£eidóe Sou/tont Gisbers predikt de aanval -S" Dmzet van AC Milan boven 100 miljoen SPORT 12 13 14 16 ETAPPEWINNAAR JELLE NIJDAM KRIJGT OPSLAG TOUR DE FRANCE Persoonlijke schrijfmap MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINA 11 üo Johnston met Je dood bedreigd I ,ASGOW Mo Johnston heeft nog wei- plezier beleefd aan zijn „historische" .itract, dat hii afgelopen week bij Glasgow angers tekende. De spits van het nationale hotse elftal werd de laatste dagen enkele iren met de dood bedreigd en staat nu on- r permanente bewaking. In ieder geval 28 juli, de dag dat hij zich voor het eerst zijn nieuwe club moet melden, worden jhnston, zijn vrouw en zijn zus dag en Icht geschaduwd. Tot verbazing van jjend en vijand tekende-de katholiek opge- jede Schot een contract bij landskampioen jasgow Rangers, een protestants bolwerk, it werd hem niet door iedere fan van zo- il Celtic als Glasgow Rangers in dank af- Johnson raakt record en wereldtitel kwijt WENEN Ben Johnson raakt zijn wereldtitel en -record op de 100 meter vermoedelijk kwijt. De Canadees werd in 1987 in Rome wereld kampioen in de recordtijd van 9,83 seconden en liep een jaar later in de olympische finale in Seoul naar de zege. Het olympisch goud werd hem ontnomen nadat in zijn uryie sporen van het verboden middel stanozolol waren gevon den. De wereld atletiek federatie (IAAF) wil de dopingreglementen zo verscherpen, dat alle at leten die het gebruik van verboden middelen hebben toegegeven, met terugwerkende kracht hun titels en records verliezen. Dat besloot het dagelijks bestuur van het IAAF zaterdag in Wenen. Indien het congres de moties van de IAAF in Barcelona zal overnemen, wordt Carl Lewis de nieuwe wereldkampioen en -record- houder. Warm welkom voor „president' GEESTEREN Twee dagen lang heeft een lichte vorm van opwin ding Geesteren in een ijzeren greep gehouden. Zaterdag werd bekend: de president van Mexico, Carlo Salinas de Gotary kwam naar het CSIO van Twente. Om zijn goede vriend, springruiter Ge- rardo Tazzer, aan het werk te zien. In allerijl werden veiligheidsmaat regelen genomen. Burgermeester Smal van Tubbergen werd zater dagochtend weggeroepen bij een wedstrijd klootschieten voor geno digden (de burgermeester is presi dent van de internationale kloot- schietfederatie) om stand-by te zijn. Niets mocht misgaan. De pre sident kwam overvliegen uit Pa rijs, waar hij de de feestelijkheden rond de 200e herdenking van de Franse revolutie had bijgewoond. Ruim 15.000 toeschouwers verwel komden zondagmiddag de presi dent van Mexico met een hartelij ke applaus, het bestuur van „Gees teren pronkte met zijn bijzonder h oogwaardigh eidsbekleder. Jan Maathuis, officieus president van Geesteren, maakte voor de streekomroep radio Oost het nieuws bekend aan het grote pu bliek. Een ereloge werd vrijge maakt. Echter, het eerbetoon gold niet meneer de Mexicaanse president, wel diens veel eenvou diger broer Raul. Klappen bij AGOVV-Mechelen APELDOORN De oefenwedstrijd AGOVV-KV Me- chelen, voor 3500 toeschouwers in Apeldoorn, eindigde zaterdagavond in een knokpartij waarbij de Belgische na tionale doelman Michel Preud'homme betrokken was. Toen Ronald Dekker (ex-GA Eagles) in de tweede helft 1-0 voor AGOVV fabriceerde waren de poppen aan het dansen. Mechelen reageerde geirriteerd op het extra felle spel van AGOVV en hier en daar werd geslagen en gespuugd, waarbij onder andere de 29-voudige Belgische internatio nal Lei Clysters betrokken was. Mechelen, zonder de ge blesseerde Hofkens, kwam op gelijke hoogte door een wonderschone treffer van Erwin Koeman, maar daarmee waren de problemen niet uit de wereld. Het duel bleef grimmig en toen Ronald Bouwmeester namens AGOVV te hard op Preud'homme doorging was het hek van de dam. De keeper nam wraak door Bouwmeester te slaan en te schoppen en werd vervolgens bijgestaan door een paar teamgenoten. Ruud Krol, in Mechelen de opvolger van Aad de Mos,.bestormde zelfs het speelveld om de ge moederen te sussen. lirie Cunningham. Cunningham erongelukt ^DRID De Engelse voet- 'tier Laurie Cunningham It) is zaterdagochtend bij een %-ongeluk in de buurt van >jdrid om het leven geko- 1n. Het door Cunningham %uurde voertuig raakte om 4f acht om voor de politie onbekende redenen van 'snelweg Madrid-La Coruna. rn Amerikaanse metgezel fk Catwell (30) liep bij het ;val slechts lichte verwon en op. tyrie Cunningham, zoon van Jnaicaanse ouders, was de ^ste kleurling, die voor En gland uitkwam. In 