Zelfbeheersing Mark Calcavecchia goed voor titel PSY hoopt alsnog op Kalusha Uitstekende start van Suvrijn bij Montpellier £eidóc Somunt Go Ahead wenst vertrek Beltman Bayle troeft nu Van den Berk af Waterpolodamesi E niet in gevaar SPORT MAANDAG 24 JULI Sovjetunie wil benefietwedstrijd voetbalrampen MOSKOU De Sovjetunie is van plan op 20 okto ber een benefietwedstrijd te houden. Het duel zou de slachtoffers van gewelddadigheid in alle voet balstadions ter wereld moeten gedenken. Dat heeft het blad Sovjetski Sport bekend gemaakt. Spartak Moskou zou bereid zijn een duel te spelen tegen, een team van spelers uit Sheffield, Brussel, Turijn, Glasgow, Liverpool en Nottingham. Alle genoem de steden waren direct betrokken bij voetbalram pen. Sovjetski Sport heeft een groot aantal reacties ontvangen op de onthullingen over het ongeluk, dat op 20 oktober 1982 340 toeschouwers in het Leninstadion het leven kostte. Het blad wordt in talloze telefonische reacties geprezen om de moed de feiten zeven jaar na dato te publiceren. Tacconi beloont beste supporters TURIJN Doelman Stefano Tacconi van Ju- ventus heeft zaterdag een prijs beschikbaar ge steld van 20 miljoen lire (ongeveer 30.000 gul den) voor het Italiaanse supporterslegioen, dat zich komend seizoen het best gedraagt. Tacconi reageert met zijn gebaar op de vele oproepen van de laatste maanden iets aan het toenemende voetbalvandalisme te doen. De doelman heeft ook het plan geopperd leden van rivaliserende supportersgroepen eens per week voor een lunch uit te nodigen om wederzijds begrip te kweken. „Het wordt tijd, dat deze jongens, en de meesten zijn heel jong, het belang van sportief gedrag in de stadions gaan inzien". Tacconi, die zich vaker inzet Voor goede doelen en sportieve evenemen ten voor de jeud organiseert, zei ook nog dat hij en geweld de wereld uit wil helpen. Overwinningen voor Luzern en Austria Wien WENEN Austria Wien, te genstander van Ajax in de eer ste ronde van het toernooi om de UEFA-beker, heeft het Oostenrijkse seizoen ingezet met een overwinning. De uit wedstrijd tegen Wiener SC werd met 1-0 gewonnen. FC Luzern, de tegenstander van PSV in de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker tvoor landskampi oenen, heeft zaterdag zijn ope ningsduel in de Zwitserse competitie verloren. Grasshop pers was voor eigen publiek te sterk: 1-0. Springers goed voor de dag OBERANVEN De Nederlandse af vaardiging naar het CSIO van Lu xemburg in Oberanven is in de lan- denwedstrijd uitstekend voor de dag gekomen. Het internationaal vrij on ervaren viertal Tanja Kommers-Van Malsen, Carolein Lankester, Uriel Taken en Bert Romp werd vierde achter grootmachten als Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Verenigde Sta ten. Voortrekker yan de Nederlandse B- selectie was Uriel Taken met Voila T. Hij bleef beide manches foutloos. Tanja van Malsen, tegenwoordig de paarden rijdend van een Zeeuwse mosselhandelaar, haalde met Jumbo één balk omlaag. DEVENTER Het bestuur van Go Ahead Eagles heeft manager Willem Beltman verzocht zijn functie ter be schikking te stellen. Aanleiding daartoe zijn de uitspra ken, die Beltman onlangs deed in het weekblad Voetbal International. Daarin beweert de 73-jarige oud-scheids- rechter, dat er destijds vreemde toestanden heersten in het voetbalinternaat van de Deventer club. Hij duidde het aan als een „hoerenkast". Mevrouw Dommerhold, die met haar man het internaat in die periode beheerde, is hevig verontwaardigd over de verdachtmakingen, die een aantal anonieme en als bedreigend ervaren telefoon tjes hebben opgeleverd. „De enige vrouwen, die in het huis over de vloer kwamen, waren moeders en familiele den", zei Dommerhold. Behalve het interview is het bij het Go Ahead-bestuur ook in het verkeerde keelgat ge schoten, dat Beltman de eindverantwoordelijkheid over de gehele trainersstaf heeft opgeëist. Den Bosch sluit af met gelijkspel 't LUIK BW li Bosch heeft de IntP toto-competitie aft sloten met een gelik spel tegen FC Luik.] België kwamen bef ploegen niet tot s?