„We moeten alleen onze groente goed wassen" i binnenland £eidóc6omcmt Gevangenissen voegen beheer samen MAASLANDSE GEMEENTERAAD BEZORGD Pech achtervolgt Haagse solovlieger op weg naar VS Medici vervallen in dezelfde fouten WOENSDAG 19 JULI 1989 PAGINA 3 Eis: 4 jaar cel voor ontucht met dochters - ROERMOND Voor het meermalen liegen van ontucht met zijn twee min- lerjarige dochters hoorde een 49-jarige leerlenaar gisteren voor de rechtbank n Roermond vier jaar cel met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De officier van justitie achtte bewezen dat de man k bijna vijf jaar lang zijn oudste dochter, z Jie toen nog geen zestien was, vrijwel ®>lke week gedwongen had tot geslachts gemeenschap. Die dwang ging gepaard t net mishandeling. De verdachte hield iv vol dat de beschuldigingen onwaar zijn. Vel bekende hij een andere minderjari- ie dochter in 1986 ontuchtig betast te lebben. Volgens de verdediging zijn de intuchtgevallen niet bewezen, zodat de li nan moet worden vrijgesproken. Groen Links mag naam behouden DEN HAAG De naam Groen Links lijkt te weinig op die van de politieke partij De Groenen om de PSP, CPN en PPR te dwingen een andere naam te kie zen voor hun gezamelijke lijst tij dens de komende verkiezingen. Dat heeft de Raad van State gis teren beslist in een procedure die door De Groenen was gestart, omdat de naam Groen Links ver warring zou wekken onder de kiezers. Volgens de Raad mag ie dere partij de term Groen' ge bruiken. De toevoeging .Links' is verder voldoende om verwarring te voorkomen, aldus de Raad. De Groenen bestrijden dit. Indiase opperrechter in internationaal Hof DEN HAAG De Indiase rechter Raghu- nandan Swarup Pathak is gisteren geïnstal leerd als lid van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag. Bij zijn ambtsaan vaarding in het Vredespaleis legde Pathak een plechtige verklaring af, overeenkomstig het Statuut van het Hof. Pathak werd op 18 april door de Verenigde Naties als lid van het Hof gekozen. Hij vervangt de Indiase rechter Nagendra Singh, die op 11 december vorig jaar overleed. Hij maakt Singhs ter mijn af en bekleedt zijn functie tot 5 februa ri 1991. Pathak werd in 1924 geboren. Sinds 1978 maakte hij deel uit van het Hoogge rechtshof in India, waarvan hij sinds 1986 Opperrechter was. ZWOLLE Bij wijze van experiment wordt vanaf begin volgend jaar het be heer over de kleine ge vangenis in Zwolle met 75 plaatsen en de grote in Hoogeveen (225) samenge voegd. Dit betekent dat personeelszaken, finan ciën en materieel door één gevangenis wordt ge regeld. Bestuurder H. Leerentveld van de ambtenarenbond Ab vaKabo zei vanmorgen te ho pen dat dit experiment als re sultaat heeft dat kleine gevan genisinrichtingen worden opengehouden. Het ministerie van justitie wil daarover voor lopig geen uitspraak doen. Het wacht het rapport af van de zogenoemde commissie-Greve over hoe het gevangeniswezen er in de toekomst moet uitzien. Dat rapport wordt midden vol gende maand verwacht. Het overheidsbeleid is er voor alsnog op gericht kleine in richtingen af te stoten, terwijl de AbvaKabo pleit voor het openhouden ervan, aldus Leerentveld. Over het experi ment in Hoogeveen en Zwolle verschijnt eind volgend jaar een rapport. Volgens de bond is het niet denkbaar dat justi tie al vóór die tijd doorgaat met samenvoegingen. In september praten bond en ministerie, behalve over het rapport van de commissie Gre- ve ook verder over de toe komst van de gevangenis Es- serheem in Veenhuizen. Zoals bekend wil het ministerie die inrichting omvormen van één voor langgestraften naar één voor kortgestraften. Toen plannen daarover bekend werden, ontstond er veel con sternatie onder het personeel. Dat vreesde voor de werkgele genheid. VVIO wordt vereniging AMSTERDAM Om de belangen behartiging van verpleegkundigen beter te waarborgen zet de Actie groep Verplegenden en Verzorgen den (VVIO) vanaf vandaag haar acti viteiten in verenigingsvorm voort. Voor het secretariaat aan de Keizers gracht in Amsterdam werd vandaag een hindernisloop gehouden die de moeilijke weg naar een goede waar