Binnenstad schoon voor Bush 3oeren van Maasland lezorgd over hun kaas jtoelen op letour- jluchten aren niet lemaal Jezet PvdA dringt aan op spoeddebat dioxine Onderzoek gevraagd naar sterfte bejaarden Pvc als grote boosdoener SINNENLAND ftzidóeSoutmit MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINA 3 redesactivisten op iegkamp aangehouden JEGKAMP VALKENBURG Een groep vre- activisten, waaronder ex-legeraalmoezenier es Koning, heeft gistermorgen vergeefs gepro- :rd de banden van alle 13 Orion-vliegtuigen op marinevliegkamp Valkenburg in Zuid-Holland ir te prikken. De activisten van de Nederland- e Ploegscharenbeweging werden door de bewa- I gsdienst van de basis gesnapt en opgepakt. De ie vond precies 44 jaar na de eerste kernproef in Amerikaanse Nevada woestijn plaats. De actie- irders wilden protesteren tegen de „nucleairise- g op zee". Orion-vliegtuigen hebben tot taak vij- lige kernonderzeeërs op te sporen en met nucle- iidieptebommen onschadelijk te maken. De ac- was ook een protest tegen de komst van de lerikaanse president Bush als vermeend voor- ïder van het „opvoeren" e'n moderniseren van bewapening. Kind (2) komt om bij verkeersongeval HAARLEMMERMEER Door een ernstig verkeersongeval op de rijks weg Alkmaar-Amstelveen (A9) is gis termorgen een tweejarig jongetje uit de Bondsrepubliek Duitsland om het leven gekomen. De ouders van het kind, een zusje en broertje en een vriend van de familie raakten ernstig gewond. Het opgeluk gebeurde om streeks kwart voor vijf tussen het Rottepolderplein en de afslag Haar lem-Zuid. De politie vermoedt dat de personenauto waarin de familie zat, te hard heeft gereden, waardoor deze uit de bocht vloog. De wagen rolde van een talud, sloeg vervolgens enke le malen over de kop en kwam op een ander weggedeelte terecht. Jongetjes steken boerderij in brand ZURICH Een boerderij in het Friese Zurich is gistermor gen tot de grond toe afge brand, nadat twee zoontjes (6 en 8 jaar) van de boer in de hooi-opslag met lucifers had den gespeeld. De schade be draagt ruim een half miljoen gulden. De brandweerkorpsen van Witmarsum, Makkum en Parrega konden niet verhin deren dat de boerderij volledig uitbrandde. Alleen de melk- stal, die los van het pand stond, is bewaard gebleven. Alle dieren werden op tijd in veiligheid gebracht. „Brein achter diefstal Van Gogh-schilderijen nog vrij" EDE Het brein achter de spectaculaire diefstal van de Van Gogh-schilderijen is nog op vrije voeten. De verdachten die de po litie heeft aangehouden zijn slechts handlangers; de hoofddaders van de kunstroof lopen nog vrij rond. Dat is de overtuiging van de raadsman van een van de verdachten, mr. J.P. van Vreeswijk. De Veenendaalse advocaat verdedigt de 37-jarige Nijmegenaar A.W.B. Van Vreeswijk bevestigde vanmorgen dat zijn cliënt - volgens ei gen zeggen - in opdracht heeft gehandeld van derden. Volgens B. zou het beter zijn als justitie het onderzoek naar de diefstal nu afrondt en niet verder zoekt naar eventuele hoofdverdachten. Mr. Van Vreeswijk erkent dat dit in het nadeel van B. kan zijn. Vol gens Van Vreeswijk kan B.'s leven echter in gevaar komen als de zoektocht naar de hoofddaders doorgaat. De raadsman bevestigt dat zijn cliënt heeft beweerd onder bedreiging met de dood aan de diefstal te hebben meegewerkt. „Brevet vliegers beter controleren" SCHIPHOL De internationale organisatie voor de burger luchtvaart ICAO heeft de Amerikaanse luchtvaartdienst FAA gevraagd nauwkeuriger te werk te gaan bij