|)e ficicbehc Goutant Noordwijkerhout wil woningbouw op Bavo ,oeterwoudse jongeren weer ;an de slag in kindertehuis i Onder redactie van Ton Pieters Ihad een vaste plek in de fe Leidsche Courant van lig jaar geleden: Father Le- ?r, directeur, van het Mis- luis Hoorn, Postrek. 120937. wat schreef de father op dag 12 juli 1929? Het was r aanleiding van een door v geredigeerd verhaaltje r een goed, degelijk katho- huisgezin, een tafereeltje t allemaal knielende kin ten. jher Lefeber dan: „Zeg, 'Jfeders, als uw kindertjes 1 om u heen geknield lig- I (want zoo laat ge toch "pen, nietwaar? In later ja- Jizal dat beeld, opgeroepen ,Jhet uur van bekoring, ze ijwt voor zonde bewaren), |Jf Moeders, als uw schatten om u heen geknield lig gen, laat u ze dan wel eens een Weesgegroetje voor het werk van Father Liefhebber bidden?" Men schrijft uit Rome: De „Osservatore" maakt gewag van het feit, dat het Katholie ke jeugdblad van de stad Vi- cenza, „Vita Giovanile", we derom door de staatsautoritei- ten in beslag genomen werd waardoor de jeugd een reeks mooie en belangrijke artike len over het feest van den Apostelvorst en over het pausdom gemist heeft. De in beslag neming geschiedde om twee redenen, vooral, naar het heet, omdat „gepoogd werd, de Katholieke Italiaan- sche jeugd aan het wettige staatsgezag en de daarmee verbonden staatsinrichtingen te onttrekken". Het schijnt, dat de censor ook de uitlatingen van het orgaan der Katholieke actie voor ver dacht hield, wijl daarin van de hoogste autoriteit des Pau sen en de onvoorwaardelijke onderwerping van alle goede Katholieken aan de verorde ningen van den oppersten zie lenherder werd gesproken". „In den ouderdom van 64 jaar is te Leiden overleden de landschap- en dierschilder W.H.van der Nat. Als schil der heeft Van der Nat zich geheel zelf gevormd. Ieder jaar weer trok hij naar de Drentsche hei en maakte er nauwkeurige studies van schapen. Zijn best bekende werk, dat door forschheid en kunde .uitmunt, is landschap, schapen in een stal, dieren in het algemeen. Tusschen het serieuze werk door sneed hij soms beeldjes in been en ivoor. Men heeft invloed van Floris Verster meenen te zien. Schilderstukken van zijn hand zijn o.a. te vinden in het Gemeentemuseum te 's-Gra- venhage, de Lakenhal te Lei den, het Centraal Museum te Utrecht en het museum Kröl- ler. De Koningin-Moeder be zit een pastel van Van der Nat. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 15 Juli a.s. te 12 uur op de begraaf plaats „Het Groene Kerkje" te Oegstgeest". Op zaterdag 13 juli '29: „Gisteravond werd de Leidsche brandweer gealar meerd voor een brandje ach ter de Boterstraat aan den La gen Morschweg. Het bleek echter, dat een bewoner wat krullen in brand had gesto ken, waardoor wat veel rook veroorzaakt werd. De brand weer behoefde dan ook geen dienst te doen. De motorspuit trok echter op dezen mooien zomeravond een ontzettend aantal belangstellenden naar den Morschweg". „Een Servische mijnwerker, die door Lutterade trachtte te fietsen, bleek dermate onder den invloed van sterken drank, dat hij van zijn rijwiel tuimelde en zich leelijk be zeerde. Een barmhartige toe schouwer zette de man weer op zijn wankele beenen en wiesch de wond uit. Op staan- den voet werd hij met één gulden voor zijn diensten ge honoreerd, waarna een jongen die intusschen de fiets had vastgehouden van den Ser viër een biljetje van tien gulden ontving. Uitermate erkentelijk voor de inmiddels-ontstane belangstel ling greep