing op de arrangements- en op het gebruik van nbaar vervoer en fiets krij- Volgens de Recron is het eu in recreatiegebieden op manier het beste gediend, parken worden schoner, iger en veiliger, kortom [rekkelijker voor de toe zei algemeen secretaris de Zee van de Recron morgen. Recron vindt wel dat toe- in met de auto naar recrea- ibeiden moeten kunnen „Maar zijn ze daar maal gearriveerd, dan t het autogebruik tot een ïmum te worden beperkt", De Zee, die het Parkland >ant als voorbeeld noemt, ar rijdt een bus elke och- de vakantiehuisjes langs mensen naar allerlei loca te brengen". het plan mikt de Recron ral op Westduitse toeristen, schoner het milieu, hoe er de kans op een forse om vakantiegangers uit de dsrepubliek, meent de Re- (ens secretaris De Zee ten de kosten van het Re- plan worden gedeeld de recreatie-onderne- s, de overheid, de open vervoerbedrijven en de iumenten zelf. „Wij heb- nog geen idee van de tota- osten", aldus De Zee. „Het in eerste instantie om een italiteitsverandering". De ron wil na de zomer in "leg treden met de ANWB, il Kampeerraad, het Natio- Bureau voor Toerisme en stichting Recreatie, de be- [enorganisatie op het ter- van open-luchtrecreatie. (Vervolg van de voorpagina) TILBURG De oorzaak van de explosie die een hele rij hui zen in Tilburg onbewoonbaar maakte is nog onduidelijk. Vol gens de bewoners hadden zij juist thee gezet op een elektri sche kookplaat toen de boel ontplofte De wanden van het huis aan voor- en achterzijde werden compleet weggeblazen. Het interieur werd tientallen meters weggeslingerd en aan het plafond bleef alleen nog een lamp hangen. Een buurtbewoner die eerste hulp verleende aan de slachtof fers, vertelt: „Ik hoorde een enorme knal en zag de buren op het gazon liggen. Vooral de vrouw bloedde hevig. Ik bleef met haar praten om haar bij kennis te houden Tegen mij zij ze: ik zat met mijn man aan het ontbijt en plotseling lagen we buiten op het gras". De tien meest getroffen wonin gen zijn intussen door een aan nemingsbedrijf gestut en afge schermd. De bewoners kunnen zodoende niet bij hun spullen. Om diefstal te voorkomen heeft de politie bewaking met hon den ingesteld. Het woonblok wordt 's nachts verlicht. De bewoners van twintig ande re woningen in de straat moch ten gisteren weer hun huizen in Deur voor deur werd de schade openomen en werden de gasleidingen afgeperst en ge controleerd. Tot nu toe zijn bij de politie zestig achademeldin- gen binnengekomen. Skütsjesilen Het winnende skütsje van Heerenveen, met schipper Tjitte Brouwer, raakte gisteren vlak bij de finish de boei. De fout werd niet opgemerkt door de concurrerende skütsjesilers op het Friese water. foto: pers unie KNOLLEN ik toch ner iutE stokken' uep -XD IK MAAR MÉJEEM E£N pMft HOL SKI'S osweR. Parijs na de zomer Ontwerpen is vooruitzien en de koningen van de haute couture hebben hun ideeën over hoe vrouwen zich komende herfst en winter moeten kleden, al uitgewerkt. In Parijs werden gisteren diverse voor 1989/1990 bedoelde collecties geshowd. Van Christian Lacroix was onder meer een strapless combinatie te zien (linksboven). Bij het roodfluwelen bovenstuk hoort een satij nen broek met daar overheen een met de hand beschilderde rok. Ook Torrente (rechtsboven) werkte met satijn, waarbij hij in dit voorbeeld meerkleurige bloemenprint toepaste. De lange avondjapon (linksonder) is van Hanae Mori. De gebruikte stoffen zijn zijde en satijn. Jean-Louis Scherrer ziet zijn klanten in de koudere maanden in fluwelen pakken lopen, waarbij een opval lende hoed niet mag ontbreken. FOTO'S: ap DEN HAAG De politie korpsen van de gemeen ten Leiden en Wassenaar krijgen er dit jaar nog po litiemensen bij. Leiden kan ruim twintig agenten extra tegemoet zien, ter wijl Wassenaar er drie bij- krijgt. Beide gemeenten behoren tot de meest on derbezette gemeentelijke korpsen in ons land en kunnen tot 1993 rekenen op een groei van 25 tot 30 procent. De gemeente 's-Gravenhage hoeft dit jaar nog geen