het afgeven van brevetten voor vliegers. De internationale federatie van verkeersvliegersorganisaties IFALPA heeft gegevens ont huld waaruit blijkt dat bij de afgifte van het brevet aan de eerste officier van de verongelukte SLM DC-8 niet is nage gaan met wie men werkelijk te maken had. Volgens IF ALP A-president B. Bakker is nog steeds niet dui delijk wie de eerste officier is geweest. De man vermoede lijk een Brit moet kans hebben gezien enige malen nieuwe papieren van de FAA te krijgen en er eveneens in zijn ge slaagd bestaande papieren te laten wijzigen. Uiteindelijk zou er van de oorspronkelijke gegevens niet één meer op het laatst uitgegeven brevet staan. Bakker heeft de ICAO ook om een onderzoek gevraagd naar de gezagvoerder van het SLM-vliegtuig. Deze vlieger was 66 jaar oud, een leeftijd waarop hij geen brevet voor een DC-8 meer had mogen heb ben. :rvolg van de voorpagina) IIPHOL Volgens een Rirdvoerder van Martinair het opvangen van eikaars igers op de vluchten naar Ierland mogelijk omdat ;r Nederlanders naar hun antiebestemming vertrok- dan er terugkeerden. „De ggtuigen zijn vanaf Schip tot de laatste plaats bezet, r op de retourvlucht wa- er nog stoelen vrij", zo zei 1 noemde het een enorme te- stelling dat na een goede t van het vakantieseizoen irin naar verhouding wei vertragingen zijn opgetre- !lJ, dit weekeinde van Franse he de tegenwerking is geko- „Dit is afschuwelijk voor reizigers. Gelukkig dat we •ealiteitszin hebben om el- rs passagiers mee te ne- aldus de Martinair- irdvoerder. Schiphol wachtten zater- avond rond elf uur nog honderden vakantiegan- op hun vertrek. Twaalf gtuigen stonden wel aan de ten gereed, maar hadden j geen vertrektijd opgekre- I. Van enkele vluchten wa- de toestellen waarmee ze ifesten worden uitgevoerd ereevolg van de vertragingen a] niet op Schiphol terugge- f Pt het lijndienstverkeer tus- Schiphol en bestemmingen afrankrijk, Spanje en Portu- evhad het afgelopen week je last van de problemen in i Franse luchtruim. De lijn- thten van KLM, Air Fran- Iberia en TAP (Portugal) [ikmen met vertragingen )(j ongeveer één uur op jiphol binnen. De acties van 5 Franse luchtverkeersleiders en nog tot woensdag. President Bush moet over een schoon Rapenburg lopen. x FOTO'S: WIM VAN NOORT De Leidse bevolking verwelkomt vandaag president Bush. Niet iedereen is even enthousiast. DRUKTE OP LEIDS ZENUWCENTRUM LEIDEN/DEN HAAG Ambtenaren van de ge meente Leiden waren vanochtend nog druk be zig met de laatste voorbe reidingen voor het bezoek van de Amerikaanse pre sident George Bush, die vanmiddag om half drie meü zijn gevolg in de sleu telstad arriveerde. Bij de Leidse politie kwamen constant telefoontjes bin nen van niet-Leidenaars die wilden weten of ze de stad per auto konden be reiken. Er is geen sprake geweest van bommeldingen of anonieme bedreigingen, wel werd een 18-jarige man uit Sassenheim vanochtend om vijf uur op he terdaad betrapt toen hij anti- Bush-leuzen kalkte op het wegdek van straten in de om geving van de Pieterskerk, waar de president vanmiddag verblijft. De reiningingsdienst heeft de leuzen verwijderd. Volgens voorlichter M. Tol was de binnenstad vanochtend „helemaal schoon". Zestien personeelsleden van de reinigingsdienst zijn tot half twee vannacht actief geweest met opruimen. Totaal werd veertien ton vuil weggehaald. „De Lakenfeesten waren dit jaar groter dan anders, en bo vendien konden we nu in te genstelling tot andere jaren niets laten liggen", aldus Tol. Vanochtend werden nog kre ten ontdekt op de Plesmantun- nel, die voor de zoveelste maal werd gereinigd. Op drie loca ties stonden vandaag wagens van de gemeentereiniging klaar om te kunnen optreden bij calamiteiten. 