daarna de mijn werker in zijn zakken en ging marken en kwartjes uitdeelen om deze distributie te beslui ten met enkele breede zaaiin gen zilvergeld". Uit Zoeterwoude: „Op het Dorp alhier is een automati sche waterkraan aangebracht alwaar gratis drinkwater van gemeentewege beschik baar wordt gesteld". „Naar de Belgische bladen melden, zijn de koning van België en zijn ordonnance-of- ficier, toen zij te Mariakerke bij Oostende een bad namen, bestolen. Toen zij in hun ca bines terug keerden, consta teerden zij, dat een gouden horloge ter waarde van 10.000 francs met ketting, een gou den zakmes en een portefeuil le met 500 francs verdwenen waren. De koning en de offi cier waren beiden in burger- kleeding naar Mariakerke ge komen om te baden. Een on derzoek wordt ingesteld". Twee uitjes uit de „Roaring Twenties" tot besluit. „Kin dermeisje tot een vriendin: „Mijn mevrouw is een Duit- sche en mijnheer is uit Enge land". Vriendin: „Is het kind nu een Duitscher of een En- gelschman?" Kindermeisje: „Dat weet ik niet, het jongetje spreekt nog niet". „Ergens in Friesland ont moetten twee vrachtrijders el kaar vlak voor. een smal brug getje. Natuurlijk wilde geen van beiden uitwijken. Einde lijk sloeg de een de leidsels om den arm, nam de courant uit den zak en ging zitten le zen. De ander, daardoor in het geheel niet ongeduldig ge maakt, riep hem toe: „Als je de krant uit hebt, mag ik haar dan eens inzien?" ;IDEN OMGEVING SeiduzOowumt zaterdag 22 juli 1999 pagina 13 Inleveren chemisch afval levert fiets op Door in de maanden mei of juni klein chemisch afval in te leveren is mevrouw Baks uit Zoeterwoude een fiets rijker geworden. Gis termorgen kreeg zij van burgemeester Houdijk het stalen ros overhandigd. De fiets was de prijs die hoorde bij een door de Roteb georganiseerde loterij. Iedereen die in de maanden mei of juni klein chemisch afval bij de Roteb inleverde - één keer in de maand, bezoekt de ophaaldienst Zoeterwoude - kreeg daarvoor een lot. Er werden in totaal vierhonderd loten uitgereikt en voor afgaand aan de laatste gemeenteraadsvergadering viste wethou der Graniewski het lot van mevrouw Baks uit de stapel. De Zoe- terwoudse was zeer ingenomen met haar prijs. Nog niet zo lang geleden was haar eigen fiets gestolen en of dat nog niet genoeg werd onlangs, buiten haar schuld, haar auto total loss gereden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Dode bij verkeersongeval DEN HAAG De 23-jarige P.G. Hulswit uit Den Haag is gistermiddag na een aanrijding op het Spaarneplein om het le ven gekomen. De man be stuurde om half vier een be stelwagen van Van Gend Loos over de ventweg van de Weteringkade in de richting van het Schenkviaduct. Op het Spaarneplein kwam hij in botsing met een personenauto, die vanaf de hoofdrijbaan rechtsaf het plein op wilde rij den. Parkeerverbod Achterweg voor een deel opgeheven NIEUWKOOP De leden van de watersportvereniging Noord Zuid Nieuwkoop mogen tijdelijk parkeren langs de Achterweg op het gedeelte tussen de Hertekamp en de hoek met de Nieuwveenseweg. De vereniging had gevraagd om het parkeerverbod op te heffen voor de Achterweg, de Noordenseweg en de gehele Juliana- buurt. Dat verzoek wordt maar ten dele ingewilligd. Volgens burgemees ter en wethouders kunnen de water sporters ook uitwijken naar de par keerplaats bij het sportpark De Du- len. Geluidsoverlast horeca wordt harder aangepakt ALPHEN AAN DEN RIJN De geluidsover last die in horecagelegenheden in Alphen wordt veroorzaakt