dering voor het vak moet symbolise ren. Volgens de VVIO is het cao-ak koord in het ziekenhuiswezen „erg mager". Of de VVIO een nieuwe werknemersorganisatie wordt is nog onduidelijk, aldus een woordvoerder. Een commissie onderzoekt daarvoor de mogelijkheden. Ook is samenwer king of een fusie met de werkne mersorganisatie NMV niet uitgeslo- MAASLAND Maasland ^ïult zich in een gelaten tilzwijgen. Niets wijst op le spontane beroering die b zou mogen verwachten van zesduizend dorpsbe woners die net weten dat •e jarenlang giftige kaas ze en melk consumeerden, [n de plaatselijke „taveer- ïe" gaan de gesprekken ïniog gewoon over vakan- auto's en hobby's, si( ilechts overstemd door iji een ratelende gokkast. De so bevolking lijkt niet erg t aangeslagen over het al'ar- h nerende dioxinenieuws van de afgelopen dagen. G „Ach, met dat milieu is altijd wat Je kunt het allemaal niet meer bijhouden. Vandaag is ^dioxine in de belangstelling, 'ie weet wat er morgen weer in de hand is, waarvan nie- ïand nu iets vermoedt? Over :n paar jaar mag je niets eer eten en drinken", ihampert een café-bezoeker. zijn onverschilligheid tracht bij te zetten, bestelt hij ien portie kaas-uit-het-vuistje. Echte Maaslander", grapt de emeenteraad 5« Snkele tientallen meters ver- sti lerop zal de gemeenteraad het schilderachtige dorp pf ich 's-avonds wat serieuzer pkommeren om de dioxine- iwestie. Na gebruikelijke gendapunten als subsidie het lustrumfeest van de it sporthal en verstrekking van hinderwetvergunningen, buigt het dertien-koppige gezelschap zich over het jongste milieu probleem. Op de publieke tri bune bevindt zich veehouder S. van der Kooij, die de kwes tie aan het rollen bracht. Col lega's ontbreken. „De meeste boeren hebben hun land in Maasland, maar wonen zelf in Vlaardingen of Maassluis", verklaart de veehouder. „Wie had ooit gedacht dat fa- briekszuivel nog eens gezon der zou blijken dan dat van het platteland?", vraagt de voorzitster van de plaatselijke „Open Groepering" zich vanaf de publieke tribune bezorgd af. Haar verzoek tot het on middellijk stoppen van de dioxine-uitstoot van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) en tot terugdraaien van de „geldverslindende plannen voor de Blankenburg-tunnel" worden door raad en college beleefd aangehoord. Dat bij de verdere besprekingen niet op deze voorstellen wordt inge gaan lijkt niemand, de spreek ster incluis, te deren. Onmacht De drie kwartier die volgen, staan in het teken van be zorgdheid. En onmacht. „Wij moeten niet vergeten dat we als gemeente slechts een klei ne schakel zijn en zodoende weinig hebben in te brengen", waarschuwt milieu-wethouder Houténbos nog. De Open Groepering dient een motie in. De gemeente moet zelf mon sters van vervuilde grond la ten nemen, huisvuil dient ge scheiden te worden ingeza meld en de gemeente moet zelf onderzoek laten doen naar het voorkomen van dioxine in andere consumptie-goederen dan melk en kaas. Het voorstel haalt het niet. Dat soort din gen hoort tot de taak van de rijksoverheid, luidt de opvat ting van de raad. Een CDA-motie kan op eens- Beeld van Maasland vanuit de weilanden. FOTO: SP gezinde instemming rekenen. Dus laat de raad haar onge rustheid bij betrokken over heidsinstanties horen, dringt men aan op zuivering van de AVR-rookgassen, moeten de getroffen boeren schadeloos gesteld worden en wordt in formatie verstrekt aan de Maaslandse bevolking. Enige opwinding ontstaat wanneer wethouder Houten- bos verslag doet van zijn con tacten met rijksoverheid: het college bleek niet op de hoogte van de voorlichtingsbijeen komst van afgelopen vrijdag. Men was niet uitgenodigd. „Ik ben zeer ontstemd over het ge brek aan initiatief van de rijksoverheid om ons te infor meren", zo zei hij. Wel was de wethouder verzekerd dat de dioxine absoluut geen gevaar voor de volksgezondheid ople verde. „Zolang we onze groen te maar goed wassen en het vlees van de vervuilde dieren niet eten'', aldus Houtenbos. VVD-fractielid Goosman pro beerde de stemming nog te temperen door te wijzen op kranteberichten, waaruit blijkt dat ook de