Honkballers willen nu naar Olympische Spelen Krankzinnig mediabeleid kan tennistopper verjagen Het Melkhuisje moet grote namen ontberen Zweden en Westduitsland weer in Davis Cup-finale SPORT EfiidócSoinant MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA BUSSUM Piet van Eijs- den keek bij de voorbe schouwing van „zijn" van daag begonnen tennistoer nooi 't Melkhuisje voorna melijk terug. Naar de af gelopen maanden, toen al les met het „tweede" Grand Prix-toernooi in Nederland in orde leek te komen. Want het had zo mooi kunnen zijn. Er waren immers vele, vaak mondelinge afspraken ge maakt door de toernooi-di- recteur, met coryfeeën als Alberto Mancini en Guiller- mo Perez-Roldan, beiden Ar gentijnen, en niet te vergeten de Oostenrijker Thomas Muster. Maar die „zekerhe den" verdwenen sneller dan ze waren gekomen. Muster kreeg een auto-ongeluk, Mancini en Perez-Roldan werden weggekocht door Van Eijsdens veel kapitaal krachtigere collega uit Stutt gart. Daarnaast waren goede Australiërs (Cahill en Wood- forde) niet beschikbaar we gens Davis Cup-verplichtin gen en dient de Zweedse subtop (Gustafsson en Gun- narson) op te treden in de Westduitse competitie. Wat restte stemde Van Eijsden, zo bezwoer hij althans, zeker nog te tevreden. Met de Zweed Kent Carlsson en de Spaanse titelverdediger van Hilversum Emilio Sanchez heeft hij op papier inderdaad nog een aardige top. Zeker als daar de Rus Andrej Tsjes- nokov, halve finalist op Ro land Garros, nog aan wordt toegevoegd. De komst van Carlsson en Sanchez moet echter wel met enige scepsis worden begroet. Beiden zijn lang geblesseerd geweest. Carlsson speelt in Hilversum zelfs zijn eerste toernooi sinds maanden. Buiten de vier favorieten voor de halve finales, waar toe ook de Oostenrijker Horst Skoff behoort, zijn aansprekende spelers slechts met de grootste moeite te vinden. Want ook „kenners" fronsen de wenkbrauwen bij het horen van de namen van Gustavo Giussani en Stefan Lochbihler, naar verluid res pectievelijk afkomstig uit Argentinië en Oostenrijk. De Nederlandse inbreng in het met 150.000 dollar prijzen geld gedoteerde evenement komt dit keer eens niet van Mennno Oosting en Michiel Schapers. De laatste heeft voor de strijd om de Davis Cup zoveel op snel tapijt ge speeld, dat hij een overgang naar gravel onverstandig vindt, ark Koevermans, een andere gravel-aas, ontbreekt om dezelfde reden. Tom Nijssen en Paul Haarhuis, de andere leden van het Davis Cup-team, komen wel in ac tie. Zij worden voorlopig vergezeld door Paul Dogger en Hendrik-Jan Davids, die beiden van Van Eijsden een „wild-card" kregen toebe deeld. Enige Jacco Eltingh is er als enige Nederlander in het kwalificatietoernooi plaats bij de strijd om open Nederlands tenniski pioenschap op de banen i het Melkhuisje te bemacl gen. Hij won in de laa ronde in drie sets van Zweed Nyborg. De laa had geluk en werd als lui loser ook toegelaten tot hoofdtoernooi, dat met tingh mee vijf Nederland telt. Haarhuis, Davids Dogger kregen van de or nisatie een wild card. Nijs werd direct in het spelc veld opgenomen. ROTTERDAM De term „meest populaire speler" bij honkbal blijft natuurlijk altijd een dis cutabele onderscheiding. In het wereld ha ventoer- nooi, afgelopen weekein de een sensationele prooi voor het Nederlandse team, werd Eric de Bruin de eer toebedeeld zich te mogen tooien met de het minst op statistieken ge baseerde prijs. Volgens de speaker tijdens de prijsuitreiking had De Bruin de meeste response gekregen bij het publiek, waarvan een leeuwedeel overigens niet eens was geraadpleegd. Als het aan de in totaal 43.000 toeschouwers, die het Neptu- nus-terrein de afgelopen tien dagen hebben bezocht, had gelegen was de hele Neder landse ploeg tot de meest po pulaire formatie uitgeroepen Want dat de Oranje-formatie de derde editie van het eve nement op zijn naam zou brengen was al een verras sing van de eerste orde. Dat dit bovendien gebeurde op een in