Zevenkampsters handhaven zich in Europese top Vierde man springploeg nog onzeker ficidócSoiwtmt Domper voor Spaar Ayrton Senna zet zichzelf buitenspel RKC SUCCESVOL Geen discussie meer over regels SPORT MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINA Suvri jn naar Montpellier KERKRADE-De trans fer van Wilbert Suvrijn naar Montpellier is rond. Het bestuur van Roda JC kwam afgelopen weekein de met de leiding van de Franse club tot overeen stemming over de vergoe dingssom, die ruim een miljoen gulden bedraagt. De 26-jarige middenvel der, die tot dusver acht in terlandwedstrijden achter zijn naam heeft staan, was het eerder al met Montpel lier eens geworden over een driejarig contract. Toch schermgoud voor Italië DENVER Italië heeft bij het laatste onderdeel bij de wereldtitelstrijd schermen alsnog een gouden medaille be haald. Op degen bleken de Italiaanse heren in Denver sterker dan hun Westduitse opponenten. Het zilver ging naar Cuba dat Zweden ver sloeg. Zaterdag ging de voor laatste gouden medaille naar het eens zo roem ruchte schermland Hongarije. De Oosteuro- pese vrouwen versloe gen in de finale van de strijd op degen Italië. McEnroe niet in Davis-Cup MÜNCHEN West-Duitsland is opeens een stuk dichter bij de finale van de strijd om de Davis-Cup gekomen. De Westduitse tennissers hoefden daar niets voor te doen. John McEnroe maakte gisteren bekend dat hij geblesseerd is en derhalve niet aan de halve finale tegen de Duitsers mee kan doen. Voor de Verenigde Staten zijn daardoor de kansen op het bereiken van de eindstrijd aanzienlijk ver kleind. Vervanger van McEnroe is Brad Gilbert. MILITAIREN VIJFDE NAPELS Het Nederlandse voetbalteam is bij de strijd om de wereldtitel voor militairen als vijfde ge ëindigd. In de laatste wedstrijd werd Zambia met 2-1 verslagen. Bij rust stonden de Afrikanen nog voor, •as in de laatste twintig minuten slaagde Oranje er n het veldoverwicht in doelpunten om te zetten. In le 70e minuut zorgde Sandel voor de gelijkmaker, es minuten voor het laatste fluitsignaal bezorgde Jeijerman Nederland de winst. Einde aan zegereeks van Nick Faldo GLENEAGLES Aan de zegereeks van Nick Faldo is zaterdag een einde gemaakt. De Britse beroepsgolfer ein digde in Gleneagles tijdens de open Schotse titelstrijd op de gedeelde 20e plaats. Hij moest voor de vier ronden 281 keer de club ter hand nemen, drie onder par. In Gleneagles ging de zege naar Michael Allen. De 30-jarige profes sional uit San Francisco had voor het parkoers negen slagen minder (272) no dig dan Faldo, In de slotronde ontdeed hij zich van zijn laatste twee concurren ten, de Brit Woosnam en en Spanjaard Olazabal, die de tweede plaats deelden met 274 slagen. Beide golfers behoren eind juli tot het deelnemersveld aan de Dutch Open in Noordwijk. Poolse bridgers kampioen TURKU De Poolse bridgers zijn zater dag in Turku Europees kampioen gewor den. In de tumultueuze slotfase consoli deerden de Polen hun voorsprong be kwaam. Achter hun ontbrandde evenwel nog een felle strijd om de tweede plaats tussen Frankrijk, vijf wedstrijden voor het einde nog volstrekt kansloos, en Zweden. De Fransen waren door enkele forse overwin ningen Zweden tot op drie punten gena derd. De Nederlandse ploeg, die zijn gerin ge kans al had verspeeld door Ierland maar met 18-12 te verslaan, moest het laatste