Sowo/nt Leiden is geen echte cultuurstad Fraaie reiswekker ietsroute langs rijke Leidse beeldenschat STAD OMGEVING Ik zeg gewoon dat ik niks kan V) Stichting wil Ico-Athibu panden op monumentenlijst rm DONDERDAG 20 JULI einje Pils bij Tour de France SENHEIM Pretband Kleinje Pils Sassenheim reist zaterdag af naar Pa- 1 om daar de Nederlandse wielrenners 2 itelijk in te halen. Het Sassenheimse ist bezoekt de Tour de France op uit- iging van PDM, de ploeg van de suc- •olste Nederlandse renners Rooks en unisse. Kleintje Pils rijdt met een mee die zaterdagmorgen om zeven vanuit het Noordhollandse War- ïhuizen, de woonplaats van Steven iks, vertrekt. De Sassenheimse muzi- ten hebben veel ervaring in het mu- lal huldigen van sporters. Eerder was i aanwezig bij de Elfstedentocht, de voetbal en de ontvangst op Schiphol de Olympisch kampioenen van Cal- I en Seoul. ONTEVREDENHEID OVER BELONING Leidse be jaarden verzorgers overleggen over acties LEIDEN „Onvrede over de belo ning bij de bejaardenverzorgenden? Ja!", zegt Caroline van Dam van verzorgingstehuis Groenhoven uit de grond van haar hart. „Er wordt overlegd over de manier waarop ac ties vorm gegeven kunnen wor den". Ook in Leiden heerst er onder personeel van de bejaardentehuizen onvrede over de beloning. Gisteren voerden elders in het land bejaar denverzorgenden al actie voor 5% loonsverhoging. „Dat er actie gevoerd is heel begrij pelijk", meent R.H.A. Stuurman, di recteur van Huize Roomburgh aan de Zaanstraat. „De lonen van be jaardenverzorgenden liggen op die van het bedrijfsleven nog verder achter dan die van de verpleegkun digen. Nu de eisen van de verpleeg kundigen grotendeels ingewilligd zijn, komen de bejaardenverzorgen den nog verder achter te liggen". Directeur J. Lenselink van 't Hoff- lants Huys valt hem bij. „De onvre de is er zeker. De achterstand in be loning van de bejaardenverzorgen den is onverantwoord. Er is ook nauwelijks personeel te krijgen. Geen mens wil meer". Volgens hem is er een grote actiebéreidheid. Bij de meeste tehuizen blijkt dat die be reidheid er ook is. Toch verwachten zowel Lenselink, Van Dam als Stuurman dat het niet snel tot acties zal komen. „Er is een enorme ver bondenheid tussen personeel en de bewoners. Het personeel wil wel de overheid prikkelen met acties, want die moet met geld over de brug moet komen. De bewoners moeten echter buiten schot blijven". In Groenhoven wordt er volgens Caro line van Dam door het actiecomité overleg gevoerd over mogelijke ac ties. „Het moet iets orgineels wor den". Over ontevredenheid en mogelijke acties heeft Stuurman in 'zijn' te huis nog niets gehoord. Volgens hem is het wachten op de uitkomst van CAO-overleg tussen de vakbon den en de werkgevers verenigd in de Vereniging van Nederlandse Be jaardenoorden (VNB). Datoverleg wordt medio augustus hervat. Geen bezwaar tegen stort LEIDERDORP Volgens de Stichting Leefbaar Leiderdorp is het bestuur van het Elisabeth Ziekenhuis niet meer te gen de komst van een puinstortplaats nabij het ziekenhuis. Het bestuur zou dit met burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben afgesproken. Zie kenhuis-directeur W. Rombout stelde onlangs echter dat het Elisabeth wel te genstander blijft van de stortplaats. Rombout zei in deze krant dat hij een ambtsgericht van het ministerie van VROM over deze zaak wil afwachten en dat het voorlopig tijd is voor een pas op de plaats. De directeur wilde aan de hand van het ambtsgericht bepalen of het zin heeft door te gaan met de strijd tegen de stortplaats. Een woordvoerder van het ziekenhuisbestuur was niet be reikbaar voor commentaar. Slagboom weigerde ALPHEN AAN DEN RIJN Een slagboom van de Albert Schweit- zerbrug in Alphen bleef gisteravond tijdens het spitsuur halverwege ste ken. De politie probeer de de slagboom