Ccldóc Qowva/nt Bio Science Park Leiden groeit door STAD OMGEVING Schade niet )ij Ginjaar MOGELIJK VIERDE ABC IN LEEUWENHOEK Speciaal activiteitencentrum voor gehandicapten bij De Zijl Bedrijven WEEK EINDE Slimme EHBO-kit ZATERDAG IS JULI 1989 PAGINA 13 EIDEN Er is deze week geen hade toegebracht aan auto's van injaar Autobedrijf aan de Hallen- -n eg, maar aan voertuigen die ston- >n bij het ernaast gevestigde auto- hadebedrijf Van Spijker. Naar aan- iding van een politiebericht over ;rnielingen bij een autohandel in de raat, namen veel verontruste klan- n van Ginjaar contact op met de ga ge omdat ze bang waren dat hun lertuig was vernield. De schade die j Van Spijker is aangebracht be- aagt tussen de honderd- en hon- irdvijftigduizend gulden. Gemeente dingt mee naar kwaliteitsprijs LEIDEN Leiden dingt met twee woning bouwprojecten mee naar de kwaliteitsprijs Visie '89. Het gaat om het woningbouwpro ject Stevenshof Vlek 16 en om de 84 wo ningwetwoningen aan de Schubertlaan in Leiden. Aan de prijs is een bedrag verbon den van 50.000 gulden. In totaal zijn 25 pro jecten ingezonden door 14 gemeenten. Doel van de prijs is het stimuleren van op drachtgevers om een betere kwaliteit van wonen en werken te realiseren. In septem ber beoordelen een aantal deskundigen de inzendingen. Het vernieuwende en gedurf de karakter, de architectuur, schoonheid en kwaliteit van de projecten wordt getoetst. Een jury van drie landelijke prominenten wijst in oktober de uiteindelijke winnaar Meer uitwisselingen tussen universiteiten LEIDEN Studenten aan de faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit Lei den krijgen meer mogelijkheden om in het buitenland te studeren. Al in het komend studiejaar kunnen studenten grote delen van hun onderwijsprogramma in andere Europese lidstaten volgen. De studieresulta ten worden door de faculteit erkend. Het verblijf van de studenten wordt gefi nancierd vanuit speciale Europese program ma's: Erasmus, Comett of ECTS. Binnen dit laatste programma werken Europese uni versiteiten samen aan de uitwerking van een systeem voor overdracht van studiepun ten. Mogelijk eindstation is een Europees di ploma. De proef die zes jaar duurt, begon met de uitwisseling van 115 studenten voor het komende studiejaar. Eigenaar snackbar krijgt klappen LEIDEN De eigenaar van een snackbar aan de Haar lemmerstraat heeft gisteren enkele klappen gekregen van een klant uit Alphen, die zijn woede eerder bot vierde op een gokkast in de zaak. De gokkast werd ver nield en de eigenaar schakel de de politie in. Die nam de 27-jarige vechtersbaas mee naar het politiebureau waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Overname Rijnhaave LEIDEN Interact In formation Systems te Amsterdam heeft Rijn haave Automatisering te Leiden (85 werknemers) overgenomen. Rijnhaave verzorgt een uitgebreid dienstenprogramma rondom de personal com puter, mini's en kantoor automatisering in het al gemeen. Interact is een Nederlandse holding met bedrijven die zich specia liseren op uiteenlopende informaticagebieden. UITBREIDING BEJAARDENZORG IN LEIDEN Na Zijloever volgt de Stevenshof LEIDEN Het is de bedoeling dat na het project Zijloever voor bejaardenverzorging, in de Stevenshof een soortgelijke in stelling van de grond komt. Dat moet opgezet worden vanuit het Voorschotense verzorgings huis 't Hofflants Huys. Die in stelling is dan ook betrokken bij de op handen zijnde samen werking tussen Leidse instellin gen voor bejaardenzorg. De samenwerking wordt aange gaan om te proberen meer bed den voor met name demente rende bejaarden in Leiden te LEIDEN Het Acade misch Bedrijven Cen trum (ABC) wordt waar schijnlijk met een vierde gebouw uitgebreid. J. Fase, voormalig wethou der van economische aangelegenheden in Lei den en directeur P. Brandjes van De Raad Bouw lieten zich daar gisteren optimistisch over uit. Ze deden dat tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het fejt dat de eerste steen w^rd gelegd van het der de ABC-gebouw dat wordt gebouwd