eigen land gedurende een reeks duels waarschijn lijk niet eerder vertoonde wijze én niveau bezorgde de vaderlandse honkballers een ongekende portie sympathie. Die aanhankelijkheid viel Eric de Bruin dus persoonlijk ten deel middels de hem toe gekende prijs, die hij overi gens óók mocht koesteren als blijk van waardering voor zijn vrijwel foutloze spel op het eerste honk. Waarop hij gisteren in de afsluitende fi nale-wedstrijd toch weer ver scheen. Donderdag nog had hij zich met een lastige en kelblessure moeten laten ver vangen. Zaterdag (12-5 tegen Baltimore) trad hij al weer aan als aangewezen slagman en gisteren acteerde hij weer als vanouds op de plek waar zich de meeste acties afspe len. „In deze stemming kun je wel blijven spelen", vertel de De Bruin na afloop van het gisteren met 5-1 gewon nen duel van Baltimore. „Zo lang je blijft winnen voel je geen vermoeidheid". Slopend De Bruin gaf dit commentaar nadat manager Norman Gil den van Baltimore, dat de weg voor Nederland naar de titel had geëffend door Hava na na de zege van maandag ook vrijdagavond op sensa- tionale wijze te verslaan, had verklaard het „een slopend toernooi te hebben gevon den". „Mijn ploeg is uitge put", vertelde Gilden en zijn midvelder Brian Kowitz, uit geroepen tot beste slagman en meest waardevolle speler, beaamde dit. „Ik zou geen wedstrijd meer kunnen spe len", meende Kowitz, die kandidaat lijkt voor het ho gere Amerikaanse profhonk bal. Zijn ploegmaat John Ludy, die de heuvel van Bal- timore gisteren negen in nings lang bezette, maakte een al evenzeer vermoeide indruk. „Ik had niet ver wacht dat het Nederlandse Honkbal in cijfers ROTTERDAM De cijfers van het afsluitende weekeinde van het wereldhaventoernooi honkbal in Rotterdam zijn; Eerste finaleduel: Baltimore 0-0-1-0-0-0-3-0-1=5 Nederland 1-2-0-1-0-2-4-2-x=12 Werpcijfers: Baltimore: Brown (1 1/3 3): 2-4-2-0, Tripp (4 2/3 5): 4-4-8- 1, Walsh (1): 0-1-0-0, Walter (4 man): 0-2-2-0, Gast (1) 1-1-0-0. Nederland: Callenbach (5 2/3): 6-1-5-1, Kohl (1): 0-1-3-2, Volkerijk (2 1/3): 4-0-1-1. Ho merun: Nederland: Ansjeliena (4e inning), solo. Toeschouwers: 3000, tijds duur: 3.15. Tweede finaleduel Nederland 0-0-0-0-4-0-1-0-0=5 Baltimore 0-0-0-1-0-0-0-0-1=2 Werpcijfers: Nederland: Koster (6): 2-2-4-0, Nanne (2 1/3 3): 1-1-3-1, Vol kerijk (2/3): 0-0-0-0. Baltimore: Ludy (9): 7-4-9-1. Toeschouwers: 5500, tijdsduur: 2.45. Om derde plaats: Havana 0-5-0-1-3-0-0-0-0=9 Taiwan 1-0-1-0-0-0-1-1-0=4 Werpcijfers: Havana: Gomez (9): 6-2-7-1. Taiwan: Weng Feng-Yu (4 2/3 2): 4-2-10-2, Huang Wu-Hsiung (1 1/3): 0-1-0-0, Liu l-Chuan (3): 0-0-3-0. Eindstand toernooi: 1. Nederland, 2. Baltimore Johnny's, 3. Havana, 4. Tai wan, 5. Dallas Athletics. team zo sterk zou zijn. Vooral defensief", zei Ludy. Juist in de afsluitende dubbel met Baltimore toonde de Ne derlandse ploeg zich ook in het slagperk redelijk succes vol. Gisteren kreeg Baltimo re tien honkslagen tegen en zaterdag twaalf. Een redelij ke score, hoewel manager Jim Stoeckel juist op dit punt nog wel verbetering wil zien aangebracht. „Op een aantal onderdelen moet ons spel nog wat worden aangescherpt. Vooral het slaan moet nog wat beter met het oog op het toernooi om de Europese titel in september in Parijs", aldus de Amerikaan, die ook al vertelde dat het hem alle maal niet in de koude kleren was gaan zitten. „Zo'n toer nooi als dit vergt nogal wat van je. In elke wedstrijd zijn we tot de bodem moeten gaan. Dat vreet aan je. Ik ben dan ook blij dat het er op zit". En zeker op deze ma nier, had Stoeckel er aan kunnen toevoegen. Geen tekenen De Nederlandse ploeg, die za terdag ondanks de tweede zege op het wellicht nog iet wat door de slijtageslag tegen Havana vermoeide Baltimore volgens Stoeckel een „wat slappere indruk had ge maakt", vertoonde gisteren geen tekenen van verzwak king. Nadat Peter Callen bach, Geoffrey Kohl en Bart Volkerijk het karwei tegen de Havana-bedwingers suc cesvol vanaf