„Gehandicapten niet kansloos voor een baan" uitdeweekblade Eerste man op de maan was liever onbekend gebleven ELSEVIE (ieOBJDEi Asbest alleen te slopen onder deskundige leiding Advocaten: informatie over Tamils onvolledig Een stelletje loners DE TIJD BINNENLAND £aidóe6ou*ont DONDERDAG 20 JULI 1989 PAGI) Gevluchte Chinees terug naar vaderland LONDEN Een vorige maand uit China gevluchte activist, die toestemming had om een jaar in Groot-Brittannië te blijven, is vanuit Londen teruggekeerd naar zijn va derland. De Chinese ambassade in Londen verklaarde met nadruk dat de man, de 26- jarige Xu Haining, „uit eigen beweging en uit vrije wil" naar China is teruggekeerd. Maar volgens het Britse dagblad The Daily Telegraph heeft Xu besloten terug te gaan naar aanleiding van een advertentie in een Chinese krant, die in Londen verschijnt, waaruit zou zijn op te maken dat zijn moe der wordt bedreigd. Volgens een woord voerder van de Chinese Ambassade heeft Xu de garantie gekregen dat hij bij zijn te rugkomst niet zal worden vervolgd. De Klerk voorlopig niet naar Amerika PRETORIA De Zuidafri- kaanse president-in-spe Frede- rik de Klerk ziet voorlopig af van een bezoek aan de Vere nigde Staten. Hij was uitgeno digd door de Amerikaanse mi nister van.buitenlandse zaken James Baker. Maar in de VS bestaat zoveel verzet tegen een bezoek van De Klerk, dat hij liever thuis blijft. Zo hebben meer dan honderd leden van het Huis van Afgevaardigden president Bush gevraagd De Klerk niet te ontmoeten, tenzij de al drie jaar van kracht zijn de noodtoestand wordt inge trokken en de apartheidspoli tiek versoepeld wordt. Otter moet weer kunnen zwemmen in Friesland EERNEWOUDE De Friese milieu organisatie 'It Fryske Gea' heeft gis teren in Eernewoude van minister Braks van landbouw een cheque van 900.000 gulden ontvangen voor een otterproject. 'It Fryske Gea' wil pro beren om in het natuurgebied De Oude Venen het leefmilieu zodanig te herstellen dat er na verloop van enige jaren weer otters kunnen wor den uitgezet. De keuze voor het pro ject in Friesland als 'nationaal experi ment' lag voor de hand, omdat daar in 1988 de laatste in het wild levende otter van Nederland werd gesigna leerd. Indien het slaagt zullen wel licht in de toekomst ook in de Hol lands-Utrechtse plassen otters wor den uitgezet. Bosbranden De enorme hitte van de afgelopen dagen, gecombineerd met de lang durige droogte, heeft op talrijke plaatsen in Frankrijk tot bosbranden geleid. Gisteren werden in totaal 23 branden gemeld: niet alleen in het zuiden van het land, maar ook in West-Frankrijk. Deze brandweerlie den vochten in Bretagne tegen een vuurzee. foto: epa DEN HAAG Sloopwerk zaamheden waarbij kanker verwekkende asbeststof vrij komt moeten in de toekomst verplicht gebeuren in aanwe zigheid van een deskundige. Er komt een opleiding voor het slopen van asbest, die 200 van deze deskundigen moet opleveren. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren bekendgemaakt. Hij stelt voor de voorschriften voor het slo pen van asbest, die sedert eind vorig jaar vastliggen in de Ar beidsomstandighedenwet, ver der te verscherpen. De Graaf wil naast de algeme ne voorschriften uit eind 1988 een aantal maatregelen gericht op sloopwerk in het Asbestbe sluit Arbeidsomstandigheden opnemen. Zo wil hij verplich ten sloopwerk vooraf schrifte lijk te melden aan de arbeids inspectie. Voor het begin van de sloop moet er een werkplan met maatregelen voor de be scherming van de werknemers worden opgesteld. Ruimten waarin asbest wordt gesloopt moeten worden afgeschermd om verspreiding van