Van hotel tot omroep- station „Je hrijgt een lange hanglel van al datgebel Hectische weken van voorbereiding Bush-karavaan rijde in Wassenaarse taxiV Bezoek van Bush rechtstreeks op Haagse kabel BINNENLAND Qeidcta. Qowumt ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA k POLITIE-A GENTEN IN BUSH- CRISISCENTRUM: DEN HAAG Het Bush-crisiscentrum. Zo wordt het kantoor van het bureau verkeers- voorlichting van de Haagse politie deze week schamper genoemd. Verkeersagenten bedienen er van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags drie telefoons om mensen te woord te staan die het bezoek van de Amerikaanse president met lede ogen tegemoet zien. „Kom binnen, de deur staat open", roept briga dier J. Bommezijn van het bureau verkeers- voorlichting tussen twee telefoontjes door. „Nee mevrouw, u kunt gewoon naar de stad komen morgen Alleen om elf uur kan u op de Rijks straatweg vast komen te staan in een filetje", roept hij in de hoorn. Als hij neerlegt, rinkelt het toestel weer. „Oh, gaat het om uw werkster. Misschien komt ze iets later dan gewoonlijk bij u aan. Maar dat is toch niet zo erg?" Volgens Bommezijn staat de telefoon de hele dag niet stil. Het zijn zowel Hagenaars als men sen buiten de stad die bellen. De gesprekjes du ren veelal niet langer dan twee minuten. De hoorn legt hij niet eens meer neer. Zo nu en dan wisselt hij alleen van oor. „Alle winkels zijn gewoon open. U mag uw fiets gerust buiten laten staan hoor. Geen probleem". Drie secon den later: „Ach ja meneer, wij worden er ook gek van. De Amerikanen zijn een beetje ner- Een collega van hem neemt het even over. Zij geeft hem een gebakje dat al een uur onaange roerd op zijn bureau staat. Bommezijn bromt. „Ik ben straks doof Ik heb zeker al vijfhon derd keer uitgelegd dat de stad niet geheel is afgesloten. Mensen lezen slecht de krant". In de tijd dat hij „telefoon-vrij" heeft, regelt hij de gewone klussen van de dag. „Dat bestaat uit het afzeggen van afspraken, want het is hier een gekkenhuis". Vijf minuten later zit hij alweer aan de „hot-line". Bommezijn in de hoorn: „Niet in paniek raken meneertje. Zo erg is het toch allemaal niet". Verkeersagente Sietska Johannes heeft even vrij, nu haar chef haar taak heeft overgeno men. Zij zegt 's nachts te dromen van parkeer verboden en alternatieve routes. „Een lange hanglel krijg je van al dat gebel. Wat een zootje. Aan het gewone werk kom ik niet meer toe". Zij vertelt dat zij zakenmensen aan de telefoon heeft gehad die juist op maandagmiddag een re ceptie wilden houden in een straat waar de ge hele dag een parkeerverbod geldt. Johannes: „Waar moeten de gasten in vredesnaam hun auto kwijt? Ik snap best dat sommige mensen wat paniekerig zijn". Als Bommezijn de telefoon na een half uurtje weer over geeft aan Sietska Johannes, kijkt hij versuft de kamer in. „Ik kan geen telefoon meer zien. Woensdag is alles gelukkig weer lekker normaal". AGAATH GARSCHAGEN WHITE HOUSE PRESS' IN SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN „Er is inderdaad meer cola in gekocht dan gebruike lijk", zegt de manager van het Europa Hotel in Sche- veningen, Marcel van Reeken. Driehonderd journalisten, die tesamen de zogeheten „White Hou se Press" vormen, ver slaan maandag vanuit Scheveningen de handel en wandel van hun presi dent, George Bush, die maandagochtend in Ne derland arriveert. Van Reeken houdt zich, samen met de Amerikaanse ambassa de, bezig met de coördinatie van en de voorbereidingen voor de opvang van al deze journalisten die zijn hotel maandag tot Amerikaans bas tion gaan verbouwen. Extra cola is dan ook geen overbodi ge