'op blijft steken in voornemens taking Siberië ireidt zich uit In Somalia lijkt rust teruggekeerd België en Zaïre leggen ruzie bij Arm wil met rijk rond de tafel Sluitstuk van revolu tie feest verborgen achter een rookgordijn JITENLAND EeidóeSomant MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINA 5 le protesten na istische moorden ;IJS Een reeks moorden op Al- nen, Tunesiërs en Marokkanen in (j krijk heeft geleid tot felle protes- onder meer in het Zuidfranse |k olies, waar tientallen jongeren 'o emeentehuis bezetten en de bur- d ester enkele uren vasthielden, zijwijst erop dat de moorden het 'ei zijn van racistische groepen. De nt )el die de emmer zaterdag deed Ifopen was de moord op de 22-jari- Aissa Bedaine, een Fransman aa is vader uit Algerije komt. Bedai- ierd in de nacht van vrijdag op dag op weg naar huis van een door drie mannen vanuit een rij- e auto doodgeschoten. India en Pakistan: meer vriendschap ISLAMABAD Premier Ra- jiv Gandhi van India en pre mier Benazir Bhutto van Pa kistan hebben een oproep ge daan voor meer vriendschap pelijke betrekkingen en sa menwerking tussen hun lan den, die van oudsher op voet van vijandschap met elkaar le ven. Gandhi brengt momen teel een staatsbezoek aan Pa kistan. Beide leiders pleitten gisteren voor een nieuw tijd perk in de Indiaas-Pakistaanse betrekkingen. India en Pakis tan hebben sinds de onafhan kelijkheid in 1947 drie oorlo gen uitgevochten. Nixon komt met autobiografie 'NEW YORK Ex-president Ri chard Nixon van de Verenigde Sta ten heeft een autobiografie geschre ven die het komend voorjaar zal wor den uitgegeven. Nixon (76) heeft la ten weten dat het gaat „om het per soonlijkste wat ik ooit geschreven heb" In het boek beschrijft de ex- president voor het eerst in detail hoe hij zijn presidentschap en het einde daarvan heeft ervaren. „Het boek be vat gedachten en conclusies die het resultaat zijn van de ervaringen die ik in mijn leven heb opgedaan, beke ken vanuit persoonlijke, politieke, buitenlands politieke en filosofische hoek", aldus Nixon. Opnieuw doden bij geweld in Georgië MOSKOU Bij bloedige gewelddadigheden tussen Abchazen en Georgiërs in Soechoemi, in de Sovjetrepubliek Georgië, zijn elf men sen om het leven gekomen en 127 mensen ge wondgeraakt. Dat heeft het Sovjetpersbureau Tass gemeld. De incidenten braken zaterdag nacht uit in de stad Soechoemi, aan de Zwar te Zee in de autonome republiek Abchazië, die deel uitmaakt van de Sovjetrepubliek Ge orgië. De aanleiding voor de gevechten was volgens Tass het plan van de Georgische uni- verisiteit in Soechoemi een filiaal te openen. De Abchazen, waartoe de helft van de lokale bevolking behoort, zijn daar tegen. Het ge weld zou ook gisteren hebben voortgeduurd, ondanks de komst van speciale veiligheids troepen. BRUSSEL De al bijna acht maanden durende ruzie tussen België en Zaïre is de wereld uit. De twee landen hebben een ak koord gesloten dat voorziet in een regeling van hun politieke en economische me ningsverschillen, aldus het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken. Het ak koord vloeit voort uit „discreet" overleg tussen de Belgische premier, Wilfried Mar tens, en president Mobutu Sese Seko van Zaïre in Parijs. Over de inhoud van het ak koord is niets bekendgemaakt, maar vol gens de krant Le Soir heeft het Belgische kabinet een deel van de Zaïrese schuld kwijtgescholden. ZWART VAKVERBOND ROEPT OP TOT BOYCOT JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse vakverbond Cosatu heeft opgeroepen tot een boycot van de parlementsverkiezingen die in september worden gehouden en kondigde verdere protestacties aan. Het gaat om ver kiezingen voor het uit drie kamers bestaan