Jitblijven doping-affaires er hoogt waarde van Tour lolletjes en lapjes geringe compensatie TOUR DE FRANCE Dagboek Champs-Elysées in greep van commercie TOURKRONIEK PORT Qeidóe.<2owuvnt MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA 11 twee na ilste Tour g Lemond werd gisteren naar van de 76e Ronde Frankrijk met een gemid- eie snelheid van 37,478 kilo- er per uur. Daarmee is de 'lopen Tour de op twee na ste uit de historie gewor- In 1981 eindigde Bernard ault op een gemiddelde I 37,987. Vorig jaar werd voor Pedro Delgado het record van 39,909 km/u genoteerd. Gisbers dankt winnaars af Eind vorig jaar werd Greg Le mond bij de PDM-ploeg afge dankt door manager Manfred Krikke en ploegleider Jan Gisbers omdat hij in weerwil van zijn blanco erelijst een for se opslag 'bedong. Het duo wenste geen gebruik meer te maken van de optie in het contract. Saillant detail, Le mond was na Delgado de tweede toekomstige Tour-win naar die door PDM niet langer gewenst was. Gisbers: „Wij lei den ze kennelijk heel goed op". Sean Kelly bracht -gisteren voor de vierde keer in zijn loopbaan de groene trui in Pa rijs. De 33-jarige Ier boekte daarmee een record voor de Tour de France. Drie andere renners wonnen het punten klassement driemaal: de Ne derlander Jan Janssen (64-65- 67), de Belgen Freddy Maer- tens (76-78-81) en Eddy Merckx (69-71-72). Kelly's rij tje is: 82-83-85-89. Kleinst mogelijke verschil De acht seconden, die Greg Lemond overhield op Laurent Fignon, betekenen het kleinst mogelijke verschil uit de histo rie van de Ronde van Frank rijk. Dat record stond tot giste ren op naam van Jan Janssen die in 1968 de Belg Herman van Springel 38 seconden te snel af was. Geen gevoel voor humor De organisatoren van de Tour hebben geen gevoel voor hu mor. Zaterdag werd streng op getreden tegen de grappenma kers uit het peloton. Marc van Orsouw kreeg een reprimande nadat hij voor de eerste tus- sensprint op de rug van René Beuker was geklommen. Teun van Vliet ruilde van shirt met Laurent Fignon en zette diens brilletje op zijn neus. Hilariteit in het peloton, maar koersdi- recteur Leblanc reageerde woedend. De Belg Rik van Slijcke ruilde zijn fiets voor een motor uit de begeleiders karavaan en kreeg pas onder druk van het peloton gratie. Valpartij Het peloton ensceneerde een massale valpartij. Vijftig ren ners, gele-truidrager Fignon incluis, lieten zich tegelijker tijd omvallen, algemene pa niek zaaiend bij de begelei ders. Toen de mecaniekers, be laden met reserve-materiaal, bij de tuimelaars aankwamen, stonden de coureurs brullend van het lachen op en hervat ten de koers. Na afloop was al les vergeven en vergeten, boe tes en tijdstraffen bleven uit. Laurent Fignon en Teun van Vliet halen een geintje uit in de etappe van zaterdag, waarin de Nederlander zijn meest opvallende daad van de hele Tour stelde door zich de gele trui en de bril van de Fransman toe te eigenen. foto: ap Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 21.25 uur: Sport Studio. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Golf. Sky Channel, 21.00 uur: Eurosport weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur: Voetbal. Sky Channel, 23.00 uur: Boksen. MORGEN BBC 2, 15.02 uur: Paarden races Goodwood. Sky Channel, 00.00 uur: Rugby. j. Van dag tot dag PARIJS De 76e Ronde van dag tot dag als volgt: flIJS Tourdirecteur gn-Marie Leblanc is een t aksvogel. De eerste rjr de France onder zijn ojing werd een lokeend f het grote geld. „Un Tour", vroeg de nieu- ildirecteur voor de start. 