luxe. Aan de menukaart hoeft verder weinig te veran deren^ Het Europa Hotel had al, met haar New Orleans Rib- house, een Amerikaanse keu ken. Wel moet volgens Van Reeken extra personeel wor den ingezet. „De catering blijft 24 uur actief. Want de uitzen dingen gaan de hele nacht door en we moeten de journa listen dan ook te eten en te drinken kunnen geven". De benedenzaal is inmiddels al tot een gigantische studio ver bouwd, die ook in Bussum niet zou misstaan. Alleen maken hier niet de publieke omroep- stations maar de rascommer- ciële Amerikaanse zenders CBS. NBC, ABC en CNN de dienst uit. Er zijn 170 telefoon lijnen aangesloten, duizenden meters aan kabel gelegd, er staan tientallen rijen perstafels en er zijn beeldschermen op gesteld. Vanachter een spreek gestoelte, dat nu nog bijzonder leeg is, moet maandag een woordvoerder van het Witte Huis, door zogeheten „press- Het Europa Hotel in Sche- gen, waai beneden }fmm zaal is omgeto- fmBéJfër verd tot een gi gantische stu dio. briefings", het laatste nieuws melden over het bezoek van president Bush aan ons land. - M-& --"-'81 ki^É mt M G. Hoekstra en enkele chauffeurs met bij elf van de tachtig ta 'e die worden ingezet voor kwartiermakers en veiligheidsmense FOTO: MILAN KONVALII 11 Kisten - Aan de zijkant van dè grote zaal zijn door middel van ver schuifbare wanden ruimtes in gericht voor de grote 'net works'. De kleinere radiosta tions missen deze luxe. Zij zijn ingedeeld bij de schrijvende pers in de grote zaal. Kisten vol apparatuur staan inmid dels in het hotel opgesteld. Klaar om uitgepakt te worden. Al bijna een maand zijn tech nici bezig om de satelliet-uit zendingen probleemloos te kunnen laten verlopen. Even leek er gisteren toch nog iets loos te zijn, toen de charter vlucht met de apparatuur van CBS, NBC en CNN enige uren vertraging had. Maar met ver eende krachten wordt dit weekeinde ongetwijfeld alles nog op tijd geïnstalleerd. Voor de „White House Press", zijn de veiligheidsmaatregelen minder extreem dan voor hun president. „Leden van de Whi te House Press krijgen geen persoonlijke bescherming. Al leen hun apparatuur, die bij zonder kostbaar is, wordt 24 uur per dag bewaakt", aldus Van Reeken. Via lijsten zijn deze Ameri kaanse persmensen verdeeld over een aantal hotels in Sche veningen, Den Haag en omge ving. Want behalve 150 ka mers in het Europa Hotel heb ben ook het Kurhaus, het Pro menade hotel, hotel Bell Air en hotels in. Leiden maandag Amerikanen van het Bush-cir- cus onder dak. Drukte De organisatie is in handen van de Amerikaanse ambassa de die verder, door drukte en uit veiligheidsoverwegingen, de afgelopen dagen weinig mededeelzaam bleek te zijn. „Het was nog vrij moeilijk om op korte termijn accomodatie te vinden", is het enige dat Henk Verkerk van de Ameri kaanse ambassade wil zeggen over de voorbereidingen. „Want we hadden het pro bleem dat gelijktijdig met de komst van president Bush Den Haag ook wordt beheerst door het North Sea Jazz Festival. Dit hebben we uiteindelijk toch naar ieders tevredenheid kunnen oplossen". De Ameri kaanse ambassade hoopt dat dinsdagmiddag, wanneer Bush c.s. Nederland weer heeft ver laten, dat gevoel van tevre denheid opnieuw zal heersen. FRANS BOTHOF WASSENAAR Beschei den trots is G. Hoekstra over zijn aandeel in de operatie „bezoek president George Bush aan Neder land". De Wassenaarse taxi-ondernemer neemt een belangrijk deel van de Bush-karavaan, die maandag en dinsdag door Den Haag en Leiden raast, voor zijn rekening. Hij heeft tachtig taxi's in beheer die voor zijn be drijf de kwartiermakers en veiligheidsmensen van de Amerikaanse