wetenschap nog niet weet hoe erg het dioxine probleem nu werkelijk is. „We moeten de zaak niet op voor hand overdrijven", waar schuwde zij tevergeefs. Opschudding Na afloop toonde veehouder Van der Kooij zich een „rede lijk tevreden man". De CDA- motie lijkt hem het maximaal haalbare wat een gemeente als Maasland kan doen. „Vanuit Den Haag is men inderdaad niet erg toeschietelijk met in formatie", bevestigt hij, „al weet ik niet of dat bewust ge beurt". Nooit had Van der Kooij gedacht dat zijn ontdek king zoveel opschudding zou veroorzaken. „Dat er iets niet klopte, had ik snel door, maar dat het deze omvang zou aan nemen, heb ik nooit ver moed". Zijn ophef wordt hem door zijn collega's niet verwe ten, al „is er hier en daar een enkeling die zich afvraagt of het wel slim is zo'n groot alarm te slaan", zegt Van der Kooij. Zijn ongerustheid mag dan groot zijn, z'n zelfgemaakte giftige kaas en melk laat de agrariër er niet voor staan. „Mijn vrouw en zoon wel, die raken het niet meer aan. Maar ik ben al zestig, en heb de grootste sprongen in mijn le ven al wel gemaakt", zegt hij cryptisch. Natuurlijk mag deze situatie van hem niet lang voortduren. „De mensen moeten weten wat ze eten", vindt Van der Kooij. „Ik ver baas me er over dat sommige wetenschappers al tien jaar lang verscheidene malen heb ben gewaarschuwd voor dioxi ne. En in Den Haag zegt men nu dat ze nooit op de hoogte waren. Wij boeren hebben daar een mooi spreekwoord voor: als het kalf verdronken is, dempt men de put". JEAN-PIERRE GEELEN )EN HAAG/STORNO- VA Y Over zes dagen ïad hij volgens plan met ijn ultra lichte vliegtuig ÜLV) in New York noeten landen. Maar 'oorlopig zit de Haagse testauranthouder Eppo iarbrink Numan (48) aan le grond. In het plaatsje itornoway op het Schotse 'Hand Lewis peinst hij iver de vele technische en itmosferische tegenslagen waarmee hij tot dusver te lampen heeft gehad. )e uitbater van het Charcoal- lan de Denneweg in Den laag wil de Atlantische )ceaan oversteken om aan de herenigde Naties in New York e milieuplannen van ecoloog lean Carlier aan te bieden. iDe tocht .moet lukken, niet 'oor mezelf maar voor Moeder iarde", zegt hij. Doch juist loeder Aarde, althans haar tmosfeer, weigerde Eppo tot nog toe elke medewerking. Het slechte vliegweer voor zijn ULV, een deltavleugel met open cockpit, begon vlak na het vertrek al. Boven Maas sluis kwam Eppo in een enor me turbulentie terecht. Tevo ren liep zelfs het vertrek van af Zestienhoven vertraging op, aangezien er geen ontheffing was aangevraagd om met een ULV op te stijgen. Omdat het vliegtuigje geen stuurknuppel heeft, moest de piloot temidden van die turbu lentie op armkracht vliegen, „en daar word je flink moe van", rapporteert hij. Verder bleek de ADF (automatische richtingzoeker) niet optimaal te werken, zodat Eppo op het kompas naar Londen moest vliegen. Ter plaatse bleek hij onverhoopt deel uit te maken van een luchtvaartshow. Ver volgens moest de milieuacti vist weer op goed vliegweer wachten. Een paar dagen later kon hij verder naar Medway, waar een Haagsè kennis hem voor de zekerheid een reserve propeller bracht. Daarop wachtend monteerde Harbrink Numan een gekre gen videocamera in zijn ULV, waarna het toestel te zwaar bleek om op te stijgen. Een en ander vergde een week sleute len. Net klaar werd het ULV door een windvlaag gegrepen. De smak beschadigde een vleugel. Weer wachten. Goed op weg naar Hinton in the Hedges verdwaalde Eppo en belandde op de verlaten vliegbasis Wescot, waar hij de nacht doorbracht. Vervolgens vol goede' moed naar Liver pool gevolgen, waar het weer hem een week aan de grond hield. Op het eiland Muil kreeg de pechvogel een ver vangend onderdeel voor zijn ADF. Nu zit hij in Stornoway alweer twee weken op goed weer te wachten en bovendien dient nog een kromgevlogen neus wiel gerepareerd. Als het opklaart vliegt Eppo Harbrink Numan via de Faröereilanden, IJsland, Groenland en Canada naar New Y,ork. „25 Juli haal ik niet meer nee. Ze zullen nog even op me moeten wach ten". Uitzenden in Nederland gaat commerciële tv geld kosten (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens minister Brinkman van WVC is er maar één ma nier waarop TV 10 en Vé- ronique in Nederland kunnen gaan uitzenden en dat is op wettige wijze. ,,En dan zullen ze er ook voor moeten betalen", al-, dus de woordvoerster. Zij wees op de mogelijkheid dat TV10 en Véronique een (flink) bedrag voor een zendli centie neerleggen. Dat laatste zou volgens haar ook het crite rium kunnen zijn waarop kan didaten voor wettige commer ciële tv-uitzendingen geselec teerd worden. In dat geval zal bijvoorbeeld Oranje TV van Rob Houwer niet veel kans maken. Het toelaten van TV10 en Vé ronique tot het Nederlandse bestel is uiteraard niet moge lijk zonder wijziging van de Mediawet. Volgens Brinkman is dat echter geen bezwaar, nu ook zijn eigen partij (CDA) het verzet tegen commerciële tele visie heeft opgegeven. Boven dien wordt de Mediawet bin nenkort toch al gewijzigd; nog deze week gaan er twee wijzi gingsvoorstellen naar de Tweede Kamer. Tegen die achtergrond vindt de minister het eigenlijk wel geoorloofd dat hij Van den Ende en Har ding snel uitnodigt voor een gesprek. Een besluit daarover heeft hij echter nog niet geno men. Brinkman stelt de Tweede Ka mer voor de Mediawet te wij zigen. Ten eerste moeten écht buitenlandse zenders Neder land gemakkelijker kunnen binnenkomen. Voor hen ver valt de plicht om hun com mercials net zo in te richten als de Nederlandse STER dat doet. Zo hoeft het zondagsver bod voor dit soort stations niet gehandhaafd te worden. Voorts wil Brinkman de STER-zendtijd per 1 januari uitbreiden van 5 naar 6 pro cent. In feite gaat het om een verhoging met meer dan 1 procent, omdat de zendtijd van de STER op dit moment niet volledig benut wordt. Reclame in de zogeheten natuurlijke onderbrekingen van program ma's zal nog niet worden toe gestaan. Wel zal aan adver teerders zoveel mogelijk de keus worden gelaten rond welk programma zij hun recla me op de buis willen zien. Terug naar de Sint Pietersberg Het koepelgewelf in het noordelijk Verslaggevers doken in het\ foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „De plek waar we nu staan is er over enkele jaren niet meer". MAASTRICHT Als jon getje van 9 jaar bezocht ik in augustus 1953 met mijn ou ders, zus en broer vanuit Den Haag de grotten van de Sint Pietersberg bij Maas tricht. We hadden in die au gustusmaand van huis ge ruild met de familie Witlox. Mijn vader had de in Maas tricht achtergebleven zoon des huizes, de toen 26-jarige Aristides Witlox, te pakken weten te krijgen, voor een begeleiding en rondleiding door het geheimzinnige gan genstelsel ten zuidwesten van de Limburgse hoofd stad. Aristides was lid van een gidsen-collectief die ook bui ten de normale routes voor rondleidingen de weg wist. In mijn herinnering is de tocht die daarna volgde nog steeds het langste, spannend ste en meest mysterieuze on dergrondse avontuur dat ik ooit beleefde. Vleermuizen Dat kwam ook al door de tientallen fladderende vleer muizen die zich in de gan gen nestelen en zich wel voelen bij een temperatuur van constant 10 graden Cel sius. Zomer, herfst, winter, lente, dag, nacht, het doet er allemaal niets toe in de gan gen. Geweldig vond ik ook dat je ondergronds (toen nog) België kon bereiken en zo ongezien de grens kon passeren, temeer daar ik toen nog nooit een stap over de Nederlandse grens had gezet Ook vond ik het vreemd dat je onderaards champions kunt kweken, ik had het niet voor mogelijk gehouden dat men überhaupt iets on der de grond - zonder licht en zon - kan laten groeien. Ik herinner me dat we na een lange wandeling door eindeloos lijkende gangen voorafgegaan door Aristiede met z'n carbidlamp ineens onder de blote hemel ston den. Voor ons gaapte een enorm gat. We stonden voor de merge- lafgraving van de ENCI (Eerste Nederlandse Cement Industrie). „De plek waar we nu staan is er over enke le jaren niet meer", zei Aris tiede. Zijn woorden bleken profetisch wat behalve op het Plateau van Margraten ging de ENCI zich inderdaad ook in de 'concessie' St. Pie tersberg te buiten aan bui tengewonen grote