9 wedstrijd werd véél dan ,,een goede ^jr". In zijn wildste fah- a^ën kon zo'n krankzin- koersontwikkeling ej zijn voorgekomen: >)fen beslissing in de aller- "jte meters met acht secon- n> tussen de winnaar en 'S|mer twee; bjn superfavoriet die zijn ei- kansen al voor de start (jwanselde: Pedro Delgado; e|en overheersende ploeg, pakte maar de neus bk voor de gele trui: PDM; strijdende vedetten uit land in hoofdrollen: ^rly Mottet en Laurent Fig- njn herboren kampioen uit ajrika als triomfator: Greg jond; fippewinnaars uit oude en üjwe wielerlanden: Neder- 'Fj, België, Frankrijk, Span- 'Jtalié, Portugal, Verenigde l(^n, Mexico, Groot-Brittan- Ierland en Zwitserland; banning van eerste tot de vjte minuut: in' drie weken e oeg het verschil tussen -re twee ten hoogste 53 se- 9en, uiteindelijk slechts ■f tellen, het kleinste ver- in de geschiedenis. "l-Marie Leblanc en zijn aher Jean-Pierre Care'nso met dit model de boer Se staan voor de taak groot of het nu francs, dollars zijn, op te halen bij een *4 aantal sponsors om het spektakel de volgende binnen te kunnen lei- f De Tour dreigde te ver- 3 ken in een poel van recla- l1' renners en wedstrijden lMen nauwelijks nog gezien. ®jnoet veranderen, zal ook ónderen en kan ook veran- ^Yh. Het voorbeeld is mooi Je- Sportieve waarde werd nog ejr door het uitblijven van Irkwikkelijke dopingaffai- Dit was min of meer op bekend. Jean-Marie Etappe Winnaar Proloog Breukink 1e etappe Da Silva 2e etappe Super U 3e etappe Alcala 4e etappe Nijdam 5e etappe Lemond 6e etappe Pelier 7e etappe De Wilde 8e etappe Earley 9e etappe Indurain 10e etappe Millar 11e etappe Hermans 12e etappe Tebaldi 13e etappe Barteau 14e etappe Nijdam 15e etappe Rooks 16e etappe Richard 17e etappe Theunisse Fignon 18e etappe Fignon Fignon 19e etappe Lemond Fignon 20e etappe Fidanza Fignon 21e etappe Lemond Lemond Gele trui Breukink Da Silva Da Silva Da Silva Da Silva Lemond Lemond Lemond Lemond Lemond Fignon Fignon Fignon Fignon Fignon Lertiond Lemond Frankrijk verliep Tweede Fignon Lilholt yiholt Lilholt Lilholt Fignon Fignon Fignon Fignon Fignon Lemond Lemond Lemond Lemond Lemond Fignon Fignon Lemond Lemond Lemond Lemond Fignon 0.26 0.24 0.14 0.05 0.05 0.05 0.05 0.05 0.07 0.07 0.07 0.07 0.07 0.40 0.53 0.26 0.50 0.50 0.50 0.08 Het duel in cijfers PARIJS Het duel tussen Laurent Fignon en Greg Lemond in de algemene rangschikking heeft zich als volgt ontwikkeld: 2. Fignon. 5. Fignon, 3. Fignon, 4. Fignon, 4. Fignon, 1. Lemond, 1. Lemond, 1. Lemond, 1. Lemond, 1. Lemond, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Lemond, 1. Lemond, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Fignon, 1. Lemond, 4. Lemond 7. Lemond 14. Lemond 15. Lemond 14. Lemond 2. Fignon 2. Fignon 2. Fignon 2. Fignon 2. Fignon 2. Lemond 2. Lemond 2. Lemond 2. Lemond 2. Lemond 2. Fignon 2. Fignon 2. Lemond 2. Lemond 2. Lemond 2. Lemond 2. Fignon zelfde tijd zelfde tijd op 0.51 op 0.51 op 0.51 op 0.05 op 0.05 op 0.05 op 0.05 op 0.05 op 0.07 op 0.07 op 0.07 op 0.07 op 0.07 op 0.40 op 0.53 op 0.26 op 0.50 op 0.50 op 0.50 op 0.08 Leblanc leeft op uitstekende voet met Hein Verbruggen. De Nederlandse voorzitter van de profsectie van de wereldwiel- renunie denkt zeer genuan ceerd over medische begelei ding van wielrenners op topni veau. Hij wil de overtreders wel straffen, maar niet in het wilde weg. Verbruggen en "Leblanc wer den het eens elk dopinggeval zeer weloverwogen en op het allerhoogste niveau te behan delen. In hun pogingen multi nationale bedrijven te interes seren voor bet wielrennen en hen als sponsor binnen te ha len bij Tour en wereldbeker kunnen zij geen ordinaire do- pingzaken als vorig jaar rond Delgado en Theunisse gebrui ken. Het gehele seizoen is het trouwens al opvallend rustig aan het dopingfront. Over de 76e Tour zal nog lang nagepraat worden. Hoe was het toch mogelijk, dat Delgado in Luxemburg twee minuten en 40 seconden te laat kwam voor de start van de proloog? Was hij onder druk gezet door een duistere macht, omdat na drie jaar weer een Fransman moest winnen? Was het toch gewoon een domme misser? Voor de Tour begonnen was, had de superfavoriet hem al verloren. Dat hij de beste was, bewees hij op weg naar Parijs. Hij beklom op de Champs Ely- sees zelfs als derde het podi um. Onderweg wekte hij zelfs de indruk alsnog te zegevie ren. In de Pyreneeën kreeg hij de gele trui in het vizier en had hij de meesten van zijn te genstanders al over de