Bloemeneiland Kos wil met Nederlanders W ook rust terug Palingsoep en vechtende ratten in ^dekast Cos het oude vietnam bestaat nog maar een paarjaar HANOI - Vietnam is geen land, waar je zo even naartoe vliegt. De reis gaat via Bulgarije, Tsjechoslo- wakije of de Sovjetunie, dan wel via Thailand of de Filipijnen. En wie dat er allemaal voor over heeft gehad, neemt een heleboel voor lief. Vietnams geschiedenis is die van een zelfverzekerde, onbuigzame Aziatische natie, die consequent weerstand heeft ge boden tegen koloniale overheersing en zich erop beroept deze strijd altijd te hebben gewonnen. Vietnam heeft daar voor echter wel een prijs moeten beta len: het ontbeert de 'zegeningen' van Hilton Hotels, Avis Rent A Car of Ame rican Express. Air Vietnam vliegt met opgepoetste oude Russische vliegtuigen; de aircondi tioning vult de romp met damp in plaats van koele lucht, de stoelen vallen uit el kaar en het Niet-Roken-bordje is in het Spaans. Het zijn vliegtuigen die verhan deld worden binnen de communistische wereld, in dit geval waarschijnlijk toe stellen afkomstig uit Cuba. Creditcards hoef je niet mee te nemen, die kun je in Vietnam toch niet gebrui ken. Het beste is Amerikaanse dollars mee te nemen, ten minste duizend dol lar per week. Beloof niemand dat je zult bellen: telefoneren is er te moeilijk. Wees erop voorbereid dat je van het geautomatiseerde, welvarende, niet-com- munistische Zuidoost-Azié in een rusti ge, eenvoudige wereld komt, waar sinds de Tweede Wereldoorlog nauwelijks iets is veranderd. Het heeft geen zin om te klagen, want ie dereen die de rompslomp heeft door staan om er te komen, begrijpt dat deZe omstandigheden nauw verweven zijn met de politiek van het land. De recep tionist van het hotel kan er in elk geval niets aan doen. Ratten In Hanoi staat het Thong Nhat Hotel, dat in de jaren vijftig, toen Graham Greene er een tijdje verbleef, bekend stond als het Metropole. Het heeft hoge kamers waar de zon binnenkomt als de luiken zijn opengegooid. Kamermeisjes doen voor een gulden je was. Er is koud bier, een ontbijt van gebakken eieren en koffie die zo sterk is dat één kop door gaans genoeg is. De telefoon doet het vaak niet. Gedu rende mijn verblijf kon het water elk ogenblik worden afgesloten en een keer werd ik midden in de nacht wakker ge maakt door de ratten, die in de kast aan het vechten waren. In Vietnam is dit echter geen reden om de manager te laten halen. Je gooit een schoen naar de ratten en denkt er 's-ochtends aan de chocola voortaan bui ten hun bereik te leggen. Dan gaan ze vanzelf weg. In Hanoi rijden geen taxi's. In plaats daarvan is er de fietstaxi, een driewieler met voorin een stoel voor de toerist, die door de bestuurder achter hem rondge fietst wordt. De bestuurder van de fiets taxi is de deur naar de zwarte markt, en verdient derhalve, met de toevloed van buitenlanders, veel geld. Het enige ad vies dat gegeven kan worden, is geld te wisselen bij een bestuurder bij het hotel, dan is het risico om afgezet te worden minder groot. Hanoi is een stad met brede boulevards, veel bomen, meren, pleinen en prachtige Franse gebouwen met luiken waarop de gele en groene verf vervaagd of afgeblad derd is. In de tuinen staan uit hun krachten gegroeide bananebomen, en hier en daar bunkers uit de oorlog. Sym bolen van de revolutie domineren het stadsbeeld: het donkergrijze mausoleum van Ho Chi Minh, de stichter van Viet nam en een ruim drie meter hoog beeld van Lenin, de grondlegger van het Rus sische communisme, dat uittorent boven het Chi Lang Plein. Aan dé overkant is het Militair Histo risch Museum, dat er op het eerste ge zicht uitziet als een expositie van mo derne kunst, met wrakstukken van Ame rikaanse