1977 debu- de hij op-21-jarige leeftijd het nationale team. Cun- am speelde op dat mo- mt voor West Bromwich Al- i, na als tiener zijn profcar- e bij Leyton Orient te zijn innen. ster van Cunningham rees II. In 1980 tekende de lin- Ispits een vijfjarig contract uReal Madrid, maar bij de |)anse club heeft hij zijn gro- belofte nooit helemaal kun- inlossen. Cunningham d achtervolgd door blessu- en werd bovendien in juli l beschuldigd van een irdaanslag op zijn schoon- Norma en twee van haar deren. Het afgelopen sei- i stond Cunningham onder tract bij Rayo Vallecano, ir had door een slepende sure part noch deel aan de notie naar de eerste divi- Voor het komende seizoen hij opnieuw bij de Spaanse i, een filiaal van Real Ma- een verbintenis gete- ORCIERES-MERLETTE Steven Rooks was tot gisteren nog niet in goe de doen. De prestaties konden hem maar matig bekoren en zijn fysieke toestand hield evenmin over. De Noordhollander had een reeks klachten, waarvan de pijn in zijn rug hem het meest irri teerde. Rooks richtte zich, ondanks de be schikbaarheid van diver se (para)medici bij PDM, tot zijn vertrouwensman, haptonoom Ko Maas uit Hippolytushoef, en ver zocht hem zo snel moge lijk naar Frankrijk te ko men. Maas arriveerde gisteravond en kon pas met zijn heilzame arbeid beginnen nadat Rooks de klimtijdrit had gewonnen. De winst van Rooks maakte het Nederlandse succes in de Tour afgelopen weekiende compleet. Zaterdag won Jelle Nijdam uit de ploeg van Jan Raas de veertiende etappe. Voor zijn opleving na alle da gen somberheid droeg Rooks, die in het algemeen klasse ment zijn achterstand op de nieuwe gele-trui-drager Greg Lemond tot zes minuten ver kleinde, een plots terugge keerd „goed gevoel" aan. En zijn rugpijn dan 7 „Die heb ik bedwongen met het homeo pathische middel arnica". Van de aanwezigheid van Maas profiteert ook Rooks maatje Gert-Jan Theunisse, die met geen woord meer rept over zijn gekneusde rib ben, maar sinds zijn valpartij voortdurend klaagt over pijnlijke ruggewervels. Hoe wel Theunisse nog nooit door Maas is behandeld, heeft ka mergenoot Rooks hem schijn baar volledig van de kwali teiten van de man kunnen overtuigen. Theunisse, die met een achtste plaats in de tijdrit ook goede zaken deed, deelde gisteren met een sta len gezicht mee zich te zullen laten „manipuleren" door Maas, die naast haptonoom ook manueel therapeut is. Tegen de achtergrond van de maar aanhoudende klaag zang over blessures en tegen slagen, hebben de vier kop stukken van PDM een won derbaarlijk goede klimtrijdrit afgeleverd. Achter winnaar Rooks legde Kelly, toch geen specialist in een tijdrit berg op, beslag op de zesde plaats, werd Alcala zevende en Theunisse achtste. De Mexi caan in PDM-dienst hoor je ook al niet meer over zijn ribblessure, waarvan ploeg leider Jan Gisbers een week geleden nog meldde dat er mogelijk een was gebroken. Met vier renner bij de eerste tien in het algemeen klasse ment ligt de sleutel voor de Touroverwinning bij PDM. Althans, dat beweerde zowel Pedro Delgado als Greg Le mond, die de gele trui gaat verdedigen met een voor sprong van 40 seconden op Fignon. In het Nederlandse kamp wordt voor morgen en overmorgen de aanval gepre dikt, omdat de hoop op de gele trui na gisteren nog niet is opgegeven. Jelle Nijdam pakte zaterdag, vlka voor de poorten van de Alpen nog even gauw een etappezege mee. Hij behaalde zijn tweede ritzege in deze Tour met een indrukwek kend staaltje krachtpatserij. Pascal Poisson, zijn laatste te genstrever, enkele ogenblik ken tevoren op weg naar de etappezege, boog tijdens de laatste meters voor de streep deemoedig het hoofd. Hij vloekte. „Merde, Niesjdam, tegen hem kan ik niets be ginnen". Jan Raas sloeg na afloop Nijdam op de rug en zei: „We gaan jouw contract openbreken. Je krijgt op slag". Nijdam, al winnaar van de vierde etappe in Wasquehal, maakte een waarlijk indruk wekkende rush van de staart van het peloton naar twee sa mensmeltende vluchtgroep- jes. Hij ving in dezelfde be weging solistPoisson op en sprintte tenslotte alleen op de streep af. „Het was gokken om te kunnen winnen. Alles Steven Rooks was gisteren voor iedereen te sterk in de klim tijdrit. FOTO: AP wat ik had stopte ik in de laatste kilometer". Met zijn tweede overwinning haalde Nijdam de ploeg van Jan Raas uit een moeilijke periode. „De Tour was zwaar en duurde nog zo lang. Intus sen zijn we in de laatste week aangeland. Dat geeft je weer moed. Want wat is nou een