Wandelaars in Vierdaagse sneuvelen al bij bosjes Alle bevallingen in polikliniek vergoei Nederland keurt uitlatingen Sharon af MAARTEN SCHAKEL WIL GEEN WANDELEND WRAK WORDEN Dow Chemical loost veel meer gif dan is toegestaan In nieuw TNO-lab op Ypenburg ma| 25 kilo TNT ontploffen Het gevaar loert op de boerderij BINNENLAND QeidwQowtamt WOENSDAG 19 IULI 19 89 PAGINA DEN HAAG Nederland keurt het pleidooi af van de Israëli sche minister van handel en industrie, Ariel Sharon, om de lei ding van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie uit te schakelen. Maar de Nederlandse regering zal geen verdere stappen onder nemen, zo blijkt uit wat een woordvoerder van het ministerie j van buitenlandse zaken in Den Haag heeft meegedeeld. I De regering, aldus de woordvoerder, „betreurt de berichten" volgens welke minister Sharon heeft opgeroepen tot eliminatie van de PLO-leiding, te beginnen met Yasser Arafat. „Dergelijke uitlatingen kunnen het vredesproces slechts bemoeilijken en worden door de regering afgekeurd. De regering gaat ervan uit dat de Israëlische regering de uitlatingen van minister Sharon niet deelt". Sharon maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van de onlus ten in de bezette gebieden. Hij was minister van defensie ten tijde van de inval in Libanon, in 1982, maar moest aftreden na de moordpartijen in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. MEDISCHE INDICATIE NIET LANGER VEREIST UTRECHT Bevallen in een polikliniek zonder medische indicatie wordt voortaan ook vergoed door het ziekenfonds. Voorwaarde is wel dat deze zogeheten verplaatste thuisbe valling gebeurt onder toezicht van een huisarts of verloskun dige. De Ziekenfondsraad ad viseerde dit ruim een jaar ge leden en staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft dat .advies nu overgenomen. De maatregel kost 300.000 gulden. Tot nu toe vergoedt het zie kenfonds uitsluitend een po liklinische bevalling als die op medische indicatie gebeurt. Is die er niet, dan betaalt de vrouw de kosten die het zie kenhuis in rekening brengt en eventueel het honorarium van een specialist. Om ook vergoe ding mogelijk te maken in „tussensituaties", waarbij wordt besloten tot een polikli nische bevalling, is het wel no dig dat de eigen huisarts of verloskundige van de vrouw wordt toegelaten tot alle alge mene ziekenhuizen. Ook zul len in de polikliniek kraam verzorgsters aanwezig moeten zijn. Dees is niet bang voor „medi- calisering" van bevallingen. Het percentage poliklinische bevallingen is de afgelopen tien jaar gestegen van 17 tot 36, maar dat is gebeurd ten koste van de klinische beval lingen (ziekenhuisopname). Het aandeel van de thuisbe vallingen is al sinds 1978 onge veer 35 procent. Dees be schouwt de thuisbevalling in principe als normaal. Tegelijk moet maximale veiligheid zijn gegarandeerd door de moge lijkheid dat op elk moment de zorg wordt overgedragen aan de meest aangewezen hulpver lener. Onderlinge samenwer king is daarbij een voorwaar de. Dees wil eerst een vijf jaar du rend experiment met tien sa menwerkingsverbanden. Daarbinnen zullen huisartsen, verloskundigen en gynaecolo gen alle geboorten moeten be spreken en schriftelijke ver slagen moeten maken van het verloop van alle zwanger schappen. De overheid betaalt de kosten van de administra tieve ondersteuning. Gynaecologen twijfelen overi gens aan de wenselijkheid van de verschuiving. De sterfte rond de geboorte is in Neder land weliswaar zeer gering, maar de cijfers lijken de afge lopen jaren vergeleken bij die van de Scandinavische landen en Zwitserland minder gunstig te zijn geworden. In regio's waarin verloskundi gen werken, vergoedt het- zie