in het Bio Science Park in de Leeuwenhoek. Dat vierde gebouw moet vol- Park komen. „De eerste drie gebouwen zijn al verhuurd, maar op dit stukje van de Leeuwenhoek zijn we uitge bouwd. Een nieuwe fase zal eventueel aan de andere kant van het park mogelijk zijn". Oud-wethouder Fase sprak haar tevredenheid uit over de totale ontwikkeling van het gebied. „Het is zeer suc cesvol en heeft 400 arbeids plaatsen opgeleverd". Nog maar vijf jaar geleden werden de plannen voor het ABC gepresenteerd. De ge meente wilde met het ABC voldoen aan de behoefte aan laboratorium- en kantoor ruimte van een aantal begin nende bedrijven. Deze, voor het merendeel 'high-tech' be drijven, konden ruimte in dat complex huren en ge bruik maken van de specifie ke kennis die bij de Leidse universiteit aanwezig is. In haar toespraak merkte Fase op dat het indertijd niet makkelijk was geweest een bouwbedrijf bereid te vinden het risico van een ABC op zich te nemen. „Het is een te ken van goed ondernemers schap dat Brandjes dit heeft aangedurfd", aldus Fase. Brandjes deelde op zijn beurt ook een compliment uit: „Ik had de plannen voor de bouw van een tweede en der de gebouw al klaar liggen. Het is aan het goed econo misch handelen van wethou der Fase te danken dat ze er nu ook gekomen zijn". Bedrijven die uit hun jasje dreigen te groeien in het eer ste ABC-complex kunnen nu verhuizen naar een grotere ruimte in het derde gebouw. „Worden bedrijven nog gro ter dat moeten ze niet meer huren maar hun eigen pand neerzetten", vindt Fase. De voormalige Leidse wet houder J. Fase legde gis termiddag de eerste steen van het derde gebouw van het Academisch Bedrijven Centrum. Het is tevens de laatste steen die Fase in Leiden heeft gelegd want sinds vorige maand is zij watergraaf in Overijssel. Links directeur P. Brandjes van bouwbedrijf de Raad. FOTO: HENK VAN DEN ENDE krijgen. Omdat het er volgens wethouder H. de la Mar niet in zit dat er de komende jaren een echt nieuw bejaardenhuis bij komt, is aangedrongen op de sa menwerking. „Op deze manier kunnen we ons sterk maken om zoveel mogelijk bedden bin nen te halen". Leiden zou de komende jaren 120 tot 180 bed den erbij kunnen krijgen. Aan de samenwerking nemen behalve 't Hofflants Huys, ook verzorgingshuis Groenhove, verpleeghuis Zuydtwijck, de Stichting Exploitatie Bejaarden huizen (Robijnzicht en Rijn en Vliet) deel, terwijl ook het rwijl nieuwe project Zijlot wordt betrokken. Zuijdtwijk en de SEB hebben inmiddels een bereidheid uitgesproken te fu seren. Doel van de nu begon nen gesprekken is uiteindelijk een algehele fusie. „Maar of het ooit zover komt, moet nog blij ken, het gaat er in elk geval om een vorm van samenwerking te bereiken", aldus De la Mar. In eerste instantie moeten de gesprekken gaan resulteren in een bestuursvorm voor project Zijoever De provincie heeft ge ëist dat daar in ieder geval één bestaande erkende instelling bij wordt betrokken. De beoogde samenwerking voorziet er in dat de stad ver deeld wordt over de instellin gen. De extra bedden kunnen dan gebruikt worden voor de pendances. Die zouden de vorm kunnen krijgen van projecten als Zijloever waar bejaarden zelfstandig wonen maar ge bruik maken van centrale voorzieningen. De Stevenshof waar nu nog veel wordt ge bouwd zou daar volgens de wethouder met name voor in aanmerking komen. De eerste aankondiging van De la Mar van de fusie van bejaar denoorden verwekte vorige maand veel opschudding omdat nog niet alle instellingen de brief daarover hadden ontvan gen. Volgens De la Mar zijn alle misverstanden daarover nu uit de wereld en stellen alle be trokkenen zich bereidwillig op. EIDEN Voor gehandicap- ,én die niet aan het wérk kun- |en bij de sociale werkvoorzie- ng maar voor wie een plaats l een dagverblijf ook geen ^lossing is, komt in Leiden een speciale voorziening. Bij de Leidse sociale werkplaats De Zijl Bedrijven (DZB) wordt een centrum voor training en speciale activiteiten (CTS) ge vestigd. Dit blijkt uit een brief van wethouder H. de la