Wereldraad streeft eigen perestrojka na Opnieuw demonstratie joden tegen klooster Auschwitz £eicLe Therapie kerk wereld beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CëidaeSowuvnt MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINAj door Joke Forceville-Van Rossum Er was een man met 17 com plexen en elke avond telde hij ze na, want hij wou weten: hekseniet of hekse? Han G. Hoekstra. Mijn nichtje is in therapie. Het is haar zoveelste poging. Ik kan de keren niet meer tellen dat ze me heeft aangekondigd met een nieuwe behandelme thode te beginnen. Ze hoeft zich, gelukkig, niet te onderwerpen aan een ingrij pende medische therapie. Ze is jong, gezond, recht van lijf en leden, heeft nog nooit iets gebroken, groeit niet scheef en voor welke vorm van fysio therapie dan ook komt ze niet in aanmerking. Maar, helaas, Mien is thera- pieziek. Ze zegt altijd dat ze méér wil worden. Daarbij kan psychotherapie haar helpen, meent ze. Misschien vraagt u, hoe méér, wat méér wil ze dan worden. Nu, op de allereerste plaats meer zichzelf. (Dat dan overigens wél zonder gewicht stoename). Meer mens beoogt ze dus. Nee, zegt u nu niet meer mans. Voorzichtigheids halve houden we het dan maar liever op meer vrouws. Ik moet mijn nichtje niet tégen me krijgen. Ziet u, ik ga daar dan weliswaar niet voor in the rapie, maar ik wil er natuurlijk wel graag bij blijven horen. Net als elke andere welleven de vrouw. Of je immers twin tig, dertig, veertig, vijftig telt, geëmancipeerd moet je zijn. Nu moet u zich hierbij niet vergissen. Dat woord geëman cipeerd heeft niks met ,,man" te maken. Laat ik nu jaren lang gedacht hebben dat e- mancipatie zoiets betekent als: af van de man, weg uit de dwang van mannen. Maar nee, emancipatie komt uit het Latijn en de verklaring van het woord luidt: los uit het manci- pium, oftewel bevrijd uit de horigheid, slavernij. Maar dat gaat op voor zowel mannen als vrouwen. Terug naar de therapiewoede van mijn nichtje Mien. Ze wil dus meer vrouw worden en heeft zo haar eigen jargon om dat streven te verduidelijken. Of het Turbotaal is, weet ik niet. Mijn exemplaar van de bestseller van Jan Kuiten brouwer ligt momenteel bij mijn dochter, ik kan dat dus nu niet nagaan. Mien wil assertief zijn. Nee, niet agressief. Gelukkig niet want dan bleef ik uit haar buurt. Dat wil zeggen dat ze wil opkomen voor zichzelf, voor haar eigen rechten. Dat ze zich niet wenst te laten on dersneeuwen door andermans verbaal geweld. Prima toch? En ze wil dus, houd dat in het oog, al maar meer Mien wor den. Gelovend in haar eigen kwaliteiten en in alles wat er onder lagen van gebrek aan zelfvertrouwen nog vandaan gepeuterd moet worden in haar ziel. Ik ben er diep van overtuigd dat voor een aantal mensen therapieën zijn wat ze heten: helend, herstellend. En wie vanuit zijn verleden of huidige situatie geestelijk gezond moet worden gemaakt, doet er goed aan op een dergelijke wijze genezing te zoeken. Maar alleen maar meer Mien worden, voortdurend erop uit zijn jezelf te kunnen ontplooi en, op je strepen staan, je rechten opeisen zonder je ge weten ooit te onderzoeken of er misschien ook nog wel eens plichten tegenover staan... dat lijkt het me nu net niet. Ik heb zo mijn vragen erbij of Mien op deze manier echt meer wordt. (Als ik het ont dek, zal ik het de lezers mel den). Als je voortdurend zit te pluizen en vogelen wat je alle maal nog niet hebt, of niet verwerft, als je altijd maar weer verongelijkt naar je spie gelbeeld kijkt en zucht dat