k Mitterrand ligt niet wakker van kritiek Strenge drugswetgeving in Duitsland haalt weinig uit -buitenland Piloot spookvlucht had schotwonden fieidócSouoant ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA 5 revangene (38) verdacht pan Green River moorden ;EATTLE Een 38-jarige voormalige rechtenstudent wordt loor de politie genoemd als mogelijke verdachte van de rootste serie moorden uit de geschiedenis van de Verenigde iten, bekend als de Green River-moorden. Het gaat om de ord op 41 vrouwen en de verdwijning van minstens acht idere. De moorden werden gepleegd tussen 1982 en 1985 in staten Washington en Oregon. De meeste slachtoffers, die een politiewagen werden gelokt, waren jonge prostituées. I man, William Jay Stevens, zit op het ogenblik een jaar •vangenisstraf uit wegens een inbraak die hij in 1979 pleeg- in een bevoorradingsmagazijn voor politie-uitrustingen in jattle. Stevens was in 1981 uit de gevangenis ontsnapt en 'erd pas in december vorig jaar opgespoord. Hij was toen «zig aan het laatste jaar van een rechtenstudie aan de uni- ta fersiteit van Spokane. In januari werd hij gearresteerd. Deze 38-jarige Amerikaan wordt verdacht van de moord op 41 vrouwen en de verdwij ning van nog eens acht, een record in de VS. FOTO: AP Vrouw dood na behandeling aan teennagel HELSINKI Een 39-jarige vrouw met een transplantiehart is overle den, nadat een ziekenhuis in Helsinki haar had weggestuurd. De vrouw wilde een gesprek met een hartspeci alist omdat ze last had van een ont stoken teennagel, maar werd doorge stuurd naar een nabijgelegen kliniek. Nadat daar haar nagel was verwij derd kreeg ze een hartaanval en overleed. De vrouw had om een ge sprek met de specialist gevraagd, om dat elk soort ontsteking gevaar kan opleveren voor iemand die een hart transplantatie heeft ondergaan. Guinness moet fusieschade vergoeden LONDEN De Britse brou werij Guiness moet ongeveer 85 miljoen pond sterling (293 miljoen gulden) als schadever goeding betalen aan een aantal vroegere aandeelhouders van de Schotse whisky-producent Distillers, die zij drie jaar gele den heeft overgenomen. Dit heeft de Britse fusiecommissie (Takeover Panel) gisteren be paald. Het geld wordt onder meer uitbetaald aan de Britse supermarktketen Argyll en zijn adviseurs, die bij de over nemingspoging aan het kortste eind trokken. Turkse ambassadeur: zet Bulgarije onder druk DEN HAAG De westerse landen moeten Bulgarije even tueel met economische sancties onder druk zetten om een ein de te maken aan de deportatie van de Turkse Bulgaren. Vol gens de Turkse ambassadeur in Nederland, Bilgin Unan, die hiervoor gisteren pleitte in Den Haag, zijn sinds eind mei al zo'n 140.000 Bulgaren van Turkse afkomst over de grens met Turkije getrokken. Dagelijks komen daar nog zo'n 5000 a 6000 vluchtelingen bij. „Een ongekende volksverhuizing in het Eu ropa van na de Tweede Wereldoorlog", aldus Unan. De Turkse ambassadeur erkent dat de massale exodus uit Bulgarijt de Turkse autoriteiten voor grote problemen plaatst. De vluchte lingen, die volgens Unan vaak een groot deel van hun bezittin gen hebben moeten achterlaten, worden nu ondergebracht in opvangkampen. Maar vóór de winter zal voor hen elders on derdak moeten worden gevonden. Een ander probleem is werk te vinden voor de Turkse Bulgaren, van wie de meesten in de landbouw werkten. Russische helicopter verongelukt MOSKOU Bij de plaats Kelbajar in de zuidelijke Sovjet republiek Azer- baidzjan is gisteren een legerhelicopter neergestort, nadat deze kort na ver trek tegen een hoogspanningskabel vloog. Daarbij zijn volgens het persbu reau TASS acht mensen om het le ven gekomen en twee gewond ge- BICENTEN AIRE IS GOEDKOPER DAN 'FEEST ROND VRIJHEIDSBEELD" oe PARIJS „Professionals van de kritiek". Zo heêft oJde Franse president Mit terrand gisteren degenen genoemd die het oneens 'zijn met de organisatie en hoge kosten van de bicen- tenaire, de 200e verjaar- van de Franse Revo lutie. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „ik kan die kritiek wel hebben. We hejvieren ten slotte ook de vrijheid en de vrijheid om kritiek te hebben is fun damenteel in een demo- cratie". De president zei een en ander in het traditionele en recht streeks uitgezonden '14-juli-in- terview'. „De mensen die nu foeteren deden dat ook al in 1789", meende het staatshoofd. ,Maar wat hebben we gedaan? We hebben precies 325 miljoen francs (bijna 110 miljoen gul den, red.) besteed aan de her- vil denking van de Franse Revo lutie. Dat is veel minder dan de Amerikanen hebben uitge geven aan het feest rond het Vrijheidsbeeld en nauwelijks ■meer dan een 'Quatorze Juil- let' gewoonlijk kost". Ik kritiek van links tegen het Alen samenvallen van de G 7, ie top van de zeven rijkste in dustrielanden met de herden- - king van het revolutionaire beginsel 'vrijheid-gelijkheid broederschap' was volgens de ilpresident evenmin terecht. Etterrand zei sympathie te bben voor het alternatieve jevolutiefeest,zoals linkse or- janisaties dat vorige week aan Ie armste landen opdroegen. ,Was ik onjuist voorgelicht dan zou ik er misschien ook zijn heengegaan. Maar laten we wel wezen: er is geen land er wereld dat zich meer. inzet im het schuldenprobleem op e lossen als Frankrijk. Het is niet voor niets dat men ons heeft gevraagd een volgende noord-zuid-conferentie te or- [aniseren." Sb* ■Mb* J*' Links: Hoogtepunt van de 14-juli- optocht ter gelegenheid van 200 jaar Franse Revolutie in Parijs is het ballet van 120 gevechts- helicopters. Linksonder: De rode loper bij de Louvre- piramide krijgt nog een laatste schoonmaakbeurt voordat de leiders van de rijkste industrielanden voor het eerste economische topoverleg bijeenkomen. Onder: Bijlen sieren m de schouders van de ;":v leden van het Vreemdelingen legioen op de Champs Elysées. FOTO'S: AP Sympathie Eerder op de dag had de Fran se president het gebruikelijke militaire défilé afgenomen. Hij deed dat in gezelschap van 33 staatshoofden en regeringslei ders. Ze bekeken de twee uur durende parade vanachter een speciale kogelvrije wand die voor de officiële tribune op de Place de la Concorde was neergezet. Hoogtepunt van de optocht was het ballet van 120 gevechtshelicopters boven de Champs Elysées. De Ameri kaanse president George Bush keek met open mond naar de trage pas van het vreemdelin genlegioen, dat als gebruike lijk veel applaus oogste. Naar schatting een miljoen toe schouwers waren op de been. Degenen met het beste uitzicht waren daarvoor vroeg opstaan. Laatkomers zagen hoege naamd niets. Achterin de me nigte heerste de nodige fru stratie bij degenen die slechts de helm van een tankcom mandant konden zien. „Veel te veel mensen", mopperde een Parijzenaar. Een Neder lands stel, dat ook niets gezien had, stelde zich alvast op voor de kolderparade van Jean- Paul Goude Deze zou pas tien uur later beginnen. Grieks onderzoek wapen aankopen ATHENE Het Griekse par lement heeft gisteren besloten een commissie van onderzoek in te stellen naar mogelijke onregelmatigheden bij wape naankopen sinds 1974. Het voorstel werd ingediend door de socialisten, die onlangs ver pletterend werden verslagen in de parlementsverkiezingen en nu zelf voorwerp van par lementair onderzoek door de nieuwe regering vormen in verband met een aantal finan ciële schandalen. Walgen van algen Ook de zee bij Italië's superva kantieoord Ri mini is als ge volg van de hui dige algenplaag veranderd in een bruine pap. Van Venetië tot Ancona walgen zowel vissers als toeristen van de algen. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 'Memphis'. Ahoy, Brookfeller!" schreeuwt Rob, „je kunt gerust enteren! Die kerels hier hebben geen handvuurwapens aan boord. Die hebben we in zee gegooid!" Ja, enteren! Brookfeller zou graag willen, maar in ieder geval heeft de 'Memphis' nog een kanon aan boord en het is alleen aan de deining en aan het snel le manoeuvreren van de 'Laura' te danken, dat alle schoten mis zijn. Hongarije begraaft Kadar en communisme De voormalige leider van Hongarije, Janos Ka- dar, heeft gisteren een staatsbegrafenis gekre gen en de bevolking, met tienduizenden verte genwoordigd, bestelde daarmee ook symbo lisch het communisme van de oude stempel ter aarde. Nadat Sovjetrussische troepen in 1956 een anti-communistische opstand bloedig on derdrukten kwam Kadar aan de macht en leidde hij Hongarije gedurende 32, jaar. Hij overleed na een langdurige ziekte 6 juli op 77-jarige leeftijd. Kadar was de man die na 1956 stabiliteit bracht en een terugkeer naar de Stalinistische terreur methoden van dictator Matyas Rakosi wist te verhinderen. „In 30 jaar bouwde hij meer huizen dan in de 300 jaar daarvoorzo zei een bejaar de man die voor het partijbureau stond te wachten op zijn beurt om Kadar de laatste eer te bewijzen. „Jammer genoeg zien jonge men sen niet wat hij bereikte". FOTO: AP MIAMI De Amerikaanse piloot die donderdag met zijn eenmotorige Cessna bij de Ba- hama's boven de Atlantische Oceaan overleefde, bleek een schotwond in de buik te heb ben opgelopen. De piloot, de 36-jarige advocaat Thomas Root, werd tijdens zijn vlucht onwel en raakte bewusteloos. Zijn toestel vloog honderden kilometers op de automatische piloot langs de Amerikaanse oostkust. Na het neerstorten slaagde Root erin naar een rubberboot van de kustwacht te zwemmen. In een zieken huis in Hollywood, Florida, constateerden de artsen een schotwond en kruitbrandwon- den in de onderbuik. De kogel werd op korte afstand met een wapen van klein kaliber afge vuurd en doorboorde zijn borst en zijn arm. Root is inmiddels buiten levensgevaar. De politie kon nog niet zeggen of Root zichzelf per ongeluk of in een zelfmoordpoging tijdens zijn vlucht verwondde, of dat hij door een ander was beschoten voordat hij was opgestegen. Eritrees verzet verbreekt rust NAIROBI Opstandelingen in Eritrea in het noorden van Etiopië hebben bij een aanval op het regeringsleger tiental len soldaten gedood. Het waren de eerste schermutselingen tussen het EPLF en het regeringsleger sinds het Eritrese verzet een staakt-het-vuren afkondigde ter ondersteuning van een staatsgreeppoging tegen het regime van president Mengistu Haile Mariam in mei Solidariteit niet tegen Jaruzelski WARSCHAU De Poolse op positiebeweging Solidariteit is niet langer tegen de verkie zing van partijleider Wojciech Jaruzelski tot president van Polen. De leider van het onaf hankelijke vakverbond, Lech Walesa, zei gisteren in een verklaring: „Ik verklaar dat wij alles zullen doen om samen te werken.... met welke presi dent er ook wordt gekozen, of dat generaal Wojciech Jaru zelski is of minister Czeslaw Kiszczak, ofwel een andere vertegenwoordiger van de communistische coalitie". Walesa brengt overigens van 5 tot 8 september een bezoek aan de Bondsrepubliek als gast van de federatie van Wesl- duitse vakbonden (DGB). ARGWAAN JEGENS NEDERLANDS BELEID NEEMT LANGZAAM AF BONN Binnen enkele weken hebben nu twee Duitse drugsverslaafden in Nederland gijzelingen doorgevoerd. De eerste actie had voor de gijzelaar een fatale afloop, de twee de, donderdag in Heerlen, liep voor het gijzelslach- toffer goed af. Zij maakt het inmiddels uitstekend, de dader zwijgt in alle ta len. Wat hebben die Duit se junks in Nederland te zoeken? Stellig speelt het verschil in het drugsbeleid van beide lan den een rol. Maar bij de twee recente gijzelingsaffaires mo gen we niet vergeten dat het behalve om drugsverslaafden ook om pure criminelen ging, die mede om hun gevangenis straf in Duitsland te ontlopen de grens over waren getrok ken. In Duitsland is iemand die een stickje rookt een crimineel, voor wie gevangenisstraf dreigt. In Nederland begaat dezelfde persoon een overtre ding, die doorgaans ongestraft