bommenwerpers en buitge maakte Chinese tanks op een stapel, en daar bovenop een onbeschadigd Vietna mees gevechtsvliegtuig als symbool van de overwinning. Chinese grens Op een zondag maken we een dagtochtje naar de Chinese grens. We vertrekken om vijf uur 's ochtends om de ossewa- gens, fietsen en stapvoets rijdende Rus sische vrachtwagens voor te zijn. Als de dag aanbreekt over de rijstvelden wor den we met onze neus op de armoede in Vietnam gedrukt. Verspreid over een vlak, saai landschap staan gebogen boe ren met kegelvormige hoeden de droge aarde te schoffelen of tot hun enkels in het water de rijst te oogsten. Oude man nen gaan op hun hurken zitten, stoppen een bamboepijp met tabak, trekken er een keer aan en gaan weer het veld in. Dorpen van lemen hutten, overal kinde ren en opgeschoten jongeren die met zelfgemaakte buksen het avondeten uit de lucht schieten. Voor de grens gaan we de heuvels in en kijken van een kronkelige bergweg neer op mistige dalen. De mensen die we zien, goed ingepakt vanwege het wat kil le weer, zijn afkomstig uit de Nung-Dao- gemeenschap, een minderheidsgroep die regelmatig verwikkeld is geweest in de grensoorlogen die niet van de lucht wa ren sinds Vietnam in de tiende eeuw een einde maakte aan duizend jaar Chinees koloniaal bestuur. De laatste oorlog vond plaats in 1979, ofschoon China nog in december vorig jaar granaten heeft afgeschoten op Vietnam. Nadien is de grens evenwel heropend en op de markt in de stad Long Son wor den nu Chinese zijde, parfums, stereoap paratuur en fietsen verkocht. Naast de Chinese handelaren zijn er westerse toe risten. Het trotse maar kapotte Vietnam probeert de achterstand weg te werken en op te klimmen naar de moderne we reld. Op de terugweg stoppen we in de bergen vlakbij een batterij luchtafweergeschut en picknicken met Russische kaviaar en Frans stokbrood, weggespoeld met Au stralische wijn. V roegere saigon Het beste restaurant in Hanoi is de Pia no Bar. De driewielerbestuurder brengt je erheen voor 5000 dong, nog geen twee gulden. In een armoedig achterkamertje spelen een violist en een pianist Mozart en Moon River. De serveerster komt bij je aan tafel zitten en zingt voor je terwijl je palingsoep, knoflookgarnalen en duif eet en Bordeaux drinkt voor alles bij el kaar ongeveer tien gulden. De betere restaurants zijn in Ho Chi Minhstad, het oude Saigon in jiet zuiden van Vietnam, waar een aantal 'maïtres d'hótel' de revolutie heeft overleefd en het communisme nooit echt een voet aan de grond heeft gekregen. De eetzaal in het oude Majestic Hotel, nu het Cuul- ong, kijkt uit over de bocht in de rivier de Saigon. Het wemelt er weer van de schepen, die de stad van brandstof voor zien. In Ho Chi Minhstad moet je wel voorzichtig zijn. De door de wol geverf-[ de sjacheraars en geldwisselaars hebben; hun vak geleerd toen het oorlog was enj de stad krioelde van de Amerikaanse^ soldaten. Ho Chi Minhstad is het hart van Viet-H nams economisch herstel en de foyersj van de hotels zijn volgestroomd met ie-f dereen die hier ook maar iets mee vani doen heeft, van Schotse zakenlieden totf Russische adviseurs, oorlogsveteranen, h kapiteins, arbeiders uit de olieindustrie, prostituées en regeringsgidsen. De fundamentele vraag is: willen de zelf-t» verzekerde, vriendelijke en oorlogsmoe-n de Vietnamezen Hilton Hotels, vestigin gen van Avis Rent A Car en American! Express? rt Waarschijnlijk wel. Wie het echte Viet-e nam wil zien moet er dus binnen twee-i jaar naar toe, voordat het armoedige^ Thong Nhat Hotel opgenomen wordt ini( de folders van geheel verzorgde vakan-jr ties en de afgebladderde luiken de airn conditioning, roomservice en schonqi badkamers verbergen. t HUMPHREY HAWKSLEY! (c) The