Onderzoek naar anderopvang n Voorhout })c £cicbche (Sou^ont Laurianen klimmen weer op de fiets Eerste sleutel Kasko-woningen -EIDEN& OMGEVING EeidócSomant ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA 15 kIORHOUT Er moet korte termijn een on- Bzoek komen naar de Bioefte aan kinderop- Hig in Voorhout. Mocht ^ruit blijken dat in ^Torhout behoefte is aan :ie4deropvang dan moet •ocl kinderdagverblijf c,e'itrden opgericht. Dat is 39| van de aanbevelingen ,a®: de emancipatienota die Jenpr de Voorhoutse werk- ;p emancipatie is sa- igesteld. De nota werd lens de laatste raads- eaJgadering aan het colle- aij van burgemeester en ^Ihouders overhandigd th-pr A. Lap, voorzitter de werkgroep eman- werkgroep doet in de ncipatienota een groot 'erttal aanbevelingen om te len tot een samenhangend icipatiebeleid in Voor hout. Zo moet bijvoorbeeld bij het maken van bestemmings plannen veel aandacht worden geschonken aan de sociale vei- igheid bij het plaatsen van verlichting en brievenbussen en de aanleg van beplanting. Op deze wijze moet de ge meente meehelpen geweld te gen vrouwen te voorkomen. Vrouwen moeten volgens de nota ook meer inspraak krij gen bij het ontwikkelen van bestemmingsplannen en in bouwteams. Het instellen van de Vrouwen Advies Commis sie lijkt de werkgroep emanci patie een goede maatregel. Voorts moet de vertrouwens arts meer bekendheid krijgen. Dat is een van de manieren om iets te doen tegen misdrij ven als incest en verkrachting en andere vormen van mis handeling van vrouwen bin nen het gezin. De werkgroep wijst in de nota op het feit dat vrouwen in Voorhout ondervertegenwoor digd zijn in bestuurlijke func ties. De gemeente zou, indien mogelijk, vrouwen moeten be noemen in besturen en com missies. Ook voor het perso neel zou de gemeente een emancipatiebeleid moeten voe ren. Per afdeling moet worden onderzocht of er een over- of ondervertegenwoordiging van mannen of vrouwen bestaat. De werkgroep vindt dat met name bij het aanstellen van di recteuren op basisscholen bij voorkeur vrouwen moeten worden benoemd. Daarnaast moeten deeltijdbanen in het onderwijs worden gestimu leerd, duobanen worden ge schapen en bij een hele vaca ture moeten twee halve banen worden aangeboden. Er moeten ook meer vrouwen in de bovenbouw van de basis school worden benoemd, tot er een zeker evenwicht is ont staan. De Voorhoutse scholen moeten verder worden gesti muleerd om roldoorbrekend lesmateriaal aan te schaffen. Voorhout moet ook volwasse neneducatie stimuleren. Dit is nodig omdat volwassenenedu catie belangrijk is voor de emancipatie van vrouwen, al dus de nota. De bibliotheek moet daarnaast boeken hebben die gericht zijn op emancipatie en volwasseneneducatie. prnieuwde irpskern parachutisten landden gis- ivond in Noordwijkerhout ooj de laatste stenen te bren- voor de vernieuwde dorps- Wethouder P. Heems- (links op de foto) sloeg ze 'olgens in het wegdek, tig jaar lang is hij als wet- ler bezig geweest met de inrichting en hij was blij dat nu de voltooiing ervan kon imaken, zo zei hij. Na het iële gedeelte werd het win- nde publiek tot laat in de ll'Jnd beziggehouden door on- ,egj meer de band Mikey and loei Mashed Potatoes die mu- eik uit de zestiger jaren ten 15tore bracht. Met deze festi- u^itén die vandaag nog de Uj£ dag voortduren, presen- 30ft het SAN (Stichting Activi- wafen Noordwijkerhout) zich °fjr het eerst aan het grote af'iek. ro henk van den ende binders