é ren. r BW Den Bosch e1' digde in de door e Zwitserse kampicr FC Luzern gewonr groep als laatste r'„ drie punten. TROON Niet Wayne Grady, noch landgenoot Greg Norman, maar Mark Calcavecchia veroverde gisteren de meest presti gieuze golftitel ter wereld. In het Schotse Troon werd het Britse Open, alom er kend als het officieus we reldkampioenschap, pas beslist in een ongeëve naard spannende thriller. Na het gebruikelijke aantal van 72 holes was genoemd drietal met 275 slagen op een gedeelde eerste plaats geëin digd waarna een verlenging over vier extra-holes volgde. Daarin wist de Amerikaan dat greintje meer zelfbeheersing op te brengen dan zijn twee Australische rivalen die op cruciale momenten de zware druk niet konden weerstaan. Calcavecchia bewaarde, overi gens mede dank zij een aantal fortuinlijke balletjes, die kalm te ditmaal wel, hetgeen hem een vette cheque ter waarde van circa 300.000 gulden ople verde. De kunst van het zich goed kunnen concentreren is dan ook in golf van essentieel be lang. „Ik ben vanochtend vroeg een kilometer of vijf gaan hardlopen, maar had he lemaal niet het gevoel dat het zo ver was", aldus de 29-jarige miljonair uit Florida. „Ik was zo met mijn gedachten bij het golf en vroeg me tegelijkertijd af hoe het zou zijn om hier te gaan winnen". Op de twaalfde hole had hij een enorme mee valler, toen de vanaf een duin top geslagen bal pardoes in de hole terecht kwam. „Een ge schenk van boven", dankte Calcavecchia. Prognostieken Vooral voor Wayne Grady moet de desillusie groot zijn geweest. De 28-jarige Austra liër leek alle prognostieken te gaan logenstraffen. Donder dag, bij de start van het vier daagse top-evenement, be- hoorde hij nog tot het legioen anonieme golfers. Bij de over uren makende bookmakers had dan ook niemand maar een penny op de winstkansen van Grady durven inzetten. Toch was Grady halverwege de tweede dag wel degelijk de te kloppen man, een sensatie die tot en met de allerlaatste hole intact bleef. Pas in de play-off werd duidelijk dat al leen de meest ervaren golfers een dermate groot toernooi kunnen winnen en moest Gra dy, die in zijn profcarrière reeds 26 keer met een tweede plaats genoegen moest nemen, alweer capituleren. De hoge eindklassering van Greg Norman kwam al even zeer als een volslagen verras sing. In dit geval was er echter sprake van een tamelijk ande re voorgeschiedenis. Norman, al jaren verzekerd van een vaste stek bij de mondiale eli te, was de eerste drie dagen niet in absolute topvorm. Maar gisteren ontvluchtte hij de middelmaat, dank zij een feno menaal baanrecord van 64 hoorde hij opeens weer bij de favorieten. De Australische premier Bob Hawke was één van de eersten die hem daar mee, telefonisch, feliciteerde. Norman's bijnaam („de grote witte haai") leek aardig van toepassing op zijn onverwachte opduiken, vanuit het niets ei genlijk. Norman beet zich vast in de vette prooi, maar moest deze tenslotte toch laten schie ten. Eén troost voor Norman, hij was bepaald niet de enige pro minente golfer die zijn faam in Troon geenszins waar kon ma ken. Vooral de Europese favo rieten stelden de afgelopen da gen ernstig teleur. Nick Faldo, Ian Woosnam, Sandy Lyle, Se- veriano Ballesteros en Bern- hard Langer moesten het hoofd heel diep buigen voor de met name uit de Verenigde Staten overgevlogen concur rentie. De Amerikanen die massaal in de hoogste regionen van de eindstand terug te vin den warén, gaven een impo sant visitekaartje af voor de strijd om de befaamde Ryder Cup, in september in het sjieke Belfry. De laatste twee keer won de Europese selectie dit hooglijk gewaardeerde evene ment, maar de nu uitgedeelde oorvijg zal zeker pijn hebben gedaan. Want ook de vierde en vijfde plaats waren weggelegd voor Amerikanen, te weten good- old Tom Watson (die deze titel al vijfmaal won) en jongeling Joe Mudd. Ex-operazanger David Feherty werd op een ex aequo met de volgende Ameri kaan Fred Couples