STAD OMGEVING Commissie steunt voorrangsbeleid gemeente Leiden Station De Vink wordt herbouwd WEEK EINDE Leiden afficheert zich als museumstad Slimme EHBO-kit ZATERDAG 22 IULI 1989 PAGINA 11 fier gewonden bij aanrijding JftTWIJK Bij een aanrijding tussen twee auto's zijn ^teravond omstreeks acht uur vier mensen gewond ge lakt Het ongeluk gebeurde op de Ambachtsweg in Kat- hk jn 26-jarige Duitse toerist reed in zijn auto over de Am- 'chtsweg vanaf de Horneslaan in de richting van de ivinciale weg richting Noordwijk. Toen hij linksaf de it van de provinciale weg op wilde rijden, zag hij de Ito van een 26-jarige Nederlander over het hoofd. Beide to's botsten zonder te remmen op elkaar. De auto van Duitser werd door de Nederlander vol in de flank ge- akt en sloeg over de kop. Zowel de Duitse bestuurder, i 25-jarige passagiere als de 19-jarige passagiere van de derlander liepen bij het ongeval hoofdletsel op. Het i werd voor behandeling overgebracht naar het Elisa- ith Ziekenhuis. De Nederlandse bestuurder kon ter batse aan snijwonden behandeld. Beide auto's raakten aal vernield. De politie heeft het verkeer een half uur om moeten leiden. Radioprogramma over aanpassingen in huis LEIDEN Radio Gezondheid besteedt zondag aandacht aan aanpassingen in huis. Aanpassin gen zijn bijvoorbeeld nodig voor mensen die gehandicapt zijn. Het programma gaat onder meer in op de problemen die het aanvra gen van subsidie kan opleveren. Uit gesprekken met gehandicap ten zal duidelijk worden dat er letterlijk, maar vooral ook fi guurlijk, nog veel drempels moeten worden genomen. Radio Gezondheid is elke zondag van 10.30 tot 11.00 uur te beluisteren op 105.7 FM (ether) of 88.1 FM (kabel). MARTIN KOKKELKOREN SUCCESVOL IN BELGIË STRIJPEN De Noordwijkerhoutse wielrenner Martin Kokkel koren heeft woensdag in België de wielerkoers Zottegem - Strijpen op zijn naam geschreven. In de honderdtwintig kilometer lange wedstrijd sprong Kokkelkoren na tien kilometer met een groepje van acht man weg. Dit achttal bleef de hele koers vooruit. Op zo n vijftien kilometer voor de finish plaatste Kokkelkoren een beslis sende demarrage. Bij de streep in Strijpen had hij anderhalve mi nuut voorsprong op het achtervolgende zevental dat bij elkaar ge bleven was. Voor de Noordwijkerhoutse renner was deze koers een voorberei ding op de wereldkampioenschappen, die op 26 augustus in het Franse Chambery gehouden worden. Onlangs kreeg de 20-iarige Noordwijkerhouter het definitieve bericht dat hij een van de zes Nederlanders is die mogen meestrijden om de wereldtitel voor amateurs op de weg. „Omdat het parcours van de WK bergachtig is kies ik nu vooral wedstrijden op glooiend terrein uit. Zottegem - Strijpen was er ook zo een", aldus Kokkelkoren. LEIDEN Het station De Vink wordt door de Nederlandse Spoorwegen volledig herbouwd. De bouw is noodzakelijk door de verbreding van de spoorlijn tussen het Haag se Mariahoeve Haag en Leiden. Het huidige aan tal van twee sporen wordt verdubbeld. Het station De Vink bestaat nu nog uit twee op flonders lij kende kale perrons. Als gevolg van de bouwactivi teiten wordt de spoorwegover gang bij De Vink vanaf het einde van 1989 voor vier jaar afgesloten. In die tijd wordt een tunnel aangelegd tussen Leiden Zuid-West en de Ste venshof, worden twee nieuwe sporen aangelegd en de twee oude sporen verhoogd. Fietsers en voetgangers kunnen van een noodvoorziening gebruik maken. De onderdoorgang is bestemd voor bussen, fietsers en voetgangers. De perrons worclen via de de tunnel be reikbaar. In de Stevenshof wordt een absorberend geluidsscherm op gericht. Dit om de woningen die het dichtst bij de spoorlijn Leiden - Den Haag komen te liggen te beschermen tegen ge luidsoverlast. Het scherm loopt van de Vinkbrug tot aan de grens met de gemeente Wasse naar. Het scherm wordt zo'n 1,5 kilometer lang en 1,5 meter hoog. Het is nog niet bekend wat voor soort materiaal voor het scherm gebruikt wordt. Tegen de tijd dat de spoorbaan verdubbeld wordt, eind 1992, is het scherm