Weerstand tegen ,top' Wereldraad groeit Overste begrijpt joodse bezwaren niet i n "-OhOi '--wsric L Tf S CcidAcSomanl Deugd kerk wereld beroepingen brieven /lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £ekUc@otvuvnt MAANDAG 24 JULI 1989 PAGING door Joke Forceville-Van Rossum P A. van Gennip. Een goede vriend van mij, priester en al grijs wordend in het ambt dat hij nog altijd met ambitie en toewijding vervult, schreef me een reactie op mijn column Therapie". Hij had die met plezier gele zen. Hij vond het prima dat ik wat relativerend had geschre ven over het therapieën zoe ken en ondergaan, maar an derzijds waarschuwde hij me ervoor daar niet te licht of lichtzinnig over te denken. Als priester en geestelijk be geleider van tallozen kan hij uit ervaring vertellen dat er heel wat mensen zijn die wel degelijk baat vinden bij een of andere vorm van therapie. Om maar eens enkele voorbeel den te noemen: jonge mensen die moeten „genezen" van zeer traumatische incest - of verkrachtingservaringen; men sen die (ze leven nog) gebukt gaan onder een concentratie kampsyndroom; soms minder- validen die moeten leren hun handicap op te nemen in het dagelijks bestaan. Er zou nog wel een hele reeks aan toe te voegen zijn. Want er zijn - en hoe gelukkig ook maar - stottertherapieën voor wie niet uit zijn woorden kan komen, therapieën die men sen leren hun fobieën, angs tcomplexen, te hanteren, me thoden om paren in grote re latieproblemen te helpen hun moeilijkheden de baas te wor den. Mijn goede vriend wees me er dus op dat we voorzichtig moeten zijn omdat het gevaar niet denkbeeldig is dat we door de bomen het bos niet meer zien. Die raad neem ik gaarne ter harte. En omdat ik beslist niet de schijn heb willen wekken helemaal niet in de genezende kracht van sommige thera pieën te geloven, speel ik die raadgeving hierbij aan U door. Evengoed houd ik koppig vol dat Mien miert en dat ik meer mensen ken die mieren en meieren over alles wat ze nog niet hebben verworven, nog niet hebben gerealiseerd in hun zelfontplooiing en over de methoden waarmee ze menen zulke manco's te lijf te moeten gaan. Ergo blijft overeind: Mien miert en ze zou zich an ders moeten opstellen. Aan het slot van mijn therapiever- haal heb ik het daarover al even gehad. Je zou namelijk ook uit een heel ander vaatje kunnen tappen. Bijvoorbeeld aan de andere kant beginnen. Ontdekken wat je wèl hebt en dat cultiveren. In de filosofieën over uiterlijk schoon is dat altijd al gepro pageerd. Wat je minnen zijn naar de achtergrond schuiven door je plussen te accentue ren. In Avro's programma ..Servi cesalon" wordt nog wekelijks in beeld gebracht wat veran dering/vernieuwing aan het kapsel van een vrouw bijvoor beeld voor effect kan hebben. „Ze komt er als nieuw van daan" zeggen we soms. En, nóg belangrijker, ze had zelf „nooit geweten dat ze het in zich had. „In deze gevallen gaat het om de uiterlijke ver schijningsvorm. Maar waarom zou het minder opgaan voor kwaliteiten die ons karakter sieren? Weten wat je sterke kanten zijn en dan met die mogelijk heden je omgeving voor je in nemen. Wat vreugde en gezel ligheid, zon en dóódsimpele pret verspreiden. Dat zou je zoiets als deugdbeoefening kunnen noemen, ware het niet dat het zo'n oud, versleten, vergeten en afgedankt begrip is geworden. We halen daar gemakkelijk ons neus voor op. Misschien denken we met veel reserve terug aan onze jeugd, waarin ons werd geleerd deugdzaam te leven. Visioe nen van braafheid en saaiheid doemen daarbij op. Alsof het cultiveren van het goede, mooie, aangename niets le vendigs, niets stralends in zich zou hebben. Het heeft er vermoedelijk veel, zo niet alles, mee te maken, dat we tegenwoordig zo onge looflijk op onszelf betrokken zijn. Dat we voortdurend uit sluitend met de vragen naar ons eigen welbevinden bezig zijn. Als ons eigen ikje maar aan zijn trekken komt... Maar deugd, deugd dóen is verbonden met: uit