slachtoffer worden in de jacht op het zilver. Het was voor de Fransen geen gemakkelij ke opgave. De aanvankelijke achterstand op Oranje werd nog wel weggewerkt, maar de twee punten verschil aan het einde overschreed maar net de gelijkspel marge: 14-16. Volleybalteam toont karakter VENRAY Het Neder- lands dames-volleybalteam heeft gisteren het vierde duel met Zuidkorea verlo ren. De ploeg van coach Pang won opnieuw geen set (15-8, 15-9, 17-15) speelde desondanks voor 600 toe schouwers in Venray de beste wedstrijd tot dusver uit de reeks van vijf wed strijden. Nederland heeft in de vier wedstrijden tegen Zuidkorea pas één set, de eerste in de reeks, winnend kunnen afsluiten. Van avond spelen beide landen in Delden voor de laatste keer tegen elkaar. Zijspancrossers verdedigen met succes ARKEL De zijspancros Eimbert Timmermans en Verhagen hebben gisteren Arkel de koppositie in de st om de nationale titel met ces verdedigd, Het Brabar koppel behaalde in twee r ches 37 punten. Hun riva Benny Janssen en Fr Geurts Van Kessel kwamen hetzelfde aantal uit, maar r ten de dagprijs door de twe plaats in de tweede manc Timmermans en Verhaj hebben na acht manches voorsprong van 23 punten Janssen-Geurts Van Kessel LE MANS Aan de eu forie rond de prestaties van Hans Spaan in de strijd om de wereldtitel in de 125cc-klasse is gisteren op het circuit van Le Mans een hard einde ge komen. De winnaar van de Grote Prijzen van Oos tenrijk, Nederland en Bel gië werd in de Franse Grand Prix getroffen door het pechduiveltje. Een ge scheurde cilinderkop be tekende voor de Castri- cummer afstand doen van de leidende positie in het wereldkampioenschap. Zijn stalgenoot Ezio Gia- nola nam door zijn derde plaats de eerste plaats over. Spaan volgt op vijf tien punten als derde. Spaan begon, na zijn tweede trainingstijd, zelfverzekerd aan de race. De Noordhollan der behoefde slechts 0,03 se conden op de Spanjaard Marti nez toe te geven. Een kleine marge op een circuit, waar Spaan vier jaar geleden voor het laatst een been zette. Des tijds kwam hij nog uit in de 80ec-klasse en was zijn optre den slechts van korte duur. Spaan bleef op Le Mans enke le ronden aan het achterwiel van Martinez en Gianola han gen voor hij doorstootte naar de eerste positie. „De machine liep voortreffelijk. Eenmaal aan de kop merkte ik, dat de temperatuur van de cilinder te hoog opliep. Toen moest ik het rustiger aan doen". De tempe ratuur in het koelsysteem bleef stijgen, waardoor Spaan de negende ronde de pits moest opzoeken. In allerijl werd de radiat bijgevuld. „Ik heb het daarna helemaal open draaid, maar de achterst: was inmiddels erg groot worden. Ik hoopte nog enl punten te vergaren door bi; eerste vijftien te komen", klaarde de dertig-jarige reur. Zes ronden voor het de moest hij ontgoocheld strijd staken. De machine stil. „Gelukkig pakte Martinez overwinning, waardoor Cri lé (tweede) en Gianola (dei niet maximaal van mijn pi konden profiteren. Met drie Grote Prijzen ben ik hankelijk van de resulta van Crivillé en Gianola. leen als zij een keer een s! te dag hebben of uitvallen er nog kansen voor mij", re seerde hij zich na de race. Voor Wilco Zeelenberg ver de 250cc-klasse ook zon succes. De Bleiswijker kw na de eerste ronde als tiei j door. In de tweede ronde gaf de ontsteking het. I ronde later was zijn race op