er nog van alles aan mankeert (innerlijk of uiterlijk, dat maakt vermoedelijk niet eens zo veel verschil) dat je bepaald niet tevreden kunt zijn, wat levert dat op? Veel anders dan een gevoel van minderwaardig te zijn aan anderen, angst er niet bij te horen, uit de boot te val len in je omgeving? We hebben het onlangs gehad over het opzoeken van de zonzijde. Toen ging het vooral over gebeurtenissen in onze naaste omgeving. Welbe schouwd zou ik Mien een heel aardige, allesbehalve kostbare therapie kunnen aanbevelen. Kijken naar wat je al wél hebt, of bezig bent te verwerven - want groeien doet een mens zijn leven lang. Naarstig on derzoeken wat je plussen zijn in plaats van te mauwen over je minnen. Geen mens kan ga ten vullen met wat hij niet heeft. Die zal hij moeten dich ten met wat er is. Hulpbisschop leidt eucharistieviering op Utrechtse kermis UTRECHT Voor het eerst sinds zijn benoeming door de bisschoppen tot kermis- en circusbisschop is hulpbisschop drs. J. Niënhaus van Utrecht zondag voorgegaan bij een eu charistieviering op de Malie- baankermis in Utrecht. Als kerkruimte fungeerde de au toscooter van Tony Reemer In en rond deze attractie wa ren meer dan 400 belangstel lenden aanwezig, onder wie tientallen kermisexploitanten. Het thema van zijn preek: de barmhartige Samaritaan had Niënhaus aangepast aan het werk van de kermisonderne mers. „Jullie zijn geen men sen die erg wettisch te werk gaan omdat jullie je hart laten spreken". Hij meende te we ten dat kermisexploitanten steeds bereid zijn om invali den gratis te laten genieten van het „heerlijke kermisver maak". Ook staan zij collega's bij die door de concurrentie dreigen te worden doodge drukt. Prachtvormen van Sa- maritaanse naastenliefde, zo besloot Niënhaus zijn preek. De organisatoren van de Utrechtse kermis onthaalde de bisschop, samen met ande re gasten, op de traditionele kermislekkernij: poffertjes. Bisschop Niënhaus wenste de exploitanten en het publiek een goede kermis toe en zei te hopen dat de vroegere band tussen kerk en kermis dankzij het Utrechtse initiatief in ere wordt hersteld. Wie zijn tijdgenten wil behagen, mishaagt vaak aan het nageslacht FINANCIËLE PROBLEMEN DOOR LAGERE DOLLAR MOSKOU In een po ging de tot instituut ver worden oecumenische be weging nieuw leven in te blazen heeft secretaris generaal dr. Emilio Ca stro een herstructurering van de Wereldraad van Kerken voorgesteld. Deze discussienota, getiteld „Op weg naar de toekomst van de Wereldraad van Ker ken", komt deze week aan de orde in het land van glasnost en perestrojka, waar het cen traal comit'e van de Wereld raad vanaf vandaag voor de eerste maal vergadert. De „koninkrijkjes" van de drie afdelingen (geloof en kerkorde, gerechtigheid en dienst, educatie en vernieu wing) moeten worden ver vangen door acht departe menten. Hierdoor zouden de onderlinge samenwerking en communicatie worden verbe terd. Overigens is er hier en daar al sceptisch op het voorstel Dr. Emilio Castro FOTO: ap van Castro gereageerd. De in vloedrijke Wereldraadcom missie voor internationale za ken heeft het plan, dat sinds dit voorjaar in de staf van de Wereldraad wordt besproken, reeds afgewezen. De Canadese dr. Lois Wilson, een van de zeven presidenten (erevoorzitters) van de We reldraad, zei desgevraagd meer in vervanging van de leiders te zien. Reeds een jaar na het aantreden van Castro sprak zij over gebrek aan lei ding in de top van de Wereld raad. Niet alleen de Uru- guayaan Castro, wiens be- noemding tot