Sovjetkerken spreken openlijk over Stalin-tijd £eidóc@oiuanl! kerk wereld Lagerhuis verwerpt priesterwijding gescheiden mannen Vaticaanse apotheek grootste in Rome beroepingen boekwijzer brieven X3 KNUFFELS iVOOR (aA^AFRIKA vmn wensen wet gevoel GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSoiwaut WOENSDAG 19 JULI 1989 PAGINA E Vaticaan en paus moeten zorgen voor vertrek klooster uit Auschwitz' VATICAANSTAD Het Simon Wiesenthal-centrum in Los Angeles heeft er bij het Vaticaan en bij paus Johannes Paulus II persoonlijk op aangedrongen het Karmelietessenklooster uit het voormalige concentratiekamp Auschwitz te verwijderen. Volgens het centrum is de Rooms-Katholieke Kerk „het groot ste joodse kerkhof wederrechtelijk binnengedrongen". Direc teur rabbijn Marvin Hier en drie andere vertegenwoordigers van het centrum overhandigden dinsdag aan Vaticaanse func tionarissen een brief, die bestemd is voor staatssecretaris kardi naal Agostino Casaroli. Volgens de brief „eist de Kerk een symbool op dat niet van haar is, een symbool dat doorweekt is van joods bloed en martelaarschap". Hier zei dat de Vaticaanse functionarissen om geduld hadden gevraagd en erop hadden gewezen dat de verwijdering van het klooster een zaak van de Poolse RK Kerk is. Maar volgens de rabbijn kan het probleem alleen worden opgelost door de paus, die voor zijn benoeming aan het hoofd stond van het aartsbisdom Krakow, waarin het voormalige concentratiekamp ligt. Het Joods Wereldcongres en vier kardinalen, onder wie Macharski, kwamen 22 februari 1987 overeen dat de Karmelietessen binnen twee jaar uit het voormalige „theater" van het kamp vertrokken zouden zijn. Maar de Polen werken om nationalistische redenen de over plaatsing tegen. De Poolse overheid heeft nog altijd geen ver gunning gegeven voor de bouw van een ontmoetingscentrum dat het klooster moet vervangen. Door te zwijgen verneem ik de gebreken van anderen en verberg ik de mijne ZAGORSK De Stalin- periode is voor de kerken in de Sovjetunie niet lan ger een taboe. Tijdens een presentatie van zes kerk genootschappen aan het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, dinsdag te Zagorsk, werd openlijk over de vervol gingen in de jaren '20 en '30 onder Stalin en in de jaren '60 Chroesjtsjov ge sproken. De Russisch-Orthodoxe Kerk liet een 78-jarige „baboesjka" (grootmoedertje) aan het woord die met tranen in de ogen over de vervolging van gelovigen en de vernietiging van kerkgebouwen sprak. Ook in een boekje van de zes lidkerken van de Wereldraad in de Sovjetunie (Armeens- Apostolische Kerk, Baptiste nunie, de Georgisch-Ortho- doxe en de Russisch-Ortho doxe Kerk en de Lutherse Kerken in Estland en in Let land) wordt met nadruk ge sproken over de .jaren van repressie onder Stalin en Chroesjtsjov waardoor de Behalve door de afrekening met het Stalinisme werd de bijeenkomst gekenmerkt door de grote nadruk op het jeugd werk dat tot voor enkele ja ren nog volledig verboden was. De Baptistenunie liet een Leden van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken maakten gisteren het herdenkingsfeest mee van Sint Sergius, patroon van de Heilige Drieeenheidskerk. De ikoon van de heilige werd meegevoerd in de stoter gelovigen. foto: tass kinderkoor zingen, het groot- het geloof, de moeilijkheden ste openbare optreden van die ze daarbij hadden onder een christelijk jeugdkoor in vonden, en de groeiende be de Sovjetunie. Ook enkele langstelling voor het christen- russisch-orthodoxe jongeren dom onder leeftijdgenoten, getuigden van hun weg naar De Evangelisch-Lutherse Kerk van Estland legde voor al de nadruk op het nationa listische aspect van haar ge loof. Net als de Letse Luthe ranen presenteerden zij zich in hun eigen taal, hetgeen in een bijeenkomst van de Ruys- sisch-Orthodoxe Kerk onder de rook van Moskou van groot belang voor hun zelfres pect was. Studenten van een theater school uit Estland beeldden de