jezelf tre den, aandachthebben voor de ander. Met de vlag en wim pel van je goede eigenschap pen cn kwaliteiten door het Ie ven stappen, die uitbundig to nen en dus daarmee op aan trekkelijke en vanzelfspreken de wijze de situatie van de mensen om je heen in glans en gloed zetten. Is dat nou saai of braaf? Dat heeft me deugd gedaan, zeggen men sen als ze eens uitbundig heb ben gelachen. We moesten de deugd van optimisme weer cultiveren. Om te ontdekken: deugd doet deugd. Meer controle op pastoraal mededelingenblad Den Bosch DEN BOSCH Vicaris-gene raal drs. J.B.F. Schröder van Den Bosch wil dat het blad 'Mededelingen tussentijds' van de pastorale diensten van het bisdom geen mededelin gen meer opneemt over acti viteiten van instanties waar van bisschop J.G. ter Schure of een van de andere bis schoppen zich hebben gedis tantieerd. Ook voor opvattin gen die zeer duidelijk afwij ken van de door de bisschop pen kenbaar gemaakte leer, is in het blad geen plaats. Dat blijkt uit een notitie die hij aan de vijf hoofden van de pastorale diensten heeft voor gelegd. Schröder liet eerder al een bericht verwijderen uit het blad. waarin werd gewe zen op een jongerenbijeen komst in het kader van de manifestatie van de Acht Mei Beweging in Den Bosch. Vol gens Schröder hoort in een officieel orgaan van het bis dom geen reclame te worden gemaakt voor een organisatie als die beweging, waarmee de bisschoppen het contact heb ben verbroken. Complimenten kosten niets, toch betalen velen er duur voor CASTRO „VERGEET" KLEINE ESTLANDSE KERKEN EN RUSSISCHE JODEN MOSKOU Generaal- secretaris Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken heeft zondag zijn opwachting gemaakt bij patriarch Pimen, hoofd van de Russisch-Ortho- doxe Kerk, die zijn 79e verjaardag vierde. We gens een slechter wor dende gezondheid is Pi- men de laatste tijd niet meer in staat kerkdien sten te leiden of aanwezig te zijn bij de vergadering die de Wereldraadverga dering dezer dagen in Moskou houdt. Met Castro woonden ook de voorzitter van het centraal co mité, dr. Helmut Held, en vice-voorzitter dr. Sylvia Tal bot de plechtige ontvangst bij. alsmede de belangrijkste me tropolieten. die met Pimen de heilige synode van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk vor men. Castro had er bij zijn afdeling voorlichting op aangedrongen dat er een voorlichter mee ging die ook goede foto's kan maken. Hij heeft binnen de Wereldraad de naam graag met de groten der aarde te worden gefotografeerd. Wat dat betreft had hij dit weekeinde niet te klagen: vrijdag met Nikolaj Ryzjkov, de minister-president van één van de twee supermachten, en zondag met het hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, met 50 miljoen leden de grootste lidkerk van de We reldraad van Kerken. Intussen groeit binnen de We reldraad de kritiek op Castro dat hij zich nooit met de ver volgden der aarde laat foto graferen. Vier jaar geleden, toen het centraal comité in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires vergaderde, was Castro „pijnlijk afwezig" bij de we kelijkse demonstratie van de Dwaze Moeders op het Plaza de Mayo. Deze week liet hij zich niet zien toen 20 Oekraï ense katholieken arrestatie riskeerden door voor weder- toelating te demonstreren van hun kerk, die in 1946 door Stalin werd verboden. Joden Ook de Joodse Gemeente in de Archipovostraat moet het zonder steun van Castro doen. Over joden wordt dezer dagen bij de Wereldraad niet gespro ken, laat staan over het lot van de één miljoen Sovjet-jo den die niet naar Israel willen emigreren, maar dieN wel nog steeds de gevolgen van de an tisemitische campagnes van de staat ondervinden. Castro heeft het ook verbruid bij de vijf kleine lidkerken van de Wereldraad in de Sov jetunie: de Baptistenunie, de Lutherse kerken uit Estland en Letland, de Armeense Apostolische Kerk en de Ge- orgisch-Orthodoxe Kerk. Bij de ontvangst door premier Ryzjkov