de heuvel had den afgesloten, mocht Harry Koster gisteren aan de bak. De Rotterdammer, die later zou worden uitgeroepen tot de beste werper van het toer nooi, begon niet al te overtui gend. Maar met steun van zijn veld hield hij de score blank tot de gelijkmakende vierde innings. Pas in de zesde slagbeurt (in middels 4-1 voor Nederland) moest hij het veld ruimen voor Paul Nanne, die echter in de laatste gelijkmakende innings ernstig in de proble men kwam. Bij de stand van 5-1 liepen de honken met één man uit vol en een verlen ging was niet denkbeeldig. Stoeckel liet Volkerijk echter uit de bull-pen komen en de geroutineerde Hagenaar maakte het karwei af tegen het verlies van slechts één run: 5-2. De titel was een feit en het feesten kon beginnen. Toekomst In die sfeer verloor Stoeckel de visie op de toekomst niet. „Straks, in 1991, moeten Ita lië en Nederland zich kwali ficeren voor de Olympische Spelen van Barcelona. Ik vind dat beide landen, im mers de beste ploegen in Eu ropa, direct geplaatst zouden moeten zijn voor dat toernooi van zes ploegen, waarin voor het eerst officieel om de me dailles wordt gespeeld. Ik hoop dat de internationale federatie en het IOC daar nog eens over willen naden ken. Nederland en Italië ho ren beide thuis in het olym pische toernooi". Rikkert Faneyte, in Rotterdam tot home-run king uitgeroepen, bereikt in het tweede duel met i Baltimore het tweede honk. Scott Moseley ontvangt de bal te laat. FOTO: ANP der: „We hebben de afgelo pen tijd met mensen van de bond gepraat over hoe het nu verder moet. Er wordt naar gestreefd om de omstandig heden waaronder de spelers moeten spelen te verbeteren. Er moeten betere faciliteiten komen voor maatschappelij ke begeleiding, onkostenver goedingen, et cetera. Slechts dan kunnen we verder gaan met deze ontwikkeling. Het mooist zou natuurlijk zijn deze spelersgroep uit de com petitie halen en toernooien gaan spelen, zoals de volley ballers hebben gedaan. Maar of dat ooit haalbaar is, betwij fel ik". Eric de Bruin, de meest po pulaire speler, meent dat „het nieuwe bloed in de ploeg" er voor heeft gezorgd dat de uitstekende prestatie- Honkbal jeugd behoudt titel LEEUWARDEN Nederland heeft in. Leeuwarden zijn Eu-j ropese honkbaltitel voor junioren geprolongeerd. De ploeg' van manager Floor Blauw won de drie ontmoetingen met Ita-, lie. Twee keer was in minder dan negen slagbeurten het ver-; schil van tien runs bereikt (14-4 en 13-3). Pas gistermiddag, toen het kampioenschap al in Nederlands bezit was, kwamen de Italianen er met een nederlaag van 10-6 minder slecht af. Vorig jaar heroverde Nederland het kampioenschap op Italië, dat vooraf als enige serieuze tegenstander was gezien. Aange vuld met wat oudere junioren doet het team dit seizoen nog mee aan de wereldtitelstrijd, die in Canada wordt gehouden. Met een moyenne van 0.667 (8 uit 12) was Patrick Villevoye beste slagman van het toernooi. reeks de afgelopen week is der. Naar de Spelen liefst", neergezet. „Deze jongens wil- Italië is gewaarschuwd, len allemaal graag ook ver- FRANK WERKMAN O MUNCHEN Zweden en de Westduitsland treffen elkaar in de tweede opeenvolgende keer in de finale van het toernooi om de Davis Cup. De Verenigde Staten waren in de halve finale, zonder de ge blesseerde John McEnroe, niet opgewassen tegen het West duitse geweld, dat met name door Boris Becker werd ontke tend, 3-2. In de andere halve eindstrijd bleek Zweden te sterk voor Joegoslavië, 4-1. Op 15, 16 en 17 september ver dedigen de Duitsers, waar schijnlijk in München, de Da- vis Cup, die zij vorig jaar voor de eerste keer veroverden. De Becker-brigade won toen in Göteborg met 4-1 van de Skandinaviërs. In 1985 zege vierde Zweden in München nog met 3-2 over de Bondsre publiek. Westduitsland bereik te gisteren voor de vierde keer de Davis Cup-finale. Becker bracht de Verenigde Staten al een zware slag toe door eerst Agassi in vijf sets te verslaan. Het was in feite