geschiedenis uit van de Lu therse Kerk. Daarbij schon ken ze ook aandacht aan de 150e geboortedag van Jakob Hurt, die een belangrijke rol speelde in de nationale be wustwording van Estland. „Zijn ideeën zijn in de huidige tijd weer actueel", zo werd ge zegd. Volgens Hurt „heeft elk volk het natuurlijke en god delijke recht op zelfbeschik king. Elke poging een volk te gen zijn wil te assimileren, is een schending van de godde lijke wereldorde en een men tale moord om de vooruitgang van de mensheid tegen te houden," aldus het voorgele zen citaat van Hurt. De bijeenkomst in Zagorsk, het geestelijk centrum van de Russisch-Orthodoxe Kerk, vond plaats op de feestdag van Sergius, de belangrijkste heilige van deze kerk. Terwijl duizenden gelovigen zich ver drongen om de kerkdienst bij te wonen, werden de deelne mers aan de Wereldraadver gadering naar een gereser veerd gedeelte van de kerk geleid. Opmerkelijk tenslotte was de afwezigheid op deze feestdag van de 79-jarige patriarch Pi- men, hoofd van de Russisch- Orthodoxe Kerk. Hij had dinsdag ook niet de viering in zijn eigen kathedraal in Mos kou geleid. Zijn gezondheid laat steeds meer te wensen over. DIRK VISSER „Christen is deel van de boodschap" MANILA „De christen is zelf een deel van de Bood schap. Hij moet leven in har monie met wat hij zegt", aldus Kuzmic. Hij moest niets heb ben van het verbale geweld van Amerikaanse televisie predikanten. „Charisma zon der karakter is catastrofaal", zo zei Kuzmic, waarop de aanwezigen luid applaudis seerden. Dit konden de deelnemers aan het congres van het Lau- sannecomité voor wereld evangelisatie in Manila dins dag optekenen uit de mond van dr. Peter Kuzmic, direc teur van een evangelisch in stituut in de Joegoslavische stad Zagreb. Het Lausannecomité heeft zich sinds 1974 ten doel ge steld de hele wereld met het Evangelie kennis te laten ma ken, liefst voor het jaar 2000. Kuzmic wees er in de Fili- pijnse hoofdstad op dat deze boodschap veelzijdig is en op eigentijdse problemen betrek king moet hebben. Hij pleitte voor een authentiek christen dom en kon zich heel goed voorstellen dat veel jongeren Jezus wel zien zitten, maar de kerk niet. Met de geloofwaardiheid van de kerken is het niet al te best gesteld, vindt Kuzmic. Vol gens hem is er een duidelijk verband tussen de groei van zowel het westerse als het marxistische atheïsme ener zijds en de slinkende geloof waardigheid van de kerken anderzijds. De Joegoslaaf merkte op dat „niet alle mar xistische kritiek op de kerk fout is". Drie Australische deelnemers aan het congres zijn door de politie opgepakt, nadat zij zich hadden aangesloten bij onge veer 600 Filipijnen die hun- toevlucht hebben gezocht in een katholiek seminarie op het eiland Negros. De drie vinden dat ze in „de geest van Lausanne" handelen door zich solidair te verklaren met deze mensen, wier krotten wijk onlangs is platgewalst. Minstens 280 kinderen zijn daarbij om het leven gekomen en ongeveer 30.000 mensen werden verdreven. LONDEN Het Brifse La gerhuis heeft een besluit van de anglicaanse synode afge wezen, dat de wijding van ge scheiden mannen tot diaken of priester mogelijk zou ma ken. Het besluit dat eerder door het Hogerhuis zonder stemming was aanvaard, werd met 51 tegen 45 stem men afgewezen. Het synodebesluit van februa ri 1987 hield in dat de aarts bisschoppen van Canterbury en York de diaken- en pries terwijding kunnen toestaan van mannen die gescheiden zijn en vervolgens zijn her trouwd. Ook mannen die met een gescheiden vrouw zijn ge trouwd, zouden gewijd kun nen worden. Priesters of dia kens die scheiden of trouwen met een gescheiden vrouw, kunnen op dit moment ge woon in functie blijven. De uitslag van de stemming in het overigens lang niet vol tallige Lagerhuis (650 leden) was een weerspiegeling van de opvatting van een aantal parlementsleden dat de kerk voorop moet gaan in het te rugdringen van de vrije mo raal van de afgelopen