Mar schoolverlaters van het spe- aan de leden van de commissie ciaal onderwijs. Bij gebleken voor sociale zaken en maat- geschiktheid stromen ze door schappelijke aangelegenheden, naar vacatures binnen DZB. In het centrum wordt onder meer plaats geboden aan Verder biedt het CTS een op lossing voor medewerkers van DZB die niet meer terecht kunnen bij de sociale werk voorziening, maar die wel moeten of willen blijven wer ken. Omdat de schoolverlaters worden opgevangen bij CTS is de Stichting noodopvang schoolverlaters overbodig ge worden. Deze stichting zal worden ontbonden. Met bijdragen van: Erik Huis man, Rudolf Kleijn, Karin Swiers en Joep van Zeijl. T-shirt (1) In het circus Bush, zoals het bezoek van de Amerikaanse president aan Nederland wordt betiteld, heeft wethou der Hans de la Mar van Links Leiden een bijzondere act. inen die hem minder welgezind zijn houden het erop dat hij een clownsnum mer opvoert, zijn politieke vrienden hopen dat hij de leeuwentemmer zal zijn. Zelf gaat hij er vanuit dat er hele maal geen act zal zijn. De wethouder is behalve om zijn beleid in Leiden nadruk kelijk bekend om zijn manier van kleden. Met zijn fonds brilletje, t-shirts, spijkerbroek vrij om zich heen grijpen- ^de manen is hij de enige Leid se politicus die niet is bevan gen door de Nieuwe Zakelijk heid van de jaren tachtig. Hans heeft de idealen van de jaren zestig en zeventig niet opgegeven en laat dat ook door zijn verschijning blijken. Van menig formalistisch ambtsbekleder komt daar met de regelmaat van de klok min of meer stiekeme kritiek op. Met het bezoek van Bush schijnt ook rechtstreeks ge vraagd te zijn of het voor De Mar geen tijd wordt om zich in de anonimiteit van het herenkostuum te steken bij de officiële voorstelling. T-schirt (2) Voor zover nu bekend heeft de wethouder zich vooral be kaden over de vraag of hij het Ivoor zichzelf en zijn achter ban wel kan maken om het bevriende staatshoofd de hand te schudden. En na rijp [beraad heeft hij besloten dat toch te doen. Degenen die van hem verwachten dat hij de naar schatting dertig secon den durende ontmoeting met Bush gebruikt om de toestand m Nicaragua of de reactionai re abortus-uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof aan te snijden, worden teleur gesteld. De la Mar heeft zelf al bedacht dat er geen tijd is om dergelijke fundamentele zaken te bespreken. Toch heeft de wethouder be- sloten er te zijn. Maar alleen omdat er voor een internatio naal forum aandacht wordt gevestigd op de situatie van vluchtelingen, in de vorm van de manifestatie Leiden stad van Vluchtelingen. En dat gaat naar zijn zeggen verder dan alleen aandacht voor de Pilgrim Fathers. Er wordt maandag onder de Ameri kaanse bezoekers n ieder ge val een Engelstalige folder verspreid van „Leiden, city of refugees" (Leiden stad van vluchtelingen). De tekst daar van kan volgens Hans in ie der geval ook de goedkeuring wegdragen van het Nicaragua Komitee. En de wethouder zelf? Die zal als hij Bush de hand schudt waarschijnlijk zijn gehuld in het t-shirt van Leiden Stad van Vluchtelingen. Eén ding zit hem wel dwars. Het is hem niet meer gelukt om daar op tijd een Engelse versie van te laten maken. Daarmee zal het voor Bush een raadsel blijven waar het tekeningetje van de roeiers op de buik van die- Leidse wethouder nu eigen lijk op slaat. Penning Leiden biedt Bush bij zijn .be zoek natuurlijk een aanden ken aan. Naar men fluistert een al dan niet speciale uit voering (in goud, met een Pil grim Father er op?) van de gemeentelijke erepenning. Wat het ook wordt, volgens burgemeester Goekoop wordt het ding in elk geval niet aan Bush als persoon, maar aan de Amerikaanse gemeenschap toegekend. Als het doorgaat is het een ironisch gebaar voor degenen die de ervaringen van de laat ste tijd met die penningen kent. Pas na veel gebakkelei werd het ding uiteindelijk toegekend aan de in Leiden geboren Mary Servaas, beter bekend als Zangeres zonder Naam. Nog maar kort geleden nam Jos Fase na elf jaar afscheid