Leiden snel volgebouwd STAD OMGEVING Inderdaad, deze jongeman vroeg tariefsverhoging Klassiek cadeau [onden- ïllingen Leidse Lout Leiden verwacht meer toeristen na bezoek Bush WOENSDAG 19 JULI 1989 PAGINA 11 litiemannen redden jven Wassenaarder ASSENAAR Een ruim twee mi- ten levenloos op de grond liggende irige bewoner van de Zijllaan in senaar is gisteren door drie Was- jaarse agenten weer bij kennis ge- icht. De agenten zagen dat de man de rozenstruiken langs de kant van Wiegman weg lag. Hartfunctie en imhaling vielen geheel weg, waar de agenten H. van Tilburg, D. Ver- uw en R. Ruigrok van der Werve jonnen met beademing en hartmas- e. Na enkele minuten begon de n weer tekenen van leven te ver- en. Hij is voor onderzoek naar het idemisch Ziekenhuis in Leiden j rgebracht. Prijs voor dissertatie LEIDEN Dr. D. van den Boom, verbonden aan de Rijksuniversteit Leiden, krijgt van The American Psychological Association een prijs voor de beste dissertatie van 1988. Van den Boom is als universitair docent verbonden aan de vakgroep ontwikkelings- en onderwijspsycho logie. Zij promoveerde in november van het vorig jaar cum laude op een proefschrift over de band tussen moeders en baby's in het eerste le vensjaar. Onderzocht werd wat voor effect verschillende soorten begelei ding moeders heeft op de relatie tussen moeder en kind. De prijs wordt in augustus, op de conventie van The American Psychological Association, aan Van den Boom uit gereikt. Met K&O naar dansfestival LEIDEN I}et Holland Danee festival heeft van 6 september tot en met 1 oktober plaats in het A.T.&T Danstheater in Den Haag. Vijf dansgezelschappen uit de Verenigde Staten, Canada, Zweden en Nederland zullen in totaal 22 voorstellingen verzor gen. Het volledige programma van het festival is verkrijgbaar bij de Leidse Volksuniversiteit K&O. Daar kan tevens inge schreven worden op een abonne ment. Bijzondere service van K&O is dat de festivalgangers gratis vanuit Leiden per bus naar het Danstheater in Den Haag en terug worden vervoerd. Slingerland zoekt sponsors LEIDEN Sassenhei- mer Jan Slingerland, die in september en oktober in Brazilië gaat lopen, is op zoek naar sponsors voor zijn tocht. Het geld wordt besteed aan een kinderdorp. Hij wil per kilometer een bij drage. Slingerland woont aan de Park laan 73 in Sassenheim. Bijdragen kunnen ge stort worden op giro nummer 465169 tnv J. Slingerland. Bewoners zijn overlast meeuwen beu LEIDEN De bewonerscommissie van de Van 's-Grave- sandestraat in Leiden doet een dringend beroep op het Leidse college om een einde te maken aan de meeuweno- verlast in de wijk. Dit schrijft woordvoerster An van Daal- en in een brief aan burgemeester en wethouders. „De hele dag en nacht is er een vreselijk gekrijs van deze meeuwen boven onze woningen en dat duurt nu al énkele maanden en ik kan u verzekeren dat het een zeer irriterende geluid hinder is", aldus de briefschrijfster. De politie en de direc ties groen en milieu van de gemeente Leiden hebben al di verse keren geprobeerd om de vogels te verjagen. „Maar dat is maar voor even, na tien minuten zijn ze weer terug", schrijft Van Daalen. De meeuwen zijn volgens de bewoners verjaagd van de Rooseveltstraat naar de woningen in de omgeving van de Van 's-Gravesandestraat. „Dat verjagen heeft dus weinig zin, want het is alleen maar het probleem verplaatsen", luidt de brief. Bij werkzaamheden op het dak van de flat aan de Van Banchemhof werd tevens een meeu wennest ontdekt. De bewonerscommissie vreest nu dat de