man schappen in te leveren. Minis ter Van Dijk van binnenlandse zaken vindt dat het nieuwe kabinet nog eens goed moet kijken naar de specifieke pro blemen van de grote steden en daaruit conclusies trekken voor wat betreft de korps sterkte. De bewindsman heeft verder besloten dat de korpsen die maximaal 10 procent moeten inkrimpen, hun huidige sterk te dit jaar houden. Hetzelfde geldt voor de korpsen die tot 1993 volgens het nieuwe sterk testelsel niet meer dan 10 pro cent zullen gfoeien. Zoals aan de Tweede Kamer toegezegd, blijft de minimum sterkte voor gemeentelijke po litiekorpsen dit jaar gehand haafd op 40,2 hoofden..Eerder was voorgesteld de ondergrens bij 36 hoofden te leggen. De gemeenten Monster en Naald wijk blijven daardoor op hun huidige sterkte. Ondernemers betalen sociale premies oproepkrachten DEN HAAG Ruim 90 pro cent van de ondernemers die met oproepkrachten werken, blijkt sociale premies (ziekte wet, wao en ww) voor die op roepkrachten af te dragen. Dat gebeurt zelfs als zij daartoe vol gens het zogeheten Rariteiten- besluit niet verplicht zijn. Dat besluit stelt de premie-afdracht verplicht als de oproepkrach ten ten minste gemiddeld twee dagen per week werken dan- wel 40 procent van het mini mumloon verdienen. Drie kwart van de bedrijven maakt langer dan dertig dagen ge bruik van vaste oproepkrach ten; 14 procent van de werkge vers vindt dat er in feite geen arbeidsovereenkomst was. Dit blijkt uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst van het ministerie van sociale zaken. UTRECHT Zo'n veertig ou ders van leerlingen van de ka tholieke Honkie Ponkie/Mari- aschool in Utrecht zijn van plan hun bezetting van het schoolgebouw tot zeker mor gen te bezetten. Ze begonnen daarmee kort voor het week einde uit protest tegen de wei gering van het schoolbestuur om een aantal lokalen over te dragen aan de protestants- christelijke Van Beeck Cal- koenschool. De ouders zijn het niet eens met de fusie tussen de Maria- school en de Gerardus Majella^ school. De geschillencommissie in medezeggenschapszaken heeft de fusie echter goedge keurd, waardoor de 'nieuwe' katholieke school met honderd leerlingen de beschikking krijgt over 23 lokalen. De ouders van de Mariaschool noemen dit „pure waanzin", temeer daar de protestants- christelijke Van Beeck Cal- koenschool met tweehonderd leerlingen uit zijn voegen barst. Zij eisen daarom dat de. protestante school de beschik king krijgt over negen lokalen van de katholieke school. Uit protest hebben ze bovendien hun kinderen van school ge haald en op de protestante school gedaan. Morgen heeft het bestuur van de Van Beeck Calkoenschool een gesprek met de Utrechtse wethouder van onderwijs, Pot. De ouders zijn daarover wei nig hoopvol, omdat Pot al eerder heeft gezegd dat de schoolbesturen de kwestie maar onderling moeten uit vechten AMSTERDAM Van elke gulden die de consu ment aan levensmiddelen uitgeeft komt 44,5 procent terecht bij het nationale grootwinkelbedrijf. Ten opzichte van een jaar gele den is de marktpositie van deze groep winkels verbe terd. Albert Heijn en Aldi trokken de groei naar zich toe. Het marktaandeel van het vrijwillig filiaal bedrijf is eveneens verbe terd, zo meldt Distrifood, nieuwsblad voor de le vensmiddelendetailhan del. Albert Heijn zag de marktposi tie verbeteren van 26,4 pro cent naar 27,2 procent. Aldi ging van 4,9 procent naar 5,8 procent. Edah daalde van 10,1 procent naar 9,2 procent en Hermans van 2,7 procent naar 2,3 procent Bij het vrijwillig filiaalbedrijf nemen de C1000- winkels 5 procent voor hun rekening (verbetering met 0,2 procent). De Unigro-groep steeg van 4,9 naar 5,4 procent. De positie van VDB is met 2,8 procent stabiel gebleven. Het aandeel van Sperwer/Coop in de winkelbestedingen is frac- tioneel gedaald van 3,5 tot 3,3 procent. Bij de regionale grootwinkel bedrijven boekte alleen de In- tergro-groep vooruitgang van 3 naar 3.2 procent.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3