decen nia. „Er is een stemming in dit land tegen de vrije moraal van de jaren zestig en zeven tig en naar mijn idee kijken in het bijzonder jongeren uit naar een richtinggevend woord van de kerk", aldus Sir John Stokes, afgevaardigde van de Conservatieve Partij en lid van de anglicaanse sy- Vertegenwoordigers van de anglicaanse kerk noemden de stemming in het Lagerhuis een „oprisping" of een „kleine tegenslag". Zij meenden dat er een heel ander besluit uit de bus kan komen, indien het synodebesluit opnieuw in stemming wordt gebracht als er meer parlementsleden aan wezig zijn. De uitslag van de stemming in het Lagerhuis is een steun in de rug voor vier leden van de anglicaanse synode die de aartsbisschoppen van Canter bury en York voor het Hoog gerechtshof hebben Zij menen namelijk dat de stemming in de synode over het voorstel onrechtmatig is geweest, omdat het synodebe- stuur vooraf had bepaald dat voor aanneming niet een tweederde meerderheid in elk van de drie kamers van de sy node nodig zou zijn. Bij de stemming in de synode was 85 procent van de bis schoppen en 68 procent van de geestelijken voor de moge lijke wijding van gescheiden mannen. Maar in de kamer van de leken was slechts 62 procent voor het voorstel. VATICAANSTAD De apo theek van het Vaticaan is met dertig werknemers de groot ste apotheek van Rome, maar wie er om de pil of condooms vraagt, wordt onverbiddelijk weggestuurd. Berichten dat de apotheek wel voorbehoed middelen verkoopt en zelfs goedkoper dan in andere apo theken, berusten dan ook niet op waarheid. Wel kan de apo theek behalve geneesmidde len desgewenst lavendelwa ter, cosmeticaprodukten of anijsbrandewijn leveren. De Australische broeder Fabi- ano Heynes, lid van de con gregatie van de barmhartige broeders van de H. Johannes van God, is hoofd van de apo theek. Hij of zijn medewer kers hoeven niet vaak voor paus Johannes Paulus II in actie te komen. „De gezond heidstoestand van de paus is goed, hij heeft niet veel medi cijnen nodig", aldus Heynes. De apotheek is gevestigd in de linkervleugel van het Belve- derepaleis in Vaticaanstad. Ei genlijk is zij alleen bedoeld voor de ongeveer 2000 men sen die bij het Vaticaan wer ken, en hun familieleden. Maar de apotheek geniet de faam dat zij bijna alle buiten landse geneesmiddelen ver koopt die in Italië niet te ver krijgen zijn en lokt daarom klanten uit Rome en de rest van Italië. Dagelijks komen ongeveer 1000 mensen in de apotheek, onder wie ongeveer 100 priesters en religieuzen. De geschiedenis van de apo theek begint in 1874, toen paus Pius IX twee barmharti ge broeders vroeg voor hem en de kardinalen een kleine apotheek in te richten. Nadat zij onder meer in het gebouw gevestigd was geweest waar nu de Zwitserse garde zetelt, kreeg de apotheek in 1929 het jaar waarin door het con cordaat tussen Italië en de RK Kerk Vaticaanstad ontstond een plaats in het Belvede- repaleis. De grote toeloop van klanten maakte een verplaat sing binnen het paleis en een ingrijpende modernisering noodzakelijk. Met Pasen vorig jaar werd de nieuwe apotheek ingewijd. De apotheek is gespecialiseerd in middelen tegen malaria, al dus Heynes. De klanten zijn niet alleen talrijke orden en congregaties, wier leden in de missie werken. Ook moet de apotheek bij de vele reizen van de paus naar landen in de Derde Wereld voor genees kundige „preventie" zorgen. Tot de mooiste herinneringen van Heynes behoort het be zoek van een jongeman uit Florence in de apotheek kwam om Heynes te bedan ken. ,,U hebt met een medi cijn mijn leven gered, en wel toen ik zes maanden oud was. en een zware longontsteking, had". Raad van Toezicht Vaticaanse Bank bijeen ROME De onlangs inge stelde raad van toezicht van het „Instituut voor Religieuze Werken" (IOR), de bank van het Vaticaan, is gisteren voor het eerst bijeengekomen. De raad bestaat uit vijf interna tionale financiële en economi sche deskundigen. De organisatie van de bank is eerder dit jaar ingrijpend ge wijzigd nadat de instelling in 1982 in opspraak raakte door de betrokkenheid van haar inmiddels afgetreden direc teur, de Amerikaanse aarts bisschop Paul Marcinkus, bij de instorting van de Banco Ambrosiano. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kootwijk-Kootwijker broek C.M. Buijs te Gameren. Aan genomen naar Buitenpost M.T.P.M. Oomens te Epe; naar Houten (deel gemeente De Open Hof) (herv.geref.) P. Pannekoek te Zeist; naar Zutphen mw.J.W. Inia te Midsland en Hoorn (Terschelling). Bedankt voor Maas sluis G.G.S. van Hoogstraten te Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Holllandscheveld drs.G. Douma te Scheemda. Beroepbaar (part-time) drs.W.H.D. Pastoor, l.l. pred. te Hijken, 't Zuden 125, 9351 LE Leek. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Zeist drs.H. de Jong te Amsterdam-Centrum. Oriëntatie over relevantie van het geloof In „geloof, rede en ervaring" heeft de Nijmeegse filosoof A. van Melsen geprobeerd op een actuele wijze de proble men die zich voordoen in de confrontatie tussen geloof en wetenschap samen te vatten. Van Melsen die chemicus en wijsgeer is van opleiding, brengt onderwerpen ter spra ke als de rationaliteit van de wetenschap, verschuivingen in de relatie tussen geloof, rede en ervaring, het geloof als bron van kennis, „gods verduistering" in een gesecu lariseerde wereld, God en het kwaad, bewijzen voor het be staan van God, de zin van het lijden enzovoort. Het is ori ëntatie op een reeks van fun damentele problemen rond het christelijk geloof die met name voor jongeren interes sant is, vooral ook omdat de auteur ingaat op een reeks van bezwaren tegen het ge loof. Van Melsen schreef dit boek in zijn hoedanigheid van (eerste) voorzitter van het Ka tholiek Studiecentrum van de Nijmeegse universiteit. (Uit gave J. Kok, Kampen, Prijs 32,50). Missionaire agenda „Op schilderachtige wijze kennis maken met een eigen tijds visioen waarin de vol heid van leven centraal staat en tevens een ontdekkings tocht naar onze eigen plaats bij het werken aan gerechtig heid, vrede en heelheid van de schepping en naar de ver banden tussen missionaire or ganisaties". Zo kan de Missio naire Agenda 189-1990 be schreven worden waarop het liturgie katern aansluit. Ze is te verkrijgen voor 1,50 bij de Nederlandse Missieraad (073 - 14.27.48) het Liturgie-katern bij de bisschoppelijke Vasten- aktie (tel. 033- 613.794). Geloof en psychiatrie Het thema: geloof en psyche is uiterst actueel. Het geloof geloof in sommige vormen be werkt bij sommige mensen psychische schade, zo hebben we geleerd via Aleid Schilder en geestelijke verzorgers. En de boedelscheiding tussen ge loof en psychiatrie zoals we die bijvoorbeeld kennen in de meeste RIAGG's, roept steeds meer weerstanden op. Een stuk geschiedschrijving over de relatie geloof en psy chiatrie is het onderzoek van J.A. van Belzen, psycholoog en wijsgeer. Hij promoveerde op een onderzoek over „psy chopathologie en religie" handelend over „ideeën, be handeling en verzorging in de gereformeerde psuchiatrie 1880-1940". De studie geeft op indrukwekkende wijze zien hoe, de diverse soorten wer kers in de inrichtingen om gingen met het thema gods dienst in hun werk. Een ont hullend en indrukwekkend boek. Uitgave Kok, prijs ƒ49,50. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Rede burgemeester Met verbazing die groeide tot verbijstering, heb ik geluisterd naar de rede van burgemees ter Goekoop, tijdens het be zoek van president Bush, in de gestolen, leeggeroofde en ont luisterde voormalige katholie ke Sint Pieterskerk, waaraan de stad Leiden met de sleutels van Sint Petrus het stadswa pen ontleent. Je moet maar durven binnen deze katholieke historische muren over „vrijheid" te spre ken, na eeuwenlange onder drukking van de katholieke godsdienst. De schuil- en schuurkerken in Leiden zijn er nog steeds getuigen van. Het zijn