Times, Londenfc die aan zovele In de haven van de hoofdstad Kos liggen naast cruiseschepen en jachten van toeristen ook de vissersbootjes Op het Griekse eiland Kos bloeien duizend soorten bloemen. Tussen de restanten van eeuwenoude Griekse cultuur en de moderne toeristische nieuwbouw is de bo dem vruchtbaar en groen. Prachti ge palmenlanen sieren de hoofd stad en in de plantages kunnen jaarlijks sinaasappelen en waterme loenen worden geoogst. Kos produ ceert voldoende groente en fruit voor eigen gebruik en voorziet ook de onvruchtbare eilanden in de na bijheid. Ook wijn van eigen bodem is er in overvloed en combineert goed met de rijke vismaaltijden in de restaurants. Het eiland van herders, vissers en boe ren is nu vooral een eiland van toeristen geworden, maar - ondanks alle gastvrij heid - niet helemaal van harte. Kos wil zichzelf blijven en het eigen karakter niet opofferen aan de winsten die het massatoerisme oplevert. Toerisme is niet tegen te houden, gasten zijn wel kom, maar niet tegen elke prijs. Eigen boezem Burgemeester Konstantinous Kaiserlis van Kos-stad en zijn 'loco' Hippokrates Kourounis, tevens directeur van het toe- rismebureau, spreken als uit één mond: Kos is vol. En Kos is de dronkaards uit Groot-Brittanniè en Scandinavië spuug zat. Rugzaktoeristen die hun goedkope verblijf op het eiland alleen benutten voor drankmisbruik en vernielingen worden voortaan geweerd. Kos is op zoek naar de 'betere' toeristen, mensen uit kleinere landen als Zwitserland, Oos tenrijk, België en Nederland, die willen genieten van zee en strand, van cultuur en' rust. Kos wil geen Torremolinos wor den. En ook geen Rhodos. Kourounis, voormalig basketbalspeler, weet wat de Nederlandse toerist voor zijn vakantie zoekt: hij heeft drie jaar in Nederland gëwoond en komt er nog jaarlijks. De slechts Grieks sprekende Kaiserlis is bereid de schuld voor de huidige ont wikkeling niet alleen bij de toerist te leg gen maar ook de hand in eigen boezem te steken. De groei was de laatste jaren explosief: 350.000 toeristen - van wie een derde Britten - op niet meer dan 22.000 bewoners is te veel. „Wij zijn ei genlijk al over de streep", vertaalt Kqu- rounis. Toeristen met alleen een vliegticket en geen accommodatie maken al geen kans meer. Maar Kos verzet zich ook tegen plannen van de Griekse hoofdstad die voorzien in een jaarlijkse toename van zo'n 1500 bedden op het eiland. „In Athene worden de beslissingen geno men. maar wij willen meer onafhanke lijkheid. We weten hier best hoe wij onze zaken moeten aanpakken, beter dan in Athene", zegt Kourounis met overtuiging. Meer comfort Kaiserlis geeft aan dat het Kos meer te doen is om investeringen in kwaliteit dan in uitbreiding van de bestaande voorzieningen. Hoteleigenaren waren in het verleden wellicht geneigd het minder nauw te nemen met de kwaliteit van ka mers en maaltijden. De altijd schijnende zon vergoedde immers veel en de toerist die goedkoop geboekt had, was geneigd veel door de vingers te zien. Dat wordt nu anders. De zon blijft schij nen, maar de vroede vaderen van Kos willen meer bieden: goede voorzieningen op het strand, hotels met liften en dou ches die werken zonder mankeren, geva rieerder maaltijden, kortom: meer com fort cn rust. En dan niet alleen de top kwaliteit van eersteklas hotels die Athe ne graag op Kos ziet verrijzen. „Het gaat in de eerste plaats om verbetering van de bestaande kwaliteit. Ons eiland is daarvan voor zijn bestaan afhankelijk. Wij willen aardige en nette gasten", al dus burgemeester Kaiserlis. Die verbetering van.de kwaliteit merk je al overal. Kos, geboortestad Van de be roemdste arts uit de geschiedenis, Hip pokrates ('het leven is kort, de genees kunst is