klaar. LEIDEN De Commis sie gelijke behandeling van mannen en vrouwen jbij de arbeid in burgerlij- ike openbare dienst Hsteunt het voorrangsbe leid voor vrouwen van jde gemeente Leiden. Deze commissie van het mi nisterie van binnenlandse za ken sprak zich uit over een klacht van een voormalig medewerker van de gemeen tereiniging. Zijn arbeidscon tract werd niet verlengd in verband met het gemeente lijk voorrangsbeleid. In plaats van de ontslagen me dewerker werd een vrouw Sijdragen: Janet van Dijk, (ees van Herpen, Rudolf (leijn Loman Leefmans en loep van Zeijl. aangenomen in de functie van reiniger algemene dienst. Hetzelfde overkwam een col lega van de klager. De twee waren het er niet mee eens en zijn inmiddels naar de kantonrechter gestapt. De indiener van de klacht bij de commissie was van me ning dat een voorkeursbe handeling van vrouwen niet nodig was, omdat er al veel vrouwen in zijn sector wer ken. Het gaat dan om doel groepen die laag gekwalifi ceerd en laag betaald werk verrichten. De commissie stelt daarentegen dat dit bij de gemeentereining niet het geval is. Van de tachtig func ties reiniger algemene dienst worden er slechts twee ver vuld door vrouwen. De com missie vindt dat er wel dege lijk sprake is van achterstand en vindt daarom een voor keursbehandeling rechtvaar dig. Ook is het voorrangsbe leid volgens de commissie niet in strijd met de Wet ge lijke behandeling mannen en vrouwen. Het Leidse College nam met vreugde kennis van deze uit spraak. De commissie is niet bevoegd om uitspraken te doen over het doelgroepen beleid in algemene zin. Toch vindt de gemeente dat uit de uitspraak blijkt dat het ge voerde vrouwenvoorrangsbe- leid brede steun heeft gekre gen. "Minachting "Openbaarheid van bestuur in Alkemade is een ruim begrip. Dat merkten twee inwoners van deze gemeente dinsdag- ivond, toen de klok elf uur ;loeg. Beiden dachten hun mening te kunnen spuien tij lens de dinsdag gehouden vergadering van de commissie uimtelijke ordening. Tot hun itomme verbazing werd het mderwerp waar ze de hele ivond op hadden zitten wach- en van de agenda afgevoerd. De commissieleden willen op ijd naar bed, voerde wethou- ler Wim Nugteren aan. Hoe verpest je je kostbare tijd. Jrenlang je mond houden op iet achterste bankje in de :aal, jezelf concentrerend op lat ene moment. Hèt moment lat je naar voren wordt ge- oepen. Hèt moment dat jij vat mag zeggen. En dan ivordt in alle gemoedsrust ge legd: de commissieleden heb- zo laat geen zin meer. Ze .villen naar bed, ze hebben .vel wat beters te doen. Wacht maar op de volgende verga- lering. Want daar kwamen le woorden van de wethou- ler op neer. Politiek bewuste leners mogen best politiek lewust zijn, maar meedoen nag pas als het de heren en lames politici goeddunkt. £on het onderwerp niet :erder op de avond worden lehandeld? En zo niet, zeg dat lan. Je zit toch niet voor je ilezier voor niks te wachten. Dpenbaarheid van bestuur is irachtig, maar dan moet het vooral niet te laat worden, zo wordt kennelijk gedacht door lolitiek Alkemade. - Wereldgeschiedenis Leiden heeft geschiedenis 'eschreven, misschien wel wereldgeschiedenis", juichte burgemeester Cees Goekoop naandagavond in het Leidse stadhuis. Daar was hij met 'nige rechterhanden aan het ïagenieten van het bezoek van president George Bush van Amerika. „Het was een vlekkeloze show", vond de organisatie. En Leiden had dch prima gepresenteerd, ook al wist niemand te vertellen Df een binnen- of buitenland- a se zender het speciaal voor deze gelegenheid in elkaar ge flanste promotiefilmpje had uitgezonden. De burgemeester vertelde dat de president „zichtbaar ge roerd" was toen hij het nieuws hoorde dat hij afstamt van Leidse Pilgrimzusjes. Met deze wetenschappelijk gefun deerde ontdekking had Lei den geschiedenis geschreven, wist de burgervader, die vro lijk verder vertelde over alle successen die tijdens de Bush- dag waren geboekt. Zijn com- panen vulden enthousiast de pauzes in zijn lofzang. De getroffen veiligheidsmaat regelen