gedeelde zesde plaats de beste Brit én Europeaan. Terwijl de Noord ier normaliter het type golfer is van wie er dertien in een dozijn gaan. De overwinning in het Britse Open leverde Calcavecchia drie ton op. foto: ap NIEUWEGEIN De Zambiaanse international Kalusha zal het komende seizoen waarschijnlijk toch voor PSV uitkomen. Het bestuur van de Stich ting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV) heeft het ministerie van Sociale Za ken weliswaar een nega tief advies uitgebracht over een arbeidsvergun ning voor de Afrikaanse voetballer, maar de aan valler heeft inmiddels wel een verblijfsvergunning gekregen. PSV denkt dat het nu alsnog toestem ming krijgt Kalusha op te stellen. Kalusha scoorde gisteren ove rigens voor PSV in het toer nooi van Odense tegen de ge lijknamige club. PSV versloeg de Denen met 4-2 en speelt de finale tegen FC Köln. Stehouwer Nog voor de competitie in het betaald voetbal van start gaat, heeft Arie Stehouwer zijn functie als trainer bij eerste- divisieclub De Graafschap neergelegd. Stehouwer, in juli aangetrokken als part-timer en opvolger van de naar Feye- noord vertrokken Pim Ver beek, kon zich niet vinden in de beperkingen van zijn ta kenpakket. „Ik ben er gewoon ingestonken", aldus het com mentaar van Stehouwer. FC Twente heeft Klaus Niel sen aangetrokken als opvolger van de naar, Feyenoord ver trokken Piet Keur. De 25-jari- ge Deense spits tekent morgen in Enschede een contract, dat hem voor twee jaar aan de Twentse club bindt. Nielsen (25) speelde het afgelopen sei zoen voor het Griekse Pana- thinaikos. Daarvoor kwam hij voor de Deense kampioen Bröndby uit. De laatste twee seizoenen was Nielsen in De nemarken topscorer. Heerenveen heeft Richard Goulooze overgenomen van AZ. De 21-jarige rechtsback, voor wie Heerenveen een transferbedrag van 75.000 gul den betaalde, moet bij de Frie se eerste divisieclub de aan PSV verkochte Jerry de Jong opvolgen. RECORD-AANTAL NEDERLANDSE VOETBALLERS IN FRANKRIJK PARIJS Het einde van de Tour de France viel het afgelopen weekeinde samen met de start van de Franse voetbalcompetitie. Na een proloog, Lyon- -Marseille (1-4), trapte het peloton eergisteren af voor de overige wedstrij den. Montpellier, dat zich onder anderen versterkte met Wilbert Suvrijn, troefde Cannes af met 4-1. De competitie staat deze keer meer dan ooit in het teken van de jacht op de eerste, „Franse", Europa cup. Zakenman en kamerlid Ber nard Tapie tastte als gebruike lijk het diepst in de geldbuidel. Voor minstens vijftig miljoen gulden versterkte hij zijn Olympique Marseille met illus tere namen. De komst van het Argentijnse fenomeen Diego Maradona zou nog steeds tot de mogelijkheden behoren, want Tapie is bereid voor hem nog eens 55 miljoen gulden ex tra op tafel te leggen. Afgelo pen vrijdag maakte Marseille voor Tapie alvast een bevredi gende competitie-start. De Franse kampioen won het eer ste competitieduel met het ge promoveerde Lyon met 4-1. „Waar kan Tapie het allemaal van betalen?", zo vroeg de krant Le Figaro zich deze week af. De oppositiekrant meent dat zonder steun „op het hoogste regeringsniveau" Tapie nimmer de benodigde kredieten had kunnen krijgen. De voorzitter van Marseille staat bekend als een „Mitter- randist" en liet zich onder de vlag van de Franse president als kamerlid kiezen. „Mijn grote voorbeeld is AC Milaan", verdedigt Tapie zijn fenome nale investeringen. „De beste spelers op de beste plaatsen". Voor Marseille, dat vorig sei zoen gemiddeld 26.000 toe schouwers trok, kocht hij daarom de Braziliaanse libero Mozer (ex-Benfica), midden velder Chris Waddle van Tot tenham en de jonge Argentijse aanvaller Julio Zamora (ex- -topscorer van River Plate). Als „reserve-stopper" naast de reeds aanwezige Duitse inter national Karl-Heinz Forster werd van Bordeaux voor vijf miljoen gulden de veelbelo vende Alain Roche overgeno men, evenals Jean Tigana, ex-aanvoerder van het Franse elftal. De Monegask Manuel Amoros completeerde het Wilbert