Mans voorbij. Egbert Streuer en Geral Haas eindigden als derde in zijspan-race. De overwinn ging naar het Zwitserse kop Rolf Biland en Kurt Wa perg. De tweede plaats voor de Britse wereldkamp nen Steve Webster en Ti Hewitt. Eddie Lawson heeft weer zicht op prolongatie van wereldtitel in de 500cc-kla De Amerikaan verkleinde teren door een overwinninj achterstand op zijn leide landgenoot Wayne Rainey 8,5 punten. Rainey moest tevreden stellen met de de plaats. SILVERSTONE Alain Prost ziet de wereldtitel in de formule 1 gloren. Op het supersnelle circuit van Silver- stone behaalde de Fransman gisteren in de Britse Grand Prix zijn derde zege in vier ra ces en vergrootte zijn voor sprong op wereldkampioen en teamgenoot Ayrton Senna tot twintig punten. De Braziliaan maakte zijn faam als brokken piloot opnieuw waar, door na twaalf ronden uit te vallen. Daardoor bleef hij voor de vierde opeenvolgende keer van punten voor de wereldti telstrijd verstoken. De positie van Senna bij McLaren wordt na zijn nieuwe opgave onhoudbaar. De Brazi liaan bedwong in het begin het seizoen als regerend wereldkampioen de koppositie het McLaren-team en on derschreef die eis met over winningen in San Marino, Mo naco en Mexico. Na de laatste zege, op 28 mei, ging het fout. In zijn pogingen de regelmatig scorende Prost van zich af te houden hield hij de bolide niet meer heel, waardoor hij zich zelf buitenspel heeft gezet. De daaruit voortvloeidende problemen binnen het McLa- ren-team waren voor Prost de reden zijn vertrek aan te kon digen. Zijn afscheid moet wel met de wereldtitel worden ge vierd. Alleen op die mai kan hij het ongelijk van bazen aantonen. Via een merkelijke tussensprint, overwinningen in Phoe Frankrijk en Groot-Brittan heeft hij een duidelijk gat slagen met zijn stalgenoot. Op Silverstone profiteerde Fransman na twaalf ron van de pech van zijn tean noot. Senna belandde door slecht functionerende vers lingsbak in de berm. „1 voor de Becketts-bocht ki ik de wagen niet in de d( versnelling. Bij het afremi kon ik de bolide niet op circuit houden", verklaard! Brazliaan zijn flinke schui' Prost nam de leiding ovei stond die niet meer af. Fransman kon zich zelfs tussenstop van 25 secon veroorloven zonder zijn 3 overwinning in een G Prijs in gevaar te bren Achter hem volgde N Mansell op ruime afstand. Brit stuurde de Ferrari zoi risico's over het circuit en casseerde daarvoor zes pun De winnaar van de Brazili se Grand Prix maakte vroege pitsstop en kreeg tweede plaats in handen, l zijn stalgenoot Gerhard Be na vijftien ronden de moest opgeven. GEESTEREN Bondscoach Henk Nooren dacht na het CSIO van Twente aan vervlo gen tijden. Aan 1977 om pre cies te zijn, het jaar waarin de Nederlandse equipe over slechts drie volwaardige com binaties beschikte en in We nen fluitend Europees kam pioen werd. Nooren zelf, Johan Heins en Toon Ebben lieten de hinder nissen heel, wat de vierde man (Harry Wouters van den Ou- denweyer) afbrak deed er niet j meer toe. „We beschikken nu opnieuw over drie topcombi- naties", zei Nooren. „Dat kan voldoende zijn. Maar een goe de vierde man zou meer ze kerheid geven. Vinden we die, dan zijn we terug op het ni veau van een jaar geleden". De vierde man. Jos Lansink (Felix), Piet Raymakers (Olympic Zamira) en Jan Tops (Doreen) zijn zeker van een plaats in de ^ploeg