de parlement, één voor blanken, één voor kleurlingen en één voor Indiërs. De zwarte meerderheid van de bevolking is niet in het parlement vertegenwoordigd. De secretaris generaal van de Cosatu, Jay Naidoo, riep alle leden öp de „racistische verkiezingen" te boycotten. Met deze oproep riskeert hij een gevangenisstraf van tien jaar omdat op grond van bepalingen van de noodtoestand dergelijke operoepen verboden zijn. t STERSE LEIDERS BEZORGD OVER TELOORGANG MILIEU sh: Sovjetunie iet nog el hervormen volg van de voorpagina) (IJS In zijn schrij- aan de westerse lei- suggereerde Gorbats- dat economische des- digen van beide kan- bij elkaar komen, om gemeenschappelijke p.omische taal te vin naast stelde hij de fusie van internationale econo- he instellingen, waarbij eek te verwijzen naar een integratie tussen de cco- ische organisatie van het j blok. de Comecon, met I Internationaal Monetair 1( ls en de GATT (Algemene j, eenkomst inzake Handel JTarieven). De Sovjetunie al eerder geprobeerd luiting te krijgen met de maar werd daarin Is geblokkeerd door de j" zijn reactie zei president h dat van grotere economi- samenwerking pas sprake zijn, als de economie van sovjetunie uit de huidige orabele staat is geraakt en it land meer „manifesta- van vrijheid" gezien kun- worden. „Ik vind het erg natuur", zei Bush. „Er een vreselijke hoop teuren in de Sovjetunie irdat iets van die aard over- >en kan worden". Hij ziet btsjov in elk geval nog Reelnemen aan de volgen- Itipeonferentie, die waar- nnlijk in San Antonio in Jzuiden van de Verenigde Vn al plaatsvinden. De heer van de top, de Franse ident Mitterrand, zal het zich nemen de brief van batsjov te beantwoorden, antwoord zal zijn geba- d op hetgeen tijdens de top tesproken, zo verklaarde errand. a f j{ luiti i de vergaderingen door zag de Britse premier Thatcher het Louvre een beetje cultuur te snuiven. FOTO: AP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De zeven be langrijkste westerse indus trielanden maken zich grote zorgen om de teloor gang van het milieu. In de slotverklaring van de gis teren afgesloten 15e eco nomische top werd daar om gepleit voor snelle maatregelen tegen het broeikaseffect, de vervui ling van de oceanen en het systematisch kappen van het regenwoud- Speci fieke maatregelen zijn echter niet genomen. Van de 28 pagina's tellende slotverklaring beslaat „milieu" bijna een derde, meer dan elk ander onderwerp. Een woord voerster van de milieu-organi satie Greenpeace reageerde te leurgesteld op het uitblijven van concrete maatregelen. „Zij hebben een gouden kans ge mist om zichzelf vast te leggen op een vermindering van de uitstoot van kooldioxide, die het gevecht tegen het broeika seffect echt zou hebben gehol pen. Het is mooi en aardig om internationale instellingen aan te sporen, maar deze landen moeten thuis beginnen met het nemen van maatregelen". Eerder klaar De top van de „Grande Ar- che", zo genoemd naar de nieuwe triomfboog ïn de wijk La Defense waar de conferen tie werd gehouden, stond in het teken van een opvallende eensgezindheid. Maatregelen tegen het terrorisme en drugs handel en het in de hand hou den van de inflatie werden vlot bekrachtigd Uren eerder dan verwacht kon een zicht baar tevreden president Mit terrand de slotverklaring van de zeven presenteren. Een feestelijk banket, dat gister avond in het Elysée zou wor den gehouden, ging niet door omdat de meeste deelnemers vervroegd de thuisreis konden aanvaarden. te geven, omdat de voedselsi tuatie in dat land nijpend is geworden. Volgens diplomaten wordt bedoeld dat de EG hier voor haar voorraden moet aanspreken. In de verklaring wordt dit echter niet gezegd. In hun verklaring maken