asbeststof te voorkomen en moeten na de sloop schoon worden opge leverd. DEN HAAG De door Bui tenlandse Zaken geleverde in formatie over de veiligheid voor Tamils op Sri Lanka is onvolledig en wekt ten on rechte de suggestie dat Tamil vluchtelingen zonder groot ge vaar naar het eiland terugge stuurd kunnen worden. Dat is de mening van de vereniging Vluchtelingenwerk en van ad vocaten mr T. Spijkerboer en mr. N Vermólen uit Haarlem. De beide advocaten vertegen woordigden vandaag bij de rechtbank in Haarlem een aantal Tamils die met uitzet ting worden bedreigd. Eerder hield rechtbankpresident H.F. van den Haak hun zaak aan omdat er te weinig informatie beschikbaar was over de posi tie van Tamils op Sri Lanka. In opdracht van de president stelde het ministerie van bui tenlandse zaken vervolgens een ambtsbericht op waarin wordt gezegd dat de sfeer op het eiland weliswaar geweld dadig is, maar dat dit geweld zich niet specifiek tegen Ta mils richt. Zij lopen niet méér gevaar dan andere bevolkings groepen en hoeven dus niet als vluchteling erkend te worden, aldus het ambtsbericht. DEN HAAG „Het pro bleem om geschikte vaca tures te krijgen voor men sen die voor hun oor spronkelijke beroep zijn afgekeurd, is betrekkelijk gering", constateert ar- beidsdeskundige J. Coster. Dat is de verrassende bevin ding van de Gemeenschappe lijke Medische Dienst in Den Haag na ruim een jaar experi menteren met herplaatsing van mensen met een handicap. Vanaf begin 1988 is de Haagse GMD begonnen de Wet Ar beid Gehandicapte Werkne mers (WAGW) in praktijk te brengen. Doelstelling van die wet is om bedrijven ertoe te brengen gehandicapte werk nemers in dienst tb houden en om gehandicapten in dienst te nemen. „Gehandicapt is eigenlijk geen goede aanduiding", meent Coster. In een passende nieu we baan kun je de handicap niet langer met het blote oog waarnemen. Een sprekend voorbeeld is een Haags bouw centrum dat aanvankelijk wat aarzelend een arbeidsonge schikte bouwvakker Rapport over gehandicapten vertraagd DEN HAAG Op zijn vroegst in december komt een eindrap port gereed over de mate waarin het bedrijfsleven zich heeft in gespannen om mensen die wegens een handicap (deels) zijn af gekeurd, in dienst te Ijouden en te nemen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid schrijft dat in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer bij de kabinetsreactie op een SER-advies uit 1988. Het zal al met al zeker nog wel een jaar en hoogstwaarschijnlijk veel langer duren voordat per ont brekende gehandicapte een boete van tien mille kan worden op gelegd. Oorspronkelijk zou het evaluatierapport al op 1 juli van dit jaar gereed komen. als verkoper. Coster hoorde vies geven. „De directeur van hem onlangs bij een bezoek het bouwcentrum klopt nu bij professioneel de klanten ad- ons aan als hij een vacature heeft". Aanleiding voor de actieve werving van vacatures door de GMD was de eigen bemidde lingsbevoegdheid bij plaatsing van werklozen met een handi cap. Het gewestelijk arbeids bureau bemiddelde sinds de komst van de WAGW niet meer. Terwijl de afgekeurde buschauffeur bij het arbeids bureau" in de bak met werklo ze buschauffeurs terecht kwam, werd hij bij de GMD aangemerkt voor diverse be roepen die hij, desnoods met wat bijscholing wel zou kun nen uitvoeren. Brokstukken van de maan op Antarctica gevonden WASHINGTON Ame rikaanse wetenschappers hebben in gletsjers van het Zuidpoolgebied stenen aangetroffen die afkomstig zijn van de maan en mis schien van Mars. Volgens een expert zijn de stukken steen mogelijk in de ruim te geslingerd