Suvrijn (van Roda JC naar Montpellier) was de laat ste Nederlander die zijn geluk in Frankrijk gaat beproeven. foto: dijkstra voorlopige aankooplijstje voor een maandsalaris van 300.000 gulden. Hoewel nog bewezen moet worden dat de vedetten te sa men een onverslaanbaar elftal vormen (het echec van Matra Racing Club de Paris was vo rig jaar een schoolvoorbeeld hoe zoiets mis kon lopen) zeg gen de meeste Franse trainers nu al te weten wie er kam pioen wordt. Marseille dus, met of zonder Maradona. Een heel andere vraag is of Tapie's armada geen averij oploopt wanneer de tegenstander AC Milaan, PSV of Real Madrid heet. De zwakke Franse com petitie is in kracht onverge lijkbaar. Ook andere Franse clubs heb ben weer flink geïnvesteerd. Middenmoter Cannes, de club van ex-PSV'er Jan Poortvliet, veroorloofde zich de luxe ruim drie miljoen gulden uit te trek ken voor rechtsback Norbert Nachtweih en Johnny Ek- ström, beiden van Bayern Mtlnchen. Jose Carrasco (Bar celona), Michael McCarthy (Celtic) en Eddy Krncevic (Anderlecht) verhuisden voor veel geld naar respectievelijk Sochaux en de promovendi. Lyon en Mulhouse. Dat de laatste club onlangs failliet is verklaard was nauwelijks een probleem aangezien de ge meenteraad in de bres sprong. Franse burgemeesters zien goede resultaten van „hun" ploeg nog steeds als een be langrijke bijdrage tot hun her- verkiezihg. Record Na de smadelijke aftocht van Michel Valke (twee jaar gn den) en Sonny Silooy telt h; Franse eerste divisie (verL lijkbaar met de Nederland eredivisie) dit jaar een reeoj aantal Nederlanders. T Poortvliet en het duo Laj mers en Bosz dat bij Toulc speelt voegden zich: Piet d Boer (Bordeaux), Rob Witsq. (Saint-Etienne), Wilbert S vrijn (Montpellier) en Jos y1 Herpen (Brest). Op een laf niveau acteren voorts Arne Oosterveer (Niort), Piel Vermeulen (Angers), Erik-J van den Boogaard (Rennes)l de onbekende maar talentrijt Jeróme van den Berge (Ani cy), die zowél de Franse als|t Nederlandse nationalijj heeft. Bordeaux, Montpellier Franse aanvallersduo Paille,£ Cantona verenigde), P% Saint-Germain en Monaco 0 ken de ploegen die acfy Marseille voor de troosprijfc in aanmerking komen. Bj-] deaux-voorzitter Claude 1 trok de aandacht door nL sthien wel het meest chajj sche aankoopbeleid uit voetbalgeschiedenis. Ter^ dit jaar maximaal drie buitje landers mogen worden or steld ontdekte hij een paar i ken geleden zes buitenland; onder contract te hebben. Ij Hongaarse international I,; zma maakte precies een w|t training in Bordeaux mee c voren weer te worden terl£ verkocht aan zijn oude cv Ujpest Dosza. Ex-Ajacied J per Olsen, nota bene de bj speler van Bordeaux, n[. eveneens vertrekken omda^ van Marseille overgekora aanvaller Klaus Allofs g>A zin had in een concurren slag. De Brit Clive Allan erl, Belgische international E Scifo ondergingen eenzei lot. Opmerkelijk was de kol van een andere Duitser, M fred Kaltz, die met zijn 36 ouder is dan technisch dij teur Alain Giresse. Inclq, de Franse ex-internatio^ Patrick Battiston en WillL Ayache kocht Bordeaux twj, nieuwe spelers. Hun gemidjg de leeftijd ligt rond de dek maar Bez heeft dat gerejj vaardigd als een „korte jr mijn politiek". De Franse bondscoach Mi^ Platini moet zo langzarl_ hand triest van dat alles geworden. Bij de meeste c[" worden de belangrijkste \m ten (libero, spits etc.) thans zet door buitenlandse spei Ze blijken nog altijd goe<f per dan Franse. BOB VAN HI^ Tyson gunt tegenstander 93 seconden ATLANTIC CITY Mike Tyson heeft zijn we reldtitel boksen in het zwaargewicht behouden. De Amerikaan versloeg in Atlantic City zijn uitdager, Carl „The Truth" Willi ams, die na een minuut en 33 seconden in de eerste ronde knock-out ging. Williams ging neer op een linkse hoek. Op de zesde tel van scheidsrechter Randy Neumann kwam hij overeind. Williams stond niet stevig op de benen maar leek in staat de partij voort te zetten. Neu mann staakte echter het gevecht, dat voor twaalf ron den was vastgësteld. „Een