Verbod op drinken melk uit Rijnmond Volgend jaar rookverbod in openbare ruimten I' Tandarts verdacht van spionage voor Sovjetunie Terug naar Wijk aan Zee ^nnenland ZeidócOowiant ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA 3 mroepbestel rdeelt CDA ervolg van de voorpagina) SSUM Het CDA-be- ur deed gisteren tijdens stemming een drin- id beroep op de aanwe- leden om het Haags endement te verwer- leip en een duidelijk sig- :w il af te werpen dat het A pal staat voor het d ïoud van ons huidige t roepbestel. es indieners verweten daar- en ;gen het partijbestuur door we houding juist het voortbe- in van de identiteitsgebon- omroepen (NCRV, KRO, RA, EO en VPRO) in ge- 1Z r te brengen. Immers juist n(r commerciële omroep te greren in het mediabestel inen de publieke omroepen best worden beschermd, zo vide het verweer, ve i ander omstreden punt dat chidaag opnieuw in stemming nt betreft de individuele irsubsidie. In één der deel- en verzette een grote min heid zich tegen het pro- mmapunt om de uitkering huursubsidies nog maar r 80 procent door het rijk voor de overige twintig )elcent door de gemeenten te v>n verrichten. De tegen- rtuders, die gisteren bakzeil q lden, vinden dat de beta- or ;en geheel bij het rijk eten hlijveri. ontwerp-verkiezingspro- mma werd gisteren slechts enkele onderdelen gewij- 1. Men besloot onder meer in de komende kabinetspe- ~ri ie de huidige abortuswetge- g aan een nader onderzoek et worden onderworpen, iep evaluatie van de abortus- is volgens de partijraad zenst omdat de medische hniek steeds verder voort rijdt. dc)rts ging de partijraad zoals wacht akkoord met een irstel om asielzoekers die n verblijfsvergunning krij- niet per definitie direct >u land uit te zetten. Als zij ]en de afwijzing van hun ie|ilverzoek een kort geding rij en de staat aanspannen kan rechter besluiten dat ze r mogen blijven in afwach- van de uitspraak in het ling. Een voorstel om elke elzoeker automatisch het tit te geven het vonnis in geding af te wachten d verworpen. milieuparagraaf werd, le door toedoen van de )A-jongeren enigszins aan- cherpt. In het verkiezings- ogram staat nu dat de uit- ot van CO-2 (kooldioxyde) or verkeer en bedrijven zo '•dig mogelijk met twee t ent per jaar moet worden ninderd. Verder dient chtiger te worden gestre- tegen de verzuring van milieu dan nu in het Na- naal Milieubeleidsplan van kabinet staat. nister Brinkman van WVC nt binnenkort toch met een d zigingsvoorstel voor de Me- >i wet. Twee weken geleden rd een dergelijk voorstel gens de demissionaire status n het kabinet nog te contro- ■sieel geacht. De verande- gen die Brinkman wil aan- ingen richten zich op uit- iiding van de STER-reclame nen het huidige publieke roepbestel en op een rege- l voor de toelating van bui- landse zenders op de Ne- rlandse kabel. (ADVERTENTIE) 11 STAAN IN BRAND, KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE... let Amerikaanse Choq ligh Diving Team in Duin- ell. Kom kijken hoe ze 5 x ler dag van een levens- levaarlijk hoge toren dui- ten. En: geniet ook van e vele andere ntdagende ittrakties! Info: 01751-14765 Twee arrestaties in Kamper moordzaak KAMPEN Na vijf weken intensief speurwerk zijn gisteren in Kampen twee verdachten aangehouden inzake de moord op de 19-jarige Ceciel Bot uit Kampen. Deze kunststudente werd op 10 juni ver moord aangetroffen in haar woning. De twee verdachten zijn gistermiddag opge pakt op grond van verschillende verklarin gen van getuigen. Door de rechter-commis- saris is inmiddels huiszoeking verricht en de verdachten zijn vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. Het recherchébij standsteam dat de