doordat een asteroïde honderdduizen den jaren geleden tegen het maanoppervlak en Mars is aangebotst. De brokstukken die terecht kwamen op de sneeuwvel den van Antarctica, zijn qua chemische samenstel ling vergelijkbaar met de bodemstenen die indertijd zijn verzameld door de Apollo-astronauten. Meest al komen dergelijke brok stukken terecht in de oce anen waar ze verloren gaan en op landoppervlak ken, waar ze door de tand des tijds eroderen en ver gaan. De stenen die in het Antarctische ijs terecht kwamen, kunnen echter gedurende twintig jaar in hun oorspronkelijke staat bewaard blijven. Het be wijs of twee zeldzame ste nen inderdaad afkomstig zijn van Mars zal moeten wachten totdat de weten schap over monsters van deze planeet beschikt. Toen het onderzoek naar meteorieten op de Zuid pool twintig jaar geleden begon, werd gehoopt me teorieten aan te treffen die net zo oud zouden zijn als het poolijs (twintig miljoen jaar). De oudste steen die tot nu toe is gevonden da teert echter van 900.000 jaar geleden, en de meeste zijn niet ouder dan 300.000 jaar. HOUSTON Vandaag precies twintig jaar gele den was het in alle op zichten „Maandag" en zat de hele wereld met uitzondering van de Sov jetunie en de Chinese Volksrepubliek ge kluisterd aan radio en te levisie. Voor het eerst in de geschiedenis zouden twee afgezanten van Moe der Aarde de maan betre den: Neil Alden Arm strong en Edwin Eugene („Buzz") Aldrin. Aan Armstrong viel de eer te beurt om als eerste voet op de maan te zetten. En dat gebeur de op een manier die hij zélf kon hebben uitgedokterd: heel doordacht, heel voorzichtig en bijna aarzelend. Hij stapte niet rechtstreeks van het laddertje van het landingsvoertuig op de maanbodem, maar ging eerst op één van de schotelpoten van het toestel staan, om vandaar met zijn linkervoet even te voelen of het maanoppervlak wel stevig genoeg was. Amerika's eerste man-op-de- maan is nooit over ijs van één nacht gegaan. Dat bewees hij zelfs met zijn manier van pra ten. Wie hem vragen stelde hield steeds het gevoel geen werkelijk contact met hem te krijgen. Hij gaf vrijwel zonder uitzondering korte antwoorden, meestal voorafgegaan door een kleine pauze. Soms was het als of hij moeite had de juiste woorden te vinden. Dan wreef hij met een vinger langs zijn neus en maakte hij een bijna jongensachtig-verlegen indruk. Verlegen Er zijn mensen geweest die hem koud en computerachtig vonden. En sommigen die hem, voor zover dat mogelijk was, toch vrij goed kenden, hebben wel eens gezegd dat hij meer vertrouwen had in computers en elektronica dan in mensen. Dat was misschien overdreven, maar een feit is wel dat hij zich Ook in Londen wordt de eerste maanlanding herdacht. Zo werd Neil Armstrong voor een expositie uit het magazijn van Madame Tussaud gehaald. De wassen astronaut moest wel een handje worden geholpen. bij die machines vaak beter op zijn gemak voelde. De toenmalige NASA-astro- nauten-lijfarts dr. Charles Ber ry: „Neil is verlegen, hij kan zomaar beginnen te blozen. Maar hij is zeker niet koud en gevoelloos". Maar als hij aan het werk was, wenste hij niet gestoord te worden in zijn con centratie. Werkelijke vrienden had Arm strong niet bij de NASA, ook niet zijn Apollo-collega's Mike Collins en Buzz Aldrin. Zelfs als jongen bleek hij nauwelijks behoefte aan vriendjes te heb ben. Wanneer zijn schoolmak- foto: ap kers gingen zwemmen, fietste Neil naar huis om zo snel mo gelijk weer enorme hoeveelhe den luchtvaart-literatuur en science-fiction-verhalen te ver slinden, èn om modelvliegtui gen in elkaar te zetten. Want één ding