kenfonds geen door huisartsen geleide bevallingen. De huis artsen maken daar al jaren be zwaar tegen. Maar Dees heeft besloten „het primaat" van de vroedvrouw te handhaven. Daarbij speelt een rol dat \i huisartsen geen bevalling meer doen. In dunbevolkte bieden blijft in elk geval de breng van de huisarts ncxj omdat verloskundigen di geen praktijk kunnen bea nen die genoeg inkomen oj| vert. Dees vindt ook dati verloskundige zonder tuss» komst van de huisarts rec| streeks naar de gynaecol] moet kunnen verwijzen hem moet kunnen consul ren. Daarvoor zal hij het \j strekkingenbesluit ziek» fondsverzekering wijzigen. NIJMEGEN „Ik ga door, vanzelfsprekend, maar het houdt natuurlijk wel een keer op. Ik ga niet door tot ik een wan delend wrak ben, tot ze zeggen: kijk daar nou, daar gaat die ouwe Scha kel". Maarten Schakel, maandag 72 jaar geworden, zal voorlopig wel een fanatiek vierdaagselo- per blijven. Het voormalig lid van de Tweede Kamer en de vroegere burgemeester van Noordeloos wandelt deze week zijn 51e Vierdaagse en daar mee staat hij op een tweede plaats in het recordklassement van nog aetieve wandelaars. „Nummer één zal ik wel nooit worden", zegt hij lachend, maar ook een beetje treurig. Hij erkent best het record over te willen nemen. „In ieder mens schuilt toch een eerzuch tig duiveltje", onthult hij pro fetisch. Maar hij weet: „Die nummer één, mevrouw Berk- Blaren zijn onlosmakelijk verbonden met de Vierdaagse. Deze Amerikaanse militair wordt door zijn collega verder op weg ge- holpen. F0T0. ANP hout uit Voorburg, zit twee wandelweer begonnen aan de Vierdaagsen boven mij en die tweede etappe van de Vier- is nog heel fit hoor!". daagse. De eerste honderden afvallers zijn derhalve geregi- Met nog 29.439 wandelaars is streerd: gisteren werd met Schakel vanmorgen in perfect 29.888 wandelaars begonnen, maar er kwamen precies 449 wandelaars 'in de afvalbak' te recht, een uitvalpercentage van anderhalf. Een percentage dat niet afwijkt van het ge middelde van de afgelopen ja ren. Vandaag is het de dag van Wijchen, van de kronkelige weggetjes rond miniscule plaatsjes als Hernen, Lienden en Balgoij De dag ook waarop de meeste uitvallers genoteerd zullen gaan worden, want de Vierdaagse is bikkelhard en kent geen mededogen. Van daag zullen minstens achthon derd wandelaars hun Waterloo in en om Wijchen, ten westen van Nijmegen, vinden. Trainen Maarten Schakel, goedlachs en praatgraag als immer, rekent zich er ook deze dag niet bij. „Nee hoor, ik loop lekker. Dat ook ik een jaartje ouder word, voel ik niet. Tenminste, ik voel het niet hier in Nijmegen omdat ik me elk jaar steeds beter voorbereid. Ik ga steeds frequenter trainen. In novem ber al loop ik m'n eerste tocht, twintig kilometer en lang zaamaan voer ik dat op. Elke week maak ik dan wel een lange wandeling in de Alblas- serwaard". Schakel zal ook deze 73e Vier daagse wel tot een goed einde brengen. En de vrijdag, waar voor de marsleiding het pelo ton inmiddels gewaarschuwd heeft, zal hij ook wel goed doorkomen. „Het wordt vrijdag een hete dag met weinig bewolking. De vochtigheid, de wind en de be wolking nemen af en veel wandelaars zullen het daar heel lastig mee krijgen. We be steden daar heel serieus aan dacht aan", aldus het hoofd van de medische dienst, de arts E. Hendriks. Hij heeft het legioen aangeraden te zorgen voor hoedjes of parasols om daarmee vrijdag de zonnestra len te weren. De proef die PTT Telecomun- nicatie tijdens deze Vierdaagse neemt met het elektronisch Ongeveer 30.000 wandelaars gingen gisteren in Nijmegen van start. Hier en daar onstonden files, zoals op dit viaduct over de A"15- FOTO: ANP verwerken van de controle- kaarten, zal