de beslissende partij na het verlies van Steeb in het eerste enkelspel tegen Gilbert. Becker verloor vrijdag de eerste twee sets in de tie- T»»-pak en Duitsland was heel NEDERLAND VOOR HET EERST IN WERELDGROEP DAVIS CUP Boris Becker wordt gefeliciteerd door Andre Agassi na diens zege in het in twee gedeelten afgewerkte enkelspel. FOTO: EPA dicht bij een kansloze achter stand. In een slopende partij herstelde Becker het even wicht. Zaterdag werd de vijfde set gespeeld en ook door de Wimbledon-winnaar binnen gehaald. Een uur later stond hij weer op de baan met Eric Jelen tegen het duo Ken Flach en Robert Seguso. Het werd de eerste nederlaag voor het Amerikaanse duo in tien opeenvolgende Davis-beker- wedstrijden. Steeb bracht gis teren de 12.000 toeschouwers in de olympische Arena in München in extase door Agas si in twee uur en zeventien minuten zijn tweede en beslis sende nederlaag in twee dagen te bezorgen. De Joegoslaaf Goran Prpic bleef in het duel met Zweden zonder zege. Na kansloos van Wilander te hebben verloren, bleek op de slotdag ook Svens- son te sterk. Pripic bood aan zienlijk meer tegenstand, maar in de vijfde en beslissende set beschikte Svensson over de meeste controle, 6-3. Het laat ste duel tussen Wilander en Ivanisevic, met twee keer 6-3 gewonnen door de Zweed, was op een stand van 3-1 van geen waarde meer. Voor de achtste keer, zevenmaal in successie, drong viervoudig Davis Cup winnaar Zweden door tot ae finale. BEST Voorzitter Ruurd de Boer van de tennis- bond vreest dat Neder land zal worden „veroor deeld" tot het spelen van een uitwedstrijd als het vaderlandse Davis Cup team bij de loting op 22 augustus met een thuis duel wordt gekoppeld aan één van de acht toplanden uit de Wereldgroep. Pro blemen met. de televisie- verslaggeving hingen de afgelopen drie dagen in het snikhete Brabantse Best als een donkere scha duw over het succes van Michiel Schapers en Tom Nijssen. Voor het eerst in de historie (de Davis Cup werd in 1900 ingesteld) bereikte Nederland (door een zege van 5-0 op Indo nesië) de Wereldgroep, maar de NOS-televisie moest zich beperken tot „een sfeerreportage". „De reclamedoeken waren te groot", luidde de simpele ver klaring van bondsvoorzitter De Boer, die in Best met han den en voeten gebonden was aan de reglementen van de ITF (Internationale Tennis Federatie). Via een drietal hoofdsponsors brengt de orga nisatie van het jaarlijkse Davis Cuptoernooi de spelerssalaris sen op tafel. In dit geval bete kende dat voor Nederland zo'n 20.000 gulden; een bedrag dat evenredig met de plaats op de wereldranglijst werd verdeeld tussen Michiel Schapers (75e), Tom Nijssen (103e) en de re servespelers Mark Koever mans (85e) en Paul Haarhuis (104e). De Boer: „In ruil daar voor moeten we onder andere de reclamedoeken ophangen. Omdat we de problemen met de Nederlandse televisie daar bij al zagen aankomen, hebben we een verzoek om ontheffing ingediend bij het commissari aat voor de media. Maar het antwoord was dat er niet over te praten viel. Ook de ITF weigerde voor Nederland een uitzondering te maken en gaf geen toestemming voor recla me van geringere afmeting. Het antwoord naar aanleiding van ons verzoek was dat Ne derland het enige land in de hele wereld is, waar dergelijke problemen bestaan. Wij heb ben te maken met een krank zinnig media-beleid. Dat wordt wel weer bewezen als je tegelijkertijd ziet hoeveel re clame er bij de Tour de France in beeld mag worden ge bracht". Dupe Wassenaarder Ruurd de Boer is bang dat zijn bond binnen kort de dupe zal worden van de „belachelijke Nederlandse televisieregels". Hij vreest dat een mogelijk in Nederland te spelen tennistopper door de ITF-bonzen zal worden ver jaagd naar het buitenland. „De ITF heeft het recht een thuis wedstrijd van ons om tel zetten in een uitduel. Als het ér naar uitziet dat ook onze volgende wedstrijd niet normaal op tele visie kan worden uitgezonden, verwacht ik inderdaad