weer in beweging te krijgen, maar dat mislukte. Uit eindelijk werd een ta- kelbedrijf ingeschakeld. De slagboom werd gede monteerd en weggeta- keld. Het verkeer werd over de rijbaan die nog vrij was geleid. De ope ratie nam een uur in be slag. De oorzaak van de weigering was vanoch tend nog niet bekend. Twee fietsters omver gereden OEGSTGEEST Twee Katwijkse meisjes van 14 en 15 jaar zijn ge wond geraakt bij een botsing met een brommer op de Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest. De meisjes re den richting Leiden. Uit tegenover gestelde richting kwam een 17-jari- ge Leidse bromfietser. Hij nam de bocht in de weg te ruim en botste tegen beide fietssters aan. Het 14-ja- rige meisje moest met een hoofd wond en vermoedelijk een hersen schudding naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden ge bracht. De tweede Katwijkse liep enige schaafwonden op. De brom mer is in beslag genomen voor een technisch onderzoek. ,EIDEN Leiden is ;een echte cultuurstad. >e bevolking maakt niet itzonderlijk veel ge- ruik van de culturele •oorz'ieningen in de stad in heeft er ook geen bij onder grote waardering 'oor. Het culturelë leven te besloten. )m dat te verbeteren moet binnenstad gaan „swin- Dat kan door monu mentale gebouwen open te tellen en vaker te gebruiken expositieruimte, meer uimte te bieden aan straat muziek en straattoneel en meer over te laten aan het articulier initiatief. Ook ouden de sluitingstijden van oreca en middenstand flexi- leler moeten worden. )at zijn de belangrijkste con- lüsies die worden getrokken it een telefonische enquête nder 290 Leidenaars, die in pdracht van de Leidse DA-fractie is gehouden. De anbevelingen komen vol- ens fractievoorzitter J. Wa- inkamp voor rekening van e onderzoekers, drie leden an de afdeling. „Maar wij jelen ons als fractie zeker v •plicht om de aanbevelin- -lP Sluitingstijden De aanbeveling voor het ver ruimen van de sluitingstijden voor middenstand en horeca noemt hij een duidelijk voor beeld van de onafhankelijk heid van het rapport. „Die uitspraak staat op gespannen voet met de ideeën van de fractie daarover. Maar mijn voorstel zal zijn om ons standpunt nog eens goed on der de loep te nemen. Mis schien wordt het tijd om de sluitingstijden wat te verrui- Opvallend noemt hij verder dat de onderzoekers constate ren dat vooral mensen met een hoge opleiding gebruik maken van de culturele voorzieningen in Leiden. „En dat terwijl de socialisten al vijftien jaar een stempel drukken op het gemeentebe stuur. Zij hebben de pretentie om alles te doen voor een zo breed mogelijke laag van de bevolking. Vanuit die optiek is dit een resultaat dat niet door de beugel kan". Het CDA heeft het onder zoek laten uitvoeren omdat „het cultuurbeleid van de ge meente Leiden al jaren lijdt aan bloedarmoede en omdat de cultuurnota al jaren op zich laat wachten", aldus Walenkamp in zijn voor woord bij de resultaten van het onderzoek. De fractie voorzitter verwacht dat het standpunt van de fractie eind augustus is bepaald. „We zul len de gemeentelijke nota over het cultuurbeleid daar aan toetsen en ons best doen om ervoor te zorgen dat onze verlangens daarin worden opgenomen". Musea De onderzoekers concluderen dat de musea in trek zijn bij de Leidenaars. Ruim 46 pro cent van de Leidenaars be zocht het afgelopen jaar een museum in zijn woonplaats. Meer dan de helft van de on dervraagden ging een avond je naar de bioscoop in Lei den. Dertig procent van hen is niet tevreden over het filmaanbod omdat dat te „be legen" zou zijn en omdat films te Tang draaien. Het toneelaanbod moet wor den verbreed, concluderen de onderzoekers. Veel Leide naars klaagden over de „slecht geregelde kaartver koop". Uit de enquête blijkt verder dat de Leidse Schouwburg populairder is dan de Stadsgehoorzaal. Er