eind 1992 geldt, maar ook voorzitter dr. Hans Joachim Held van het cen traal comité, wiens termijn op de assemblee in februari 1991 afloopt, worden zowel binnen als buiten de Wereldraad als weinig inspirerende leiders beschouwd. Tekort De Wereldraad heeft vorig jaar een driemaal groter te kort gehad dan in 1987 als ge volg van de daling van de dollar ten opzichte van de Zwitserse frank. Het tekort is opgelopen van 200.000 Zwit serse frank (ongeveer 280.000 gulden) naar 600.000 Zwitser se frank. Tegenover 38,5 miljoen SFr inkomsten stonden 39,1 mil joen uitgaven, die overigens bijna twee miljoen onder de begroting bleven. Dit heeft Patrick Coïdan, plaatsvervan gend secretaris-generaal, be kendgemaakt. De Wereldraad leed in de ja ren '70 gedurende lange tijd grote verliezen, waaraan pas in het begin van de jaren '80 een einde werd gemaakt. De val van de dollar leidde in 1987 tot nieuwe verliezen. Coïdan vreest dat de kleiner wordende kerken uit het Westen op den duur minder zullen bijdragen. Tot dusver komt het meeste geld uit de Amerikaanse en Westduitse lidkerken. Daarentegen hoopt hij dat de kerken uit Oost-Europa, die een gunstiger tijd tegemoet lij ken te gaan, binnenkort ook in geld kunnen bijdragen. Tot dusver betalen zij alleen in natura, onder meer door We reldraadbijeenkomsten in hun eigen land te betalen. De kerken in de Derde We reld geven in vergelijking met hun eigen inkomsten al aanzienlijke bedragen, hoewel die in het geheel van de totale inkomsten voorlopig nog be scheiden zijn, aldus Coïdan. De progressieve kardinaal Paulo Evaristo Arns uit Brazi lië is niet ingegaan op een uit nodiging van de Wereldraad van Kerken om in Moskou over de armoede in de wereld te spreken. Volgens perschef Jan Kok van de Wereldraad heeft Arns laten weten ver hinderd te zijn. Arns zou een van de sprekers zijn op een speciale zitting» van het centraal comité van de Wereldraad, dat dezer da gen in de Sovjet-hoofdstad vergadert, over de verant woordelijkheid van de kerken met het oog op de groeiende armoede in de wereld. Een andere spreker is VU- hoogleraar dr. B. Goud zwaard, die een half jaar gele den met Arns in Sao Paulo een symposium over dit on derwerp heeft geleid. Daar ontstond de gedachte een ge zamenlijke verklaring van het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken over het armoe devraagstuk op te stellen. DIRK VISSER „Tachtig procent bekeerde moslims naar Islam terug" MANILA Ongeveer 80 procent van de moslims die zich tot het christendom be keren, keert op den duur weer naar de Islam terug. Dat zei de Amerikaanse isla moloog prof. Dudley Wood- berry vrijdag tijdens het con gres van het Lausannecomité voor wereldevangelisatie in Manila. Woodberry, die zich beriep op ervaringen van zen delingen, noemde als reden voor het hoge percentage, dat de omgeving een sterke druk op bekeerde moslims uitoe fent om zich weer bij de Islam aan te sluiten. Verder hebben vele moslims problemen met het individualisme van het christendom. Woodberry riep de 4000 deel nemers aan het congres op in het zendingswerk meer reke ning te houden met sociologi sche factoren. Zo is het ver standig een gezin pas te do pen, nadat het gezinshoofd christen is geworden. Voorts kunnen in de eredienst vele gebruiken worden gehand haafd die niet tegen de leer van het christendom ingaan. Er is volgens Woodberry niets tegen, dat christenen net als moslims met bedekt hoofd en knielend bidden en daarbij voorover buigen Woodberry herinnerde eraan dat de Islam vele elementen uit de joodse en christelijke traditie heeft overgenomen De 60 deelnemers uit de Sov jetunie die tot gisteren op het vliegveld van Moskou moes ten wachten omdat de Fili- pijnse regering hun geen vi sum wilde verstrekken, zijn in Manila gearriveerd. Onder hen zijn niet alleen leden van de door de staat geregistreer de Russisch-Orthodoxe Kerk en de Baptistenkerk, maar ook leden van niet-geregis- treerde, tot voor kort door de staat vervolgde, kerken. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Nijkerk J. Brons te Urk (Maranathakerk) KRAKOW De zeven Amerikaanse joden die vrijdag met geweld door Poolse arbeiders van het terrein van het Karmelie tessenklooster van Ausch witz werden gezet, heb ben zondag opnieuw te gen het klooster gede monstreerd. De groep on der leiding van rabbijn Abraham Weiss uit New York stond 10 minuten voor de 14e-eeuwse Mari- akerk in Krakow met borden met de tekst „Verwijder het klooster" en „Laat de joden met rust". Ongeveer 20 Polen en 10 jour nalisten keken toe. De eucha ristieviering in de overvolle kerk werd niet verstoord. Op 22 februari 1987 tekenden het Joods Wereldcongres en vier kardinalen, onder wie de aartsbisschop van Krakow, kardinaal Frantisek Machars- ki, een akkoord, waarin de Rooms-Katholieke kerklei ders toezegden dat het kloos ter in het „theater" van het voormalige concentratiekamp, waar tijdens de oorlog gifgas lag opgeslagen, binnen twee jaar zou worden overgeplaatst naar een plaats buiten het kamp. De joden achten het klooster onverenigbaar met Auschwitz als symbool van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het klooster bevindt zich ech ter nog steeds in het voorma lige concentratiekamp. De Po len werken om nationalisti sche redenen de overplaatsing tegen. Zij zou onder meer het feit negeren dat er ook rooms- katholieke Polen in Ausch witz om het leven zijn ge bracht. De Poolse overheid heeft nog altijd geen vergun ning gegeven voor de bouw van het ontmoetingscentrum dat het klooster moet vervan- Poolse arbeiders slepen de demonstrerende rsbbijn Abraham WeiSS FOTO: AP gen. Theo Klein, vice-voorzitter van de Europese afdeling van het Joods Wereldcongres en twee jaar geleden betrokken bij de onderhandelingen met de vier kardinalen, heeft in een verklaring de vertraging bij de uitvoering van de over plaatsing van het klooster voor het incident van vrijdag verantwoordelijk gesteld. Hij wijst er bovendien op, dat de arbeiders die de Amerikaanse joden van het terrein van het klooster verdreven, bezig wa ren met het verbouwen van de grote zaal. Maeharski heeft eerder toegezegd dat deze zaal in zijn oorspronkelijke toe stand zou worden gehand haafd. De demonstraties, die op een ongelegen moment ko men, zijn evenmin op hun plaats op het terrein van de Shoa (de vernietiging van 6 miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog) als de Karmelietessen die er aanlei ding toe hebben gegeven", al dus Klein. De Poolse regeringskrant Rzeczpospolita heeft zaterdag de Amerikaanse joden be schuldigd van een „georgani seerde provocatie". „Hoe schadelijk religieus fanatisme kan zijn, schijnt door dit on gewone incident te worden bewezen", aldus de krant, die niet meldt dat joden werden weggesleept door Poolse ar beiders, terwijl politieagenten en priesters toekeken. Ook het officiële Poolse pers bureau PAP negeerde het ge weld tegen de joden. Het be schuldigde de joden van het schreeuwen van vijandige leuzen tegen de Karmelietes sen. Volgens ooggetuigen