dit jaar beëindigd worden. De PTT acht de proef afgesloten, maar het is vrijwel uitgesloten dat de wandelbond het systeem overneemt. Invoe ring ervan gaat honderddui zend gulden kosten en de bond zal dat er niet voor over heb ben. Stofzuigen Bovendien faalde de PTT gis teren volkomen toen twee van de zes proefcomputers weiger den. Er bleek stof in de appa ratuur te zitten, afkomstig van het terrein waarop de contro leposten staan. Er ontstonden voor de wandelaars irritante wachttijden tot driekwartier voordat ze zich konden afmel den. Marsleider Bos noemde die wachttijd „niet accepta bel". De PTT heeft voor van daag beterschap beloofd: het bedrijf zal de computers regel matig stofzuigen, aldus een woordvoerder. De Russische delegatie, die in alle doorkomstplaatsen en thousiast wordt onthaald, heeft Inmiddels gezelschap gekregen van een team van de Russi sche televisie. De Russen heb ben bovendien gezegd morgen aanwezig te zullen zijn bij de traditionele kranslegging op de Canadese Begraafplaats langs de Zevenheuvelenweg in Groesbeek. Delegatiechef ko lonel Serge Trunin zegt daar bij „eer te willen bewijzen aan de bondgenoten die tijdens de Tweede Wereldoorlog aan onze zijde hebben gevochten en daarbij het leven hebben gelaten". GERTJAN VAN WIJK Samen genieten Mens en dier kunnen samen genieten in een dierentuin. Deze kinderen (boven) kijken in Artis hun ogen uit wanneer de zeeleeuwen zich onder water utleven. Veel schuwer van nature zijn de manenwolven. Moeder Helga lokte gisteren haar vijf jonkies naar buiten, waar zij werden gevoerd met fruit en kleine knaagdieren. FOTO'S: ANP SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp Bush weer thuis President George Bush en zijn vrouw Barbara zijn na tien dagen Europa: Po len, Hongarije, Frankrijk en Neder land, in Washing ton teruggekeerd. Tijdens de wel komstceremonie in Washington maak te de president ge wag van „gedenk waardige momen ten" tijdens zijn reis. „Overal leken de mensen te voe len dat wij leven in een tijd waarin po sitieve veranderin gen mogelijk zijn", zei Bush. „Ik vond een enorme opwin ding; opwinding over de periode waarin wij leven en de mogelijkheden die deze biedt de kans om in ons leven verder te gaan dan het in dammen (van Rus sische expansie), om een eind te ma ken aan de verde ling van Europa, om dat continent éèn en vrij te ma ken". Onder de „gedenkwaardige gebeurtenissen die mij zeker zullen bij blijven" noemde hij ook het eerste be zoek van een Ame rikaanse president aan Nederland. FOTO: AP GRONINGEN Het che misch concern Dow Che mical in Delfzijl heeft in elk geval sinds 1988 de lo zingsnorm voor monoch- loorbenzeen aanzienlijk overschreden. Het bedrijf heeft concentraties van de giftige stof via een riole ring op de Eems geloosd in concentraties van hon derd tot tweehonderd mil ligram per liter. Dat is een hoeveelheid van tiendui zend keer de toegestane norm. Door deze lozingen, die om de paar maanden werden gedaan, niet te melden bij de provincie Groningen kan het bedrijf zeer zware nalatigheid worden verweten, aldus de Groningse gedeputeerde voor milieu J. van Dijk. De gedeputeerde had contact opgenomen met de directie van Dow Chemical naar aanleiding van een brief van de Socialistische Partij. Volgens de Groningse gedepu teerde Van Dijk zijn er in 1975 voor het eerst afspraken ge maakt met Dow Chemical en de provincie over de lozingen van afvalwater. Drie jaar lang heeft de provincie Groningen de lozingen van het bedrijf vervolgens gecontroleerd. Maar omdat er nooit monoch- loorbenzeeen werd aangetrof fen werd afgesproken dat de provincie alleen zou gaan con troleren wanneer er bijzonde re lozingen zouden