'aardenminnend Nederland erzamelt zich op Duindigt Drte Oostweg Nieuwe Wetering wordt verbreed Buurt wil aanleg van weg F WISSELING DE KRACHT VAN 23e DAG VAN HET PAARD" akantiespelen Alkemade i teken vierde lustrum dagpuzzel IDEN OMGEVING SleidóvQowiant DONDERDAG 20 JULI 1989 PAGINA 11 JWE WETERING De ting tot Verbetering van (grarische Structuur in de I- en Rijnstreek (Stiveen) Ie Molenweg en de Korte iveg in Nieuwe Wetering reden en reconstrueren. :ou gebeuren in het kader de reconstructieregeling, stichting wil hiervoor d aan de zuidzijde van de aankopen. Die grond is ei- om van de Nieuwe Wete- ;e veehouders gebroeders Ihart. Stiveen heeft het gemeentebestuur van Alkemade hierover schriftelijk geïnformeerd. De Stichting is bereid de kosten van de grondaankoop on der verrekening van eventuele sub sidie van de Landinrïchtingsdienst voor eigen rekening te nemen. Omdat er rond het zogenoemde „Derde Tuinbouwgebied" in Nieu we Wetering een ringweg zal wor den aangelegd, hoeft de te zijner tijd verbrede Molenweg slechts een smalle berm te krijgen. De nutslei- dingen voor de tuinbouwbedrijven worden ondergebracht in een lei- dingenstrook op de naastgelegen be drijven. Een en ander betekent dat er in het Derde Tuinbouwgebied geen zuide- ljke insteekweg komt, zoals oor spronkelijk gepland. Stiveen heeft inmiddels het Loonbedrijf Nigten B.V. opdracht gegeven om de nood zakelijke grondwerkzaamheden in het gebied uit te voeren. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de raadscommissie fi nanciën liet wethouder L. Beelen weten dat alle betrokkenen goede hoop hebben op een verlenging met vijf jaar van de reconstructieperiode voor oude glastuinbouwgebieden in Roelofarendsveen. Dit is nodig om dat de Googerpolder waarschijnlijk binnenkort ook tot reconstructiege bied wordt verklaard. VOORSCHOTEN Buurtbewoners hebben door middel van een brief aan de gemeenteraad geprotesteerd tegen het uitstel van de aanleg van de verbindingsweg tussen de Douw van der Kraplaan en de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan in Voorschoten. Zij vinden dat er sprake is van onbehoorlijk be stuur. Het gaat om de bewoners van de Douw van der Kraplaan, de Van Hamellaan, de Schaperlaan, de Schuilinglaan en een deel van het Van Dulmplein. Door de gemeentelijke plannen voor de bouw van het vereni gingsgebouw werd de oostzijde van de Douw van der Kraplaan afgesloten. Hierdoor zijn de bewoners gedwongen een omweg van gemiddeld zeshonderd meter te maken voor hun „uitrit" naar het centrum van het dorp en het noordwestelijk deel van Voorschoten. Zij hadden ingestemd met de bebouwing omdat de gemeente de verzekering had gegeven, dat er een vervangende weg zou komen. De bewoners menen dat de gemeente niet zo maar op die plannen terug kan komen. De aanleg van de ver bindingsweg is nadat buurthuis Bloemen wijk/ Boschgeest, de Kinderspeelzaal en de Jeu de Boulesvereniging bezwaren had den ingediend. Invalide te water LEIDSCHENDAM Een 61-jarige, invalide man is gisteren om 18.00 uur met zijn, ele- ketrisch aangedrèven, rolstoel te water ge raakt. Op de Kasteel- ring in Leidschendam maakte de man een stuurfout en kwam in de daar gelegen vijver terecht. Bewoners rea geerden op het hulp geroep van de man en haalden hem uit zijn benarde positie. Per ambulance is hij ver volgens naar huis ge bracht. Inbraak in zwembad LISSE Een paar honderd gulden wisselgeld is in de nacht van dinsdag op woensdag gesto len uit de kassa van het Lissese zwem bad. De inbrekers kwa men binnen door de voordeur van het zwembad te force ren en vervolgens een raampje van de kassaruimte in te slaan. De inbraak werd gistermorgen ontdekt door de badmeester. Het traditionele koerspubliek moest wijken voor complete gezin nen, opa, oma en vooral veel jonge meisjes. meer dan normaal", aldus de directeur. Hoogtepunt en daarom stee vast elk jaar in het programma van de Dag van het Paard op genomen is het rassendefilé. Van elk ras worden een hengst en drie merries ge toond. In keurig wit gestoken jongens en meisjes leiden de dieren voor de bomvolle tribu nes langs, die op de voorspel bare manier reageren. „Aaaah", gonst het door de vertederde mensenmassa als het