Grieks parlement onderzoekt corruptie van Papandreou Abchaziërs zwaar bewapend na overvallen op politiebureaus AUTO IS GEEN HAMSTERKOOI Monument van Mitterrand open voor het publiek Tien jaar sandinistische revolutie geeft weinig reden tot juichen BUITENLAND iCeidócSouia/nt WOENSDAG 19 JULI 1989 PAGINA 5 Bevolking Liverpool extreem racistisch LONDEN De Engelse stad Liverpool, al berucht om haar voetbalvandalen, is in een onderzoeksrapport als een bastion van racisme gebrandmerkt. Nergens in Groot-Brittannië zouden zwarten zozeer zijn blootgesteld aan be dreigingen, pesterijen, scheldpartijen en geweld als in deze stad. Hen wordt „op meer systematische en uitvoerige wijze banen ontzegd dan in elke andere stad met een grote zwarte bevolkingsgroep". Het rapport is opgesteld door de mensen rechtenactivist Lord Anthony Gifford op verzoek van de gemeenteraad van Liver pool. Gifford is advocaat en zit voor de La- bourpartij in het Hogerhuis. Vredesoverleg Suriname in verzoenende sfeer PARAMARIBO In Kourou in Frans- Guyana is het vredesoverleg tussen een Surinaamse regeringsdelegatie en het Jungle Commando van Ronnie Bruns- wijk begonnen in een verzoenende sfeer. Eergisteren keurden de beide de legaties de verklaring van Portal for meel goed. Dit houdt in dat de vijande lijkheden tussen het Nationaal leger en het Jungle Commando officieel zijn ge staakt. De eerste ronde van de gesprek ken duurt tot en met morgen. Het over leg in Kourou is het eerste formele con tact tussen de Surinaamse regering en het Junglecommando sinds in juni 1986 de strijd in Oost-Suriname begon. Argentijnse minister in Venezuela gezocht BUENOS AIRES De kersverse Ar gentijnse minister van economische za ken, Nestor Rapanelli, is in opspraak ge raakt na berichten dat hij in Venezuela wordt gezocht wegens smokkel en frau de. Rapanelli heeft de beschuldigingen tegengesproken. Volgens hem is de zaak, na een justitieel onderzoek, inmid dels gesloten. Een Venezolaanse rechter verklaarde evenwel dat er nog steeds een aanhoudingsbevel tegen de Argen tijn loopt. Rapanelli werd het afgelopen weekeinde benoemd als opvolger van minister Miguel Roig. Deze overleed nog geen week na zijn benoeming tot minister van economische zaken aan een hartaanval. Mandela rekent niet op snelle vrijlating PAARL De zwarte Zuidafrikaanse ANC-leider Nelson Mandela verwacht dat hij nog zeker tot het eind van dit jaar in de gevangenis zal zitten. Hij heeft dat ge zegd tegen zijn vrouw Winnie Mandela. Die kwam, vergezeld van een grote groep familieleden, gisteren op verjaardagsvisite bij haar 71 jaar geworden echtgenoot. Het was een opmerkelijk bezoek: nog nooit eerder had de bejaarde anti-apartheidslei- der zestien familieleden tegelijk mogen ontvangen. Onder hen enkele kleinkinde ren die hun opa nog nooit hadden gezien. Speculaties over zijn aanstaande vrijlating deden de ronde sinds Mandela op 5 juli een ontmoeting had met president P.W. Botha. LONDEN Een auto is geen hamster- kooi. Dit is sinds gisteren een officiële re gel in Groot-Brittannië. Een rechtbank in Exeter veroordeelde een 35-Jarige werklo ze omdat hij zijn grijs-witte hamster in zijn afgesloten auto had achtergelaten. De man voerde ter verdediging aan, dat hij niet anders had kunnen doen omdat hij van zijn hospita geen huisdieren mocht houden. De rechter was echter niet te ver murwen en veroordeelde de man tot een boete van 170 gulden en van de gerechte lijke kosten van zo 'n 350 gulden. Voor de rechter woog zwaar mee, dat de waterbak van het „autodier" leeg was, het looprad te klein was en dat het voer van het bees tje vermengd was met vuiligheid. Westduitse politie mag gericht gaan schieten MUNCHEN De Westduitse politie krijgt binnenkort toestemming om in bepaalde gevallen, bij voorbeeld bij een gijzeling, gericht te schieten. Dat schrijft vandaag de „Sliddeutschen Zeitung". De krant meldt dat het mi nisterie van binnenlandse zaken hier over al een