wordt harder aangepakt. Burgemeester en wethouders van Alphen heb ben besloten strengere eisen te stellen aan het verlenen van een hinderwetvergunning. Voor al de toenemende overlast van live muziek is het college een doorn in het oog. Cafés en bars moeten daarom voortaan over een speciale hin derwet- of muziekvergunning beschikken. Een dergelijke vergunning kan alleen worden ver kregen als uit een speciaal akoestisch rapport blijkt dat de geluidsnormen bij live muziek niet worden overschreden. De gemeente gaat een lijst opstellen met de horeca-iristellingen die overlast veroorzaken. Aan de hand daarvan zullen de eigenaars van de cafés worden bena derd om maatregelen te nemen. Waterpop Festival kan van start gaan WATERINGEN Met het tekenen van de contracten met Lesbian Dope- heads On Mopeds en Gaye Bykers On Acid is het programma voor de twaalfde aflevering van het Water pop Festival rond. Dit gratis toegankelijke gebeuren speelt zich af op 19 augustus en be gint om een uur 's middags in het Hofpark in Wateringen. Op de twee podia komen in totaal twaalf groepen te staan, een meer dan vorig jaar. Be halve eerder genoemde acts zijn het Wreckless Eric, De Dijk, Green, Mel rose, Urban Dance Squad, The House of Love, The Serenes, Hi Ho Silver, The Plastic Dolls en L'Attentat. De presentatie is in handen van De Brio's. ihoolverlaters jagen Irkloosheidscijfers op 'HEN AAN DEN RIJN De schoolverla- in de Alphense regio hebben ook dit jaar een grote vlucht van de werkloosheidscij- gezorgd. Eind juni stonden er 396 werkzoe- den ingeschreven bij het arbeidsbureau. Dat er 142 meer dan in mei van dit jaar. Het jentage ingeschreven schoolverlaters is Atisch gelijk aan dat van vorig jaar: onge- 15Vi procent. In totaal is in de regio Al- 6V2 procent van de beroepsbevolking ;loos. Vooral het aantal werkzoekende wen steeg de afgelopen maand. Daardoor er nu bijna evenwel werkloze vrouwen als /inen. Er staan nog wel vacatures open bij arbeidsbureau, maar dat aantal bedraagt pts 443. De moeilijkst vervulbare vacatures iin de bouw en in de metaal. Theaterproduktie voor jongeren AMSTERDAM Het Prins Bernhard Fonds heeft de Stichting Cervelaat in Utrecht opdracht verleend voor een the aterproduktie voor jongeren. De premiè re is gepland in september volgend jaar. De voorstelling komt in alle provincies. Behalve professionele acteurs werken er ook jongeren aan mee. Het Prins Bern hard Fonds heeft de opdracht verstrekt omdat het in 1990 vijftig jaar bestaat. In dit kader verleent het fonds bijzondere opdrachten in alle sectoren die het subsi dieert. Voor de opdracht aan Cervelaat zijn voor de regie Theu Boermans en Josja Haman aangetrokken. Lilian Soons is als dramaturg aan de produktie ver bonden. Cervelaat in Utrecht maakt vele produkties voor en door jongeren én or ganiseert ook jaarlijks het nationale fes tival scholierentheater. !i*ebde en iommers ar WK Onderscheiding voor tuinman Noordwijker Jan Mourits (59) is gisteren door burgemeester J. Hoffmann onderscheiden met de eremedaille in brons in de Orde van Oranje Nassau. De gedecoreerde hij is tuinman op het landgoed Offem maakt gebruik van de mogelijkheid om ver vroegd uit te treden. Na zijn schooljaren trad Jan Mourits op veertienjarige leeftijd in dienst bij de Graaf van Limburg Stirum, eigenaar/bewoner van Offém. In de Noordwijkse volksmond staat Offem bekend als „De Plaats". Aanvankelijk bestond zijn werk uit het verzorgen van de groententuin, want het landgoed zelf het waren de bezettingsjaren bevond zich in Duitse handen. Toen de Duitsers de aftocht hadden geblazen, kreeg Mourits de zorg voor het onderhoud van bos en tuinen. Verder assisteerde hij waar nodig in de stoeterij van de New Forest Po- nies, een liefhebberij van de gravin. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Eerste paal uitbreiding De Schelft NOORDWIJKERHOUT Wethouder C.M. van der Klaauw (welzijn) slaat dins dagmiddag de eerste paal van de uitbreiding van De Schelft. Zoals bekend wordt bij dit so ciaal-cultureel- en sportcen trum een nieuw zwembad ge bouwd en wordt de grote zaal uitgebreid. De eerste paal gaat om vier uur de grond in. Zevenhof moet reparatie dak zelf betalen ZEVENHOVEN Het lek kende dak van de christelijke basisschool De Zevenhof in Zevenhoven moet op kosten van de school zelf worden ge repareerd. Burgemeester en wethouders voelen er niets voor om de kosten van reno vatie te dragen. Dat blijkt uit het standpunt dat het college van B en W aan het schoolbe stuur en de gemeenteraad heb ben toegestuurd. Maandag avond wordt een een extra vergadering van de gemeente raad over deze problematiek gehouden. De problemen spelen al sinds het schoolgebouw aan de Vrij- enhoek in gebruik werd geno men. Het schoolbestuur heeft al meerdere keren aan de ge meente geschreven dat op kor te termijn maatregelen nodig zijn. Als er niks gebeurt zijn er binnenkort ernstige lekkages te verwachten. Het schoolbe stuur liet zelf enige tijd gele den het onderzoeksbureau „Dakwacht" een onderzoek in stellen naar de conditie van het dak. Daaruit zou blijken dat constructiefouten de oor zaak zijn van de nattigheid. Die conclusie trekken burge meester en wethouders van Zevenhoven in twijfel. Een nieuw onderzoek wijst volgens B en W uit dat de dakbedek king goed te noemen is. Wel zit er aan de linkerkant van de ingang een scheur van 30 centimeter in de dakbedek king die snel moet worden ge repareerd. Het college voelt dan ook niets voor een volledi ge renovatie van het dak. Het schoolbestuur had daarvoor een offerte gevraagd aan het bedrijf Eldon, dat denkt ruim 39.000 gulden nodig te hebben. Burgemeester en wethouders voelen er veel meer voor om de bouwer van het dak, de Ze- venhovense aannemer Van Wengerden en Visser, elke twee jaar een inspectie te laten uitvoeren. Het jaarlijkse on derhoud moet wel goed wor den bijgehouden, aldus het col lege. Als het schoolbestuur het dak toch helemaal wil laten renoveren, moet dat worden betaald uit de zogenaamde Londo-bijdrage. Dat is een be drag dat de school elk jaar krijgt uitgekeerd voor het on derhoud van het schoolge bouw. Ook een gedeeltelijke opknapbeurt moet de school zelf betalen. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout overweegt wo ningen te bouwen op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis St. Bavo. Aangezien er nog geen duidelijkheid is wanneer het terrein precies be schikbaar komt, verwacht Noordwijkerhout niet dat voor het jaar 2000 de eer ste woningen zullen ver rijzen op het Bavoterrein. Dat staat in het bouwscenario en de planningslijst voor de nieuwbouw en verbetering voor de jaren tot en met 1994. Dit wordt besproken in de vergadering van de commissie openbare werken, ruimtelijke ordening en woningbouw op donderdag 27 juli. De bouw van woningen op het Bavoterrein is mogelijk' als door de reorganisatieplannen van de psychiatrische inrich ting St. Bavo en Sancta Maria een deel van het complex en het Clemenshuis aan de Kerk