uiteindelijk de Fran sen geweest die in dit land de godsdienstvrijheid brachten na eeuwenlange calvinistische ondrukking. En zelfs de door Goekoop zo geprezen Pilgrim Fathers moesten wegens calvi nistische terreur in Leiden de wijk naar Amerika nemen. Dit alles verzweeg de burgemees ter. Maar er is meer. Prins Willem van Oranje werd weer eens opgevoerd als de grondlegger van de Leidse universiteit. Op nieuw: je moet maar durven. In het archief van de universi teit berust de oorspronkelijke stichtingsakte van deze uni versiteit. En wat blijkt dan? Dat de katholieke koning van Spanje en niet diens trouwe vazal Prins Willem die zijn eerste zoon Philips-Willem in Spanje katholiek liet opvoe den de stichter is van de Leidse universiteit. Waarom de geschiedenis zoveel geweld men het woord „Sint" ook niet durft uit te spreken. De vele „grote" kerken in Nederland zijn allemaal getuigen van ver volging van de katholieken, vele eeuwen lang. En dat mag best eens gezegd worden, ook tegen een president die men eenzijdig wenst voor te lich ten. Tot goed begrip; ik ben niet katholiek, heb vele prote stantse vrienden, maar ik ben een groter vriend van de waarheid. Jan-Maarten de Geus jr, DEN HAAG De rede van de burgemeester past in het calvinistische Zuid- afrika of Noord-Ierland, waar GIRO 6522 GOUDA Oostenrijk en de EG De regering van Oostenrijk heeft deze week eindelijk! daad bij het woord gevoegd. Minister van buitenlandse zak >|j Alois Mock heeft in Brussel het officiële verzoek van zi'jj land ingediend lid te mogen worden van de Europese G? meenschap. De EG zal Oostenrijk op korte termijn een 1 j,, vestiging sturen van de aanvraag. Die bevestiging is evenv Vc volstrekt neutraal en zegt niets over de uiteindelijke ij IV komst van de toetredingsprocedure. BEHALVE Oostenrijk heeft ook Turkije officieel het li n maatschap van de EG aangevraagd. En er zijn meer land die tot die stap neigen. Noorwegen bijvoorbeeld, dat ooit een referendum tegen toetreding stemde. Zelfs een Oosteui pees land als Hongarije heeft de blik gericht op een toekoi stig EG-lidmaatschap. Het magische jaar 1992 en de totstan koming van een gezamenlijke Europese markt werpen u dat betreft hun schaduwen ver vooruit. Het ziet er overigens niet naar uit dat Wenen en Ank; spoedig een positief antwoord zullen krijgen op hun verzi ken. De gemeenschap is nog steeds bezig de gevolgen te v< werken van de toetreding van landen als Griekenlar Spanje en Portugal. Bovendien hebben de overige lidstat het herhaaldelijk over van alles met elkaar aan de stok. 0 over de problemen rond 1992 nog maar te zwijgen. Het la; ste waar de EG nu behoefte aan heeft is het binnenhalen v de nieuwe moeilijkheden, die onvermijdelijk gepaard zuil gaan met de toetreding van zowel Turkije als Oostenrijk. Waar in het geval van Turkije de economische, sociale! mensenrechtensituatie van het land een groot obstakel zuil vormen, stuit de Oostenrijkse aanvraag op de kwestie v 's lands neutraliteit. Die neutraliteit werd in 1955 door Sovjetunie als voorwaarde gesteld voor het herkrijgen v de onafhankelijkheid en is in de Oostenrijkse grondwet va gelegd. Oostenrijk zelf vindt dat die neutrale positie een 1 maatschap van de EG geenszins in de weg staat. In dit gei lijkt de wens evenwel de vader van de gedachte. EeN neutrale status voor Oostenrijk staat haaks op het E ropese Handvest. Daarin is vastgelegd dat het handelsbli j niet alleen naar politieke en economische eenheid zal sti ven, maar ook naar een eenheid op veiligheidsgebied, aanwezigheid van het neutrale Ierland in de EG kan niet precedent worden aangevoerd. Ierland is nu eenmaal, m alle respect, van minder groot politiek belang dan Oostenrijk Bovendien heeft Ierland zelf voor de neutraliteit gekoze terwijl Oostenrijk na de oorlog geen andere keus had. De enige mogelijkheid voor Oostenrijk is dat de Sovjetuc i akkoord gaat met het opgeven van de neutrale positie. Daa ti toe