van Rotter dam, waar half augustus het Europees kampioenschap wordt gehouden. Het drietal bevestigde zich tijdens de lan- denwedstrijd van het CSIO van Twente, zaterdag in Gees teren. Tijdens de Grand Prix imponeerde Tops met de twee de plaats, voldeed Lansink met de vijfde. Wiljan Laarakkers leek met Up to Date de aangewezen man de equipe te completeren. Een week geleden, tijdens het nationale kampioenschap in Arnhem, haalde hij met de ti tel bijkans op zak de vreemd ste capriolen uit. Het leidde tot diskwalificatie. In Geesteren smakte de Lim burger in de landenwedstrijd in de eerste manche van zijn paard, maakte hij in de tweede rondgang twee springfouten en vergat hij tot overmaat van ramp door de finish te rijden. Bovendien wist hij zich niet eens te kwalificeren voor de Grote Prijs, die gisteren door de Zwitser Thomas Fuchs' werd gewonnen. Kortom: Laarakkers staat ter discussie. En niet zo zuinig ook. Voorn, Hendrix, Van der Schans en Dufour zijn in beeld als vervangers. Twee van hen mogen mee naar Dinard, waar over drie weken de laatste se lectie-wedstrijd voor Rotter dam wordt gehouden. Het tweetal, naar alle waarschijn lijkheid Van der Schans (Olympic Treffer) en Laarak kers (Up to Date), strijdt om een ticket voor Rotterdam. Nooren zegt er nagenoeg uit te zijn, maar wilde geen com mentaar geven. Dat doet hij pas na een gezellig samenzijn met de ruiters, begin deze week. Hij wil eerst zijn equipe in lichten, dan pas de pers. Derde plaats De voortreffelijk rijdende Lansink, de degelijk springen de Tops en de constante Ray makers voerden Nederland in de landenwedstrijd naar de derde plaats. Voor West-Duits land, dat met een B-ploeg reed, voor België, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Maar achter de Zwitsers, die met hun miljoenenformatie won nen in Geesteren en de favo riet voor het EK lijken. Jan Tops vierde met de twee de plaats in de Grote Prijs van Geesteren gisteren zijn terug keer in de topsport, waarin hij een jaar had ontbroken. Verrassend was het niet. Een week geleden keerde zijn top- paard Doreen terug van de Argentijn Martin Mallo, die dacht over een beter paard te beschikken. De hernieuwde kennismaking leidde onmid dellijk tot resultaat. Eén springfout in zeven parcour- sen. De ruiter uit Valkens- waard gaat, met Doreen, naar het EK. NEDERLAND DERDE IN CSIO TWENTE WAALWIJK Voor RKC kan het een lucratieve week worden. Door de winst van de Waalwijksc formatie zaterdag in groep 11 van de Intertoto- competitie op Carl Zeiss Jena (2-0), is de Brabantse formatie koploper in de strijd om de hoofdprijs van 45.000 mark. De tweede plaats levert 15.000 mark op. Woensdag kan in Wenen de beslissing vallen in het voor deel van de Waalwijkers als RKC Vienna ontmoet. Kai- serslautern, dat tweede staat met een zelfde puntenaantal maar een slechter, een tre doelsaldo, ontmoet Zarl Jena. RKC-Carl Zeiss Jena (DDR) 2-0 57. Hoekstra 1-0, 89. De Wijs Scheidsrechter: Reygwart. Toesi wers- 800 Gele kaart: H. Weber BW Den Bosch heeft dag zijn geschonden blazoe de Intertoto-competitie iets gepoetst. Tegen de Belgi vertegenwoordiger FC boekte de Brabantse forn zijn eerste succesje in groe 1-0. BW Den Bosch - Club Luik li 0). 