meeuwen zich alleen nog maar boven de flats zullen gaan nestelen. Verdachten betrokken bij meer overvallen SASSENHEIM Het is niet uitgesloten dat de zes overvallers van de Sassenheimse ABN-bank meer op hun kerfstok hebben. De drie mannen en drie vrou wen. die maandag werden gepakt in Sassenheim, zou den betrokken zijn geweest bij acht a tien overvallen. Mevrouw C.J. Hemmes, officier van justitie in Haar lem, wil dit niet bevestigen, maar zegt niets uit te slui ten. „Eerst richten wij ons op de overval van afgelopen maandag", zo zegt zij. Een woordvoerder van de politie Haarlem bevestigde vanochtend dat het om een zaak met landelijke allure gaat. De zes, die maandag 250.000 gulden buit maakten, worden momenteel verhoord. Zij konden zo snel wor den aangehouden omdat de politie wist dat er maandag „iets" ging gebeuren. 700 NIEUWE WONINGEN PER JAAR LEIDEN De gemeen te moet serieus gaan zoe ken naar nieuwe wo ningbouwlocaties. Als het plan om jaarlijks ze venhonderd nieuw bouwhuizen neer te zet ten lukt, zijn de bouw mogelijkheden rond 1996 geheel benut. Dat blijkt uit het ontwerp- meerjarenprogramma voor nieuwbouw voor de jaren 1990 tot en met 1994. De nota moet vol gens ambtenaar T. van der Plas, een van de sa menstellers, worden ge zien als een „signaal" in de richting van de Leid se gemeenteraad. De kans is aanwezig dat de nieuwe wijken verrijzen in een van de polders rond Lei den. De Broek- en Simont- jespolder tussen Oegstgeest en de LeidSe Merenwijk lijkt de meest logische locatie, maar het laatste woord daar over is nog niet gezegd. Ook wordt met regiogemeenten overlegd over de bouw van „Leidse" woningen op het grondgebied van een van de plaatsen rond de stad. „Maar dat verkeert allemaal nog in een prematuur stadium", al dus Van der Plas. De zevenhonderd woningen per jaar zijn nodig om de Leidse woningnood terug te brengen. In het ontwerppro gramma wordt ervan uitge gaan dat er per 1 januari 1996 2245 huizen te weinig zijn, dat is 4,6 procent. Op 1 janauri van dit jaar was er sprake van een tekort van 6,9 procent ofwel 3025 wo ningen. Bij de directie woon ruimteverdeling stonden op die datum 2843 personen langer dan een half jaar ge registreerd als woningzoe kende. In het ontwerpprogramma wordt opgemerkt dat de helft van het aantal nieuw bouwhuizen moet worden gerealiseerd in de sociale huursector. In het contin gent voor dit jaar is 36 pro cent goedkope huurwonin gen opgenomen. „Als we van de provincie geen toe stemming krijgen om vijftig procent van de woningen in de sociale huursector te rea liseren, dan moeten andere categoriën worden uitge breid", aldus Van der Plas. Omdat de laatste tijd door maatregelen van staatssecre taris J. Heerma steeds min der goedkope huurwoningen kunnen worden gebouwd, heeft de gemeente eerder al moeten stoppen met de bouw van dergelijke huizen in de Stevenshof. De samenstellers van de nota gaan ervan uit dat de helft van de nieuwe huizen eengezinswoningen zijn. Vier procent van de wonin gen moet een of twee ka mers bevatten, en tien pro cent meer dan vier kamers. Het ontwerp-programma wordt besproken in een commissievergadering op 25 augustus. Vervolgens wor den de cijfers gestuurd naar de provincie, die de nota ge bruikt bij de samenstelling van de contingenten voor 1990. Qquêtenaar jfecten van i tie leiden hone stad DEN De Vereni- van Vrienden van de se Hout gaat een en- te houden onder haar (en over de actie Scho- Stad van de gemeente den. Om daarnaast de ifecten van de actie voor >eidse Hout te