„Zelfs mijn konijntje gelooft er niet meer in 99 STREEKGENOTEN IN VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN LEIDEN OMGEVING Cetdae Sou/iont donderdag 20 juli issq paginf Boven: De Schuimhap „Het bier houdt ons o| been". Roelofarendsveen met de Leidse Ron Boeff: „Als het maar goed tussen je oren De 'vier' van de vierdaagse. De Leidenaars Jan de Bont. Bram van Klaveren, Han Lalau en debu tant Peter Arkeveld. „Volgend jaar weer". Samen hebben ze hem nu bijna 15 maal gelopen. WIJCHEN „Ik loop ze d'r allemaal uit". Dat zegt Peter Arkeveld over zijn drie Leidse vrienden. Met hen had hij -aan de bar van café De Kruik aan de Haarlemmerstraat in Lei den gewed om 500 gulden dat hij het einde van de vierdaagse in Nijmegen niet zou halen. Z'n maatjes waren immers geoefende lopers. Zij liepen de vier daagse al voor de vierde of in het geval van Jan de Bont al voor de zesde maal. Waarschijnlijk ver kijken de drie zich toch op de inhoud van Peter. Woensdagmorgen maakt hij nog een opgewekte in druk terwijl hij even met een bak koffie pauzeert bij de bus van de Leidse Courant die strategisch staat opgesteld aan de Kasteellaan in Wijchen. Stromen wandelaars passeren in de loop van de ochtend de Kasteellaan. Onder hen groe pen militairen die monter hun bepakking gevuld met zand en lood dragen, terwijl andere groepen soms nog een vrolijk liedje uit kunnen brengen. Andere wandelaars daarente gen wekken duidelijk de in druk op de tweede dag van de vierdaagse al op eieren te lo pen. Half strompelend en soms een beetje steunend op een medewandelaar lopen ze de verplichte kilometers. Blaren- prikkers en masseurs in de le gertent een paar honderd me ter verderop hebben hun han den vol. De Wijchenaren maar ook andere belangstellenden hebben zich op stoeltjes langs de route geïnstalleerd om de wandelaars op hun gemak gade te slaan. Onder hen tallo ze wandelaars uit Leiden en directe omgeving. Vader A. Sierach en dochter J. Piket uit Leiden behoren daartoe. Samen lopen ze voor de derde keer de vierdaagse. „Het is dit jaar nog gezelliger dan andere jaren. Er wordt meer gezongen. Dat komt door het mooie weer denk ik". Daar zijn Greet van Delft en Angela van Deelen uit Katwijk het mee eens. „Ik wil nu ook wei eens in de krant. We lopen im mers al vijf jaar mee. Voor een foto moet wel eerst m'n haar in de war want het moet net lijken of ik echt af heb ge zien", aldus Greet die inder daad een verdacht opgewekte indruk maakt. De vierdaagse is voor hen puur „stappen en stappen". Konijntje Veel minder goed vergaat het de 18-jarige Marianne Schra- ma uit Leiden. Zij is het einde nabij; pijn in haar voet en in haar knie. Haar twee klasge nootjes, Sandra van Zaal uit Oude Wetering en Annemarie Rotteveel uit Roelofarends veen - ze hebben alle drie net eindexamen gedaan - onder steunen haar. Marianne haalt het laatste beetje kracht uit haar kleine mascotte, maar: „Zelfs m'n konijntje gelooft er niet meer in". Wim ten Cate uit Gouda loopt de vierdaagse om geld in te za melen voor Amnesty Interna tional. Hij werkt bij de bouw en houtbond FNV in Leiden en heeft met 50 andere vak bondsleden van de vier daagse een sponsorloop ge maakt. „We zitten nu op de drie- a vierduizend gulden, maar we hopen uiteraard op meer. Mensen en bedrijven kunnen zich nog voor een be drag garant stellen", aldus Ten Cate. Het Leidse trio Kees van Groeningen, Jaap Droste en Piet .Leune loopt voor de lol. „Toen we naar Nijmegen kwa men kregen we motorpech en moesten we een heel stuk lo pen om bij de start te komen. We hebben dus een extra etap pe of zeg maar een proloog, gelopen", zegt Van Groenin gen. De drie hebben vooral lol in de kleine Gelderse dorpjes waar de route langskomt „Net 3 October, maar dan vier da gen", aldus Droste. Langs de velden lopen vinden ze min der leuk. Leune: „Hadden we net zo goed door Hoogmade kunnen gaan lopen". Bad „Een bad, een bad. Vanavond een heerlijk bad en een bed", verzuchten de zusjes Jannie en Marianne van Delft. Jannie komt uit Rijnsburg, maar Ma rianne is speciaal voor het wandelevenement naar Ne derland uit Canada gekomen. „Een flinke sloot thee bij de start en we komen er wel". De Leidse Ron Boeff heëft een andere methode om vrijdag de finish in Nijmegen te halen. „Als het tussen je oren maar goed zit, dan ga je als een speer", is zijn stelling. De 26-jarige Leidenaar, die voor de tweede keer de vier daagse van Nijmegen loopt, heeft op de tweede dag van de Boven: Dikke pret voor Greet en Angela uit Katwijk. Voor hen heeft het randgebeuren minstens zoveel waarde als de vierdaagse zelf. Rechts: Warmondse Kees van Delft en Arthur Colla uit Boskoop zien er hier nog fit uit. „Het is maar goed dat we 's avonds op tijd