moord onderzoekt wil niets zeggen over de verdachten. Er bestaat niet meer dan een redelijk vermoeden dat de twee verdachten meer weten over de moord. AMSTERDAM Justitie verdenkt een Amsterdam se tandarts van jarenlange spionage voor de Sovjetu nie. De 47-jarige man werd, naar nu pas bekend is geworden, op 17 mei ge- rarresteerd door de rijks politie op Schiphol. Vol gens de officier van justi tie heeft de tandarts zich vanaf 1981 beziggehouden met het openbaar maken van staatsgeheimen. Het gerechtelijk 'onderzoek zal zeker nog enige maanden vergen. Arrestaties van Nederlanders die worden verdacht van spionage voor vreemde mo gendheden, meestal Oostblok landen, komen weinig voor. Althans, ze komen weinig in de openbaarheid. De recht bank in Amsterdam veroor deelde in 1986 een 43-jarige vrouw uit tot twee jaar ge vangenisstraf wegens poging tot spionage voor de DDR. Het hof bekrachtigde dat vonnis. Zij werkte bij een oc- trooiburëau in de hoofdstad en stal technische documen ten over tanks en andere mi litaire voertuigen uit de kluis van haar werkgever. Zij was van plan die documenten uit 'ideologische motieven' over te dragen aan een DDR-ver- tegenwoordiger, maar dat werd verijdeld. In 1981 werd in Den Haag een toen 29-jarige defensie ambtenaar gearresteerd. Deze staffunctionaris was van plan belangrijke docu menten aan de Sovjetunie te verkopen om zo van speel schulden op de renbaan af te komen. Maar ook in dit ge val kwam het niet zover. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde ook deze „spion" tot twee jaar gevangenisstraf. Illegale telefoons niet meer gedoogd DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat en het openbaar ministerie gaan zeer binnenkort optreden tegen bedrijven die vol- harden in de verkoop van niet goedgekeurde te lefoontoestellen en andere randapparatuur (fax e.d.) voor telecommunicatie. Het beleid waarbij de leveranciers ruim een half jaar ongemoeid werden gelaten is definitief voorbij. Kopers van niet goedgekeurde toestellen zijn overigens niet in overtreding. Als aansluiting ervan echter leidt tot storing op het telefoonnet kan de PTT hen hiervoor kosten in rekening brengen. Ook lopen de gebruikers het risico dat zij door de PTT worden afgesloten. PROBLEMEN MET DIOXINE AL JAREN GELEDEN AAN DE KAAK GESTELD DEN HAAG De over heid heeft de menselijke consumptie verboden van melk en melkprodukten alsmede orgaanvlees en vet van dieren uit gebie den rond de verbran dingsinstallaties in Rijn mond en Amsterdam- Noord. Het besluit komt nadat er in monsters melk verhoogde gehaltes waren gevonden van uiterst gif tige stoffen, die vrijkomen bij de verbranding van af val. Het verbod geldt voorlopig voor enkele maanden. De on geveer vijftig melkveehouders in beide gebieden krijgen een schadevergoeding. Hoe hoog die zal zijn, is nog niet precies duidelijk. De Staat zelf zal on derzoeken of de boeren aan sprakelijk kunnen worden ge steld voor de verontreiniging. De ministers Nijpels (Milieu), Braks (Landbouw) en staatsse cretaris Dees (Volksgezond heid) zeggen in een brief aan de Tweede Kamer dat er in het algemeen geen direct ge vaar bestaat voor de volksge zondheid. Bij bij voortdurende consumptie zal dat echter wel het geval zijn. Milieuorganisaties zoals Mi lieudefensie en Natuur en Mi lieu vinden dat nu is gebleken dat de overheid in het verle den veel te laks heeft gerea geerd op waarschuwingen over het vrijkomen van giftige stoffen bij afvalverbranding. Naast het snel verbeteren van de verbrandingstechnieken, pleiten zij voor het afschaffen van PVC, dat bij de verbran ding zorgt voor het ontstaan van dioxines. Daarnaast vin den