kunnen aan, worden op drie [(itsenin het park tel- [en gehouden. Bezoe- loslopende honden aangelijnde honden en continue worden i|iid. grote weide in de Leidse en een deel van Polder- Cronesteyn zijn de enige gebieden in de gemeente en waar de honden vol de nota Schone Stad nog :ouden mogen rondlopen. vereniging vreest hierdoor 'aanzienlijke toename van aantal loslopende honden, .vrienden" vinden dat het He gehele Leidse Hout mp- •'k moet blijven om de hon- ,los" uit te laten. Het aan- ïnde honden is echter op de grens van het toe- iare gekomen, aldus de niging. regelen die leiden tot een ime van niet-aangelijnde -Men betekenen aanpassin- J in het park, zoals bijvoor- hekken en hondenroos- J De vereniging heeft daar- bezwaar aangetekend te- de gemeentelijke nota. er overleg met de ge- ite Leiden leverde niets - let de enquête en de uit- n van de tellingen kan bij volgend gesprek met de lente duidelijk worden ïgeven wat de effecten an de nota voor de Leid- out, denkt de vereniging. paratuur en mk gestolen )EN Onbekenden heb- in de nacht v^n maandag ijl linsdag een inbraak ge- gd bij discotheek Broad- aan de Breestraat. Om en te komenf werd een deur geforceerd. De die gingen vervolgens in de tegen geluidsoverlast geï- rde discotheek rustig aan 'erk. Ze stalen een equali- twee speakerboxen, blac- vier losse spots, zes ip een rail en een stro- >op. Ook namen de inbre- twintig flessen sterke mee. LEIDEN „De eerste aan vragen lopen al binnen. Er hebben al twee tour-operators gebeld die een rondleiding voor twee groepen Amerika nen in Leiden wilden reser veren", liet aldus de Leidse VVV-directeur C. Hugens gis teren. De 'reclamespot' over Leiden die maandag in de vorm van de reportage ter ge legenheid van het bezoek van de Amerikaanse president Bush werd uitgezonden, heeft direct resultaat. „We krijgen naar aanleiding van de televisie-uitzending een golf van bezoekers op ons af", weet Hugens, "„Maar hoe groot die golf zal zijn, kan ik echt niet inschatten". Hugens is duidelijk in zijn nopjes met de reclame die er via het be zoek van Bush voor Leiden is gemaakt. „Een ongekende re clame. En nog gratis ook", lacht Hugens. „Nou ja, het be zoek heeft natuurlijk wel een paar centen gekost, maar die kosten drukken niet op het budget van de VVV. We zou den dat ook zeker niet op kun nen brengen, maar dat Leiden door Bush zo prominent in de publiciteit is gekomen, is voor ons welkom". Voorbeelden En vervolgend: „Er zijn voor beelden uit het verleden dat dit soort reportages een enorm effect sorteren. Onlangs is er in Amerika ontbijttelevisie ge weest over Nederland en dat leverde een ongekend succes op. Een plaatsje als Heusden werd bedolven onder de aan vragen om informatie. Kun je nagaan wat ons te wachten staat, want vergeleken met de gemaakte reportage, valt die ontbijttelevisie in het niet". Van Amerikanen verwacht Hugens veel belangstelling voor de Pilgrim Fathers, een onderwerp dat centraal stond bij het bezoek van Bush aan het Leidse. „Daar zal specifiek naar worden gevraagd. Na tuurlijk weten de Amerikanen wel van hun relatie met de Pilgrim Fathers, maar ze zijn er door het bezoek van Bush weer even aan herinnerd. Dat wekt belangstelling". De VVV is al op die vraag voorbereid. „Op het moment dat bekend werd dat Bush Leiden zou be zoeken en dat hij het over de Pilgrim Fathers zou hebben, is er een wandeling en een fol der gemaakt. Die hebben hun nut al bewezen. De Ameri kaanse pers heeft bij het be zoek van Bush de folder ge kregen. Hugens