is vraag naar meer pop concerten en veel Leidenaars zijn volgens de onderzoekers ontevreden over het aanbod op het gebied van klassieke muziek, ook al bezocht een relatief hoog percentage (18 procent) een dergelijk con cert in het Leidse. Vooral ou deren en hoger opgeleiden gaan nogal eens naar een concertzaal. Jongeren gaan vaker naar een concert in een grotere stad. Waarschijn lijk bestaat in universitaire kring een groep van klassie ke muziekliefhebbers die is georiënteerd op het culturele leven in Amsterdam, Rotter dam of Den Haag, aldus het rapport. Ook is onderzoek ge daan naar de hoeveelheid mensen die typisch Leidse evenementen bezoekt als Leidens Ontzet (79 procent) en de Lakenfeesten (57 pro cent). Vijftien procent van de Lei denaars is lid van een zang-, dans-, muziek- of toneelvere niging. Een conclusie die uit de tele fonische enquête wordt ge trokken, is dat de verkeerssi tuatie in de binnenstad voor de Leidse bevolking nauwe lijks een belemmering vormt om evenementen te bezoe- tudiehuis laat Leiderdorpse cursisten niet langer toe )EN Het studiehuis rijkssubsidie namelijk door het Leiderdorpse gemeentebe- nieuwe wachtlijsten zijn ont- en en Regio laat Leider- aan het Leiderdorpse Studie- stuur hieraan geen rpedewer- staan. Daarom zullen op se cursisten niet meer toe e cursussen basis-educatie, (emeente Leiderdorp stelt geen vergoeding voor be- cbaar. Leiderdorp geeft de huis. Pogingen van het Studie huis Leiden om met het Lei derdorpse Studiehuis te fuse ren zijn op niets uitgelopen. Een van de redenen was, dat king wilde verlenen, aldus het zoek van de bij dit studiehuis Leidse bestuur. aangesloten gemeenten geen Inmiddels is het aantal cursis- nieuwe cursisten uit Leider ten bij het Leidse Studiehuis dorp worden ingeschreven, zo sterk toegenomen dat er Een K en O cursiste aan de slag in de Hortus. Veel deelnemers aan de cursus landschapschilderen r naaF buiten te gaan met schetsblok en tekenmateriaal. foto: henk van den ende LANDSCHAPSCHILDERS NAAR BUITEN: overwinnen om LEIDEN „Ik zeg ge- woon dat ik niks kan". Dat is de oplossing die een deelneemster aan de cur sus Landschapsschilderen in en om Leiden heeft be dacht om nieuwsgierige toeschouwers op een af standje te houden. De cur sus is georganiseerd door Leidse Volksuniversiteit K&O. Gisteren zaten de cursisten in de Leidse Hortus en op het Pieterskerkhof. Gewoon op een bankje, stoeltje of stapel stenen. Met een schetsblok en tekenmateriaal, alsof er niets aan de hand was. Er zijn deel nemers die al jarenlang teke nen, maar die het nog nooit eerder hebben gedurfd om met hun tekenspullen buiten te gaan zitten. „Ik zit al jaren in een schilder- en teken groepje, maar zomaar ergens gaan zitten tekenen durfde ik nog niet. Nu met zo'n groepje is deze angst snel overwonnen. Ik weet dat ik het nog niet kan, maar het interesseert me niet meer", vertelt een deel neemster in de Leidse Hortus. Docent Rob Schouten sprint op en neer tussen de twee lo caties om de cursisten aanwij zingen te geven. „Ik bepaal in eerste instantie de locaties waar wordt getekend. Anders loop je je een ongeluk. De Leidse Hortus en de Pieters kerk liggen nog op loopaf stand. Verder bepalen de cur sisten, eenmaal op de locatie aangekomen, zelf waar ze gaan zitten". De cursus wordt voorzichtig opgebouwd. „In de eerste les gaat het om de natuur. Dan te kenen we in de Leidse Hout. Je hebt daar die grote vijver met schitterende treurwilgen. De tweede dag besteden we aandacht aan het landschap. We tekenen dan weilanden en dergelijke. De derde dag ma ken we een versmelting met de natuur en de bebouwing. De cursisten moeten dan laten zien dat de binnenstad niet zonder natuur kan en de na tuur niet zonder de binnen stad", legt Schouten uit. De laatste dag bepalen de cursis ten zelf waar