eerste veulentje zijn op wachting maakt en even later brengt de verschijning van de dikke staartloze trekpaarden de handen op elkaar. Andere rassen die het goed bij de men sen doen zijn de bont gestip pelde Appalloosa's en natuur lijk de Shetlanders. Sport Er was ook nog echte sport te zien op de 23e Dag van het Paard. Er was zelfs een we reldkampioen aanwezig in de persoon van IJsbrand Char- don. De beste vierspanrijder van de wereld toonde het Duindigtpubliek wat fraaie staaltjes van zijn kunnen. En dan waren er natuurlijk de draverijen en rennen, want het was tenslotte ook een ge wone woensdagse koersdag op Duindigt. Via de luidsprekers werden de bezoekers uitgeno digd een gokje te wagen. In bescheiden mate ging men daarop in. „Zo hoort het ook", aldus Duindigt-directeur Mil- ders. „Het gaat ons er om goe de reclame te maken voor de paardesport in het algemeen. En wie weet zien we bezoe kers van nu later nog eens te rug". Dat de toeschouwers van Duindigt gisteren inderdaad niet voor het gokken gekomen waren, bewijzen de cijfers. Een normale koerswoensdag op Duindigt trekt zo'n zeven- a achthonderd bezoekers die, in clusief de wedkantoren, voor een spelomzet van 300.000 gul den zorgen. De Dag van het Paard werd door elfduizend mensen bezocht. Zij zorgden voor een totalisatoromzet van 'slechts' 440.000 gulden. De or ganisatie van het evenement was er niet minder tevreden om. "Het was weer een mooi stukje folklore, waarmee we zeker doorgaan. Er wordt zelfs al nagedacht over de invulling van de vijfentwintigste afleve ring, in 1991". PAUL DE VLIEGER Afscheid van school De leerlingen van groep acht van de Voorhoutse Andreas basisschool hebben gisteren de musical De Luie Lift opge voerd. Daarmee namen ze af scheid van hun school. Aan de musicals deden alle schoolver laters onder leiding van hun onderwijzer Nico Turenhout mee. Voorafgaande aan de musical was er een playback- show. De klas was een dag eerder al symbolisch het jaar uitgevaren door met een boot van melkpakken de Leidse- vaart af te dobberen. Tegen ie ders verwachting in bleef dat vaartuig heel, ook nadat twee leerkrachten en een bestuurs lid van de school aan boord waren gestapt. FOTO: HENK VAN DEN ENDE EMADE Het pro- ima van de Vakan- elen in Alkemade dit jaar in het teken het twintigjarig be- Om dat te vieren üseert het VAK en- 1 nieuwe onderdelen, tornt er een ruiter- dag in Nieuwe Wete- Voor het eerst wordt 'De Kaag betrokken le vakantie-activitei- i Op dit Alkemadese d worden onder een filmmiddag en 'iswedstrijd georgani- rogramma van de vakan- len in Alkemade voor- ider meer in viswedstrij- n Nieuwe Wetering en etering/Oud Ade. De rijden worden zaterdag den en beginnen om half bij de dorpshuizen. De lbouwweek wordt vol- week gehouden van ■dag tot en met vrijdag t terrein nabij de hoek eg/Googhermolenweg in Roelofarendsveen. Als extra activiteit is er tijdens de hut- tenbouwweek een Chinese dag georganiseerd. Ruitersportlief hebbers kunnen op 8, 9 en 10 augustus terecht in de manege van Nieuwe Wetering. Mensen kunnen zich uitleven met het verzorgen van pony's, maar er kan ook een rondje worden gereden. In het zaaltje achter de Her vormde Kerk op Kaageiland, wordt op 16 augustus de komi sche film „Laat je niet in de boot nemen" vertoond. Verder houdt het Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering op 15, 16 en 17 augustus een open dag. Veel spelletjes en creatieve ac tiviteiten, een meerkamp en een leuke kinderfilm staan op het programma. Op 19 augus tus kan er door de kinderen worden gevist in de Kaag. In Rijpwetering en Oud Ade vindt het huttenbouwfestijn plaats van 22 tot en met 25 au gustus. Tijdens de huttendagen zijn er tal van activiteiten, waaronder een optreden van een circus. Als het weer het toelaat mogen de kinderen de 'laatste nacht blijven overnach ten in hun zelfgebouwde hut. De sportdag in sporthal De Tweesprong in Roelofarends veen vindt plaats op 21 augus tus. Vooraf inschrijven is daar bij verplicht. Op 30 augustus is er een polderpuzzelrit in Roe lofarendsveen. Dit onderdeel bestaat uit een avondje roeien en genieten van de plaatselijke polders. Het is een tocht van ongeveer anderhalf uur. Het vertrek