in het Kremlin noemde Castro alleen de Rus sisch-Orthodoxe Kerk als de kerk die de Wereldraad had uitgenodigd en niet de vijf an dere lidkerken. „Een puinhoop" en een „cha os" noemden de leiders van de Estse kerk de toespraak van Castro. „Overal is er de mocratie, behalve in de We reldraad", zei ds. Tiyt Salum- jaja. „Juist in deze tijd zou steun van de Wereldraad voor deze kleine kerken van ge weldig belang zijn". Vooral omdat de Sovjet-regering de afgelopen week in Tallinn, de hoofdstad van Estland, een demonstratie tegen het door de Lutherse Kerk gesteunde onafhankelijkheidsstreven van de Esten heeft georgani seerd Van Baptistenzijde werd iets ingehoudener gereageerd op de „blunder" van Castro, zo als mensenrechtenman Char les Harper van de Wereldraad zei. „Ik ben niet degene die Castro moet bekritiseren", zei ds. Anatoli Socholov, perschef van de Baptistenunie. „Maar ik ben wel teleurgesteld". Veel weerstand hebben Ca stro en Held ook opgeroepen met de „knullige" wijze waar op ze vrijdag de discussie over de terreur in Roemenië trachtten te voorkomen en, toen dat niet lukte, manipu leerden. Terwijl ze wisten dat de Roemeense kerken niet ge dwongen zouden worden uit de Wereldraad te stappen als de schending van de mensen rechten zou worden venxnv deelden, legden ze toch hun oor te luister bij de regerings getrouwe Roemeense kerken. Als de oecumenische bewe ging in de jaren '30 deze lijn had gevolgd, had ze niet voor de tegenstanders van Hitier maar voor de meelopers geko zen, zei een verontwaardigde Hildegarde Zumach, lid'-van het centraal comité namens de Westduitse EKD. „Visser 't Hooft daarentegen heeft er geen moment aan getwijfeld dat hij met alle macht tegen Dr. Emilio Castro (midden) op de foto in het Kremlin met links van hem dr. Joachim Held en rechts metropoliet Filaret. foto: tass de dictatuur van de nazi's moest strijden. Waarom doet de Wereldraad het in (5e jaren '80 niet tegen de schending van de mensenrechten in Roemenië?", zo vroeg zij zich af. Ook het feit dat een delegatie van de Wereldraad die naar Roemenië was gezonden om verslag van de situatie der mensenrechten uit te bren gen, alleen met regeringsver tegenwoordigers en bovenge schetste kerkleiders heeft ge sproken, is slecht voor de ge loofwaardigheid van de We reldraad, aldus de lutherse bisschop Gyula Nagy uit Hon garije. „Stel je voor", zei de Angolese Agnes' Chepwono, „dat een delegatie van de We reldraad in Zuidafrika alleen met de regering en de blanke NG-Kerk zou spreken om de waarheid van de apartheid te achterhalen. Dat is toch vol strekt niet in te denken! Waarom in dit geval dan wel uitsluitend met de machtheb bers spreken en niet met de slachtoffers? Ongelofelijk wat er met de Wereldraad ge beurt, als ik dit vergelijk met de tijd van Philip Potter". DIRK VISSER OSWIECIM De overste van het Karmelietessen klooster op het terrein van het voormalige con centratiekamp Auschwitz, zuster Maria Teresa, be grijpt de bezwaren van joodse zijde tegen het klooster niet. Zij ziet het verzet tegen het klooster vooral als „een grote in ternationale propaganda campagne tegen de Pool se Rooms-Katholieke Kerk". „Wij storen niemand", aldus Maria Teresa in een interview met het Italiaanse katholieke dagblad 'Avvenire' „Ik be grijp niet", zegt de overste, „waarom onze aanwezigheid in Auschwitz zoveel stof doet opwaaien. „Is het dan werke lijk schandalig dat iemand zijn leven en gebeden wijdt aan een plek die als symbool van de dood geldt"? Zij wijst erop dat er van joodse zijde geen bezwaren naar voren Opnieuw hebben in Auschwitz joden gedemonstreerd tegen de aanwezigheid van het klooster: „Karmelietessen, verlaat Auschwitz", zo stond te lezen op spandoeken. foto: afp zijn-gebracht tegen een kloos ter in de buurt van het con centratiekamp Dachau bij München. Eveneens tegenover 'Avveni re' noemde pater Stanislaw Musial, secretaris van de com missie voor de dialoog met het