mergel- vraatzucht. Maar liefst 124 hectare aan gangenstelsels werd wegge- graven, meer dan de helft van alles wat er aan grotten was. Sinds een aantal jaren mag de ENCI alleen nog maar in de diepte graven, maar de meest interessante gangen zijn al voor altijd verdwenen. De ENCI heeft op grote schaal van het mer gel cement gemaakt. Ik vond het - in 1953 - onbe grijpelijk dat al die moei zaam uitgezaagde fantasti sche gangen, die terug gaan Bezoek aan de St.Pietersberg in augustus 1953 onder leiding van Aristiede Witlox (op de achtergrond met bril en alpino pet). FOTO: PERS UNIE tot de Romeinse tijd, onbe kommerd werden weggegra- Griezelig was het verhaal van vier monniken die de weg waren kwijt geraakt omdat het draadje dat hen met de buitenwereld ver bond was gebroken en van wie na een periode van, wie weet hoeveel jaren, nog slechts een skelet werd aan getroffen. Ze hadden de weg naar het licht niet meer kunnen vinden en waren een afschuwelijke honger dood gestorven. Lampen De gids heet deze keer An- toine Jessen. In plaats van de carbidlamp van weleer draagt Jessen vier wat meer bedrijfszekere wasbenzine- lampen met zich die hij op een na uitdeelt onder de deelnemers van zijn excur- siegroep. Het licht in de aar dedonkere grotten wordt op die manier maximaal ge spreid en de groep voelt zich veiliger dan tussen ouder wetse flakkerende carbid lampen die door een onver wachtse tochtstroom zouden kunnen uitwaaien. Jessen vertelt voor de zo veelste keer: „De Sint Pie tersberg is een heuvel aan de zuidrand van Maastricht tussen de rivieren de Maas en Jeker. De heuvel is voor namelijk opgebouwd uit mergel, een soort zachte kalksteen, ontstaan uit een opeenhoping van resten van planten en dieren met een overwegend uit kalk be staande schaal of skelet. Deze opeenhoping vond plaats op de bodem van de zogenaamde krijtzee, circa 80 miljoen jaren géiden. Als bewijsstukken van de zee getuigen de vele fossielen die in de mergel worden aangetroffen". „De mergel in de Sint Pie tersberg bleek- uitstekend ge schikt om als bouwsteen te gebruiken. In grote blokken werd dit bouwmateriaal uit de berg gezaagd. Zo ontston den verschillende gangen stelsels in de St. Pietersberg, zoals ze nu nog voor de helft te bezichtigen zijn. In totaal ruim 20.000 gangen met een totale lengte van 200 kilome ter. Daarvan is nu nog 100 kilometer over". Na afloop geeft de VVV in Maastricht me het adres en telefoonnummer van drs. Aristides Witlox (62). Hij blijkt als leraar aardrijks kunde en geschiedenis net in de vut te zijn gestapt en be steedt bij tijd en wijle noch steeds aandacht aan de Sint Pietersberg. JOCHEM GREVEN DE KNOLLEN TUCHTCOLLEGE KRIJGT STEEDS MEER KLACHTEN TE BEHANDELEN AMSTERDAM De me dische stand blijft hard leers. Ondanks de nodige kritiek en maatregelen van het Medisch Tucht college gaan de artsen nog geregeld in de fout. Het gaat dan vooral om schen ding van het beroepsge heim, geen of onvoldoen de patiëntenadministratie en -verslaglegging en het zonder toestemming afge ven van geneeskundige verklaringen ten behoeve van procedures. Tuchtcollege met als werkge bied Noord-Holland en Utrecht in het verslag over 1987 en 1988. Er werden bij het tucht college vorig jaar 240 klachten ingediend, tegen 154 het jaar daarvoor. In de periode 1975 tot en met 1988 bedroeg het ge middelde 180 klachten per jaar. Dit concludeert het Medisch Voorzitter mr. J.A. Schroeder wijst er in het verslag op dat het aantal maatregelen in de vorm van een waarschuwing, berisping, boete of schorsing is toegenomen. In 1987 en 1988 leidden twee op de negen klachten tot een maatregel. Die was gericht tegen in totaal 84 artsen, tandartsen en één apo theker. Er werden 382 klachten behandeld. In de periode 1984-86 leidde nog 1 op de 6 klachten tot een maatregel (78 maatregelen op 478 behandelde klachten). „In hoeverre dat te wijten is aan het ernstiger worden van be kritiseerd handelen danwel na laten óf aan het „strenger" worden van het college, valt helaas niet na te gaan", aldus de voorzitter.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3