'Zenuwcentrum' Het „zenuwcentrum" op het Leidse stadhuis was vanmor gen nog druk in de weer met de laatste instructies van de Amerikaanse ambassade. On der meer de speech van de burgemeester moest nog wor den aangepast. Volgens een woordvoerster van de afdeling externe betrekkingen was er nog „heel veel werk" te doen: „We hebben met z'n vieren za terdag en zondag de hele dag gewerkt en zijn vanochtend om zeven uur weer begon nen". In tegenstelling tot deze ka mer in het Stadhuis, bood de omgeving van de Pieterskerk een rustige aanblik. Alleen een aanplakbiljet van bewo ners waarin om een schonere wijk werd gevraagd trok de aandacht. Secretaresse A. Wamsteker-Meyer van de wijkvereniging: „De wijk wordt over het algemeen slecht geveegd, en nu gebeurt dat al enige weken om de dag. We weten niet hoe we het hebben". Bij de vereniging zijn geen te lefoontjes binnengekomen van buurtbewoners die klachten hadden over de maatregelen die zijn genomen: „Over het algemeen is het redelijk geor ganiseerd. Alleen de bewo- nersbrief over de parkeerver boden was incompleet. Er stond niet in dat in de Zonne veldstraat niet mag worden geparkeerd, met als gevolg dat er nu allemaal auto's staan". De politie begon voor in de middag met het wegslepen van auto's die op plaatsen stonden waar dat niet mocht. Het gemeentebestuur van Lei den heeft affiches verspreid, waarin de bevolking wordt op geroepen massaal de straat op te gaan om koningin Beatrix en president Bush van de Ver enigde Staten bij hun bezoek aan de Leidse Pieterskerk toe te juichen. „Kom en begroet koningin Beatrix en president Bush", zo staat in grote rode letters op de verder witte'affi ches. Spandoeken van het Leids Universitair Fonds en van studentenvereniging Mi nerva in onder meer de Steen straat begroeten het presiden tiële paar. Toespraak Met een toespraak in de Leid se Pieterskerk en de officiële opening van de expositie over de Pilgrim Fathers zal de Amerikaanse president Geor ge Bush vanmiddag de belang rijkste ceremoniële handelin gen verrichten van zijn blik sembezoek aan ons land. Het bezoek is tot nu toe exact vol gens het strakke, door de Rijksvoorlichtingsdienst en de Amerikaanse ambassade opge zette tijdschema verlopen. In Den Haag bleef vanoch tend, volgens de politie, een verkeerschaos uit. Maar het afsluiten van de belangrijkste toegangswegen heeft wel tot vele problemen geleid. Dit weekeinde was de speciale in formatietelefoonlijn van de politie overbezet. „Er zijn ze ker meer dan 2000 telefoontjes geweest. De meldkamer kon de zware belasting niet aan", aldus een politiewoordvoerder. 'fYLLISCH LAND MET GIF IN DE GROND a WASLAND Koeien e!zen onder een stralen- Mjuli-zon. Mensen op de s genieten van het eltterende weer. Een pt bord even na de af- i Maasland van de A20 ojft aan waar je kaas kan 4en. Het lijkt allemaal fee idyllisch. Nederland ifeijn mooist, si r de schijn bedriegt. De zijn sinds zaterdag ge- :t, teken dat ze niet zo verkocht mogen worden, 'ietsers wijzen er naar. En ;aashandel blijft voorlopig ille dagen gesloten. In de nk die onder de rook van de Jial verbranding Rijnmond gpt geproduceerd is het gif- rd dioxine gevonden. ^ffaire kwam aan het rol- door agrariër S. van der Hij verkoopt eigenge- c|kte kaas en wilde zeker- over