jodendom van de Poolse RK bisschoppenconferentie, het een fout dat twee jaar geleden onder druk van joodse zijde en op grond van „naïef opti misme" van katholieke zijde 22 februari 1989 is vastgelegd als datum, waarop het kloos ter uit Auschwitz zou zijn ver dwenen. De bouw van het nieuwe klooster begint dit na jaar en zal drie jaar duren, al dus Musial. De Rooms-Katholieke Kerk in Polen kondigde eind vorige week zonder nadere uitleg aan dat er „concrete stappen" zijn gezet om het klooster te verplaatsen. De Poolse rege ring liet de Israëlische rege ring weten dat ze alles zal doen om het klooster zo snel mogelijk over te plaatsen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Uelsen (BRD) (Evange- lisch-Altreformierte Kirche) R.J. Vis ser te Uithuizen, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam-Feije- noord tevens voor het werk onder de varenden (AGKOOB) J.P Dondorp te IJmuiden. Gereformeerde Kerken vrijgemaakf Aangenomen naar Haulerwijk J.H. Kuiper te Vrouwenpolder; naar Lisse i.c.m. Voorschoten drs.J.R. Geer- sing. kand. te Kampen, die bedankte voor Baflo i.c.m. Warffum, voor Fer- werd-Hallum, voor Franeker-Sexble- rum, voor Lemele-Lemelerveld, voor Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde. voor Musselkanaal-Valthermond, voor Nij megen, voor Oegstgeest, voor Sur- huisterveen i.c.m. Opende, voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer en voor Zuidwoide (Gr.) Chriatelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Nieuwkoop K. Hoefna gel te Nieuwpoort. Filipijnse bisschoppen ten strijde tegen corruptie MANILA De Filipijnse RK bisschoppenconferentie heeft de „levensvernietigende plaag" van de corruptie op de Filipijnen veroordeeld. Vol gens de bisschoppen moeten er op alle niveaus van de sa menleving commissies van burgers komen die misbruik van publieke fondsen tegen moeten gaan. De bisschoppen herinneren eraan dat president Aquino zelf heeft toegegeven dat de corruptie misschien niet op dezelfde schaal als onder de verdreven dictator Ferdinand Marcos is teruggekeerd, maar dat mensen zich met dezelfde schaamteloosheid laten omko pen. De kerkleiders klagen erover dat de corruptie niet langer als zonde wordt gezien, maar vaak wordt beschouwd als slimheid. „In de huidige omstandigheden wordt ze een zonde van de zwartste soort, een wraakroepende zonde", aldus de bisschoppen. De commissies van burgers zouden de toewijzing en het gebruik van publieke fondsen moeten controleren. Boven dien zouden zij de Ombuds man moeten helpen bij het aangeven en vervolgen van corruptie. Japan in beweging In enkele maanden tijd heeft de Japanse Liberaal-Democ tische Partij, die het in het land van de Rijzende Zon dec nia lang voor het zeggen heeft gehad, kans gezien haar eij machtspositie te ondergraven. Nadat een reeks van eerd schandalen de aanhang van de partij onbewogen had gelat lijkt het politieke krachtenveld nu dan toch danig in be\ ging te zijn gekomen. EeRST waren het premier Takeshita en een aantal van 2 ministers. Zij werden meegesleurd in het Recruit-omkopin schandaal. LDP-politici kregen tegen een vriendenpri aandelen aangeboden van het telecommunicatiebedrijf eruit, nog voor deze aan ,de beurs genoteerd waren. De a< delen konden later tegen superwinsten worden verkocht. TAKESHITA werd opgevolgd door de algemeen als een kreukbaré politicus betitelde Sosuke Uno. Deze „Mr. Cle< had de opdracht het imago van zijn partij op te poetsen, heeft het tegendeel bereikt. Al spoedig bleek zijn blazo niet zo vlekkeloos als gedacht. Daarbij kwamen domme 1 spraken van een minister over vrouwen, een omstreden voering van een btw-heffing en een minder protections sche landbouwpolitiek. Het zijn allemaal factoren die hebb bijgedragen aan de teloorgang van de LDP. De Japanse politiek, met name de verhoudingen binnen LDP, zijn van oudsher gecompliceerd en bepaald door an< re belangen dan die van de kiezers. Waarnemers