de zeven industrielanden een dui delijk onderscheid tussen enerzijds de Oosteuropese lei ders die grotere vrijheid en democratie in hun land nastre ven en daarmee hun land wil len moderniseren en ander zijds de regeringen die nog steeds deze tendenties bestrij den, „via maatregelen die wij veroordelen". Namen worden overigens niet genoemd. Waarschijnlijk om het „bicen- tenaire"-feest van hun gast- China heer niet te bederven, ontwe ken president Bush, premier Thatcher, bondskanselier Kohl, premier Uno (Japan), premier Mullrony (Canada) en premier De Mita (Italië) lastig ste vraagstukken als bijvoor beeld de dollarkoers. Hoewel president Mitterrand benadrukte dat de zeven zich „als nooit eerder" bewust wa ren van de problemen in Der de Wereld, ging de meeste aandacht tijdens de top niet uit naar de Noord-Zuid verhou dingen, maar naar die tussen Oost en West. Voedselhulp PARIJS In de marge van de economi sche top van de Groep van Zeven heb ben in Parijs afgevaardigden van de ze ven armste landen een alternatieve bij eenkomst gehouden. Bangladesh, Burkina Faso, Haiti, Mozambi que, de Filipijnen, Zaire en het Braziliaanse Amazonegebied werden vertegenwoordigd door artsen, dichters, activisten van vrou wen- en mensenrechtengroeperingen, vak bondsleiders en etnische leiders. Een van de conclusies van de conferentie van de arme landen luidde, dat de „boekhoudkundige" aanpak van de schuldencrisis, waartoe de rij ke landen hebben besloten, niet voldoet. Er moet juist een gezamenlijke conferentie van crediteuren- en debiteurenlanden komen, waarin een politieke oplossing voor de schul dencrisis wordt besproken. Van de rijke lan den is alleen Frankrijk voorstander van een Noord-Zuid-top. Aan Polen en Hongarije is hulp toegezegd voor hun eco nomische hervormingspogin gen, bestaande uit investerin gen, het aangaan van joint- ventures, overdracht van be stuurlijke kennis en vaardig heden, beroepsopleidingen en „andere plannen die een meer op concurrentie gebaseerde economie stimuleren". De ze ven industrielanden willen hiertoe „in de komende we ken" een vergadering met alle geïnteresseerde landen beleg gen. Aan de Europese Ge meenschap is gevraagd Polen op korte termijn voedselhulp De repressie van de Chinese regering tegen de studenten werd nogmaals veroordeeld, maar concrete maatregelen bleven uit. In de wandelgan gen van de „Arche" kon wor den vernomen dat vooral Ja pan zich hiertegen verzet uit vrees voor verdere toenade ring tussen Peking en Moskou. China heeft hierop vanmorgen uiterst geprikkeld gereageerd. De partijkrant „het Volksdag blad" noemde de kritische verklaring een „inmenging in de binnenlandse aangelegen heden" van China. Het blad zei alle maatregelen tegen China alleen maar een ave rechtse uitwerking zullen heb ben. „De Chinese regering en het Chinese volk zullen nooit voor druk zwichten", aldus de Chinese partijkrant. Terwijl de zeven leiders ver gaderden op de 35e etage van de Grand Arche werden de zesduizend aanwezige journa listen door de Franse organisa tie vertroeteld met uitstekende maaltijden. Gedurende drie dagen werden meer dan 21.000 diners geserveerd uit de culi nair meest vooraanstaande re gio's van Frankrijk. De reke ning van die smulpartij be draagt twee miljoen gulden. ISKOU Het aantal tende mijnwerkers in Koeznetsk-bekken 'in Sovjetunie is gegroeid 100.000. De industriële duktie in het hele land door de staking te rden verstoord. Boven- n lijken de acties van mijnen over te slaan r andere bedrijven. mijnwerkers, lokale be- irders en mijndirecteuren en de rol van Moskou te- lringen en meer zeggen- ip over de regionale econo- uitoefenen, zo blijkt uit chten in de officiële pers van stakingsleiders ter itse. Koeznetsk-bekken, of izbass, is met een produktie 132 miljoen steenkool per het op een na belangrijkse inwingebied van de Sovjet unie. In negen steden zijn sta kingscomités gevormd, en in de hele streek „liggen maar enkele kleine eilanden waar het rustig is", aldus de partij krant Pravda. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft in het openbaar nog niet op de stakingsgolf gereageerd. De stakingen vormen een ern stige bedreiging voor de me taalindustrie in de Oeral en veroorzaken kostbare produk- tieverliezcn. Stakingen zijn in de Sovjetu nie niet verboden, maar voor de „glasnost" van Gorbatsjov werd er in de officiële pers zelden over gerept. Minister van mijnbouw Michail Sjtsja- dov reisde de afgelopen dagen van stad tot stad om de staking te doen beëindigen; hij gaf mijndirecties opdracht de sta kende mijnwerkers geen loon meer uit de betalen. Maar lo kale partij- en overheidsfunc tionarissen leken de stakers juist te steunen. Op het gezicht van deze man is de verontwaardiging te lezen, die zich van de mijnwerkers in Sibe rië meester heeft gemaakt. FOTO: AP De stakers hebben een lange wijslijst met eisen, waaronder hoger loon, veiliger werkom standigheden, betere levens- middelenvoorziening en betere medische zorg. Maar de voor- Legatsjov, woordvoerder van drijfswinsten. Andere eisen het stakingscomité in Proko- betreffen meer zorg voor het pevsk, dat mijnwerkers en lo- milieu, zoals beperking van de kale directies van het ministe- dagbouw, die het landschap rie van mijnbouw in Moskou van de Koezbass „het aanzien meer zeggenschap krijgen over heeft gegeven van het maan- naamste eis is volgens Valeri de bedrijfsvoering en de be- oppervlak" Indringer gooit met vazen in Zweeds koninklijk paleis STOCKHOLM Een man is gisteren het paleis van de Zweedse koninklijke familie binnengedrongen en heeft daar aanzienlijke schade aangericht. De 38-jarige man, die zes maanden geleden uit een psychiatrische inrichting was ontslagen, gooide enkele antieke vazen kapot en ver nielde enkele deuren. De schade wordt geschat op en kele honderdduizenden kro nen. De paleiswacht greep niet in maar wachtte de komst van de politie af. De indringer, wiens naam niet is onthuld, werd opnieuw naar een inrichting gestuurd. De Zweedse koninklijke familie was overigens niet thuis. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Maar Rob zit ook niet stil! Terwijl Jojo en de twee matro- druk bezig zijn met het snelvuurkanon, snijdt hij een zwaar [k los en met kracht slingert hij dat naar beneden. Precies op l° zijn hoofd! De kleurling stort voorover, juist terwijl hij weer Jrten de gevolgen zijn ernstig genoeg. Twee, drie 5 cm-grana- 1 slaan door het dek en de beide matrozen vallen, zwaar ge ld door granaatsplinters, op het dek neer. Bovendien ontstaat brand en wanneer Larry ziet, welke poets zijn gevaarlijkste te genstander hem heeft gebakken, is hij door het dolle heen. Hij trekt zijn mes en zegt tegen Willy: „Als jij niet zorgt dat we kun nen ontsnappen, dan is je laatste uur geslagen!" Ondertussen is de 'Laura' reeds langszij gekomen en nu gilt Willy In doodsangst: „Brookfeller, kom niet aan boord! Kom niet aan boord! Vaar zo gauw mogelijk weer weg!" MUQDISHO De rust in het Oostafrikaanse Soma lia lijkt weergekeerd na de bloedige onderdruk king van rellen bij een moskee in de hoofdstad Muqdisho, waarbij vrijdag volgens de politie 23 do den en 60 gewonden vie len. De regering van president Siad Barre heeft de staat van beleg ingesteld en leger en po litie hebben op grote schaal ar restaties verricht. Tot gister morgen werden in de hoofd stad schotenwisselingen ge hoord. De onlusten ontstonden vrij