8. Van Duren 1-0. Scheidsret Overkleeft. Toeschouwers: 1000. OEFENVOETBAL DEN HAAG De resultaten van de in het afgelopen week einde gespeelde oefenwedsa- trijden tussen prof- en ama teurvoetbalverenigingen zijn: AGOVV-KV Mechelen 1-1 (0-0). Dekker 1-0, Koeman 1-1. Scheids rechter: Zeilstra. Toeschouwers: 4000. De Bataven-Ajax 1-4 (1-2). Van 't Schip, Ronald de Boer, Bergkamp,' Jonk. nenburg 2, Boerebach en Camel S Scheveningen (3e klas. zat)-FC Haag 1-5 (0-3). Adam, Otto 2, Buuren 2. De Jager. Overige uitslagen: SC Veendam-Emmen 2-2 (1-0), enveen-FC Utrecht 1-2 (1-1), B selectie-FC Groningen 1-3 (1-2), ders streekelftal - De Graafschap Excelsior'31 (2e klas. zat.) Twente 1-6 (1-5), Den Ham (4e zat- Heracles 0-4 (0-2), Selectii Leimbach/SC Neunahr - Haarle 6 (0-3). Romario helpt Brazilië aan titel RIO DE JANEIRO Roma- rio heeft Brazilië aan de Zuid- amerikaanse titel geholpen. De spits van PSV was de maker van het winnende doelpunt in de wedstrijd tegen Uruguay (1- 0). De kleine Braziliaan scoor de vier minuten na de pauze. Argentinië en Paraguay speel den zondag voor 110.000 toe schouwers gelijk (0-0). Door een beter doelsaldo (min 4) dan Paraguay (min 5) werden de Argentijnen derde. MADISON Laaiden de dis cussies tijdens het toernooi om de Champions Trophy van een maand geleden in West-Berlijn rond de invoering van de nieuwe spelregels nog hoog op, in Madison werd daar met geen woord meer over gerept. Coaches en doelverdedigers hebben zich neergelegd bij de per 1 juni ingevoerde, aanvan kelijk fel aangevochten regel, dat de doelman bij een straf- corner pas mag gaan liggen na de eerste slag of push op het „Zie je wel, dat we het bij het rechte eind hadden", zei Piet Lathouwers, voorzitter van de Regel Commissie van de FIH, triomfantelijk. „Van de heisa in Berlijn is niets overgeble ven. Iedereen heeft zich ge woon aangepast. Er is dan ook geen enkele aanleiding de zaak weer terug te draaien". „Masters" drie jaar in Frankfurt FRANKFURT Het Masters- tennistoernooi zal in drie opeenvolgende jaren in de Festhalle in Frankfurt worden gehouden. In 1990 zal het eve nement, dat traditioneel het tennisjaar afsluit met een titel strijd tussen de beste acht spe lers, voor de eerste keer in de Westduitse stad plaatsvinden. Het Masters-toernooi werd in 1970 voor de eerste keer ge houden en heeft sinds 1978 New York als vaste speel plaats. Daarvoor deed het toer nooi Tokyo, Parijs, Barcelona, Boston, Melbourne, Stockholm en Houston aan. Sportprijsvragen Lotto 28: 16-18-19-31-33-34. Reserve: 41. Deelnemers: 517.365. Inleg: 2.172.041. Prijzen: 1.105.522. Cijferspel 28: 74 98 95. Deelnemers: 247.799. Inleg: ƒ371.698. Prijzen. 148.679 Westduitse lotto: 5-15-17-24-38-49. Reserve: 12. Spel'77: 4681273. Belgische lotto: 1-4-16-18-33-38. Re serve: 29. Joker: 8179803 De Eindhovenaarmiste op vier punten na de grens van 8000 punten die hij exact twee jaar geleden voor het eerst in zijn loopbaan overschreed. De Fin Petri Keskitalo en de Zweed Henrik Dagard over meesterden die „barrière" wel. De Wit kreeg aanzienlijke steun van Enno Tjepkema. De in Louisiana studerende AA- C'er bekroonde zijn terugkeer na drie jaar sukkelen met een totaal van 7678. Zijn prestatie met de speer (75,84 meter), waarmee de beste Nederlandse specialist van dit seizoen werd benaderd, bracht promotie in zicht. Een aanvallende gelopen 1500 meter maakte het karwei af. Door de verstrekkende gevol gen van het toernooi van twee jaar geleden