is zij tot op heden niet bereid. Die voorwaarde op zii hoeft voor de EG overigens geen reden te zijn de Oostenrij se aanvraag niet in behandeling te nemen. Toetredingso b derhandelingen duren over het algemeen vele jaren. Met i vaart van de huidige ontwikkelingen in het Oostblok is li ^geenszins uitgesloten, dat de leiders in het Kremlin zich den duur soepeler gaan opstellen. Als dat eenmaal gebeu zou Oostenrijk bijzonder welkom zijn in de Europese G meenschap. Méér in elk geval dan Turkije, omdat het it mers qua geschiedenis en op cultureel, politiek en ecoftj misch terrein al zo veel sterker met de overige landen de EG is verbonden. Zonnig DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied dat enige dagen nabij Ierland lag en voor de aanvoer van koele lucht heeft gezorgd, komt nu langzaam naar onze omgeving. Morgen wordt het boven ons land ver wacht. Dit betekent dat de luchtaanvoer over de Noord zee stagneert. Hierdoor kun nen de temperaturen weer omhoog klimmen. Vannacht daalt het kwik tot ongeveer 12 graden en kan er een enkel mistbankje ontstaan. Overdag wordt het onder invloed van het hogedrukgebied zonnig weer en lopen de temperatu ren op van 22 graden aan de kust, tot omstreeks 26 graden in het zuiden. Er is weinig wind. Ook na morgen blijft het zonnige en warme weer nog even aanhouden en neemt de temperatuur nog iets ver der toe, maar tijdens het weekeinde is er wel kans op onweer. oost- en zuidkusten tot 33 a 40 grad landinwaarts. In west-Portugal langs de Spaanse noordkust echter n tot 28 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vandi in het noordoostelijke deel van Z» i seriand en het noorden van Oosti rijk benoorden de Alpen-noordkel veel bewolking en vooral in Oosti rijk af en toe regen. Middagtempi turen van 20 tot 25 graden in laagland. Elders in Zwitserland Oostenrijk vrij zonnig, dit zonn weertype breidt zich morgen ook naar het noorden. Middagtemper» ren in het laagland 25 tot 30 grad Italië: Zonnig en geleidelijk nog w mer. Vandaag maxima van 28 gra( tot 33 graden, morgen nog iets ho{ Joegoslavië: Aan de Adriatische ki zonnig bij 27 tot 31 graden. Land waarts 's middags stapelwolken n vandaag nog plaatselijk een regen- onweersbui. Griekenland: Op de eilanden langs de kusten overwegend zoni maar langs de oostelijke kuï 's middags mogelijk een uit nenland afkomstige bui. Middagtt peratuur 28 tot 34 graden. WEERRAPPORT Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen, Zweden en Denemar ken: Langs de Noorse westkust eerst nog wolkenvelden, overigens zonnig met geleidelijk hogere temperaturen. Middagtemperaturen van 18 graden meer naar het noorden tot 24 graden in zuid-Noorwegen en zuid-Zweden; langs de Noorse westkust rond 16 graden. Morgen overal wat warmer. In Denemarken zonnig met maxima van 23 graden. Schotland, Engeland en Ierland: Zon nig, maar in noordwest-Schotland en noordwest-Ierland later wat meer be wolking. Overal droog. Middagtem peraturen van 23 graden meer naar het noorden tot 27 graden in het zui den. Bij wind van zee echter lager, vooral in noord-Engeland en Schot- Belgie en Luxemburg: Zonnig, maar vandaag nog enkele wolkenvelden. Droog weer. Middagtemperatuur van 20 tot 24 graden, morgen 23 tot 27 West-Duitsland: Vandaag in Beieren nog bewolking met tegen de Alpen- rand mogelijk nog een buitje; morgen zonnig. Middagtemperatuur van 19 graden langs de noord- en oostkusten tot 25 graden in het zuidwesten; mor gen overal enkele graden hoger. Frankrijk: Zonnig en warm tot zeer warm. Morgen in het zuidwesten kans op onweer. Middagtemperatu ren in het noorden 25 tot 30 graden en elders tussen 30 en 35 graden; Spanje en Portugal: Zonnig en vooral landinwaarts heet; in Portugal en noordwest-Spanje af en toe bewol king met landinwaarts mogelijk een onweersbui. Dit weer dringt lang- op over het noorde- rond 30 graden langs de San Francisco Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2