zij dat de afvalberg in ons land moet worden verkleind, bijvoorbeeld door hergebruik van milieuvriendelijke stoffen. De overheid was enkele we ken geleden op het spoor van de dioxines gezet na een mel ding van het Centrum Land bouw en Milieu. Dit centrum .had op verzoek van één van 'de betrokken melkveehouders een monster melk laten onder zoeken. Daarin werd een ge halte gevonden dat ongeveer drie maal zo hoog was als nor maal Daarna verricht onder zoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne leverde een soort gelijk beeld op. Het probleem van de dioxines in de buurt van afvalverwer king is niet nieuw. Het Cen trum Landbouw en Milieu heeft vijf jaar geleden al aan gedrongen op nadere analyse van de organen van vee in het bewuste gebied. De Socialistie- se Partij heeft reeds in oktober 1977 de overheid gewezen op de gevaren van mogelijke uit stoot van deze stoffen door af valverbrandingsovens en ge vraagd om nader onderzoek. Zij verwees onder andere naar de resultaten van een onder zoek verricht door de Univer siteit van Amsterdam. VN-vrouw Linda Slomp vertrok gisteren met 25 collega-marechaussees van Schiphol naar Namibië, waar ze de vredesmacht van de Verenigde Naties vertegenwoordigt. Linda is niet de enige vrouw in de nu zestig koppen tellende Nederlandse afvaardiging. Ze weet zich in gezalschap van Nicoline Pierik, die rechts nog vaag te zien is. FOTO: ANP DEN HAAG Vanaf 1 janua ri volgend jaar geldt in een groot aantal openbare gebou wen een rookverbod. Het ka binet heeft gisteren ingestemd met een voorstel daartoe van staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Het rookver bod geldt voor alle openbare instellingen, instellingen voor de gezondheidszorg, bejaar denoorden, tehuizen voor ge handicapten, (gesubsidiëerde) sportinrichtingen en alle on derwijsinstellingen. Gelijktij dig wordt de verkoop van tabaksprodukten aan banden gelegd. In inrichtingen voor gezondheidszorg, maatschap pelijke dienstverlening en so ciaal cultureel werk, sport en onderwijs mogen geen tabaks produkten meer aan de man worden gebracht. Verslaafde Hagenaar dreigt van dak te springen DEN HAAG Een aan drugs verslaafde Hagenaar heeft gis teravond voor grote opschud ding gezorgd, omdat hij van het dak van zijn woning aan de Dierenselaan dreigde te springen. De man klom in de dakgoot van zijn woning nadat politie-agenten bij hem had den aangebeld. De politie-agenten veronder stelden dat er in zijn woning een inbreker was gesignaleerd. Toen de agenten, die aanvan kelijk meenden dat ze met de inbreker te maken hadden, de man wilden volgen, schreeuw de deze dat hij naar beneden zou springen. Hij sloeg vervol gens vier ramen van de dak kapel van de woning in en gooide een paar flessen op straat kapot. Intussen arriveerde er meer politie en brandweerlieden met een vangscherm. Uit de hele buurt stroomden nieuws gierigen toe, waardoor er spoe dig honderden mensen rond het huizenblok stonden. De politie probeerde daarop de man met behulp van een psy chiater van het RIAGG te be wegen van het dak af te ko men. Ook een vriend van de man werd ingeschakeld. De pogingen hadden aanvankelijk weinig succes. Intussen begon nen kinderen op straat luid keels „springen" te roepen. Anderen zongen „Kom van dat dak af". Hierdoor kenne lijk geprovoceerd begon de man dakpannen naar beneden te gooien, waarvan er een een passerende auto trof. De me nigte reageerde met een woe dend gejoel. Een vrouw ver weet de politie dat er geen ge weld tegen de man werd ge bruikt. „Jullie moeten hem van dat dak af schieten", riep zij de agenten toe. Op verzoek van de politie verspreidden de mensen zich later. De man is uiteindelijk omstreeks elf uur uit de goot geklommen. De po litie heeft geen vervolging in- EKNOLLEN Heb 'f iP6£ ru niet ro qp'T wo KAKCcew Vil- PAT \e öïCTUéen Bfii1- (W CiWLr IK Nier.