550,s 795,- 995,- De Telegraaf op de knieën Amerika en Nederland ruilen schilderijen Uwkrant op uw vakantie-adres D.I.O. Lezen WENEN iservwe Lezen WALES/ENGELAND ROME PARIJS DE KRANT BRENGT LEVENINUWBROUWERU. hoofd lasopleidingen allround lasinstructeurs; allround lasinstructeurs r- «§*SIJTHOFF PERS EpE BINNENLAND BUITENLAND £eidóc<3otvumt ZATERDAG IS JULI 1989 PAGINA Geen 'uitverkoop' Surinaams leger PARAMARIBO Het Suri- naamse nationale leger geeft zijn „volle ondersteuning" aan de vredesonderhandelingen die een -regeringsdelegatie vanaf maandag met het Jun glecommando van Ronnie Brunswijk zal voeren. De voorzitter van de delegatie, minister van onderwijs Ronald Venetiann, zei gisteren: „Het militair gezag heeft aangege ven dat het geen enkele hin dernis zal leggen op de weg die moet leiden naar oplossing van het nationale conflict". Venetiann zei verder dat het bij de vredesonderhandelingen niet zal gaan om een „uitver koop" van het nationaal leger waarvan de positie in de grondwet is verankerd. Groene licht voor fusie Time en Warner NEW YORK Een Ameri- kaanse rechtbank heeft gis teren het groene licht gege ven aan de voorgenomen overname van het filmcon cern Warner door het media bedrijf Time. Met de overna me, waarmee Time zich wil indekken tegen een vijandi ge overname door het media concern Paramount, is een recordbedrag gemoeid van 14 miljard. Schrijver Llosa terug in Peru LIMA De schrijver Mario Vargas Llosa is gisteren in Peru teruggekeerd en zal zijn campagne om president te worden voortzetten. Ruim drie weken geleden verliet de schrijver-politicus zijn land voor een verblijf in Europa en liet hij gedesillusioneerd weten van kandidatuur voor het pre sidentschap af te zien vanwege meningsverschillen met ande re leiders van zijn centrum rechtse Democratisch Front. Bij zijn triomfantelijke terug keer werd Llosa op de lucht haven van Lima verwelkomd door een schare van vele dui zenden aanhangers. Opiniepei lingen wijzen op een grote voorsprong van Llosa op de belangrijkste presidentskandi daat van links, ex-burgemees- ter Barrantes van Lima. „GEEN AANWIJZINGEN VOOR TAMIL-VAKANTIES" AMSTERDAM Het dagblad De Telegraaf pu bliceert vandaag op de voorpagina een rectificatie waarin de berichtgeving over asiel-zoekende Ta mils die op vakantie zou den gaan naar Sri Lanka wordt ingetrokken. De Telegraaf besloot tot die openbare boetedoening» tijdens het kort geding dat de vereniging Vluchtelin genwerk tegen de krant had aangespannen en dat gisteren diende voor de president van de Amster damse rechtbank. De advocaat van Vluchtelin genwerk, mr. J. Hoedeman, haalde tijdens de zitting fel uit naar de berichtgeving van De Telegraaf, die vorige week za terdag begon met de kop „Ta mils op vakantie naar Sri Lanka" en vervolgens dagen lang doorging met publikaties waaruit moest blijken dat hon derden Tamils die in Neder land en andere Westeuropese landen politiek asiel hebben aangevraagd intussen „dood gemoedereerd" op vakantie gaan naar Sri Lanka, het land dat ze hadden ontvlucht. Het effect van die berichtge ving beschreef Hoedeman aan de hand van ingezonden brie ven die in De Telegraaf ver schenen en waarin lezers op gewonden tekeer gingen tegen de Tamils, die „op kosten van de belastingbetaler" en dank zij „gigantische subsidies" lek ker lagen te zonnen, verwend als ze werden door „Nederland Luilekkerland". „De Telegraaf brengt een hetzerige stemming tegen de Tamils teweeg, be stempelt ze als oplichters", al dus Hoedeman. „Bij Vluchte lingenwerk komen al veel te lefoontjes binnen