Oud Ade en jjijpwetering willen fusie IkEMADE De afdelingen van de LTB ■Oud Ade en Rijpwetering gaan nauwer penwerken. Aanleiding daarvoor is dat Ifn honderdveertig leden deze week sa- de boot in gingen. Letterlijk wel te itaan, want een boottocht over de Kager- sen bracht beide afdelingen nader tot el- r. De afdelingen van Oud Ade en Rijp- ering overleggen al tien jaar over het lalen van de onderlinge betrekkingen, iamenwerking moet uiteindelijk resulte- in een fusie. De onderhandelingen lie- tot deze week echter steeds op niets uit. ens de boottocht besloten de aangesloten ders de handen in elkaar te slaan. Voor- wordt eerst de onderlinge samenwer- uitgebreid. Over twee jaar moet de de- ieve fusie een feit zijn, zo liet bestuurs- n der Hulst weten. Raad genegeerd bij reorganisatie ambtelijk apparaat Nieuwkoop NIEUWKOOP Het college van burgemeester en wethou ders had de gemeenteraad meer moeten betrekken bij de re organisatie van het ambtelijk apparaat in Nieuwkoop. Dat vindt het CDA-raadslid A.P.M. Hoogerwerf nu de reor ganisatieplannen na vijf jaar praten er eindelijk door zijn. Volgens de christen-democraat is de gemeenteraad in die vijf jaar maar twee keer door het college bij de plannen betrok ken. Zijn partijgenoot en wethouder D. Boonstra erkende tij dens de raadsvergadering dat het college hier in gebreke is gebleven. „Het was een verkeerde inschatting", aldus Boon stra. De wethouder vindt wel dat nu de reorganisatie achter de rug is, de strijdbijl moet worden begraven. Beide christen democraten hopen dat door de vergrote cliëntvriendelijkheid van de gemeentelijke organisatie de voorlichting aan de Nieuwkopers zal verbeteren. Schommels voor kinderdagverblijf ALPHEN AAN DEN RIJN Ouders en kinderen van De Zonnehof, het kinderdagverblijf voor gees telijk en dubbel-gehandicapte kinderen aan de Maasstraat, vierden gisteren feest. De kinderen na men schommels in gebruik die dankzij een actie van ouders konden worden gekocht. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van De Zonnehof begon de ouderraad enkele maanden geleden een actie onder het motto „Geef ons kind een zetje". Doel van deze actie was genoeg geld in te zamelen om de kinderen schommels te geven. Het ging daarbij om speciale schommels met aan gepaste zitjes zodat alle gehandicapte kinderen er gebruik van kunnen maken. Dank zij de steun van particulieren, de Lions Club en het bedrijfsleven is de Ouderraad erin geslaagd tienduizend gulden in te zamelen, genoeg voor drie schommelstellen. ALPHEN AAN DEN RIJN Opzichter P. van der Werf heeft gistermid dag eerste sleutels van een nieuw project wonin gen van de Bouwvereni ging Kasko Alphen uitge reikt aan de familie Seij- sener. De Kaskovereniging Alphen heeft aan de Rosmolen in de nieuwe woonwijk Beeren- drecht 28 eengezinswoningen en acht appartementen ge bouwd. Deze woningen zijn bijzonder omdat de inspraak van de toekomstige bewoners groot is. Dat is ook het doel van de Landelijke Kaskovere niging waarbij de Alphense Kasko is aangesloten. Door zelf het werk van de project ontwikkelaar op zich te nemen wordt veel geld bespaard. Dat levert uiteindelijk grote hui zen op tegen betaalbare prij zen. De bewoners kunnen zelf in grote mate bepalen hoe hun huis er van binnen uitziet. Zo kunnen ze bijvoorbeeld aange ven hoe groot de slaapkamers moeten worden, waar de ra men komen en op welke plaats toilet en badkamer moeten worden gesitueerd. Al