ÊKK- Gouden tip Fagel-moord 25.000 waard UTRECHT Het openbaar ministerie heeft een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd voor tips die leiden tot aan houding van de dader(s) van de moord op restauranthouder Gerard Fagel. Het AVRO-pro- gramma Opsporing Verzocht zal in zijn uitzending van don derdag aandacht besteden aan de moordzaak. Rijk trekt steeds meer vrouwen aan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal vrouwen dat bij de rijks overheid werkzaam is stijgt voortdurend. Van de ruim 10.000 nieuwe perso neelsleden die vorig jaar bij de ministeries zijn aan genomen, was de helft van het vrouwelijk ge slacht. Momenteel bestaat een kwart van het totale personeelsbestand van de rijksoverheid uit vrouwen. In 1987 besloot het kabinet dat het rijk het goede voorbeeld aan het bedrijfsleven moest geven door vrouwen meer kansen op werk te bieden. Alle ministeries werden ver plicht 'positieve actieplannen' voor vrouwen op te stellen. De eerste resultaten zijn volgens het kabinet zeer bemoedigend. Het departement met het hoogste percentage vrouwen is momenteel het ministerie van onderwijs in Zoetermeer, waar al zo'n veertig procent van het personeelsbestand uit vrouwen bestaat. WVC staat op de tweede plaats. Het kabinet heeft gisteren be sloten dat er de komende jaren ook meer gehandicapten in dienst van de overheid moeten komen. Eind 1990 zal het aan tal gehandicapten onder het rijkspersoneel 3,25 procent moeten bedragen. Momenteel bedraagt het percentage 2,6 procent. In de eerste helft van de jaren negentig zal het aan deel van de gehandicapten verder moeten groeien tot 5 procent. Air Holland blijft buiten prijzenoorlog AMSTERDAM Air Hol land, de derde chartermaat schappij van ons land, is niet bereid om mee te doen aan de prijzenslag over de vliegva kanties voor de komende win ter, die thans gaande is. Presi dent-directeur John Block meent dat deze prijzenoorlog het gevolg is van een tijdelijke overcapaciteit aan vliegtuig- stoelen in dezesector, met name bij de maatschappij Mar tinair. Deze laatste maatschap pij is bezig met het vernieu wing van zijn vloot. Arke Rei zen, één van de grote tour operators in ons land, heeft Air Holland voor de komende winter de rug toegekeerd. Concurrenten Martinair en Transavia, de andere Neder landse chartermaatschappijen, kwamen met commercieel meer aantrekkelijke aanbie dingen. Block sprak in dit ver band van „onverantwoorde prijsdalingen". De ingang van de Joodsche Zee- en Boschkolonies anno 1954. Aan weerszijden van de trap mijn broertje en ik. Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „Heimwee: zes weken lang, onafgebroken". WIJK AAN ZEE De vrouw die, met weinig kle ding aan, op het terras aan de voorkant van het huis zit te zonnen, heeft maar een paar woorden nodig om te weten waarvoor ik kom. „Woont u hier?",vraag ik. „Zeker ook als kind in Jozeboko ge weest?", is haar wedervraag. Zie ik iets van medelijden in haar ogen? „Komen hier dan veel oud bewoners van Jozoboko?", vraag ik. „Heel veel," zegt ze. Haar gezin en nog een ander gezin hebben het huis tien jaar geleden gekocht. Kort daarvoor had Jozeboko, de Joodsche Zee- en Boschkolo nies, de pijp aan Maarten ge geven, nadat het eenzame, op steenworp afstand van zee gelegen huis ongeveer zestig jaar lang onafgebroken (met uitzondering van de oorlogs jaren) als tijdelijk onderko men gediend had voor joodse bleekscheetjes die, veelal woonachtig in de grote