knie gelegd. Greg Lemond en Lau rent Fignon bleven buiten het bereik van de Spanjaard en die wist wel hoe dat kwam. „De stress was te groot. Na Lu xemburg had ik geen rustig ogenblik meer. Ik kon me geen foutje, geen lek bandje meer permiteren. Bovendien was ik te gejaagd bezig in mijn Inhaalrace. De Tour ging, maar ik ben alleen door me zelf verslagen, niet door ande ren". Intact Pedro Delgado hield zijn per soonlijke prijs intact. Zijn sala ris en startgelden behoeven niet te lijden onder deze ne derlaag. Op zijn beste dag werd zijn verlies een feit. Zijn vroegere ploeg, de formatie van Jan Gisbers, was daar verantwoordelijk voor. Rooks, Theunisse, Kelly en Alcala maakten tempo in het peloton achter het ontsnapte kop- groepje van Delgado met Mot tet en Millar. „Ze hadden geen ongelijk, ze reden tenslotte voor hun eigen belangen. Le mond en Fignon waren die dag heel slecht. PDM heeft die etappe de schade voor die twee beperkt gehouden". Delgado en ook het sterke kwartet van Gisbers moesten in de tweede Tourhelft toekij ken hoe Fignon en Lemond verbitterd aan de gele trui sjorden. De herboren Ameri kaan dwong bewondering af. Lemonds karakter en zijn zeer verrassende tweede eindzege (na 1986) maakten hem ruim twee jaar na zijn jachtongeluk weer tot een overal gewenst kopman. Arrogantie Laurent Fignon miste op de valreep zijn derde Tourzege en zijn entree in het rijk van de grootsten. De arrogante Parij- toen kopman Bernard Hinault onder het mes moest en gele truidrager Pascal Simon zijn schouderblad brak, had Fig non het geluk aan zijn kant. Hij gaf de afgelopen dagen rui terlijk toe dat Delgado zonder zijn Luxemburgse blunder moeilijk te kloppen was ge weest. Fignon puurde alles uit zijn meevaller. Hij klampte twee weken lang aan en was de laatste week, net als een maand geleden in de Giro d'I- talia, plotseling in zo'n top vorm, dat hij onverslaanbaar leek. Zijn ongeëvenaard koers- instinct bracht hem in de gele trui. Op l'Alpe-d'Huez demar reerde hij achter Delgado van daan, in Villard-de-Lans knapten de mannen van Gis bers, gewild of ongewild, veel voorbereidend werk voor hem op. Hij ging stuk op het mo ment dat hij eenzaam en al leen het werk moest afmaken. n -^IJS Per saldo is de de van Frankrijk voor i Contingent Nederland- kenners succesvol ver in. Zes keer werd een (genoot als etappewin- I gehuldigd, terwijl de ètjes- en lapjestrui de- lief in Nederlandse den bleven. Boven- i reed Erik Breukink in de gele trui en Talen elf dagen ejild in het rode tricot, is er geen re- een terugblik in lèluja-stemming. Daar- heeft een aantal Ne- >r|anders te ernstig te- f gesteld. ederlander met de meeste a?rwinningen was Jelle m, die twee keer met een jsterend hoog tempo een htig sprintend peloton r zich hield. Bijna was een derde keer gelukt, zaterdag drukte de Ita- Fidanza zijn band een eerder over de streep wiens prestaties en Gap met ver ging werden gadegesla- four verliep voor Nijdam (tief. Hij verdiende wat i's voor zijn ploeg, terwijl Contract nog in Frankrijk aangepast. De renner uit e(ert blijft onder sterk ver- rode condities nog twee jaar de plog Raas fietsen, -de twee ritzeges van Nij- bleef Jan Raas een afgang iard, want voor het overi- erd er - zonder Van Pop- door zijn renners matig ïsteerd. Patrick Tolhoek ;zich nog wel eens in de r, evenals Frans Maassen. andere vrijbuiters reden iem door Frankrijk, het- Gert-Jan Theunisse veroverde de bergtrui en Steven Rooks het combinatie-tricot, waar vantevoren_ op meer was gehoopt en door sommigen zelfs was gerekend. FOTO'S: ANP renners meer gelegenheid tot ontplooiing te geven. En Priem over een klassements renner: „Het zal moeilijk zijn die te vinden. Ik hoop zelf ie mand op te kunnen leiden". Voor Mathieu Hermans, de Nederlandse sprinter in Spaanse dienst, bracht de Tour waarop hij al jaren heeft ge vlast: een etappezege. Reden voor hem om tevreden terug te blikken. Dat blijkt een mis rekening, want Hermans ver hult niet dat zijn ritoverwin- ning