is om zeven uur 's a- vonds bij Botenverhuur Ver haar aan het Noordeinde. Ten slotte kan de jeugd in Nieuwe Wetering van 29 augustus tot en met 1 september hutten bouwen op het trapveldje aan de Achterweg. Jongens en meisjes van 4 tot en met 14 jaar zijn er dagelijks van ne gen tot vijf uur welkom. Het overbekende programma be staat uit hout verzamelen, stekkie zoeken, timmeren, verven, waterdicht maken, oventjes bouwen, smullen en de fik erin. Als laatste activiteit is er op 8 september het finale penalty schieten bij SVOW in Wete- ringbrug. De finalisten zijn de winnaars van de voorrondes bij de verenigingen ROAC, DOSR, SVOW en Alkmania. De aanvang is daar om half zeven. Wijmans (keramiek) en \Kistemaker-Teroo (aqua- w exposeren tot en met augustus in Galerie de 1 in Warmond. De objec- an Wijmans zijn aards" atstaan op de draaischrijf. ia wordt de vorm veran- De glazuren, die door Gerda Wijmans zelf worden gemaakt, zijn meestal mat en worden uitgevoerd in aardse kleuren. Ted Kistemaker-Te- roo houdt zich momenteel voornamelijk bezig met teke nen en aquarelleren. Voor haar is vrijheid in schilderen zeer belangrijk, zij maakt di rect en spontaan werk. De Pomp is op dinsdagavond van zeven tot negen uur geopend, en op woensdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. Op donderdag-, zaterdag en zondagmiddag kan men er van twee tot vier uur terecht. Orgelconcert Sander van Maridh geeft morgenavond een orgelcon cert in de Katwijkse Nieuwe kerk. Aanvang kwart over acht. Van Marion speelt wer ken van de Franse componis t/organist Alexandre Guil- mant. Op het programma staat het Prière et Berceuce, Grand Triomphal, Verset/Fa- naisie, Allegretto en Cantilene Pastorale. Toegang kost 7 CJP'ers en 65-plussers betalen 5,50 en kinderen tot 12 jaar Wandeling Wandelaars zijn zaterdagmor gen welkom in de Amster damse Waterleidingduinen. Er begint om zes uur een wandeltocht onder deskundi ge leiding op het parkeerter rein in De Zilk aan de Joppe- weg. Meedoen kost f2 voor een dagkaart. Aanmelden kan bij de VVV Noordwijkerhout. Optreden De Grafschafter Fanfaren Trompeter uit Moers treedt zaterdag op op verschillende lokaties in Noord wijk aan Zee. Zo begint om één uur een half uur durend optreden op het Vuurtorenplein. Om half drie is er een anderhalf uur durend optreden op het Vuurtorenplein. Om half drie is er een optreden op de Ko ningin Wilhelminaboulevard en in het winkelcentrum. Expositie Ivet Thunissen (keramiek) en Ella Schimmel (gemengde technieken) exposeren tot en met 17 augustus in Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. Thunissen maakt figuratieve keramiek, zoals vrouwen in verschillen de situaties, vissen, vogels en katachtigen en landschappen op decors en vazen. Haar werk bestaat uit dun uitgerol de fijne chamotte klei. Schim mel bindt zich niet aan één techniek vast. maar is vrij in al haar werk. Het Oude Raad huis is op woensdag-, donder dag- en zondagmiddag van twee tot vier uur geopend. Op dinsdag kan men er 's avonds van zeven tot negen uur te recht en op zaterdag van elf - uur. Swing In jongerencentrum Magnifio- si aan de Ruishornlaan in Lis- se heeft morgenavond de laatste swingspecial plaats. De ska-reggaegroep Odi Odi uit Haarlem zorgt voor de mu ziek. De zaal gaat om negen uur open. De toegang kost f3, leden moeten fl,50 betalen. Braderie In de Havenstraat, Dorps straat en Zeestraat in Noord wijkerhout wordt zaterdag een braderie gehouden. Er zijn demonstraties, terrasjes en muziek. De braderie begint om elf uur en duurt tot vijf uur 's middags. Etsen In september en oktober is in Galerie de Pomp in War mond een tentoonstelling van uitsluitend etsen te zien. Wie hieraan wil meedoen, kan tot 15 augustus contact opnemen met: 01711-11109. SENAAR „Het is it de drukste dag van aar. Ter vergelijking: ier de Grote Prijs der Landen verreden It, de belangrijkste s van het seizoen, sco- we de helft van het al betalende bezoe- Duindigt-directeur ilders oogt als de 23e van het Paard tegen sinde loopt (nog) ge nen maar tevreden. luizend bezoekers" hij, naar later .blijkt es goed. Dat is een duizend meer dan bij oorgaande twee afle- ïgen. Maar de weer- n waren de organisa- ran het