schreeuwden de joden niet toen zij over de muur van het klooster klommen om met de zusters te praten. Dat gebeur de pas, toen de arbeiders wa-' ter over de joden wierpen, terwijl dezen op rituele rouw- hoorns bliezen onder de ra men van het klooster, en la ter, toen de arbeiders hen aanvielen, aldus de ooggetui gen. Weiss en zijn medestanders, gehuld in een gebedsmantel, overhandigden later op de dag een brief aan de RK auto riteiten in Krakow, waarin werd geëist dat Maeharski af treedt, als het klooster niet wordt overgeplaatst. Voorts zouden tuchtmaatregelen te gen de Karmelietessen moeten worden genomen om dat zij „stilzwijgend toekeken, terwijl de arbeiders joden sloegen". De kanselier van het aartsbis dom Krakow, die voor het klooster verantwoordelijk is, zei desgevraagd te geloven dat de joden de wet hebben geschonden door over het hek van het klooster te klimmen. „Wij steunen zulke acties niet, omdat dit niet de manier is om een dialoog tot stand te brengen", aldus kanselier Bronislaw Fidelus. Hij wilde niets zeggen over het geweld van de arbeiders tegen de Amerikaanse joden. Fidelus deelde tenslotte mee dat het aartsbisdom land heeft gekocht voor de bouw van een nieuw klooster Dit kloos ter, waarvan naar verwach ting de bouw pas volgend jaar zal beginnen, zal een huis van gebed voor zowel christenen als joden moeten zijn. Paus heeft vakantie Ook deze zomer brengt de paus een flink deel van zijn vakantie door met het wandelen in de bergen. Vorige week kwam hij aan in Introd, op 1320 meter hoogte in de Italiaanse alpen voor een vakantie. Op de foto: de paus wandelend in Arrier Valley. Islam in Spanje als officiële godsdienst erkend MADRID De commissie voor de godsdienstvrijheid van het Spaanse ministerie van justitie heeft vrijdag de Islam officieel erkend. De Rooms-Katholieke Kerk, de protestantse kerk en het jood se kerkgenootschap waren tot nu toe de enige erkende gods diensten in Spanje. Een gods dienstig genootschap heeft zo'n erkenning nodig om aan spraak op staatssubsidie te kunnen maken. Op dit mo ment heeft alleen de RK Kerk een akkoord met de staat over subsidiëring geslo ten. Het joodse kerkgenoot schap en de protestantse kerk zijn met de staat daarover in onderhandeling. Het aantal moslims in Spanje wordt ge schat op 200.000, verdeeld over 19 sunnitische bewegin gen en een shi'itische groep. EVANGELISCHE KERK DUITSLAND: Dienstweigeren niet beter' HANNOVER Christenen die de militaire dienst weige ren, leggen volgens de Evan gelische Kerk in Duitsland (EKD) geen „duidelijker ge tuigenis" voor de vrede af dan christenen die wel in militaire dienst gaan. „Welke beslissing de christen ook neemt, of hij soldaat of dienstweigeraar wordt, het mag niet zo zijn, dat de een pretendeert een beter christen te zijn dan de ander of zelfs de ander het recht ontzegt zich christen te noemen", aldus het bestuur van de EKD in een verkla ring. De aanleiding voor de verkla ring is dat binnen de grootste protestantse kerk van de Bondsrepubliek (24 miljoen leden) diverse malen de me ning naar voren is gebracht dat dienstweigeren een grote re bijdrage aan de wereldvre de is dan in militaire dienst gaan. Daar stelt de EKD nu tegenover dat „niet onze be slissingen en niet onze hande lingen ons tot christen ma ken". Men is alleen christen door Gods genadig handelen en door het geloof dat dat handelen bevestigt. Het is een christen verboden zijn hande len beter of duidelijker chris telijk te noemen dan dat van anderen. De EKD erkent dat