blijft. Alleen het in bezit heb ben van een injectieset is in de bondsrepubliek al voldoende öm te worden vastgenomen. Daarentegen mag iedereen in de apotheek vrij eenmalig te gebruiken injectiespuiten ko pen. Theorie en praktijk dekken el kaar niet. De onzekerheid is groot. In de drugsconsultatie bureaus weten de adviseurs niet, of ze zich strafbaar ma ken wanneer ze in het kader van de aidsbestrijding weg- werpspuiten afgeven aan he- roïneverslaafden. Methadon als ontwennings middel is verboden. Alleen in een klein deel van het Ruhr- gebied loopt inmiddels enkele jaren een methadon-experi- ment. De sociaaldemocratische regering van de deelstaat Nordrhein-Westfalen heeft dat doorgezet, tegen de nog steeds heftige protesten in van de christelijke partijen en de libe ralen, die in Bonn de lakens uitdelen. Enkele tientallen verslaafden worden met dat methadonpro- ject geholpen in hun pogingen van de drugs af te komen. Duizenden staan in de rij. Hun ontbreekt nagenoeg elke vorm van hulp. Een aantal van hen meldt zich eveneens in Neder land, enerzijds om hulp, an derzijds om gemakkelijker dan in eigen land aan heroïne te komen. Nog steeds kijken de verant woordelijke Duitse autoritei ten nijdig naar het 'vrijge vochten' buurland Nederland. Het liberale drugsbeleid is hun een doorn in het oog. Drugsge bruikers zijn voor de Duitse justitie criminelen die gestraft moeten worden. In Nederland zijn ze slachtoffers, aan wie hulp geboden moet worden. Burgers die aan de grens wor den aangehouden op verden king van drugsbezit voor eigen gebruik worden aan een pijn lijk nauwkeurig onderzoek on derworpen, tot in de lichaam sopeningen toe. De drugswet geving is streng; tussen hard drugs en softdrugs wordt aan zienlijk minder onderscheid gemaakt dan in Nederland. En ook tussen gebruikers ener zijds en importeurs en dealers anderzijds is in Duitsland het verschil in justitiële behande ling geringer dan in Neder land. Wel mag worden gecon stateerd dat de aanpak van import en handel in beide lan den ongeveer even streng is. Waardering Toch wordt langzamerhand door de partijen heen ook met enige waardering naar het li berale Nederlandse drugsbe leid gekeken. Loopt het belang van Amsterdam als hét Euro pese centrum voor de drugs handel zichtbaar terug en neemt de magneetfunctie van onze hoofdstad voor de Duitse junks af, in de Bondsrepubliek neemt de invoer van illegale verdovende middelen in een angstwekkend tempo toe. In 1988 werd een nieuw record aan drugsvangsten geboekt. Nu al staat vast dat het dit jaar ver zal worden overtroffen. Een beangstigende groei ver toont het aantal verslaafden dat overlijdt als gevolg van overdoses of verontreinigde drugs: in de eerste vijf maan den van dit jaar al honderd meer dan in dezelfde periode van 1988. Zorgwekkend is ook de toenam'e van het aantal personen dat voor het eerst drugs consumeert. De strenge wetgeving blijkt allerminst een rem op de consumptie van en de handel in verdovende middelen. Zichtbaar verplaétst het accent van de Europese dr gshandel zich van Amster dam naar de luchthavens van Frankfurt en Hamburg. Is het een wonder dat de bur gemeester van Hamburg. Hen- nmg Voscherau, alarm slaat. Een aantal politici van zowel linkse als rechtse signatuur heeft het in toenemende fre quentie al eerder gezegd, maar nu Voscherau het beweert verschijnen er plotseling grote koppen in de kranten De Hamburgse eerste burger heeft een pleidooi gehouden voor het van staatswege verstrek ken van harddrugs aan ver slaafden. Kort geleden heeft de bonds- minister van gezondheid, Ur sula Lehr. heel voorzichtig de wenselijkheid geuit om het aantal methadonexperimenten uit te breiden. En aan de grens met Nederland werd een zes tienjarige hasjgebruiker niet aan de politie, maar aan zijn gealarmeerde ouders overge dragen. Er lijkt toch iets te veranderen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5