zo'n beslissing. Want de ITF inoet natuurlijk aan de belangen van de sponsors denkèn". Daarom reist De Boer naar München om op de dag van' de loting te redden wat er te red den valt. Als één van de acht nieuwelingen in de zestien landen tellende Wereldgroep, treft Nederland (in het derde weekeinde van januari) in ie der geval een tegenstander uit de top-acht, te weten Zweden, Oostenrijk, Joegoslavië, Span je, de Verenigde Staten, De historie bepaalt in eerste instantie of het team van bondscoach Stanley Franker (dat de afgelopen drie dagen slechts één set verloor en de zaterdagavond al vaststaande promotie vierde op de kermis in Tilburg) in januari „uit" of „thuis" speelt. Daartoe wordt gekeken naar de laatste onde- linge confrontatie uit de afge lopen vijftien jaar. Treft Ne derland Zweden of Tsjechoslo- wakije als opponent, dan kan de tennisbond zich opmaken voor een thuiswedstrijd, omdat Nederland de laatste keren (respectievelijk in '74 en '78) bij deze landen op bezoek moest. Rolt in München Joego slavië, Frankrijk of Spanje uit de koker dan moet de Neder landse Davis Cupploeg op reis, omdat tegen deze naties voor Het complete Nederlandse Davis Cupteam ten voeten uit na het succes in Best. Van links naar rechts vieren feest Tom Nijssen, Michiel Schapers, reserve M?«rk Koevermans. fysiotherapeut Niek Fleury, coach Stanley Franker, reserve Paul Haarhuis en conditietrainer Karei Muys. FOTO: ANP het laatst (respectievelijk '77, '78 en '84) in eigen land werd gespeeld. In het geval dat Oos tenrijk, de Verenigde Staten of West-Duitsland uit de bus komt, bepaalt loting de plaats van handeling. In de afgelo pen vijftien jaar heeft Neder land immers niet in Davis Cup verband tegen deze landen gespeeld. Geluk De optimistische bondscoach Franker beroept zich op „de mystiek van de Davis Cup", maar dat neemt niet weg dat de kans op overleving tegen deze ploegen nagenoeg nihil is. Ongeacht een uit- of thuiswed strijd zal Nederland later in het jaar waarschijnlijk weer worden gedwongen tot het spelen van een degradatie duel. Zo verging het ook Indo nesië, dat volgend seizoen Bollegraf wint finale dubbelspe BRUSSEL Radka Z bakova heeft gisteren tennistoernooi van Brus gewonnen. De als twee geplaatste Tsjechos waakse won de finale twee sets van Mercee Paz. De als zevende plaatste Argentijnse h zaterdag in de halve fin Manon Bollegraf in d sets verslagen. Zrubakc had in de andere ha! eindstrijd Nicole Jagerm. van een finaleplaats af/ houden. In het dubbelsi zegevierde Manon Boft graf met haar partner l'1 in de finale over Kaï- Bakkum en Simone ScH der in twee sets. weer voor promotie naa^ Wereldgroep moet gaan k ken. Met (wederom) een b geluk bij de loting kan Nr land voorlopig een woi blijven meespreken opr hoogste tennisniveau, j het geharrewar over de beelden zal daarbij een op het internationale aar werpen. Toch hopen De Boer c.s; harte op wéér een thuisr strijd, al zullen de kosten van tegen de 100.000 gi gaan lopen (het afger weekeinde vergde een in\^ ring van zo'n 60.000). l"i de aantrekkingskracht i „grote namen" uit bij^( beeld West-Duitsland r^. de tennisbond daarbij op meer publieke belangste3 Van de 1500 stoeltjes in' bleef dagelijks tweederde bezet, maar voor een ont ting met een gerenommtf tegenstander wordt al zichtigjes gedacht aan het terdamse Ahoy'. „Het wj weer heeft waarschijnlijk mensen weggehouden", ken De Boer en Frank! het sauna-hete Vrijtijds trum in Best, waar op uit( kelijk verzoek van M: Schapers overdekt wero speeld. Speculaties over de vei3 van Nederlands eerste,n reldgroep-wedstrijd aane commerciële zender spr^a bondsvoorzitter gistrereif even tegen. „Maar het be*r tot de mogelijkheden", De Boer, die daarbij het1 beeld van West-Duif*' voor ogen heeft. Daar kar" groot deel van de bevolki verrichtingen van Beckf' Steeb echter niet zien, C1 men niet op kabeltelevU aangesloten. ROB LANGUI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14