verwacht dat er op korte termijn vooral een toe loop van dagtoeristen zal zijn. „Ik denk aan grote groepen Amerikanen, zeg maar de groep die in Amsterdam met hun ziel onder de arm loopt. De tour-operators in de hoofd stad zullen bussen vol naar Leiden brengen". Op de lange re termijn valt volgens Hugens ook voor de hotels een extra toeloop te verwachten. „Er zullen zeker meer overnach tingen worden geboekt. Hoe veel meer kan ik niet inschat ten". Schilder Rosemeier honderd-plus Leidenaar Axel Coenraad Rosemeier kreeg gistermiddag in zijn woning aan de Burggravenlaan een stevige hand van burge meester C. Goekoop. De kunstenaar vierde zijn 101-e verjaar dag. De nog in een redelijke gezondheid verkerende Rosemeier werkte 85 jaar van zijn leven als kunstschilder. Zijn doeken beho ren tot de Leidse School, een stroming die opkwam in het eerste kwart van deze eeuw. Deze stroming vertegenwoordigt de sfeer en stemming van het Franse impressionisme. Rosemeier schat zijn bestand op zo'n 2000 schilderijen. Tot in Parijs werd zijn werk tentoongesteld. Doeken van hem zijn onder meer aange kocht door het Rijk, de gemeenten Leiden en Wassenaar. Ook de koningin bezit een Rosemeier met daarop het Bos van Krantz te Warmond. FOTO: WIM VAN NOORT STENOGRAAF VAN DE LEIDSE RAAD C. VAN BEURDEN: Stenograaf Cees van Beurden werkt normaal in stilte, maar blijkt een toegewijd babbelaar te zijn. Een gedreven babbe laar op niveau wel te verstaan. FOTO: CEES VERKERK LEIDEN „Ik merk nu pas dat ik ontzettend lang en veel aan het woord ge weest ben", merkt Cees van Beurden, contract-ste nograaf van de gemeente Leiden, schuldbewust op. En hij heeft gelijk. Waar de onlangs met de gouden speld van de gemeente Leiden beloonde Hage naar zijn Leidse 'schnab bel-' en normale werk bij de Staten-Generaal in stil te en bovenal schriftelijk uitvoert, blijkt Van Beur den verbaal zeer goed mee te kunnen. Een bab belaar dus, maar een op niveau: gedreven en uit voerig over zijn vak, zijn baan in de Eerste- en Tweede Kamer en zijn Leidse bijbaan. Een gouden speld voor een bij baan. Op zich was het tamelijk verrassend dat de zilvergrijze Directeur van de Stenografi sche Dienst der Staten-Gene raal maandag 12 juni de gou den erespeld van de gemeente Leiden kreeg. Maar niet min der terecht. „Kijk, ik heb 'm op", wijst Van Beurden. Hij is er trots op. En terecht, want het stenograferen tijdens de Leidse raadsvergaderingen mag geen dagvullende bezig heid zijn, Van Beurden doet het al 35 jaar, waarvan 25 jaar als houder van, 'het contract'. Niet dat Van Beurden in zijn eentje zit te stenograferen tij dens de raadsvergaderingen in Leiden. „Ik heb meteen ande ren meegenomen. Ik doe dit werk met een aantal colle ga's", aldus de stenograaf. Tariefsverhoging De verwerving van het con tract was een apart verhaal. „Mijn voorganger, de toenma lige directeur Van der Velde, nam me in '54 mee naar de raad en stelde tien jaar later voor om het contract aan mij over te doen", herinnert Van Beurden zich. Die suggestie veroorzaakte consternatie bij de toenmalige gemeentesecre taris. „Die vroeg zich oprecht bezorgd af of het wel zo ver standig was om zo'n jonge man te nemen. Omdat hij de erva ring had dat jongemannen aan wie een contract wordt gegund na enige tijd om tariefsverho ging vragen", vertelt hij op toeren komend. En grijnzend vervolgend: „En dat klopte ook, al moet ik zeggen dat we ons geld waard zijn. Wij leve ren kwaliteit en we kunnen ook niet onder andermans dui ven gaan schieten door lage