van Tamils die hun deur niet meer uitdur ven". En als dat nog gebeurde naar aanleiding van betrouwbare informatie, dan was het een akelig neveneffect van de waarheid, maar in dit geval werden de haatgevoelens aan gewakkerd door volslagen on juiste berichtgeving, zo toonde Hoedeman aan. De Telegraaf beweerde een en ander verno men te hebben van de Neder landse ambassadeur in Sri Lanka, J. Daman Willems, die zich op zijn beurt zou baseren op een „diepgaand EG-onder- zoek". Welnu, de ambassadeur ontkent te hebben gezegd wat De Telegraaf heeft opgeschre ven en een diepgaand EG-on- derzoek heeft nooit plaatsge had. Vluchtelingen „Ik heb de ambassadeur ge beld en hij toonde zich geër gerd door wat De Telegraaf hem in de mond heeft gelegd", aldus Hoedeman. „Hij verze kerde mij nogmaals dat hem niet één geval bekend was van een Tamil die in Nederland asiel had aangevraagd en in tussen vakantie vierde op Sri Lanka. Wel wist hij van een handjevol Tamils dat de vluchtelingenstatus bezat in een Westeuropees land en op Sri Lanka was geweest, maar dat is normaal. Vluchtelingen uit Oost-Europa bijvoorbeeld, die in Nederland asiel hebben gekregen, gaan regelmatig voor familiebezoek naar hun geboorteland". Hoedeman eiste op grond van deze gegevens en op grond van de verzekering van het ministerie van buitenlandse zaken dat er geen sprake is ge weest van een diepgaand EG- onderzoek, dat De Telegraaf zijn berichtgeving zou rectifi ceren. Maar daar voelde de krant niet voor. Het enige waar men toe bereid was, zo liet mr. Le Poole aan het begin van zijn pleidooi weten, was een verklaring (geen rectifica tie) te publiceren waarin de bewering dat Tamils vanuit Nederland naar Sri Lanka reisden werd ingetrokken, omdat het onderzoek niet spe cifiek op hen, maar op West europese vluchtelingen zou zijn gericht. Maar De Tele graaf bleef erbij dat er aanwij zingen waren dat zich hieron der „tientallen" Tamils uit Ne Voorzitter Jan Nico Scholten van Vluchtelingenwerk met advocaat mr. H. Doeleman voor het begin van het geding. derland bevonden. Bovendien hechtte de krant er zeer aan vast te houden aan het idee dat er een „diepgaand" onder zoek had plaatsgehad, wat mi nister Van den Broek daar over ook in de Kamer ten ber de gebracht mocht hebben. En wat een „hetzerige stemming" betreft, De Telegraaf heeft „geenzins de bedoeling Tamils in een kwaad daglicht te stel len", aldus Le Poole. Rechtbankpresident mr. B. As- scher zag in de pleidooien van Hoedeman en Le Poole zo'n grote tegenstelling nog niet en vroeg zich af of de partijen het niet ter zitting met elkaar eens konden worden. Als u nu eens uw eis tot een verbod op ver dere onrechtmatige publicaties liet vallen, stelde hij Hoede man voor. Akkoord, zei Hoe deman. En als u het woord verklaring eens verving door rectificatie, opperde hij Le Poole. Akkoord, zei Le Poole. „Ik denk", vervolgde Asscher, „dat De Telegraaf niet kan volhouden dat er sprake is ge weest van een diepgaand on derzoek". Maar dat deed De Telegraaf wel, zij het aarze lend. Ook de weigering om publiekelijk te verklaren dat er „niet zodanige aanwijzin gen" zijn om te mogen publi ceren over Tamil-vakanties vanuit Nederland, klonk niet al te zelfverzekerd. Le Poole overlegde met de hoofdredac teur van De Telegraaf. Moes ten ze akkoord gaan met het voorstel van de president of moesten ze hem een vonnis la ten wijzen? De zitting werd geschorst, de duellerende partijen trokken zich druk overleggend terug. Toen Asscher daarna de tekst voorlas die volgens hem de ba sis van een schikking kon