ze willen teke nen. Ook maken ze over het algemeen zelf uit welke tech nieken ze gebruiken. JDEN Wethouder F. )jers (cultuur) presen- rde gistermiddag het jkje „Kunst en fiets- k". Het boekje met eleidende kaart leidt is alle beelden in Lei die vanaf het fietspad itbaar zijn. Schrijfster le Jong heeft bo- dien met veel speur- k de historie van veel Iden weer boven wa- gehaald. Het idee voor boekje ontstond vier geleden. is een interessante gids ge en langs de rijke Leidse lenschat. Niet alleen be- d voor toeristen, maar ook de Leidenaars zelf. Toch het boekje enkele min- en. Zo is het beeld van brandt van Rijn dat op de van de Witte Singel en Joordeinde staat, zowel op aft van het boekje als op taart afgebeeld. De foto het beeld van de kunste- Toon Dupuis laat echter "T" half vergaan beeld zien, ijl het Rembrandt-beeld ddels een opknapbeurt tfc ondergaan en nu weer 2 te schitteren op zijn sok ander mankement is de t die bij het boekje hoort, eze hele plattegrond staat enkele straatnaam ver- De plattegrond is op zich Het beeld van de vrouwen van Ravensbrück, beter bekend als Vrouwenverzetsmonument werd op 5 mei 1985 onthuld. Vermoedelijk door fouten bij het gieten moest het vorig jaar al gerenoveerd worden. Inmiddels is het weer herplaatst. foto: wim van noort wel duidelijk. Lejdenaar zul len er zeker in de binnenstad probleemloos de weg mee vin den. Dat wordt anders in de waar straatnamen onontbeer- doolhof-achtige nieuwbouw lijk zijn om de weg te vinden, van Stevenshof en Meren wijk, Wethouder Kuijers bestreed dat gistermiddag. „Zelfs de mensen die geen kaart kunnen lezen, kunnen niet verdwa len", zo zei hij. In het boekje zijn 62 beelden opgenomen met foto en een korte beschrijving. De fiets route hierlangs is zo opgezet dat zij een rondgaande lijn vormt. Het is mogelijk om op ieder gewenst punt in of uit de route te stappen. Beelden die te ver buiten de route vielen, zijn buiten beschouwing gela ten. De bekende Leidse beel den, zoals bijvoorbeeld het beeld de Lakenkoopman van Gerard Brouwer op de Koor enburg, ontbreken niet. Daar naast is er ook aandacht be steed aan de wat minder be kende beelden. Dat deze „onbekende" beelden ook de moeite van het bekij ken waard zijn, blijkt wel uit het boekje. Zoals bijvoorbeeld de twee beelden van Theo van der Nahmer, die een duidelij ke ontwikkeling laten zien in het werk van deze kunstenaar. Aan de Zeemanlaan staat het beeld Psyche uit 1956. Psyche is de hoofdpersoon uit het ge lijknamige boek van Louis Couperus. Op de Boommarkt staat het tweede beeld van de kunstenaar „Zonnetje van Rijnland" uit 1980. Het eerste beeld was vrij realistisch van vorm en glad afgewerkt. Het jongere beeld is veel abstracter en grilliger. De Praatpalen tussen de drie basisscholen op de Petronella Moensweg hebben een belang rijke functie. Kunstenaar Edu- ard Vijsma wilde hiermee de verschillende scholen enerzijds een eigen identiteit geven en anderzijds een hechte band be vorderen. Voor de ingang van het schoolplein van elke school bouwde hij een poort in de vorm van een driehoek, een cirkel en een vierkant. Ie dere poort bestaat uit vijf bui zen. Via' ondergrondse PVC- pijpen kunnen de kinderen die bij de ene poort staan door een mondstuk praten met leerlin gen die bij de andere poort staan. De Zonnewijzer op de zuidelij ke muur van meelfabriek bij de Oosterkerkstraat is niet in gesteld op de zomertijd, maar zeker de moeite van het bekij ken waard. Het kunstwerk van Henk Sloos is 27 meter breed en 33 meter hoog. Als de zon schijnt, werpt een horizon taal in de muur bevestigde rode pijp een schaduw op de. gevel. Over gevels gesproken, de voorzijde van de branweer- kazerne aan de Gooimeerlaan staat ook in het boekje ver meld. Kunstenaar Cyril Lixenberg heeft de aankleding in 1982 met vrolijke kleuren