tarieven te hanteren". Het Leidse stenografische werk is een uitvloeisel van zijn werk bij de beide kamers op het Haagse Binnenhof die het volk vertegenwoordigen. „Stenografen hebben het recht iets naast het kamerwerk te doen. Zeg maar een klein ei gen bedrijfje op eigen risico, want het kamerwerk mag er niet door in de knel komen". Het métier leerde Van Beur den echter in( het Haagse. Daar begon de nu VUT-gerechtigde Van Beurden („Ik kan dit jaar met VUT, maar dat doe ik dus niet") in 1950 op het Binnen hof. De de stenografie was de 20-jarige Cees toen allang niet vreemd meer. „Ik heb het van mij vader geleerd, al tijdens mijn lagere schooltijd. Dat le verde in de klas aardige ver wikkelingen op. Ik schreef de aantekeningen van de meester op in steno. Maar de leraar vertrouwde het helemaal niet. Die kon niet geloven dat het kleine beetje, voor hem on leesbare gekrabbel echt alles bevatte wat hij gedicteerd had en dan moest ik het voorlezen als bewijs". Meekrabbelen In 1950 waren er weinig steno grafen en veel werk. „Ik zat op de universiteit in Rotter dam, die toen nog Economi sche Hogeschool heette. De op leiding had ik bijna af en ik wist dat ze bij de Staten-Gene raal iemand nodig hadden. Parlementsstenograaf leek me wel een leuk baantje, dus werd ik er leerling. Leerling? Maar de prille twen Cees van Beurden kon toch al stenograferen? „Inderdaad, maar een stenograaf is veel meer dan een met sprekers meekrabbelende reproduceer- machine. We maken voor de beide kamers dan wel zoge naamde woordelijke verslagen, maar in het verslag staat geenszins letterlijk wat er ge zegd is. Het is een geredigeerd verslag. Tijdens het uitwerken moet je meedenken met de spreker, weten wat zijn of haar achtergrond is. Het vak van parlementsstenograaf moet je dus leren. Je moet taalgevoel hebben, een brede algemene ontwikkeling en in teresse in politiek. Je moet we ten hoe het politiek bedrijf in elkaar steekt, wat er daarin ter sprake komt en wat er speelt", legt Van Beurden uit. „Met die achtergrond zit je te redigeren, een kwestie van schrappen, knippen en aanvullen. Zonder die bewerking doe je sprekers ook te kort. Een spreker hoeft geen taalkundig kloppend be toog te houden om toch een redenaar van formaat ze zijn. Vaak zit het gehoor al na een halve zin begrijpend te knik ken. Ook hanteren sprekers vaak veel bijzinnen of herha lingen die niet te lezen zijn, maar wel in een goed betoog kunnen passen. Daarom moet je redigeren zonder de inhoud of de stijl te veranderen". In Leiden gaat het stenografe ren, behalve bij de begrotings vergaderingen, anders. „Daar werken we met de steno-ana lytische methode. Je krijgt dan een zakelijker verslag dan bij een woordelijk verslag", vat Van Beurden samen om met een met de bijbehorende uitleg te vervolgen. „De raadsverga deringen worden door mij en mijn collega's verslagen in de derde persoon. Het hele ver slag wordt dan geschreven in één stijl. De lengte is 30 pro cent korter dan het woordelijk verslag, doordat bijvoorbeeld argumenten gegroepeerd kun nen worden. Het geheel wordt overzichtelijker". Het Leidse 'notuleerwerk' was in de loop van de jaren soms moeilijk te combineren met het dagelijks stenograferen in de kamers. Een belangrijke factor was de grote onregelma tigheid die het vergadersche ma van de Tweede Kamer kenmerkte. „Vooral mijn be ginjaren waren een onregel matige tijd. Soms had je weken niks te doen, zo na Prinsjesdag en rond Pasen. Daar stonden dan perioden tegenover waar in tot diep in de nacht