de kwaliteit van zijn ukt. In zijn achterhoofd 'ide een eerdere affaire •bij een te veel aan fluor de melkprodukten was vastgesteld. In de krant las hij dat vuilverbrandingsinstalla ties dioxine verspreiden en hij wilde er zeker van zijn dat dat niet in zijn melk en kaas zat. Met behulp van het Centrum voor Landbouw én Milieu werden twee monsters geana lyseerd. Maatregelen Van der Kooijs ergste vermoe dens werden bewaarheid. In „zijn" melk zat het gif. En ook bij zijn buren werd dioxine in de melk gevonden. Inmiddels zijn de maatregelen van de overheid bekend. De melk wordt apart opgehaald en het vlees mag, tot er zekerheid is, niet in het circuit voor mense lijke consumptie terecht ko men. „Het belangrijkste is nu dat wij de schade vergoed krij gen. Uiteindelijk kunnen wij er niets aan doen dat er gif in de melk zit", aldus Van der Kooij. Al met al kan de affaire voor enorme schade zorgen, als de overheid niet de schade ver goedt. Van der Kooij heeft bij voorbeeld voor tienduizenden guldens kaas in zijn bedrijf lig gen en het is nog zeer de vraag of dat nog ooit verkocht kan worden. De burgemeester van Maas land, W.H.J. Bloemendaal- Lindhout, noemt de affaire ui terst triest. „Midden-Delfland staat bekend als een groene bufferzone en dat moet ook zo blijven. Het zou verschrikke lijk zijn dat het groene karak ter van Maasland door deze zaak verloren gaat. Het moet mogelijk blijven dat hier op een gezonde wijze landbouw bedreven wordt". De gemeente zal er zich voor inzetten dat de agrariërs scha deloos gesteld worden. Niet dat het gemeentebestuur er op dit moment aan twijfelt dat de overheid niet alles in het werk zal stellen de bedrijfsschade voor de boeren op billijke wij ze op te vangen, aldus me vrouw Bloemendaal. Dat is volgens mevrouw Bloe mendaal niet alleen van be lang voor de betreffende agra riërs maar ook voor de volks gezondheid. „Als de boeren niet schadeloos gesteld wor den, dan zouden er pogingen ondernomen kunnen worden om alsnog langs slinkse kana len de produkten af te zetten", zo meent de burgemeester. Grazende koeien met op de achtergrond de gebouwen van de Afval verbranding Rijnmond. In de melk van deze koeien is drie keer zo veel dioxine aangetroffen als is toegestaan. FOTO: ANP KNOLLEN DEN HAAG De PvdA wil op zo kort mogelijke termijn overleg met de ministers Nijpels van mi lieubeheer en Braks van landbouw over de dioxi nen-zaak. De PvdA'ers Wim Kok en Ad Melkert willen meer helderheid hebben over de verhoog de concentraties dioxinen in de melk van veehou ders in de buurt van af valverwerkingsinstalla ties. PvdA-fractieleider Kok toon de zich gisteren voor de NCRV-radio vooral verbolgen over het feit dat de informatie over het teveel aan dioxinen in melkprodukten al twee we ken bij de overheid bekend is. Hij wil weten waarom de zaak zo lang is stilgehouden en pas afgelopen vrijdag in de publi citeit is gebracht. Verder vindt Kok de maatregelen die het kabinet vrijdag nam om te voorkomen dat zuivelproduk- ten verder worden vergiftigd onvoldoende. Minister Nijpels, die inmiddels heeft aangekondigd binnen twee weken met nieuwe eisen voor de vuilverbrandingso vens te komen, deed het ver zoek van Kok af als „verkie zingspraat". Als Kok zijn zin krijgt zullen verscheidene ka merleden uit de landbouw- de milieucom missie van de Tweede Kamer hun vakantie moeten onder breken. De strenge eisen die Nijpels wil stellen aan het verbranden van afval gaan ongeveer 500 miljoen gulden kosten. De