straat vrij komt. De gemeente weet echter nog niet of de ge bouwen een nieuwe functie krijgen of gesloopt gaan wor den. De mogelijkheden hier van worden op dit moment onderzocht in een haalbaar heidsstudie. Mocht het terrein beschikbaar komen voor wo ningbouw dan kunnen in de toekomst hier veel woningen neergezet, aldus het bouwsce nario dat opgesteld is door RBOI, adviesbureau voor ruimtelijk beleid, ontwikkeing en inrichting uit Rotterdam. Om in de komende jaren toch voldoende woningen te bou wen wil Noordwijkerhout in 1991 beginnen met woning bouw in het gebied tussen de Schippersvaartweg en de Wildlaan, Mossenest genaamd. Het gaat daarbij in 1991 om 18 premiekoopwoningen en 43 huurwoningen in de sociale sector. In de jaren erna moeten er respectievelijk 42, 37 en 39 woningen in Mosse nest worden neergezet. Behalve in het gebied Mosse nest wil de gemeente Noord wijkerhout ook nog woningen bouwen in De Zilk. Zo zijn er in 1991 17 woningen gepland in dit dorp terwijl daarnaast nog incidenteel een woning kan worden gebouwd. De hui zen, tien huurwoningen in de sociale sector en zeven premie koopwoningen, kunnen in het bestemmingsplan Hoekgat worden gebouwd maar ook tussen deze bouwlokatie en de Zilkerduinweg. Noordwijkerhout heeft verder nog een aantal kleine bouw terrein tjes verspreid over het hele dorp. Zo kunnen er dertig woningen op het terrein van de voormalige Duindoorn- school worden gebouwd. Ver der kan er een klein flatge bouw bij Puyckendam worden neergezet waarin 18 bejaar denwoningen ondergebracht kunnen worden. Ook de twee te koop staande terreinen van de garagebedrijven Zandber gen en Noordwijkerhout vor men aantrekkelijke woning- bouwlokaties. Ditzelfde geldt voor de twee schoolterreinen aan de Nolenslaan en het Sporkenhout. Vliegende Brigade voor Alphense jeugd Zeeburg nog dit jaar volgebouwd ijaterpolo ALPHEN AAN DEN RIJN Met als uitgangs punt „Ga naar de kinde ren toe" organiseren de Alphense Sportstichting en Expressie '70 ook dit jaar weer de Vliegende Brigade. De busjes van de Brigade strijken volgende week neer in de kinderrij ke buurten van Alphen. Daar kunnen de kinderen dan naar hartelust in hun eigen woonwijk knippen, plakken en verven. Ook voetballen, skippyballen en het beoefenen van andere sporten behoort tot de mogelijkheden. De organi satie is zo gekozen dat waar de creatieve bus 's morgens komt, 's middags de sportbus komt en andersom. De bussen zijn er 's morgens tussen tien en twaalf uur en 's middags van half twee tot half vier. Maandag komën de bussen in Vreugdeoord en de Kraaien horst, dinsdag in de Bloemhof en de Cantatestraat, woensdag in de Marga Klompéstraat en vrijdag in park Rijnstroom en aan de Havixhorst. Bij slecht weer wordt gekozen voor bin- nenlokaties, onder andere aan de Vreugdeoord, Bloemhof straat, de Verdihof, de Havix horst, Koningzwam en Park Rijnstroom. De Vliegende Brigade kan nog materiaal gebruiken zoals lap pen, doppen, bekertjes en kur ken. Via Chris Nobels van Ex pressie '70 kan dit ingeleverd worden. Een telefoontje naar 01720-93737 is voldoende om het materiaal op ter laten ha len. Nadere inlichtingen over de Brigade zijn verkrijgbaar via John Henderson van de Sportstichting, telefoon 017,20- 74985, toestel 217. NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout kan de wijk Zeeburg nog dit jaar volbou wen. Bovendien kunnen de geplande premie C- woningen worden omgezet in premie A. Dit heeft wethouder P. Heemskerk bekend gemaakt. Oorspronkelijk