had Armstrong al van zijn jeugd af: zijn grote liefde voor alles wat vliegen kan. Als jongen van vijftien kreeg hij voor negen dollar per uur zijn eerste vlieglessen. Het les geld verdiende hij na schooltijd met hard werken in een wa renhuis. Op zestienjarige leef tijd had hij uiteindelijk eerder een vliegbrevet dan een auto rijbewijs. Volgens zijn leraren en docen ten was Neil Armstrong geen briljante leerling, zoals bij voorbeeld zijn collega Buzz Al drin. Maar hij werkte hard en met bijna dezelfde gedreven heid die hem twintig jaar jaar geleden door het overladen Apollo-oefenprogramma deed komen. Vandaag is het twintig jaar ge leden dat deze Neil Armstrong, die met zijn vader uit vissen ging zonder hem te vertellen dat hij de volgende dag offi cieel zou worden aangewezen als Amerika's eerste maan man, de maan betrad met de woorden: „Een kleine stap voor een man, een grote stap voor de mensheid". Armstrong, één van 's werelds beste en meest ervaren testvliegers, een man ook die enkele keren slechts op het nippertje aan de dood ont snapte en wiens stille, bijna verlegen aard een van zijn op vallendste karaktereigenschap pen was (en nog steeds is) schreef Geschiedenis. Vergeten Na zijn maanreis trok hij zich zo mogelijk nog verder terug dan voordien. Zeker, hij moest eerst wereldreizen maken, sa men met zijn collega's Aldrin en Collins, maar hij was ziels gelukkig toen dat er eenmaal opzat. Al betrekkelijk snel na die gedenkwaardige Maan-dag verruilde hij z'n baan bij NASA voor een docentschap aan de universiteit van Cincinnati, waar hij onder andere betrok ken was bij de ontwikkeling van een draagbare kunstlong. In 1986 maakte hij deel uit van een commissie die de ramp met Space Shuttle Challenger on derzocht en de afgelopen we ken is hij voortdurend op stap geweest in het kader van „Twintig jaar na Apollo-11". Hij is dolblij dat hij ook daar weer van af is. „Ik dacht dat jullie ons al lang vergéten wa ren", zei hij vorig maand op een persconferentie. En je zag hem denken: „Was het maaij waar...". SJOERD VAN DER WERF SUSKEENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL kan dol nu' let klemt meisje toüi met met een drole ju to rijden itgeverlj, Antwerpen-Weesp GREENPEACE WIL KANTOOR IN MOSKOU AMSTERDAM De interna tionale milieuorganisatie Greenpeace verwacht komend najaar een kantoor te openen in Moskou en een bijkantoor in de Russische stad Pereslav Zalessky. De milieu-organisa tie heeft inmiddels een bestuur samengesteld waarin ook Rus sen zitting hebben. „We heb ben van de Russische autori teiten begrepen dat we een kantoor mogen openen en ook campagnes mogen ontwikke len", aldus een woordvoerder. De kosten voor de huisvesting en de activiteiten moeten in eerste instantie gefinancierd worden uit de opbrengsten van een dubbel-LP die Green peace onlangs op de Russische markt heeft gebracht. Daar naast gaat Greenpeace onder de bevolking leden werven die door het betalen van contribu tie voor verdere financiering zorg moeten dragen. Algenscherm Een drijvend scherm voor de kust van het Italiaanse Gatteo Mare moet voorkomen dat badgasten last blijven houden van de al- genplaag, die momenteel het noorden van de Italiaanse Adriati- sche kust teistert. Dergelijke drijvende barrières zijn ook voor di verse andere badplaatsen gelegd. Zo willen de Italiaanse autori teiten voorkomen dat nog meer toeristen wegvluchten. Van Ve netië tot Ancona wordt het strandleven vergald door de stinkend algenplaag in zee. foto: ap Zomertijd-vertaaltijd gaat vooralsnog nauwelijks op voor de weekbladen. Wel zijn ze aanzienlijk