eerder heeft Kasko Alphen een project van 31 woningen gebouwd aan de Wielingen. Met de ervaringen van dat eerste project is men gestart met het tweede project in Beerendrecht. Daarmee is de Kaskovereniging nog niet uit gebouwd want het is de bedoe ling dat in Kerk en Zanen een derde project wordt gebouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde T. Jansen opent maandag de 42ste editie van de LAU RA, de oudste rijwielvier- daagse van Nederland. De deelnemers gaan dinsdag morgen vroeg op weg langs de mooiste routes van Midden-Holland met als doel de steden Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rot terdam en Alphen. Laura staat dan ook voor de be ginletters van deze steden. Verwacht wordt dat weer een dikke twaalfhonderd fietslief- hebbers de tochten meerijden. Zij kunnen daarbij kiezen uit de afstanden zestig, honderd of honderdvijftig kilometer per dag. De rijders vertrekken zoals vanouds vanaf het Lau- raplein waar in zaal Nabij het Laura-centrum is opgezet. De A-rijders, de fietsers die hon derdvijftig kilometer rijden, starten vanaf 7.30 uur. De B- rijders, de grootste groep die honderd kilometer per dag rijdt, starten vanaf 7.45 uur en de C-rijders kunnen vanaf 8.30 uur beginnen aan de tocht. De Laura voert de eerste dag in de richting van Leiden. De A-rijders komen daarbij via Katwijk en Wassenaar terug in Noordwijkerhout. Daar ko men ze de mensen die hon derd kilometer afleggen weer tegen. De B-rijders komen op hun tocht uiteindelijk terecht bij Kraantje Lek bij Aerden- hout. De tocht over zestig kilo meter leidt naar Nieuw-Ven nep en Weteringbrug. Via Hoogmade en Koudekerk rijdt iedereen weer terug naar Al phen. De woensdag is de dag die de fietsers in de richting van Am sterdam voert. De A-rijders rijden helemaal tot Bunscho ten Spakenburg. De derde dag gaan de A-rij ders via omwegen naar Soes- terberg om uiteindelijk uit te komen bij Lage Vuursche. Bij de Mauritshoeve worden ze verenigd met de B-rijders die dit punt als keerpunt hebben. Terug gaan ze samen via Maarssen en Haarzuilens, Woerden en Bodegraven. De C-rijders rijden tot het Woer- dense Verlaat en keren dan via Woerden, Zegveld en de Meije terug. Vrijdag vertrekken alle groe pen via Hazerswoude naar Bleiswijk. De Rottebanbrug bij de Rottemeren kan alleen lo- poende worden genomen. Daarna splitsen de groepen en gaan de A-rijders door naar de Alblasserwaard waarna ze te rug keren in Hekendorp en daar de B-rijders weer ont moeten. De C-rijders rijden tot de Zevenhuizerplas. Uiteinde lijk keert het hele legioen te rug in Alphen waar in Avifau na de medailles klaar liggen. Vervolgens volgt de glorieuze intocht vanaf Avifauna naar het Lauraplein, De Laura is een recreatieve tocht. De routes zijn zo uitge zet dat de fietsers zoveel mo gelijk gebruik kunnen maken van fietspaden of minder drukke wegen. Onderweg zijn diverse controleposten inge steld en hebben de fietsers alle gelegenheid om een rustpauze te houden op de voor velen vaste stekken. Vorig jaar trok de Laura in to taal 1366 fietsers van wie 140 kozen voor de 150 kilometer, 805 de 100 kilometer dagelijks aflegden en 421 deelnemers kozen voor de zestig kilome ter. Een absoluut record was daarnaast het aantal van 251 fietsliefhebbers dat de ritten van de Laura een dag reed. GEEN VOCHTVREES VOOR BUYTEWECH NIEUWKOOP De eerste paal voor de nieuwbouwwijk Buyte- wech in Nieuwkoop gaat in september de grond in. De CDA- fractie verwacht daarbij niet dat de in het gebied voorkomende wellen problemen zullen opleveren. „Een wel komt pas op een diepte voor die niet bereikt zal worden bij de bouw van huizen zonder kelders", stelde het CDA-raadslid C.K. Kooij de andere fracties deze week gerust. De verschillende diktes van de veen laag op het bouwterrein vormen evenmin een probleem. Wet houder D. Boonstra van ruimtelijke ordening deelt de mening van zijn fractiegenoot. 