het per soonlijk afzien van het ge bruik van geweld een „nauw keurige uitdrukking" van christelijk vredeswerk kan zijn. Maar een christen heeft ook het recht de verdediging met militaire middelen te be schouwen als onontbeerlijk onderdeel van de oplossing van politieke conflicten. De kerk heeft de macht noch de kennis om in het dilemma tussen het doel van geweld loosheid en de bescherming van recht en vrede een oplos sing aan te dragen, aldus het bestuur van de EKD in zijn verklaring. CDA aanvaardt 'tv voor de winst' HEEFT het CDA zaterdag in Bussum nu wel of geen zenzwaai gemaakt op het punt van commmerciële tele1 Al in theater 't Spant, waar de christen-democraten over 1 verkiezingsprogram vergaderden, ontstond daarover oj kerheid. De ene congresganger meende van niet en weet de woorden van partijvoorzitter Wim van Velzen. Zijn bil man was echter de tegenovergestelde mening toegedaan herinnnerde aan de uitspraken van lijsttrekker Ruud l| bers. VRIJ vertaald zei Van Velzen: Als Europa ons onverhd dwingt commerciële omroep vanuit het buitenland toe ta ten, zullen we ons niet verzetten. Ruud Lubbers noemde s ter 'de tv voor de winst' een niet meer tegen te houden fq meen. Volgens hem kan het CDA zich maar beter bij dit i dramatische feit' neerleggen en zich concentreren op maaf gelen om het publieke bestel zo sterk te maken dat het st} de concurrentie aankan. Dit verschil is eenvoudig te verklaren. De partijvoorzi concentreerde zich louter op de inhoud van het eigen Cl programma; hij sprak vanuit de ideologische invalshoek.! lijsttrekker, praktisch man als hij is, was al bezig z'n d^ kabinet te formeren. Logisch, want of hij nu na 6 septerri met Wim Kok van de PvdA of Joris Voorhoeve van de V aan tafel zit, hij stuit in elk geval op een partij die comij ciële televisie wil toelaten. Daartegen principieel verzet ven bieden is zinloos, vindt Lubbers, nu een belangrijk i van het eigen CDA-kader van gedachten is veranderd. in christen-democratische kring blijkt men Henny Huisq, Ron Brandsteder en Jos Brink niet te willen missen. DAARMEE lijkt de komst van TV10 en Véronique eei kerheid. Maar voordat Joop van den Ende en Lex Hart de champagneflessen laten knallen, doen zij er goed aanj verder te kijken dan de CDA-partijraad in Bussum. Af$ pen vrijdag nam het kabinet, ondanks hevig verzet vari VVD-ministers, een paar besluiten die van levensbef kunnen blijken voor de moderne etherpiraten. CDA-mini Brinkman kreeg toestemming een wetsontwerp in te dia voor de uitbreiding van de STER-zendtijd per 1 januari lii Aangezien ook de PvdA hiervan een voorstander is, zar Tweede Kamer dit ontwerp zeker aannemen. Het ge| daarvan is dat de STER beter wordt toegerust om te con! reren met enige commerciële omroep. VVD-fractieleider. ris Voorhoeve noemde dit het 'gras voor de voeten wegri|t en' van de commerciële zenders. VOORTS is van groot belang wat er morgen in de EGp nisterraad gebeurt met de ontwerp-richtlijn 'Televisie zoij; grenzen' van de Europese Commisie. Als de Commissie,b dagelijks bestuur van de EG, op verzoek van Nederland J klaart dat pseudo-buitenlandse zenders geen aanspraak 1; nen maken op bescherming van een eventuele richtlijn, het doek voor TV10 en Véronique. De regering kan hen£ zonder meer van de Nederlandse kabelnetten weren. »j AlS de Commissie niet bereid is tot zo'n verklaring j kans daarop is tamelijk groot, om te voorkomen dat anl landen ook weer hun verlangens op tafel gaan leggen - il leed voor Van den Ende en Harding