wetsontwerp heeft opge steld, waardoor het al vele jaren om streden „dodelijke reddingsschot" rechtsgeldigheid krijgt. Volgens de huidige wetgeving mag de politie in de Bondsrepubliek slechts gebruikmaken van vuurwapens om te „voorkomen" dat verdachte personen „aanvallen of vluchten". ATHENE Het Griekse parlement heeft vanmor gen besloten een onder zoek in te stellen naar de betrokkenheid van oud premier Andreas Papan dreou en vier van zijn mi nisters bij Griekenlands grootste bankschandaal. Een parlementscommissie moet klaarheid scheppen in de verduistering van 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gul den) bij de Bank van Kreta. De bewindslieden zouden geld' van staatsondernemingen op rekeningen bij de Bank van Kreta hebben gezet, om de rente op de tegoeden in eigen zak te steken. Het bankschan daal droeg in hoge mate bij tot de recente verkiezingsneder laag van de Griekse socialis ten. Na de verkiezingen vorm den de conservatieven en de communisten een coalitie-re gering een unicum in de geschiedenis van Griekenland. Het nieuwe kabinet wil bo vendien een onderzoek laten instellen naar het Griekse „Watergate". In de acht jaar dat Papandreou aan de macht was, zijn waarschijnlijk op gro te schaal politieke tergenstan- ders afgeluisterd. Het hoofd van de OTE, de Griekse PTT, toonde gisteren op een pers conferentie de afluisterappara tuur waarvan de PASOK-re- gering gebruik zou hebben ge maakt. Die apparatuur was geïnstalleerd in een schakel centrum in Athene. In de kelder van het gebouw waarin Papandreou zijn kan toor had, is bovendien een af- luisterlijn ontdekt. Daarmee kon de ex-premier meeluiste ren met een speciale telefoon verbinding tussen oud-presi dent Karamanlis en leden van de generale staf. Het is dan ook vrijwel zeker dat Papan dreou persoonlijk bij de afluis terpraktijken betrokken Was. Minister van justitie Kouvelis heeft inmiddels opdracht gege ven tot een strafrechtelijk on derzoek en hij zal binnenkort in het parlement uitleggen hoe hij dit Griekse „Watergate" denkt te gaan ontrafelen. Vol gens een regeringswoordvoer der zal het vermoedelijk tot gerechtelijke vervolging ko men van Papandreou en ver schillende ministers, die bij het schandaal waren betrokken. Dure taxi's Een taxi-chauffeur in Buenos Aires biedt veertig pro cent korting aan op een taxirit. Door de stijging van de benzine prijzen, een be langrijk onderdeel van het herstelplan van de nieuwe Ar gentijnse president Menem, zijn de prijzen voor een taxi aanzienlijk ge stegen. Met het herstelplan pro beert Argentinië uit de ernstigste economische crisis uit haar geschie denis te komen. FOTO: ANP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Na vorige week al onderdak te heb ben geboden aan de lei ders van de belangrijkste industrielanden is gister avond de „Grande Arche" in de Parijse zakenwijk La Defense officieel geopend. Het werd een sobere cere monie waarbij president Mitterrand niet aanwezig Het Franse staatshoofd komt eind augustus voor de inwij ding van de „Boog van de Broederschap", een internatio nale mensenrechten-organisa tie, die wordt gehuisvest onder het dak van de 112 meter hoge open kubus. Het bouwsel zal dan ook de „Arche de la Fra- ternité" (Boog van de Broeder schap) worden gedoopt. Het reusachtige bouwwerk is vanaf -vandaag toegankelijk voor het publiek. Ter gelegen heid van de opening is in de sokkel van de kolos een expo sitie te zien over de geschiede nis van Parijs, met aan het slot uiteraard de bewogen geschie denis van de Arche zelf. Het futuristische bouwsel, die de architectonische afsluiting vormt van het Manhattan-ach- tige La Defense, was bedoeld als een „raam op de wereld". „Een symbool van de hoop dat de mensen in de toekomst meer met elkaar zullen com municeren", zoals de Deense architect Otto von Spreckelsen het zei, nadat zijn ontwerp was gekozen uit 424 inzendingen. President Mitterrand koester de toen nog de droom van een