dunner, maar dat scheelt alleen maar in ballast. Er is zelfs sprake van diverse onthullingen Of beter: semi-onthullingen. De Tijd heeft er zelfs twee, El sevier één. En dan ligt het er maar aan wat je onthullin gen noemt; de kleurenbijlage in Vrij Nederland over de asielzoekers in Stevensbeek is net zo 'onthullend' als de dubieuze praktijken van de BVD met een asielzoeker in De Tijd. En de verhalen van alleenstaanden 'on th uilen het nodige over de huidige samenleving. Zo bezien mo gen de weekbladen het vol gende week - dan weer in clusief HP, dat vorige keer een dubbelnummer had - best nog eens dunnetjes over doen. 'Alleen is maar alleen' gaat voor steeds minder mensen op. Integendeel zelfs. Per jaar komen er honderddui zend éénpersoonshuishou dens bij, meldt De Tijd. En de meeste mensen hebben het daar best naar hun zin: „Alleen wonen geeft een enorme geestelijke vrijheid". Anneke Hakman, 38 jaar: „Ik vraag me af of wij nog terug kunnen, we zijn na- tuurlijk wel een stelletje lo ners geworden. Het is niet meer zo gewoon iets voor een ander te doen, en ik vind het zelfs moeilijk te ac cepteren dat een ander iets voor mij doet. Vroeger was dat heel normaal; mijn moe der stond altijd voor me klaar en ik hielp altijd met afwassen". Inner-directed noemt men die trend in de reclame, aan jezelf een gro tere waarde toekennen dan aan je omgeving. Een ont wikkeling ook die de samen leving geld gaat kosten, voorspelt micro-econoom dr. J. Odink. „Alleenwonen is duurder, vooral vanwege de hogere woonlasten, dus de welvaart neemt af. We kun nen ons helemaal niet per mitteren om op grote schaal alleen te staan". De Tijd had het druk met 'onthullingen'. Ten eerste: een Turkse vluchteling die uitzetting te wachten staat en door de BVD wordt bena derd om informatie door te spelen over de PKK, de Koerdistische Arbeiders partij. Zijn advocaat mr. A. Kingma: „Er werd heel dui delijk tegen hem gezegd dat het goed voor hem zou zijn als hij zou meewerken. Bo vendien zou het gevaarlijk kunnen zijn als hij niet zou meewerken". Ten tweede: zeker zes gehei me trips van minister Van den Broek van buitenlandse zaken naar Brussel om daar, tussen 1981 en '86, met de Amerikanen over de kruis raketten te praten. Dat ge beurde in het huis van Ne derlands ambassadeur bij de NAVO, J. de Hoop Scheffer. De ontmoetingen zouden no dig geweest zijn omdat het Nederlandse vertrouwen bij de Amerikanen op het spel stond. Een redactrice van Vrij Ne derland woonde drie weken tussen de asielzoekers in Ste vensbeek, het dorp dat zich eind 1987 zo hevig verzette tegen deze mensen. „Als we heel eerlijk zijn", zegt de vrouw, „het overgrote deel van het dorp is niet negatief tegen de vluchtelingen. Dat is maar een enkeling. „Het probleem was het aantal", zegt de man. Wat de asiel zoekers gemeen hebben, zonder het zelf te weten, is dat vrijwel niemand asiel zal krijgen. „Eergisteren heb ik een vriend gebeld in Soma lië. Die durfde openlijk te praten en hij vertelde dat mijn broer is gearresteerd. Precies waar ik al bang voor was. Mijn broer heeft een vrouw en vijf kinderen. Die zitten nu zonder inkomsten. Daar maak ik me nu meer zorgen om dan over de be slissing van Justitie. Ik voel me zelfzuchtig. Ik voel me schuldig, 's Nachts lig ik wakker en denk dat ik gek geworden ben". Frankrijk viert tweehon derd jaar revolutie, maar de immigranten merken weinig van de gelijkheid en broe derschap. Als je drie genera ties teruggaat, hèeft één op de drie Fransen van nu bui tenlandse voorouders, die mede het land hebben ge maakt tot wat het nu is. „We zouden duidelijk