zijn. Het bedrijf zou dat van te voren melden. Een woordvoerder van Dow Chemical zegt niets te weten van afspraken die er zouden zijn gemaakt met de provincie Volgens hem is er sinds 1975 niets veranderd in het produktieproces en wordt er evenveel geloosd als in dat jaar. DEN HAAG Op Ypenb wordt in september het n we laboratorium voor ba tisch onderzoek van TNO cieel geopend. In deze struimte kan men experim ten uitvoeren met hoeveel den springstof tot 25 kilogi TNT, vijf keer zoveel als nu toe mogelijk is. Er maar enkele constructies bestand zijn tegen een dergi ke inwendige explosiekracl} Het nieuwe Prins Mauritsld ratorium mag als uniek in wereld worden beschou Het moet kunnen voldoen de geavenceerde proeven j explosieven waaraan de krij macht en de industrie stq meer behoefte hebben. Ml niet alleen voor de krj macht, ook voor de civiele1 dustrie wordt door het TB lab veel werk uitgevoerd. De afgelopen jaren bij steeds vaker dat de beschilj re ruimten niet meer vo den, zowel wat betreft de I) veelheid springstof, lengte de schiettunnel (nu 12 mej als de grootte van de d| ruimte, aldus P. Mercx van onderzoekgroep explosieve! heid van het Prins Mauritt boratorium. Het hart van het nieuwe la ratorium bestaat uit een zv( betonnen constructie, waj zich een geschutsruimte, doelruimte en een tunnel i dertig meter bevinden. Bij ontwerp is rekening gehou met de mogelijke verlena van de tunnel tot 200 meta Naast en over de doelru met wanden van 1 meter gewapend beton is een hal geprojecteerd. Van hi( kunnen de onderzoekers experimenten met behulp röntgenstraling en hoge-s heid-fotografie vastleggen, is ook nog een kleinere se| truimte aanwezig. Ter beperking van de geit» overlast zijn speciale, TNO ontwikkelde demper! het dak van het laborator) aangebracht, waardoor overdruk het gebouw ver| De dempers bestaan uit stalen cylinder die gevull met grind. Voor het ontwei al belangstelling getoond uit Engeland en Australië. Tijdens enkele experimei vóór de officiële ingebruil ming, waarbij onder meer 25 kilogram TNT tot ontj fing werd gebracht, vol< het geluidsniveau buiten laboratorium aan de verwi tingen. Op 10 meter afsl registreerde TNO maxifl geluidsniveaus van 135 d bel. Op wat grotere afstan het geluid nog wel hoorq maar dit zal volgens TNOj ker niet leiden tot ovej voor de nabije omgeving. AFGELOPEN VIER JAAR 98 DODELIJKE ONGELUKKEN HENGELO Met de re gelmaat van de klok dui ken ze in het nieuws op, de berichten over ernstige - niet zelden fatale - on gelukken op en rond de boerderij. Recent raakte een achtjarig meisje in het Twentse Vasse zwaar ge wond toen ze gegrepen werd door een draaiende aftak-as van een tractor. Eerder deze maand kwa men twee mannen in Baarschot om het leven na een val in een gierkelder. Zij overleefden de hoge ammoniak-concentratie niet. De landbouworganisaties wij zen hun leden voortdurend op de gevaren, die rond de boer derij op de loer liggen. Pre ventie van ongevallen in de landbouw heeft prioriteit. Het boerenbedrijf kent extra risi co's, omdat in de landbouw veelal sprake is van gezinsbe drijven. Werk en gezinsleven zijn niet nadrukkelijk van el kaar gescheiden. Behalve de boer zelf zijn kinderen en huisgenoten voortdurend nauw betrokken bij de be drijfsvoering, die talrijke geva ren in zich bergt door de aan wezigheid van gierputten, si lo's, stallen, dieren en het wer ken met zwaar - vaak moto risch - materieel. Bovendien daalt het besef van gevaar als men dagelijks verkeert in ris kante situaties. Gevolg is een onvoorzichtiger optreden. Dit laatste verklaart wellicht de toename van het aantal on gelukken in en rond de boer derij in de afgelopen jaren. Die stijging is