als VVD-wethouder van eco nomische aangelegenheden. Zij was de eerste vrouw die zolang het pluche van een Leidse wethouderszetel warm heeft gehouden. Dat zou naar verluid voor verschillende van haar mede-collegeleden een aanleiding zijn geweest om haar extra in het zonnetje te willen zetten. Ze zou vol gens hen zelfs in aanmerking zijn gekomen voor een ere penning. Maar anderen von den dat ze haar zetel alleen maar warm had gehouden en weinig of niets had gepres teerd. Een penning had ze er in ieder geval niet mee ver diend. Het college ruziede en bleef verdeeld en het eind van het liedje was dat Jos naar Overijssel vertrok met als aandenken aan haar wet- Slipgevaar Een gewaarschuwd mens telt voor twee, zo zullen ze in Alphen aan den Rijn denken. Terwijl de mussen van het dak vallen, houden ze daar nog rekening met een plotseling invallende koudegolf. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn, al zou de tekst op het bordje deze maanden beter vervangen kunnen worden FOTO: WIM VAN NOORT door „bij smeltend asfalt". houderschap een ets van het gemeentehuis. Als rond Bush en het Ameri kaanse volk zich net zo'n principe-discussie afspeelt, kan de penning wel op ijs ge zet worden. Of getwijfeld worden aan de basis voor het toekennen van het gemeente lijk eremetaal. Want even afgezien van de bevrijding in 1945 zal dit gemeentebe stuur toch geen penning toe kennen voor de verdienste van het gedurende 24 uur op zijn kop zetten van de Leidse binnenstad gecombineerd met de Amerikaanse buitenlandse politiek? Politiek Het bezoek van president Bush beroert alle Leidse ge moederen, dus ook die van de lokale politiek. De Ameri kaanse visite leidde woens dagavond tijdens een commis sievergadering tot heftige dis cussies. Fractievoorzitter Ste ven de Vreeze (PvdA) vond het een „uiterst merkwaardi ge manier van op bezoek ko men. De hele stad staat 24 üür op zijn kop. Bovendien moet je je als stad afstemmen op een paar Amerikanen die in Leiden even komen vertellen wat er moet gebeuren. De stad wordt gewoon overval- Rob van Lint van Groen Links maar de andere commissieleden hielden nog gewoon vast aan de naam Links Leiden beschuldigde burgemeester Cees Goekoop zelfs van „politieke onwil", omdat hij Nicaragua niet tij dens zijn toespraak aan de orde wil stellen. Tegenargu menten van Goekoop als „de politiek wordt in Den Haag besproken met Bush" en te weinig tijd om met Bush te praten, konden een mokken de Van Lint niet overtuigen. Pex Langenberg (D66) viel Goekoop zowaar bij: „Bush is een toeristische attractie voor Leiden. We kunnen Nicara gua er wel bij slepen, maar Leiden is bijvoorbeeld ook een kernwapenvrije gemeen te, de doodstraf is nog niet af geschaft in Amerika en ga zo maar door. Zo kun je alles wel aan de orde stellen. Overigens vind ik de demonstratie voor Nicaragua wel een goede zaak". Of de Leidse politici mee zul len lopen met de demonstratie is nog maar de vraag. Het be zoek van Bush kent namelijk uiteraard een niet officieel ge deelte. De Amerikaanse presi dent zal ook tijdens de recep tie nog aanwezig zijn. Toen de commissieleden dat hoorden, klaarden de gezichten meteen op. Dit betekende dat ze bij de president in de buurt konden komen. Wat een kans! Niet om over politiek te praten, maar om met Bush op de foto te komen! Lek De volleybalvereniging De Waterlanders in Nieuwkoop heeft na telling van de ballen een wel heel vreemde ontdek king gedaan. Hoewel de spe lers na elke training keurig de* ballen verzamelen en op bergen blijkt er de laatste tijd toch een aantal te verdwijnen. Uit navraag bleek dat de bal len niet waren gestolen of zoekgeraakt. Nee, de ballen waren weg gemikt in de vuil nisbak. Hoe kan zoiets nou gebeuren met gloednieuwe ballen? Is het fabrikaat tegenwoordig zo slecht, zo vroegen de volley ballers zich af. Oplettende le den van de vereniging zijn er tijdens de trainingsavonden eens goed voor gaan zitten. Spiedend keken ze rond wat er van hun ballen zou wor den. Wat bleek het geval? Bij iede re hoge