stad, frisse lucht behoefden. Harde hand Zelf was ik amper vier jaar oud en allesbehalve een bleekscheet, toen ik het bos en de hei van mijn woon plaats voor het eerst gedu rende zes zomerweken moest inruilen voor de duinen en de zee van Jozeboko. Ik her inner me de gevoelloze sur rogaat-moeder 'tante Betsie', die met harde hand de scep ter over het tehuis zwaaide. Ik herinner me joodse gebe den /en gestampte muisjes: met beide fenomenen maakte ik daar voor het eerst kennis. En bovenal herinner ik me de heimwee. Heimwee: zes weken lang, onafgebroken. „Het moet er nogal streng aan toe zijn gegaan," zegt de zonnende vrouw op het ter ras. „We zijn bij het verbou wen van de bovenverdieping een paar isoleercellen tegen gekomen". Ik mag van haar gerust om het huis heen lopen, maar een kijkje nemen binnen, nee, daar kan ze niet aan be ginnen. Waar de eetzaal was, ontwaar ik een modern inge richte woonkamer, en in wat onze 'huiskamer' was, is nu een prachtige, weelderige plantenserre gehuisvest. De achterzijde van het huis is, in tegenstelling tot het front, niet opgeknapt. De noodtrap reikt nog naar de plek waar de zaal was waar we met z'n zestienen sliepen. En de de schuur waarin ik voor straf een hele middag opgesloten had gezeten, staat er zowaar ook nog. Het zien ervan doet een 35 jaar lang vergeten melodie terugko men: Kol Dodi (de stem van mijn bruid), het lied dat tante Betsie mijn niet opgesloten tehuisgenoten die middag leerde. Longontsteking Toen ik zes was, werd ik weer 'n zomervakantie lang in Jozeboko gestald, samen met mijn jongere broer die er daags na aankomst (en na het vertrek van mijn ouders naar een ver en onbereikbaar va kantieadres) longontsteking opliep: hij verliet zes weken lang zijn bed niet. De heimwee werd dit keer verdrongen door bezorgdheid voor mijn zieke broertje en door gevoelens van vriend schap voor Denise Wieder- kehr, een Antwerps meisje van streng-orthodoxe huize. Of kan je bij een 6-jarige al van verliefdheid spreken? Waarom zou ik me anders nu nog haar naam kunnen her inneren? En waarom wilde ik anders de eerste maanden na thuiskomst in het door en door katholieke V. orthodox joods leven? Die ervaring (een zoontje dat alleen kosjer wilde eten, dat voor en na iedere maaltijd lange gebeden zegde, dat ook buitenshuis zijn keppeltje op wilde houden) heeft mijn ou ders waarschijnlijk doen be sluiten voortaan niet meer van Jozeboko als kinderasiel gebruik te maken. Ik wil De nise en haar orthodoxe ou ders daar bij deze nog van harte voor bedanken. Ik weet niet hoe het anno 1954 was, maar Jozeboko anno nu ligt pal onder de rook van de Hoogovens. Ik sta met mijn rug naar het huis (en naar de zonnende vrouw), en zie op een paar kilometer afstand geweldige fabriekshallen en geweldige schoorstenen die geweldige hoeveelheden rook de fris en gezond geachte lucht in bla zen. Zou mijn broertje daar indertijd die longontsteking van hebben opgelopen? Ik draai me om naar de te genwoordige bewoonster van het huis. Ziet ze iets van me delijden in mijn ogen? „De normen voor luchtvervuiling worden hier nu al zwaar overschreden," zegt ze onge vraagd. „En dan zijn ze (ze wijst naar de schoorstenen) ook nog van plan hier aan de kust vier elektriciteitscentra les op een kunstmatig strand van giftig slib te bouwen". Ik zeg haar gedag, en ga, vro lijk de hervonden melodie Kol Dodi fluitend, mijns weegs. Zou, Denise Wieder- kehr zich mjn naam nog her inneren? ARJEH KALMANN Het opvangtehuis in de duinen ligt er 35 jaar later nog hetzelfde bij. Het biedt momenteel onderdak aan twee gezinnen. FOTO'S: PERS UNIE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3