niet te verklaren door te wijzen op de 'natuurlij ke groei' van het aantal boe renbedrijven. Want door alle beperkende maatregelen van de overheid is het aantal agra rische bedrijven en werken den in de landbouw de laatste jaren alleen maar afgenomen. De verzekeringsmaatschappij Interpolis, gelieerd aan een aantal standsorganisaties waaronder de Algemene Boe ren- en Tuindersbond, de ABTB, heeft de ongevalscijfers over de laatste vier jaar bijge houden en komt tot schrikba rende cijfers en conclusies. Eens per twee weken Op en rond de boerderij zijn de afgelopen vier jaar in Ne derland 98 doden gevallen. Dat betekent dat er eens per twee weken een dodelijk on geval plaatsvindt. Onder de doden bevonden zich 22 kin deren, jonger dan 16 jaar. Ach ter elk dodelijk ongeval zit een veelvoud aan bijna-fatale on gevallen. Per jaar doen zich circa 15.000 ongevallen voor, die lichamelijk letsel tot ge volg hebben, ofwel zo'n veer tig ongevallen per dag. Elke dag worden daardoor drie per sonen blijvend arbeidsonge schikt verklaard. Een analyse van de dodelijke ongevallen heeft twaalf hoofd oorzaken aan het licht ge bracht. Werken met tractoren en andere landbouwmachines levert bij uitstek risico op. In feite moet de boer voordurend nadenken over waar hij mee bezig is. Bedolven worden on der een niet stilstaande of om vallende trekker is dan ook een veel voorkomende doods oorzaak. Het rooien van bomen komt op een boerderij nogal eens voor en blijkt al evenzeer een riskante aangelegenheid: door het plotseling splijten van bo men, die vervolgens het hoofd raken, door het getroffen wor den door vallende boom-delen of door het verliezen van het evenwicht als in een boom met een motorzaag wordt ge werkt. Ook wordt nogal eens verge ten een landbouwmachine stil te zetten als deze afgesteld moet worden. De gevolgen la ten zich raden als kledingstuk ken in draaiende onderdelen terecht komen. Spelenderwijs Kinderen - zo blijkt uit de sta tistieken - lopen op en rond de boerderij extra risico. Voortdurend worden boeren erop gewezen hen absoluut niet op trekkers of landbouw- wagens mee te nemen. Niet ten onrechte. In twaalf geval len leidde het meerijden de af gelopen jaren tot ernstige on gelukken, hetzij door van een Het werken met tractoren en andere landbouwmachines l< bij uitstek risico op. FQT( zitje of een spatbord te vallen, hetzij door bekneld te raken tussen veiligheidsbeugel en de bovendorpel van de deur. Nog eens twee kinderen werden door de vader op het eigen erf overreden. Maar ook spelenderwijs gebeu ren tal van ongelukken op de boedenj. Zoals wanneer een kind de trekker start en ver volgens een ander kind over rijdt of, zoals ook voorgeko men is, kinderen in een drink bak van koeien vallen en ver drinken. De omgang met vee is een an dere categorie waar voorzich tigheid geboden is. Koeien en paarden zijn levende wezen, die - hoeveel huisdier ze ook zijn - een eigen wil houden. Tijdens het melken onder een agressieve koe terecht komen, door een stier aangevallen worden of zelfs tijdens vangen van een stier mei hoofd en de borst op eei tonrand vallen, zijn in de lopen jaren allemaal oorz geweest van dodelijk letsi Andere oorzaak van dode ongevallen zijn geweest: o kuilvoer of hooi bedo worden, stikken tijdens schoonmaken van eer silo, elektrocutie, tijdens laden van strobalen vai wagen vallen, door uitgl: in een voederdoseerconti vallen. Van de twaalf hoofdoorz bij ongelukken op de boei in de afgelopen vier jaar er tien terug te voeren op veilige werkmethoden en op technische onveilighi Met andere woorden: de kan zelf er veel toe bijdi ongelukken te voorkomen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4