president door Nederland rondrij den. Deze vloot donkergekleurde Mercedessen wordt dit week einde uitgebreid met tien touringcars, bedoeld om de Nederlandse pers te vervoe ren van Schiphol naar het Binnenhof en van het Bin nenhof naar de Leidse Pie terskerk. Hoekstra: „Vanaf 27 juni zijn we al in de weer. Op die dag brachten enkele Hercules transportvliegtuigen zes vrachtwagens met communi- catie-apparatuur. Sindsdien verzorgen we het vervoer van de hier aanwezige Ame rikaanse veiligheidsmensen. Iedere chauffeur die voor ons rijdt is meerdere keren door de Amerikaanse veilig heidsmachine gerold". Tijdens het bezoek rijden twintig van de bij Hoekstra in beheer zijnde auto's i in de officiële kolom Daarnaast vervoeren zestig auto's veiligheidsm sen. Hoekstra: „Dagenli t hebben de chauffeurs draaiboek moeten bestu ren en de „briefings" moe P bezoeken. Dit weekeii v gaan onze mensen de roi d verkennen en oefenen in kolonne-rijden. Op de i zelf zal iedereen vanaf uur 's ochtends klaar moe staan om na een veiligheidsonderzoek vair auto's vervolgens tot diep de nacht te zorgen dat al op rolletjes loopt. In ons h val op luchtbanden dus" Gepantserde auto's hejv Hoekstra niet. Die nemen Amerikanen zelf mee. M een deel van het ongepa serde en niet-politiële van Bush-karavaan is van Hoqc stra. Terwijl maandag dinsdag het gewone ta werk in Wassenaar en om| ving ook moet het is hard werken en or niseren geweest voor de ta ondernemer. „Ook wij zuil een zucht van- verlichti slaken als alles achter de is en we weer kunnen a gen dat het, wat het vervo c betreft, goed is verlopen'" FRANS MICKLINGHOI t DEN HAAG De Ame rikaanse nieuwszender CNN (Cable News Net work) zendt het bezoek van president Bush aan Nederland maandag en dinsdag rechtstreeks uit op de Haagse kabel. Vertegenwoordigers van CNN hebben hierover gistermorgen overeenstemming bereikt met de Haagse wethouder voor mediabeleid, J. Verduyn Lu- nel. Volgens woordvoerder J. van Oei, assistent van de wet houder, heeft CNN zich ak koord verklaard met de voor waarden waaronder commer ciële zenders worden toegela ten op de Haagse kabel. Het gaat hier met name om het be drag dat aan de gemeente moet worden betaald. Van Oei wilde over de som die CNN moet betalen geen mededelin gen doen, omdat Den Haag nog aan het onderhandelen is met de commerciële zenders TV10 en Véronique. Omdat Verduyn Lunel CNN niet direct toestemming voor de uitzendingen gaf, is gister morgen het gerucht in omloop gebracht dat hij CNN van de kabel wilde weren. De burge meester van Voorburg, H.B. Eenhoorn, liet meteen een persbericht uitgaan waarin hij de vermeende weigering van Verduyn Lunel omschreef als „volstrekt onaanvaardbaar". Woordvoerder Van Oei noemt de reactie van Eenhoorn „overtrokken en prematuur". „Het is algemeen bekend dat Eenhoorn belangen heeft in de Casema. Hij vindt blijkbaar dat we zomaar iedereen moeten binnen halen. Dat is niet het beleid van de gemeen te Den Haag". Behalve een verslag van het bezoek van Bush wil CNN de kijker ook een indruk geven van de gewone nieuwspro gramma's in Amerika. Volgens de Casema is dat van belang omdat de Hagenaars tijdens deze twee dagen alvast een goed beeld kunnen krijgen van de programma's die CNN uitzendt. In diverse grote ste den in ons land wordt CNN al doorgegeven. Aanstaande In Leiden en Den Haag is op diverse plaatsen duidelijk te zien dat het bezoek van George Bush aanstaar is. In de Leidse Pieterskerk staan de (harde) stoelen en de monitoren al klaar (fotolinks boven) en in 0 Haag is zowel de Amerikaanse ambassade (foto links onder) als het Binnenhof al afgezet met hekken, in qeval