1 1 Jeugd Noordwijk heeft Bastille snel plat De Noordwijkse schooljeugd maakte gisteravond bij het Hof van Holland aan de Voorstraat korte metten met de Bastille. Binnen enkele minuten bezweken de muren van de nagebootste Franse staatsgevangenis uit de tijd van de revolutie, die gisteren precies twee honderd jaar geleden plaatshad in Frankrijk. Talrijke toeschouwers waren er getuige van hoe deze wanden werden vermorzeld tot een nietig hoopje karton. De dorpsomroeper was van de partij, evenals een korps Vlaamse jachthoornblazers dat de actie omlijstte met muziek. Met de aanval op het voormalige huis van bewaring in de Franse hoofdstad werden de festiviteiten in Noordwijk afgesloten. De zogeheten Franse Dagen in Noordwijk-binnen zijn georganiseerd door de Stich ting Promotie Noordwijk (SPN) in samenwerking met het bedrijfsleven. foto henk van den ende p 6 juli 1929 maakte de 25 eidsche Courant melding an een nieuwe uitvinding. et zou gaan om een zetma- line „door de menschelijke em gedreven". „Herhaalde- jk duiken er in den laatsten jd berichten op dat een Tal- ie-letterzetter een uitvin- ing gedaan had, waardoor 0Qet mogelijk zou zijn, dat er erf in zetmachine door de men- 1 ihelijke stem gedreven .teirerd. En het schijnt werke- I jk. Jat deze geruchten niet ;he it de lucht gegrepen zijn! 2 tent thans worden zij beves- 'jaf gd door Charles Werblon, !,ul icretaris der „Polygraphic ti orporation of America", ei; 'énoemde Werblon ver- ijz< laart, dat de deskundigen 1 !n zijne Maatschappij na JjJ ele proeven eindelijk de op- ki^>ssing van bedoeld probleem 4 evonden hebben. g< !r is reeds een model der uit oef evonden machine in wer ing gesteld, waarmee zeer evredigende resultaten ver- j regen zijn. Werblon gal :6jchter geen nadere inlichtin- over de uitvinding, noch .,8 ver de resultaten die reeds pe «reikt waren. Hij gaf echter Jn ffel toe, dat de verklaringen, ie onlangs in een technisch ijdschrift gegeven werden met de feiten overeenstem den. Volgens die uiteenzettingen zou de machine zelf er hele maal niet ingewikkeld uit zien. Op de machine wordt een speciaal daarvoor ver vaardigde gramofoonplaat aangebracht en de persoon die de berichten, welke later gedrukt moeten worden, uit spreekt heeft niets anders te doen dan dit zeer duidelijk en helder over de gramo foonplaat te verrichten. En terwijl hij zoo duidelijk-arti- culerend spreekt, worden de letters automatisch op hun plaats gezet". Het was een sprekend voor beeld van hoe je in een lange uiteenzetting onder het kopje „Allerlei" heel weinig kunt zeggen. Maar goed, na het dagelijks kopje "De H.Vader buiten het Vaticaan?" het volgende bericht: „De Vlieg tuigfabriek Dornier te Frie- drichshafen deelt mede, dat het vliegtuig Do.X met twaalf motorenwaaraan twee jaar is gewerkt, thans gereed is. De eerste tochten van dit toestel welks motoren een kracht van ruim 6000 P.K.hebben en dat een snel heid van ongeveer tweehon derd kilometer per uur kan bereiken, zullen in de nabij