gingen daarom ook van uit dat ofschoon zij door de schandalen na de achtergrond waren gedrongen, binnen de LDP de ex-pi miers Takeshita en Nakasone nog steeds aan de touwtj trokken. In die optiek gold Uno als een „tussenpaus", j LDP-leiding heeft haar streken echter thuis gekregen. De uitslag van de verkiezingen van gisteren voor een di van het Hogerhuis wekken de indruk dat Japan, economia al een wereldmacht, nu ook snel naar politieke volwasse heid groeit. Aan Takako Doi, de leidster van Japanse Soa listische Partij, komt een groot deel van de eer toe, de Japa politiek open te hebben gegooid. Het is mede door haar c treden dat het idee, dat politiek in Japan in de traditie v de samoerai's een mannenzaak is, snel afbrokkelt. Nu premier Uno binnenkort aftreedt, zal waarschijnlijk z hele kabinet moeten opstappen. De verwachting is dat vi volgens de gehele top van de LDP „gezuiverd" zal word Maar de enige manier om echt schoon schip te maken, is 1 zo spoedig mogelijk houden van nieuwe algemene verkiezi gen. Dan zal duidelijk worden of de afkeer van de LI meer is geweest dan een tijdelijk verschijnsel, zodat een 1 gin kan worden gemaakt met de in Japan dringend noodi kelijke politieke hervormingen. Zonnig DE BILT (KNMI) Een lage drukgebied, dat ons de afgelo pen dagen enkele onweersbui en bracht, is inmiddels naar het oosten weggetrokken. Een nieuw Atlantisch hogedrukge- bied verplaatst zich langzaam in onze richting. De komende nacht kan er, bij weinig wind, plaatselijk mist ontstaan. De minimumtemperatuur ligt rond de 16 graden. Overdag is het zonnig, buien worden er niet meer verwacht. De mid- dagtemperatuur wordt onge veer 28 graden, maar langs de kust blijft de temperatuur en kele graden achter. De wind is zwak tot matig, langs de kust noordelijk en in het binnen land veranderlijk. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot morgen- Noorwegen. Zweden en Denemar ken Op de meeste plaatsen zonnig en warm Langs de Noorse westkust, noord van Trondheim, bewolking bij temperaturen van 14 tot 17 graden. Elders landinwaarts 23 tot 29 graden, langs de kust bij aanlandige wind rond 21 graden Langs de Noordzee kust van Jutland rond 26 graden West-Duilsland: In Sleeswijk-Hol- stein zonnig en droog. In Midden- Duitsland vrij zonnig. In Zuid-Duits- land veranderlijk bewolkt met op veel plaatsen enkele regen- of on weersbuien Overwegend zomerse temperaturen met maxima van 27 tot 32 graden, in Sleeswijk-Holstein van 22 tot 28 graden. Frankrijk: Het zonnige weer breidt zich tot in het oosten van Frankrijk uit In de Rhónedelta een krachtige of stormachtige noordenwind Min der warm weer met middagtempera- turen tussen 22 graden langs de oceaan- en Kanaalkust en 30 graden in Zuidoost-Frankrijk bij de Middel landse Zee. Spanje en Portugal: Zonnig maar langs de Spaanse oostkust aanhou dend gebieden met bewolking, waar geen regen van betekenis valt. Mid- dagtemperatuur langs de noordkust rond 22 graden, elders van 28 graden meer naar het noorden tot 33 graden in het zuiden. Landinwaarts in Zuid- Spanje tot 38 graden Zwitserland en Oostenrijk: Veran derlijk bewolkt met enkele onweers buien. vandaag nog in Zwitserland, morgen het meest in Oostenrijk. Mid- dagtemperaturen in de dalen en in het laagland 23 tot 28 graden Aar zuidzijde vari de Alpen en in Zi oost-Oostenrijk tot 34 graden Italië: Zonnig en warm tot i warm. In Noord-Italie en de Povl te en noord daarvan enkele, s| stevige, onweersbuien Middagtej raturen 32 tot 36 graden, aan del ten. bij aanlandige wind, 26 tq graden. Joegoslavië Zonnig, in het noor van Joegoslavië een enkele onwe bui. Middagtemperatuur 29 tot graden, in het zuiden tot 38 grad Griekenland Vrijwel overal zon In Noordoost-Griekenland en op eilanden in de Egeische Zee 27 to graden Op het vasteland, meer r het westen, tot 40 graden WEERRAPPORT Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den slukken te bekorten Rede