vuilverbrandingsbedrijven zullen deze aanpassingen bin nen drie jaar moeten doorvoe ren. De verhoogde kosten voor het verwerken van afval zul len gevolgen hebben voor de tarieven voor het ophalen van huisvuil. Export Voorzitter M. Varekamp van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, tevens vice-voorzitter van het Land bouwschap, verwacht voorals nog niet dat deze affaire zal leiden tot problemen bij de ex port van Nederlandse zuivel- produkten. Ons land is een van de grootste zuivelexpor- teurs ter wereld. De totale waarde van de zuivelexport bedroeg vorig jaar 7,5 miljard gulden. Kaas, boter, geconden seerde melk en melkpoeder zijn de belangrijkste produk ten. Ons land telt ongeveer 50.000 melkveehouderijbedrijven. Het totale aantal melkkoeien is iets minder dan twee mil joen. De totale Nederlandse melkproduktie was vorig jaar ongeveer 11,5 miljoen ton. Daarvan werd meer dan 11 miljoen ton in fabrieken ver werkt. TOMMIE DE WIT DOET ALLES OM NORMAAL MET ZIJN SUIKERZIEKTE TE KUNNEN LEVEN. I MISSCHIEN KUNT U OOK IETS DOEN. GEEF VOOR DE BEHANDELING VAN SUIKERZIEKTE GIRQ5766 BANK 70 70 7() 80l UTRECHT De ouderenbond ANBO gaat minister Brinkman vragen om een onderzoek naar de gevolgen voor ouderen die moeten verhuizen als hun bejaardenhuis (gedeeltelijk) sluit. De bond zegt van zijn afdelingen in het land signalen te hebben ge kregen dat deze overplaatsingen grote psychische en lichamelijke gevolgen voor de bejaarden hebben. De ouderenbond wil van Brinkman nu cijfers krijgen. Dat is de verantwoordelijkheid van de minister omdat die met zijn bezuinigingen bejaardenoorden laat sluiten, aldus dagelijks bestuurder A. van Oosterhout van de bond. DEN HAAG Dioxinen, tienduizend keer giftiger dan cyaankali, hebben de afgelo pen jaren al veel stof doen op waaien. Een belangrijke bron van de uitstoot van dioxinen is de kunststof pvc (polyvinylc- hloride), die nog veelvuldig in het afval voorkomt: in weg- gooiflessen, verpakkingsmate riaal en meubelen. Dioxine dook de eerste keer op als verontreiniging in het ontbladeringsmiddel „Agent Orange" in Vietnam. Later maakten de stoffen „naam" bij het fabrieksongeluk in de Ita liaanse plaats Seveso. Enkele jaren geleden ontstond grote opschudding, toen een Zweed se deskundige aantoonde dat deze stoffen in de moedermelk kunnen voortkomen. Dit is la ter meer dan eens bevestigd. De'dioxinen bleken in de moe dermelk terecht te komen via het voedsel, vooral de melk en andere produkten van de koe die de schadelijke stoffen op haar beurt binnenkrijgt door het eten van besmet gras. De dioxinen die ontstaan bij de verbranding van huisvuil en bedrijfsafval, komen door de lucht in de weilanden terecht. Pvc (polyvinylchloride) is in vele opzichten de meeste om streden kunststof. Het jaarlijk se verbruik in Nederland schat men op 150 tot 200 mil joen kilo. Pvc wordt onder meer gebruikt in verpakkings materiaal. Veel groter echter is de toepassing van deze kunststof in bouwmateriaal, meubels, kabelisolatie, vloer bedekking en afdekmateriaal. De eventuele gevolgen van een te hoge belasting van het lichaam met dioxinen zijn niet gering. De stoffen kunnen on der meer het natuurlijk af weersysteem van de mens aantasten. Ook een ontrege ling van de vetstof wisseling, de hormoonhuishouding en voortplantingsfuncties is mo gelijk. Evenzeer is schade aan de lever en de milt te ver wachten. Bovendien bevorde ren dioxinen het ontstaan van kanker.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3