week op een hele loopbaan?" Jan Raas was wellicht nog blijer dan Nijdam zelf. Zijn ploeg moest het toch vooral van hem hebben. De twee ze ges van Nijdam waren gelijk het totaal van de ploeg. De ploegleider stelde Nijdam voor tegen een verbeterd contract voor drie jaar, de ge hele periode van de nieuwe sponsor, bij te tekenen. „Op slag krijgt hij in elk geval. Het is aan hem of hij voor twee of drie jaar bijtekent." JLAAN Het huis- efidboekje van AC Mi- n|, afgelopen week open- ar gemaakt en altijd (er een openbaring, be- itigt de indruk dat •tbal in Italië meer dan ksvermaak alleen is. hobby van media-gi- Selvio Berlusconi lijkt tegenwoordig veel meer op een middelgroot bedrijf, dan op een een voudige vereniging waar, zij het op nive.au, sport wordt bedreven. Waar PSV in Nederland een eenling is met een begro ting van zeventien miljoen gulden, daar gaat in het bedrijf AC Milan het zes voudige om. Op de begroting van het afge lopen jaar, waarin de landstitel werd gemist maar de Europa Cup voor landskampioenen werd veroverd, staat aan de uitgaven kant een bedrag van 117.745.000 gulden. Aan de in komsten zijde staat een iets ander bedrag. De ontvangsten beperkten zich tot 98.605.000 gulden. Een tekort van bijna twintig miljoen gulden, meer dan het budget waarover PSV beschikt. De grootste post aan de debet zijde wordt uiteraard gevormd door de salarissen. Berlusconi is bepaald gul voor zijn werk nemers. Zevenentwintig mil jard lire keerde de eigenaar van AC Milan uit aan spelers en technische staf, zo'n 40 mil joen gulden. Het andere perso neel, van terreinknecht tot fy siotherapeut, verdiende zes miljoen. Milanello, andere trainingsaccommodaties en re presentatie staan voor negen miljoen gulden in de böeken. De public relations kostten af gelopen seizoen 1,3 miljoen. Van de inkomsten kwam het grootste gedeelte voort uit de verkoop van seizoenkaarten. De trouwe aanhang bracht 34 miljoen gulden binnen, een derde van het totaal. De ver koop van de televisie-rechten aan de RAI en Fininvest le verde 18 miljoen op, de be langstelling van sponsors dik tien miljoen. Paardsprong Paarden mogen dan over het algemeen als trouwe viervoeters te boek staan, een enkele maal vertonen sommige van hen nog wel eens wat minder brave kuren. En dan blijken zowel ren- als springpaarden over een vurig temperament te kunnen beschikken. Op Duindigt sloeg gister middag Den du Bois tot grote schrik van pikeur Jos van Koolwijk, die onvrijwillig de sulky verliet, danig op hol. Tijdens het CSIO in Geesteren belandde Wiljan Laarakkers middenin de hindernis toen Up to Date een paardsprong weigerde uit te voeren. Zowel paard als ruiter maakten het na afloop overigens goed. FOTO'S: ANP ijzerwaren- vakhandel uim Zevenkampsters handhaven zich in Europese top Peter Post denkt niet aan gooien van handddoek Aanvoerder Mark Delissen speelt ontspannen toernooi Mark Fleischeuer: een opmerkelijke B-winnaar Robert Eenhoorn kan historie schrijven Clemens Westerhof bondscoach Nigeria ARNHEM Clemens Wester hof wordt de nieuwe bonds coach van Nigeria. De 49-jari- ge oefenmeester tekende afge lopen week een contract dat hem voor twee jaar aan de na tionale voetbalbond van het Afrikaanse land bindt. Wes terhof neemt Jan van Deinsen, die bij NEC de jeugd heeft ge traind en bij NEC en Feye- noord speelde, mee als zijn eerste assistent De huidige bondscoach Paul Hemmington blijft eveneens deel uitmaken van de technische staf. Wes terhof is oud-trainer van Fey- enoord en was de laatste vier jaar niet meer in de voetballe rij werkzaam. Zuidkorea verbreekt overleg met Noordkorea SEOUL Zuidkorea heeft Noordkorea er zaterdag van beschuldigd onrust te zaaien, en in verband daarmee be sprekingen afgebroken die als doel hadden gezamenlijke teams af te vaardigen de Azia tische Spelen van 1990 in Chi na. De afgelasting van een voor dinsdag in de bestands- stad Panmunjom belegde bij eenkomst werd Noordkorea meegedeeld in een brief van de Zuidkoreaanse regering, waarin deze het noorden be schuldigde van laster en „vij andige politieke manipulaties Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: N deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon, oon.: (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72.34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar J Naam:ji j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. Adres: Postcode/plaats: £eidóeSouaa/nt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11