verga derd werd". Met kamervoor zitter Anne Vondeling kwam er meer regelmaat. „De Twee de Kamer werd vanaf toen veel meer een vergaderfabriek met vaste vergadertijden". De afwisseling in het werk bleef. „In de loop van de jaren treedt er echter wel gewen ning op", weet Van Beurden. „Bij ons richten mensen hun capaciteiten dan ook op andere vergaderingen. Je hebt er ech ter ook die het op een totaal ander terrein zoeken. Ik heb er in de loop van de jaren een aantal zien verdwijnen naar het onderwijs en de universi teiten. Anderen storten zich in het verenigingsleven en weer anderen pakken een studie op. Zo hebben we een jongen ge had die theologie is gaan stu deren en uiteindelijk als leger- predikant is geëindigd. Da's heel wat anders dan stenogra fie". Aanbiedingen Van Beurden zelf heeft er ook wel aan gedacht om zijn werk veld te verleggen. Dat is er echter nooit van gekomen. „Ik had wel aanbiedingen uit Bel gië en ik kon manager worden van een muziekschool, maar ik kon ook vooruit bij de dienst". De karakterisering 'vastgeroest' vindt hij dan ook geenszins van toepassing. „Er komen hier steeds andere din gen voor. Ik heb de dienst ge automatiseerd zien worden en ik klom op tot directeur waar door ik een soort regelneef werd. Verder zit ik in het be stuur van de SMK, een associ atie die examens afneemt in de secretariaatsvakken, en doe ik het Leidse raadswerk nog altijd met veel plezier. Nee, bij mij is geen roest te bekennen", zegt hij, met het Leidse goud schitterend op zijn stropdas. ERIK HUISMAN Man mishandelt ex-vrouw LEIDEN Een 37-jarige Lei denaar heeft gistermiddag rond half twee op de Rie Cra- merlaan zijn ex-vrouw mis handeld. De vrouw, een 32-ja- rige Leidse, reed daar in haar auto en werd gevolgd door haar ex-man. Toen de vrouw remde had de man dat te laat in de gaten waardoor er een aanrijding ontstond. De man ontstak vervolgens in grote woede, sleurde de vrouw uit de auto en begon op haar in te slaan en te schoppen. Met gro te moeite wist de vrouw zich te bevrijden en het gebouw van een school te bereiken. Ze liep bij de mishandeling diver se kneuzingen op die in het Diaconessenhuis zijn behan deld. De man heeft zich rond vier uur op het politiebureau gemeld Vlinders In het Heempark aan de Oegstgeesterweg in Lei den, wordt tot september een vlinder-tentoonstel ling gehouden. Op werk dagen van 08.30 tot 17.30 uur en op zondagen van 14.00 tot 17.00 uur zijn ver schillende rupsen en vlin ders te bewonderen. Ver der wordt aandacht be steed aan vlinderplanten. Dit alles in het kader van het vlinderjaar 1989. Roots Dance In de Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Lei den, worden zaterdag les sen gegeven in 'Roots DanceGediplomeerde docenten uit onder andere Afrika, Suriname en de Indonesië zullen de dans lessen verzorgen. De les sen beginnen om 13.00 uur. Voor informatie: 071- 133883. MOKER De radio-uitzending van MOKER gaat morgen over het pastoraat onder oude ren. Er wordt gepraat met pastores die werken in be jaardentehuizen. De uit zending van MOKER duurt van 19.00 tot 19.30 uur. Het programma is te ontvangen via de FM 105.7 (ether) en FM 88.1 (kabel). De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. r1 I Noteer als nieuwe abonnee Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar. I I Stuur deze bon in een open envelop -postzegel niet nodig- Leidse Courant. Antwoordnummer 498,2501 VC Den Haag. f^co JNZ 1 Adres: Postcode/plaats: CctcLcSoumnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11