de ingang aan de kant van het Mauritshuis (foto boven). FOTO'S:) SUSKEENWISKE I minrsenrc/rsen situeren door oe lulht, 1 6EV0160 doos HA AMN de OOnOlRSlAGEN V< [jk kan de ballon met sturenUe cun een speelbal geworden in de 1 stormwind f y 7 m y r /lammie1 4 Lol li, blul w eens even bü favor ine\ ik mort Suske helped J [Depots is normaal ""v Trekken. Uiske! TrekkenOe speelfocdspiefel is m zicht !r KOk eens aan Dat run twee consultaties J HÉ (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. BEZOEK MEVROUW BUSH AAN AMERKIAANSE SCHOOL DEN HAAG/WASSE NAAR Het hoofd van de Amerikaanse School van Den Haag, dr. G. Schoppert, is reuze trots dat hij maandag mevrouw Bush op bezoek krijgt. Al weken is hij samen met de leerlingen en leerkrach ten die de Amerikaanse presidentsvrouw een paar seconden mogen spreken, bezig om alles voor te be reiden. Vandaag is er op school zelfs een generale repetitie. „Er mag niets, totaal niets misgaan". Het bezoek van The First Lady aan de school duurt precies 25 minuten. Zij zal worden begroet met een wel komstwoord en bloemen, zelf iets zeggen, aan de school het door haar geschreven boek 'Fred's Story' overhandigen, eèn marmeren plaat onthul len, de school bekijken, handjes geven en met de kinderen spreken. Een druk programma in een strak schema. Het bezoek heeft Schoppert al ettelijke slapeloze nachten bezorgd. Toen hij een paar weken geleden hqorde dat mevrouw Bush de school zou bezoeken, waren veel leer lingen op vakantie. Stad en land werd afgebeld om hen te bereiken. Schoppert: „Ge lukkig zullen er zo'n hon derd leerlingen present zijn. Sommige van hen komen er zelfs speciaal voor terug van vakantie". Verder moest hij voor de aankleding van zijn school zorgen. Een niet geringe op gave, omdat het nieuwe ge bouw van de school aan de Rijksstraatweg in Wassenaar nog in aanbouw is. Het dras sige bouwland moest worden schoongemaakt en verder perstribunes, bloemen, wel komstdoeken en Amerikaan se vlaggen worden geregeld. Vlaggetjes In het kantoor van Schop pert, nog in het oude gebouw van de school aan de Doorn straat in Scheveningen, lig gen de vlaggetjes wijd en zijd verspreid. Hoewel hij het lo gisch vindt dat zijn school is uitgekozen door het hoge ge zelschap (mevrouw Bush is erg geïnteresseerd in scholen en opleidingen, red.), vindt hij het prachtig dat het nieu we geoouw „eigenlijk nu al officieel wordt geopend". Schoppert: „Ik heb jarenlang moeten pleiten voor een nieuw gebouw in Den Haag. Met de bouw is pas in april van dit jaar begonnen. Nu komt mevrouw Bush langs om een plaquette te onthul len. Dat is een kroon op het werk. The real American dream". Ondanks de naam van de school is 45 procent van de zeshonderd scholieren (tus sen de 4 en 18 jaar oud) van niet-Amerikaanse oorsprong. De ouders hebben een func tie bij een groot internatio naal bedrijf of op een ambas sade. Maandag, tijdens het bezoek van mevrouw Bush, zullen met name de Ameri kaanse kinderen aanwezig zijn. Ook de geldschieters van de school heeft Scho pert uitgenodigd. De sch< wordt gesponserd door v( schillende bedrijven zoj Esso en Shell. In totaal t honderd mannen, vrou« en kinderen van wie jongste vier jaar oud is. Hoewel Schoppert erg ve eerd is met het bezoek, hij blij zijn als alles achter' rug is. „Ik heb nog erg ve te doen. De leerlinj moeten weten waar ze staz wat ze moeten en mogen ze gen. En behalve afsprak met de Veiligheidsdienst, gemeente Wassenaar en Rijksvoorlichtingsdienst moet ik ook mijn speech n schrijven. Ik zal maand trots, maar doodmoe vrouw van de president or

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4