bokser, die is neer gegaan, wil de arbiter altijd onmiddellijk overtuigen dat hij in orde is", verklaarde Neumann. „Willi ams kon mij niet antwoorden en'zijn handen waren dood". Tysons zege in de eerste ronde is geen record. In juni 1988 vloerde hij Michael Spinks al na 91 seconden. Dat gebeurde ook in het Conventiecentrum van Atlantic City. Tyson ver diende aldus vlot vier miljoen dollar, ruim acht miljoen gul den. Carl Williams is boos op scheidsrechter Neumann. Vol gens Neumann was Williams niet in staat verder te boksen tegen Tyson. Williams dacht daar anders over. foto: ap Argentijnse president wint aan zijde Maradona BUENOS AIRES De Ar- gentijnse president Carlos Me nem heeft een van zijn groot ste dromen zaterdag in vervul ling zien gaan: hij won een voetbalwedstrijd aan de zijde van Diego Maradona. De bene fietwedstrijd in het stadion van Velez Sarsfield, die recht streeks door de televisie wërd uitgezonden, ging tussen het team dat in 1986 in Mexico wereldkampioen werd en een selectie uit de Argentijnse ere divisie. Het elftal van Marado na w.erd 'versterkt' door Me nem, die onder rugnummer 5 speelde. De 59-jarige Argentijnse presi dent, die volgens de waarne mers een goede kijk op voetbal had en een uitstekende licha melijke conditie, won het duel aan de zijde van de vedetten van Mexico dankzij een won derschoon doelpunt van Mara dona in de 72e minuut. Wm ¥5?jp Maradona en een trotse president Menem begroeten het pu bliek. foto: ap REISERSBERG Jean-Mi- chel Bayle is op weg naar zijn tweede wereldtitel. De 21-jari- ge Fransman, die vorig seizoen Dave Strijbos in de 125cc-klas- se aftroefde, lijkt nu John van den Berk in de kwart-liter klasse te dwarsbomen in zijn poging de wereldtitel te pro longeren. Bayle won gisteren op het harde en moeilijk be rijdbare circuit in Reisersberg beide manches van de Grote Prijs van West-Duitsland. Van den Berk en Pekka Veh- konen leverden opnieuw veel punten in. Bayle was opper machtig in de achtste Grand Prix. In de eerste manche reed hij zijn concurrenten op grote achterstand. Van den Berk startte behoorlijk, maar moest in de eerste ronde twee keer de gaskraan dicht draaien om voor hem gevallen coureurs te ontwijken. Die achterstand maakte hij niet meer goed. Ondanks een sputterende mo tor eindigde hij op de zesde plaats. EINDHOVEN De zege van het Nederlands da- meswaterpoloteam in de finale van het toernooi om de FIN A-beker gisteren tegen de Verenigde Staten (8-7) lijkt benauwder, dan die in werkelijkheid was. Behoudens de eerste pe riode, die door grote ner vositeit op 1-1 werd afge sloten na een aanvankelij ke achterstand, kwam de ploeg van bondscoach Pe ter van den Biggelaar niet werkelijk in gevaar. Toch was er sprake van een boeiend slotduel. Nederland wist zich vaak geen raad met G de Amerikaanse taktiek dicht bij het doel te verdi gen. Bovendien function, den de patronen bij de ovel. situaties weer eens m[ Toen de titelhouder de zf wen eenmaal in bedui kreeg, kwamen ook de inè duele kwaliteiten boven, f goede tweede periode brt Nederland een marge L twee treffers. Die kloof F niet groter worden, maar niet kleiner. De aansluitil' treffer van de Amerika^ viel pas acht seconden y! tijd. Nederland - Verenigde Staten 8[' 1, 2-0, 3-3, 2-3). f Doelpunten Nederland: Alice l' hout 2, Monique Kranenburg 2, Weer winst Jong Oranje BORMIO Jong Oranje vrouwen heeft ook haar tweede ij strijd in het zes-landentoernooi in Bormio (Noord-Italië) ge\| nen. Zaterdag werd de Italiaanse jeugdploeg in vijf sets ve(< gen. Karin Wullink en Judith Drenth speelden de hoofdrqc de ploeg, die zijn winst vastlegde op 16-14 in de vijfde set. j.( Sportprijsvragen Lotto 29: 5-6-17-24-26-37. Reserve: 21. Deelnemers: 514.275. Inleg/2.15p Prijzen:/1.102.718. I Cijferspel: 31 30 10. Westduitse Lotto: 12-13-26-28-31-43. Reserve: 34. Spel 77: 5 3 6 2 1 1 7. jr Belgische Lotto: 1-4-6-9-11-30. Bijkomend: 34. i Joker: 3 4 3 5 8 2 6. f'

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10