vor men, antwoordde Le Poole nauwelijks hoorbaar: „Wordt aanvaard". De Telegraaf schrijft vandaag, naar ver plichting op de bovenste helft van de voorpagina, dat de be wering „dat er een diepgaand onderzoek heeft plaatsgevon den door een aantal EG-am- bassades, en dat uit dat onder zoek naar voren zou zijn geko men dat Tamils, die in Neder land asiel zoeken of hebben gekregen, zonder enig pro bleem met vakantie kunnen naar Sri Lanka en dat ook doen" onjuist was. „Het con tact dat de EG-ambassadeurs met elkaar over deze kwestie hebben gehad mag zeker niet als een diepgaand onderzoek worden beschouwd. Evenmin is gebleken van het bestaan van zodanige aanwijzingen dat wij op grond daarvan hadden mogen publiceren dat tiental len Tamil-vluchtelingen wier asielaanvrage in Nederland in behandeling is, naar Sri Lanka met vakantie gaan". STEVO AKKERMAN DEN HAAG De rijks dienst beeldende kunst heeft een ruil georgani seerd van drie impressio nistische topstukken uit het museum van schone kunsten van Virginia in Richmond, Verenigde Sta ten tegen vier zeventien- de-eeuwse meesters uit de rijkscollectie. Het initia tief komt van Ronald de Leeuw van het Van Goghmuseum in Amster dam. Daar zijn de werken uit Amerika voorlopig tot maart volgend jaar te zien. De drie doeken zijn: Portret van Alfred Niaudet (1877) van Edgar Degas, Man die zijn boot afmeert (1878) van Gustave Caillebotte en Papaverveld, Giverney (1885) van Claude Monet. Ze behoren tot een schenking van de Amerikaan se weldoener Paul Mellon. De schilders zijn tijdgenoten van Van Gogh en ze sluiten volgens De Leeuw perfect k bij de eigen collectie van! museum. Zo is het portret 1 Degas als de tentoonstel? „Franse meesters uit Sao If lo" in september is afgeloJ de enige Degas die dan noij ons land is te zien, aldus] museumdirecteur. Naar Amerika zijn geg| Ontvoering van Europa f Claude Lorrain, Paulus r Barnabas in Lystra van V lem de Poorter, Stilleven F haringen van Pieter Claes# Landschap met gevogelte! vos van Melchior d'HondeJ Directeur Robert de Haas I de rijksdienst lichtte toe dat ruil voorlopig bij wijze van! periment heeft plaats gei| den. Hij vindt het een bela rijk proefproject, bedoeld aanzet om regelmatig op van langdurig bruikleen ii nationaal kunstvoorwerpei te wisselen. Daar kan dienst, gezien zijn omvang! collectie, een sleutelfunctie vervullen, aldus De Haas 8-daagse luxe touringcarreizen Laaben bij Wenen. Vertrek: zondag 6 aug. en 13 aug. U verblijft in Hotel Laabnerhof op basis van halfpension in een 2-persoonskamer met douche en toilet. Inclusief «overnachting op heen- en te rugreis «afscheidsdiner «rondrit door Wenen, o.a. bezoek aan S. Stephansdom, Staatsopera, Kapüzinergrube en de Do- nauturm o.l.v. een Nederlands sprekende gids «bezoek aan Prater, Hofburg, Slot Schönbrunn en indien geopend de Spaanse rijschool «dagtocht door het Wienerwald «bezoek aan het wijndorpje Grinzing. Exclusief alunches «entreeprijzen «reis en annuleringsverzekering. 6-daagse luxe touringcarreis Vertrek: zondag 30 juli U verblijft in hotel Metropole te Llandrin- dodd Wells, op basis van halfpension. Alle kamers zijn voorzien van bad/dou- che en toilet. Toeslag 1-persoonskamer f 100,-. Inclusief m overtocht Calais of Duinker ken-Dover v.v. «overnachting op heen- en terugreis «3 overnachtingen in Wa les «5 maal ontbijt en diner Welsh lunch op derde dag «bezoek geboorte huis van Winston Churchill en van Shakespeare ■tour dwars door Wales sightseeingtour door Londen op terugreis «afscheidsdi ner «Nederlandse reisbegeleiding gedu rende de hele reis. Exclusief «entreegelden «verzekeringen ■lunches. 