waren, net zoals heel vele andere zaken, prima uit gepakt, zo jubelde Cees. Geen enge mannen met gevaarlijke mitrailleurs op de Leidse da ken, geen helikopters boven de stad en de kroonluchters gewoon in de .Pieterskerk. Dat waren zo'n beetje de overwinningen van de Leide- naars op de Amerikanen. Er was geen mens aangehou den, geen bom gevallen, zelfs geen verfzakje gegooid, noem de Goekoop de fantastische resultaten van de niet zo strenge veiligheidsmaatrege len. Hij had het gelijk aan zijn kant. Maar de vraag is of hij ook zo zelfverzekerd was ge weest als er wel iets was ge beurd. Want er hoefde maar een gek met een vuurwapen tussen het uitzinnige publiek te gaan staan of er was een aanslag gepleegd op de presi dent. En dan was het beschul digende vingertje vast uitge stoken naar de Leidenaars, die de voorstellen van de Amerikanen zo overdreven vonden. Daar staat echter tegenover dat Leiden in dat geval écht wereldgeschiedenis zou heb ben geschreven. Teevee-vee Ontelbare Leidse moeders hebben getroost. Wat een leuk uitje leek (met bussen van de gemeente naar de Leidse bin nenstad om de Amerikaanse president George Bush toe te zwaaien 'en te juichen) werd bijna zoiets als een nachtmer rie. De bedroefde kinderen kon den worden verdeeld in twee groepen: zij die er bij waren geweest en zij die er niet bij waren geweest. De laatste groep stond 's middags klaar om in de bus te stappen die niet kwam. Omdat de Ameri kanen te weinig van die ver voermiddelen naar Leiden had laten komen. Een foutje dus, dat later werd goed ge maakt door de vele gedupeer de kinderen op een ijsje te tracteren. De eerste groep is er slechter vanaf gekomen. Veel slechter. Voor deze Leidse kinderen was er wel een bus en ze wer den dus keurig netjesin een bus gepropt en ergens op een lege plek gedropt langs de Bush-route. Boes. De meesten hadden nog nooit van hem gehoord, dach ten bij die naam direct aan een tekenfilmster. Maar goed, het moet toch wel een bijzon dere meneer zijn, dachten ze, en dus zwaaiden ze vrolijk met hun Amerikaanse vlagge tjes. Dat duurde echter niet lang. Op een gegeven moment voelden ze een enorme wind vlaag, hoorden ze een circuit- van-Zandvoort-achtig geluid en het gekrak van een stokje. Onderwijzend personeel en moeders die de kinderen be- Winnaar Met zijn optreden tijdens het bezoek van George Bush aan de Pieterskerk is Links Lei- den-wethouder Hans de la Mar naast burgemeester Cees Goekoop, die hoog scoorde met zijn cabareteske toe spraak, de winnaar van dat evenement geworden. Hans de la Mar kon zijn achterban niet beloven dat hij de presi dent zou kapittelen over het Midden-Amerika beleid en een uitspraak over abortus door het hooggerechtshof in Washington. Hij zou alleen in de Pieterskerk verschijnen om te wijzen op Leiden stad van vluchtelingen. Dat heeft hij meer dan waargemaakt. Niet alleen vertaalde premier Lub bers de tekst op het t-shirt van Hans voor Bush. Hij over handigde de president boven dien nog de Engelstalige fol der „Leiden, city of refugees". FOTO: WIM VAN NOORT geleidden vertelden later dat de presidentiële stoet zo hard reed, dat de kinderen er niets van konden zien. Nog erger was dat de Amerikanen vlak langs de dranghekken reden, Waardoor de vlaggetjes van de kinderen afbraken. En het is niet zo moeilijk om te beden ken welke nog vreselijkere dingen hadden kunnen ge beuren. Voor de kinderen was het leed al groot genoeg. Geen president, geen vlaggetje en geen ijsje. Ze ontvingen niet eens een bedankje omdat ze zich hadden laten misbruiken als teevee-vee. Geschiedvervalsing Was het nu, een staaltje van geschiedvervalsing of niet? Het verhaal over de Leidse verdraagzaamheid dat burge meester Cees Goekoop maan dag ophing ten overstaan van de Amerikaanse president George Bush en de verzamel de wereldpers. Cees bracht het leuk, het gegeven dat de Pilgrim Fathers in 1609 zo'n veilig heenkomen vonden in Leiden. Ze openden zelfs een drukkerij en konden zeggen en schrijven wat ze wilden. Toch kozen ze elf jaar later maar