dag bij een moskee, waar mili tairen om onduidelijke rede nen op een groep kerkgangers schoten. Volgens de regering ging het om „oproerkraaiers die zich achter het banier van de islam verschuilen". Het is ook niet duidelijk of het nieu we geweld verband houdt met de moord verleden week op de roomskatholieke aartsbisschop van Muqdisho. Volgens som mige westerse diplomaten hielden de rellen verband met een mislukte poging van isla- mistische groeperingen om president Barre af te zetten. Een van de deelnemers aan de Parijse optocht was deze reus achtige danseres, die voor de Are de Triomphe haar kunsten ver toonde. FOTO: AP 'Van BobC;a°nrHueP,)ndent 200 JAAR PARIJS Honderdze ventigduizend vuurpijlen en dertig laserkanonnen hebben zaterdagavond het feest afgesloten van de „bicentenaire", de 200e verjaardag van de Franse Revolutie. Naar schatting een half mil joen toeschouwers kwamen aan de voet van de Eiffeltoren kijken naar de „pyrotechni- sche symphonie", genaamd „Couleurs", georganiseerd door de stad Parijs. Bij wat als het „vuurwerk van de eeuw" was aangekondigd werd zo veel kruit verschoten, dat het sluitstuk goeddeels verborgen bleef achter een dik rookgor dijn. Vermoeid, maar over het alge meen toch voldaan zullen de drie miljoen toeristen huis waarts keren. „La Marseillai se", de kolderparade van re clameman Jean-Paul Goude, overtrof vrijdagavond alle verwachtingen. Zelfs Le Figa ro, spreekbuis van de rechtse oppositie, moest Goude een compliment maken voor de „triomf op de Champs-Ely- sees". Het ging vrijdagavond Ameri kaans aan toe op de Champs- Elysees. Praalwagens en dui zenden figuranten werden met enthousiast gejuich en applaus begroet, ondanks een gigan tisch gedrang. Naar schatting een miljoen toeschouwers wa ren op de beroemde avenue samengepakt. Wonder boven wonder gebeurden er geen on gelukken. Goude zette het publiek een twee uur durende „mega-clip" voor. Tussen de vrolijke Itali aanse vendelzwaaiers en het oorverdovend geroffel van 1250 Franse tamboers maakte de sinistere „praalwagen" van de Chinese studenten in Frankrijk misschien wel de meeste indruk. Achter een spandoek met „wij zullen doorgaan" liepen ze naast hun fiets. De jonge Chinezen maakten het V-teken en kre gen tussen de Are de Triomp- Franse Revolutie he en Concorde een ruim twee uur durende ovatie. De bij eerdere manifestaties uitgefloten „geprivilegeerden" (genodigden) bleken op de tri bunes aan de Place de la Con corde nu eens niet het beste te zitten. Een deel van hen haal de zelfs een nat pak, toen het immense „watergordijn" dat de Britse deelnemers begeleid de wat fladderde in de wind. Omdat de carnavalsstoet zich juist op het plein splitste, moesten de hoogste gasten zich tevreden stellen met de maar helft van het défilé. Tot spijt van organisator Jean-Paul Goude miste premier Thatcher daardoor de Engelse bijdrage. Achter een traditionele drum band en een rode dubbeldek ker had de graag provoceren de Goude Londenaren laten paraderen „van wie bestaan mevrouw Thatcher niet eens weet". Een multiraciale gezel schap danste en „hiphopte" onder paraplu's in een kunst matige regen van de brand weer. Behalve bij de afslag ging het ook mis met de ge plande olifanten-karavaan. „Jumbo 1" vertikte het en dus bleven alle dikhuiden in hun stal. Zoals vooraf was aangekon digd begaf president Mitter rand zich onder de menigte. In gezelschap van bondskanselier Kohl en nerveuze veiligheids agenten nam het Franse staatshoofd onder andere een kijkje op een tribune vol Mari anne's en "France's. Alle Fran- daises met deze namen, en ge boren op 14 juli, waren door de feestcommissie uitgenodigd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5