gigantisch communicatiecen trum en prestigieus trefpunt van culturen. Maar net als bij de Bastille-Opera vond de tus sentijdse rechtse regering van premier Chirac dat wat te veel van het goede. Met een penne- streep werd voor ruim 150 miljoen gulden bezuinigd. De bijna een miljard gulden kos tende Arche zou wel worden afgebouwd, maar verhuurd als kantoorruimte. Dank zij een volgende regeringswisseling kon Mitterrand nog wat van het aanvankelijke ideaal red den. Nu wordt de 35e etage Een kijkje door de Boog van de Broederschap die gisteren werd geopend. Links zijn de kokers zichtbaar van de „open" liften naar de 35e etage. FOTO: AP tenminste nog het huis van de „Fraternité". Architect Otto von Spreckel sen heeft de voltooiing van zijn creatie nimmer mogen aanschouwen. Misselijk van het geharrewar tussen links en rechts en teleurgesteld over de de „ontzieling" van zijn project vluchtte hij in 1986 terug naar Denemarken. Hij zou daar een jaar later sterven. Hoewel de Deense professor geen andere bouwwerken van betekenis op zijn naam had (voor de Arche zou hij slechts vier kerken en zijn eigen huis hebben gebouwd) zijn collega architecten het er ondertussen over eens dat in La Defense een meesterwerk is verrezen. Heel poëtisch is Spreckelsens „wolk" van kunststof die tus sen de ribben van de kubus lijkt te zweven. „Dit is de Eiffeltoren van onze generatie", menen ook de trot se ingenieurs van de Franse betonkoning Francis Bouyges. Een heel zware Eiffeltoren dan, want de Arche bevat 300.000 ton beton. Dat de met wit marmer afgewerkte massa toch heel elegant oogt, is het geheim van de verbitterd ge storven architëct. In technisch opzicht geldt de Arche als een hoogstandje. „King Kong zou hem zo kun nen optillen", schreef Le Figa ro, doelend op de laag synthe tisch rubber tussen de funda menten en de eigenlijke boog. Speckelsen berekende dat de Arche die „ruimte" nodig had om in het fenomenale krach tenspel zo min mogelijk te slij- De toekomstige Boog van de Broederschap staat niet precies in het verlengde van de „ko ninklijke as" Louvre-Concor- de-Arc de Triomphe, maar is zes graden naar links ge draaid. Een subtiel grapje van de architect, maar ook nood zaak vanwege het plaatsen van de dertig pijlers in de ga tenkaas van de vele auto- en spoortunnels onder La Defen se. Kantoorruimte is nog beschik baar in de noordzijde van de kolos. De huurprijs bedraagt duizend gulden per maand, per vierkante meter. Maar toe risten kunnen voor aanmerke lijk minder genieten van het nieuwe en schitterende uit zicht over Parijs. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE l 422) Op het nippertje ontsnapten Willy en Rob in de sloep van j de 'Memphis', die gelukkig buitengezwaaid hing en aan boord van de 'Laura' komen ze een beetje bij. En daar nadert ook de 'Viking', met de 'Vrijheid II' die Larry al direct losgegooid had, op j sleeptouw. Het schip van 'Cigaret-Larry' zinkt met alle opvaren- den, dood of levend.... Wanneer allen in de kajuit van de 'Laura' I weer een beetje op hun verhaal zijn gekomen, zegt Brookfeller: „Tja, onze wedstrijd verloopt wel avontuurlijk, maar... het blijft een wedstrijd. Hoe zullen we het nu verder inpikken?" Ze komen tot overeenstemming om de reis met de drie overgebleven sche pen te vervolgen. Brookfeller zal twee leden van zijn bemanning naar huis sturen en de meisjes aan boord nemen en Rob krijgt van Frank. MOSKOU De etnische onlusten in het zuiden van de Sovjetunie tussen Ab chaziërs en Georgiërs dreigen volledig uit de hand te lopen, omdat hon derden Abchazische acti visten met overvallen op onder meer politiebureaus de beschikking hebben gekregen over vuurwa pens. „De toestand is bijzonder ern stig. Duizenden mensen heb ben vuurwapens in hun bezit gekregen", zei Vladislav Ard- zinba, federaal parlementslid uit Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië. Om aan de wa pens te komen werden over vallen uitgevoerd op politiebu