in Blagnac tot stand geen tot uitdrukking kwam in het ploegenklassement, waarin Superconfex als laatste eindig de. Zelfs nog achter het in de slotweek plichtmatig rondfiet sende gezelschap van Peter Post. Te smal De debuterende Tourploeg van Priem verliet evenmin in jubelstemming Frankrijk. De Zeeuw ontkende dat niet, maar kon wel enige verzach tende omstandigheden aandra gen. „Uit een groep van vijf tien renners moest ik zowel de Giro- als Tourploeg samenstel len. Die basis is gewoon te smal. Een aantal jongens was gedwongen beide ronden te rijden, terwijl zij daarvoor niet rijp zijn", droeg Priem enige .excuses aan. De Tour heeft hem nog meer overtuigd van de noodzaak om te investeren. Priem wenst voor volgend jaar een hoger budget om versterkingen te kunnen aantrekken en jonge kwam na een combine met de ploeg Raas en mede dank zij de absentie van Van Poppel. Hij is niet minder blij met zijn succesje, maar houdt toch een een katterig gevoeL aan de Tour over. Hermans: „Ik moet er nog eens sterk over denken of ik in de Tour terugkeer. Op dit moment vind ik dat zin loos. Voor sprinters is er geen lol meer aan. Massasprints worden met het jaar spaarza mer, terwijl die bergen voor mij moeilijk zijn te verteren Eigenlijk hoeft de Tour vooi mij niet meer". Ontluisterd Naast proloogwinnaar Erik Breukink, die ontluisterd de ronde voortijdig verliet, won nen Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse een etappe. Rooks maakte zich de laatste week met succes druk voor zijn lei dende positie in het combina tieklassement om de lapjestrui mee naar Noordholland te kunnen nemen. Theunisse had aanmerkelijk minder moeite om de bolletjestrui te verove ren. Net als de groene en rode trui van ploeggenoot Sean Kelly was de verzameling textiel voor PDM niet meer dan een pleister op dé wonde. Voor de onbereikbaarheid van de gele trui werd compensatie gezocht. Bij PDM leidde dat tot een misplaatste euforie, omdat de ploeg gezien haar bezetting minstens strijd om de gele trui had moeten leveren. Daarmee was door de ploegleiding ook een beetje rekening gehouden. Nu dat niet is gelukt moet te genover de buitenwereld de indruk worden gewekt, dat de Tour niet in een afgang ein digde. Tegen die redenering is niet zoveel in te brengen, ware het niet dat PDM zich begin dit jaar nogal druk heeft gemaakt jjm het aantal truien in grote ronden te beperken. De spon- sornaam zou te veel in het ge drang komen, omdat truien doorgaans zijn geadopteerd door sponsors van de organisa tie. Aan de vooravond van Mi- laan-San Remo hebben mana ger Krikke en directeur Blink van PDM vergeefs gepoogd een belangenvereniging voor sponsors op te richten om on der andere dat onderwerp te bespreken. Dan komen juich- verhalen over zoveel Tourtrui en op z'n minst een beetje on geloofwaardig over. Acht niet Van het recordaantal Neder landers (30) dat in Luxemburg aan de start verscheen, haal den acht Parijs niet. Erik Breukink vertrok gedesillusio neerd na in de Pyreneeën op grote achterstand te zijn gere den. Zijn enige positieve daad was het veroveren van de gele trui in de proloog. Van Poppel, die op weg naar Superbagne- res buiten de tijdslimiet arri veerde, verdween al even te leurgesteld. Hij kwam niet een keer in de gelegenheid om een massasprint te winnen. John Talen haalde op Superbagne^. res evenmin te tijdcontrole en ontdeed zich aldus van de rode trui. Die dag moest ook Peter Pieters om die reden naar huis. Adri van der Poel reed naam loos door Frankrijk en zag daar zelf ook het nutteloze van in. Hij stapte voortijdig af, evenals de Tukkers Erwin Nij- boer en Rob Kleinsman. Debu tant Jos van Aert kwam een keer in het nieuws. Dat was op weg naar Montpellier toen hij betrokken was bij een valpar tij. Dat betekende tevens het Tourafscheid van de in Belgie woonachtige Nederlander. Onze correspondent Bob van Huët reisde de Tour de France- karavaan vooruit en geeft dagelijks een impressie van stad en streek waar de deelnemers aan de