verzorgd. Bij het openen en sluiten van de deuren treedt telkens een verandering op in het kunstwerk. Het boekje is te verkrijgen bij de boekhandel en bij de afde ling voorlichting op het stad huis en kost tien gulden. WONDE BIJ „.NRIJDING 2 «SCHOTEN Een 26- l e inwoonster van Leiden isterochtend gewond ge- bij een aanrijding op de 'seweg in Voorschoten. De se reed met haar brom- 3 nabij de Woelwijklaan plotseling vanuit een uit- ïen auto een stukje het pad opkwam. De brom- >ter liep bij de aanrijding daarop volgde een diepe swond aan haar been op. s overgebracht naar het enhuis. De auto van de rschotenaar raakte licht hadigd. LEIDEN De Stichting Industrieel Erfgoed Lei den wil dat de Ico-Athibu panden aan de Lammer markt in Leiden op de ge meentelijke monumenten lijst geplaatst worden. Deze panden zijn gekocht door een projectontwikke laar en lopen nu groot ge vaar gesloopt te worden, aldus de stichting. Hun lot ligt volgens de stich ting in de handen van het ge meentebestuur. De gemeente lijke monumentencommissie heeft eerder positief geadvi seerd over plaatsing op de mo numentenlijst. Ook de stich ting wil krachtig pleiten voor bescherming en behoud van deze panden. Het „bedrijfsmo- nument" is volgens de stich ting ook uitstekend geschikt voor hergebruik. Oorspronkelijk was in dit ge bouw de textielfabriek van Jo- han Parmentier gevestigd. Ook de breifabriek Van Poot heeft lang in dit complex geze ten. De voormalige textielfa briek werd grotendeels in 1865 gebouwd met een latere toe voeging. Daardoor is het één van de oudste negentiende eeuwse Leidse fabrieksgebou wen. Volgens de stichting is het gebouw alleen daarom al bijzonder. Een ander argument van de stichting is dat de textielfa brieken intussen bijna geheel uit de binnenstad zijn verdwe nen. Het corhplex aan de Lam mermarkt is inmiddels een van de laatste herinneringen aan de vroeger zo belangrijke Leidse industrie. Rond de Langegracht ontstond in de loop van de negentiende eéuw tevens de grootste concentratie van textielfabrieken. Het complex is bovendien het oudste in Leiden bekende voorbeeld van een moderne fabriek die als zodanig en in één geheel gebouwd is. Dit ge bouw is volgens de stichting een uiterst gaaf en harmonieus geheel. Het is geen industrie complex waar, zonder eenheid van stijl, allerlei gebouwen aan zijn toegevoegd. Dit is bij Scheltema op de Oude Singel bijvoorbeeld wel het geval. De laatste jaren is de interesse voor het industrieel verleden sterk toegenomen, meent dè stichting. Ook bij de gemeente Leiden. Daarom hoopt de stichting dat het lukt om dit complex op de monumenten lijst te zetten. Door nieuw bouw op deze plek zou een be langrijk industrieel monument voorgoed verdwijnen. Twee helers aangehouden LEIDEN Twee mannnen zijn gistermiddag in café 't Aapje op de Haarlemmerstraat aangehouden op verdenking van heling. De politie kreeg om 16.50 uur een tip dat iemand zich in het café ophield met een vuurwapen. Bij onderzoek'bleek dit niet het ge val. Wel konden een 42-jarige en een 26-jarige man uit Leiden worden aangehouden. De jongste van de twee had uit een dro gisterij after-shave gestolen en de oudére man een trainingspak. Beide konden na verhoor naar huis. Slagaderlijke bloeding WARMOND Een 31-jarige werknemer van een glasbedrijf uit Voorburg is gistermiddag met een slagaderlijke bloeding overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man was bezig met het vervangen van een ruit bij een woning aan de Oranje Nassaulaan in Warmond. De ruit spatte bij de werkzaam heden uit elkaar en sneed een polsslagader door. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle Stuur als dank de reiswekker naar: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSouocmt ijn2j

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9