moeten maken wat ons land aan de immigratie te danken heeft, misschien dat we dan af kunnen komen van dat ne gatieve beeld". Een medisch specialist - anesthesist in dit geval - toegeeft een (dodelijke) te hebben gemaakt en ook nog over wil praten, is uniek. Hij doet het in sevier, zij het 'voor de L lie'. Tijdens een op zich ernstige ingreep bij een jarige man stond lange een belangrijke knop vai apparatuur verkeerd, man kwam niet meer bi overl'eed twee weken 1; De artsen gaven openl van zaken, maar de bet kenen zijn achteraf onte den - „Het leed van de milie is niet gerespectee De anesthesist: „De oper; kamers zijn altijd bezet, je vandaag niet doet, moi er morgen bij doen. Ha een continubedrijf. Dat ifj druk waaronder je wqe Wat dat betreft ben ikj veranderd. Nu zeg ik: j| mer jongens. Maar vraagt ervaring om op juiste moment nee te dud zeggen". Bij die vierhonderdduia banen die er de afgelq vijf jaar bij zijn geko^ gaat het voornamelijk I laag betaalde functies irr dienstverlenende sector, i maar weinig zekerheid een gering toekomstpersu tief. En dan is het ook V eens hoofdzakelijk pr time, oproep-, uitzend- ander flexibel werk. Maf) Spanjers, cao-coördini van de Dienstenbond FL „Als deze ontwikkef doorzet, zullen er st£ meer goede banen verdt' gen worden door slechji banen. Hoe groter de g() flexibel werkenden wd] hoe dichter het ook bij f bordje komt. Dan dreigt r' situatie als in de Veren[( Staten, waar man en vril alletwee in dergelijke flft bele banen zitten en twee móeten werken orr hoofd boven water te den". De kip die een cholest^a arm ei legt en de koeB meer melk en eiwit prik, ceert zijn niet ver meer jj; En in de verte lonkt ooL supermens. Lonkt? Niet, technologieën komen a|a met hun mooiste gea0 naar voren - wat is er ti, het voorkomen van Ja dank zij genetische mank latie? Maar er is ook eeiju lijke kant. Dr. Hans Rj0 ders, ethicus aan de Vl|a Amsterdam is redelijk nb-, ter in HN-magazine: „h: is feitelijk het morele L schil tussen een dokterL iets aan mijn genen frut waardoor ik niet meer! vattelijk ben voor choljfi rol, en een dokter die Hf aan mijn kransslagader ki als ik het cholesterolgeln uit de hand heb latenk pen?". Zijn Leidse col< Piet van Duyn, emePi hoogleraar celbiologie ene tochemie: „Voor alle tecb logie geldt, dat die uifï kend zou kunnen functiw ren in een politieke en sitf le context die individ. vrij laat in hun keuzes. Ni democratie krijgt de tecjo logie die ze verdient", jj Zou dat ook gelden voo% bedrijfsleven? VNO-voc(e ter Cees van Lede, v<k, geïnterviewd over het je lieu, vindt van wel. L bedrijfsleven heeft het [e niet zo slecht gedaan, L hij. En al die cfk's dan? ,L had in de jaren vijftig, zL in de gaten dat daardocp ozonlaag kon worden aaj,£ tast? Moet je dan nu de [- ducenten van spuitbiL met cfk's van toen verocL len? Dat is ridicuul". kf Gezien de voorliefde va - Groene voor (grote) intik, tuelen, is het niet vrili dat het blad is begonner een reeks over het laats vensjaar van Sigi R Freud. De 'uitvinder' v; i psycho-analyse ove vijftig jaar geleden, o september. Twee maa voor zijn dood schree: „Het radium is weer tx I nen iets op te vreten, gepaard gaat met pijne jj vergiftigingsverschijnse g en mijn wereld is weel ze vroeger was, een j pijneiland drijvend op oceaan van onverscl heid". Het blad wijst erop da j NOS-Journaal al de klappen heeft uitgedeeli Joop van den Ende c.s. voordat de strijd is bi -« nen. Vooral het onder over wurgseks get 11 daarvan. „Volgend jaar p1 tig doden erbij, let maai DICK HOFL •Ui

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4