set-up belandde de bal tegen het plafond van de pas gebouwde sporthal. Heel even maar, maar toch genoeg om langzaam leeglopend weer naar beneden te komen om vervolgens te worden gesmas- hed. Na een paar keer over en weer het net te zijn gepas seerd werden de ballen toch wel erg onhanteerbaar. Als appelflappen vlogen de res tanten door de lucht. Lek? Dat kon toch niet, maar waar kwam het dan door? Na een diepgaand onderzoek werden de boosdoeners ont dekt. De spijkers in het pla fond staken een eindje uit. Daar prikten de ballen op lek. Een kwestie van netjes afwer ken door de aannemer dus en de ballen blijven voortaan als nieuw. Worst Organisatorisch zat hét alle maal prima in elkaar, de aan val op het wereldrecord polo- naisedansen die Minerva vo rige week vrijdag schaamte loos aanving. Aan werkelijk alles scheen gedacht te ziin. Een opsomminkje? Een heus promotiebureau was in de arm genomen. De organisato ren, de hulpjes en andere me dewerkers waren gehuld in opzichtige shirts en kleurige petten. Muziek schalde de ge hele middag over het ganse parcours, bestuurd vanuit een dubbeldekker die op het Pie terskerkplein geparkeerd was. Het hele plein stond af geladen met tentjes waar vloeibare en vaste versnape ringen te verkrijgen waren. Er was verder gezorgd voor vertier in de 'vorm van afda lende alpinisten, een optreden van een bluesband, de aanwe zigheid van de televisie en notabelen zoals minister Frits Korthals Altes, terwijl niet minder dan vier zeer officiële juristen het eerlijke tellen tot taak hadden gekregen. En toch ging het meer dan mis. De paars-groene organi satoren stonden paf. „We heb ben natuurlijk die tropische regenbui gehad", probeerden ze voorzichtig. En: „Je hebt altijd te maken met het Leids kwartiertje". Worst (2) Fout. Het lag allemaal heel erg voor de hand: werving en worsten. Wie namelijk denkt aan het inlichten van 'De Eerste de Beste', een promo tiebureau inschakelt, een dub beldekker regelt en een mid dag lang het centrum vergast op muzikale 'paarden in de gang', had op het idee kunnen komen dat er moeite gedaan moet worden om 10.000 man, het beoogde aantal dansers, op de been te krijgen. En dat doe je niet door een spandoek op te hangen in de Haarlemmer straat, het uit laten gaan van wat persberichten en het op de dag zelf vanaf vier uur brullen dat de mensen echt mee moeten doen, omdat ze op televisie komen. Daarvoor moet je actief wer ven. Sterker nog: Minerva heeft Verzuimd zich te verze keren van minimaal ettelijke duizenden deelnemers. Fluitje van een cent. Hoeveel leden telt Minerva bijvoorbeeld? Ruim drieduizend. En zouden er daarvan niet minstens tweeduizend voor 'het goede doel' hossend door het cen trum kunnen? Zijn vervol gens de resterende achtdui zend mensen niet te recrute- ren uit kringen van zuster verenigingen, Leidse sport clubs, het ambtenarenappa raat, scholen en buurthuizen? En dan hebben we het er nog niet over dat Minervanen tij dens de peurbakkentocht. daags voor de polonaise, aan de pakweg vijftigduizend toe schouwers consumptiebonnen uit hadden kunnen delen, af te stempelen bij de telposten. Het idee van de worst en de hond voor wiens neus die ge hangen wordt. Want niet al leen studenten smaakt een biertje na gedane inspanning best. Goed begin Leiden Culinair kende gisteravond een goed begin. Het was ge zellig druk op het Pieterskerkplein waar de derde aflevering van het eetfestijn zich dit weekeinde afspeelt. Velen deden zich te goed aan de uiteenlopende gerechten die met zogeheten Leidse pegels kunnen worden gekocht bij een twintigtal stands. Leiden Culinair kan vandaag en morgen tussen 12.00 en 20.00 uur wor den bezocht. FOTO HENK VAN DEN ENDE Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 j j kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur als dank de EHBO-kit naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel mei nodig - naa J Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidóc Souacmt i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13