weer het zeegat om de grondslag te leggen voor de Verenigde Staten. Je zou zeggen als Leiden zo ruimdenkend was, dat ze wel gek waren om naar de rimboe van Amerika te gaan. Wat Goekoop dan ook niet vertel de was dat kort voor hun ver trek drukker William Brew ster gedwongen was zijn drukkerij in de schaduw van de Pieterskerk te sluiten. De pamfletten die er vandaan kwamen werden door de En gelse regering als opruiend ervaren. Het Leidse stadsbe stuur zond, weliswaar onder heftige diplomatieke druk, de schout er op af om de tent te sluiten en Brewster en zijn fi nancier Thomas Brewer op te pakken. Dat was één van de redenen voor de Pilgrim Fathers om het Leidse achter zich te la ten. Een andere was dat de ouderen onder hen met lede ogen aanzagen hoe hun kin deren steeds inniger banden aanknoopten met Leidenaren. Kon Cees Goekoop op grond van die geschiedenis wel zo koketteren met de ruimden kendheid van de Leidse bur gerij die immer op de bres stond voor de vrijheid van meningsuiting? Gemeente-ar chivaris Piet de Baar relati veert dat. Hij merkt op dat in de 17e eeuwse Nederlanden de twisten tussen de aanhan gers van prins Maurits en die van Oldenbarnevelt voor een belangrijk deel werden uitge vochten via pamfletten. „Men was hier wel wat gewend. In elk geval veel meer dan in de buurlanden. In Leiden wer den de pamfletten van Brew ster ook beslist niet als oprui end ervaren". Geschiedvervalsing (2) Volgens De Baar greep de Leidse schout dan ook pas in nadat de Engelse ambassadeur woedend naar de Sleutelstad was getogen. Hij eiste dat de stroom pamfletten van Brew ster richting Engeland en Schotland werd ingedamd. Anders zouden maatregelen tegen de stad volgen. De Pil grim Fathers die hun vader land om religieuze redenen hadden verlaten waren recht streekse politieke tegenstan ders van de Britse koning, te vens hoofd van de Anglicaan se kerk. Leiden zou Brewster en Bre wer gezien de zware druk die werd uitgeoefend nog met zachte hand hebben aange pakt. Ze kwamen niet op de pijnbank. De schout liet Brewster zelfs ontsnappen zo dat hij kon onderduiken. Brewster viel onder het bij zonder milde universitaire recht en reisde zelfs met een vrijgeleide naar Engeland om te worden verhoord en onge deerd weer terug te komen. Allemaal erg symbolisch en inderdaad een teken dat de Leidenaren de Pilgrim Fa thers en hun geschriften niet hard wilden aanpakken. De zaak bloedde uiteindelijk dood. De Engelsen drongen volgens De Baar niet verder aan, omdat door het Leidse ingrijpen de drukkerij in de Pieterskerkchoorsteeg toch was gesloten en er geen oprui ende lectuur meer over de Noordzee kwam. De Pilgrim Fathers hielden het voor ge zien en vertrokken kort daar na zonder drukpers met The Mayflower naar het Ameri kaanse continent. De houding van het Leidse gemeentebestuur was naar ze ventiende eeuwse begrippen zeker ruimdenkend. Maar de hele zaak ligt wel wat genu anceerder dan Cees Goekoop maandag in de Pieterskerk schetste. Voor Leiden wogen de belangen in de laken- en andere handel met Engeland heel wat zwaarder dan de zo veel geprezen tolerantie en vrijheid van drukpers. Dat deel van het verhaal paste kennelijk niet in de reclame spot waarmee Goekoop Lei den voor de schijnwerpers van de wereld wilde plaatsen. Stamboom President Bush blijkt een di recte afstammeling te zijn van de Pilgrim Father Francis Cooke, die in het begin van de 17de eeuw in Leiden leef de. De Leidse gemeente-ar chivaris Theo Schelhaas had van een Amerikaanse collega een tip gekregen dat Bush wel eens met de pilgrims in relatie kon worden gebracht. En Schelhaas was direct op on derzoek uitgegaan. De kennis van deze materie wordt genealogie genoemd en is wetenschappelijk van zeer beperkte waarde. Toch be staat er in Leiden een groepje zeer enthousiaste amateur-ge nealogen die bij voorkeur op de zaterdagmorgen hun eigen komaf, of die van iemand an ders proberen te traceren. Schelhaas is echter een be roeps en werpt zich op de moeilijke gevallen. Toegegeven, het is leuk te we