reaus en gevangenissen, waar bij in een adem ook gedeti neerden van de eigen bevol kingsgroep werden bevrijd om mee te vechten. „Tot overmaat van ramp doen politiemensen vrijwillig afstand van hun wa pens om hun eigen groep te helpen", aldus Ardzinba. Abchazië is een autonome re publiek aan de Zwarte Zee, maar valt bestuurlijk onder de republiek Georgië. De Abcha ziërs vinden hun autonome status ontoereikend en willen zich volledig losmaken van Georgië en de zestiende Sov jet-republiek worden. Alleen op die wijze kunnen zij be werkstelligen dat de gedwon gen assimilatie onder Stalin, die ertoe leidde dat tiendui zenden Georgiërs zich in Ab chazië vestigden en de autoch tone bevolking begonnen te overvleugelen, ongedaan wordt gemaakt. Ook de Georgiërs hebben zich massaal bewapend en een ver dere escalatie van het geweld lijkt niet te vermijden. Plaat selijke bestuurders in Abcha zië geloven dat de toestand al leen onder controle kan ko men door een algehele staat van beleg af te kondigen en de belangrijkste activisten aan beide kanten op te pakken, schreef de regeringskrant Iz- vestia. Volgens een hooggeplaatste functionaris in Soechoemi trekken daar veel sluipschut ters door de straten. Een aan tal overheidsgebouwen, waar onder het plaatselijke kantoor van de communistische partij en panden van het ministerie van binnenlandse zaken, on der wier gezag het regionale leger valt, is naar zijn zeggen door een regen van kogels be schadigd. In het grensgebied tussen Abchazië en westelijk Georgië dreigt een confronta tie tussen het leger en aan de andere kant groepen Abcha ziërs en Georgiers. „Massa's mensen marcheren op tegen de troepen van het ministerie van binnenlandse zaken en zij zijn gewapend met geweren en mitrailleurs", aldus de functio naris. Bij een recent vuurgevecht in de buurt van de rivier de Goe- mista bij Soechoemi waren ze ker 400 Abchaziërs en Geor giërs betrokken. Volgens de Georgische krant Zarja Vosto- ka hebben activisten spoorrails vernield en al het trein- en wegvervoer lamgelegd. De drie hoogste leiders van Georgië partijchef Goem- baridze, premier Tsjcheidze en president Tsjerkezija zijn naar Soechoemi gereisd om te pogen de gemoederen tot be daren te brengen. MANAGUA Uitgeput door de oorlog tegen de Contra's en de economi sche crisis viert Nicaragua vandaag de tiende ver jaardag van de sandinisti sche revolutie. De hoofd stad Managua hangt vol roodzwarte vlaggen (de kleur van de Sandinisten) en grote spandoeken met pro-regeringsleuzen en het motto van de herden king: „Nooit was een hart zo vol van vaderlandslief de". Ofschoon de Nicaraguaanse regering een groot feest orga niseert waarop zo'n 300.000 mensen worden verwacht (een tiende van bevolking), zal van een echt-feestelijke stemming geen sprake zijn. Buitenlandse regeringsleiders en staatshoof den schitteren door afwezig heid. De regering heeft buiten landse gasten trouwens, met het oog op de economische cri sis, gevraagd zelf hun reis-en verblijfkosten te betalen. Op 19 juli 1979 trok het Sandi- nistisch Nationaal Bevrijdings front FSLN, dat het leger van dictator Anastasio Somoza had verslagen, zegevierend Mana gua binnen. Nieuwe hoop ont stond. In korte tijd ontwikkel de het kleine onbetekenende landje zich tot een bijna-heil- staat voor alle progressief den kende mensen in de westerse wereld. Met veel hulp en nog meer revolutionair élan be gonnen de Sandinisten aan het herstel. Nicaragua was, mede door de burgeroorlog, ontredderd, ken de voedseltekorten. Analfabe tisme en ziektes teisterden de bevolking. Nu, tien jaar later, is de economische situatie nog altijd dramatisch. Een inflatie van meer dan 30.000 procent, grote werkloosheid en tekor ten aan de meest essentiële le vensmiddelen kenemerken de sandinistische revolutie. Het gejuich van de progressieve wereld is verstomd. Een groep Nicaraguanen is op weg naar de hoofdstad voor de viering van de tiende verjaardag van de