echter nog niet gel® Dan hangt het er vanaf of de ontwerp-richtlijn wordt aal nomen. CDA-staatssecretaris Van Voorst tot Voorst heeff dracht het Nederlandse standpunt (lees: het CDA-standp^ zo goed mogelijk te verdedigen. Mocht er toch een onwel vallig ontwerp dreigen te worden aangenomen, dan maf daar zelf niet mee instemmen. Die beslissing is voorbei den aan het gehele kabinet, zodat er in elk geval vertraf ontstaat. L ALLEEN als de Europese richtlijn over grensoverschrijP de televisie wel op tijd tot stand komt en er is geen verb<| opgenomen voor pseudo-buitenlandse zenders, dan is dejp voorlopig vrij voor TV10 en Véronique. De Nederlandse je kan dan alleen nog, al dan niet samen met de publiek^, roepen of de NOS, naar de (Europese) rechter stappei! hem vragen deze zenders te verbieden. Zo'n procedure echter meestal jaren. HET enige wapen dat de regering in dat geval over heep het heel snel mogelijk maken van een in Nederland gevq, de commerciële omroep. En daarom is het belangrijk dal CDA daartegen zijn principiële verzet nu heeft opgege Lubbers heeft de handen vrij om met Kok of Voorhoevi met gegadigden voor een commerciële omroep afsprakJ maken tijdens de kabinetsformatie. Het CDA zal zich bf onderhandelingen inzetten voor uitbreiding van de Si zoals verwoord in het wetsontwerp van Brinkman, en verlenen van langjarige concessies aan de geprofileerde^ roepen KRO, NCRV, EO, VARA en VPRO. Ook zal de tie van de uitgevers van kranten en tijdschriften bekt worden, aan wie het tot nu toe verboden is zich met del! roep bezig te houden. L Tros en Veronica moeten volgens het cda gedwotf worden tot een keus: of in het Hilversumse bestel blijv^ uittreden en commercieel worden; van twee walletjes fc zoals ze nu willen, moet afgelopen zijn. In die situatie ifc aan de financiers van TV 10 en Véronique om te beslisst zij zich bij TROS en Veronica willen aansluiten of da vanuit Milaan of Luxemburg willen (blijven) opereren'1 Tamelijk koel DE BILT (KNMI)Al bijna een week lang verandert de algemene circulatie nauwe lijks: een hogedrukgebied ten westen van Ierland en een la gedrukgebied boven Scandina vië en Finland. Tussen deze beide systemen staat een brede noordwestelijke stroming. Ta melijk koude lucht, afkomstig uit het zeegebied ten westen van Groenland, stroomt daar mee naar Scandinavië en De nemarken. De begrenzing van deze koude lucht loopt van Noord-Engeland via de Noord zee en onze omgeving zuid oostwaarts. Warme lucht be vindt zich zuidwest van deze scheidingslijn. In deze lucht wordt het in Zuid-Engeland en Ierland opvallend warm. Ons land krijgt het komende etmaal echter te maken met de koelere lucht uit het noorden. De komende nacht komt daar bij, in verband met de nabij heid van de genoemde schei dingslijn, veel bewolking voor; morgen bereiken ons vanl Noordzee opklaringen. Bij matige; in het Waddengl af en toe krachtige noord ter wordt het 's middags warmer dan 18 a 19 grad? Weersvooruitzichten voc Europese landen geldig l morgen: Joegoslavië In het binnenlai een enkele onweersbui, zonnig. Middagtemperatuui tot 31 graden Griekenland: Zonnig, in de een lokale onweersbui.'s 1 rond 35 graden. Frankrijk: In het noorden wolkenvelden, elders zonnit dagtemperatuur van 22 grad de Kanaalkust tot ruim 30 aar Portugal. Eerst zonnig, later rr wolking en kans op een bui. dags 25 tot 30 graden. Spanje. Zonnig, aan de kust dags 30 tot 35 graden, in het I land rond 40 graden. 1 ,r°T

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2