Wassenaarse denevenement dit wel bijzonder gustig ld. traditionele koerspubliek lok aanwezig op Duindigt en. Voor één keer echter een heel ander soort men de overhand. Veel gezin- compléét met oma en opa, vooral heel veel jonge meis- l/Vormaal gesproken elk lurtje te vinden op de ma- of bij de boer die er nog aar paardjes op nahoudt, sdag waren ze in groten naar Duindigt getogen. werden niet teleur ge- Werkelijk alles wat met esport en -fokkerij te n heeft werd getoond, in afwisselend programma een vrij hoog tempo af- rk werd. Zo kon het ge- n dat het ene moment Ben Hur in Wassenaar. Ben Hur zijn Romeinse strijd wagen getrokken door vier Arabieren in vliegende vaart over de grasbaan stuurde, ter wijl nog geen kwartier later in klederdracht gestoken Friezen hun mooiste paarden en sjezen toonden. Volgens Duindigt-directeur en algemeen coördinator van de Dag van het Paard R. Milders is juist die afwisseling de kracht van het evenement. „We willen gewoon alles laten zien, zonder dat het de mensen gaat vervelen. Omdat iedere deelnemer zijn of haar onder deel van het programma het belangrijkst vindt, is het aan ons de taak het tijdschema goed in de gaten te houden. Als we iedereen de gelegen heid geven tot in de perfectie zijn nummer uit te laten voe ren, komen we in de knel. Vandaar dat we vanaf de kant wel eens moeten ingrijpen". Op het moment dat Milders deze woorden spreekt loopt men een half uurtje achter op het tijdschema. „Da's niet aan tafel Scholfilet met dille- saus, ratjetoe en aardappelen - citroenrijst met vla Dille zou eigenlijk in iedere tuin moeten staan, omdat het zo'n mooie en geurige plant is. Afgeplukt wordt zij vrij vlug slap, dat maakt verse dille moeilijk voor de handel; gedroogde dille is helaas niet meer zo geurig. Als u met z'n beiden bent dan heeft u nodig: 300 g scholfilet, zout, zachte mar garine, 1 lepel citroensap, 2 dl water (of half water, half droge witte wijn), laurier blad, 25 g margarine, 12 g bloem, dille, peper, (50 g garnalen); 1 grote ui, 10 g margarine, 1 paprika, 250 g tomaten, zout, ketjap, peper, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 ci troen, 45 g suiker, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g cus tard, 15 g suiker). Spoel de vis af met koud water en bestrooi hem met zout. Vet de bodem van een pan in met zachte margarine, leg er de vis in en druppel daarover het ci troensap. Voeg water, laurier blad en de helft van de marga rine toe en pocheer (dat is te gen de kook aan houden) de scholfilet in acht tot tien mi nuten gaar. Leg de vis in een schaal en houd deze warm. Meng de bloem aan met weinig koud water, schenk dit papje al roe rende bij het visnat en laat de saus drie minuten zacht ko ken. Verwijder het laurier blad, maak de saus af met zout, peper, fijngeknipte verse (desnoods gedroogde) dille én roer er van het vuur de rest van de margarine en even tueel de garnalen door. Schenk de saus over de vis. Fruit grove uisnippers licht bruin in de margarine, voeg reepjes paprika en een lepel water toe en laat de groenten vijf minuten smoren. Snijd de ontvelde tomaten in zessen en smoor de stukken nog drie mi nuten mee. Voeg er naar smaak zout, ketjap, peper en fijngeknipte peterselie aan toe. Was de rijst in een zeef tot er helder water af komt en laat hem dan uitlekken. Breng de benodigde hoeveelheid water aan de kook, strooi er al roe rende de rijst in en blijf roeren tot de massa weer kookt. Sluit de pan en laat de rijst in een half uur gaar worden. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe, laat de citroenrijst koud worden en leg er de vla op. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num mer is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw, vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. MAGISCH FIGUUR 1 2 3 4 5 6 7 6 In elk vakje dient een letter te wor den Ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 kleurschakering op een schilderij; 2 werkpak; 3 wettig 4 leeuwebek (gewestelijk); 5 cellenbouwsel In een wespen nest; 6 zijrivier van de Rijn; 7 oude lengtemaat. OPLOSSING L ;lll 9 UBBJ g IJUBJO f :|BB6ei e I||bj0ao z Uepo|0)j i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11