Grande Bouclé later rijden. Vandaag, in de laatste bijdrage van Van Huët, schets hij de de verloedering van de Champs Elysées, waar de renners gisteren na ruim drieduizend kilometer en ruim drie weken fietsen een einde maakten aan de Tour de France 1989. PARIJS „Bij elke stap die ik op de beroemdste avenue van de wereld zet lijkt het alsof alle glorieuze momenten uit het verleden samen smelten met dat van vandaag". Aldus be schreef Charles de Gaul le zijn intocht in Parijs op 26 augustus 1944. De triomfale mars over de Champs Elysées is een van de grote momenten in de Franse geschiede nis. Misschien dat Lau rent Fignon gistermid dag ook aan iets derge lijks heeft gedacht en dat de spanningen hem te veel zijn geworden. Tussen de Champs Elysées van le general en die van Laurent le Magnifique (l'E- quipe) zijn nog maar weinig overeenkomsten. Waar het straatbeeld vijftig jaar gele den nog de sjiek had van voorname herenhuizen en hotels heeft de commercie meedogenloos toegeslagen. Wie Champs Elysées zegt denkt tegenwoordig aan kantoren van luchtvaart maatschappijen, auto-show rooms en een overdaad aan luidruchtige fast foodtenten. Omdat de almaar stijgende huren een steeds hogere om zet vragen hebben de fa meuze grand cafes bijna alle maal moeten sluiten. In fast foodrestaurants wordt ten minste dag en nacht doorge geten. Bijna had ook het in stituut Le Fouquet's (waar je volgens niet meer zo actuele reisgidsen beroemdheden als Jean-Paul Belmondo en Bri gitte Bardot aan de koffie kunt ontmoeten) de geest ge geven. Cultuurminister Jack Lang kon het beroemde cafe-restaurant van specu lanten redden door het pand onder monumentenzorg te plaatsen. In andere gevallen gebeurde dat niet en werden monste rachtige uitbouwsels ge pleegd. „De hele Champs Elysées moet tot historisch monument worden ver klaard. Alleen zo kan de slachting van onze presti gieuze avenue worden ge stopt", meent Maurice Casa nova, de eigenaar van le Fouquet's. „De bunker", een betonnen kantoormassa op nummer 26, is voor hem een schoolvoorbeeld van de te loorgang van de avenue, ge noemd-naar de zalige eeu wigheid uit de Griekse my thologie. Sinds ook anderen aan de bel hebben getrokken zijn de „Champs" inzet van een po lemiek tussen het rechtse stadsbestuur en linkse ge meenteraadsleden. De socia listische voorman Georges Sarre wijt het allemaal aan het wilde liberalisme van burgemeester Chirac die speculanten de vrije hand zou laten. „Banaliteiten, smakeloosheid en snelheid", zouden daarvan volgens Sar re het resultaat zijn. Op het stadhuis spreekt men dat nauwelijks tegen, maar verwijt men de socialist te gelijk miezerige politiek met slechts de bedoeling de posi tie van burgemeester Chirac te ondermijnen. Wonder boven wonder zijn de partijen het er over eens dat er wat moet gebeuren wil de mooiste avenue van de wereld geen ordinaire winkelstraat worden. On langs gepresenteerde rehabi litatieplannen voorzien on der andere in minder op zichtige parkeermogelijkhe- den, de aanplant van een tweede rij kastanjes en een betere verlichting. Maurice Casanova gaat dat niet ver genoeg. Hij stelt zich pas te vreden met een harmonisa tie van de facades en vraagt de politici het gevecht aan te gaan met multinationals en projectontwikkelaars. L'ISLE-D'ABEAU In Aix-les-Bains starten zaterdag 138 renners voor de 20e en voorlaatste etappe van de Ronde van Frankrijk over 127 kilometer naar l'Isle-d'Abeau. Weer: heet, temperaturen tot 38 graden. Parkoers vlak. Peloton brengt 95 kilometer door met grappen en grollen. Jourdan brengt met demarrage bij km 95 wedstrijd op gang. Vlucht van Maassen met De Rooy en Mujika smoort in on enigheid tussen beide Nederlanders. Maassen rijdt alleen aan kop, houdt dit niet vol. In slotfase mislukken alle vluchtpogingen, ook die van An derson, Skibby en Wilson. Etappe eindigt in massasprint. Fi danza zegeviert voor Nijdam, Kelly en Hermans. Fignon be houdt gele trui.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11