lang'), maakt ernst met gezond heidszorg en milieu. De holle plataan met zijn omtrek van twaalf meter, waar onder de beroemde arts bijna 2500 jaar geleden zijn colleges zou hebben gege ven, mag een symbool zijn voor de kwa liteit van de medische school in de oud heid, het huidige Kos wil opnieuw het medisch hart van Griekenland worden. Ook milieumaatregelen horen daarbij. Het hele eiland krijgt, als straks de mo derne vuilverbranding klaar is, een schoonmaakbeurt. Gast is koning De Nederlandse toerist die boekt voor Kos kan erop rekenen dat er van alles aan wordt gedaan het eiland klantvrien delijk te houden. Restauranthouders, taxichauffeurs en politieagenten hebben hun instructies gekregen. Vandalisme wordt niet geduld maar voor het overige is de gast een beetje koning, geheel vol gens de Griekse traditie. Voor ouders die hun jonge kinderen meenemen maar toch rust wensen, is er een speciaal kinderprogramma in ont wikkeling: een internationaal zomer kamp dat geheel verzorgd wordt door het bureau voor toerisme. Terwijl de kinderen tussen de ezeltjes en schapen kamperen, kunnen de ouders hun eigen gang gaan, watersport beoefenen, de cul tuurschatten bekijken, winkelen, een ge moedelijk restaurant bezoeken. Het is ook mogelijk een dagtocht te ma ken naar een van de omliggende eilan den. Kos heeft een oude zeevaarttraditie - het nam met dertig schepen deel aan de Trojaanse oorlog waarover Homerus verhaalt. De dagtochten gaan uiteraard niet naar het nu Turkse Troje, maar naar Griekse eilanden als Kalymnos, Patmos waar Johannes zijn Openbaring schreef of het vulkaaneiland Nisyros, op weg waarheen men het gezelschap van dolfijntjes kan treffen. Voor een vakantie in een jentje op het strand, maar zonder disco in de buurt, is Nisyros ideaal. In en rond de krater hangt sinds de laatste uitbarsting van 1873 nog een duidelijk waarneembare zwaveldamp en de bodem van de krater is warm en rookt nog. Nisyros is vrijwel uitgestorven. In de paar schilderachtige dorpjes op de kraterhellingen zijn de meeste huizen verlaten, de bewoners ko men alleen in de vakantie over vanuit Athene of Amerika. Voor vertier moetje er niet komen, wel om te lezen, luieren of schilderen. Taboe Minder schappelijk zijn de douane-auto riteiten op Kos voor de toerisj die een klandestiene oversteek waagt naar het nabijgelegen Turkije. Vanuit Kos-stad ligt het buurland zichtbaar dichtbij. Aan de overkant in Bodrun, het oude Hali- karnassus, is de beroemde Griekse histo- Even buiten f Kos-stad liggen de restanten van het p A skiepion, genoemd naar de Griekse god van de Ij geneeskunst. Dokter Hippokrates wordt er i geeerd. In de j oudheid was het A skiepion de beroemdste zieken- inrichting, met stromend water en warme baden voorde 1 behandeling i van huid- r aandoeningen r en vele andere 5 ziekten. FOTO'S: PR r ricus Herodotus geboren, beschrijver van de oorlogen tussen het oude Athenel' en de Perzen. Maar de tripjes naar hetL buurland zijn taboe voor de toerist die een charter heeft geboekt: bij terugkeer op Kós is het Turkse douanestempeltje voldoende om het retourticket naar •Schiphol ongeldig te maken. Het ver schil met een lijnvlucht moet dan woren bijbetaald. De politieke onenigheid tussen beide landen - op de kaarten in de Griekse folders ontbreekt het buurland - door breekt hier de overal aanwezige vriende lijkheid. Het gaat natuurlijk ook om het geld. Toeristen kunnen immers, zo me nen ze op Kos, veel beter hun geld op het goedkope eiland besteden dan in het buurland. Ze hebben daarin niet hele maal ongelijk. PAUL TOBY Voor meer informatie: Grieks Verkeers bureau, Leidsestraat 13, 1017 NS Am sterdam, tel. 020-223101.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26