had Noordwij kerhout subsidie toegezegd ge kregen van de provincie voor de bouw van 37 woningen. Na een herverdeling over de regio mogen dat er nu 63 worden. HAAG Bondscoach (Tcer heeft de LZ'86-spelers nde en Mommers geselec- voor het wereldkampi- :hap waterpolo voor ju- Dat kampioenschap j^t van 29 juli tot 6 augus- [in Narbonne (Frankrijk) iuden. In de selectie idag wordt de definitieve bekend gemaakt is de rsumse vereniging HZC ^Kobben met drie spelers pest vertegenwoordigd. (Oranje heeft voor het gunstig geloot. In de voor- e zijn China, Frankrijk en llië tegenstander. De beste van de vier groepen gaan naar de kwartfinale-pou- zt)e selectie voor het WK- •J is: r^de Bunt (AZPC), Grooters [geus), Vermeulen (De Gou- d Issard, Elferink en De )t (allen HZC De Robben), fyie en Mommers (beiden 16), Kunz en Rossner (bei- ■dVZC), Van der Kolk (Het Van Dorp (AZPC), en Thomas (beiden De Zoetêrwoudse jongeren zullen zich in het weeshuis Casa Materna voornamelijk bezighouden met het schuren en schilderen van de muren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE nfTERWOUDE Twintig '®e mensen zijn gisteren ruit Zoeterwoude vertrok- |jg naar het kindertehuis 3é Materna in Napels. Zij 'q gedurende twee weken nlei opknapwerkzaamhe- 1^verrichten aan het uit het tofi van deze eeuw dateren- éindertehuis. i jongeren, waarvan zeven de eerste maal afreizen Casa Materna, zullen zich ithouden met schrappen en ujren van de muren om ze Ina te plamuren en te Ideren. De reis naar Italië |en zij met de trein. Van- Id rond zeven uur hoopt ;ezelschap te arriveren op de statige Corso Garibaldi waar het kindertehuis Casa Materna staat. Al sinds het be gin van de jaren zeventig trek ken jongeren uit Zoeterwoude en omgeving jaarlijks naar Casa Materna. In de loop der jaren is al ontzettend veel werk verzet. Noodzakelijke opknapwerkzaamhqden die, wegens het ontbreken van fi nanciële middelen, niet door Casa Materna zelf uitgevoerd kunnen worden. De debutanten van het gezel schap „werkkampers" zijn Co- rine Boer uit Waddinxveen, Pascal van der Laan uit Lei den en de Zoeterwoudenaren Marjon Groen, Patricia Veld huizen, Johan de Groot, Fred van der Meer en Fred Onder water. De laatste drie jongens waren vorig jaar van de partij toen een groep enthousiaste lingen op de fiets de afstand Zoeterwoude-Napels heeft overbrugd. Voor de tweede maal gaan Richard Bennis (Stomp wijk), Sandra Hilger- som, Ciska Hoogeveen, Kees Vis en Joke Winkelmolen (al len Zoeterwoude) naar het kindertehuis. Tineke van der Heijden (Leiden) en Kees Ver- steegen (Zoeterwoude) gaan voor de vierde maal terwijl broer «en zus Rob en Anja Hockx hun eerste lustrum in Casa Materna zullen vieren. Er zijn zelfs echte „werk- kampverslaafden". Bart van Vreedendaal reist voor de ze vende maal naar Napels, Jaap Dorrepaal en Hans Kulik ste ken al voor het achtste jaar de handen uit de mouwen in Ita lië terwijl Tineke Titulaer (Leiden) de kroon spant. Zij neemt voor de negende maal deel aan het werkkamp. Hoe wel het werk centraal staat is er ook tijd voor vertier en om leuke dingen te organiseren voor de kinderen in het tehuis. Zo staat de eerste week een dagje-uit op het programma, terwijl in de tweede week de inmiddels overbekende „bonte avónd" met sketches, liedjes en dergelijke zal plaatsvinden. Als alles naar wens verloopt is het gezelschap zaterdagmiddag 5 augustus rond kwart voor drie weer terug in Zoeterwou de.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13