was de prolonga tie van de Sovjetunie een sine cure. Met drie meerkampsters in de „eeuwige top-tien" kan het Russische collectief alleen door de DDR de voet worden dwarsgezet. De Oostduitsen, die zes van de acht keer de be ker veroverden, waren dit maal veroordeeld tot een op treden in de B-groep. In een rampzalig weekeinde, vorige keer in Arles vielen drie top pers door achtereenvolgens een sleutelbeenbreuk, een zon nesteek en spierblessure uit, waardoor degradatie onver mijdelijk werd. Dergelijke desastreuze ontwik kelingen deden zich in Hel mond niet voor. Het uitvallen van Hidding kostte Nederland vrijwel zeker de vierde, moge lijk de derde plaats in de rang schikking. Door de veerkracht van Marjon Wijnsma (tiende), Anoeschka Daans (zestiende) en Esther Schouten (twinigste) werd degradatie naar de B- groep verijdeld. Wijnsma, die zich voorgenomen heeft het na-olympisch seizoen rustig door te komen, sprokkelde desondanks 6010 punten bij- Jan Tops is, met Doreen, zeker van een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Europese kampi oenschappen in Rotterdam. F0T0 ANp HELMOND Wereldre cordhoudster Jacky Joy- ner-Kersee kan binnen een jaar een aanval ver wachten op haar onaan tastbaar geachte score op de zevenkamp. De Ameri kaanse olympische kampi oene van Seoul, die ge woon is internationale Yan Hulst weer snel BILBAO Bij wedstrijden in de Spaanse stad Bilbao heeft Elly van Hulst de 800 meter gewonnen in 2.02,12, de beste seizoentijd voor een Nederlandse atlete. De veelvoudige nationaal kampioe ne bleef irt de eindsprint de Amerikaanse Tayler en de Britse Middle net voor. Laetitia Vriesde, wonend in Nederland en uit komend voor Suriname, werd vijfde op ruim een seconde van Van Hulst. De Nederlandse heren maken daar eveneens hun opwach ting. Onder leiding .van Robert de Wit maakte het kwartet gisteren een enorme sprong naar de tweede plaats in de eindstand. De Wit was door zijn opzienbarende score van 8447 punten yan vorig jaar op papier de beste tienkamper van het veld. toernooien met een on waarschijnlijke marge naar haar hand te zetten, dient ernstig rekening te gaan houden met Larissa Nikitina en Svetla Dimi- trova. Nikitina was het afgelopen weekeinde de eerste vrouw van de Russische ploeg, die in Helmond het bezit van de Eu ropese beker zevenkamp pro longeerde. Dimitrova is de nieuwe wereldrecordhoudster bij de junioren. De 19-jarige Bulgaarse verzamelde een to taal van 6534 punten. Zij ver wees daarmee een uit 1983 da terende score van de Oostduit- se Sybile Thiele (6465) naar de historie. Met Nikitina (6875) was ook Remigia Nazarovene (voorheen Sablovskaite) de tweevoudige wereldkampioe ne bij de junioren te sterk. Ondanks tegenslag handhaaf den de Nederlandse dames zich in de Europese A-groep. Gehandicapt door het uitval len van de routinier Tineke Hidding eindigde Nederland als vijfde. Gistermiddag dreig de degradatie naar de B-groep. Het gemis van de immer strijdlustige Hidding pepte het resterende drietal zo op dat de Britse dames alsnog werden gepasseeerd. Finland en het verzwakt aangetreden Frank rijk (zonder de wegens doping geschorste Cantal Beaugeant) mogen over twee jaar probe ren terug te keren naar de eredivisie. Tineke Hidding laat trainer Wil Westphal de blessure betasten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12