uit de kroeg worden Alphenaar J ik gezond blijf, loop ik volgend jaar weer Wim ten Cate uit Gouda loopt samen met andere leden van de FNV voor het goede doel. In dit geval voor Amnesty International. wandeltocht slechts één blaar. Aan opgeven denkt hij niet. „Dat zijn mietjes", merkt hij minachtend op terwijl zijn 25- jarige kameraad Guus Spruit uit Roelofarendsveen instem mend knikt. Samen met nog twee vrienden uit Oude Wete ring en Nieuw-Vennep lopen ze de vijftig kilometer. Veel voorbereidingen hebben ze niet getroffen voor de vier daagse. Ze hebben speciale sokken zonder1 naden aange schaft maar lopen verder op gewone sportschoenen. Boeff: „We hebben om de twee a drie weken geoefend maar we zijn nu toch wel een beetje stijf". Dat verhindert de vrienden niet om 's avonds de stad Nij- vierdaagse lopen óf als soldaat meelopen met bepakking. Ik heb maar voor het eerste ge kozen". Van der Pijl is zijn dienstmaten wel tegengeko men tijdens de vierdaagse. „Die zijn bezig met het prik ken van blaren", lacht hij. Serieus knie. „We zagen onderwe jj paar kerkhoven die er jaar niet waren. Liggen soms de uitvallers van jaar?", grapt hij een 11 wrang. Colla beleeft samen metj maatje Kees van Delft s Warmond de meest veri ende uren in de kroegen de Nijmeegse binnen1 „Daar zitten we na het tot een uur of twaalf. I j die tijd worden we ste door onze manager Wally 3 king teruggefloten met scheidsrechtersfluit". morgen ging het duo kwart over vijf van „Dan is het op de weg wal - tiger en kunnen we ons 11 tempo lopen. Tot vanmi hebben we zo'n 5.000 1 ingehaald", luidt de bes den schatting. Bilspieren Zo hard lopen de zusjes I en Doke Westerhof uit Zo woude en Leiden niet. heeft haar buik nog vol het stevige ontbijt, maai geroutineerd halve marat' loopster is ze ervan overt" zonder veel kleerscheurer' finish te halen. „Ik heb last van mijn bilspieren. 1 wel even een andere rn van bewegen". Zusje kampt met een blaar haar rechtervoet. „Giw doorlopen. Als je gefoi een andere houding aantl£ loop je de koers niet uit"15 Warm gekleed in een 1 ningspak houdt Hans I' uit Voorschoten er flink d in. Voor een kop koffie uf wel even halt houden H Leidse Courant dubbelde Hans heeft niet getraind 1 de vierdaagse. „Afschuw' ik moet er niet aan dei1 Acht uur per dag in je in de polder. Bovendien toch iedere jongere die normaal leven leidt, deze j lopen". De feeststemmir Wijchen bevalt hem best Dat geldt ook voor de houtse familie Noordei die met z'n tienen de vier se lopen. Een zus is spi overgekomen uit Ami „Er ontbreekt maar eei van ons gezin. Die wooi Nijmegen en daar gaar eten en slapen", vertelt- van de Noordermeren. E zijn niet zo jong meer, zi sen de 47 en 65 jaar, maï hebben nog nooit blare wat anders gehad", zegt van hen lebberend aan ee1 kertje karnemelk. Veel bijzonders hebben Voorhoutse lopers in twe< gen vierdaagse nog niet gemaakt. „We vonden s een kunstgebit van de weg. Dat niet gepast, maar bij trolepost afgegeven". Lezers van de Leidse Courant gaven in grote getale deze oproep. megen in te gaan. Daar is elke avond groot feest. Sch uimhappers Van dat laatste geniet ook Marco van der Pijl uit Ter Aar, die samen met de Val- kenburgse Marjolein van de Boog, Ida van der Meij, Ida van Rossum en Carla van Fontijn uit Nes aan de Amstel voor de vijfde keer de vier daagse loopt. Ze zijn getooid met petjes en stickers met de titel De Schuimhappers. Die naam maken ze waar, want ze zijn op de tweede dag van de vierdaagse „pas" om elf uur 's morgens aan hun eerste pils je begonnen. Last hebben ze niet van de alcohol. „Dat houdt ons juist op de been", verklaren ze eenstemmig. De vaste trainingsroute voor de Schuimhappers bestaat dan ook uit de afstand tussen Val kenburg en het Katwijkse café Het Parlement. „Daarnaast hebben we een keer een tocht gelopen bij de Braassemer- meer. Dat was zo koud dat we die maar de ijsberenroute heb ben gedoopt", vertelt Marco die de tocht uitloopt op zijn soldatenkistjes. Hij is op dit moment in dienst, gelegerd in Ermelo. „Ik kon kiezen: of de vrije dagen nemen en zelf de Een meer serieuze aangelegen heid is de vierdaagse voor de 60-jarige Alphenaar J. Woor- des. Hij loopt de tocht dit jaar voor de 43-ste keer. „Ik kom oorspronkelijk uit Nijmegen en dan doe je vanzelf mee met de vierdaagse. In 1949 werd mijn vader stationschef in Al phen. Ik ben altijd de tocht blijven lopen, iets dat ik van nature goed kan. Als ik gezond blijf, loop ik volgend jaar weer mee". Problemen heeft de kranige Alphenaar niet. „Al leen mijn kleine teen doet elk jaar. zeer". Arthur Colla uit Boskoop heeft weliswaar geen last van zere voeten maar wel van een zere

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10