burgemeester (2) Door allerlei „openbare" func ties die mijn man bekleedde in Nederland en erbuiten, heb ik heel wat „speeches" aan moeten/mogen horen. Met meer of minder vreugde of verveling of ergernis. Maar het is wel heel lang geleden dat ik zo'n humoristische, posi tieve, geweldige „speech" (re devoering) hoorde, als die uw eigen burgemeester hield in de volle Pieterskerk ter ere van het persoonlijk bezoek van de Amerikaanse president Geor ge Bush en zijn vrouw. Hij kreeg terecht een staande ova tie! Ook ik heb lang in mijn han den geklapt voor hem. En ik heb hartelijk gelachen. Leiden in 't centrum van de we reld! Leuk gevonden! Op de een of andere manier was ik ook ontroerd, want ik stond op om een zakdoekje te pakken. Waarom precies weet ik niet meer. Ik wou dat ik die feest rede op een cassettebandje kon krijgen, om dat feestje nog eens te vieren. Mijn in 1979 overleden man heeft in 1931-1938 in Leiden gestudeerd en is er ook gepro moveerd (Indologie). Sinds dien heeft Leiden een vast plekje in zijn hart gehad. Wat zou hij hiervan genoten heb ben. Een van de weinige mo menten sedert zijn overlijden dat ik dacht: Jammer! Dat hij dit niet meer meemaakt. Jammer ook overigens dat de NOS er bijna niets van uit zond. Die zoeken liever iets chagrijnigs of iets anti-Ameri kaans misschien? Maar tussen duizend deprimerende berich ten (o.m. over milieu) doet zo'n positief gebaar ons juist zo goed! Talen in Europa Het bezoek van president Bush van de Verenigde Staten aan enkele Europese landen heeft veel aandacht getrok ken. Wat mij opviel is dat hij in Hongarije beloofde „ont wikkelingswerkers" te zullen sturen die het Engels aan de Hongaren zouden gaan onder wijzen. Minister Deetman wil in Nederland een „talenacade mie" oprichten om de Neder landers verschillende Europe se talen te laten leren. Zo ziet men dat de doelstellingen van landen verschillend zijn; het ene land probeert zijn taal aan andere landen op te dringen, het andere land houdt reke ning met andere landen. In het verenigd Europa van nu en met name van 1992 spelen de taalverschillen een grote rol. De esperantisten zijn al lang klaar voor de meertalig heid. In het Europese parle ment is een groep leden, onder wie meest Britten, die voor een proef met Esperanto zijn. De meerderheid voelt daar kennelijk nog helemaal niet voor. Er is steeds weer dat misverstand of vooroordeel dat de esperantisten de natio nale talen terzijde willen schuiven; dat is beslist niet zo; de esperantisten zijn juist voor het cultuurbehoud van de na tionale taalgemeenschappen; het is een van de grondbegin selen van Esperanto. Een an der misverstand of Vooroor deel komt van mensen die zo genaamd een betere of andere oplossing voor een internatio nale taal hebben. Zo ook nu weer, zo lees ik in Het Binnen hof van woensdag. Esperanto zou de hooggespannen ver wachtingen niet waar gemaakt hebben. Welke verwachtingen dan? Het Esperanto is wel klaar voor directe invoering. Er is tot nu al ontzaglijk veel literatuur in Esperanto ver schenen. In Nederland geeft de Federatie van Esperanto- organisaties een maandblad uit. Jaarlijks worden er inter nationale congressen met dui zenden deelnemers gehouden. Allerlei beroepsgroepen zijn in het Esperanto vertegenwoor digd. Op radiogebied bijvoor beeld zendt Radio Warschau vijf maal per dag in Esperanto uit. Het Esperanto heeft bewe zen dat het klaar is voor het Verenigde Europa. Dat alles nog niet vlug genoeg gaat, is wel waar. Maar er zijn meer dingen die lang duren. Tijdens de Franse revolutie. nu 200 jaar geleden, werd decimale stelsel in Europé gevoerd. Veel landen wi er niet aan; Engeland is pas, 200 jaar later! aan overschakelen; Amerika, voorbeeld voor technologi vooruitgang rekent nog st in maten van de voet vai Koning! S.P. Smits, ZOETERMEER. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEI THEATER, RECREATIE,EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2