heid van het meer van Con- stanz worden gehouden. On geveer honderd passagiers zullen met het vliegtuig ver voerd worden. De Do.X is gebouwd in de nabijheid van Rohrschacht op den Zwitser- schen oever van het meer". Iets „merkwaardigs" in Ita lië. Of was het een „practical joke" van de goede Don Bos- co? „Uit Turijn wordt gemeld dat in 't plaatsje Guargnento een merkwaardige gene zing heeft plaats gehad, wel ke verkregen zou zijn op voorspraak van den gelukza ligen Don Bosco. Een jongeman van omstreeks 20 jaar, Francesco Re, had reeds jaren het bed moeten houden wegens een beende- renziekte, welke door beken de specialisten voor onge neeslijk was verklaard. Ter stond na de Zaligverklaring van Don Bosco begon de jon geman een novene tot den nieuwen Zalige en bij het einde daarvan zag hij een verschijning van Don Bosco, des nachts om twee uur bij zijn ziekbed. De verschijning maakte Francesco wakker en sprak: „Sta op, ge zijt genezen". Aanstonds sprong de jonge- Interimmanager bij Radio West RIJSWIJK Het bestuur van Radio West heeft besloten ex- TROS-directeur Cees Baay aan te trekken als interim-ma nager. Baay neemt tijdelijk de zaken waar voor hoofdredac teur-directeur Piet van den Ende en programmaleider Raymond Timmermans, die beiden al lange tijd ziek zijn. Baay is in dienst van een ma- nagement-adviesbureau en is inmiddels met zijn werkzaam heden bij Radio West begon- Onder redactie van Ton Pieters. Een familie-tragedie, ge meld op 8 juli '29: „Volgens een bericht van de „Piccolo" te Livorno is op het landgoed van de familie van graaf Ma- laspina bij Livorno een ont zettende tragedie gebeurd. De markiezin Strozzi, die met den graaf Malaspina gehuwd is, heeft haar twee kinderen met een recolver doodgescho ten en daarna zelfmoord ge pleegd. Men neemt aan, dat de markiezin Strozzi in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft gehandeld". Een andere trieste zaak, dichter bij huis: „De eenige vergunninghouder te Willi ge Langerak heeft afstand gedaan van zijn vergunning". Uit Zoeterwoude: „Aan den heer C.Berg is op diens ver zoek met ingang van 1 Octo ber a.s. door B en W van Zoeterwoude eervol ontslag verleend als aschophaler in deze gemeente. Gedurende ruim 26 jaren heeft de heer Berg die functie tot volle te vredenheid der gemeente en van het publiek vervuld, zoodat hem van harte een welverdiende rust wordt toe- gewenscht". Eveneens uit Zoeterwoude: „Wegens het niet voldoen aan den stemplicht bij de j.l. gehouden Kamerverkiezing zijn door den burgemeester een twaalf personen ter ver antwoording geroepen". En, tenslotte, uit Zevenho ven: „Alhier heeft zich een comité gevormd tot het aan schaffen van een hoogte- DON BOSCO: Nieuwe zalige Ik man het bed uit en rende de trappen af zonder eenig hulpmiddel. Op het binnen- pleintje van het huis bleef hij geruimen tijd rondlopen, steeds roepend: „Don Bosco heeft mij genezen!!, Don Bos co heeft mij genezen!! Alle overige bewoners, door het rumoer gewekt, zijn van dit feit getuigen geweest en ten bewijze, dat de genezing er geen gras over groeien blijvend was, is de genezene persoonlijk naar Turijn geko men om daar, waar het li chaam van den Gelukzalige rust, zijn dankbaarheid te be- toonen. De kerkelijke over heid heeft met de gebruike lijke voorzichtigheid van het geval kennis genomen, met het oog op de heiligverkla ring van den gelukzaligen Don Bosco".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15