ten dat je als doodgewone sterveling afstamt van een be kend iemand, maar veel kan je daar niet aan ophangen. Schelhaas gaf zelf al de rela tieve waarde van deze „we tenschap" aan. Hij had bij voorbeeld ook al eens aange toond dat hij een ver familie lid was van Goekoop. Het geen volgens hem al enigszins aangaf dat wie wat wil bewij zen langs lijnen der genealo gie dat ook kan. Laat beroeps snuffelaar Schelhaas een tijdje op de stukken los en hij peu tert in no-time het verband tussen twee willekeurige per sonen naar boven, alsof het om een onderdeel van Jos Brinks Wedden Dat gaat. Mocht Gorbatsjov ooit Leiden aandoen dan weet Schelhaas vast aan te tonen dat hij van verre afstamt van de familie Gorbie uit Drenthe die een neef hadden die rond 1600 in Leiden woonde. Deze neef was weer getrouwd met een zus van Francis Cooke, een van de Pilgrims die later... Pap Een bankoverval is in Sassen- heim toch een ongewone ge beurtenis, maar twee agenten van de plaatselijke rijkspolitie werden er afgelopen maandag niet koud of warm van. Ter wijl de vestiging van de ABN aan de Wilhelminalaan op zijn kop stond en de overval lers er vandoor gingen, fiet sten de twee politiemannen op hun dooie gemak naar plaats des onheils. Een ver blufte getuige wist te melden dat het leek alsof de twee een rustig fietstochtje aan het ma ken waren. Nu is de fiets niet het meest geëigende vervoer middel om snel te reageren op zoiets als een overval, maar je kunt toch zijn minst wat snel ler gaan rijden. Maar deze agenten deden dat niet, in een kalm tempo pedaleerden zij op hun dienstfietsen naar de bank waar de vogels natuur lijk allang" gevlogen waren. Waarom deed het tweetal geen trap teveel? Hadden ze soms pap in de benen? Of wa ren het slechte benen, ont brak de moraal en hadden ze gewoon een slechte dag? Hoe dan ook: als het een wieler wedstrijd was geweest dan waren de twee veel te laat binnengekomen en waren ze onverbiddelijk gediskwalifi ceerd. Cultuurwethouder F. Kuijers en de voorzitter van de stichting Lei den Museumstad H. Schneider onthulden gistermiddag, in de hal van het stadhuis, een nieuw promotie-affiche. FOTO: WIM VAN NOORT MET RECLAME EN MOBIELE ZUIL LEIDEN De Leidse wethouder van cultuur F. Kuijers onthulde gister middag in de hal van het stadhuis een nieuw affi che van de stichting Lei den museumstad. Verder werd door de voorzitter van die stichting H. Schneider de nieuwe mo biele promotie-tentoon stelling gepresenteerd. Kuijers had bij de presen tatie nog een verrassing voor Leiden Museumstad in de vorm van een subsi die van 3000 gulden. Twee derdejaars studenten van de Reinwardt Academie voor museologie, M.van Peer en J. van den Oever, hebben een een mobiele zuil ontwor pen waarmee reclame ge maakt moet gaan worden voor de Leidse musea. De zuil is verdeeld in zestien vakken waarin evenzovele kleine voorwerpjes staan die een beeld geven van zestien ver schillende Leidse musea. In september zal de zuil voor het eerste grote promotiedoel op een conferentie over musea te zien zijn. Het nieuwe affiche van de stichting is speciaal ontworpen op het formaat van de recht hoekige reclamezuilen, de mu- pi's, die al in groten getale in Leiden staan. De tekst luidt: „Parijs heeft ze, Wenen heeft ze, New York heeft ze en Lei den heeft ze ook", met als on derschrift: „Meer musea dan je op je vingers kan tellen". Wethouder Kuijers verraste Schneider aan het einde van het officiële gedeelte door de stichting 3000 gulden toe te zeggen. Het college van B en W besloot gistermorgen dit geld beschikbaar te stellen om een promotie-video in het Ja pans over te kunnen zetten. Schneider bedankte de wet houder hiervoor hartelijk maar liet tevens weten dat Leiden Museumstad ondanks de schenking nog meer geld nodig heeft. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ve.p.y^>ïUC Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar. Naam:1 Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - naa ZeidóA Qowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11