1 O-daagse touringcarreis Vertrek: donderdag 10 augustus Florence met de Ponte Veccio, Pisa met de scheve toren en Rome met het Vaticaan, het Colosseum en het Forum Romanum: indrukwekkende steden waar u niet raakt uitgekeken! U verblijft in prima B-klasse hotels te Flo rence en Rome op basis van halfpension. Alle kamers beschikken over bad/dou che en toilet. Inclusief «overnachting op heen- en te rugreis sightseeingtour door Florence en Rome o.l.v. stadsgids «bezoek aan Pi- sa «afscheidsdiner. Exclusief mlunches «verzekeringen «per soonlijke uitgaven. 3-daagse luxe touringcarreis Vertrek vrijdag 11 augustus U overnacht in Soframotel, gelegen ten zuiden van Parijs, in een 2-persoonska- mer voorzien van douche/toilet. Toeslag 1-persoonskamer 60.- Inclusief «ontbijt/diner «bezoek aan Versailles o.l.v. een Nederlands spre kende gids lichtjestour door Parijs bezoek aan de Wijk Montmartre «Place du Tertre «Sacré Coeur. Exclusief mlunches «afscheidsdiner «an- nulerings/reisverzekering HOOGMADE gym-en tri mvereniging Door I nspanning Ontspanning vraagt per 7 september 1989 een LERAAR(ES) JAZZGYMNASTIEK(DANS) voor 1 uur op de donderdagavond (21.00-22.00 uur) en 2 uur op de vrijdagmiddag (15.45-17.45 uur) Inlichtingen: M. v. Leeuwen tel. 01712-2025 M. v.d. Meer tel. 01712-8632 HetM.T.E. is een opleidingsinstituut voor Lastechniek en Pijpbewerkmg I I T r dat haar opleidingen baseert II f 1 k de eisen na 1992. V 11 L Opleidingen, alsmede certifikaatproeven, kunnen gevolgd worden in DA G- en Metol Treornent Educofion bv AVONDonderwijs. Heeft met onmiddellijke ingang plaats voor op full-time basis op part-time basis Geïnteresseerden in voornoemde vacatures word verzocht om onder bijsluiting van een c.v. schriftel te reageren aan: Metal Treatment Education b.v. Keerweer 7 2381 GC Zoeterwoude-Dorp Met behulp van onderstaande antwoordbon kunt u ons opdracht geven uw krant tijdelijk op uw vakantie-adres te bezorgen. Het moet dan wel gaan om een periode van minstens één week, welke op alle dagen kan in gaan. behalve op zaterdag. De bon dient veertien dagen voor u vertrekt bij ons binnen te zijn. Wij verzorgen de verzending van uw krant met grote accuratesse; voor gebeurtenissen die zich voordoen na verzending kunnen wij geen ver antwoordelijkheid aanvaarden. Gratis toezending in de Benelux Wanneer u op vakantie gaat ergens in Nederland, of als reisbestemming België of Luxemburg hebt, kunt u zonder extra kosten uw krant toegezonden krijgen. Toezending op andere bestemmingen binnen Europa Voor toezending van uw krant op een vakantie-adres binnen Europa bedragen de extra kosten f 3,75 per dag. Voor de betaling van deze kost,en wordt u een aparte acceptgirokaart toegezonden. Telefoon Telefonische opgaven kunnen in verband met het risi co van vergissingen 'niet worden geaccepteerd. Wilt u eerst nog inlichtingen, dan kunt u daarvoor uiteraard wel telefonisch terecht bij onze Abonnementen Service: telefoon 071-313 677 GRAAG MET BLOKLETTERS INVULLEN één letter per vakje Naam Adres: Postcode Telefoon wenst verzending van de krant naar onderstaand vakantie-adres voor de periode: r~ Vakantie-adres zo volledig mogelijk invullen s.v.p. Naam: Aanvulling: Bung, nr.: g Adres: m Postcode: Land: U kunt deze bon kosteloos in een open envelop zenden aan: Leidse Courant, Abonnementen Service, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. NIET INVULLEN Datum binnenkomst: £eidóe(2ouAa/iit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16