sandinistische revolutie. FOTO: AFP Nicaragua is mede door aller lei schendingen van de men senrechten en het opleggen van censuur, minder populair geworden dan aan het begin van de revolutie. De Sandinis ten, die inmiddels goede be trekkingen hebben met de Sovjetunie en Cuba, wijten de economische problemen aan de strijd tegen de Contra's, die militaire hulp krijgen van de VS. Daarnaast stelden de VS in 1982 een economisch en fi nancieel embargo in, dat ook de nodige invloed op de Nica raguaanse economie had. Hoewel de regering van Da niel Ortega bezig is met de voorbereiding van algemene verkiezingen in februari wordt Nicaragua nog altijd ge kenmerkt door een sterk ver- militariseerde samenlevirtg. „De oude dictatuur is vervan gen door een nieuwe", zo zeg gen de tegenstanders van de Sandinisten. Nicaragua is één van de vijf Middenamerikaanse landen die in augustus 1987 het Arias vredesplan ondertekenden. Ortega verbond zich, met zijn ambtgenoten van Costa Rica, El Salvador, Guatemala en Honduras, ertoe onderhande lingen te openen met het ge wapend verzet in zijn land en een begin te maken met de binnenlandse democratisering. De Sandinisten zijn deze belof ten in grote lijnen nagekomen. Het overleg met de Contra's heeft geresulteerd in een staakt-het-vuren, dat officieel inging in februari 1988. Daar mee kwam een einde aan de oorlog die in acht jaar 50.000 burgers en soldaten het leven koste. De Contra's krijgen echter nog steeds Amerikaanse hulp. De naar schatting 12.000 verzet strijders hebben zich groten deels verzameld in kampen in Honduras aan de Nicaraguaan se grens. Wachtend op de toe komst, op een beter Nicaragua. Britten gaan vluchtelingen naar Vietnam terugsturen LONDEN Groot-Brit- tannie en Vietnam heb ben volgens Britse kran ten een geheim akkoord bereikt over de gedwon gen repatriëring van dui zenden Vietnamese boot vluchtelingen uit Hong kong. Volgens The Guar dian hebben Britse rege ringsfunctionarissen in Londen en Hongkong de overeenkomst bevestigd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaarde van morgen dat de onderhandelin gen tussen Londen en Hanoi nog aan de gang zijn. Maar volgens de Britse kranten zou de repatriëringsoperatie moge lijk £l over een week begin- Het zou gaan om de helft van de 50.000 bootvluchtelingen die in Hongkong in kampen zitten. Zij worden beschouwd als economische migranten en zullen daarom onder dwang naar hun vaderland worden teruggezonden. De BBC berichtte dat de over eenkomst tussen Londen en Hanoi geheim wordt gehouden om mogelijke onrust onder de bootvluchtelingen in Hong kong te voorkomen. Vele vluchtelingen uit Vietnam hebben gezegd nog liever te sterven, dan naar hun land te rug te keren. In de Britse ko lonie is de publieke opinie echter tegen de aanhoudende stroom van vluchtelingen in het geweer gekomen. Gesprek Walesa-Gorbatsjov voor eind van jaar mogelijk"' PARIJS De leider van de Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, zal mogelijk voor het einde van het jaar een ontmoeting hebben met Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov in Moskou. Dat heeft Adam Michnik, een van Walesa's adviseurs, verklaard tegenover het Franse dagblad Le Monde. Michnik zei dat hem uit gesprekken met Rus sische partijfunctionarissen was gebleken dat een afspraak tussen Walesa en Gorbatsjov mogelijk is en dat het gunstig zou zijn voor de Sovjetunie en voor Polen, als dat nog dit jaar zou gebeuren. Tijdens zijn re cente bezoek aan Frankrijk heeft Gorbatsjov al gezegd geen bezwaren te hebben te gen een ontmoeting met Wale sa. In Polen zelf kiest het par lement vandaag een president. Generaal Jaruzelski is de eni ge kandidaat. Maar het was vanmorgen nog niet zeker of hij inderdaad het benodigde aantal stemmen zou halen. Zo wel binnen de communistische partij als onder de parlements leden van Solidariteit bestaat verzet tegen zijn kandidatuur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5